Bonn verwacht nog duizenden uit DDR Staking verlamt India Angst en wantrouwen beheersen formatie in Polen Rode Kruis richt tentenkampen in Monica de Greiff (32) trotseert drugsmaffia Israël wist allang van huurlingen Colombia Oppositie wil Gandhi tot aftreden dwingen 299.- Leger en politie spelen hoofdrol in machtsspel DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (GPD) Westduitsland bereidt zich voor op een grote stroom vluchtelingen uit de DDR. Niemand weet wanneer ze komen en hoeveel het er zullen zijn, maar Westduitsland weet dat ze zullen komen. Het gaat om de Oostduitsers die nu nog vakantie houden in Hongarije en niet meer terug willen naar hun land door Hans Hoogendijk In Bonn circuleren aantallen die variëren van 5.000 tot 20.000. "Nie mand kan precies zeggen hoeveel van de 150.000 tot 200.000 DDR-bur- gers die nu nog in Hongarije zijn hun vakantie willen verlengen", al dus de Westduitse regeringswoord voerder Klein gistermiddag. Dit weekeinde zal daar duidelijk heid over komen, omdat dan in Oostduitsland de schoolvakanties zijn afgelopen. In Beieren is ieder een op alles voorbereid. In Passau, Bad Reichenhall, Freilassing en Berchtesgaden worden grote ten tenkampen opgebouwd door het Rode Kruis. Verder zijn kledingwa- gens, mobiele sanitaire inrichtingen en veldhospitalen uit de mottebal- len gehaald. Een woordvoerder van de crisis staf van het Rode Kruis in Mun- chen: "We kunnen het personeel en materieel aan". Officieel noemt het Rode Kruis de maatregelen preven tief, maar niemand twijfelt er meer aan dat er duizenden Oostduitsers zullen komen. In Bonn wordt ontkend dat het opheffing van de visumplicht die tussen Westduitsland en Hongarije bestaat, een oplossing kan zijn. Een woordvoerder van buitenlandse za ken: "Wie naar Hongarije reist, krijgt een inreisstempel in de pas. En wie er uit wil moet het inreis stempel laten zien. Al die Oostduit sers die van ons een Westduitse pas krijgen, zitten met het probleem dat ze geen inreisstempel in hun nieu we pas kunnen tonen. Ze kunnen Hongarije dus niet op een legaK weg verlaten". Ook de Hongaren, die steeds meer in hun maag zitten met de dui zenden zwervende Oostduitsers, zien in het afschaffing van de vi sumplicht geen oplossihg. De Hon gaarse, minister van binnenlandse zaken Horvath: "Wij bepleiten al lang dat de visumplicht voor West duitsers en Hongaren wordt opge heven, maar voor de DDR-burgers is dat geen oplossing". "We zullen de Oostduitsers zeker niet met geweld terug sturen naar de DDR, maar het is voor ons een belasting dat ze zonder vergunning in ons land blijven. De betrokken landen moeten een aanvaardbare oplossing vinden, zodat ze Honga rije kunnen verlaten. Ook als ze naar de Bondsrepubliek willen". In de officiële Oostduitse media DDR: geruchten over Honecker zijn 'kletskoek' BERLIJN (AP) - De DDR heeft Westerse persberichten dat de Oostduitse president en partij leider Erich Honecker aan kan ker zou lijden "kletskoek" ge noemd. Een regeringswoord voerder verklaarde uitdrukke lijk dat de 77-jarige Honecker, die twee weken geleden aan een galblaas werd geopereerd, aan de beterende hand is. In West- Berlijn was bekend gemaakt dat Honecker geen bezoek zou brengen aan de Leipziger Mes- se, de najaarsbeurs in Leipzig die aanstaande zondag begint. Volgens zegslieden van de West duitse regering was Honeckers operatie niet geheel voltooid, omdat Honeckers weefsel "niet in orde" was, een eufemisme voor kanker. Wel gaf de DDR toe dat Honecker mogelijk niet aanwezig zal zijn bij de opening van de Leipziger Messe. Buitenland kort Chemische wapens Washington en Moskou hebben hun goedkeuring gehecht aan een ontwerp-akkoord over de inspectie van opslagplaatsen voor chemische wapens, als zulke wapens worden verboden. De onderhandelingsde legaties zijn het intussen ook eens geworden ovej de richtlijnen voor de vernieting van chemische-wa- penvoorraden. Dat heeft de Ameri kaanse onderhandelaar Max Frie- dersdorf woensdag meegedeeld. Stropers De Tanzaniaanse regering heeft 1.500 stropers gearresteerd sinds de start van een grote campagne tegen stropen in mei. Verder zijn 961 slag tanden in beslag genomen met een totale waarde van ruim twee mil joen gulden. Naast het ministerie werken leger en politie mee aan wat de 'Operatie Leven' is gedoopt. Sir Peter Scott De Britse natuurbeschermer, oor logsheld en Olympisch zeiler Sir Peter Scott is dinsdag op 79-jarige leeftijd overleden. Scott, zoon van de bekende Britse poolreiziger Ro bert Scott, was in 1961 een van de oprichters van het Wereld Natuur Fonds. wordt met geen woord directe aan dacht besteed aan de vluchtelingen golf. Wel werd in de tv-uitzending van de belangrijkste commentator Karl Eduard von Schnitzer voor het eerst toegegeven dat er tot nu toe ruim 4.000 Oostduitsers via Honga rije naar het Westen zijn gevlucht. Von Schnitzer: "Die 'massa', zoals Westduitsland zegt, is nog geen twee procent van de reizigers naar Hongarije. Onze bevolking van 16,8 miljoen mensen bestaat voor 98 procent trouwe staatsburgers. Daarvan kunnen Bonn en Bildzei- tung alleen maar dromen. Maar men organiseert een wilde hetze en probeert paniek te veroorzaken". BOGOTA (AP) - Op 32-jarige leef tijd bezet Monica de Greiff momen teel een van 's werelds gevaarlijkste functies: zes weken geleden trad ze aan als minister van justitie in het door de drugshandel geteisterde Colombia. Het duurde niet lang voordat De Greiff er in een anoniem telefoontje aan werd herinnerd dat zij de strijd met de drugsbaronnen aanbond op gevaar van haar eigen leven. "U zal de volgende zijn", waarschuwde een anonieme beller. Nadat de prominente presidents kandidaat Luis Carlos Galan op 18 augustus vermoedelijk in opdracht van de drugsbaronnen om het leven werd gebracht, begon de Colom biaanse regering een gevecht op le ven en dood tegen de drugskartels. Terwijl duizenden van drugshandel verdachte Colombianen werden op gepakt en honderden landgoederen werden in beslag genomen, mijmer de De Greiff: "Ik ben niet voorbe reid op tijden van oorlog zoals nu". Maar tijdens een persconferentie dinsdag in Washington verklaarde ze niet van plan te zijn om af te tre den. Sinds 1984 is het ministerschap van justitie in Colombia een post waarvoor weinig gegadigden opda gen. In dat jaar werd de toenmalige minister van justitie Rodrigo Lara Bonilla op last van de drugskartels vermoord. Daarna werd een andere minister van justitie, Enrique Pare- jo Gonzalez, gewond bij een aanslag in Budapest waarheen de regering hem als ambassadeur had gezonden nadat hij door de drugsbaronnen met de dood was bedreigd. gulden) gevraagd voor de bescher ming van de Colombiaanse rechters en gerechtelijke functionarissen, bovenop het hulppakket ter waarde van 65 miljoen dollar (143 miljoen gulden) die de VS haar regering al hebben toegezegd. De Greiff studeerde in 1979 af aan de exclusieve Rosario-universiteit in Bogota, een traditionele rooms- katholieke instelling. Nadien werk te ze enkele maanden met haar va der, ook een jurist, alvorens in ande re advocatenkantoren vooral admi nistratieve ervaring op te doen. Monica de Greiff. De Greiff is de achtste Colom biaanse minister van justitie in drie jaar ti.jd. In 1986, toen Virgilio Barco president werd, ging De Greiff in de politiek. Zij begon haar politieke carriere in het Stedelijke Ontwikke lingsbureau in Bogota. Vervolgens werd ze secretaris-generaal op het ministerie van energie en daarna onderminister van justitie. Op 16 ju li nam ze op dat ministerie het roer De Greiff verblijft momenteel in de Verenigde Staten voor overleg met de Amerikaanse regering over de strijd tegen de drugshandel. De bewindsvrouw reageerde snel toen ze vorige week donderdag nieuwe doodsbedreigingen ontving. Drie dagen vroeger dan voorzien nam ze een vliegtuig naar de VS terwijl het gerucht de ronde deed dat ze zou af treden. De reden van haar overijlde ver trek naar Washington zal De Greiff misschien helpen bij haar pogingen van de VS meer geld loskrijgen voor de bescherming van de Colom biaanse rechters. De drugsbaron nen hebben er immers mee ge dreigd tien rechters te vermoorden voor elke drugshandelaar die aan Washington wordt uitgeleverd. Zij heeft president George Bush 19 miljoen dollar (biina 42 miljoen TEL AVIV De Israëlische ambas sadeur in Colombia heeft gisteren zijn vakantie in de Verenigde Sta ten onderbroken en is met spoed te ruggekeerd naar Bogota. Hij is pas nu teruggeroepen omdat men in Je ruzalem bang was dat zo'n maatre gel in de eerste dagen van de huur lingenaffaire voor te grote opwin ding zou hebben gezorgd. door Ad Bloemendaal Uit andere ontwikkelingen blijkt dat de Israëlische regering al maan den geleden op de hoogte was van de dubieuze activiteiten van het mi litaire adviesbureau Hod Hachanit in Colombia. In april van dit jaar heeft het ministerie van defensie in Tel Aviv de directeur van het bu reau, reserve luitenant-kolonel Yair, schriftelijk gewaarschuwd zijn operaties stop te zetten. Klein wordt ervan beschuldigd privé-le- gers van Colombiaanse drugsba ronnen te hebben oDgeleid. NEW DELHI (AFP/UPI/Rtr.) - In India zijn gisteren zeker elf mensen omgekomen en ruim 350 anderen gewond geraakt tijdens een door de oppositie geleide golf van stakingen die grote delen van het land heeft verlamd. De politie verrichtte zeker 30.000 arrestaties. Dit hebben ver scheidene Indische politieke partij en en media gemeld. De acties zijn erop gericht de regering van pre mier Rajiv Gandhi tot aftreden te dwingen. Zegslieden zeiden dat de meeste problemen ontstonden in de noord oostelijke deelstaat Tripura waar vijf mensen werden gedood bij een treffen tussen rivaliserende partij en. Maar de gevolgen waren minder ernstig dan vooraf was gevreesd, voegden zij daaraan toe. Minister van binnenlandse zaken Buta Singh verklaarde dat de sta kingen waren uitgelopen op een mislukking. "Ondanks bedreigin gen in december. Het initiatief voor de acties was afkomstig van de be langrijkste oppositie partijen (zowel van rechts als van links) die het ka binet van corruptie beschuldigen. De tegenstanders van de premier werden hierin onlangs gesterkt door de publikatie van een officieel rapport over de aankoop van wa pens bij de Zweedse firma Bofors in 1986, waarin onregelmatigheden zijn geconstateerd. gen tegen hun leven en veiligheid hebben arbeiders in het gehele land geantwoord op de oproep om niet deel te nemen aan de actie die de vooruitgang van het land zou stop zetten", zei hij. De regering had er alles aan gedaan om de gevolgen van de staking zoveel mogelijk te "beperken. Zo was ambtenaren ge vraagd op kantoor te overnachten en waren zij gewaarschuwd niet aan de actie mee te doen. Maar oppositieleider Vishwanath Pratap Singh sprak van een "bijna volledig succes". Met name in de BOOTVLUCHTELINGEN-(AFP)- niet door Gandhi's Congres-I-Partij Onder de Vietnamese bootvluchte- geregeerde deelstaten stond het lingen op het Hongkongse eiland openbare leven bijna geheel stil, al- Tai Ah Chau zijn drie gevallen van du de voormalige minister van fi- cholera ontdekt. Dit hebben zegs- nanciën en defensie. lieden van de gezondheidsdienst van de Britse kroonkolonie ver- Waarnemers noemden de stakin- klaard. Het eilandje beschikt niet gen een 'testcase' voor de populari- over stromend water en elektriciteit teit van Gandhi en diens Congres-I- en heeft slechts zeer geringe medi- Partij rnet het oog op de verkiezin- sche faciliteiten. VROOM DREESM ANN Dat Hod Hachanit in april werd gewaarschuwd is gisteren beves tigd door Israëls minister van de fensie, Jitschak Rabin. Daaruit valt af te leiden dat het bureau vier maanden geleden nog actief was in Colombia, dit in strijd met eerdere medelingen van Klein dat hij zijn werkzaamheden daar al meer dan een jaar geleden heeft gestaakt. Minister Rabin zei letterlijk: "In 1987 vroeg Hod Hachanit een ver gunning, maar die is geweigerd. In april 1989 ontvingen we informatie, waaruit bleek dat het bureau in Co lombia mogelijk de wet had overtre den. Het ontving daarop een schrif telijke waarschuwing. In mei kre gen we een antwoord en wat er daarna is gebeurd zal moeten blij ken uit het onderzoek dat nu wordt uitgevoerd door de politie". De afdeling ernstige delicten van de politie in Tel Aviv heeft gisteren opnieuw twee medewerkers van Klein ondervraagd. Ditmaal ging het om Dror Eyal, zakelijk leider van Hod Hachanit, en tolk Teddy Melnick. Uit alles blijkt dat de Israëlische defensie-autoriteiten de afgelopen maanden de activiteiten van Klein en zijn medewerkers in Colombia op de voet hebben gevolgd. De waarschuwing in april, waarover Rabin sprak, is volgens onbevestig de berichten afgegeven na een uit voerig onderhoud van de directeur van Hod Hachanit met stafleden van de Israëlische ambassade in Bogota. Klein zou ook zijn gewaarschuwd door andere Israëliërs in de Colom bia, die hem erop wezen dat de groe pen die hij trainde zich tegen de overheid richtten. Niettemin zou hij in de afgelopen maanden opnieuw een cursus zijn begonnen, daarbij gebruik makend van binnenge smokkelde wapens. Kort na de start van die cursus zou hij door een Is raëlische bloemenhandelaar, Arik Afek, zijn gewaarschuwd dat de Co lombiaanse veiligheidsdienst hem wilde oppakken. Daarop, nog steeds volgens onbevestigde be richten, vluchtte Klein uit het trai ningskamp en wist hij door omko ping van ambtenaren het land uit te komen. Vrouwen opgepakt JOHANNESBURG (GPD) - De politie van Kaapstad heeft gister middag de echtgenotes van aartb- sisschop Desmond Tutu en van do minee Alan Boesak gearresteerd. WARSCHAU - De kleumende sol daat in zijn wachthokje bij hét ge bouw van het centraal comité in Warschau laat zich niet afschrikken door de stortregen. Hij snelt op ons toe, als we het bastion van de partij willen betreden, op weg naar een in terview met politburolid Leszek Miller. De afspraak is keurig geno teerd, dus wordt ons verder niets in de weg gelegd. door Hans Geleijnse In elke Volksrepubliek is het doodnormaal dat de onderkomens van de 'leidende partij' door leger of politie worden bewaakt. Maar in het Polen van nu, waar het normale er elke dag anders uitziet, rijst onmid dellijk de vraag: hoe lang staat het uniform nog ten dienste van een partij die de staatsmacht met ande ren moet delen. Miller, een van de hervormers in het apparaat, een knap jaar terug door toen partijleider Jaruzelski uit de provincie naar Warschau ge haald, blijft er vaag over. Zeker, hij reageert welwillend op een in'de Gazeta Wyborcza, het dagblad van Solidariteit, geopperd idee. Defen sie en binnenlandse zaken komen onder de leiding van communisti sche ministers, maar binnen die de partementen zelf zouden mensen van Solidariteit op verantwoordelij ke posten moeten worden aange steld. Een voorstel dat duidelijk de angst illustreert die Solidariteit heeft voor een machtsapparaat dat onder de controle van de commu nisten blijft. Miller begrijpt dat. "Er moeten zeker binnen het ministerie van binnenlandse zaken verande ringen komen. Misschien is de op richting van een soort coördineren de raad voor alle ministeries een goede stap". Als het aan de communistische partij ligt krijgt Mazowiecki alleen kans van slagen wanneer de zgn. 'nomenklatura', de één miljoen ka ders die in bedrijfsleven en over heid op grond van hun politieke loyaliteit aan de partij vette banen kregen, wordt ontzien. Miller zou dat zou nooit zeggen, maar het is wel wat hij bedoeld. Heksenjacht "Mazowiecki heeft weliswaar be loofd dat er geen heksenjacht tegen het apparaat wordt ontketend, maar dat gevaar is natuurlijk reëel. Veel partij kaders zijn bang, voelen zich bedreigd", zegt hij. Dat kan voorko men worden, argumenteert Miller, door de communisten 'vertrouwen wekkende posten' in de regering aan te bieden. "We hebben ter on dersteuning van Mazowiecki een machtig menselijk potentieel tot onze beschikking. Maar alleen als we in de juiste proporties in de rege ring zijn vertegenwoordigd". Het is niet de enige hint die Miller maakt over de machtsmiddelen die de partij in handen heeft. Een klein voorbeeld: de partij claimt de post van kabinetschef van de premier, in Nederlandse verhoudingen ver taald, secretaris-generaal van het ministerie van algemene zaken. Een politieke sleutelfunctie, want in de Poolse situatie betekent dit de con- TadexLsz Mazowiecki. (foto ap> trole over vrijwel het gehele over heidsapparaat. Een loyale opstelling van het staatsapparaat is een levensvoor waarde voor elke regering. In Polen kunnen dankzij de ecomische noodsituatie en de daarmee ge paard gaande sociale onrust onwil lige of zelfs saboterende overheids dienaren een ramp veroorzaken. Miller: "We huldigen echt niet het principe: hoe slechter, hoe beter voor ons. Vergeet niet, extremisten van beide kanten kunnen zo'n situa tie uitbuiten". En hij geeft als voor beeld de noodzakelijke herstructu rering van de verlieslijdende zware industrie. Juist daar heeft Solidari teit veel aanhang, "en conflicten (tussen Solidariteit en regering) lig gen dus voor de hand". Voorwaarde Een mening die wordt gedeeld, zij het vanuit een totaal andere politie ke overtuiging, door Zbigniew Ro- maszewski, voor Solidariteit in de Senaat en strijder voor democratie en rechtsstaat (beloning twee jaar cel) al voor de geboorte van Solida riteit. "Het is een absolute voorwaarde dat we greep op het machtsapparaat van de partij krijgen", aldus Romas- zewski. Volgens hem kan dat d<?or steeds grotere pressie onder meer door op de beide ministeries na mens Solidariteit een onderminis ter te benoemen, om geheime poli tie en 'gewone' Hermandad van el kaar te scheiden. Bovendien zijn er, zowel in het le ger, als bij de politie, onderlinge te genstellingen, weet hij. Romas- zewski wijst op de stemmen die So lidariteit kreeg in de kazernes tij dens de laatste verkiezingen. "En de politie klaagt over te weinig geld voor de misdaadbestrijding. Ik heb er tijdens het laatste debat op gewe zen, dat de herinnering aan liefst vier auto's van de geheime dienst, die me volgden bij het boodschap pen doen, nog vers is". Maar dat het voor Mazowiecki, dus Solidariteit, een uiterst zware opgave zal worden om het machts apparaat onder controle of op zijn minst niet als tegenstander te krij gen, daarvan is Romaszewski meer dan overtuigd. Als voorzitter van de Senaatscommissie die met initia- tiefwetten moet komen om van Po len een rechtstaat te maken, staat het voor hem vast dat Solidariteit de minister van justitie moet gaan le veren. Zonder dat is de strijd al bij voorbaat verloren, meent hij. De praktijkvoorbeelden schudt hij uit de mouw. Alleen met onaf hankelijke rechters kunnen subver sieve activiteiten, bijvoorbeeld van de volgens hem bij binnenlandse zaken aanwezige 'clandestiene groepen', worden bestreden. "Kisczcak ontkende het, maar ik blijf erbij dat dit soort groepen be staan en verantwoordelijk zijn voor de moorden op drie priesters", zegt hij. De bewijzen zullen moeilijk zijn te vinden. Romaszewski geeft dat direct toe. Niet voor niets, zo zegt hij, hebben onze mensen vastge steld dat met de laatste communis tische premier ook karrevrachten documenten uit diens kabinet zijn gehaald en verbrand. Risico Eigenlijk is hij ervan overtuigd dat de ontwikkelingen in Polen voor Solidariteit te snel zijn gegaan. "De ze regering is een risico, maar er is geen alternatief. Maar we hadden na onze verkiezingswinst de Ronde- Tafelonderhandelingen moeten heropenen en niet meteen beginnen aan het formatiespel. We zijn echter verrast, we hadden nooit gedacht dat de partij zo zwak zou zijn, zo snel aan onze eisen toe zou geven". Nu zitten we in een situatie dat niets is uitgekristalliseerd. Solidari teit is en vakbond en politieke par tij. En dat laatste dan alleen als ver gaarbak van verschillende stromin gen. Romaszewski: "En ik zie met grote zorg dat de democratische stroming die ik vertegenwoordig ei genlijk een halt is toegeroepen". Hij doelt daarmee op het eigen- machte optreden van Lech Walesa, die iedereen, inclusief de Solidari- teitsfracties in de beide huizen van het parlement, verraste met zijn voorstel voor een regeringscoalitie met twee vroegere paladijnen van de communistische partij, de Boe ren- en de Democratische Partij. Maar er is nog een, in zijn ogen niet minder gevaarlijk, probleem. "Solidariteit en communisten in één regering, dat betekent een ein de aan de simpele tweedeling vriend-vijand. Er komen compro missen en die zullen grote weer stand oproepen, omdat nu eenmaal offers worden gevraagd. Nu al zie je dat er stakingen zijn die niet wor den uitgeroepen door Solidariteit of de partij-vriendelijke vakcentrale OPZZ", redeneert Romaszewski. Sterke man Zijn conclusie is dat ook een popu listische dictatuur, gevoed door na tionalistische gevoelens, mogelijk is. Een "sterke man" dus, die het volk met simpele taal en "eenvoudi ge oplossingen" aan zijn voeten krijgt. "En ja, Lech Walesa kan zo iemand zijn, zou aan de leiding van zo'n beweging kunnen staan. Niet omdat hij dat objectief wil, maar omdat de omstandigheden er naar zijn", waarschuwt Romaszewski.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5