Abrupt einde aan de droom van Haarhuis Hockeyteam scoort niet tegen Canada Leiden toont vooruitgang bij Zeemacht MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 21 NEW YORK (GPD) Van Flushing Meadow naar de Eindhovense Lawn Tennis Club (ELTV) is maar een kleine stap. Ten minste, voor Paul Haarhuis, wiens wonderbaarlijke avontuur op de open Amerikaanse kampioenschappen gisteravond laat abrupt werd be ëindigd. Precies één uur en 48 minuten duurde de anti-climax tegen de nummer zestien van de wereld Aaron Krickstein, die met een ware strafexpeditie (6-2, 6-4, 7-5) de Braban der een „koekje van eigen deeg gaf', zoals zijn coach Henk van Hulst de ongelijke strijd na afloop typeerde. „Laten we hopen dat ze me hier gen waren en liet strijdlustig weten over een jaar nog kennen", gaf de „gewoon nog harder te gaan trai- 'guy who beat McEnroe'ook zelf an- nen. Deze dik geslaagde US Open dermaal blijk van een verfrissende heeft dat alleen maar gestimuleerd nuchterheid. Vanavond zit Haar- en me gesterkt in de overtuiging dat huis alweer op het vliegtuig richting ik nog veel beter kan". Amsterdam, want zaterdag wacht Zijn oefenmeester Van Hulst gewoon de Nederlandse eredivisie- knikte uiteraard beamend bij die competitie, op gravel. „Ik geloof dat woorden. „Paul heeft gedaan wat e tegen Popeye 2 spelen. Ja, dat i weer wat anders", sprak de Braban der zonder een spier te vertrekken. „Maar ook dan moet er gewonnen worden". Die simpele constatering onder streepte maar weer eens dat aan de mentale instelling van 'Harhoes' in elk geval niets mankeert. De in Amerika geschoolde Eindhovenaar ging na het pak slaag van Krickstein allerminst zitten treuren, besefte dondersgoed wat zijn tekortkomin- Niet alléén Ben Johnson.. SAN JUAN (DPA) - Ben Johnson was de bekendste, maar de Canadese sprinter was in 1988 slechts èèn van de 1153 op het gebruik van dope betrap te sportmensen. Dat cijfer maakte het IOC tijdens het con gres in San Juan bekend. In de door het IOC erkende la boratoria werden vorig jaar 47069 urine-monsters onder zocht. Bij 2,45 procent, 1153 sportmensen, bleek èèn of meerdere verboden middelen in de plas te zitten. De tendens is daarmee stijgend. In 1986 en 1987 waren de percentages 1,89 (623 uit 32982) en 2,25 (854 uit 37882). De anabole steroiden zijn het populairst onder de gebruikers. In 791 'positieve' gevallen ging het om anabolen. Nandralon (304), testosteron (155) en stano- zolol (89) volgden. Het laatste produkt werd gevonden in de urine van Ben Johnson. Omdat sommige zondaars meerdere middelen tot zich namen, wer den in totaal 1353 verboden sub stanties aangetoond. De trainer fel: "Er is hier van tachtig die iedere dag op het sportpark is: de tribune vegen en dergelijke. Voor die man moeten die luie honden spelen. De spelers moeten er voor vechten. Ze moeten mentaliteit tonen". Quick Boys-trainer Melbi Ra- boen in het blad Katwijk Special "Ik heb met allerlei soorten ach- terbans te maken gehad. Ik heb Ha genaars gehad, ik heb Leidenaars gehad en nu krijg ik Katwijkers. Zelfs met eskimo's kan ik werken. Ik pas bij Quick Boys met mijn eigen wijze kop en lange haren". Quick Boys-trainer Melbi Ra- boen in het blad Katwijk Special 'Een golf speler in actie lijkt beur telings op een landmeter, iemand die gehurkt zijn behoefte doet. ie mand die paaseieren zoekt en een straatveger diéiets denkbeeldigs opruimt. Als kijkspel speelt Golf geen rol van betekenis. Toeschou wers. voor zover aanwezigworden op grote afstand gehouden en moe ten van anderen horen wat er pre cies gebeurt'. Journalist Rob Schouten in zijn column in het ochtendblad Trouw. „We lachen zes dagen in de week, alleen op zondag niet". Feyenoord-doelman Joop Hiele in De Telegraaf „Een bestuurslid van Feyenoord dat graag wil dat Kraay blijft Dan is er drank in het spel of Colom biaanse coke." Columnist Youp van 't Hek in het NRCHandelsblad ..Van de 148 Europa Cup-wed strijden die ik heb gefloten, heb ik er 148 excellent geleid". Ex-scheidsrechter Jan Keizer in Aktueel. ..Een mens is een redelijk dier". FC Den Haag-voorzittey Henk Werkhoven in Voetbal Internatio nal ..Zijn aanvraag om tot het mense lijk ras te behoren, bevindt zich nog in een pril stadium". De Daily Mail over tennisser John McEnroe. „Cruijff is niet verder gekomen dan de tweede pagina in het boek met tactische beginselen Javier Clemenle, trainer van Atletico Madrid, over Johan Cruijff. „Wij. Verbeek en ïk, zullen slechts vertrekken als het Feyenoord goed gaat" Cor van der Gijp, technisch co ördinator van Feyenoord, in Sport International. hij moest doen, alleen is het jammer dat hij eenvoudige situaties aan het net verknalde. Zou zijn volley beter hebben gefunctioneerd, dan had hij toch meer in de wedstrijd gezeten", analyseerde de man uit Nuenen. Nu liet de bikkelhard meppende Krick stein zijn opponent („Bij het inslaan voelde ik de kracht al, mijn racket sloeg gewoon terug", aldus Haar huis) constant achter de feiten aan lopen. Vanaf de eerste slagen wisseling beheerste de 22-jarige, oervaste Amerikaan het pure baseline-duel, waarbij hij een sterke spreiding koppelde aan haarfijne accuratesse. De openingsset had Krickstein in nog geen half uur binnen op het centre-court, in de tweede kreeg .Haarhuis drie kansen op een 4-2- voorsprong. Hij liet ze alle onbenut, verloor meteen voor de derde keer zijn eigen opslag en leverde daar mee ook de set in. gie". Van Hulst: „Het was de eerste keer in zeven wedstrijden (inclusief de drie kwalificatieduels, red.) dat Paul met zijn eigen spel om de oren werd geslagen". Bewondering Desondanks paste slechts bewon dering voor het slachtoffer, dat zo wel sportief als financieel gezien Flushing Meadow spekte zijn bank rekening met zo'n 50.000 gulden op een meer dan geslaagd evene ment kon terugkijken. „De vierde ronde van een Grand-Slamtoernooi halen terwijl je niet weet wat je moet verwachten is natuurlijk fan tastisch. Of het effect zal hebben op het Nederlandse tennis? Daar heb ik niet zoveel verstand van, maar ik weet wel dat het niet van één man afhangt. Het gaat erom dat bijvoor beeld Schapers en Koevermans ook leuke resultaten neerzetten, dan krijg je misschien een positieve im puls". In schrille tegenstelling tot Aaron Krickstein staat laatbloeier Paul Haarhuis, die op de laatste wereld ranglijst wel eens de hoogst geklas seerde vaderlandse toptennisser kan zijn, eigenlijk nog maar aan het begin van een wellicht mooie carriè- Waar de Amerikaanse 'jonge Paul Haarhuis kan het racket weer in het foudraal bergen. De Ameri kaan Krickstein maakte korte metten met de Nederlandse verrassing op Flushing Meadow, (foto ANP) te toen in de eerste ronde Michiel Schapers in drie sets - sloot Krick stein '88 af als nummer vijftien van de wereld. Die positie zal hij na gis teravond dus minstens consolide ren. Of Paul Haarhuis ooit zover komt blijft vooralsnog een open vraag. De Brabander gaat het in elk geval proberen en weet inmiddels, ook na het succes op Roland Gar ros, behoorlijk allround te kunnen meekomen. „Maar vergeet niet dat ik hier pas mijn vijfde Grand-Prixtoernooi heb afgewerkt", aldus de tot dusverre vooral op bescheiden satelliettoer- nooien actieve puntensprokkelaar. „Op dit niveau moet ik nog heel veel leren en dat kan alleen maar door zoveel mogelijk van die Grand Prix' te spelen. Dat ga ik nu dus doen, te beginnen in Tel Aviv". Juist de plaats waar Aaron Krickstein zijn eerste grote succes boekte. Toeval of voorteken? JEROEN TE NUIJL FRANKFURT (GPD) - Ingrid Wolff had zich èr zoveel van voorge steld. Als een van de vier overgeble ven gelouterde (olympische) krach ten was haar de taak toebedacht het drastisch verjongde Nederlands vrouwenhockeyteam op sleeptouw te nemen. Maar aan die rol is de Am sterdamse tot dusver in de voorbe reidingscampagne op de Cham pions Trophy noch op het zeslan- dentoernooi zelf, dat gisteren in Frankfurt van start ging. toegeko men. En de vraag is of ze op het complex van Frankfurt 1880 über haupt een bijdrage aan de beoogde revival van de nationale ploeg kan De kans dat de 49-voudige inter national de komende dagen de pres taties van haar teamgenoten thuis via de dagbladen, de radio of de tv moet volgen, is sinds gisteren on eindig veel groter geworden. De 25- jarige aanvalster sukkelt sinds be gin augustus met een hardnekkige hamstringblessure in het linkerdij been. Zaterdag op de laatste training speelde de kwetsuur haar opnieuw dusdanig parten, dat ze de ouvertu re in de vroege ochtend (10.00 uur) tegen het zwakke Canada (0-0) moest laten schieten. Tegen Groot- Brittannië (vandaag) komt er een herkansing. „Maar als ze dan nog last houdt, gaat ze naar huis", keek bondscoach Gijs van Heumen som ber verder. „Er is van alles gedaan haar fit te krijgen voor dit evene ment. De afgelopen maand is ze twee tot drie keer per dag behan- Antwoord teraan' al een heel sportleven achter de rug heeft, daar komt Haarhuis Tijdens de derde spelreeks leek „ondanks dat ik 23 ben maar net kij- Haarhuis nog even terug te komen ken", zoals hij dondersgoed beseft. toen hij Krickstein in de tiende ga- doorbrak als veertiende geplaatste verded: ger uit Grosse Pointe (Michigan) echter onmiddelijk een antwoord klaar. De in vergelijking met de wedstrijd tegen McEnroe zwak Krickstein, met Jimmy Arias al- met gelijke munt terugbetaalde tijd opgevoerd als afschrikwekkend het eerst zijn servicebeurt voorbeeld van hoe een jeugdig ta- 5-5. Opnieuw had de lent per se niet moet worden aange pakt, is nog steeds de allerjongste winnaar van een Grand-Prixtoer nooi. In 1983 was de voormalig pu pil van Nick Bollettieri welgeteld zestien lentes, twee maanden en verende Haarhuis („het was echt dertien dagen oud toen hij Tel Aviv i balletje opslaan") liet later zijn bewondering delijk merken. „Hij speelt precies zoals ik willen, vooral veel s< re-hand. Die jongen degelijk, hij raakte bijna niets keerd. Zelfs bij break-points had ik eigenlijk geen kans, dan sloeg hij gewoon een wereldbal terug. Ik moest ook veel meer sjouwen dan tegen McEnroe, dit vrat zowel licha melijk als geestelijk een hoop ener- Vervolgens openbaarden zich Krickstein dui- allerlei slepende en zware blessu res, waarna Krickstein, vier jaar ge leden nog tot de mondiale top-tien met de fo- behorend, geheel in de vergetelheid zo ontzettend raakte. Onverwacht Vorig seizoen maakte hij, eindelijk weer blessurevrij, echter een begin met een onverwachte come-back. Onder andere door op de US Open de kwartfinales te halen - hij klop- KATWIJK/DEN HELDER - Luba Leiden is gisteren tijdens het bij zonder sterk bezette basketbaltoer- nooi van de Helderse promotiedivi sie debutant Zeemacht op de derde plaats geëindigd. De vrouwen van Grasshoppers hebben tijdens hun achtdaagse trip naar Joegoslavië al le vijf oefenduels gewonnen. Leiden bevond zich in de kop van Noordholland in interessant gezel schap. Coach Rudy van Eijck kon na afloop van het toernooi dan ook tevreden zijn over de vooruitgang van de eind deze maand in de pro motiedivisie debuterende formatie. In de eerste wedstrijd werd eerste divisionist Voorburg met 51-49 be dwongen. Zeemacht, met de van ASVU overgekomen Simon Bruin als pinchhitter (Anthony van Eijck mocht direct al naar het zieken huis), won daarna met 58-40. „Een ploeg waarmee we straks serieus re kening moeten houden" oordeelde manager Hans Halvemaan over de Helderse mede-debutant. In de kruisfinales had Leiden, dat onder andere schutter Erik Paul Weeren moest missen, niets in te brengen tegen eredivisieploeg Sportlife Canadians: 70-30. Canadi ans ging door naar de eindstrijd, waarin Zeemacht met 68-48 werd verslagen. Het duel om de derde plaats werd door Leiden met 46-44 gewonnen van het uit de eredivisie gedegradeerde Akrides, straks in de competitie eveneens een opponent van Leiden. Woensdag speelt Lei den in de Vijf Meihal (20.15 uur) te gen het Belgische Mercurius. Grasshoppers verloor voor de trip naar Joegoslavië nieuwkomer en ex-international Margreet Vis- scher, die net uit Spanje was terug gekeerd, aan Straatsburg. Een te genvaller voor coach Han Wallaart, die echter bijzonder te spreken was over de oefenstage in het ten zuiden van Belgrado gelegen Leskovac. De plaatselijke ploeg. Yugexpress, werd driemaal ruim verslagen: 80- 56, 71-61 en 77-54. Bitula ging met 60-44 ten onder en alleen Ni§ maak te het de Katwijkse vrouwen moei lijk: 75-70. „We hebben in één week meer kunnen doen dan hier in drie weken," concludeerde Wallaart. Het uitgedunde Leiderdorp, dat volgende week begint aan de verde diging van de Kallenberg-bokaal, won met ruime cijfers een oefen wedstrijd tegen een combinatie van Rowic-spelers. deld. Met als resultaat dat ze weer maximaal kon trainen en spelen. Bij de laatste test kreeg ze echter toch opnieuw pijnprikkels als gevolg van een geïrriteerde spier. Het duel met Groot-Brittannië gaan we het gewoon proberen. Lukt het niet dan heeft het weinig zin te blijven door sukkelen en kan ze beter naar huis terugkeren". Buiten de teleurstellende punten- deling met Canada zou dat de frus traties van de Brabander op zijn af- scheidstoer alleen maar groter ma ken. Want ook routinier Helen van der Ben neemt vanavond, zij het tij delijk. afscheid van de ploeg. De le rares lichamelijke opvoeding moet zich morgen op de eerste schooldag bij haar nieuwe werkgever in Amersfoort melden. Donderdag nacht voegt ze zich weer bij het Oranje-gezelschap om de laatste twee duels met Australië (gisteren 3-2 winst op Groot Brittannië) en Westduitsland (gestart met 1-0 ver lies tegen Zuidkorea) te kunnen meemaken. Tegen Canada liet Amsterdam speelster Wolff zich (bij de afwezig heid van veel publiek) nog nadruk kelijker horen dan ze normaliter op het veld gewoon is te doen. Maar de jeugdige nieuwe lichting was te ner veus en te zeer met zichzelf bezig om ook maar iets van die pep-talk in zich op te nemen. „We missen een paar persoonlijkheden in het team", draaide Ingrid Wolff niet om de fei ten heen. „Deze onervaren ploeg kan zich aan niemand optrekken als het niet loopt. Anneloes Nieuwen- huizen (captaine en 90-voudig inter national/red.) zou zich als zodanig moeten profileren, maar dat laat haar positie als ausputzer niet toe". Een dergelijke rol is het Amster damse brutaaltje wel op het fysiek sterke lijf geschreven. Tegen de Ca nadese vechthockeysters had zij de ideale buffer in de te zachtaardige Nederlandse frontlinie kunnen vor men. Wietske de Ruiter. Mieketine Wouters en Terby Sibbing (en later Simone van Haarlem), konicien ech ter, zelfs gezamelijk niet, dat ge wicht in de strijd werpen. Daardoor bleef ook het aantal strafcomers be perkt tot twee. De scherpte bij He len van der Ben was er - net als in de oefencampagne - echter af. Deson danks deden zich voldoende kan sen voor de wedstrijd open te bre ken, maar die bleken aan de uiterst behendige Wietske de Ruiter en zwoeger Ingrid Appels niet besteed. „Deze jonge équipe heeft een doel- puntje nodig om alle schroom van zich af te werpen", merkte Van Heu men later op. geschopt. Hij heeft pijnlijk discrimi nerende opmerkingen gemaakt. Ie manddie dat doet is voor mij dood. Het kan me niet schelen of hij nog kan voetballen. Wie discrimi neert, verdient alles wat hem komt". Ajax-speler Bryan Roy in De Limburger. „Achteraf stel ik vast dat ik de si tuatie verkeerd heb beoordeeld. Bryan Roy verdiende inderdaad een gele kaart. Ik had begrip voor Francois, die verbaal flink tekeer ging en zich discriminerend heeft uitgelaten. Ik heb dat even aangeke ken omdat ik hem niet volledig toe rekeningsvatbaar vond". Ab Schuurmans, scheidsrechter van de ontmoeting Ajax-MVV, in Het Parool. „Nog even en Bryan Roy is het slachtoffer, terwijl ik toch degene ben die door hem in elkaar is ge schopt. Ik speel al 14 jaar betaald voetbal. Voor de eerste keer ben ik zodanig geraakt dat ik wedstrijden van mijn club moet missen. Na tuurlijk heb ik daarom Roy de huid volgescholden. Wanneer Roy de nadruk blijft leggen op wat ik direct na zijn doodschop heb gezegd, dan zal ik maatregelen nemen. Ik laat mij niet zomaar van discriminatie beschuldigen". MVV-speler Guy Francois in Het Parool. „Bij Ajax hebben ze een arts ge had, een huisarts van om de hoek die zichzelf gratis aanbood. Die heeft Danny Hesp behandeld. Nou, dat hebben ze geweten. Dat is toch niet professioneel van zo'n club?" Psycholoog Peter Blitz in Het Vrije Volk. „Kraay. die in de voetballerij meer heeft bewezen dan dat brood stront kon maken, en BV om zich tegen een ho- i een half miljoen tax free op te werpen als het duurste slo persbedrijf ter wereld". Columnist Cor Snel over voor malig 'Feyenoord-betrokkene' Hans Kraay in Panorama. „Uitgaan doe ik niet. Het is vroeg naar bed en geen alcohol. Maar ik mis een persoonlijk leven niet want ik heb dat nooit meegemaakt. Soms merkte ik er iets van in de vakanties maar dan dacht ik: Dat is ook niet alles". Zwemster Marianne Muis in Pa- De aanwijzingen en drukke gebaren van trainer Gerrit Emans ten spijt verloor zaterdag eerste klasse-debutant vv Hoek met flinke cijfers van Noordwijk. (foto Henk Bouwman) „De vorige voorzitter van Ajax, Harsmen, noemde indertijd mijn geval typische 'witte jassen mafia' Hij heeft dat goed verwoord. Ik heb zo langzamerhand ook mijn buik vol van de medische wereld. Ik ver trouw nog maar weinig mensen". Ajax-speler Ron Willems, al meer dan een jaar geblesseerd, in Het Parool. Hoek (1) In Katwijk, Rijnsburg en andere voetbalbolwerken vraagt men zich vertwijfeld af in welke hoek men Hoek moet zoeken. Voorlopig in de hoek waar de klappen vallen, want een vreselijke vormcrisis van de vv Hoek in de oefencampagne werd za terdag gevolgd door een 3-0 neder laag bij Noordwijk. Toch blijft de vereniging vragen oproepen bij het zaterdag voetbal- minnende publiek. Wat is Hoek in hemelsnaam? Voor het eerst prijkt de intrigerende naam 'Hoek' op de ranglijst van de eerste klasse. De vv Hoek is de grote onbekende. Welnu, Hoek is een gehucht er gens in de buurt van Terneuzen, Zeeuws-Vlaanderen dus. In dat ver re zuidelijke plaatsje wonen pak weg 3000 zielen, die overwegend blauw-wit gekleurd zijn. Blauw en wit vormen de clubkleuren van vv Hoek. Na zo'n acht jaar in de tweede klasse te hebben rondgedobberd, is Hoek vorig jaar doorgestoten naar de top van het zaterdagvoetbal. Op een curieuze manier, want heel Hoek gaf op de laatste competitie dag geen stuiver meer voor de kan sen van de club. Toch rolde er nog een beslissingswedstrijd uit die het team de onverwachte promotie op leverde. Hoek is een voetbalclubje dat de vergelijking met Leidse verenigin gen als VNA. Oranje Groen en Leidsche Boys moeiteloos door staat. Misschien kan - om aan de kust te blijven - MVKV als vergelij kingsmateriaal dienen. Qua grootte dan. Niet qua boekhouding uiter aard. Het seniorenbestand van Hoek kalft af. Voor dit seizoen moest het vijfde team worden opgeheven. Bij de jeugd bezit men een paar Et en F- teams. Bij de wat oudere pubers is het gelukt om in elk geval één C-. B- en A-team te formeren. Hoek (2) "We zijn een klein clubje, maar wel gezellig", zegt voorzitter John Bra- venboer. De 53-jarige praeses be stuurt de vereniging pas sinds zes weken, maar is bepaald geen nieu weling. Hij is al dertien jaar trouw supporter van het vaandelteam. De clubliefde heeft Bravenboer ertoe bewogen om letterlijk een duit in het zakje te doen van de vv Hoek. "Hoeveel is niet belangrijk", vindt de eigenaar van het raadgevend in genieursbureau Bravenboer en Scheers. "Geen enkele club in de 'top van het amateurvoetbal kan nog zonder sponsoring. Ik ben hoofdsponssor van Hoek, maar er zijn ook vele co-sponsors die hun steentje bijdragen. We hebben bij voorbeeld veel geld uit moeten trek ken om de accommodatie te verbe teren". Met het geld wat overbleef roerde Hoek zich op de 'transfermarkt'. Uit België werden spelers gehaald om 'de selectie te versterken. Braven boer: "Wat dat betreft is Hoek heus niet anders dan de meeste zaterdag clubs in de top. De spelers die bij ons komen, zijn gefrustreerd weg gegaan bij de Belgische clubs en zijn blij dat ze bij ons op niveau kun nen spelen. We willen ons verblijf in de eerste klasse met behulp van hen continueren". Van de eigen kweek zal Hoek het inderdaad niet moeten hebben... Hoek (3) Recentelijk versterkte de club zich nog met de 34-jarige Joegoslaaf Milan Ruzie. Vorig jaar speelde hij bij Harelbeke, daarvoor was de ex- international actief bij onder andere AA Gent. Afgelopen zaterdag kon de nieuwste aanwinst nog niet im poneren tegen Noordwijk (3-0 ver lies), zoals overigens het hele team niet veel indruk maakte. De vorm crisis uit de oefenperiode lijkt zich door te zetten. Misschien dat de fanatieke sup- porterschare Hoek er bovenop kan helpen. De H-side van de Zeeuwen is beroemd en berucht. In Noord wijk ontbraken ze vanwege andere verplichtingen (ze vullen Hoek 2, 3 en 4...). maar waar mogelijk zijn ze present. Om de twee weken zijn ze ook te vinden op de spionkop van Club Brugge, dus dat zit wel goed... De weg is nog lang. Eén nederlaag zegt nog niets. Bravenboer heeft er alle vertrouwen in. Ook in zijn trai ner Gerrit Emans die weliswaar niet de vereiste papieren bezit, maar wel het vertrouwen van de voorzitter. Bravenboer mag dan de club en de kas in feite beheren, met de opstel ling zal hij zich niet bemoeien. "Na tuurlijk niet. We moeten niet gaan overdrijven hè". Siem van der Ham bekent het in alle eerlijkheid: "Ik was een luie voetballer. Maar wèl eentje die een beslissende actie in huis had. Ik heb bij Blauw Zwart een hoop voorzetten gegeven die doelpun ten hebben opgeleverd. En ik scoorde zelf uiteraard. Die voet ballers zie je maar weinig tegen woordig. Zeker niet bij Blauw Zwart. Daar lopen nu alleen maar dravers". Met een onderbreking van vier jaar maakte Siem van der Ham (40) zeven seizoenen deel uit van de hoofdmacht van Blauw Zwart. Als het aan hem had gelegen, dan was hij langer doorgegaan, maar een kapotte knie noodzaakte hem te stoppen. Als 16-jarig broekie maakte Siem van der Ham zijn opwach ting in Blauw Zwart één. Zijn verrichtingen in dat elftal waren voor het toenmalige ADO, het hui dige FC Den Haag, aanleiding Van der Ham een contract aan te bieden. Hij hield het vier jaar in het Zuiderpark uit. "Een basisspeler ben ik nooit ge weest. Daar schaam ik me trou wens niet voor, want in die tijd liepen er bij ADO wel een paar kanjers rond. Dick Advocaat, Lambert Maassen, Harry Heij- nen, Henk Houwaart, Aad Mans veld, noem maar op. Geen wonder dus dat Ernst Happel me niet zag staan. Een kanjer van een trainer overigens. Die man behandelde me met respect, terwijl ik niet eens een basisspeler was. Van Happel heb ik veel opgestoken. Later kwam Vaclav Jezék. Die ging heel anders te werk. Dat was niets voor mij. Hij stond maar te schreeuwen en dreigde altijd met boetes". De komst van "die brulaap uit Tsjechoslowakije" versnelde de terugkeer van Van der Ham naar zijn oude club. "Ik was blij dat ik terug was, eerlijk waar. Blauw Zwart heeft me nooit losgelaten toen ik bij ADO speelde. In Wasse naar was ik de gevierde jongen en in het Zuiderpark was ik niet meer dan een piepeltje. Dat heeft me wel eens geïrriteerd, hoor. En eigenlijk was ik te jong toen ik naar het betaalde voetbal over stapte. Tegenwoordig zijn jon gens van zestien niet wereld vreemd meer, maar ik was dat destijds wel". Met Van der Ham promoveerde Blauw Zwart prompt naar de eer ste klasse. "Dat was niet zo'n ver rassing. We hadden een goed elf tal. Ik weet wel dat iedere oud voetballer dat roept, maar het was écht zo. Techniek en werklust gingen hand in hand in die tijd. We hebben nog tegen de hoofdklas se aangehangen, maar dat heb ben we net niet gehaald. Tegen woordig is het niet veel meer met Blauw Zwart. Ze mogen blij zijn dat Wijnand Bakker is teruggeko men. Die kan nog een beetje lijn brengen in het spel, de rest van de spelers die ze nu hebben is een stel letje goedwillende dravers". Van der Ham was nog "even in beeld" om trainer te worden bij Blauw Zwart, maar uiteindelijk verkoos de tweedeklasser Peter Ciere boven de oud-speler. Die de trainerswereld nu voor even vaarwel heeft gezegd, na werk zaam te zijn geweest bij LDWS (tot twee keer toe), Docos en Lei den. Om, volgens eigen zeggen, even uit te blazen. "Maar ik moet eerlijk bekennen dat ik het soms mis. Ik heb negen jaar in die we reld gezeten en dat laat natuur lijk sporen achter. Ik volg het nog steeds op de voet, ga nog wel eens kijken bij LDWS, Blauw Zwart en soms UVS. Eens zal ik weer aan de slag gaan als trainer, maar ik zal zeer zeker niet doorgaan tot m'n 65ste. Momenteel train ik met ple zier een jeugdelftalletje bij SVLV. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21