TAD LEIDEN 'Premie als studenten baan kiezen waaraan markt behoefte heeft' 'Samen kerken dat is de kracht van actief in vrije tijd AZL: mogelijk middel tegen longemfyseem s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 Tableau gouden ringen gestolen LEIDEN - Een juwelier in de Haar lemmerstraat is zaterdag beroofd van een tableau vol gouden ringen. Drie mannen kwamen de zaak bin nen op een moment dat het erg druk was. Een van hen boog zich over de toonbank, opende de vitrine en greep het blad met de ringen. De mannen konden in de drukte ontko men. De waarde van de ringen be draagt meer dan 9000 gulden. Tentoonstelling van jonge dieren LEIDEN - De Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging houdt op zaterdag 9 en zondag 10 september haar jaarlijkse jongdierententoon- stelling in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Te zien zijn onder meer pas geboren dieren. Daarvan zijn enkele beesten voor bezoekers te koop. De expositie is op zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Jongens door hond gebeten LEIDEN - Twee Leidse jongens zijn zaterdagnacht in hun benen gebe ten door een hond. De twee liepen samen met twee vrienden rond 3.00 uur op de Beestenmarkt. Een van hen rukte een plantje uit een bak en gaf dat aan een ander. Op dat mo ment kwam een man met zijn hond uit een pand aan de Beestenmarkt. Hij liep op de jongen met het plantje af, sloeg en schopte hem en hitste zijn hond op. Het dier beet de jon gen in zijn benen. Toen een vriend tussenbeide wilde komen, werd hij ook gebeten. Behalve de benen wer den ook de broeken van de jongens beschadigd. Uitbreiding Infotheek LEIDEN - Het Leidse bedrijf Info theek Systems Nederland heeft sinds vandaag een nieuwe vestiging in Zwolle. Vanuit deze zevende ves- "tiging gaat Infotheek bedrijven en organisaties in noord-Nederland bedienen. Nu kan het bedrijf via de service en verkooppunten heel Ne derland bereiken. De leiding van de vestiging Zwolle is in handen van A.C. van Kampen. Er is een tijdelijk pand betrok ken. maar later dit jaar hoopt het be drijf te kunnen verhuizen naar een definitieve behuizing. Infotheek is het grootste full-service automatise ringsbedrijf op het gebied van per sonal computers in Nederland. In totaal werken bij dit bedrijf onge veer 400 Goede dag voor zakkenrollers LEIDEN - Zakkenrollers zijn zater dagmiddag ro'nd de Haarlemmer straat een paar uurtjes uiterst actief geweest. Twaalf mensen, voorna melijk vrouwen, werden beroofd van hun portemonnee. De buit be droeg behalve een bedrag van meer dan 1600 gulden, een reeks giro- en bankpassen en persoonlijke papie ren zoals rijbewijzen. Rond kwart voor twee werd de eerste gerold in de buurt van de Koornburgsteeg. Tot een uurtje of vier werden twaalf mensen het slachtoffer. In een rap tempo wer den zij besloten van geldbedragen variërend tussen de 20 en 410 gul den. Het grootste aantal mensen werd in de Haarlemmerstraat en de Donkersteeg bestolen. Opvallend is dat alle portemon nees uit tassen werden gestolen. In de meeste gevallen werden schou dertassen door de dieven geopend of stonden ze al open. In één geval werd een portemonnee uit een plas tic tas gehaald door een gat in de tas te snijden. Werkzaamheden in Valdezstraat LEIDEN - In de Valdezstraat wordt maandag 18 september begonnen met de herbestrating. Daarnaast komt er nog een aantal aanpassin gen. Opmerkingen over deze aan passingen kunnen worden gemeld bij de heer Flaman van directie ruimtelijke ordening en stadsbe heer, tel. 254550. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door de fir ma Sloos en gaan ongeveer drie we ken duren. Vier jonge katten gestikt LEIDEN - Vier jonge katjes zijn gestikt in een kamer aan de Har- testeeg nadat een koelkast in de brand was geraakt. Vijf katten konden worden gered. Vermoe delijk hebben de dieren zelf de brand veroorzaakt door aan de bedrading te knabbelen waar door kortsluiting ontstond, zo vermoedt de brandweer. Voorbijgangers zagen zon dagochtend vroeg vlak voor 1.00 uur rook uit de kamer komen en waarschuwden de brandweer. In de woning bleek een koelkast in de brandt te staan die snel kon worden geblust. De bewoner, een 25-jarige Leidenaar, stond op dat moment te douchen. De schade bleef beperkt tot enkele duizenden guldens. De dieren- hulpdiens: heeft zich ontfermd over de vijf nog levende katten. Ruim 10.000 kerkgangers in Leiden Samen kerken kijken, dat is de kracht van Kerkepad. LEIDEN - Meer dan 10.000 mensen hebben zaterdag de NCRV Kerkepad-route ge volgd, die leidde langs de Pie terskerk, Waalse kerk, Hoog landse kerk en Marekerk. De omroep sluit het Kerkepad voor dit seizoen af met een route langs de Leidse kerken. Ook volgende week zaterdag zijn de kerken geopend voor de Kerkepadgangers. De meeste bezoekers, die uit alle delen van het land naar Leiden waren gereisd, begonnen hun tocht bij de Pieterskerk. Voor de ze gelegenheid bestond de moge lijkheid om de kerk te beklimmen en aan de westzijde te genieten van het uitzicht over Leiden. De klimpartij vergde overigens meer tijd dan de toelichting door een 'gids' bovenop het torengedeelte van de kerk. Door de grote be langstelling werd die noodzake lijkerwijs kort gehouden. Ook voor de rondleidingen, de orgelmuziek en de tentoonstel ling was de animo groot. Net als in de andere kerken werden er ook in de Pieterskerk goede za ken gedaan. Ansichtkaarten, boe ken over de historie van de kerk en grammofoonplaten met orgel muziek werden grif verkocht. En de verkopers boekten omzetten van enkele duizenden guldens. In alle kerken konden de deel nemers een stempel krijgen in het boek dat door de NCRV speciaal voor de serie is samengesteld. Voor de 'fanatieke' Kerkepad gangers is het een erezaak om bij iedere foto van de kerk in de Ker- kepad-gids ook het stempel van de kerk te krijgen. Wat is nu het geheim van het succes van Kerkepad? Dominee Alblas van de Hooglandse kerk denkt dat het belangrijk is dat de mensen 'gezamelijk' de kerken bekijken. "Je ziet contacten ont staan tussen de denk dat de mogelijkheid om die contacten te leggen wordt ge waardeerd". Alblas noemt Kerke pad een oecumenisch gebeuren. "Er wordt niet gezeurd over dog matiek tijdens zo'n dag". Alblas signaleert wel dat vooral oudere mensen de Kerkepad-rou te volgen. Éen van de Kerkepad gangers, mevrouw J. de Kort uit Den Haag, was het ook opgeval len dat de deelnemers voorname lijk uit "grijze koppen bestaan". Toch had zij ook jonge gezinnen op haar route langs de kerken ge zien. "Ik vind het ook erg belang rijk dat jongeren hieraan deelne men. Zo raken zij gemotiveerd om zuinig te zijn op deze monu menten, om geld over te hebben voor restauratie en dat niet alleen aan de overheid over te laten". De aanwezigheid van jongeren had ook volgens de Haagse ook weer een nadeel. "Toen ik bij het graf van een van de Pilgrim Fathers was in de Pieterskerk, lie pen er nogal wat spelende kinde ren langs. Ik vind toch dat op die manier het karakter van het ge bouw niet wordt gerespecteerd". Volgens twee andere bezoekers uit Den Haag is vooral het bezoek van een stad onder de Kerkepad gangers populair. "Wanneer de kerken in verschillende dorpen in een streek op het programma staan, moet je eigenlijk een auto hebben. We hebben laatst nog meegdaan aan Kerkepad in het Westland, dan stond je soms met 60 mensen bij een bushalte te wachten en dan kon uiteindelijk niet iedereen mee". Volgende week zaterdag staat weer een Kerkepad in Leiden op het programma. Ook dan worden er weer enkele duizenden men sen verwacht. LEIDEN - De gemeente begint volgende maand met een oplei ding voor woonomgevings vakvrouwen. Deze vrouwen zul len bezighouden met onder meer het beheer en het schoonhouden van de Slaaghwijk. De opleiding is mogelijk gemaakt door een subsidie van 130.000 gulden van het Europees Sociaal Fonds. Een dergelijk project - maar dan met louter mannen - loopt al geruime tijd en met veel succes in de wijk Pancras-Oost. Met de opleiding hoopt de ge meente te bevorderen dat meer vrouwen in technische beroepen terechtkomen. Tegelijkertijd wil de gemeente met dit project het beheer van een aantal wijken ver beteren, zo stelt gemeente-ambte naar W. van Stigt. De vrouwen zullen al meteen bij het begin van hun opleiding worden ingezet voor onder meer kleine herstel werkzaamheden in de wijk, schoonmaakacties en het bijhou- Gemeente start opleiding voor woonomgevings- vakvrouwen den van de groenvoorzieningen. Om deze taken te kunnen uit voeren, krijgen de vrouwen vol gens Van Stigt een zeer brede op leiding. Naar verwachting ge beurt dit - twee dagen per week - op de lagere agrarische school en het Centrum voor vakopleidin gen voor volwassenen (CW). De scholing vergt twee dagen per week en duurt in totaal één tot an derhalf jaar. De gemeente houdt halverwe ge deze maand een informatie-bij eenkomst voor belangstellende vrouwen. Volgens Van Stigt heb ben zich inmiddels zeven vrou wen voor de opleiding aange meld. Hij hoopt uiteindelijk op minimaal tien deelneemsters. Van Stigt verwacht dat het pro ject ook de betrokkenheid van be woners bij het woonklimaat in de Slaaghwijk vergroot. "Dat heb ben we al ervaren in Pancras- Oost. Mensen zien dat hun wijk opknapt en stappen op een gege ven moment direct naar de omge- vings-vaklui toe als er iets moet worden hersteld of schoonge maakt". De omgevings-vakvrouwen zullen voorlopig uitsluitend in de Slaaghwijk te werk worden ge steld. "Die wijk is zo groot en er is ook zo veel te doen dat ze niet aan andere buurten zullen toeko men". Na afloop van de opleiding worden de vrouwen, zo hoopt Van Stigt althans, in dienst wor den genomen bij de gemeente Leiden. Tijdens het project wer ken ze met behoud van uitkering. De VNO-voorzitter ging in zijn rede ook uitvoerig in op de noodzaak van universiteiten om het rendement op het bestaande budget te optimalise ren. "De vitale functie voor de maat schappij in het algemeen en voor de cultuur in het bijzonder is geen vrij brief voor ongelimiteerde maat schappelijke fondsen". Van Lede noemde een aantal maatregelen die een rendements verbetering in kwalitatieve zin kun nen bewerkstelligen: bevorderen van studiekeuzen die leiden tot een baan in de marktsector, herverde len van onderzoeksinspanning en het volledig realiseren van de twee- fasenstructuur. Volgens Van Lede moet de over heid zich ook nog eens buigen over de kwestie van het onvoorwaarde lijk toelatingsrecht van vwo-afge- studeerden tot alle studierichtin gen, ongeacht hun vakkenpakket en cijfers voor de kernvakken. Uni versiteiten moeten eisen aan de vooropleiding van studenten kun nen stellen om te vermijden dat de winst van het rendementsstreven weer weglekt door een onjuist toela tingsbeleid, aldus Van Lede. "Ook vanuit de student gerede neerd is er ruimte voor rendements verbetering", aldus de voorzitter van het VNO. "De totale studieduur beweegt zich in de richting van de maximaal toegestane verblijfsduur van 6 jaar in plaats van de officiële 4 jaar. Ter illustratie: van de lichting 1982 haalde bij de Vrije Universiteit Amsterdam niet meer dan acht pro cent het doctoraal binnen de vier jaar, en voor de TU Eindhoven was dit percentage twee. Mr. C.P.C.M. Oomen, de voorzit ter van het van de Leidse universi teit, zei in zijn toespraak te verwach ten dat de financiële situatie voor de universiteiten na een periode met tal van bezuinigingen in de komen de jaren een stabieler beeld zal ver tonen. "Als die verwachting onjuist zou blijken dan zou zich wel eens het beeld kunnen voordoen van zwaar onweer met blikseminslagen die een onvervangbare en niet te herbouwen infrastructuur vernie tigt". Verder moet het centrale bestuur van de universiteit zich volgens Oomen bij gesprekken met facultei ten over het pluriforme profiel van de Leidse universiteit beperking tot sturing op hoofdlijnen. "Daarmee vermijden we loodzware procedu res en ook detailbemoeienis met el kaar. Maar we spreken wel iets af op hoofdlijnen, over profielen en kwa-, liteit, daarbij het geheel van voor zieningen in beschouwing nemend. Daarmee krijgt het bestuur iets van nastrevenswaardige lichtvoetig heid, daarmee worden impulsen ge geven aan een elan binnen onze uni versitaire gemeenschap dat nog Zonder werk De gemeente Leiden begint dit najaar een groot aantal gratis cursussen voor mensen zonder betaald werk. De cursus sen - onder meer talen, fotografie, teke nen. muziek en handvaardigheid - heb ben plaats in het gebouw van K&O en in het LVC. Belangstellenden kunnen in schrijfformulieren en een overzicht van de cursussen ophalen bij de informatie balies van het stadhuis en het stads- bouwhuis, bij de club- en buurthuizen, de bibliotheken, het arbeidsbureau en de gemeentelijke sociale dienst. Inschrijvin gen moeten voor 4 september zijn inge diend. Brandschade in restaurant LEIDEN - Een klein brandje heeft zaterdagmiddag voor enkele dui zenden guldens schade veroorzaakt in het restaurant La Botha aan de Herensteeg. Een vette afzuigkap vloog in brand nadat de vlam in de pan was geslagen. De brandweer kon het vuurtje snel doven. Dansen De stichting FETA geeft vanaf 5 septem ber op dinsdagen en woensdagen lessen folkloristische dans voor kinderen. Het is de bedoeling dat de kinderen optreden in 'echte' kostuums. De leiding van de les sen is in handen van een academische geschoolde docente. De cursus is op dinsdag van 18.00 tot 19.00 uur in het LVC aan de Breestraat. Deze lessen zijn bedoeld voor kinderen vn acht tot tien jaar. Op woensdag kan er van 18.00 tot 19.00 uur worden gedanst bij het Stede lijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Hier kunnen kinderen van elf tot veertien jaar terecht. Belangstellenden kunnen bellen naar tel. 215650 of 123377. VIDO VIDO Leiden houdt woensdag 6 septem ber een informatie-ochtend over haar ac tiviteiten. Dat gebeurt in gebouw Doeza- straat 34 van 10.00 tot 12.00 uur. Collectanten De Nederlandse Kankerbestrijding afd. Leiden zoekt mensen die met de collec tebus willen rondgaan tijdens een straat collecte op zaterdag 9 september. Be langstellenden kunnen inlichtingen in winnen onder tel. 760636 of 761081 lezing De vereniging vrienden van hel gemeen- te-archief en de Leidse pilgrim-collectie 'Jan van Hout' houden dinsdag 5 sep tember de zevende lezing ia een serie spreekbeurten over onderzoek met bi bliotheek- en bronnenmateriaal. De le zing wordt gegeven door drs. M. Hofste de, medewerker van de universiteitsbi bliotheek. Hij zal onder meer ingaan op het gebruik, het nut en de toegankelijk heid van boeken en handschriften in Ne derlandse bibliotheken. De lezing begint om 20.00 uur in de studiezaal van het ge meente-archief aan de Boisotkade. Tekenwedstrijd In het kader van de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' houden Leidse winke liers een kleur- en tekenwedstrijd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De hele kleintjes mogen kleuren, de anderen mo gen tekenen. De wedstrijd begint maan dag 4 september. Verdere gegevens zijn verkrijgbaar bij de deelnemende winke liers. herkenbaar aan het raamaffiche •Leiden, stad van vluchtelingen'. De kleurplaten en tekeningen moeten uiter lijk 23 september worden ingeleverd. Volkshuis Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a houdt dinsdag 5 september een inschrijv en informatiedag over de cursussen die het komende seizoen worden gegeven. Zowel van 14.00 tot 16.00 uur als van 19.00 tot 21.00 uur worden de vele cur sussen toegelicht door docenten. Voor informatie tel. 149180. LEIDEN - Er is door onderzoekers van het AZL Leiden mogelijk een behandelingswijze gevonden van longemfyseem. Aan deze aandoe ning sterven jaarlijks in Nederland circa 2000 mensen. De Leidse be vindingen worden nu in Amerika nader getest. Longemfyseem is een ziekte waarbij de elasticiteit uit de longen verdwijnt doordat steeds meer longblaasjes afsterven. Hierdoor vermindert het proces van zuurstof- opname en koolzuurafgave. Vol- gens een Amerikaans onderzoek lij den er in totaal 10 miljoen i aan een vorm van deze ziekte. Het in het AZL ontwikkelde mid del is al in Amerika toegepast by pa tiënten die lijden aan de erfelijke vorm van longemfyseem. De geval len waarin longemfyseem een erfe- lyke kwestie is, is overigens maar een klein percentage. Het middel wordt nog niet in Ne derland toegepast omdat hier maar weinig mensen bekend zijn met die erfelijke vorm, terwijl dat in de Ver enigde Staten wel het geval is. Voor onderzoek is een grote groep pa tiënten noodzakelijk. Gemeente wil grenzen bij Burchtheuvel vaststellen LEIDEN - De gemeente Leiden wil eerst duidelijkheid hebben over ei gendomsverhoudingen alvorens de problemen met grondverschuivin gen bij de Burcht worden .aange pakt. In de loop der jaren zyn de grenzen tussen de tuinen van om wonenden en het terrein van de Burcht vervaagd. Pas als die duide lijk zijn, kan er wat aan het weg spoelen van de grond worden ge daan, zo stelt hoofd Jochemsen van directie Groen. Een paar maanden geleden klaag den omwonenden van de heuvel over het wegspoelen van grond. Ty- dens een fikse regenbui stroomt er door erosie modder naar beneden die volgens de omwonenden in de tuin of zelfs in de keuken komt. Eer der onderzoek wees al uit dat de Burchtheuvel zich in een slechte staat bevindt. Volgens Jochemsen heeft het probleem van de heuvel enige tijd moeten wachten in ver band met de inspanningen voor de actie 'Leiden, schone stad'. Boeken en foto's verzamelen, aanj tekeningen maken, ieder beleeft Kerkepad weer anders. LEIDEN - Studenten moe ten een premie krijgen in dien zij afstuderen in een richtingen waar tekorten be staan op de arbeidsmarkt. Een deel van hun studie schuld zou kunnen worden kwijtgescholden. Deze sug gestie deed mr. C.J.A. van Lede, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), vanmiddag als gastspreker bij de opening van het aca demisch jaar van de Leidse universiteit. sterker slagkracht uitstraalt; daar- mee wordt bevorderd dat we ook weer meer dan thans het geval is naar buiten duidelijk maken welke onmisbare functies wij vervullen", aldus Oomen. De voorzitter van het College van Bestuur wees er verder op dat de Leidse universiteit er met kracht naar moet streven op een aantal punten kwalitatief te excelleren. "Op andere terreinen moeten we- ons tevreden betonen met dergelij ke basisvoorzieningen: voorzienin gen die We nu eenmaal, gelet op on ze positie en onze bedienende func tie, niet kunnen en overigens ook niet willen missen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9