Fiat werkt aan een beter imago 'Automobilist met beloning lokken in openbaar vervoer' AbvaKabo 'Uitstoot stikstof cv-ketels moet omlaag' Veertigers leven zich uit in cabriolet en sportwagen AUTOBEDRIJF MULDER Werknemers in de bejaardentehuizen in actie Strengere veiligheidsregels voor kerncentrale verplicht Ziekenhuizen stemmen in met akkoord specialisten MübüLaiogff11 Qualita Otantotto (kwaliteit '88) staat er op grote posters die overal in de ruime fabriekshal hangen. Die hal maakt deel uit van „de fabriek uit het ruimtetijd perk" zoals de Fiat-mensen het complex in de midden-Italiaanse stad Cassino steeds noemen. Dui delijk is dat Fiat wil afrekenen met het imago van aardige vorm geving van matige kwaliteit. Wij namen voor u een kijkje in de vol gens de Italianen modernste au- tofabriek ter wereld. In 1985 begon men met de aan passing van de sinds 1972 be staande fabriek. Die aanpassing vergde een investering van omge rekend ruim twee miljard gulden. Dit geld werd onder andere be steed aan 439 robots, 61 lasers, 49 computersystemen en 481 „AG- V's" (automatisch geleide voer tuigen, een soort heftruck die zelf zijn weg vindt door het fabrieks complex). „Het voornaamste doel van de toepassing van al deze geavan ceerde apparatuur is het bereiken van een zeer hoge graad van per fectie bij het eindprodukt, in dit Daihatsu Applause vervangt Charmant De primeur op de Autosalon in Zwitserland heette in maart nog MS-X90. Nu is de definitieve naam Daihatsu Applause. Deze iets groter uitgevallen Charmant is een stuk aantrekkelijker geworden en zal in de klasse van de Mazda 323, Peu geot 309, Ford Orion en Mitsubishi Lancer vallen. De Market Survey X90, zoals de auto als prototype werd genoemd, toont dat de ontwerpers bij hun marktonderzoek vooral naar Honda en Ford hebben gekeken. De auto heeft dezelfde opzet: ruim, luxueu ze uitstraling en echt een sedan. De 426 cm lange Applause, die half september leverbaar is, be schikt over een 1.6 ltr motor van 105 pk die goed is voor 185 km/u. Heken op prijzen die beginnen rond de 26 mille en doorlopen tot 36 mille. Hij is in elf verschillende varianten le verbaar. Als extra is ABS met een zich automatisch aanpassend dem persysteem te leveren. Tegen het einde van dit jaar komt er nog een uitvoering met een permanent 4WD-systeem. geval de Tipo", verzekert ons de directeur van de fabriek en hij voegt daar aan toe „Automatise ring geeft niet alleen een hoge kwaliteitsstandaard bij de pro- duktie, maar stelt ons ook in staat om het produktieproces voortdu rend te controleren en zonodig aan te passen". In de fabriek valt meteen op dat deze ruimte niets meer te maken heeft met het beeld van lopende- bandproduktie zoals Charlie Chaplin dat schetste in zijn film „Modern Times". Hoewel er ruim 6000 mensen in de fabriek wer ken, vind je die in de enorme hal len nauwelijks terug. Ook de ste reotype slobberende overalls zijn verdwenen: vrolijk gekleurde T- shirts bepalen het beeld. Blauwe shirts voor de produktiemede- werkers, die ondanks alle auto matisering nog steeds nodig zijn, gele voor de „supervisors" 'en oranje voor de onderhoudsmon teurs. De eerste hal is bijna spookach tig leeg, slechts een klein aantal oranje shirts verraadt dat we nog niet op Mars geland zijn. Overal rijden wagentjes rond met rollen (dubbelzijdig gegalvaniseerd, zoals men steeds maar blijft ver tellen) plaatstaal. Even verder voert een robotarm de rollen aan een stansmachine, waarna de ge sneden, nog platte staalplaten vervolgens aan de achterzijde op een ander wagentje worden gela den, dat wegrijdt naar een staal pers. Deze pers spuugt met een grote regelmaat bizar gevormde onderdelen uit die met moeite te herkennen zijn als carrosseriede- len. In de „Robogate" produktie- straat wordt door middel van 261 robots uit deze onderdelen een complete carrosserie samenge steld. Hier kunnen tegelijkertijd verschillende modellen gebouwd worden. Een zendertje op het dak van elke auto geeft de robots in formatie over het autotype. Mo menteel worden hier dan ook zon der enige stagnatie in het produk tieproces, zowel Tipo's als Rega- ta's gebouwd. De hele verdere fabricage ge schiedt op deze manier, complete dashboards worden opgehangen en vastgezet door mechanische armen evenals wielen die auto matisch gemonteerd worden. Na elke afdeling passeert de auto in wording een controle station, waar alle zojuist gemonteerde on derdelen nog eens getest worden. Aan het einde van de laatste hal wordt de auto nog eens in zijn ge heel getest. Een computerpro gramma simuleert daar een auto rit waar in drieëndertig minuten de hele auto, van de wielophan ging tot de afstelling van de kop lampen, geïnspecteerd wordt. Tipo Fiat probeert duidelijk afstand te nemen van vroegere problemen, die vaak voortkwamen uit matige produktiemethoden. Of het alle maal ook werkt zal de tijd leren. De nog jonge Tipo zal moeten be wijzen of robots inderdaad betere auto's maken. De vraag bij het pu bliek is in elk geval groot want de produktie is hoger dan oorspron kelijk berekend, zowel in Cassino als in de andere Tipo-fabriek in Rivalta rollen op dit moment tweeduizend eenheden per dag de fabriek uit. Tijdens het bezoek aan de Tipo- fabriek in Cassino viel ons oog op een produktieband waarop een aantal volledig onder dekzeilen verstopte auto's stond. Desge vraagd vertelde men ons dat het hier de Tipo 'Volume' betrof, een variant op het huidige model maar dan met een kofferbak. Vol gend jaar moet dit model de Re- gata vervangen. Het feit dat de verstopte modellen nu al in de fa briek staan wijst erop dat de ont wikkeling al behoorlijk ver is, want Cassino is tenslotte geen proeffabriek. Boetes voor te hoog brandstofgebruik In de Verenigde Staten bestaat een wettelijke norm voor het gemiddel de brandstofgebruik van auto's, de zogenoemde CAFE-rule. Jaarlijks stelt de overheid per merk het ge middeld verbruik vast en als dat ho ger blijkt te zijn, volgt er voor de fa brikant een boete. Per overschreden eenheid van 10 mijl die er minder met 1 gallon ben zine wordt verreden, moet er voor elke verkochte auto 5 dollar worden betaald. Voor Mercedes was de norm in '87 vastgesteld op 1:26. Dit merk kwam uit op 1:22,3 en dat leverde een boe te op van ruim 42 miljoen gulden. Jaguar moest 12 miljoen betalen en BMW 3 miljoen. Ook Range Rover, Peugeot en Porsche kregen boetes. Opvallend is het ontbreken van de toch ook niet goedkope merken Volvo en Saab. Alarmerende berichten over smog en het gat in de ozonlaag kunnen de opmars van de ca briolet niet stuiten. Steeds meer Nederlanders tasten diep in de beurs voor de aanschaf van een open auto. Ze leveren hun licha men vrijwillig uit aan de ver vuilde lucht en de brandende zon. terwijl ze met wapperende haren over het asfalt zoeven. Volgens ingewijden gaat het vooral om mensen van rond de veertig, die zo een droom uit hun jeugd verwezenlijken. Ze kopen niet alleen nieuwe cabrio lets - die weer door steeds meer au tofabrikanten worden aangeboden - maar tellen ook gretig hun spaar- duiten neer voor de sportwagens uit het recente verleden: klassiekers van vaak Engels fabrikaat. Het aan bod in Nederland is niet groot ge noeg om die behoefte te bevredi gen. Daarom worden oude open bo lides uit alle windstreken aange voerd. Ze komen onder meer uit de zonnigste staten van Amerika, waar auto-ijzer nauwelijks roest en moto ren en onderstellen amper slijten door de snelheidslimiet van nog geen 90 kilometer en de perfecte as faltwegen. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat vo rig jaar ongeveer 1500 gebruikte wa gens uit de VS naar Nederland wer den gehaald (met motoren van meer dan 1500 cc). Daaronder bevinden zich veel 'topless' Engelse exempla ren. Ter vergelijking: tien jaar gele den beliep de invoer van tweede hands auto's uit de States nog maar 416 stuks (en toen werden, in tegen stelling tot nu, diesels ook nog mee geteld). Jachtterrein Amerika is een aantrekkelijk jacht terrein. Zo'n 80 procent van de En gelse sportwagenproduktie werd in de jaren '60 en '70 naar dit land ver scheept. Deze auto's worden nu dank zij de lage dollarkoers in grote aantallen teruggehaald naar Euro pa. Ook door de Britten. Eelco Hofman (32) uit Leutinge- wolde is één van de importeurs van gebruikte Engelse sportwagens in ons land. De Drent - in het dagelijks leven ambtenaar - haalt als bijver dienste belegen MG's en Triumphs uit Amerika. Drie jaar geleden is hij daar mee begonnen tijdens een be zoek aan familie in Florida. De MG's waren daar toen zo goedkoop, dat Hofman als verstokte fan de verlei ding niet kon weerstaan er twee mee te nemen. Vorig jaar kocht hij tijdens twee vakanties totaal tien wagens en dit jaar wist hij er in janu ari nog eens 22 te bemachtigen. Daarvan heeft hij er nu nog maar „De eerste twee wagens die ik thuis had staan, vielen bij iedereen in de smaak. Voor Nederlandse be grippen waren het ongewoon gave auto's. Al gauw kwamen er dan ook verzoeken meer wagens op te ha len," zegt Hofman, coördinator van de regio Noord van de MG Car Club. Markt afgeroomd De ontwikkelingen gaan echter snel. De markt is nu al afgeroomd. "Voor de import was 1988 een top jaar. De 'run' is nu voorbij. Het wordt al moeilijker de goede wa gens te vinden. Bovendien stijgen de prijzen in Amerika. Dat kun je hier ook merken. Je moet nu echt op zoek gaan. speuren naar bruik bare en betaalbare wagens," meent Hofman. Bij zijn auto-safari's maakt hij gebruik van kennis die wordt verzameld door zijn overzeese fami lie. Tijdens zijn uitstapjes spelt hij verder de advertentiekolommen van plaatselijke bladen en belt hij domweg aan bij huizen waarbij in teressante wagens geparkeerd staan. Door de massale uitvoer van klas siekers - die zich ook richt op onder meer de slagschepen van Ameri kaanse makelij - ontstaat volgens Hofman schaarste en worden de prijzen opgejaagd. Ook verandert de mentaliteit van de autoliefheb bers in de States door de Europese belangstelling. Werden de klassie kers aanvankelijk, zoals alle auto's, afgedankt zodra ze gebreken ver toonden, tegenwoordig worden er zelfs wagens gerestaureerd. De prij zen voor MG's van de typen A en B - gesloten GT's inbegrepen - en Tri umph's uit de TR-reeks variëren in Nederland als gevolg van deze ont wikkeling van 7000 tot 20.000 gul den. De goedkoopsten zijn dan rijp voor een lichte restauratie. BOUWE VAN NORDEN Off. Daihatsu dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 10, Leiderdorp, tel. 071-894200. DEN HAAG (ANP) Automobilisten die voor het open baar vervoer kiezen moeten een financiële beloning krijgen in de vorm van een korting op de wegenbelasting. Dit voor stel doen de organisaties van het interlokale openbaar ver voer, het particuliere vervoer en van de autobranche (ANWB, Bovag, ESO, NS en RAI) in een brief aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), premier Lubbers en minister Nijpels (Vrom). Door de korting voor automobilis ten die kiezen voor openbaar ver voer zal de file-vorming aanzienlijk verminderen. Een onderzoek dat de organisaties hebben laten uitvoeren heeft uitgewezen dat bijna 50.000 automobilisten overstappen naar het openbaar vervoer als daar vol doende financiële beloning tegen over staat. Daardoor komt er weer ruimte voor het zakelijke en goede renverkeer, stellen de organisaties. De korting op de motorrijtuigen belasting voor automobilisten zou afhankelijk van de woon-werk af stand 10Ó tot 800 gulden per jaar moeten bedragen. Zij moeten wel ADVERTENTIE De lonen van de mensen die in de bejaardentehuizen werken zijn veel te laag. De werkdruk is veel te hoog. Daardoor wordt de kwaliteit van de zorg aangetast. Daarom voeren de werknemers nu actie voor een betere CAO-Bejaardentehuizen. Zij willen: 5% voor loonsverhoging en vermindering van de werkdruk, invoering van de functiewaardering. Kom op 4 september naar de landelijke manifestatie in Den Haag (Congresgebouw, 13.00 uur). AbvaKabo steunt de werknemers in de bejaardentehuizen. Vakbond voor werknemers in de bejaardentehuizen DE BILT (ANP) - De zomer 1989 (juni, juli en augustus) was volgens het KNMI warm, zonnig en droog. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 17 graden Celsius tegen 16,1 normaal, waarmee deze zomer tot de veertien warmste zomers van deze eeuw behoort. Dit heeft het .KNMI gisteren meegedeeld. In De Bilt werden dit jaar 24 zo merse dagen (maximum tempera tuur van 25 graden of hoger) geno teerd tegen normaal 13. Op 6 juli werd in De Bilt de eerste tropische dag (30 graden of hoger) sinds 2 juli 1986 genoteerd. Ook 22 juli en 20 au- BINNENLAND/ECONOMIE Zomer 1989 telde 24 zomerse dagen gustus waren tropische dagen; het langjarig gemiddelde is twee tropi sche dagen. De zon scheen in deze zomer over het land gemiddeld 675 uur tegen '580 uur normaal. Het grootste aan tal zonne-uren (730) werd geregi streerd aan de kust, het kleinste aantal (625) in het noordoosten van het land. Ook wat betreft het aantal uren zonneschijn blijven de zomers van 1947 en 1976 met respectievelijk 840 en 814 uren de absolute toppers. Gemiddeld over het land was de ze zomer droog met 162 millimeter neerslag tegen 223 normaal. De hoe veelheden neerslag lopen echter plaatselijk sterk uiteen. De kleinste hoeveelheid (135 mm) werd af getapt in het zuiden van het land en in De Bilt. Er kan daar van een droogteperiode worden gesproken. Op andere plaatsen viel belangrijk meer neerslag: in de kop van Noord- Holland plaatselijk zelfs 300 mm. kunnen aantonen, bijvoorbeeld door aanschaf van een jaarabonne ment of openbaar vervoerkaart, met het openbaar vervoer naar hun werk te gaan. Voor de korting is jaarlijks 100 miljoen gulden nodig. In dit bedrag zijn ook de kortingen begrepen voor automobilisten die nu al gebruik maken van het open baar vervoer voor woon-werk ver keer. De organisaties stellen voor het plan te Financieren via de motorrij tuigenbelasting. Daarvoor zou het algemene tarief met 20 gulden om hoog moeten: 100 miljoen gulden gedeeld door 5 miljoen auto's. DEN HAAG (GPD) De overheid wil de veiligheidsvoorschriften voor kerncentrales aanscherpen. De Kernfysische Dienst zal bij het toezicht op de veiligheid in kern centrales gebruik gaan maken van de codes die door het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) zijn opgesteld. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) en minister Nijpels (milieu) melden dat in een brief aan de Eerste en Tweede Ka- Beide bewindslieden stellen dat de huidige Nederlandse Kernener giewet alleen globaal de veilig heidsregels aangeeft, waaronder kernenergie mag worden toegepast. Op basis van die wet zijn vergunnin gen verleend aan de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. In de IAEA-codes wordt nauw keurig omschreven welke voorzie ningen aanwezig moeten zijn om storingen en ongevallen op te van gen. Verder wordt in de codes be paald dat de exploitant van de cen trale steeds verantwoordelijk is voor een veilige bedrijfsvoering. Ook moet de organisatie die verant woordelijk is voor ontwerp, bouw, bedrijfsvoering en ontmanteling van de centrale, kunnen aantonen wat de feitelijke kwaliteit van de veiligheidsvoorzieningen is. UTRECHT (ANP) - De ledenver gadering van de sectie ziekenhui zen van de Nationale Ziekenhuis raad (de werkgevers) heeft gisteren ingestemd met de voorlopige resul taten van het overleg over de hono rering van specialisten. Dit gebeur de tijdens tijdens een besloten le denvergadering in Utrecht. Aan dat overleg, onder leiding van oud-minister Van Aardenne, hebben behalve de NZR ook de or ganisaties van specialisten, zieken fondsen en verzekeraars deelgeno men. Aanleiding was het conflict van de specialisten met de zieken fondsen en de overheid over de ARNHEM Het WD-tandem Korthals Altes (r) enNijpels kon gisteren niet in de maat komen op de hometrai- voorgenomen forse verlaging van ner. De hometrainer van Korthals Altes had namelijk geen ketting, die ligt onder de verwarming achter hem. Dit de vergoeding voor praktijkkosten gebeurde tijdens de overdracht van het nieuwe, 203 cellen tellende huis van bewaring in Arnhem van Volkshuis- en door de overheid gewenste vesting naar Justitie. norminkomen. (foto anp) Het in juli bereikte principe-ak- DEN HAAG (ANP) De normen voor de uit stoot van stikstofoxiden door cv-ketels worden aanzienlijk aangescherpt, zo heeft minister Nij pels van milieubeheer laten weten aan directeur P. Dirven van AGPO in Breda. Door de bouw van een centrale verwarmingsketel, die slechts een fractie uitstoot van de gemiddelde hoeveel heid stikstofoxiden uit andere ketels, heeft de onderneming aangetoond dat een drastische verlaging van de normen technisch haalbaar is. De bewindsman spreekt van een 'waardevol voorbeeld'. In het Nationaal Milieubeleidsplan had' Nij pels al aangekondigd de installatie van stikstof- arme cv-ketels met ingang van 1 januari 1991 verplicht te stellen. De overheidsnorm voor de uitstoot van stikstoxiden door verwarmingske tels bedraagt momenteel 142 deeltjes per mil joen (ppm). Na volgend jaar wordt de norm ver laagd tot 114 ppm. De nieuwe cv-ketel van AGPO, een dochter onderneming van Econosto, geeft slechts 6 ppm stikstofoxiden af. Daarmee is het apparaat vol gens Dirven absolute koploper in milieuzuiver heid, zelfs in de gehele wereld. Technisch ge zien is het dus mogelijk de norm voor de uit stoot van stikstofoxiden een flink stuk omlaag te brengen, zo meent de algemeen directeur. De overige fabrikanten van cv-ketels zijn be reid een verdere verlaging van de norm te aan vaarden, maar willen voorlopig niet veel verder dan de Westduitse norm van 90 tot 100 ppm. Het zal nog enige tijd duren voordat ook zij hun pro- dukten zodanig hebben aangepast dat de uit stoot van de luchtvervuilende stoffen tot een minimum kan worden teruggebracht. De onderneming slaagde erin een stikstofar- me ketel te bouwen door het toepassen van een ander verbrandingsprincipe, waarbij gebruik werd gemaakt van een stralingsbrander. Daar door verkrijgt men een veel vollediger verbran ding van het aardgas met als gevolg dat de uit stoot van stikstofoxiden aanmerkelijk omlaag gaat. Op het ogenblik worden in Nederland jaarlijks ongeveer 280.000 cv-ketels verkocht. AGPO heeft daar een aandeel van 15 procent in. koord houdt onder meer in dat de kosten voor specialistische hulp driejaar lang worden bevroren, dat de tariefstructuur zo wordt veran derd dat doelmatig handelen wordt beloond en dat de inkomensver schillen tussen de diverse specialis men door onderlinge verschuivin gen worden verkleind. De afspra ken moeten er ook toe leiden dat de ziekenfonds- en particuliere tarie ven dichter bij elkaar komen en dat de specialisten weer overeenkom sten sluiten met de ziekenfondsen. De ziekenhuizen hebben nu inge stemd met de uitwerking van de voorlopige resultaten. Het uiteinde lijk resultaat zal weer aan de leden van de sectie ziekenhuizen worden voorgelegd. De ziekenfondsen hebben al eer der ingestemd met de onderhande lingsresultaten. De achterban van de Landelijke Specialisten Vereni ging en de particuliere verzekeraars beslissen er in september over. Ook het kabinet moet zich er nog over uitspreken. Ontslag Dijkzigt ROTTERDAM Het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam moet de drie anesthesisten die eer der dit jaar door de directie en het bestuur van het ziekenhuis zijn ont slagen, weer in dienst nemen. Het Ambtenarengerecht bepaalde vori ge week in een voorlopige uitspraak dat de betrokken specialisten per 1 september hun werk kunnen her vatten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9