lichte arbeid vaak oorzaak afkeuring Mooi weer verheugt Poolse boer niet Buitenlander dubbel de klos Wao'ers niet alleen mannen met zwaar werk 'Chroom en platina uit Zuidafrika niet nodig' Akzo is verfstoffengigant door aankoop Reliance Tulip en IBM leggen ruzie bij z\ m DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Bij ongeveer 40 procent van de werknemers die door ziekte arbeids ongeschikt raken, is de ziekte voor een belangrijk deel ontstaan door het werk. Beroepsge bonden ziekten komen veel meer voor dan gedacht bij mensen die werk met een lichtere lichamelijke belasting hebben gedaan, zoals schoonmaak-, magazijn- en winkelfuncties. Een onderzoek van de Gemeen- het bewegingsapparaat. Deze speelt het geslacht van de betrokke- schappelijke Medische Dienst laatste ziekten komen ook veel voor ne geen rol zo zegt de dienst zelf De (GMD), de instantie die beoordeelt bij mensen die zowel geestelijk als Sociale Verzekeringsraad stelde in of mensen arbeidsongeschikt zijn, lichamelijk werk hebben gehad, 1986 nog dat vooroordelen ten op- ijst dit uit. Tot nu toe ging men er- zoals verpleegkundigen en chauf- zichte van vrouwen wel degelijk meespeelden bij de beoordeling van arbeidsongeschiktheid. DEN HAAG (ANP) - In Zimbabwe zijn enorme reserves chroom en pla tina gevonden. Als het Westen helpt om de winning van deze metalen op poten te zetten dan kan Zimbabwe in de toekomst Zuidafrika als voor naamste leverancier van beide mi neralen vervangen. Dat betoogt Paul Jourdan, mijnbouwspecialist van de Universiteit van Harare, in de documentaire 'De macht van een paria, de bodem onder Zuidafrika' die de VPRO-televisie zondag uit zendt. In een studie die hij aan het Euro pees parlement en het Amerikaans Congres heeft aangeboden stelt Jourdan dat er meer aandacht moet worden geschonken aan de zoge naamde 'positieve sancties'. Daar mee doelt hij op maatregelen die het apartheidsbewind in Zuidafrika be nadelen en tegelijk een positieve in vloed hebben op de economie van de frontlijnstaten, in plaats van boy cotten en uitsluiting. Zuidafrika is sterk afhankelijk van de inkomsten uit de produktie van goud, platinum en ander mine ralen. Maar, zegt grondstoffenhan delaar Peter Robbins in de docu mentaire: "De wereld zwemt in het goud. De Zuidafrikaanse produktie is ingezakt. Bovendien ligt er 35.000 ton goud in bankkluizen opgesla gen". Ook hebben westerse landen steeds meer alternatieven voorhan den. Omdat het Zuidafrikaanse goud nu op twaalf kilometer diepte gedolven wordt, is de produktie erg duur en worden goedkopere produ- centenlanden als Australië, Nieuw- guinea en Brazilië steeds grotere concurrenten. Zuidafrika is nog wel onmisbaar als leverancier van chroom en plati na. Het voorziet voor ruim de helft in de westerse behoefte aan chroom en voor ruim 80 procent in de be hoefte aan platina, zo rekent Mari lyn Baviano van het Amerikaanse bureau of Mines voor. Uit onderzoeken blijkt echter dat Zimbabwe grote hoeveelheden uit dat vooral zwaar werk verrichten in bijvoor beeld de bouw en de metaalindus trie, beroepsgebonden ziekten oplo pen. Veel meer dan gedacht blijken vrouwen tussen 35 en 55 jaar door een aandoening aan het bewegings apparaat arbeidsongeschikt te ra ken. In het onderzoek (een analyse van een representatieve steekproef on der 380 wao'ers) is ook nagegaan welk verband er bestaat tussen functie en ziekte. Mensen die gees telijk belastend werk hebben ge daan (leiding gevende, intellectuele en administratieve functies), zijn verhoudingsgewijs vaak uitgeval len door een psychische ziekte of door een hart- en vaatziekte. Wao'ers die zwaar lichamelijk werk hebben verricht in vooral de industrie, hebben te maken met hart- en vaatziekten of ziekten van feurs. Bij de beoordeling door de GMD 'Peru wordt snel uit IMF gezet' LIMA (IPS/Rtr) Peru wordt op korte termijn uit het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gezet. De Peruaanse schrijver en conservatie ve presidentskandidaat Mario Var gas Llosa zegt dit uit betrouwbare bron bij het IMF in Washington te hebben vernomen. Vargas Llosa verklaarde voor een Peruaanse radiostation dat de brief die het royement aankondigt, al is getekend en alleen nog aan de Peru aanse autoriteiten hoeft te worden overgedragen. Peru is het enige land van een groep van acht met achterstallige betalingen aan het IMF, die de aangeboden mogelijk heden om de achterstand in te lopen heeft verworpen. Het IMF heeft het afgelopen half jaar de druk op het Zuidamerikaanse land opgevoerd om 700 miljoen dollar aan achter stallige rentebetalingen te voldoen. De Wereldbank zal eind septem ber tijdens haar gezamenlijke jaar vergadering met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) nieuwe voorstellen doen voor verdere ver lichting van de schuldproblemen. Die zijn vooral gericht op ontwikke lingslanden die nauwelijks kunnen profiteren van de bestaande moge lijkheden voor de armste landen. De Wereldbank wil nu voorstellen de schuldverlichling ook te laten gelden voor Afrikaanse landen als Egypte, Nigeria, Ivoorkust, Congo, Cameroun en Zimbabwe. Economie kort Nicaragua De inflatie in Nicaragua is in augus tus gedaald tot 5,2 procent. Dat is het laagste cijfer van de afgelopen 35 maanden. Minister van planning Alejandro Martinez .Cuenca zei dat de daling van de inflatie het gevolg was van het bezuinigingsbeleid dat de regering begin dit jaar doorvoer de. Vorig jaar bedroeg de inflatie op jaarbasis in Nicaragua 36.000 pro cent. Dit jaar zal hij waarschijnlijk beperkt blijven tot ruim 800 pro cent, aldus Martinez Cuenca. In- en uitvoer In de eerste zes maanden is in ons land voor 110,6 miljard gulden aan goederen ingevoerd. Dit is vijftien procent meer in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. De waarde van de uitvoer steeg in de eerste zes maanden met zestien procent tot 114,7 miljard gulden. In- en uitvoer bereikten de hoogste waarde sinds 1985. Razend De Industriebond FNV is razend op de raad van commissarissen en de raad van bestuur van het verpak kingsconcern Thomassen Drijver Verblifa (TDV). Reden voor de woe de is dat beide colleges zich niet openlijk willen uitspreken over het losweken van TDV uit'het Ameri kaanse concern Continental Can (CC). Tijdens informele gesprekken heeft de bedrijfsleiding volgens de vakbond laten weten dat plannen worden besproken voor verzelf standiging van TDV. Zekerheid Het kabinet wil de heffing van soci ale werkgeverspremies voor de so ciale verzekeringen niet vervangen door een heffing over de toegevoeg de waarde van bedrijven (loonsom plus winst) of door een hogere btw. Dat schrijft staatssecretaris De Graaf (van sociale zaken) in een re actie op een onderzoek naar de ge volgen van deze alternatieven. De financieringswijze van de sociale zekerheid is onderzocht, omdat aangenomen werd dat de hoge soci ale premies in ons land arbeid zo duur maken dat het verdwijnt. SASSENHEIM (ANP) - Met de i lijving van het Amerikaanse verffa- briek Reliance Universal is de coatings-divisie van het chemiecon cern Akzo nu een gigant op de we reldmarkt voor verfstoffen. Na het Britse ICI staat Akzo-coatings, dat ondermeer een fabriek heeft in Sas- senheim, nu op de tweede plaats. Door de overname van de Ameri kaanse onderneming (met ongeveer 1500 werknemers en een omzet van 289 miljoen dollar) stijgt de omzet van de coatingsdivisie in de VS tot 480 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden). De omzet van de totale di visie komt hiermee op 4 miljard dol lar. De directievoorzitter van de coatings-divisie van Akzo, C. Zaal, zei gisteren in een toelichting op de overname: "De overname biedt ons een goede mogelijkheid om de pro- dukten die wij vooral in Europa ont wikkeld hebben, in veel grotere schaal te gaan leveren via Reliance. Voorbeelden hiervan zijn verf voor "kunstoffen, toepassing van technie ken met ultraviolet licht op hout, en produkten met aanzienlijk minder verdunningsmiddelen voor indus triële toepassing". "Anderzijds heeft Reliance tech nologie in huis waarmee Akzo zijn voordeel kan gaan doen, vooral op het gebied van behandeling van me talen profielen". Er zijn dus geen overlappingen en Akzo zal dan ook niet gaan snijden in Reliance. Voor Akzo betekent Reliance een verste viging van zijn positie in een markt waar concurrenten elkaar verdrin gen, hoewel de marktgroei overeen komt met de gemiddelde groei de economie. De aankoop van deze winstge vende onderneming wordt onder meer gefinancierd door het aantal Akzo-aandelen met bijna vier pro cent uit te breiden. Toch zal volgens Akzo-topman Loudon de winst per aandeel van het concern dit jaar niet dalen. AMSTERDAM (GPD) - IBM en het Nederlandse computerbedrijf Tulip hebben een conflict over het gebruik door Tulip van een IBM-pa tent bijgelegd met een "minnelijke regeling". Sinds november vorig jaar werd daarover geprocedeerd. IBM spande de gerechtelijke pro cedure aan, nadat het bedrijf had ontdekt dat Tulip in haar computer apparatuur een door IBM gepaten teerd BIOS (Basic In- and Output System) gebruikte. IBM stelde in het proces dat Tulip daartoe niet was gemachtigd en daar ook geen vergoeding voor betaalde. Tulip ge bruikt het omstreden BIOS overi gens al enige tijd niet meer. Tulip Computers nv heeft in het eerste halfjaar van 1989 minder winst gemaakt dan in de vergelijk bare periode van vorig jaar. Bij een tot 158,2 miljoen gulden gestegen winst (vorig jaar 152,1 miljoen) daal de de nettowinst met bijna een half miljoen tot 12,5 miljoen gulden (was 13 miljoen). PEKING - Een gevangene aan het werk in een fabriek, waar voornamelijk gevangenen te werk zijn gesteld als arbeider. Voor de fabriek heeft dat als voordeel dat de arbeid goedkoop is. Voor de arbeider zijn er vrijwel uitlslui- tend nadelen. De fabriek is klein, donker en er gebeuren veel ongelukken. (toto ap) Kleine kans op baan èn leerlingplaats ZEIST (ANP) Mensen uit etni sche minderheden die een econo mische of administratieve beroeps opleiding via het leerlingstelsel vol gen, hebben te maken met een dub bele uitsluiting op de arbeidsmarkt. Niet alleen faalt het leerlingwezen als instrument om de (jeugdwerk loosheid te bestrijden, ook blijkt het voor buitenlanders bij het verkrij gen van een praktijkleerplaats wei nig verschil uit te maken of ze een primaire (basisschool) of secundai re (middelbare school) opleiding hebben gevolgd. Dit blijkt uit een vandaag gepre senteerde onderzoek van het leer lingstelsel Economische en Admi- Deplorabele toestand landbouw drijft Oosteuropese boer tot wanhoop WENEN Van de dorre akkers op de Roemeense staatsboerderijen tót de lapjes grond van de keuterboer tjes in Polen en Joegoslavië, zijn de boeren boos, ondanks de prachtige zomer. Zelfs in Hongarije, vanouds een rijke landbouwnatie die jaar lijks duizenden tonnen agrarische produkten exporteert, is het succes verhaal van de boeren aan het ta- door Viorel Urma/AP Tientallen jaren gold in het Oost blok maar een ding: grootscheepse industrialisatie. De landbouw was het stiefkind van de economie, kreeg nauwelijks moderne machi nes of kunstmest, en werd gedwon gen tegen zo laag mogelijke kosten te produceren. Nu belangengroe pen zich de laatste jaren steeds dui delijker manifesteren in het Oost blok, laten ook de boeren weten dat zij hët niet lang meer kunnen bol werken. Ze eisen meer geld van re geringen die juist gebaat zijn bij kunstmatig laag gehoudën land bouwprijzen, die ervoor zorgen dat de arbeiders niet gaan morren. Zo is in Polen het landbouwbe leid één van de gevoeligste zaken waarmee Mazowiecki, de eerste niet-communistische premier in Oost-Europa, te maken zal krijgen. In de steden wordt gemopperd over de hoge voedselprijzen, terwijl de schappen in de winkels leeg zijn. De Poolse boeren ergerden zich aan de lage prijzen die zij voor hun produk ten kregen, en hielden ze uit protest in juli in hun schuren, waardoor in de winkels ernstige tekorten ont stonden. Hoewel per 1 augustus een vrije markt voor de boeren is geïntrodu ceerd en ze van de overheid hogere prijzen kregen voor hun produkten, houden veel boeren nog altijd hun voorraden achter, in de hoop dat de prijzen nog verder zullen stijgen. De boeren eisen ook een herver kaveling van het land, dat nog steeds voor 80 procent in particulier bezit is en is opgedeeld in ontelbare inefficiënte kleine lapjes grond. En net als in Hongarije en Joegoslavië klagen ze over de dwang hun voor raden te kopen bij de staatsbedrij ven, en de verplichting het grootste deel van hun produkten aan de overheid te verkopen. Graanschuur In een uniek protest in Joegoslavië trokken afgelopen maandag zo'n 5.000 boeren uit Vojvodina, de •graanschuur van het land, met hun tractoren naar het parlementsge bouw in Belgrado tegen de veria- mest. Het gaat de Hongaarse boeren dus steeds slechter. Half augustus hielden naar schatting 2 miljoen ar beiders een waarschuwingsstaking uit protest tegen het duurder wor den van vlees. Voor het oplossen van de land bouwproblemen in het Oostblok zijn wellicht drastische maatrege len nodig. In Hongarije adviseerde een regeringscommissie dit voor jaar de mogelijkheden voor het pachten van landbouwgrond te ver soepelen en het particuliere boeren bedrijf te stimuleren. In de Sovjetu nie wil de overheid om de produktie te stimuleren boeren in harde bui tenlandse valuta gaan betalen voor alles wat ze extra produceren. In Roemenie is 91 procent van de landbouwgrond staatseigendom, en is niets wat op veranderingen duidt. En de Roemenen lijden hon ger omdat een zo groot mogelijk deel van de overvloedige oogsten naar het buitenland is verkocht om zo de buitenlandsse schuld af te los- nistratieve Beroepsopleidingen (ECABO). Het onderzoeksrapport is op een bijeenkomst in Zeist aange boden aan de voorzitters van de Vaste Kamercommissies voor on derwijs en minderhedenbeleid. Met overheid (vooral provincies en staatsbedrijven) en bedrijfsleven moeten afspraken worden gemaakt over het in dienst nemen van bui tenlanders. In dat kader is al met het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid overeengekomen om volgend jaar vijfhonderd leer lingen via een ECABO-opleiding aan werk te helpen. In beroepsopleidingen van het leerlingwezen heeft 44 procent van de buitenlandse cursisten een prak tij kleerplaats tegen 70 procent bij Nederlandse leerlingen. In de Pri maire Beroepsgerichte Volwas seneneducatie (PBVE) is die ver houding 8 tegen 21 procent. De groep Surinaamse leerlingen scoort qua werk het slechtst. Buitenlan ders zijn sterk ondervertegenwoor digd in het bedrijfsleven: 3 procent van de leerlingen komt uit etnische minderheden, terwijl bij ECABO 12,5 procent allochtoon is. Voor het verkrijgen van een prak tij kleerplaats blijkt het weinig ver schil te maken welke opleiding wordt gevolgd. Leeftijd speelt even min een belangrijke rol. Molukse en Marokkaanse leerlingen hebben overigens beduidend vaker een praktijkleerplaats dan andere groe pen buitenlanders. Uit een eveneens vandaag gepre senteerd onderzoek over de exa menresultaten blijken grote ver schillen tussen Nederlandse en bui tenlandse kandidaten. De buiten landse kandidaten scoren bedui dend lager. chroom van een hoge kwaliteit bergt. In de documentaire wordt ge sproken van ten minste 300 miljoen ton. Dat is voldoende om de wereld 80 jaar van chroom te voorzien, ge rekend naar de vraag naar chroom in de wereld op dit moment. Wat platina betreft zijn er grote velden ontdekt in Zimbabwe en Botswana, de Zimbabwaanse reser ves worden op 170 miljoen ton ge schat. Zuidafrika is nu de tweede producent van platina in de wereld, maar als er geld wordt gestoken in de ontwikkeling van de mijnbouw in Zimbabwe kan de Zuidafrikaan se produktie voor een belangrijk deel vervangen worden. Jourdan becijferde dat de exploitatitie zeker winstgevend is. "Dat is het pro bleem niet. Het beginkapitaal en de kosten voor de vervoersverbindin- gen moeten uit het westen komen", aldus Jourdan. Bonden bereiden stakingen voor bij de omroepen HILVERSUM (ANP) - De vakbon den bereiden stakingen voor bij de omroepen, nu de onderhandelingen tussen de omroepen en de vakbon den voor een cao voor 1989 gister avond zijn vastgelopen. Volgens on derhandelaar K. Koornstra van de Dienstenbond FNV is het gepresen teerde bod van de omroepwerkge- vers niet onacceptabel voor de bon den. De bonden hebben voor van avond vergaderingen uitgeschre ven om de leden te raadplegen. Daarbij zullen de bonden de leden adviseren over te gaan tot acties, al dus Koornstra. Hij schat de actiebe reidheid onder de leden erg groot. "Ikzelf geloof dat we moeten den ken aan complete stakingen en niet aan een actie in de kantine van een uurtje of zo", aldus Koornstra. De bonden en de werkgevers zijn het niet eens over twee van de veer tien punten. De bonden blijven bij hun eis van een eenmalige loonsver hoging van 2 procent, terwijl de om roepen niet verder willen gaan dan 1,3 procent. Ook zijn de bonden het niet eens met een voorstel van de werkgevers om te komen tot een herziening van de salarisschalen. Dat komt erop neer dat een belangrijk deel van het personeel in een lagere schaal te recht zal komen. E. Lohman, leider van de onderhandelingsdelegatie van de werkgevers, erkent dat voor al de hogere salarisklassen door de herziening er beter van worden. "Een goede regisseur kan in het nieuwe systeem twintig- tot dertig duizend gulden meer verdienen", aldus Lohman. Dat is nodig omdat de afgelopen tijd tussen de 100 en 200 'goede krachten' van de Hilver- sumse omroepen naar de commer ciële zenders TV-10 en Véronique vertrokken. De Bouw- en houtbonden van FNV en CNV dreigen met harde actie in de meubelindustrie, als de werkge vers voor 23 september niet met be tere voorstellen voor de nieuwe cao komen. De onderhandelingen over de cao voor de 18.000 werknemers in de meubelindustrie zijn op 12 ju ni vastgelopen. In de afgelopen twee weken zijn bij meubelfabrie ken en interieurbetimmeringsbe- drijven in Zuid-Holland al werkon derbrekingen gehouden om de werkgevers onder druk te zetten. Staking Argentinië BUENOS AIRES (AP) Onderwij zers in Argentinië zijn woensdag voor twee dagen in staking gegaan. Net als buschauffeurs en zieken huisartsen in de hoofdstad Buenos Aires en ambtenaren in de provin cies, die dinsdag en vorige week staakten, eisen zij verhoging van de salarissen, die door de regering voor een aantal maanden zijn bevroren. Een confrontatie tussen regering en vakbonden hing al in de lucht sinds de Peronist Carlos Menem op 8 juli als president werd geïnstal leerd. De nieuwe regering, die werd geconfronteerd met grote tekorten en een torenhoge inflatie, bevroor onmiddellijk de salarissen, ver hoogde de tarieven van de nutsbe drijven drastisch, voerde prijscon troles in en kondigde aan verliesge vende staatsbedrijven te verkopen. ging van de voedselprijzen. Joego slavië kampt met een inflatie van 750 procent per jaar. Om een eind te maken aan de voortdurende prijs stijgingen van bloem, tarwe, suiker en andere basisprodukten, sprak de regering de federale voedselvoorra den aan en dumpte ze die produk ten tegen extra lage prijzen op de markt. Één van de grootste problemen voor de Joegoslavische boeren is het voorschrift dat niemand meer dan 30 hectare land mag bezitten. Tot eind vorig jaar lag de limiet zelfs op 10 hectare. Die kunstmatige be grenzing maakt een doelmatige be werking van het land onmogelijk, zo menen de boeren. In Hongarije bezitten zelfstandi ge boeren slechts 5,5 procent van de landbouwgrond, maar vorige jaar namen ze wel 36 procent van de to tale landbouwproduktie voor hun rekening. Probleem daar is dat de boerenbevolking vergrijst en in aantal afneemt. Bovendien houden de prijsstijgingen van de produkten geen gelijke tred met de stijging van de prijzen van bijvoorbeeld kunst- Sovjetunie wil hulp Nederland voor landbouw DEN HAAG (ANP) - Boerlats- ki, lid van de Opperste Sovjet de Sovjetunie, heeft Neder land om hulp gevraagd bij de verbetering van de landbouw. In de eerste plaats gaat het om het verhogen van de landbouw produktie rond Moskou. Maar de Sovjet-Unie wil Nederland ook in de toekomst een centrale rol laten spelen bij de herstruc turering van de Russische land bouwsector. Boerlatski heeft de steun ge vraagd tijdens overleg gisteren met vertegenwoordigers van de Nederlandse overheid en het be drijfsleven. Die steun is in prin cipe toegezegd. Volgens Boerlatski bevindt de landbouw in zijn land zich in dramtische situatie. "De au toriteiten realiseren zich dat buitenlandse hulp noodzakelijk is om de ontoereikende resulta ten van deze sector te verbete ren en denken daarbij in de eer ste plaats aan Nederland." Boerlatski bezocht begin deze maand de Flevopolders. Bij die gelegenheid sprak hij niet alleen zijn bewondering uit voor de produktiecijfers van de Neder landse landbouw, maar ook over het Nederlandse pachtsys- teem en het coöperatieve sys teem. We*»'"1® Kort°r" i Mqeöee [g EUROPAMEUBEL Benthuizen 5 BENTHUIZEN T*"»-3«»o 'HETCOMPOTE WONEN IN HET GROENE HART VAN HOLLAND'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7