PORT PSV volledig uit evenwicht Feyenoord opnieuw voor joker Ajax loopt in de val van Spelbos SpooTTV Na vierde nederlaag nog vaster op laatste plaats Nienhuis vijf maanden geschorst MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD EINDHOVEN (GPD) PSV heeft met 1-1 van BW Den Bosch verloren. Zo werd het gelijke spel gevoeld. Zelfs het leedvermaak over de misstappen van vooral Ajax en in min dere mate Feyenoord kon de treurnis in Eindhoven niet verbloemen. „Je verliest de eerste twee thuiswedstrijden", constateerde ook Gerald Vanenburg. Zich daarbij bewust bedienend van een feitelijke onjuistheid. De sukkelende international deed meende Israel. „PSV speelde zon- geen enkele moeite die onjuistheid der vleugels en voornamelijk door uit de wereld te ruimen. „We heb ben al veel te veel gepraat. Te veel geschoven met de posities binnen het elftal. Ik voel het gelijke spel te gen Den Bosch als een nederlaag en het is de hoogste tijd dat we weer eens gaan werken voor het resul taat. Gewoon knokken, dat is vol gens mij de enige manier om over deze impasse heen te komen". het centrum. Voor een verdediging die georganiseerd speelt, is dat niet moeilijk te klaren. Toen we de orga nisatie hadden staan, was het dan ook snel afgelopen met de kansen voor PSV". Zelfs toen Den Bosch met tien spe lers verder moest omdat Bert de Meijer de rode kaart zag (twee keer zag PSV geen kans de Bos- Het rommelt bij PSV. Vanuit alle sche-verdediging te kraken. Met linies wordt met de beschuldigende Kalusha in de toekomst her vinger naar elkaar gewezen. Zelfs stelde Ellerman hoopt Hiddink tot het bestuur en de technische staf lij ken niet op één lijn te krijgen. Ter wijl de clubleiding vindt dat Vanen burg veel nadrukkelijker gepresen teerd dient te worden, zweert het duo Hiddink/Dorjee bij het koppel betere flankbezetting te komen. Het probleem ligt echter niet alleen in de voorste linie. De aanvoer naar de spitsen stagneert; er is geen per soonlijkheid meer die de ploeg op sleeptouw neemt. Met Ronald Lerby/Kieft. Tegen Den Bosch be- Koeman verdween de balans uit het elftal. Vanenburg kan die rol aan, omdat hij het nog te vaak laat afweten. Lerby lijkt de kracht ertoe niet r sliste Lerby die competentiestrijd voorlopig in zijn voordeel. Wim Kieft kreeg van Hiddink het voor deel van de twijfel. Daarom mocht hij blijven en moest eeuwige reser vist Hans Gillhaus het veld ruimen voor Romario. „We hebben gewoon slecht ge speeld", vond Gerald Vanenburg. De middenvelder eiste een negatie ve hoofdrol op in het drama. Hij ver speelde knullig de bal, waardoor Peter Barendse via de rug van ploegmakker Lowie van Schijndel Hans van Breukelen kansloos liet. Welgeteld de tweede keer dat de ploeg van Rinus Israel na de hervat ting voor het doel van PSV ver scheen. De thuisclub daarentegen deed niets anders dan voor het doel van de tegenstander verschijnen. Het een en ander gebeurde echter ARNHEM (GPD) Hoe lang nog moet Feyenoord op de dermate doorzichtig en in een zo pijnbank blijven liggen? Na vijf competitieronden, waarin welr üX°dea™riêdFg°nghkoneodr! de. Rotterdamse club nimmer tot een overwinning kwam, Succesvolle tactiek FC Twente ENSCHEDE (GPD) - Puur zwart-wit geredeneerd pronkte Theo Vonk gistermiddag na afloop van FC Twente - Ajax (2- 1) met de veren van Ronald Spelbos. „Ik ben nu vier jaar hier", sprak de trainer van FC Twente met zichtbare voldoe ning, „we hebben drie keer van Ajax gewonnen en een keer gelijk gespeeld". Het succes van gistermiddag was echter op z'n minst voor de helft de verdienste van Spelbos. Hij, de Ajax-kenner bij uitstek, beraamde het plan, Vonk haakte in en John Neijenhuis bracht de innige samenwerking tussen het tweetal ten uitvoer. Het was het Ei van Columbus. Ajax, al verrassend snel op achter stand, kraakte in het hart van de verdediging. Peter Larsson is geen schim meer van de solide verdedi ger van vorig seizoen, zijn secon dant Jan Wouters had de grootste dat het moeite met de snelheid van Neijen huis en werd daardoor ver terugge drongen. De positie van Wouters kwam, dank zij de informatie van Spelbos, niet als een verrassing. De tegenzet van FC Twente met Neij enhuis als tweede spits en Lippo- nen réchts in de aanval had het ef fect van een zorgvuldig beraamde overval. Met een bezieling en een geest drift die FC Twente tot nu toe dit seizoen vreemd was, pakten de En- schedeërs de zaken meteen fel treffer. Debet daaraan was Larsson, die zich als een beginneling aan de kant liet zetten door Nielsen, waar na het voor Lipponen een koud kunstje was om te scoren. „Ik denk Ajax een beetje verwar rend was zoals wij begonnen", oor deelde Vonk na afloop. Het was ver moedelijk ook de reden dat Wouters maar meteen als een wildebras te keer ging en hij met een forse tackle op Nielsen de orde poogde te her stellen. „Wouters had de grootste moeite met de snelheid van Neijenhuis, dat is ons grootste probleem geweest", herkende Leo Beenhakker de achil leshiel bij Ajax. Toch stelde hij pas halverwege orde op zaken. „Ik zag de laatste weken wat verbetering i met de hardhandige werkwijze van zijn tegen- energiek aan. Dat resulteerde al bin- het spel van Larsson'', verklaarde minuten in de openings- dringt die vraag zich steeds meer op. Tegen Vitesse ging de Koots gelijkmaker daargelaten. De- formatie van Pim Verbeek gisteren voor de derde achter- ze kopte een snel genomen vrije eenvolgende keer onderuit (2 1) en het eind van de vrije man Van (^rinsven en voorkwainal- Val in de eredi™ie »<>g *et dus erger voor PSV. Er is althans geen enkele aanleiding slappe dekking die Paul Nortan toe- te concluderen dat Feyenoord, paste en schoot de bal simpel i ganiseren. Het moment van Addick Buiten de openingsfase en het be de tweede helft had Den dat op bestuurlijk Bosch het niet echt moeilijk gehad Koeman komt pas woensdag hoek. „Ik wist niet", sprak Martin Geel, die eind vorig s langzamerhand heeft opgelost. Nog laatst in competitieverband actief r dan de cijfers gaf het bij vla- geweest, „wat i gen hachelijke optreden van de overkwam. Ik waande r het begin GRONINGEN (GPD) door faalangst en negatieve kritie ken gekwelde Rotterdammers te gen Vitesse aan dat er nog te veel mankeert aan het elftal, de o der elftal. Ik vroeg me af wat er aan de hand was. Er werden zoveel fou ten gemaakt, je kon op het eerste doelpunt van Vitesse wachten. De Koeman voegt zich pas woensdag- die de spelers dezer dagen op het macht om het spel naar onze hand de Kuip maken en de te zetten ontbrak, evenals het ver- Pim Verbeek ten spijt, mogen om normaal te combine middag bij de selectie van het Ne derlands elftal. Enkele uren later begint Oranje aan een oefeninter- bijveld mutaties v Feyenoords coach had het land tegen Denemarken. De vroege- duel met Vitesse zijn team opnieuw 2 PSV'er krijgt van Barcelona geen toestemming eerder te vertrekken. Hetzelfde geldt voor zijn ploegge noot Michael Laudrup, die deel uit maakt van de Deense selectie. Mor genavond moeten beiden eerst nog ijnaat dansen op het 'feestje' op twee plaatsen gewijzigd. Ruud Heus diende zijn plaats af te staan aan Martin van Geel moest genoegen nemen met plaats op de reservebank ten faveu re van Zier Tebbenhoff. „Keur", zou Verbeek later verklaren, „speelt iMigueli. De spijkerharde verde- niet zoals ik had gehoopt. Zijn diger krijgt dan voor bewezen dien' sten een afscheidswedstrijd aange boden. Het nationale team van Bul garije fungeert als tegenstander. De mislukte competitiestart van de Europa-Cup Il-winnaar heeft volgens Koeman niets met de maat regel van doen. Barcelona verloor zaterdagavond de uitwedstrijd te gen Real Valladolid met 2-0. Koem an: „Er was al eerder bepaald dat wij aan de afscheidswedstrijd Miguel:' schijnt een enorme happening te gaan worden. ties leveren te weinig rendement op". Met andere woorden:, hij scoort te weinig. Veel effect had het allemaal niet. Feyenoord werd het eerste kwartier aan alle kanten overvleugeld door het van zelfvertrouwen stralende Vitesse. Doelman Joop Hiele had al 'kogels' van John van de Brom en Frans Thijssen voorbij zien suizen, toen hij na amper tien minuten de de eerste keer uit het net „Dit zie ik al weken achter el kaar", foeterde Pim Verbeek na af- iloop. „Ik zit hier wel lekker en ont- Piet Keur spannen, maar ik baal net zo hard van deze situatie als elke andere Feyenoorder. Zolang we de goals zo gemakkelijk blijven weggeven, ko men we nooit uit het dal. Ik vind het onbegrijpelijk dat een speler bij on ze verdedigers een bal ongehinderd mag aannemen, mag draaien en ver volgens de hoek mag uitkiezen. Zul ke fouten zijn het betaald voetbal onwaardig". Voor de pauze slaagde Feyenoord er zowaar in enige orde op zaken te stellen. Via een schot op de paal I Zier Tebhenhof -probeert namens Feyenoord een bres te slaan in de Vitesse-defensie. Rick Hilgers (l) e tuheru proberen de Rotterdamnse aanvalspoging te verijdelen. Feyenoord verloor weer. r mij is het e de tweede maal kon Joszef Kiprich, aanvallend zeker hoekschop van René Eijer, met nóg der geworden net als elke andere niet de minste Feyenoorder, en een een Rotterdammer, Bart Latuheru, de eredivisie", knal van Martin van Geel (net naast) uitblinker bij de thuisclub, kopte I ül kon de debutant in de eredivise wat Hans van Arum 2—0 binnen, moesten doen. Dat kon plukken. Rick Hilgers, twee tegengas worden geboden. Maar Monnikenhuizen stond met 13.000 het tweede bedrijf was nauwelijks tribuneklanten op z'n kop,_Feye- drie minuten oud, toen Hiele a zelfs WEZEP/VEENDAM (GPD) - Voorzitter Aart van Bodegom neemt een jurist in de arm en technisch directeur Henk Nien huis belt vandaag met de vereni ging voor oefenmeesters (WON) om advies in te winnen. Kortom: de voetbalstichting Veendam is in rep en roer na' het bekendma ken door de KNVB-tuchtcom- missie van de straffen naar aanlei ding van spelersfraude in een jeugdwedstrijd. Nienhuis werd met een onvoorwaardelijke schorsing van liefst vijf maanden en een boete van vijfhonderd gul den het zwaarst gestraft. Eerder schorste de i al de 'ongerechtigde' voetballers Twikkeler en Mulder, kreeg het jeugdelftal twee punten in minde ring (waardoor het degradeerde), waarna de trainers zaterdag aan de beurt waren. Drie van de vier Veendam-.rainers kregen een schorsing. Het einde 'is nog niet in zicht, want de tuchtcommissie heeft al aangekondigd dat ook een aantal bestuursleden zal moeten boeten. Jeugdtrainer Jan Korte mag twee maanden zijn functie bij de club niet uitoefenen. Hij kreeg daar naast nog vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 250 gulden. Henk Bodewes, de trainer van het tweede team, is een maand geschorst met twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Ook elftal- leider Van der Vlag werd door de tuchtcommissie aangepakt. Hij mag drie maanden geen functie binnen de club uitoefenen. Aanleiding van deze KNVB- straffen is een complot, dat door technisch directeur Henk Nien huis het vorige seizoen is opgezet, om twee ongerechtigde spelers op te stellen tijdens de belangrij ke jeugdwedstrijd FC Volendam - Veendam, die de Oostgroningers destijd wonnen. In eerste instan tie probeerden de Veendammers de fraude in de doofpot te stop pen, maar op verzoek van de voet balbond haalde het nieuwe Veen- dam-bestuur de onderste steen boven. Er volgde van alle betrok kenen een volledige bekentenis waarna de tuchtcommissie in ac tie kwam. Voorzitter Van Bodegom vindt de straf voor zijn trainers 'pittig'. Voor de schorsing van technisch directeur Henk Nienhuis heeft de praeses nog wel enig begrip: „Zo'n forse straf lijkt me trou wens nieuw in het profvoetbal. Maar Henk heeft duidelijk leiding gegeven aan deze affaire. In mijn ogen is er daarom maar één schul dige en dat is Nienhuis. De straf voor jeugdtrainer Korte vind ik onterecht en die voor Bodewes zelfs onbegrijpelijk. Voordat we direct gaan roepen dat we de zaak in hoger beroep gaan aankaarten, wil ik eerst van een jurist weten wat onze kansen zijn. Anders loop je nog het gevaar in hoger beroep forser gestraft te worden". Het bestuur van Veendam be raadt zich vandaag over de peni bele situatie waarin het verkeert. Ook wordt dan gesproken ovér de tijdelijke vervanging van de oe fenmeesters. Van Bodegom: „Voor de A-selectie is er gelukkig niets aan de hand, want Thiemo Meertens kan dat alleen wel aan. De beide andere groepen, het tweede elftal en de jeugd, worden straks eventueel door invalkrach ten getraind. Ook daar maken we ons geen zorgen over". noord opnieuw voor joker. „De tijd maakt, omdat de kwaliteit toch grote verschillen bestonden keer boven moet komen drijven. [tegenstan- Bart Latuheru, Rick Hilgers invaller Juri Koolhof lieten er even- wel geen misverstand over bestaan In het Rotterdamse kamp leeft dat de gasten geen enkele aan- echter nog de hoop dat de status spraak mochten maken op een ge- van (sub-)topper binnen niet al te lijkspel. Het drietal creëerde via de lange tijd weer kan worden waarge- counter in de slotfase levensgevaar- het Nederlandse voetbal is „We zullen in de eerste plaats het bij", stelde Vitesses trainer Bert Ja- middenveld moeten gaan verstevi- cobs. „Feyenoord heeft vanwege gen", liet Martin van Geel weten. lijke kansen, maar stuitte óf op Joop Hiele of schoot haast. MARCEL VAN DER KRAAN Beenhakker de late wissel. „Na dramatische fout tegen Nielsen wil de ik hem de tijd geven om zich te herstellen". Het was hopen tegen beter weten in, waarna Beenhakker hem in de rust alsnog uit z'n lijden verloste. Larsson moest plaats maken voor Vink, het aanstormende talent in de Meer, Bergkamp, kwam kort voor de tweede Twentse treffer als inval ler in het veld voor Witschge. Dat doelpunt dankte FC Twente aan een overtreding van Vink, die de kopbal van Liponen met de hand pareerde. Vanaf elf meter joeg Huis tra de bal steenhard langs Menzo. Dat Ajax vervolgens toch weer uit- ziéht op de gelijkmaker kreeg, dankten de Amsterdammers aan een blunder van Elzinga, die de bal pardoes in de voeten speelde van Ronald de Boer. Fischer liet zich dat buitenkansje niet ontnemen. Acht minuten voor tijd ontnam de Hon gaar Ajax echter de kans op de ver diende gelijkmaker. Die gemiste kans vond Beenhakker minder dramatisch dan de manier waarop Ajax al vroeg op achter stand kwam. „Twente voelt zich het beste als die ploeg kan counteren. We liepen daardoor continu achter de feiten aan". Dat was maar ten dele waar. Al voor de rust kregen Ronald de Boer en Van 't Schip kansen om van te watertanden, alleen voor de uitblin kende De Koning misten zij de scherpte om raak te schieten. „Dat gold niet voor het tweede part, toen Ajax domineerde en FC Twente in de slotfase bijna onder de voet werd gelopen. Dank zij twee sublieme reddingen van De Koning kon Vink het gelijk van Beenhakker niet be vestigen. „In die fase", bekende Vonk spontaan, „kwamen we nau welijks meer aan voetballen toe". De vreugde om de eerste compe titiewinst was er in Enschede niet minder om. Voor Ajax betekende het al de tweede nederlaag in deze nog prille competitie. Met de topper tegen PSV op de agenda koerst Ajax daarmee regelrecht af op de miserabele competitiestart van vo rig seizoen, toen de ploeg in zeven ontmoetingen slechts zes punten bijeen sprokkelde. Leo Beenhakker heeft deze week alle tijd om de ploeg onder het vergrootglas te leg gen. Vanwege interlandverplichtin gen verblijven tot donderdag elf spelers buitenhuis. Van trainen komt daardoor weinig terecht. Des te meer zal er gepraat worden. ALBERT GEESING Van Breukelen is gepikeerd EINDHOVEN - (GPD) - Hans van Breukelen is verbaasd en ontstemd het feit dat bondscoach Thijs „Dat moet gebeuren om wedstrij den weer in handen te gaan krijgen. Op dit moment worden we aan alle kanten overlopen en is er geen en kel evenwicht in het elftal." De sterkte van een team zit niet in auto-ongeluk1 Deyna verongelukt in Amerika Bert Jacobs, maar in het collectief. „De taakverdeling bij ons was goed, in tegenstelling tot die bij Feye noord. We pasten bovendien I Libregts hem niet heeft opgenomen agressie beter toe, waardoor we de Oranje-selectie voor de vriend- vanaf de eerste minuut alle duels SAN DIEGO (AFP/RTR) - De Pool se voormalige voetbalvedette Kazi- Deyna is vrijdagavond bij een San Diego om het leven gekomen. De 41-jarige Deyna botste op de highway, even ten [noorden van de stad, in v.olle vaart op een geparkeerde vrachtwagen. Deyna woonde sinds 1981 in de Ver- jenigde Staten. Deyna gold als een van de beste ■oetballers in de historie van zijn 'allende middenvelder speelde in totaal 102 keer voor de nationale ploeg. Hij was in 1974 in de Bondsrepubliek tijdens het toernooi om de wereldti- Polen, dat toen derde werd. Ook maakte Deyna deel uit van het Poolse team, dat in 1972 in München Olympisch kam pioen en vier jaar later in Montreal tweede op de Spelen werd. Deyna, die bekend stond om zijn harde afstandschoten, kwam tij- EINDHOVEN (ANP) - Gerald Vanenburg acht het mogelijk dat ook hij zal dens zijn Poolse loopbaan uit voor moeten afzeggen voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal van Legia Warschau, de club van het le- woensdag tegen Denemarken. ger. In het seizoen 1978-'79 speelde De middenvelder van PSV heeft last van een blessure in zijn kuitbeen, hij echter voor Manchester City. In die ook de enkel overgevoelig maakt. „Ik zal mij maandag bij de groep mei- de Verenigde Staten speelde Deyna den, maar het is er in de wedstrijd tegen Den Bosch niet beter op gewor- nog tot 1987 t den. Even kijken hoe het de komende dagen gaat." Diego. Het overlijden van Deyna dom pelde de Poolse voetbalwereld in grote rouw. Op de televisie werd een speciale uitzending aan zijn da den op het voetbalveld gewijd. schappelijke interland tegen Dene marken, komende woensdag in Amsterdam. De doelman van PSV heeft de bondscoach vorige week opgebeld en om opheldering gevraagd. Lib regts vertelde hem toen dat hij niet geselecteerd was, omdat hij meen de dat zijn hand nog niet in orde was omdat hij enkele weken niet had Een goede instelling tegen een ploeg, die zo weinig punten llt heeft en daardoor extra kwetsbaar i7nd"°De Véhendige, Even terug Door een onverwachte treffer Regi Blinker die uit een hoekschop tTaanvó'eVdcr van Ton Lokhoff de bal in de uiter ste hoek kopte, kwam Feyenoord in de slotfase even terug in de strijd, Ook Vanenburg twijfelachtig r de Sockers in San 18.00-19.00 SKY: International Motor Sport. 18.40-19.05 BRT 1: Goal! Goal! Goal!: 19.00-20.00 SKY: Volleybal: EK vrouwen. 20.00-21.00 SKY: Snooker: Asian Open Toernooi. 20.29-21.25 Ned 3: Sport Studio. 21.00-22.00 SKY. What a Week. 22.00-23.00 SKY: Autosport: Prototype Champions. 22.55-23.55 Did 2: Die Sport-Reportage met o.a. EK volleybal voor dames West- duitsland-Turkije). 23.00-00.00 SKY: Boksen: Leonard-Beni- tez.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15