Operatie 'Koloss' geslaagd 'Er werd domweg niet over gepraat' Schrijfster Sabine Reichel (43) over nazi-verleden Duitsland Veel kunstenaars rooien het zonder geld overheid Festival Oude Muziek trekt meer bezoekers 'Filmcrisis' bezworen Bettie van Haaster wint Prix de Rome Feestconcert Leidse Cantorij MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 25 HOORN (GPD) Het omstreden theaterspektakel Koloss van de kunstenaars Kees Bolten en Hans Belleman is zaterdagavond op het nippertje tot een goed einde ge bracht. Ruim een uur later dan in het draaiboek stond, rolde de in el kaar gelaste kustvaarder van een geïmproviseerde scheepshelling in Hoorn het IJsselméer in en bleef bo ven verwachting van het massaal toegestroomde publiek én de wer kers aan het schip keurig drijven. Eerder op de avond liep het schip nog een forse scheur op, die met kunst- en vliegwerk gelast kon wor den. Vijftig meter uit de oever bleef het schip echter steken in de mod der, maar dat vond niemand erg. Het was om de tewaterlating te doen en die was volledig geslaagd, hoewel de spanning tot op het aller laatste moment te snijden bleef. Om kwart over negen leek het of het project gedoemd was te misluk ken. Bij het oppompen van de rub ber rollen onder het schip, klonk een luide knal en midscheeps wer den scheuren zichtbaar van enkele meters lang. Het schip werd onge lijk opgetild waardoor de lasnaden het begaven. De schade bleek niet onherstel baar, maar de tijd ging dringen. In middels had zich een dichte haag van belangstellenden op de kade verzameld. De ploegen lassers tra den opnieuw aan en herstelden de scheuren zo goed mogelijk. Op de reling werden forse stukken metaal gelast om de gescheurde delen bij elkaar te houden en voor de zeker heid werden de naden kwistig met kit dichtgesmeerd. Het schip was inmiddels com pleet op de rubber rollen gezet en werd met slechts een staalkabel vastgehouden. De opgepompte rol len zouden als boomstammen wer ken, waarover het schip soepel het water zou bereiken. Het programma vermeldde om 22 uur 'het spectaculair kappen van de trossen'. De lasapparatuur werd weggehaald, de bemanning klom aan boord en de ladders werden weggehaald. 'Hou je goed vast,' was het dringende advies van de techni ci die de tewaterlating grondig had den voorbereid. De snijbrander werd op de strak gespannen staalkabel gericht en binnen een paar seconden begon het angstaanjagend knappen van stukken kabel. Een klap volgde en de Koloss zette zich in beweging. Met een geweldige vaart, precies over de rubbers rollend en keurig rechtop koos het schip het ruime sop om even later in de modder vast te lopen. De rokende schoorsteen, de slaande schroef en een trompetter op het achterschip luidden het ein de van het Koloss-project in, dat ruim veertien dagen geleden in Camperduin met de stranding van het schip begon. Daar sneden de kunstenaars met een groep assistenten en technici het schip in zeven dagen in veertig stukken. Het vorige weekeinde gin gen de moten ijzer op vrachtwagens naar Hoorn om aan het IJsselmeer weer tot kustvaarder aaneen gelast te worden. Al in de eerste dagen raakte het theaterspektakel omstreden, omdat er 180.000 gulden overheidssubsi die in zit. Bedrijven gaven techni sche ondersteuning ter waarde van 300.000 gulden. De Koloss, vlak voor de tewaterlating. Schrijfster Sabine Reichel:"De ouderen zullen c overdrijf'. x het hardst roepen dat ik Expositie werk gesubsidieerden in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Er is nog al tijd een groot aantal kunstenaars !dat geen individuele subsidie (IS) aanvraagt hoewel zij daar op grond van hun capaciteiten waarschijnlijk •voor in aanmerking komen. Dit zei voorzitter Cato Cramer van de Com missie Individuele Subsisidies bij gelegenheid van de tentoonstelling 'IS in de HAL' die zaterdag in Rot terdam is geopend. Tot 2 oktober is daar werk te zien van honderd van de 404 kunste naars die in één jaar met elkaar ruim 14 miljoen gulden >subsidie kregen. In totaal werden 1.514 aanvragen behandeld. Het is voor het eerst dat het Fonds voor beeldende kunsten, vormge ving en bouwkunst een groter pu bliek kan tonen wie, uitgaande van de artistieke kwaliteit, subsidies hebben gekregen voor het onplooi- en van bijzondere activiteiten of om zich gedurende een periode te kun nen wijden aan vérdere ontwikke ling. Daarmee zijn ook voor het eerst alle gesubsidieerde kunstenaars in een catalogus opgenomen. Het fonds reikt daarmee bouwstenen aan om de werkwijze van de com missie te beoordelen. Daarbij voegt het fondsbestuur een film van Pie- ter Verhoeff over de manier waarop de adviescommissies tot een oor deel komen. Met de tentoonstelling, het boekwerk en de rolprent legt het fondsbestuur publiekelijk ver antwoording af over zijn beleid. En dit draagt volgens voorzitter prof. dr. J.E. Andriessen bij aan de dis cussie over de beeldende kunsten, vormgeving en bouwkunst in Ne derland. Thomas Meijer zu Schlochteren en Luce van Rooy stelden de ten- itoonsteling IS in de HAL samen, De expositie heeft een plaats gevonden in de vroegere vertrekhal van de Holland Amerika Lijn (HAL) aan de Wilhelminakade in Rotterdam. De Commissie Individuele Subsi die heeft kunnen vaststellen dat veel kunst, ook bouwkunst en vormgeving, die de laatste jaren bij belangrijke tentoonstellingen, ma nifestaties of prijsvragen te zien was, direct of indirect tot stand is gekomen dcor deze subsidies. Ze stelt dat het totaal aan activiteiten van al die kunstenaars kan bijdra gen tot een bloeiend kunstleven en een kwalitatief goed kuristklimaat en verder tot een verrijking voor de maatschappij. Ze stelt voorts dat het Van Gogh- syndroom, 'geniaal maar nooit iets AMSTERDAM(GPD) Hoewel zij pas in 1946 werd geboren, speelt de oorlog in het leven van de Duitse schrijfster Sabine Reichel een centrale rol. Ze groeide op in een verscheurde we reld waar het nazi-verleden zoveel mogelijk werd dood gezwegen. Over haar trau matische ervaringen schreef Sabine Reichel een onthuts end boek, waarvan de Ne- derlandse vertaling zojuist is verschenen: 'Wat deed jij ei genlijk in de oorlog, pappa?' "Nergens ter wereld heeft een gene ratie met een meer verbijsterende ■historische misdaad moeten leren leven dan wij in Duitsland. Vanaf onze jeugd werden wij dagelijks ge confronteerd met de gevolgen van de oorlog: grote gebouwen waren veranderd in ruines, op straat wemelde het van de mensen met één been en vriendjes en vriendin netjes hadden geen vader. Toch werd er nooit over de oorlog ge praat En juist dat zwijgen heeft de meeste schade aangericht. Kan ie mand zich voorstellen wat het bete kent op te groeien tussen mensen met zo'n afschrikwekkend verle den?" Sabine Reichel kijkt mij door dringend aan, alsof ze geen tegen spraak duldt. Met een strak gezicht vervolgt ze haar monoloog. "Omdat het mijn eigen ervaringen zijn, kan ik de meest verstrekkende dingen zeggen. Natuurlijk is mijn boek subjectief, maar dat kan ook niet an ders. Ik was niet geïnteresseerd in een droog boek dat de feiten op een rijtje zet. Daarvoor moet je in de bi bliotheek zijn. Mijn boek beschrijft op een persoonlijke manier de ge voelens van een hele generatie. En voor gevoelens bestaan nu eenmaal geen koele statistieken". Aangeklaagd In de inleiding van haar boek schrijft Reichel: -"De geschiedenis doet pijn en achtervolgt je, laat on zichtbare littekens achter - zelfs op een glad, roze babyhuidje. Maar vroeg of laat scheuren die littekens opeens open. Een nazi-oorlogsmis dadiger wordt gevangen, er wordt een ontroerend verslag ontdekt van een joodse vrouw die in een concen tratiekamp is omgekomen, ergens wordt een foto afgedrukt van ver dorven mannen in rijbroeken, die kinderen veewagens induwen, en dan voel ik me persoonlijk aange klaagd. Op die momenten haat ik Duitsland". Op indringende wijze beschrijft Reichel hoe het Duitse volk na de oorlog op grote schaal pogingen deed het verleden te ontkennen. Maar juist door die ontkenning, was verwerking onmogelijk. Reichel: "Er werd domweg niet over ge praat. Op een gegeven moment wantrouwde ik iedereen die de oor log bewust had meegemaakt. Die aardige buurman kon in de oorlog wel een van de grootste schurken zijn geweest. Mijn vader had als ar tiest opgetreden voor de soldaten, maar het fijne wist ik er ook niet van. Net als veel van mijn leeftijdge noten zette ik mij af tegen mijn ou ders, om op die manier te laten zien dat ik anders was". In 1975 vertrok Reichel naar New York, in de hoop zich op die manier te bevrijden van de last van het ver leden. Ze was actief als journaliste en kledingontwerpster, maar haar vrijwillige ballingschap had een on verwacht effect. "Langzaam begon ik te beseffen dat ik nog altijd niet precies wist wat mijn vader tijdens de oorlog had gedaan. Het was net alsof een boemerang twintig jaar zoek was geweest en nu had beslo ten terug te komen om me een klap tegen mijn hoofd te geven. Ik zag mijn vader en zijn generatie als kostbare ooggetuigen die moesten worden ondervraagd voordat ze al lemaal dood waren en ditmaal voor altijd aan me zouden ontsnappen". Reichel interviewde een groot aantal Duitsers, onder wie haar ei gen ouders, en verwerkte de resul taten in haar boek. In totaal schreef ze zo'n zes jaar aan haar boek. "Tij dens zo'n lange periode verander je zelf ook. In hefbegin schreef ik veel agressiever. Maar op een gegeven moment kreeg ik toch wat meer be grip voor de generatie van mijn ou ders. Die mensen hebben ook een rotleven gehad. In die zin had het schrijven van dit boek een thera peutische werking". Ze schreef be wust niet in het Duits. "Ik wilde me afscheiden van de officiële taal van Auschwitz en dus zocht ik mijn toe vlucht in de veilige, mooie wereld van het Engels". Bom Komend voorjaar verschijnt in Duitsland een vertaling die Reichel zelf heeft gemaakt. "Het komt erop neer dat ik het boek nog een keer heb geschreven, maar nu in het Duits. Het is alleen maar beter ge worden. In het Duits komt het nog verwoestender over. Ik denk dat het zal inslaan als een bom. Veel oude ren zullen zich aangevallen voelen, terwijl mensen van mijn generatie zich juist zullen herkennen. De ou deren zullen om het hardst roepen dat ik overdrijf. Maar het is mijn waarheid, ik heb niets i In Amerika waren de reacties zeer positief. Reichel: "Mijn boek werd een 'eye-opener' genoemd. Ik was vooral heel blij met de reacties van joodse mensen, die mij bedankten. Dat heeft mij heel goed gedaan. Maar een bestseller zal het daar nooit worden. De Amerikanen hou den er niet van om te denken". "Natuurlijk weet ik zelf ook wel dat dit geen perfect boek is. Maar ik had ook niet de pretentie een boek te schrijven met het laatste woord over een fenomeen, waar nu al vijf tig jaar over wordt gepraat. Het is een stem, mijn bijdrage aan de dis cussie. En het is voor het eerst dat op deze manier aandacht wordt be steed aan de problemen van mijn generatie. Eindelijk worden ze seri eus genomen". (Sabine Reichel, 'Wat deed jij eigenlijk in de oorlog, pappa?', uit het Engels vertaald door Mariella Snel, uitgeverij Becht, 205 p.) UTRECHT (ANP) - Het gisteren geëindigde achtste Holland Festival Oude Muziek in Utrecht heeft een record aantal van 62.000 bezoekers getrokken. Dat betekende een toe neming van 5.000 bezoekers in ver gelijking met het vorig jaar. Dit heeft organisator F. de Ruiter op de laatste dag van het festival bekend gemaakt. Tijdens de twee weekeinden die in het festival vielen bestond er gro te belangstelling voor de dagpro gramma's. De organisatie zal op het volgende festival de programme ring op die tijdstippen dan ook gaan uitbreiden, aldus De Ruiter. De festival-componist was dit jaar Franz Joseph Haydn. Andere verkócht', niet meer opgaat. Talent in Nederland, tenzij het absloluut niet naar buiten treedt, blijft van daag de dag niet onontdekt. De Regeling Individuele Subisi- dies bestaat een jaar of zes. Ze werd tot en met 1987 door het ministerie van WVC uitgevoerd en toen over genomen door het Fonds. In de loop der jaren zijn kinderziekten over wonnen en is er veel verbeterd. Toch is intensiever gebruik van de regeling mogelijk. Intussen heeft de commissie haar ongerustheid uitgesproken over de weinige bouwkunst-aanvragen. De mogelijkheden zijn bij deze be roepsgroep waarschijnlijk onvol doende bekend. Daar ligt ook een taak voor het fonds, aldus de voor zitter van de commissie. De Commissie Individuele Subsi dies heeft voorts gesignaleerd dat de aandacht voor het recente verle den en daarmee ten onrechte soms ook voor belangrijke kunstenaars uit die tijd, op de achtergrond raakt. Ze bepleit een eregeld in te stellen, eventueel te koppelen aan een pre sentatie. Deze subsidie zou een aan vulling vormen op de reeks startsti pendium, werkbeurs, studiebeurs, reisbeurs, projectbeurs en presenta tiesubsidie. In verband hiermee is de fonds- raad voorgesteld dit idee over te ne men. Eregeld zou niet moeten wor den aangevraagd door kunstenaars maar moet worden toegekend ook op voordracht van derden. Het zou kunnen gaan om een groep van on geveer honderd beeldende kuste- naars, vormgevers en architecten van 55 jaar of ouder die tien jaar lang elk een bedrag van 10.000 gul den krijgen of een bedrag ineens, al dus Cramer. Over het achterblijven van het aantal aanvragen voor een individu ele subsidie merkt zij nog op, dat er voor het eerste jaar van het fonds wellicht sprake is van een enigszins afwachtende houding. De commis sie bracht op grond van de verwach tingen haar adviezen ook mét enige terughoudendheid uit. Van de ruim twee miljoen die overbleef van het beschikbare be drag voor 1988 is 1,5 miljoen gulden behouden gebleven voor individue le subsidies. Dit bedrag wordt bij de 16,5 miljoen voor 1989 gevoegd. Op dit moment lijkt het erop, dat er meer aanvragen binnenkomen en dat de totale 18 miljoen nodig is om alle positief beoordeelde aanvragen te kunnen honoreren, aldus de voorzitter van de Commissie Indivi duele Subsisidie. AMSTERDAM - De crisis bin nen de Kring van Nederlandse Filmjournalisten is bezworen. Het bestuur mag blijven zitten, nadat het de afgelopen maanden aan stevige kritiek heeft bloot ge staan. Dat bleek eind vorige week bij een algemene ledenvergade ring van de kring in Amsterdam. Aanleiding was een kritische brief van twee bestuursleden aan de filmmaatschappijen Cannon en U.I.P.. Die dreigden hun ad vertenties bij het Parool in te trekken als het contract met co lumnist Theo van niet werd be ëindigd. De brief was voor een an der bestuurslid, Henk ten Berge (Telegraaf), aanleiding op te stap pen. De ledenvergadering zag geen reden het gehele bestuur door de interne crisis naar huis te sturen. Ook Ten Berge blijft zit ten tot de verkiezingen van de cember. Schilderes Betty van Haaster voor het doek i in de wacht sleepte. AMSTERDAM (ANP) - De Prix de Rome voor schilderen is dit jaar toe gekend aan Bettie de Haaster (1957, Amsterdam). Dit is in Amsterdam bekendgemaakt door J. Dijkstra, coördinator Van deze wedstrijd voor jonge kunstenaars aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. De prijs van 40.000 gulden is beschikbaar gesteld door het mi nisterie van cultuur (WVC). De jury onder voorzitterschap van J.W. Schrofer, directeur van de Rijksacademie, beoordeelde haar werk als "sterk, eerlijk en authen tiek". Haar abstracte schilderijen, waarin de kleuren geel en groen overheersen, trekken volgens de ju ry onontkoombaar de aandacht door hun nuances en intensiteit. Uit de meer dan 600 aanmeldin gen selecteerde de jury in eerste in stantie 27 deelnemers. In de eind ronde waren naast de winnares ook Rob Birza, W.J.M. Kok en Lisa Cou- wenbergh overgebleven. Rob Birza (1962, IJmuiden) kreeg de tweede prijs van 20.000 gulden. De jury prees Birza vanwege zijn fantasie en "open houding ten aan zien van wat een schilderij is of kan zijn". Hij is niet bang voor experi ment en avontuur, aldus de jury, al bleef het punt van discussie of de variatie in zijn werk misschieri te wijten is aan "verwarring". W.J.M. Kok (1959, Amsterdam) en Lisa Couwenbergh (1953, Amster dam) kregen basisprijzen van elk 10.000 gulden. De jury bestond naast J.W. Schro fer uit Armando, de Italiaanse hoog leraar kunstgeschiedenis Renato Barilli, Els Hoek, Gosse Oosterhof, Jan Roeland, Toon Verhoef en Nar- cisse Tordoir (secretaris). Voor het eerst was er ook de mo gelijkheid mee te doen aan het on derdeel beeldende kunst en theater. Daarvoor meldden zich 62 kandida ten, van wie in de eindronde Peter Baren, Sanne Danz, Hans Klasema en Erik Kouwenhoven overbleven. 'De jury had de opdracht gesteld een verbinding te leggen tussen beeldende kunst en theater die zo wel tot uitdrukking moest komen "in gerelateerde vorm van de the atrale setting als in de herkenbaar zelfstandige autonome vorm". Be halve de vrije opdracht maakten de deelnemers een dramaturgisch con cept van MacBeth van Shakespeare thema's waren het Officie (kerkmu ziek), Italiaanse muziek rondom 1600 en vioolmuziek uit de barok. Het festival had ook een eigen mu- ziektheaterproduktie .Dodendans' onder regie van Lodewijk de Boer. Volgens De Ruiter was de belang stelling hiervoor zo groot dat de or ganisatie onderzoekt of zij die pro- duktie in het komende voorjaar op nieuw kan uitbrengen. Meer dan in vorige jaren bleek het festival ook een markt te zijn waar binnen- en buitenlandse concertor ganisatoren hun inkopen kwamen doen. De Ruiter: „Wij zien de func tie en het karakter van het festival geleidelijk veranderen. Was het aanvankelijk vooral een op een klei ne groep kenners gericht festival dat nieuwe klankwerelden onthul de, nu is Utrecht meer en meer de plaats aan het worden waar men in vogelvlucht een representatief beeld krijgt van de stand van zaken in de oude-muziekpraktijk." Van 7 tot 13 mei organiseert het Holland Festival Oude Muziek een Theaterproduktie Het Gebeuren DEN HAAG (ANP) - Het Gebeu ren in Den Haag en Vooruit in Gent hebben een door vijf vrouwen a ca- pella gezongen theatervoorstelling voorbereid. Ze wordt onder de titel ,De Maanval' voor het eerst op 15 september in Gent uitgevoerd. De Nederlandse première heeft op 20 september plaats in het Theater aan de Haven in Den Haag. geheel op Utrechtse leest geschoeid Early Music Festival in de Ameri kaanse stad San Antonio in samen werking met de San Antonio Per forming Arts Association. Bekende Nederlandse ensembles, waaronder The Amsterdam Baroque Or chestra, het Locke Consort en het Amsterdam Loeki Stardust Quartet zuller er concerten geven, aldus De Ruiter. Kritiek op 'glitter' Gronings Museum ROTTERDAM (GPD) - Directeur prof. Wim Crouwel van het museum Boymans-van Beuningen in Rotter dam heeft forse kritiek geuit op het aankoopbeleid van het Gronings Museum. Als directeur Frans Haks uit Groningen vertrekt, kan men volgens Crouwel het beste „een container voor de deur zetten, want tegen die tijd is de gemaakte keuze vrijwel zeker achterhaald als een verzameling uiterst tijdelijke, voor al modieus bepaalde voorwerpen". Crouwel spuide zijn gal op een symposium in het museum Boy mans, ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe studie Kunst en Cultuurwetenschappen aan de Erasmus Universiteit. Haks heeft zich volgens Crouwel „niets aangetrokken van de aanwe zige historisch gegroeide collectie, en richt zich alleen op het aller nieuwste van de laatste paar jaar". Dat levert „veel glitter" op en is ook „heel fascinerend", maar van enige continuïteit of duurzame plaats in de kunst is geen sprake meer. Werk schilderes 'sterk, eerlijk en authentiek' en zorgden voor de uitvoering en vormgeving van een scene van maximaal een kwartier. De vier deelnemers kregen elk een basisprijs van 10.000 gulden omdat er kwalitatief te weinig ver schil tussen hen was om een eerste en tweede prijs toe te kennen. De ju ry constateerde ten aanzien van de beeldende kunst-kant "een zekere mate van dynamiek en oorsponke- lijkheid", maar miste die in het op gevoerde theater. "Van alle vier de 'theaterstij len' bestaan betere, ster kere voorbeelden waarvan men zich niet altijd bewust leek te zijn", aldus de jury. Deze bestond uit J.W. Schrofer (opnieuw als voorzitter), Pierre Au di, Lili Dujouri, Jan Fabre, Eric de Kuyper, Jan Joris Lamers, Thom Puckey en P. Struycken (secreta ris). De jury adviseert de niet uitgege ven prijzengelden te blokkeren en deze aan te wenden ter stimulering voor verdere ontwikkeling van het viertal kandidaten uit de eindronde. De Prix de Rome-inzendingen zijn tot en met 8 oktober te zien in Muse um Fodor aan de Keizersgracht in de hoofdstad. Brons. Gehoord 2 september in de Hoog landse Kerk in Leiden. LEIDEN - In het kader van het NCRV-programma 'Kerkepad' en bovendien in dat van de con certserie 'Muziek in de Pancras' beleefde de Hooglandse Kerk afgelopen zaterdag een topscore aan belangstellenden. Toen ik tegen tweeën binnenkwam om het Lustrumconcert van de Leidse Cantorij onder leiding van Hans Brons te beluisteren, was de negenduizendste bezoe ker zojuist geregistreerd! Een ontspannen, gezellige, verras sende sfeer heerste er in de kerkruimte: hevig geroezemoes, koffiegeuren, omkletterende stoelen, kindergejoel en daarbo venuit vrolijk orgelspel door Joop Brons en een vreugdevol 'English Choir', dat zich lang zaam en zingend losmaakte uit het Koor en zich rustig door de menigte een weg baande naar de andere ziide van de kerk. Twintig jaar geleden is de can tor-organist met de Leidse Can torij begonnen. Tot voor kort di rigeerde Brons zijn koor zelf, maar de laatste jaren is hij de man achter het orgel en ontpopt zijn zoon Hans zich als een uit stekend koordirigent, zo vor men zij een hechte eenheid al heeft Brons senior waarschijn lijk nog wel de touwtjes in han den. Het concert gaf een extra di mensie aan de Kerkepad-dag, waardoor menigeen lekker lang in de Hooglandse Kerk bleef plakken. Achter mij zat een vrouw, kennelijk zelf lid van een cantorij, naar hartelust mee te jubelen. Al met al vormde het vele en diverse geluid in de kerkruimte nu niet bepaald een goed klankbord om nu eens een kritische recensie te schrijven. Het koor kweet zich voorbeel dig van zijn voor deze keer die nende taak, eiste de aandacht niet echt op, maar maakte van deze dag een feestelijke aangele genheid. Het is onvermijdelijk dat in deze situatie de concen tratie soms wat te wensen over liet. Over het algemeen werden de hymnes (lofzangen) en an thems (motet- of cantate-achtige werken, die 'niet tot de Angli caanse liturgie behoren maar wel tijdens de dienst uitgevoerd mogen worden) zuiver en asser tief gezongen. Met name de door Joop Brons gespeelde werken voor orgel 'Basse et dessus de trompette' en 'Grand jeu' van J. F. Dandrieu vormden een stra lend intermezzo. Dat Joop en Hans Brons met hun cantorij dit lustrum nog eens over vieren in een wat meer aandachtige omgeving lijkt mij interessant en aanbevelens waardig. Op zaterdag 9 septem ber (Monumentendag) bespeelt Aart Bergwerf hier het Hager- beer-de Swart orgel in de voort gezette serie 'Muziek in de Pan cras'. LIDY VAN DER SPEK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25