aristocratische trekjes Barokke wintermode met Oogverblindende mode bij jubilerende Govers door Kitty van Gerven NEGATIEF STEMADVIES Daar ik aanneem dat u verlegen zit om een stemadvies, heb ik de nuttige standpunten inventarisatie van Anoesjka Duinstra en Jacqueline van Kruiningen van de Stich ting Relatievoorlichting erbij gehaald, om zo'n advies op maat te kunnen geven. Kin deren jonger dan 5 jaar: géén CDA stem men. (Met een Lubberiaanse slimheid bena deelt het CDA dus de niet-stemmers.) Deze partij is nogal kindonvriendelijk door kin deropvang vooral in handen van uw ou ders en hun werkgevers te leggen. Zelf heeft het CDA weinig over voor uw speel- en con tactmogelijkheden. Bovendien, als u het slachtoffer wordt van (gewelddadige) nuk ken van uw ouders staat deze partij niet te trappelen u direct te helpen. Die (geweldda dige) ouders worden ten volle ingeschakeld. Ongeborenen kunnen ook beter geen CDA kiezen, want alleen getrouwde ouders mo gen gebruik maken van kunstmatige voort plantingstechnieken en niet uw mogelijk lesbische moeder. Voor de ongeorganiseerden onder u: géén PvdA. Deze partij wil alles voor ons organi seren tot en met de solidariteit. Volledige pluriformiteit in leefvormen wordt toege juicht, vanuit de naieve veronderstelling dat voor onze samenleving alles wat men sen kiezen op dit gebied even goed is. Nu, aan het milieu hebben we mogen ontdekken dat deze politieke zienswijze desastreus is, dus waarom bij leefvormen dezelfde fout gemaakt? "Doordat je samen woont, goed kopere woonlasten hebt, kun je makkelijker ook iets afdragen voor anderen", stelt PvdA-ster J. van Nieuwenhoven. Ik raad gehuwde) samenwoners dus aan: öf geen PvdA stemmen, öf wel plus gaan scheiden. Partnerlozen: géén VVD. Deze partij is voor een partnerpensioen voor samenwo ners die een contract hebben getekend. Wat zou u meebetalen aan het pensioen van an deren? Automobilisten, u weet reeds dat dit de partij van uw dromen is. Langs de kant van de snelweg staan dan ook WD-verkie- zingsborden met de leuze: 'goede reis en tot 6 september'. Lubbers had het zelf kunnen bedenken. Kinderen die voor hun schooltijd goede op vang prefereren, kunnen trouwens ook niet terecht bij deze partij. N. Rempt: "Ik vind dat ouders daar geld voor over moeten heb ben. Het is een belangrijke investering in de toekomst". Als het nog kan: blijf kinderloos, opdat anderen via kinderen in uw toe komst investeren! Je houdt toch werkelijk je hart vast voor de kinderen als we weer een CDA-VVD coalitie krijgen. Voor de niet-neutralen onder U (iedereen dus): géén D66. Deze partij wil een leef vorm- en partnerneutraal inkomensbeleid. Overigens valt het wel mee met die neutra liteit want erna wordt vermeld dat 50 +vrouwen extra aandacht krijgen. Dus mannen en jongeren, pas op uw tellen. Hetero's ook uitkijken, want volgens D66 moeten homo's kunnen trouwen en kinde ren krijgen. Straks gaat 'jan en alleman' neem dit letterlijk) de huwelijksboot in. Waarom willen homo's dat trouwens, van wege de niet-neutrale materiële voordelen van het huwelijk? Laten we die dan af schaffen. Anti-feministen: géén Groen Links. Deze partij is namelijk voor feminisering van de samenleving, mannen moeten ook zorgende eigenschappen ontwikkelen. Overal moeten de feminiserende krachten doordringen, 'van politie tot sport, van wijkraad tot Turk'. Geen macho-cultuur en geen over heersing van heteronormen, vindt Groen Links. Macho's, de vele vermannelijkte vrouwen, plus ruim 90 procent hetero-be volking tegen zich in het harnas gejaagd. Zo'n partij redt het toch nooit. Alhoewel, ve len zijn openlijk hetero en stiekem homo; stemmen is geheim, dus in dat geval kunt u stiekum Groen Links stemmen. Mocht u verkrachting in het huwelijk toe juichen, stem RPF. Meindert Leerling zegt dat dit verschijnsel niet bestaat. U kunt ge woon uw gang gaan op dit gebied, want, al dus Leerling: "De vrouw heeft zich in het huwelijk te onderwerpen aan de man". Trouwens, bent u gehuwd dan is het sowie so slim om RPF, GPV, SGP te stemmen; door geen enkele andere partij wordt u zo openlijk bejubeld. Wat betreft de RPF komt mij persoonlijk de grote nadruk op: "eert uw vader en uw moeder" sympathiek voor, zeker wat betreft het laatste deel. Ik zal het er eens over hebben met mijn zonen. Vindt u het wel welletjes met het aantal vrouwen in de politiek: vooral géén Vrou wenpartij. Deze partij wil niet alleen via zichzelf vrouwen erin krijgen, maar ook een waarschuwing zijn voor andere partij en om vrouwen voorrang te geven. Loei-ge- vaarlijk, binnen de PvdA heeft het al ge werkt. Veel beter is het dan SGP te stem men. Deze partij heeft geen vrouwen op de lijst en ook het vrouwenkiesrecht is dubieus. Lijsttrekker Van der Vlies stemt voor zijn echtgenote (serieus!), twee keer zichzelf aankruisen om het belang van de eigen mannelijke persoon te onderstrepen. Ik ben bang dat u na al deze negatieve stemadviezen geen partij meer overhoudt om op te stemmen. Jammer, want er is ei genlijk maar één goed stemadvies: KIES! Stoere korte jasjes passen in de 'jaren zeventig-look' voor de jongeren. (Foto-s Een ander verschil zit voor al in de combinatie van kle dingstukken. Was de rok tot nu toe de meest favoriete part ner van het jasje, die plaats is afgestaan aan de pantalon. Een echte must wordt het herenvestje (gilet), gedragen onder het jasje en bij voorkeur van een barokke stof. Even min mag de royale omslag doek ontbreken, die losjes over de schouders wordt ge slagen. Een mode die zowel terug grijpt op de vroege Renaissan ce in Italië - het tijdperk van de minstreels in strakke mail lots met korte jasjes van weel derige stoffen met bontgarne ringen - als op het vroegere Byzantijnse rijk, de poort naar de Oriënt, waar de folklore van allerlei ethnische groepen zich tot een bont geheel ver mengde. Zijn deze twee invloedssfe ren vooral terug te vinden in de stoffen, dessins en acces soires, de mode voor deze winter blijft toch grotendeels gebaseerd op de dracht van de Britse en Ierse aristocratie uit de tijd, dat de sociale contac ten werden onderhouden op jachtpartijen. Een rustieke en wat sportie ve trend met de kleuren van een herfstbos, die zich gemak kelijk laat combineren met een tweede, eveneens belang rijke stijl, geënt op de kleed gewoonten van de bohemien uit de vorige eeuw. Op het oog enigszins mannelijke model len, maar vol vrouwelijke ac centen, zoals ruches, strikken en jabots. Ook wordt deze winter de jaren '30-look nog even gepro longeerd. Klassieke, gedistin geerde kleding, vaak ingeni eus gedrapeerd, voor de vrouw, die niet direct wil op vallen, maar er toch tot in de puntjes verzorgd uit wil zien. Het type, die zich aangespro ken voelt door de Parisiënne van voor de Tweede Wereld oorlog, die zich door Coco Chanel en Jeanne Lanvin de 'mode-wet' liet voorschrijven." Nonchalance is bij de over gang van de jaren tachtig naar de jaren negentig alleen weg gelegd voor de jongeren, voor wie er kleding in de stijl van de jaren '70 op de markt is: Broeken met uitlopende pij pen, strakke mini-rokjes, jumpsuits en korte bolero-jas jes, soms in harde neon-kleu- ren en behangen met stoere accessoires, die de tijd van de Vietnam-oorlog in herinne ring roepen. Boordevol heimwee naar vervlogen tijden neemt de mode voor herfst en winter '89/'90 een loopje met de historie. Stijlen uit het verre, soms heel verre verleden worden achteloos gekoppeld aan die van recenter datum. Met als resultaat: Een wat romantisch, barok modebeeld met klassieke, zelfs aristocratische trekjes, hier en daar misschien wat stijfjes, maar soms ook heel feestelijk en bovenal Silhouet Hoewel er grote overeenkom sten zijn met de mode van af gelopen winter zijn er ook een paar duidelijke verschillen. Zo zal de rokzoom niet langer ergens tussen het bovenbeen en de kuit zweven, maar ein digt deze of net op de knie of zakt tot over de kuiten en zelfs lager, tot net boven de enkels. Het silhouet wordt daar door weer wat langer en slui- ker, maar krijgt bovendien ook een natuurlijker vorm, doordat de schouders minder geprononceerd zijn en de tail le licht geaccentueerd, maar niet echt ingesnoerd. Kleuren Het theatrale karakter van de kleding vraagt om warme, diepe kleuren in allerlei nuan ces, met hier en daar een felle tint als uitzondering op de re gel. Vlammend rood komt voor naast bordeaux-rood en aubergine wordt afgewisseld met paars, pruim, violet en fuchsia, zoals mosterd en ker rie samengaan met reebruin, chocolade, brons en goud geel. Ook uit de 'groen-fami- lie' zijn praktisch alle nuances in de nieuwe mode verwerkt: van flessegroen via smaragd en loden tot appelgroen. Nieu we kleuren zijn zacht linde groen en feller saffraan en oranje. De alleen-heerschappij van zwart mag dan ten einde zijn, A.och eist deze kleur opnieuw een flink stuk van het totale gamma op, evenals antraciet en parelgrijs, vaak in combi natie met wit. Blauw speelt een wat minder belangrijke rol, hoewel uiteraard het klas sieke marine en diverse zach tere blauwtinten niet zullen verdwijnen. De kleuren worden soms op een verrassende wijze gecom bineerd, bijvoorbeeld oranje en paars of saffraan met oran je. Stoffen De stoffen stralen één en al rijkdom en warmte uit. Glad de, zachte materialen met als belangrijkste (bedrukte en onbedrukte) fluweel, satijn, wol, zijde, crêpes, chiffon en jersey, worden afgewisseld met materialen met opper vlaktestructuren, zoals bou clé, mohair, namaakbont, tweeds, flouch, kant en vooral veel gobelinstoffen. Ook de matelassé-materialen (door gestikt) zijn weer helemaal in beeld. De dessins passen zich aan de verschillende stijlen aan. Allerlei ruiten, opvallende en minder opvallende, onder aanvoering van de Prince-de- Galles, en faux-uni-effecten- zijn typisch voor de landelij ke, Engelse look. Evenals de grote en kleine bloem- en bladdessins en de (gebor duurde) jachtmotieven. Ethnische prints en cash- mere-motieven zijn vooral in de meer Oriëntaalse kleding terug té vinden en ornamenta- le dessins en fijne 'das-prints' in de stijl van de 19e eeuwse bohemien. Voor de elegante trend a la r De jaren-30 lijn wordt nog een keer geprolongeerd. Oude kleding stijlen krijgen een 1 Greta Garbo zijn er veel uni- stoffen en visgraat-of krijt streepdessins. Details De verrassing zit komende winter vaak in de details. Veel grote knopen, goud- of zilver kleurig, van fluweel of met een vorstelijke steen bezet, le veren speelse effecten op. Contrasterende biesjes, kra gen, manchetten en zakklep- pen van leer, suède, fluweel of bont versterken het theatrale effect, evenals fijne bor duursels, kantinzetten, plooi tjes, opgestikte koordversie- ringen en draperieën. Opval lend zijn ook de fraaie voerin gen van jassen. Mantels Redingote-modellen, vrijwel recht of licht getailleerd en tot over de kuiten, voeren bij de mantels de boventoon. Deze modellen hebben meestal een reverskraag en een klein rug- ceintuurje. Daarnaast zijn er allerlei lange of zeven-achtste overslagjassen met grote shawlkragen, die de schou ders bedekken, dan wel met royale bontkragen, opstaande cols of a-symmetrische kra gen. De trenchcoat, helemaal in de stijl van Greta Garbo, doet het de komende maanden nog prima. Niet echt nieuw, maar wel weet helemaal up-to-date zijn de cape en de poncho. Boven dien keert de jas met pellerine in het modebeeld terug. Er is haast geen model jasje denkbaar of het hoort in de wintermode thuis: Colberts tot net op de heupen of tot op de bovenbenen, met een lange of korte revers- of shawlkraag, recht of licht getailleerd en met een enkele rij knopen of een double-breasted sluiting met vier of acht knopen; meer couture-achtige versies tot net op de heupen, getailleerd, met een ronde hals of revers kraag en al dan niet voorzien van een schootje, alsmede lan gere jasjes met een enkele rij knopen en een staandertje. Het korte bolero-jasje is iri zijn opmars niet meer te stui ten en zal dan ook zeker zo veel aandacht vragen als het klassieke, vierkante Chanel- jasje met zijn contrasterende biesjes en koperen knoopjes. Broeken Zowel de colbertjasjes als de bolero-jasjes worden het meest gecombineerd met broeken, die dan ook in een verscheidenheid voorkomen. De lange band- plooibroek met rechte pijpen en een omslagje blijft 'in', maar moet wel wat plaats af staan aan de strakke pantalon, die soms zelfs als een maillot om de benen sluit, tot op de enkels of net daarboven. Helemaal in de Engelse jachtstijl zijn de knickerboc kers, de jodhpurs en zelfs plusfours en in de barokke trend passen de broeken met wijd uitwaaierende pijpen tot op de kuiten en de gaucho- broeken. Maar welk model de broek ook heeft, praktisch allemaal zijn ze voorzien van een brede tailleband, waarover een riempje wordt gedragen. Rokken De korte, strakke rok met het splitje middenachter tot net op de knieën houdt het nog 'n seizoen vol. Daarnaast zijn er allerlei lange modellen met platte plooien of plissé-plooi- en, gedrapeerde overslagrok ken en broekrokken. De go- det-rok met zijn uitlopende banen is na ruim een jaar weer terug van weggeweest. Net als de broeken hebben ook de rokken dikwijls een brede tailleband. Blouses De blouses zorgen voor de ro mantiek in de mode. Afgezien van mannelijke overhemdmo dellen met een fijn streepje, word met name de blouse met .sierlijke inzetten van kant, met ruches langs de hals en manchetten of plooitjes op het voorpand actueel. Rond uit feestelijk zijn de blouses met een jabot, die helemaal passen bij de hedendaagse bo hemien in haar broekpak van fluweel met damasten vestje. Datzelfde geldt trouwens ook voor de blouses met een kort, breed dasje of een kanten kraag. En in de jaren '30-stijl zijn er gedrapeerde overslagblouses, dikwijls van dunne tricot. Wie durft kan zich komende winter bovendien hullen in blouses van ragdunne chiffon of kant, waarmee de vroegere doorkijkblouse - zij het in een wat decentere uitvoering - zijn come-back heeft gemaakt. Jurken De jurk speelt van de winter geen grote rol. De robe-man- teau en de doorknoopjurk, licht getailleerd en soms met een ceintuur, zijn voorlopig nog niet weg te krijgen. Maar daarnaast doen allerlei gedra peerde overslag-japonnen hun intrede en voor wie van traditioneel houdt zijn er jur ken met een blousend boven lijfje en een rechte of plooirok. Truien Het vest vecht met de trui om de eerste plaats bij de tricots. De heuplange vesten met ron de hals worden tot boven toe dichtgeknoopt gedragen, maar er zijn ook vesten met een V-hals, waaronder een blouse hoort. De truien zijn over het alge meen vrij dun met smalle de hals en soms met een zeer breed boord, die de taille om sluit. Naast uni-kleurige komen vooral truien en vesten met in- gebreide bloem- en bladdes sins en motieven uit de jacht Ook de ceintuurs zijn breed met opvallende gespen. En om het geheel helemaal af te maken moet men tenminste een grote omslagdoek met een veelkleurig dessin of een lange, brede shawl aanschaf fen, die over de mantel wordt gedrapeerd. Wie nog steeds denkt dat hau te couture niets te maken heeft met kunst komt na het zien van de show van Frank Govers ongetwijfeld op ande re gedachten. De Amsterdam se couturier was er met de presentatie van zijn winter collectie in geslaagd oogver blindend spektakel op het plankier te brengen. Govers weet als geen ander dramatische effecten te berei ken door een gedurfde combi natie van kleuren, stoffen en modellen. De presentatie van de wintercollectie kreeg een extra feestelijk tintje omdat Govers dit jaar zijn 25-jarig ju bileum viert als couturier. Voor zijn wintercollectie had Govers zich laten inspire ren door de uniformen van of ficieren uit de achttiende eeuw. Met het veelvuldig ge bruik van transparante stof fen en gloedvolle herfstkleu ren bleef hij dicht bij de trends die de confectiemode voor het komende seizoen heeft uitgezet, maar wat be treft zijn perfect gemaakte ontwerpen bracht hij een ei gen silhouet. Streng belijnde tailleurs liet hij dragen op en- kellange rokken of korte strakke rokken die hij combi neerde met satijnen mannen hemden met hoge boord en strikdas. Hoog opgeslagen Napoleon hoeden, baretten of cadet-achtige hoofddeksels onderstreepten dit strenge sil houet. Als tegenwicht liet Govers zijn mannequins vro lijke fel gekleurde kousen en schoenen dragen met een nieuwe haklijn die in zijn op dracht in Italië werden ge maakt. Govers trouwe klanten kunnen voor overdag kiezen uit korte jurkjes van wollen crêpe met nauw aansluitende lijfjes en voor meer geklede gelegenheden uit exemplaren van wollen kant en winter-im- primeés. Mantels van cashme re of wol zijn cape-wijd of juist streng getailleerd met wijde rok zoals de modellen die sterk doen denken aan de tijd van de New Look. Aansluitende jasjes bracht Govers in een veelheid aan va riaties: verlengde, wat vier kante jasjes tot over de heup en met een reverskraag en grote vierkante zakken, ge tailleerde jasjes met afgeron de panden vanachter, cape- wijde jasjes, recruit-achtige jacks, dan wel korte slanke jasjes die net de taille bedek ken en bolero-modellen met kopmouwen. Combineerde hij de lange jasjes vooral met rechte, enkelvrije pantalons of strakke rokken tot een handbreedte boven de knie, de korte versies gingen veelal samen met zwierige wijde klokrokken of dubbele rok ken met kanten onderrok tot net op de kuit of even boven de enkel. Heel opvallend zijn steeds de gewaagde stoffen- combinaties en geraffineerde kleurstellingen, waarbij Govers favoriete paars- en roodtinten de boventoon voe- Bij de cocKtail- en avond kleding is het kleine zwarte jurkje deze winter een must. Govers maakt deze Empire- modellen met verhoogde tail le in fluweel, brokaat en kant. Het traditionele zwart wordt afgewisseld met grijze flannel en doorgestikt fluweel in war me herfstkleuren. Voor groot gala kijkt Govers niet op een metertje taftzijde, fluweel of kant meer of minder en strooit hij kwistig met pailletten en strass voor handgeborduurde bustiers en boleros die soms schuil gaan onder grote om slagdoeken van taft of dunne mousseline. CONNY HEIDA Een aristocratische uit straling kan de wintermo de niet worden ontzegd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13