Debat Kok en Lubbers gelijkspel RIVM wil van bezuiniging af CDA grootste partij, maar coalitie verliest meerderheid Kwart van middelbare scholieren verlaat voortijdig 'saai' onderwijs Trimloop verzekerd tegen smog Koelbloedige moord Heerlen drugsafrekening MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 Terugdraaien lastenverlichting open vraag DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse kiezer vindt dat het televisiedebat tussen CDA-lijsttrekker Lubbers en PvdA-leider Kok zaterdagavond is geëindigd in een gelijk spel. Volgens een peiling van het bureau Interview dacht 55 procent van de ongeveer 1000 ondervraagden vóóraf nog dat Lubbers het duel zou winnen. Slechts 12 procent ver wachtte winst voor Kok. Na afloop van het debat verklaar de 30 procent Lubbers tot winnaar, Kok werd door 26 pro cent als triomfator aangewezen. De grootste groep (44 pro cent) meende dat geen van beiden het duel had gewonnen. Het debat werd bekeken door 1,7 Lubbers zaterdag dat het verschil DEN HAAG (GPD) - Een kwart van de leerlingen tussen 12 en 18 jaar verlaat voortijdig de middelba re school. Een groot deel van deze vroege schoolverlaters maakt zich schuldig aan kleine criminaliteit op straat. Het blijkt dat de leerlingen niet gemotiveerd zijn om de oplei ding af te maken, omdat de lessen oninteressant zijn. Dat concludeert Huub Angenent, criminoloog aan de universiteit in Groningen, die onderzoek doet naar het verband Die zijn niet bij voorbaat tussen scholieren en criminaliteit. "Het gaat hier voornamelijk om jongeren die niet goed functioneren op school", aldus Angenent. Hij vindt dat onderwijzers deze groep -u7 te weinig aandacht geven. "Leraren tratiestoornissen, zo blijkt uit de be- slag bij Nieuwpoort uit het hoofd le- Een grote groep krijgt op school school, wil hij of zij misschien ook vindingen van de onderzoeker. Ze ren. Actuele onderwerpen, zoals niet voorgeschoteld wat ze wil we- dagdromen of blijven niet - zoals het kernfusies en Europa 1992, vindt de ten en geeft er daarom vroegtijdig lerintel- hoort - rechtop in de schoolbanken jeugd veel interessanter, ligent, maar wel leergierig. Ze letten zitten. Aandacht bij de les houden is goed op en stellen veel vragen". moeilijk, omdat 'het zo saai is'. An genent: "Het onderwijs is conserva- ren ove De helft van de jongeren tussen tief. De leerlingen moeten bijvoor- genent. 18 jaar lijdt echter aan concen- beeld alle details en feiten de brui aan. Zonder een diploma is het moeilqk om werk te vinden. Kleine misdaden als winkel- en fiet sendiefstallen zijn voor sommigen voor de hand liggende uitvluchten. Volgens Angenent kan deze klei ne criminaliteit voorkomen wor den. "Leerlingen die zich moeilijk aanpassen aan het schoolsysteem, moeten meer betrokken worden bij andere activiteiten. Het blijkt dat deze groep het wel leuk vindt om Daar feesten en sportevenementen te or- wordt op school weinig aandacht ganiseren. Onderwijzers moeten in- aan besteed. Jongeren willen iets le- spelen op deze behoefte. Pas dan ren over hun toekomst", aldus An- kunnen ze interesse kweken voor hun lesprogramma's. Als de leer ling zich eenmaal lekker voelt op miljoen mensen, die het program ma met een hoge 7,1 waardeerden. Kok, geplaatst voor een rood decor, werd door 73 procent van de onder mening tussen CDA en PvdA vooral bij de middeninkomens zit. Kok, zo meende Lubbers, ziet een netto inkomen van 2700 gulden per vraagden gezien als degene die het maand als een hoger inkomen. Dat grondje, vond met Kok na afloop dacht dat juist die groep te maken i het vijftig minuten durende de- krijgt met de afschaffing bat dat de tijd te kort WD-lijsttrekker Voorhoeve aantal aftrekposten, aldus Lubbers. Kok wees de premier vervolgens reactie dat Lubbers op de achteruitgang in inkomen die 'onvoldoende weerwerk bood het kabinetsbeleid betekende a de heer Kok en een aantal belangrij- 'de hoofdagent, de hoofdverpleeg- ke punten weggafVoorhoeve kriti- kundige .en de hoofdonderwijzer', seerde Lubbers' opmerking dat het "Dat zijn precies de groepen, mijn- terugdraaien van de lastenverlich- die uitspraak een obstakel uit de regaande achterstand hebt gezet", weg wil ruimen voor een coalitie Was dat niet gebeurd, dan had Lub- CDA-PvdA. Lubbers zelf noemde dat x gen op zijn beurt 'gewoon geklets'. "Ik vind het niet fraai dat Voorhoe- groepen. bers volgens Kok geen argumenten gehad om te wijzen op de verminde- DEN HAAG (GPD) Extra ring van de aftrekposten voor die teringen in het milieu-onderzoek NIJMEGEN (ANP) - De organisa tie van de Nijmeegse Zevenheuve- lenloop heeft zich verzekerd tegen een mogelijk afgelasting van de jaarlijks terugkerende hardloop wedstrijd wegens smog. De verze keringsmaatschappij betaalt bij het niet doorgaan van de wedstrijd we gens smog de organisatiekosten (10.000 gulden) uit. Het bestuur van de organisatie overweegt de premie voor de verzekering te presenteren aan minister Nijpels (milieubeheer). De organisatie kwam op het idee van een smogverzekering nadat af gelopen vooijaar in Gelderland twee marathons werden gelopen terwijl er sprake was van smog. Vol gens woordvoerder Stevens is het lopen van een wedstrijd in een pe riode van verhoogde luchtveront reiniging onverantwoord. Het kan door de lichamelijke inspanning na delige gevolgen voor de gezondheid hebben. Volgens hem zal de wed- De twee kandidaat-premiers met strijd geen doorgang vinden als er elkaar in debat. Kok (l) deed het vol- sprake is van de zogenoemde voor- pens het publiek onverwacht goed waarschuwingsfase of erger. tegen Lubbers. Het merendeel de kiezers had een nederlaag de kers slaagden"er vorig jaar als e i tracht de interne problemen van de WD op te lossen door ver keerde verhalen rond te strooien de operatie-Oort. Het zijn onontkoombaar. Dat schrijft Op de vraag of het terugdraaien het Rijksinstituut voor Volksge- van de lastenverlichting onbe- zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) spreekbaar is, gaf Kok geen direct in haar jaarverslag over 1988. "Als antwoord: "Het is voor mij onbe- we het personeelsbestand niet kun- zwaktebod". Lubbers benadrukte spreekbaar dat de inkomensver- nen uitbreiden met 40 a 60 man dat hij de vereenvoudiging van het schillen in 1990 verder zouden wor- moeten we opnieuw taken afsto- belastingstelsel en de daaraan ge- den vergroot", aldus de PvdA-lijst- ten", aldps hoofddirecteur farmaco- koppelde verlaging zeker niet ter trekker. Lubbers op dezelfde vraag: logie Sangster van het RIVM. Voor discussie wil stellen. Bespreekbaar Op het pleidooi van Kok om de helft van de lastenverlaging (twee mil jard) terug te draaien, verklaarde Binnenland kort Werklozen Bijna driekwart van de Nederland se bevolking is voor een verplich ting dat werkgevers minstens vijf procent van nieuw personeel kiest uit het bestand van langdurig werk- aandacht kreeg, lozen, zo blijkt uit een Interview-en quête. Minister De Koning (sociale zaken) zei in een reactie dat werkge vers niet alleen langdurig werklo zen moeten aannemen, maar dezen ook binnen het bedrijf moeten scholen. Gouden Koets De Gouden Koets wordt dit jaar op Prinsjesdag getrokken door acht Friese paarden. De paarden, die toe behoren aan het Koninklijke Stal departement, lopen dan voor het eerst in de geschiedenis vóór de Gouden Koets in plaats van er ach ter. Dat werd zaterdag bekend op de viering van het 110-jarig bestaan van de Koninklijke vereniging het Friesche paard stamboek. De koets werd tot nu toe getrokken door Bo venlanders. NS-uniform Alle 3300 machinisten van de Ne derlandse Spoorwegen kunnen de ze maand stemmen over nieuwe uniformen. Op modeshows kunnen ze kiezen uit rode, blauwe of grijze uniformen, zo meldt het personeels blad van NS. De ontwerper is Cle mens Rameckers. Eerder ontwierp hij al de nieuwe uniformen van con ducteurs en perronopzichters. Daarvoor kreeg hij de Brunei Award, een onderscheiding van de Europese spoorwegmaatschappij en. Van het gekozen uniform wordt een proefserie gemaakt die twintig machinisten van december tot juni zullen dragen. Daar kunnen nog suggesties voor verbeteringen uit komen. Brand Een felle uitslaande brand op het in dustrieterrein in IJmuiden heeft gisteren een opslagloods van het su permarktconcern Vomar volledig verwoest. De brandweer van Velsen houdt er nadrukkelijk rekening mee dat het vuur is aangestoken. Het duurde ongeveer drie uur voor dat de brandweer het vuur meester was. Volgens de politie is er sprake van een forse schade. Een nog gro tere loods van de Vomar, waarin vooral voedsel lag opgeslagen, heeft namelijk rookschade opgelopen. Aids Het plan om verslaafde aidspatiën- ten op te vangen in het klooster van de orde der Kapucijnen in de Am sterdamse Jordaan, gaat niet door. De stichting Regenboog en de kloosterorde nebben hiertoe beslo ten, nadat duidelijk geworden was dat de buurt massaal in verzet zou komen. Het klooster aan de Lijn baansgracht staat nagenoeg leeg. Naar schatting zyn er in Amster dam ruim zestig junks die aan aids lijden, van wie de Kapucijnen er vier tot twaalf in het klooster wilden "Nee, want ik spreek over argumen- al de voortgang van het kostbare steld, ten, dus alles is bespreekbaar". dioxine-onderzoek zou dan op het schetst spel komen te staan. Bij de NCRV zijn zaterdagavond Het instituut wil dan ook de opge- en gisteren zo'n honderd telefoon- legde afslanking met 115 arbeids- tjes binnengekomen van boze kij- plaatsen tot 2000 ongedaan zien ge- kers. Die vonden onder meer dat maakt. De opstellers noemen het Lubbers het te zwaar te verduren' paradoxaal dat het onderzoeksinsti- kreeg en dat hij ten onrechte niet in tuut moet inkrimpen, terwijl alom bescherming werd genomen door het besef groeit dat het milieu- en een van de twee interviewers Cees gezondheidsonderzoek van grote Labeur, eindredacteur van NCRV's waarde is om verdere vervuiling te Hier en Nu. Verder vond men dat voorkomen. Wanneer het RIVM het publiek storend (vaak applaudi- geen uitbreiding krijgt, kan het in- serend) aanwezig was, dat het affi- stituut geen tweejaarlijkse milieu- che van de PvdA te vaak in beeld verkenningen opstellen, was en dat de affaire Koeweit (waar- milieuminister Nijpêls wil. bij Lubbers betrokken was) te veel Niettemin noemt het RIVM 1988 onvoldoende bescherming tegen lijkwaardig sten in een verklaring te vinden besmetting met aids, aldus het jaar- premier. de massale zeehondensterfte verslag. De bezuinigingen bij het RIVM noemt het insti- leidden vorig jaar tot het schrappen tuut dat zelf. Verder publiceerde van de klinisch-chemische afdeling, het RIVM vorig jaar onder de titel Deze leverde preparaten waarmee 'Zorgen voor morgen' zijn eerste ziekenhuislaboratoria konden con- grootschalige milieuverkenning, troleren of hun apparatuur goed Op basis van dit rapport is het Na- werkt. Deze controlepreparaten zijn tionaal Milieubeleidsplan opge- veelal moeilijk verkrijgbaar. "Om niet in een situatie terecht te komen dat de wedstrijd door moet PvdA-lijsttrekker verwacht, gaan om alleen uit de onkosten te vond na afloop dat Kok ge- komen, zijn we op zoek gegaan naar een verzekeringsmaatschappij die het evenement tegen smog wilde verzekeren", aldus Stevens. de huidige wordt ge- de gevolgen van de milieuvervuiling wat te verzachten, Het NMP is een belangrijk onder werp strijd. Ook dit jaar waarschuwt het RI VM voor de gevolgen van de Eu- HEERLEN (GPD/ANP) De koelbloedige moord op een 28-jarige Heer- Ferdi E pist hphandplinff lense drugsdealer vrijdagavond voor een café in Heerlen is een afrekening r ertu eisl oenanaeiing in het criminele milieu Zowel over de reden de daders ust het sinds de huidige verkiezings- LEEUWARDEN (ANP) Ferdi. E., terdag ingestelde en 28 man sterke recherchebijstandsteam echter in het ontvoerder en moordenaar van Ger- duister. rit-Jan Heijn, krijgt jurische bij- Volgens de politie is de aanslag uiterst professioneel gepleegd. Direct na stand om zijn tbr-behandeling te be- het dodelijke salvo van twintig mitrailleurschoten draaiden de daders het ropese eenwording. De Europese spoedigen. Voor de behandeling be- raampje van hun auto weer dicht en wachtten vervolgens keurig totdat het r ge- gint moet hij eerst een deel kwaliteitseisen voor onder neesmiddelen, voeding en medi- 20-jarige gevangenisstraf uitzitten, sche hulpmiddelen versóhralen verwateren, constateren de onder zoekers. "De Europese toelatings- celstraf eisen zijn altijd compromissen en dus zoals dus minder streng dan onze Neder landse regels", meent Sangster. De deld worden zijn vlakbij staande verkeerslicht op groen sprong. Nog voordat de dealer de lichten van zijn Mercedes had gedoofd om het In "de 7egel gebeurt dat als maxi- café binnen te stappen, stopte naast hem een zwarte Ford Sierra met een maal tweederde van de opgelegde Belgisch kenteken. De dealer werd in zijn rug en hoofd getroffen. s uitgezeten, in dit geval Enkele maanden geleden werd er een granaat bij zijn videotheek naar twaalf of dertien jaar. Hij binnen gegooid. Bij deze aanslag raakte hij alleen aan zijn arm gewond. Er wil echter zo snel mogelijk behan- werd ook brand gesticht in zijn woning. Vooralsnog gelooft de politie niet dat de afrekening een teken is van een mogelijke concurrentieslag binnen i heeft e i gespecia- recente concept EG-richtlijn voor liseerde advocaat bereid gevonden de georganiseerde misdaad in Zuid-Limburg. De auto van de daders een succesvol jaar. RIVM-onderzoe- bloedprodukten biedt bijvoorbeeld om hem bij te staan. middels teruggevonden in Maastricht. DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft volgens de laatste opinie- cijfers een voorsprong van drie zetels op de PvdA. De combina tie CDA/WD (de huidige rege ringscoalitie) komt uit op 75 ze tels, waarmee de coalitie zijn huidige meerderheid van 81 ze tels in de Tweede Kamer ver liest. De aanhang van Groen Links daalt, terwijl D66 in de lift zit, zo blijkt uit een peiling van het bureau Interview. Waren er gisteren verkiezin gen gehouden, dan zou het CDA op 53 zetels zijn uitgekomen, 1 minder dan in 1986. De PvdA le vert ten opzichte van 1986 drie zetels in en komt op 49. Het grootste verlies is voor de WD: de liberalen verliezen vijf van de huidige 27 zetels en komen op 22. Groen Links boekt een winst van vijf zetels en komt op acht, een kleinere winst dan eerdere opiniepeilingen aangaven. D66, dat de afgelopen weken tussen de 9 en 11 zetels zweefde, kan volgens Interview rekenen op 12 zetels. Verder zouden SGP op drie en RPF op één zetel blij ven staan, maar het GPV wint één zetel en komt op 2. Voor de televisie presenteer de onderzoeker Maurice de Hond gisteravond ook zijn prog nose voor de uitslag komende woensdag. Volgens De Hond zal het CDA tussen de 50 en 56 ze tels halen, de PvdA 46 tot 52 en de WD minimaal 19 en maxi maal 24 zetels. .D66 wint woensdag in elk ge val, verwacht De Hond. De hui dige negen zetels worden uitge breid tot minimaal 10 en maxi maal 14 zetels. De nieuwe com binatie Groen Links mag reke nen op 6 tot 10 zetels. De kleine christelijke partijen blijven ge lijk. Groenlinks compromisloos op slot campagne AMSTERDAM (ANP) - Groen Links is de enige partij die zon der compromissen alle hete hangijzers in onze maatschappij zal aanpakken. Die verzekering Terwijl de lijsttrekkers van de politieke partijen, ministers en kamerleden zich wenden tot demensen in het land', kunnen de 'mensen in het land' in de nu verder lege Tweede Kamer eens te gelegenheid te baat nemen om in een kamerbankje zitting te nemen en zich voor een moment parlementariër te voelen. Wie er de komende vier jaar écht zitting krijgen in de kamerbankjes en beslissen de 'mensen in het land' overmorgen. (foto anp) gaf lijsttrekster Beckers giste ren aan de achterban op de slot manifestatie van de verkiezings campagne in Amsterdam. Tegen het decor van het Oos terpark probeerden de eerste vier van Groen Links duidelijk te maken dat één van de belang rijkste doelstellingen van de partij het doorbreken is van de hegemonie van CDA-WD. Maar dat alleen is niet genoeg. Het bondgenootshap dat Groen Links met de PvdA heeft op be paalde gebieden, mag niet door Lubbers worden afgenomen, zo riep Andrée van Es, nummer twee op de lijst, uit. "Er is geen enkele reden om met die man compromissen te sluiten op het gebied van gelijke behandeling, euthanasie en het immigratiebeleid", zo meende Van Es. Zij beloofde voorts er voor te zorgen dat er een kolen- boycot komt tegen Zuidafrika. Van Lubbers, die een voorstan der is van samenwerking op het gebied van kernenergie met Zuidafrika, valt op dat gebied weinig te verwachten, aldus Van Es. Ina Brouwer, de vroegere lijsttrekker van de CPN, vond dat de twee kabinetten-Lubbers de bv Nederland niet zozeer uit het moeras hebben getrokken maar vooral de verlieslijdende delen hebben afgestoten. Zij doelde daarbij op het bejaarden beleid, de uitkeringstrekkers en het milieu. Oud-vakbondsman Rosen- möller tenslotte, ging verder in op het milieu. Hij laakte het be leid van Lubbers, de premier die zich tot 'koning van groen Ne- mogen WD-lijsttrekker Voor hoeve dankbaar zijn, zo vervolg de hij, dat hij een stokje voor de arrogantie van Lubbers heeft gestoken, aldus Rosenmöller. Weinig invloed partijleden op programma (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Leden en afdelin gen van een politieke partij heb ben een maar zeer geringe in vloed op de inhoud van verkie zingsprogramma's. Die worden i groot gedeelte door een kleine elite binnen een partij vastgesteld. Tot deze conclusie komt de Leidse politicologe Zie- lonka-Goei in haar proefschrift, dat handelt over de totstandko ming van de verkiezingspro gramma's van PvdA, CDA, WD en D66 in 1986. De promovenda stelde vast dat minder dan de helft van de lokale afdelingen van WD en CDA over het partijprogramma vergaderde, van de PvdA was dat 64 procent van de afdelin gen. Elf tot twaalf procent van de leden woonde een vergade ring bij die over het verkiezings programma ging. De indiening van amendementen leidde vrij wel nooit tot belangrijke wijzi gingen. Wel werden er enkele wijzigingen in het PvdA-pro- gramma aangebracht door het congres van de socialisten. Uit een enquête onder 6000 partijleden blijkt verder dat de partijleden zich er wel degelijk van bewust zijn dat de besluit vorming over het verkiezings programma binnen hun partij voornamelijk in de top van de partij plaatsvindt en dat men dit geen juiste gang van \saken vindt. Toch stelden de meesten van de ondervraagden teverden te zijn met de wijze van totstand koming van het programma als over de inhoud daarvan. De Koning: werkloosheid te weinig gedaald DEN HAAG (GPD) - Het twee- de kabinet-Lubbers is maar voor de helftgeslaagd in de doelstelling om de werkloos heid jaarlijks met 50.000 mensen te laten dalen, zo heeft minister De Koning (sociale zaken) va- middag toegegeven op een con gres van de vereniging van we genbouwers NVWB in Den Haag. Het kabinet wilde in vier jaar de werkloosheid van 700.000 naar 500.000 terugdringen. Pre mier Lubbers verbond daar zelfs in 1986 zijn politieke lot aan. Uit de uitlatingen van De Koning bleek nu dat, uitgaande van de in 1986 geldende defini- ten. Volgens De Koning blijft 'voortdurende inspanning van overheid en sociale partners vereist om vooral langdurig werklozen opnieuw in het ar beidsproces op te nemen'. Een verdere verlaging van het finan cieringstekort, een beheerste ontwikkeling van overheidsuit gaven en een gematige loonont wikkeling moeten daarby, net als bq het huidige beleid, het uit gangspunt vormen. Van Mierlo: campagne teveel op premier gericht HILVERSUM (ANP) - Bü de verkiezingen wordt ten onrech te steeds meer de indruk gewekt dat het er alleen maar om gaat wie er minister-president wordt, zo heeft D66-lijsttrekker Van Mierlo gisteren voor de radio ge zegd in een reactie op het debat tussen Lubbers en Kok. Volgens Van Mierlo wordt er teveel geofferd voor het ver schuiven van de aandacht naar de kandidaten voor het premier schap. Op die manier wordt ten onrechte de indruk gewekt dat de winnaar van de verkiezingen de macht krijgt. "De verkiezin gen zvjn aan het evolueren naar een punt waarbij het om iets an ders gaat dan het gaat. Het zijn parlementsverkiezingen en geen regeringsverkiezingen". Van Mierlo vindt dat er in het staatsrecht ruimte gemaakt moet worden voor een gekozen premier.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3