Longschade door smog nog onzeker Klant redelijk tevreden over Nederlandse supermarkten? KK in kwalijk daglicht met dubieus onderzoek Consument blijkt lang niet tevreden over de kwaliteit van zijn aardappels Afgekeurd Tips voor veilig kunstmatig bruinen Inspectie bezorgd over situatie verpleeghuizen Meerjarenramingen rijk kloppend Omroepen eisen van Kamer duidelijkheid RIVM: dioxine-norm hoeft niet scherper DINSDAG 5 SEPTEMBER 1 NHHHHH HHBfi Hoewel zij op een aantal vlakken betere service willen, zijn de meeste klanten redelijk tevreden over hun supermarkt, zo concludeert Konsumenten Kontakt (KK) na een onderzoekje van 295 leden die tien grote supermarktketens beoordeelden. De meeste supermarkten zijn 'redelijk klantgericht' en Albert Heyn is de 'meest klantvriendelijke supermarkt', zo luiden de meest in het oog springende conclusies, van wat overigens als een uiterst dubieus onderzoek moet worden beschouwd. samenstelling Raymond Peil De supermarkten werden op een aantal punten onderzocht, waarvan een overzichtelijke indeling, schone vloeren en schappen, de omvang van het assortiment en de behulp zaamheid van het personeel de be langrijkste waren. Er blijven nog voldoende mogelijkheden voor ver beteringen dn niet elke supermarkt heeft op alle fronten tevreden klan ten, maar redelijk tevreden is men over het algemeen wel. Op het wensenlijstje van deze consumenten staan hoog geno teerd: een duidelijke vermelding van de samenstelling van de voe dingsmiddelen op de verpakking, een glasbak in de buurt en de moge lijkheid om batterijen in te leveren, minder gebruik van toegevoegde stoffen in de levensmiddelen en het afschaffen van geld-terug-acties van zogenaamde 'a-merken'. Het onderzoek gaat ook in op de tails als de aanwezigheid van alter natieve consumptie-artikelen als Max Havelaar-koffie. Behalve bij Edah is dit Derde Wereld-alterna tief in alle ketens te verkrijgen en daar is het panel zeer lovend over. Eén van de drie panelleden zou ook scharrelvlees kopen, indien aanwe zig. Dat is echter alleen het geval bij Albert Heyn. Uiterste datum Vermelding op de verpakking van wat er precies in de voedingswaren zit, vindt 91 procent belangrijk, ter wijl 87 procent het aantal toege voegde stoffen drastisch beperkt zou willen zien. Hiermee wordt vol gens het onderzoek in de levens middelenhandel te weinig rekening gehouden. Opnieuw springt Edah er in negatieve zin uit, waar het de vermelding van de ingrediënten op het eigen merk betreft. Naast Edah worden ook bij Super Service en in mindere mate bij Pro- fimarkt en De Boer wel eens pro- dukten verkocht, waarvan de 'uiter ste verkoopdatum' is verstreken. Dertig procent van het panel komt wel eens met dergelijke produkten thuis. De aanduidingen zijn boven dien niet altijd goed leesbaar, net zomin als de stickertjes met de prijs. Punten van kritiek waren tenslot te de geld-terug-acties van a-mer ken (tachtig procent is er tegen en heeft veel liever een flinke korting op de aankoopprijs) en de eigen aanbiedingen van de supermarkt, die soms niet te krijgen zijn. Bij Edah en Bas van der Heijden/Dirk van der Broek waren in respectieve lijk 37 en 44 procent de schappen leeg. Een punt van fundamentele kritiek op het onderzoek van KK mag niet onvermeld blijven. Het panel heeft de supermarkten beoordeeld op een aantal punten, waarbij het prijs niveau pas op de vijfde plaats komt. Men kan dit opmerkelijk vinden, maar het zegt veel meer over het waarnemingsvermogen van het KK-panel. Kritische consumenten zullen niet snel meer waarde hechten aan een overzichtelijke indeling dan aan een laag prijsniveau. De conclu sies van het onderzoek mogen daar om ook zeker dubieus worden ge noemd, waar de supermarkten de hemel in worden geprezen. Wat koop je voor de conclusie 'dat de meeste supermarkten redelijk klantgericht zijn' en Albert Heyn de 'meest klantvriendelijke super markt'. Terwijl in de laatste prijspeiling van de Consumenten bond blijkt dat AH gemiddeld 4 pro cent duurder is dan Dirk van der Broek (Digros, die er bij KK het slechtst afkomt) en Hoogvliet. Het behoeft dan ook nauwelijks betoog dat de KK met dit onderzoek zichzelf en de consument geen dienst bewijst. Een consumenten organisatie die niet allereerst van een leverancier een redelijk pro- dukt voor een redelijke prijs ver langt, licht zijn publiek verkeerd voor. De KK-onderzoeker die zich niet afvraagt waar hij zijn bood schappen het voordeligst kan krij gen springt luchthartig om met een aanzienlijk deel van zijn inkomen. Hij is een dief van de eigen porte monnee en geeft een valse voorstel ling van zaken. KK kan men aanre kenen dat zij een dergelijk onder zoek laat uitvoeren en zeker dat het gelegenheid krijgt van KK om in zo op deze manier wordt gepubli- het blad Koopkracht uitgebreid te ceerd: reageren op de conclusies van het Daar komt bij het feit dat Albert onderzoek. Daarmee zet KK zijn po- Heyn, als koploper in dit twijfelach- sitie als onafhankelijke behartiger tige onderzoek, bij monde van top- van consumentenbelangen op het man Albert Heijn ook nog eens de spel. De consument is lang niet te vreden over het volksvoedsel, de aardappel. Een derde klaagt althans over de kwaliteit: die vindt men matig tot slecht. Van de huisvrouwen moppert zelfs 37 procent over de piepers. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Produktschap voor Aardappe len liet uitvoeren. De positie van de aardappel in het voe dingspakket brokkelt af. Men klaagt vooral over blauwe plekken in de aardappels, veel 'ogen' en pitten, zodat flink wat moet worden weggesneden, en zand en modder, die ook 'meewe gen'. Het produktschap vindt dat de r aardappels die niet int elkaar vallen door kwaliteit beter moet, maar wijst i toenemende mate terrein. den is. Het onderzoek lijkt aan te ge ven dat in het noorden van het land de aardappels beter zijn, want daar klaagt slechts 18 procent. Uit de gratie Een conclusie van de onderzoekers is dat de 'bloemige' aardappel zo langzamerhand uit de gratie is. Zo neemt bij voorbeeld de behoefte aan het beroemde ras bintje verder af. Bijna eenderde van de onder vraagden gaf te kennen een zoge noemde vastkokende aardappel te willen. Een jaar of zeven geleden was de positie van het bintje stuk ken beter. Toen wilde maar 15 pro cent van de consumenten een vast kokende aardappel. De vraag naar aardappels zal ver der dalen, doordat de bevolking minder stijgt en de eetgewoonten nog steeds veranderen, zo menen de onderzoekers. Volgens hen eet de gemidelde consument nog 19 dagen per maand aardappelen. De belang rijkste concurrenten zijn rijst en deegwaren. De vraag naar zoge noemde biologisch-dynamisch ge kweekte piepers is groot: 43 procent van de ondervraagden had daar voor interesse. Verdere afkalving van de aardap pelpositie zou moeten worden be streden door betere kwaliteit van nieuwe variëteiten, zo wordt veron dersteld. Het produktschap zal be kijken of de kwaliteitsmaatstaven voor aardappelen moet worden aan gepast. Mogelijk komt het met een keurmerk, waardoor de consument een zekere garantie zou hebben. Vooral het ontwikkelen van nieuwe varianten moet de grootste nadruk hebben, zo denkt het schap. De voorkeur van de Consument zal nauwlettend worden gevolgd. Het keurmerkinstituut IVHA (Insti tuut Voor Huishoudtechnisch Ad vies) zal was- en reinigingsmidde len die pvc (polyvinylchloride) in de verpakking hebben niet meer het groen goedkeuringszegel geven. Er zijn voldoende vervangende midde len voor handen, waarvan produk- tie en verwerking in het afval min der bezwaarlijk zijn voor de gezond heid en het milieu zijn. Het IVHA is een keurmerkinsti tuut dat onder meer het merk 'Goedgekeurd door de NEderland- se Vereniging van Huisvrouwen' beheert. Nu de zon het weer voor een belang rijk deel van de tijd laat afweten zul len weer veel Nederlanders appara ten aangrijpen om op kunstmatige wijze hun bruine teint op peil te houden of te versterken. Per jaar kopen zo'n 100.000 mensen een bruiningsapparaat, varieert van ge- zichtsbruiner tot zonnekanon. Bruiningsapparaten werken met behulp van ultraviolette straling (uv). Uv-straling is niet zichtbaar of voelbaar maar kan wel klachten veroorzaken zoals zonnebrand, jeuk, uitslag of ontstekingen aan de ogen. Langdurige of overmatige blootstelling kan op de lange ter mijn versnelde veroudering van de huid (rimpels), grotere kans op huidkanker en staar. Mensen die moeilijk bruin worden en nagenoeg altijd verbranden in de zon lopen een groter risico bij het gebruik van bruiningsapparaten. Een aantal bruiningsapparaten. zoals de 'klassieke' hoogtezon, le vert veel uv-b-straling. Deze vorm van straling werkt het snelst: zij bruint duizend keer zo snel als uv-a- straling, maar veroorzaakt ook dui zend keer zo veel schade. Uv-b-stra- ling bevordert de vorming van vita mine d en verdikking van de huid en is biedt de beste tegen zonne brand. Deze vorm is het best ge schikt als voorbereiding op de va kantie. Uv-a daarentegen is het meest geschikt voor degenen die al leen een bruine huid willen. De stichting Consument en Vei ligheid heeft deze en nog veel meer informatie over bruiningsappara ten verzameld in de folder 'Brui ningsapparaten'. Deze kan men bij Consument en Veiligheid bestellen via tel. 06-0220220. Een overzichtelijke indeling takt. ipermarkt vinden klanten heel belangrijk, zo denkt Konsumenten Kon- BILTHOVEN (ANP) Er bestaat nog grote onzekerheid over de effecten van smog op de langere termijn op de ge zondheid. Volgens onderzoeker Rombout van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) wordt het effect niet alleen wordt bepaald door de concen tratie oz;on in de lucht, maar ook door de mate en duur van de blootstelling eraan. Onderzoek in Los Angeles, waar drie keer zo hoge piekconcentraties ozon voorkomen als die waarvoor hier de alarmfase geldt, heeft wel aanwijzingen opgeleverd voor blijvende longschade. In smog-perioden worden de maxi male ozon-concentraties aan het eind van de middag bereikt. Afge zien daarvan stijgt de zogenaamde met 1 procent per jaar. De gezond heidseffecten tijdens een smogpe- riode kunnen varieren van lichte klachten (droge keel, hoest, kort ademigheid, oog- en neusirritatie, Mensen die 's middags buiten e pen volgens Rombout een ver hoogd gezondheidsrisico, evenals mensen die sterker op blootstelling aan ozon reageren (15 a 20 procent de bevolking) dan de gemiddel- hoofdpijn, duizeligheid) tot afname de burger en hart- en longpatiënten. de longfunctie, longontsteking en een grotere gevoeligheid voor al lergie. De effecten bij blootstelling ge durende enkele dagen verdwijnen Een eventueel advies of verbod in smogperioden buiten geen zwaar werk te doen, is volgens Rombout in voorbereiding. Het RIVM studeert nog op de r volledig. Maar bij experimenten gelijkheid om, behalve de milieu met dieren blijkt herhaalde bloot- toekomstverkenningen die het om stelling te leiden tot onherstelbare de twee jaar uitbrengt, ook met een veranderingen in de structuur en vergelijkbare verkenning te komen het functioneren van fle longen. De- van de effecten van milieuveront- ze zomer hebben zien in Nederland reiniging op de volksgezondheid. UTRECHT (ANP) - De Genees kundige Inspectie voor de Geeste- lijke Volksgezondheid noemt de si tuatie van de patiënt in verpleeghui zen zeer zorgelijk. De inspectie stelt dat na een gisteren verschenen in ventariserend onderzoek van de re gionale inspectie in Utrecht. Daarin staan de resultaten van ge sprekken met verzorgend en ver plegend personeel van 34 verpleeg- afdelingen. De patiënt in het ver pleeghuis is in zeer grote mate af hankelijk van het aanwezige verzor gend personeel. De meerderheid van de patiënten kan zich alleen met hulp van personeel verplaatsen geheel geholpen worden met wassen en kleden. De meeste patiënten worden maximaal een keer per week van top tot teen ge wassen. Ze kunnen niet op elk ge wenst moment naar het toilet en als een patient onverhoopt urine ver liest, dan wordt hij daarna vaak niet gewassen. Tussen de avondmaaltijd en het ontbijt kan om organisatorische re denen meer dan zestien uur zitten. Ook zijn er gevallen bekend waarin patiënten in hun stoel worden vast gebonden omdat er niemand is om op ze te letten. Voor individuele be geleiding of activiteiten met patiënt en familie is nauwelijks tijd. ZONNEHUIS DEN HAAG (GPD) - De meerja renramingen voor de overheidsuit gaven kloppen vrij goed, al moet de rijksbegroting van bijna 150 miljard gulden wel met enkele honderden miljoenen guldens worden ver hoogd. Dit is het voorlopige resul taat van een kritische evaluatie die op Financiën over de meerjarenra mingen is gemaakt. Minister Ru- ding zal een en ander bekend ma ken in de Miljoenennota 1990, die op Prinsjesdag verschijnt. De kritische evaluatie van de meerjarencijfers startte in juni. Ru- ding achtte het noodzakelijk om voor een volgend kabinet zo goed mogelijke meerjarencijfers op tafel te leggen. Op verzoek van de be windsman zijn op alle ministeries de bestaande meerjarenramingen nog eens bekeken. Dat werk is ver volgens door Financiën gecontro leerd. Uit het rekenwerk is gebleken dat er niet al te grote veranderingen in de meerjarencijfers aangebracht hoeven te worden. Het meeste werk was al gedaan. Tegenvallende ont wikkelingen bij Onderwijs (meer leerlingen en hogere uitgaven stu diefinanciering), VROM (oude ver plichtingen die nog betaald moes ten worden), Sociale Zaken (hogere werkloosheid) en Financiën zelf (in flatie en rente) waren al verwerkt. Per saldo bleek wel dat de cijfers met enkele honderen miljoen gul dens verhoogd moesten worden. Bij de kabinetsformatie liggen er volgens Ruding nu meerjarencijfers die zo goed mogelijk de financiële consequenties van bestaand beleid en reeds afgesproken wijzigingen daarin weergeven. Deze kunnen de basis vormen voor de formatie. Op Financiën wordt gewerkt aan een verdere verbetering van de ra mingen. Het moet mogelijk worden om actuele ontwikkelingen te ver werken in de veronderstellingen die ten grondslag hebben gelegen aan het opstellen van de ramingen. Zo moet de politiek een betere greep op de cijfers houden. Deze lange-termijn-aanpak moet gelden voor alle rijksuitgaven, inclusief de sociale fondsen. HILVERSUM (GPD) - De NOS wil op zeer korte termijn van de Twee de Kamer duidelijkheid over het toekomstig omroepbestel, zo heeft het bestuur vandaag de Kamer in een brief laten weten. Het bestuur zal binnen veertien dagen zijn wen sen op tafel leggen bij de informa teurs) van het nieuwe kabinet. Het NOS-bestuur. dat spreekt na mens de gezamenlijke omroepen, stelt ernstig gehinderd te worden door het uitblijven van duidelijk heid. Door de opkomst van com merciële zenders is, aldus de brief, in feite sprake van de invoering van een duaal omroepbestel, een situa tie waarin publieke en commerciële omroepen naast elkaar bestaan. Het NOS-bestuur is daar in meerder heid tegen. Mocht de regering ech ter toch tot zo'n duaal bestel beslui ten, dan moet de toelating van com merciële zenders wettelijk worden CASTR1CUM - Volgende week stelt prins Claus dit bijzondere huis in ge bruik: het zonnehuis in Castricum, dat als eerste premiekoopwoning in Ne derland niet op het openbare electriciteitsnet wordt aangesloten maar in plaats daarvan is voorzien van een groot aantal zonnecellen die de ontvan gen zonnestralen direct omzetten in electriciteit. Een medewerker van het provinciaal bureau energie, die er met zijn gezin gaat wonen, zal meten en controleren hoeveel stroom dat oplevert. Het bureau verwacht dat rond de eeuwwisseling stroom uit zonnecellen in prijs kan concurreren met het openbare net. <r°to anp> Helft hartziekten onverldaarbaar BILTHOVEN (ANP) - Voor ongeveer 50 procent van alle hart- en vaat ziekten is geen duidelijke verklaring. Het RIVM onderzoekt daarom of naast te hoge bloeddruk, teveel cholesterol en roken ook andere factoren een rol kunnen spelen bij het krijgen van hart- en vaatziekten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de basisgezondheidsdiensten in Amsterdam, Doetinchem en Maastricht. In 1987 zijn 6300 mensen van 20 tot 60 jaar onderzocht op risicofactoren voor hart- en vaatziekten, in 1988 ruim 8200. Hun bloed wordt bewaard voor eventueel later onderzoek en ze moeten ook vragen beantwoorden over hun leefsituatie en geneesmidde- lengebruik. BILTHOVEN (ANP) - Ondanks acties in enkele andere landen ziet het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven geen aanleiding de norm voor dioxinen aan te scherp en. RIVM-woordvoerder Van 't Klooster heeft dat gisteren gezegd bij de presentatie van het jaarvér- slag. De in 1982 voor mensen vastge stelde toelaatbare inname bedraagt vier picogram per kilogram li chaamsgewicht. Voor de verkoop van melk en zuivelprodukten geldt momenteel een kritische grens waarde van zes picogram per gram melkvet als norm. Uit het recente onderzoek naar melk van koeien op de terreinen rond de afvalverbran dingsinstallatie van AVR in het Rijnmondgebied bleek het gemid delde gehalte van dioxinen 8,6 pico gram per gram melkvet te bedra gen. In de zogenaamde schone ge- geregeld. Er mag niet langer sprake zijn van gedogen van wat feitelijk ontduiken van de mediawet is, al dus de NOS. "De publieke omroep is een on misbare factor in de openbare me ningsvorming en heeft een culture le verantwoordelijkheid", moti veert het bestuur zijn standpunt. Als een nieuw kabinet besluit tot toelating van commerciële zenders, dan moet de televisie-zendtijd van de publieke omroepen worden uit gebreid. vindt het NOS-bestuur. Dit om de Hilversumse omroepen een evenredige kans te geven hun eigen kijkerspubliek te behouden. Het NOS-bestuur vindt dit argument zwaarwegend genoeg om al voor 1 december een aanvraag in te dienen voor zendtijduitbreiding. bieden schommelden de concentra ties tussen de 0,7 en 2,5 picogram. Het RIVM gaat in samenwerking met de Universiteit van Amster dam, het Rijksinstituut voor Land en Tuinbouwprodukten en de twee TNO-instituten in Zeist en Delft na der onderzoek doen. Er zal daarbij niet alleen worden gekeken naar het voorkomen van dioxinen in di verse materialen, maar ook, en vooral van bronnen, processen en factoren die een rol spelen bij de verspreiding van dioxinen in het milieu, de voeding en de mens. Het RIVM verrichtte in eerste in stantie in de buurt van afvalver brandingsinstallaties metingen naar de gehaltes van dioxine omdat uit voorafgaand onderzoek bleek dat de verbrandingsinstallaties mo menteel ais belangrijkste bron van dioxines gelden. Andere bronnen zijn onder meer kabelbranderijen, bepaalde bestrijdingsmiddelen, het verkeer en de chemische industrie. Nieuwe actie voor glasbak DEN HAAG (ANP) - Deze week gaat een nieuwe campag ne van start om het gebruik van de glasbak nog meer te bevorde ren. De actie richt zich deze keer vooral op de jongeren van 15 tot 24 jaar, die relatief het minst glasbak-bewust zijn. De Nederlander blijkt met jaarlijks 16 kilo per hoofd van de bevolking al de grootste glasin zamelaar ter wereld te zijn. Van de circa 435.000 ton eenmalig verpakkingsglas werd vorig jaar 52 procent naar de glasbak ge bracht. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer 80 procent van de huishoudens wél hun flessen in de glasbak gooit, maar lang niet allemaal hun glazen potten en potjes. De campagne van vorig jaar was er daarom vooral op ge richt mensen duidelijk te ma ken dat ook potten in de glasbak mogen. In het westen en noorden van. het land (buiten de grote steden) blijkt het glasbakgebruik het hoogste te zijn. Ouderen zijn trouwere glasbak-klanten dan jonge mensen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11