Katwijk terug in realiteit Debuut bevalt FC lisse goed Quick Boys mist nog de pure bluf M Noordwijk zet nieuweling Hoek aan de kant 1# r' Debuut in eerste klasse geen onverdeeld succes: 2-2 Leiden pakt fors uit in eerste duel Krappe winst op Sparta Nijkerk MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 19 Winst op Vitesse Delft: 2-0 KATWIJK - De 2-0 zege van Quick Boys op Vitesse-Delft is geen verdienste te noemen van de Katwijkers. maar meer een gevolg van de onmacht van de bezoekers. De thuisclub toonde zich voor een groot deel van het duel heer en meester. Slechts een tiental mi nuten voor het einde probeerden de Delftenaren nog een positieve bijdrage te leveren, maar een bevrijdende strafschop kortwiekte al snel de kortstondige opleving. Wat moet trainer Wil Kwast bezield hebben om de van origine aanval lend ingestelde Jeffrey Lang op de Leidenaar in Katwijkse dienst, Fred Kanbier, te zetten? Misschien dat Kanbier in de oefenperiode indruk heeft gemaakt maar in het Delftse kamp werd het niet begrepen en ook voor Kwast zal zijn gedachten- kronkel altijd wel een raadsel blij ven. De Delftenaar met de rasta-lok ken was meer letterlijk dan figuur lijk gekleefd aan de Leidse linker spits van Quick Boys en hield zich meer onledig met maken van over tredingen dan met voetballen. Het pleit niet voor arbiter Van der Veen dat hij Lang pas diep in de tweede helft van een gele prent voorzag en dan niet eens voor een overtreding op Kanbier maar op Gert Aandewiel. Pas toen Lang Floor van Duyn in het strafschopge bied torpedeerde en aldus een straf schop veroorzaakte werd hij door Kwast uit zijn lijden verlost en naar voren gedirigeerd. Daar maakte Lang duidelijk dat zijn coach er met zijn opstelling falikant naast had ge zeten want hij zorgde voor meer dy namiek in de aanval. Rijkelijk te laat natuurlijk, want toen hadden de Katwijkers het pleit al hun voor deel beslist. Nogmaals, de patronen van de ploeg van Melbi Raboen waren ge durende de wedstrijd nu niet van dien aard dat hier al van een titel kandidaat gesproken kon worden. Daarvoor is het nog te vroeg beseft ook Raboen. "Ik moet nog kijken welke mogelijkheden er zijn binnen de selectie", hield de in het dage lijks leven bij de PTT werkzame oe- fenmeester zich op de vlakte. "Quick Boys is een ploeg die altijd va banque heeft gespeeld. Ik wil. Lewina verovert wereldtitel dammen ROSMALEN (ANP) - Voor de derde keer in haar damcarrière heeft de 27-jarige Olga Lewina de wereldti tel dammen veroverd. Met een spontaan en langdurig applaus ga ven de in grote getalen opgekomen toeschouwers uiting aan hun be wondering voor de fenomenale prestatie van de grootmeester uit Charkov. toen ook de Nederlandse debutante Erna Wanders zich zater dag na ruim vijf uur gewonnen moest geven. meer geduld bij de opbouw want ik wil niet in een valkuil trappen". Die voorzichtige instelling noopte de aanvallers ook de verdedigende ta ken niet te verwaarlozen in tegen stelling tot de Delftenaren waar de twee spitsen Paul Riemens en de gevaarlijke Ronald Vermeulen van die taak waren vrijgesteld. De Delftse aanvallers kwamen te gen de Katwijkse defensie, waar nieuweling Richard Hoogervorst een voldoende scoorde, er vrijwel niet aan te pas. Met name verdedi ger Hans van der Plas, voor de wed strijd gehuldigd met zijn honderd ste optreden in de hoofdmacht, had een zee van ruimte om aanvallende activiteiten te ontplooien. Buiten de al eerder genoemde Kanbier en Hoogervorst, gaf ook de van het Amsterdamse DCG overgekomen Marco Dijkhuizen zijn visitekaartje af. Nog een beetje wild misschien, maar het Amsterdamse brutaaltje brengt in elk geval een beetje flair bij de soms schuchtere kustbewo- En die instelling mist Raboen nog bij zijn pupillen. "Ik wil winnaars zien. De jongens zijn vitaal genoeg om op het veld goed te opereren maar ik mis het echte wedstrijdka rakter. Het ontbreekt nog aan pure bluf'. Quick Boys had het geluk dat doelman Hans Schot in de dertien de minuut op een voorzet van Leen van der Plas slecht reageerde en Kanbier dat hij doorliep ofschoon Schot de bal leek te onderscheppen. In de kluts kreeg de linkerspits de bal voor de voeten en liep de bal in het doel (1-0). De Leidse geluksvo gel had dus een aardige binnenko mer en een snelle genoegdoening ten opzichte van Lang. "Dat was heel leuk", gniffelde Kanbier na af loop. "Normaal ben ik iemand die gelijk reageert op duw- en trekwerk maar ditmaal bleef ik koel". Lang was zoals reeds gememo reerd, ook schuldig aan de beslis sende tweede treffer. De gedreven spelende Floor van Duyn soleerde richting Schot en werd ter hoogte van de penaltystip door Lang grof gevloerd. Met nog zeven minuten zuivere speeltijd mikte Aandewiel, ook al niet zo gecharmeerd van de Delftenaar, vanaf elf meter onberis pelijk raak (2-0). Voor Quick Boys gezien het kritische Katwijkse pu bliek reden om een zucht verlich ting te slaken. "Die strafschop was de bevrijding van een thuiswed strijd", stelde Raboen. RUUD PATTIAPON iti. r Piet vati Duyn rechts) brengt Katwijk op 2-2 tegen Roda Boys. o Loek Zuyderduin) KATWIJK - Zelden zal een debutant zo snel met beide benen op de grond zijn gezet als Katwijk in zijn allereer ste wedstrijd in de eerste klasse. Na ongeveer dertig seconden kon doelman Teun van Duyvenbode de bal zaterdagmiddag al uit het doel halen, omdat spits Benno Kooiman van Roda Boys een afgrijselijke blun der van Arie van Beele koel bloedig had afgestraft. Kat wijk paste zich daarna in zo verre aan het eerste-klasse- niveau aan, dat het in elk ge val nog met een punt van het eigen sportpark De Krom vertrok (2-2). Maar daarmee was de sprong in het diepe nog geen onverdeeld succes. treffer van de gasten uit Aalst de Katwijkse debutanten wel tot aan vallende daden. Zondebok Van Beele smaakte na ruim een kwartier het genoegen zijn blunder met een doelpunt goed te maken. Het pleit echter niet voor de volgelingen van Arie Lagendijk dat zij Roda Boys nog een herkansing gunden. Nog voor de rust ging de verdediging van de withemden opnieuw gran dioos in de fout. Van Duyvenbode was tegen de alert reagerende Kooi man, die van balverlies van Wim Guyt profiteerde, net zo kansloos als in de eerste minuut. Dat de Katwijkse verdediging het bij tijd en wijlen liet afweten mag verwondering wekken. Immers,, La gendijk heeft behalve over aanvoer der Kees Guyt en diens rechterhand Henk Langemaat nu ook de be schikking over de oud-UVS'ers Henri Pouw en Leon Meys. Laatst genoemde legde als rechtsachter een puike partij op de mat en Pouw voldeed als middelste middenvel der. Bovendien wisselde hij zo no dig van positie met de aanvallend ingestelde Kees Guyt, die bijna net zo vaak naar voren toog als vorig jaar in de tweede klasse. Voeg daarbij de rechtermidden velder Wim Guyt, vorig jaar nog een belangrijke pion bij Katwijk, en het zou wel snor moeten zitten met het verdedigende blok. Lagendijk denkt in de wegens familie-omstan digheden zaterdag ontbrekende Adrie Nijgh zelfs een nog sterkere troef dan de oud-aanvoerder in huis te hebben om de tegenstander op te vangen. Maar met de 700 toeschou wers moest ook de trainer conclu deren dat het verdedigend allemaal nog niet echt in orde is. "De controle is er nog niet", stel de de Leidenaar, die had gehoopt dat zijn keurkorps aan de thuiswed strijd tegen het bepaald niet impo nerende Roda Boys twee punten zou overhouden, na afloop vast. "Onze handelingssnelheid in de combinatie was niet snel genoeg. Op dit niveau wordt dat meteen af gestraft. Ook zullen we ons in het vervolg beter moeten wapenen te gen stugge ploegen als Roda Boys. Want ik vind dat Katwijk zich koste wat kost moet handhaven. In de bo- NOORDWIJK - Noordwijk heeft zaterdag op eigen terrein een ver diende overwinning behaald op promovendus Hoek uit Zeeuws- Vlaanderen: 3-0. Natuurlijk stem de dit resultaat Noord wij k-trai- ner John Eelman tevreden. "Hoek is een gevaarlijke club vooral vanwege zijn onbekend heid. Ik heb gewaarschuwd tegen onderschatting, want het spelers arsenaal van de Zeeuwse nieuw komer liegt er niet om". Noord- wijk speelde het heel professio neel: eerst afwachten, vervolgens toeslaan. Hoek is een vreemde eend in de bijt. Teleurgestelde spelers die een Belgisch profavontuur zagen mislukken, zochten dit seizoen hun heil bij de nieuwbakken za terdageersteklasser. Enkele da gen voor de competitiestart werd de voormalige Joegoslavische in ternational Milan Ruzie (34) aan getrokken. De Joegoslaaf (die eerder bij Beringen, AA Gent en Harelbeke voetbalde) beperkte zich echter tot een aantal obligate breedte-passen, terwijl hij juist de door blessures uitgedunde selec tie van nieuwe aanvallende im pulsen moest voorzien. Het gemis van amateur-international Rem- co van Keeken brak Hoek in aan vallend opzicht tegen Noordwijk op. Een Joegoslaaf op leeftijd, die men nog nooit eerder zag spelen, kon daar weinig aan veranderen. Tempo Het eerste half uur was als voet balkijkspel niet om aan te zien. "Wij hebben eerst de kat uit de boom gekeken, wat in mijn ogen niet onverstandig is. Het is onmo gelijk om de gehele wedstrijd in een hoog tempo te spelen en wij wisten dat Hoek een muur voor zijn eigen doel zou optrekken. Zo zijn ze vorig seizoen kampioen ge worden", luidde de verklaring van Eelman. Het enige hoogte punt van de eerste helft was het doelpunt dne minuten voor rust van Geert Jan Bakker, die de bal perfect aangespeeld kreeg van de op links doorgebroken Fred Luesken. Eelman: "In de tweede helft kregen wij meer ruimte en meer scoringskansen. Met de vier nieuwe spelers (Ted van Berkel, Ruud Ort, Peter Ruigrok en Fred Luesken, red.) zijn wij meer in staat om kansen te creëren, dat is een hele vooruitgang in vergelij king met vorig seizoen". Nadat Noordwijk de verdiende voorsprong had genomen, zakte Hoek steeds verder weg, de fou ten stapelden zich op en de thuis ploeg profiteerde hier dankbaar van. De vleugels waren met Fred Luesken en Peter Ruigrok goed bezet. Geert Jan Bakker fungeer de als prima aanspeelpunt. Als hij niet zo ongelukkig met zijn kan sen was omgesprongen dan zou In een tijdspanne van twee minu ten (68e en 70e minuut) viel het tweede en derde doelpunt. Ruud Ort (die door scheidsrechter Sprong als enige opgeschreven werd) en Fred Luesken, het leek alsof die twee al jaren samen speelden, stonden aan de basis van de 2-0. De van RKAVIC over gekomen Ort zag Luesken naar binnen snijden en bediende hem met een pass over twintig meter, de afronding van Luesken was niet minder fraai. Hoek was even van slag. Een diepe bal op Peter Ruigrok werd geheel verkeerd beoordeeld door de Zeeuwse defensie, keeper Ni co Knol incluis. De kleine Ruig rok (ex-SJC) was iedereen te rap af, omspeelde Knol en schoof het leder beheerst in het verlaten doel: 3-0. Een goede start derhalve van Noordwijk die perpectieven biedt voor de toekomst. In tegen stelling tot de vorige competitie, die teleurstellend verliep, kun nen de Noordwijkers dit jaar hun vizier waarschijnlijk naar boven richten. Eelman: "Ik verwacht dit seizoen meer van het elftal, we zijn versterkt en beschikken over meer mogelijkheden. Maar je moet maar afwachten hoe het loopt. We hebben nu te maken met een belachelijk zware klasse indeling met wel acht ploegen die elkaar in kracht weinig ontlopen. Toch reken ik ons met Rijnsburg- se Boys, Quick Boys en Spaken burg tot de ploegen die om de eer ste drie plaatsen gaan strijden. Dan moeten wij natuurlijk wel verschoond blijven van blessures en andere tegenvallers. Want als het even tegen zit in onze klasse, dan sta je zo op de achtste plaats". GIJS VAN OOSTEN venste helft zul je Katwijk overi gens niet terugvinden, daar ben ik te veel realist voor. In wat ik de tweede groep noem was dit in feite een vier-punten wedstrijd. Daarom is het zo jammer dat we de partij niet alsnog naar ons hebben toege trokken in de veertig minuten na de gelijkmaker". Hoe klungelig Katwijk af en toe ook verdedigde, de withemden stel den er ook positieve zaken tegen over. De eerste gelijkmaker (Van Beele ving een pass van Jaap Guyt op de borst mee en scoorde vervol gens beheerst) mocht er al zijn, de tweede overtrof die nog in schoon heid. Na voorbereidend werk van Wim Guyt krulde Piet van Duyn met zijn doorgaans zwakke rechter voet de bal zonder aarzelen over doelman Arie Vernooy heen: 2-2. In de resterende tijd kregen dezelfde Van Duyn, Marco van der Plas en in de slotfase ook Kees Guyt nog di verse mogelijkheden, maar voor een overwinning stond de thuisclub nog te weinig op scherp. Dat kan niet worden gezegd van de flankverdedigers van de gasten. De namen van Govert van Aalst en Trini van Veen verdwenen in het boekje van scheidsrechter Van Eg- dom na herhaalde overtredingen op Guyt en Van der Plas. Van Aalst keerde na rust niet meer terug (Hen ri van Veen verving hem) en de an dere back ging wat omzichtiger te werk. Met name Van der Plas kwam daardoor wat meer aan voetballen toe, maar merkte halverwege de tweede helft dat hij zo'n beetje de enige enthousiaste Katwijker was met doelgerichte pogingen. Toen zijn ploeggenoten (met Kees van Duivenvoorde als invaller voor de niet geheel fitte Langemaat) zijn goede voorbeeld in de laatste twin tig minuten volgden, bleek die pe riode te kort voor de volle winst. Lagendijk keek alvast verder dan de afgelopen wedstrijd: "Het is de vraag hoe snel we het voetbal op dit niveau oppikken. Wat dat betreft volgen nu belangrijke weken voor de ploeg. Meys en Pouw beschouw ik als toegevoegde waarden. Met hen kan Katwijk, dat altijd een op portunistisch ploegje is geweest, misschien nog wat homogener wor den. Dan hoeven we ook niet meer zo schlemielig een punt te verspe len als tegen Roda Boys". TIM BROUWER DE KONING LEIDEN - De spelers van Leiden verkeerden zaterdag na de met 3-6 gewonnen uitwedstrijd in en tegen Monster in een hosanna-stemming. Logisch als je als nieuwkomer in de tweede klasse op tamelijk eenvou dige wi jze de eerste punten pakt. In een uitwedstrijd nog wel. Trainer Hen Beerenfenger was natuurlijk ook tevreden met de punten maar de jubelstemming was aan hem niet besteed. Hij schatte de tegenstan der in als een van de zwakkere broe ders en denkt pas volgende week in de thuiswedstrijd tegen Excelsior Pernis inzicht te krijgen wat de mo gelijkheden voor Leiden zijn in de tweede klasse. Leiden begon gehavend aan het eerste karwei in de tweede klasse. Rick Bink (vakantie) Ronald van Wattum, Hassan Kartal en Steef Pattiapon (blessures) waren niet van de partij. Na twintig minuten voetballen kwam de thuisclub aan de leiding toen de door Kees van de Kruk bediende Wim Akkerman de bal vanaf rechts achter Leiden-kee- per Peter Seher deponeerde. Drie minuten l<)Jer kwam Leiden alweer langszij toen spits Rob Bink voor bereidend werk van Erik van Doe selaar doeltreffend afrondde. Een kwartier voor de onderbre king kwam de thuisploeg ander maal aan de leiding. Martin Jansen kwam op links goed door en plaats te een voorzet op het hoofd van Pe ter van de Marei die Selier opnieuw deed vissen. Op slag van rust was het andermaal Rob Bink die de ge lijkmaker liet aantekenen na non chalant optreden van de Monster- defensie. Arjan Wilting zorgde in de begin fase van de tweede helft met een diagonaal schot voor 2-3 alvorens Rob Bink een voorzet van Mare Duyndam met zijn hoofd doeltref fend afrondde, daarmee een voor schot nemend op de overwinning. Monster had niet de veerkracht om terug te vechten en kort nadat een treffer van Bink wegens buitenspel werd afgekeurd besliste dezelfde Bink met zijn vierde treffer de wed strijd. Monster profiteerde via Maarten Pieter Veenstra nog van een foutje in de Leiden-defensie maar de marge werd weer op drie gebracht door Arjan Wilting die een blunder van Monster-doelman Maurits Voskamp met een weerga loze lob afstrafte en daarmee Lei den al na een wedstrijd aan de lei ding bracht in de tweede klasse. Beerenfenger was na afloop uiter aard een tevreden man maar hij waakt voor te veel optimisme. "We kunnen niet te lang bij deze wed strijd stil blijven staan. Volgende week tegen Excelsior Pernis zal het er anders aan toe gaan. Dat is een club die bovenin mee gaat strijden. Dat kun je van Monster niet zeg gen". Beerenfenger zegt geen uitge sproken verwachtingen voor dit sei zoen te hebben. "Ik heb niet van te voren gezegd dat we zoveel punten moeten pakken. We bekijken van week tot week wel wat het wordt". Kasparov deelt titel met Karpov SKELLEFTEA (DPA) - Wereld kampioen Gari Kasparov en diens voorganger Anatoli Karpov hebben in het Zweedse Skelleftea gezamen lijk het laatste van de zes wereldbe kertoernooien schaken op hun naam gebracht. Karpov achterhaal de zijn rivaal in de laatste ronde. Terwijl Kasparov tegen de Joego slavische grootmeester Nikolic de winst miste en na 68 zetten genoe gen moest nemen met remise, sloeg de oud-wereldkampioen toe. Zijn partij met wit tegen Ulf Andersson werd zaterdag na 61 zetten welis waar afgebroken, maar gistermor gen na nog eens zeven zetten door de Zweed opgegeven. Met een eindscore van 9.5 pnt kwam Karpov alsnog op gelijke hoogte met Kasparov. In het proto col wordt hij zelfs als winnaar ver meld, omdat hij van hoger genoteer de tegenstanders won dan Kaspar- LISSE - De kennismaking met de eerste klasse is FC Lisse niet tegen gevallen. De debutant zegevierde zaterdag in eigen huis mët 1-0 over Sparta Nijkerk. een ploeg die vorig seizoen als elfde finishte in de eerste klasse B. De Lissenaren doen er niettemin verstandig aan niet te veel waarde te hechten aan de winst. Daarvoor was de tegenstand van Nijkerk te povertjes. Dat laatste vond ook trainer Wim Eilander. "Als dit het niveau van de eerste klasse is, worden we een goe de middenmoter", blikte hij voor uit. Eraan toevoegend: "Ik vind dat FC Lisse zich als debutant bedui dend beter gemanifesteerd heeft dan Sparta. Van die ploeg had ik veel meer verwacht". Kon in eerste instantie nog als excuus de late aan komst op sportpark Ter Specke voor Sparta gelden (waardoor een goede warming up erbij inschoot), naarmate de wedstrijd vorderde kon de ploeg geen moment impone ren. Dat laatste deed de thuisclub eveneens niet. Hoewel het met drie spitsen opereerde, creëerde FC Lis se in de eerste helft geen enkele kans. Slechts een afstandsschot van verdediger René Warmerdam zorg de in de aanvangsfase voor enige opwinding omdat doelman Jacob Mulder de bal liet glippen. Geluk kig voor hem belandde het speel tuig via zijn vingers naast het doel. Laatste man en aanvoerder Rob Vermeulen was de enige speler van de thuisclub die voor de pauze eni ge creativiteit aan de dag legde. Zijn ploeggenoten, onder wie niet de ge blesseerden Ron de Keizer en Ar nold Vermeulen, speelden even voorzichtig als voorspelbaar en konden het Sparta dan ook niet moeilijk maken. Verdedigend bleek FC Lisse zelfs tegen het lamlendige Sparta kwetsbaar. Omdat doelman Paul Veenboer alert reageerde, kwam Lisse er zon der kleerscheuren vanaf. Bijna ove rigens had de Nijkerkse ploeg wel gescoord toen dezelfde Veenboer wat al te enthousiast naar een voor zet van links ging. Hij miste, maar had het geluk dat de door Jacco van Werkhoven ingeschoten bal smoor de in een woud van benen. De tweede helft begon sensatio neel. De meesten van de bijna dui zend toeschouwers hadden hun plaats nog niet ingenomen of het stond al 1-0. In een ongevaarlijke si tuatie trachtte Ruud Schoordijk te rug te spelen op zijn doelman. Hij deed dit echter te zacht waardoor de attente centrumspits Mark Ens er tussen kon komen. Ens gaf vervol gens Mulder het nakijken. Geïnspireerd door deze goal ging FC Lisse door. Met name de als lin kerspits fungerende Erik Katten- berg, vorig seizoen nog actief in de LVB voor Abbenes, begon zich te weren. Ook de tweede nieuwkomer, de van de zondagafdeling van Lisse overgekomen Wim Bouckaert, toonde aan een versterking te zijn. Omdat kopballen van Ens naast en over het vijandelijke doel verdwe nen, bleef de elf van Eilander op een doelpunt steken. Door de achter stand gedwongen, schakelde ook Sparta in de tweede helft over op een aanvallender speelwijze. On danks het feit dat FC Lisse bepaald niet vlekkeloos verdedigde, bleven deze initiatieven zonder gevolgen. Henk Bosch, Jan van de Craats en John Huyzendveld waren welis waar dicht bij een goal. maar slaag den er niet in doelman Veenboer te verschalken. Bij FC Lisse namen in de tweede helft Peter Schalk en Ralph Polman de plaatsen in van respectievelijk Leon van der Zwet en Marcel Bremmer. Eilander: "Ik beschik bij Lisse over een gedreven groep. Het zijn allemaal jonge jon gens die graag willen. We spelen uit en thuis volgens een vast stramien. Met drie spitsen en een opkomende laatste man. Ook uit tegen Rijns- burgse Boys. Ik heb geen zin de speelwijze voor dergelijke duels te wfizigen. Laat de tegenstander zich maar aan ons aanpassen, dat zie ik liever". CHRIS HARTMAN Van Staveren laat zeiltitel glippen LEIDEN - Zeiler Jan Willem van den Hondel en zijn bemanning zijn Nederlands kampioen in de regen boogklasse geworden. Vooral de laatste twee dagen van het kam pioenschap op de Westeinder Plas sen heeft het drietal goed gevaren. Leimuidenaar Jan van Staveren, die tot gisteren het algemeen klas sement aanvoerde, eindigde op de laatste dag twee keer in het achter veld en werd vierde. De Warmon- ders Peter Kempeneers (2) en Cees Nater (3) zeilden gisteren twee ster ke races. Mark Ens linksj schiet FC Lisse naar de overwinning tegen Sparta Nijkerk. (foto Lock zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19