Hitier was politiek zat en koos voor geweld Vijftig jaar geleden rolden de nazi's Polen binnen Poolse opperrabijn blijft weg bij wereldgebed voor vrede9 PAGINA 2 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 BONN Op 31 augustus 1939, 's avonds om negen uur, zenden alle Duitse radiostations een hele lijst voorstellen uit die de nazi's Polen zouden hebben gedaan om een con flict te voorkomen. Het is de climax van een maandenlange anti-Poolse campagne van Goebbels vol beledi gingen, gefingeerde berichten over geweld tegen Duitsers in Danzig en Oost-Pruisen. Op het moment van de uitzending zet de SS-Sturmbannführer Alfred Naujocks een aanval in scène op de Duitse radiozender Gleiwitz. Hij leest een korte verklaring voor waar uit moet blijken dat het om een Pool se overval gaat, vuurt wat pistool schoten af en laat de lijken van enke le speciaal uitgezochte strafgevange- nen achter. Bij het ochtendgloren meldt de Poolse commandant van de Wester plaat aan de Oostzee: "Om 4.45 uur heeft de pantserkruizer Schleswig- Holstein het vuur op de Westerplaat geopend". Nazi-dictator Adolf Hitler wendt zich in een korte toespraak tot zijn volk: "Sinds 5.45 uur wordt er te ruggeschoten. Elke bom zal met een bom worden vergolden". "Ik wil nu niets anders meer zijn dan de eerste soldaat van het Rijk. Ik heb de wapenrok, die mij heilig is, weer aangetrokken. Ik zal hem pas uittrekken na de overwinning of ik maak het einde niet meer mee". Zonder oorlogsverklaring begon de Tweede Wereldoorlog met een con flict, dat Hitier eigenlijk niet wilde. De publicist Sebastian Haffner, "De oorlog die toen uitbrak, was; niet de oorlog die hij altijd van plan geweest was te voeren en die hij ve le jaren had voorbereid". door Hans Hoogendijk "Uit de Eerste Wereldoorlog had hij twee verhelderende lessen getrok ken. In de eerste plaats dat de oor log tegen Rusland was gewonnen en dat Rusland veel zwakker bleek dan voorheen was aangenomen. Hij meende dit te kunnen herhalen. Maar Hitler had ook gezien dat Duitsland de oorlog in het Westen hoofdzakelijk tegen Engeland had verloren en dat dit conflict vermijd baar was geweest". Volgens Haffner had Duitsland de Britten geprovoceerd door het voeren van wereldpolitiek en de bouw van een grote vloot, waardoor Londen zijn mondiale heerschappij in gevaar zag komen. Hitier wilde dat Groot-Brittannië nu neutraal bleef, dus geen vlootopbouw, geen wereldpolitiek, maar concentratie op de oorlog tegen Rusland, waar aan een korte confrontatie met Frankrijk vooraf moest gaan, om bij de aanval op het Oosten de rug vrij te hebben. Tussen 1933 en 1938 heeft hij dit beleid vrij consequent gevoerd, waarbij hij sterk profiteerde van de anti-oorlogsstemming in Groot- Brittannnië. Na de Eerste Wereld oorlog had de Britse koning George de Vijfde tegen zijn minister-presi dent Lloyd George gezegd: "Ik wil geen oorlog meer hebben. Ik wil het niet". Vijand De Britten stelden dat oorlog de grootste vijand van de mensheid is en dat het voorkomen van gewa pende conflicten de hoogste politie ke opdracht is. De 'appeasement- politiek' van de in 1937 gekozen pre mier Chamberlain was daar de logi sche voortzetting van. Hitier wilde wel oorlog, maar niet met Engeland. Hij wilde een bondgenootschap met de Britten. In ruil voor de vrije hand in het Oosten, wilde hij garant staan voor het voortbestaan van het Britse imperium. Hij werd daarin gesteund door de kort tevoren afge treden Britse koning Edward en zijn vrouw Wallis Simpson, die de dictator in oktober 1937 in Beieren opzochten. Edward verklaarde na de oorlog dat hij diep onder de indruk was van de man met zijn „toekomstvisie en vooruitstrevende opvattingen". "Hitier versterkte mij in de me ning dat het rode Rusland de enige vijand was en dat het in Brits en Eu ropees belang was de Duitsers aan te moedigen in het Oosten toe te slaan en het communisme voor eens en voor altijd te verpletteren". Hitier stuurde zijn minister van buitenlandse zaken Von Ribben- trop naar Londen met de opdracht: „Breng mij het Britse bondgenoot schap". Haffner: "Engeland wenste geen alliantie en was ook niet bereid de verovering en onderwerping van Rusland door de Duitsers te accep teren. Wel was het bereid grote con cessies aan het Rijk te doen als dit tevreden was met de oorsponkelij- ke continentale middenpositie en het Frankrijk en Rusland met rust liet. Sympathie In principe ging het bij de Duits- Britse onderhandelingen tussen 1937 en 1939 al om de grote oorlog tegen Rusland, die Engeland wilde verhinderen. Niet omdat het ook maar enige sympathie had voor de Sovjetunie, maar omdat men juist zag, dat verovering van Rusland door Duitsland het Rijk ook zonder vlootpolitiek oppermachtig zou ma ken. De Britten wilden zo te zeggen Duitsland zijn grote oorlog afko pen. Tegenover de 'vrije hand' in het Oosten, die Hitier eiste, stelde Londen de 'appeasement'. Volgens de grote Hitler-biograaf Joachim Fest wilden de Britten Hit- Ier toestaan alle Duitstalige gebie den op te slokken. Daar moest dan tegenover staan dat hij met Frank rijk en Engeland zou samenwerken bij de opbouw van een vreedzaam Europa. Ook diende hij Parijs en Londen te raadplegen voor hij nieu we stappen zou ondernemen. Naar de mening van Fest was Hit- Ier diep beledigd door deze bevoog ding. Haffner: "De Britten hoopten dat na München veel staten in Zuid en Oosteuropa zich met Hitier wil den verbinden en dat hij zijn han den vijf tot tien jaar vol zou hebben met het integreren van de op vreed zame wijze vergaarde gebieden en dus geen tijd zou hebben voor ande re grote plannen. Intussen zouden de andere staten zich verder kun nen bewapenen totdat het even wicht was hersteld". Maar Hitier hield aan zijn Rus land-plan vast. Hij wilde de Oost- en Zuidoost-Europese staten hooguit als hulpvolkeren gebruiken en een centrale rol was daarbij weggelegd voor Polen. Polen was de barrière op zijn weg naar de Moskwa. Gewonnen Haffner: "Hoe zou hij ooit een oor log tegen Rusland kunnen begin nen als er niet ergens een gemeen schappelijke grens was? Die moest naar Duitse opvattingen natuurlijk zo ver mogelijk naar het Oosten lig gen. Met andere woorden: Polen moest het als bondgenoot voor de Duitse opmars tegen Rusland wor den gewonnen". "Om dat te bereiken werden War schau zelfs gebieden in de Oekraïne beloofd. Polen weigerde en dat zet te Hitier aan het denken. Als hij Po len niet als partner kon hebben, moest als overwonnen en bezet land tot opmarsgebied worden. De voor genomen oorlog tegen Rusland zou dus vooraf worden gegaan door een geïmproviseerde oorlog tegen Po len". In Londen gingen de alarmklok ken rinkelen. De appeasementpoli- tiek werd niet opgegeven maar aan- *Hitler inspecteert de troepen, De Poolse opperrabijn Josko- wic is dermate boos op het hoofd van de rooms-katholieke kerk in zijn land, kardinaal Glemp, dat hij niet wil meedoen aan een „we reldgebed voor de vrede" dat van daag wordt gehouden ter herden king van het feit dat 50 jaar gele den de Tweede Wereldoorlog uit brak. „Het heeft geen zin om samen te bidden met degenen die ons niet toestaan in Auschwitz te bid den", verklaarde de opperrabijn in een vraaggesprek. Glemp had in een preek ten aanhore van 150.000 mensen in het bedevaartsoord Czestochowa gezegd dat joden zich presente ren als een volk „dat boven ande re volkeren verheven is", waar aan hij toevoegde dat „er geen an- ti-semitisme is als anti-Poolse sentimenten niet bespeeld wor den". De kardinaal zei verder dat 14 nonnen die in een klooster vlak bij het vroegere vernietigings kamp Auschwitz verblijven, het recht hebben voor alle doden te bidden, ook al zint dat de joden niet. Het klooster is een omstre den kwestie sinds februari toen de termijn om de nonnen te ver huizen afliep zonder dat de rooms-katholieke autoriteiten van Polen tot actie overgingen. Naar de mening van Joskowicz verhindert de aanwezigheid van het rooms-katholieke klooster en van een crucifix op een steen worp afstand van het vroegere kamp dat joden er bidden. De op perrabijn heeft zelf in Auschwitz gevangen gezeten, zijn hele fami lie is in het kamp omgekomen. Er wonen in Polen 14.000 joden. De Nederlandse Zionisten bond zal in de maand september elke zondagmiddag een "een de monstratieve gebedsbijeen komst" houden voor het huis van de pauselijke vertegenwoordi ger (nuntius) in ons land. De bond doet dit uit protest tegen het om streden klooster in Auschwitz. Voor de woning van de nuntius in Den Haag zal bij die gelegenheid op de sjofar worden geblazen. Met het indringende geluid van deze ramshoorn, die in de laatste maand van het joodse jaar dage lijks wordt gebruikt, wil de bond het Vaticaan oproepen tot bezin ning. Sinds twee weken staat er voor het huis van de nuntius al een grote Davidster. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) laat dit 'symbolisch protest staan tot het klooster ver plaatst is. Lutherse Kerk De grootste Lutherse Kerk in de Verenigde Staten blijft lid van de landelijke Raad van Kerken (NCC) en van de Wereldraad. Dit heeft de eerste algemene vergade ring van deze kerk, die van 1 janu ari 1988 af de voortzetting is van drie afzonderlijke lutherse ker ken, met grote meerderheid be sloten. Secretaris-generaal Emilio Cas tro van de Wereldraad en presi dent Patricia McClurg van de NCC, beiden naar Chicago ge reisd om het onheil te keren, de den een hartstochtelijk beroep op de Lutheranen om niet uit de oe cumene te stappen. Uiteindelijk stemden niet meer dan twintig van de duizend afgevaardigden tegen oecumenische betrekkin gen. Slechts een van de drie kerkge nootschappen waaruit de Evan- gelisch-Lutherse Kerk van Ame rika werd geformeerd, was lid van zowel de NCC als de Wereldraad. Bij de oprichting van de ELCA in 1987 werd afgesproken dat de nieuwe kerk lid van beide oecu menische organisaties zou blij ven totdat de algemene vergade ring er een uitspraak over zou doen. In de Verenigde Staten werd de uitslag van deze stemming met enige spanning tegemoet gezien. Beide oecumenische organen, die hun aanhang onder de traditione le kerken hebben, staan onder kritiek. De oecumenische bewe ging wordt verweten te veel aan dacht te hebben voor sociale pro blemen en te weinig voor evange lisatie. De ELCA betaalt jaarlijks onge veer 1,5 miljoen gulden aan zowel de Wereldraad als de NCC. De kerk had vorig jaar een tekort van 30 miljoen gulden op een begro ting van 225 miljoen. De begro ting voor dit jaar bedraagt 180 miljoen gulden. De kerk heeft al lerlei bezuinigingsmaatregelen getroffen om zo snel mogelijk weer uit de rode cijfers te komen. Afgebroken De Grieks-orthodoxe patriarch van Jeruzalem, Dimitrios I, heeft alle oecumenische gesprekken afgebroken. Zijn kerk doet niet langer mee aan de dialoog die de Oosters-Orthodoxe Kerken met de Rooms-Katholieke Kerk, de Anglicaanse Kerk en de Oriën- taals-Orthodoxe Kerken voert. Dit heeft hij zonder opgaaf van re denen aan de Oecumenisch patri arch van Konstantinopel meege deeld. Naaste medewerkers van de pa triarch hebben ter toelichting ge zegd dat het besluit niet inhoudt dat het patriarchaat van Jeruza lem zich van de oecumene af keert. Het besluit hangt volgens hen samen met pogingen de niet- kanonieke Oosterse Kerken weer onder de hoede van het patriar chaat van Jeruzalem te krijgen. Ook heeft patriarch Dimitrios aangekondigd dat zijn kerk „in de naaste toekomst" uit de Wereld raad van Kerken zal stappen. Het Grieks-Orthodoxe Patriarchaat van Jeruzalem is sinds de oprich ting van de Wereldraad in 1948 lid. De kerk telt ongeveer 250.000 leden die in Israël, Jordanië, Saudiarabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Noord- en Zuidje- men, Oman en Kuwayt wonen. Na de Rooms-Katholieke Kerk is het het grootste christelijke kerk genootschap in Israël. Cabaret Ruim 1.000 mensen hebben na een bezoek aan het cabaretpro gramma 'Tatort Vaticaan' in Mün chen hun lidmaatschap van de Rooms-Katholieke Kerk opge zegd. Regisseur Reiner Uthoff had zich verleden jaar, toen het programma in het Rationalthea- ter van start ging, ten doel gesteld 50.000 mensen de kerk uit te ja gen. Uthoff heeft van 280 bezoekers de schriftelijke bewijzen van hun uittreding toegezonden gekre gen. Nog eens 800 mensen deel den hem per brief mee dat zij hun lidmaatschap hebben opgezegd. Sinds juli 1988 hebben ongeveer 60.000 mensen het programma 'Tatort Vaticaan' gezien. De regisseur vindt dat mensen met de RK Kerk moeten breken vanwege het financiële beleid van het Vaticaan, dat hij graag be stempelt als 'georganiseerde mis daad'. Uthoff, zelf ex-lid van de Evangelische Kerk, hoopt met zijn programma een bijdrage te leveren aan „de afschaffing van alle hiërarchisch opgebouwde kerken", die naar zijn mening niet meer te hervormen zijn. De eerste duizend kerkverla- ters mogen meedoen aan een lote rij, zo beloofde de regisseur. De eerste prijs bestaat uit het geldbe drag dat Duitsers jaarlijks aan kerkbelasting kwijt zijn. Van 2-10 september wordt er in de Leidse Lokhorstkerk een tentoonstelling gehouden van ou de liedboeKjes uit het bezit van de bibliotheek van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente in Am sterdam. Ter gelegenheid van Kerkepad (waarin de Leidse Doopsgezinde/ Remonstrantse Kerk overigens niet is opgeno men) en de Monumentendag is deze expositie naar Leiden ge haald. Te zien zijn o.a. een Biest- kensbijbel (1560) en een Dopers Martelaarsboek (1615). BEROEPINGSBERICHTEN GEREFORMEERDE KER KEN Beroepenen te Arnhem: drs. B. C. van Wieren te Nieuw-Buinen. Beroepen te Eem-Norg-Veen- huizen als geestelijk verzorger van gevangenis en rijkswerkin richting Bankenbosch te Veen- huizen (parttime): mevr. drs. A. H. E. van Leersum-Hoekert, kandi daat te Emmeloord die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Beroepbaar per 15 september a.s.: P. W. van de Kamp, laatste lijk zendingspredikant te Brazi lië, Amelterhout 67, 9405EC As sen, tel. 05920-17072. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Rotterdam-Cen trum: G. J. van Aalst te Benthui- BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen en bedankt voor Rot terdam-C: ds. A.H. Agtereet. paal ik. Er is maar één gunstig tijd stip en daar zal ik met ijzeren vast beslotenheid op wachten. Ik zal die kans niet missen. En dan heb ik ook het recht de jeugd de dood in te stu- Fest verolgt: "De vraag kan niet luiden waarom of zelfs of Hitier de Tweede Wereldoorlog uit vrije wil is begonnen, ze kan slechts zi.in waar om hij tegen al zijn eigen plannen in op dat moment is begonnen". Veel historici stellen dat Hitier de bereidheid van Groot-Brittannië om het op een gewapend conflict aan te laten komen, heeft onder schat. Voor Fest en Haffner is dat een onvoldoende verklaring. Fest: "Alles wijst erop dat Hitler in die zo mermaanden zijn succesvolle poli tieke tactiek, waarin hij 15 jaar had uitgeblonken, had opgegeven. Als of hij genoeg had van het eeuwige politieke laveren en het diplomatie ke touwtrekken. Alsof hij een alge meen begrijpelijke bevrijdende handeling zocht. Na 1939 heeft hij nooit meer politiek bedreven". Naïef Ook Sebastian Haffner stelt vast dat Hitier niets meer met politiek te ma ken wilde hebben en in feite de oor log al had verloren toen hij Polen binnenviel. Hij heeft het over een politiek van alles of niets en van de vrees die Hitler had beslopen te sterven voordat hij zijn grote oorlog had kunnen vechten. Een feit is dat Adolf Hitler na de succesvolle veldtocht in Polen te gen zijn generaals zei: "Elke hoop op een compromis is naïef. Het is ze ge of nederlaag. Ik heb het Duitse volk naar grote hoogte gevoerd, hoewel de wereld ons nu haat. Ik zet dat op het spel. Ik heb de keus tus sen overwinning of vernietiging". Anderhalf jaar later, toen de nazi- legers nog de ene veldslag na de an dere wonnen en bijna heel Europa in hun moorddadige handen hiel den, verklaarde Hitler in kleine kring: "Als het Duitse volk eens niet meer sterk en opofferingsbereid is om zijn bloed voor het bestaan te of feren, dan moet het ondergaan en door een andere, sterke macht, wor den vernietigd". In-die zwoele zomer van 1939 kon nog niemand bevroeden hoe dicht de 'Führer' van alle Duitsers bij de realisering van zijn moorddadige doel zou komen en hoe trouw mil joenen tot het laatste moment ble ven geloven in de eindoverwinning. gepast: dreigementen in plaats van concessies. De garantie voor de on afhankelijkheid van Polen, die in maart 1939 werd afgegeven, was er voorproefje van. Hitier zag het ge vaar, maar trok zich er weinig van Op 11 augustus, drie weken voor de inval in Polen zei hij: "Alles wat ik onderneem is tegen Rusland ge richt. Als het Westen te dom en te blind is om dat te begrijpen, word ik gedwongen een akkoord met Mos kou te sluiten, het Westen te ver slaan en me dan met alle verzamel de kracht tegen de Sovjetunie te ke- Haffner: "Deze woorden waren de sleutel voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Het was exact Hitiers nieuwe geïmprovi seerde programma en het was het draaiboek voor het verloop van de eerste twee jaren oorlog". Met het beruchte niet-aanvalsver- drag dat hij met Stalin sloot was het lot van Polen bezegeld. De Stuttg- artse historicus Eberhard Jaeckel is van mening dat Hitier dit akkoord vooral voor binnenlands gebruik nodig had. "Hij gebruikte het om het volk te winnen voor een korte oorlog tegen Polen. Hitier en zijn getrouwen wilden echter de grote oorlog. De economische leiders en de bevolking voelden niets voor een oorlog in het Westen". Ook de publicist Karl-Heinz Jans sen is die mening toegedaan: "Hit- Ier deed alsof er voor Duitsland geen andere weg was. De oorlog dus als vlucht naar voren. Een feit is dat de voedselvoorziening van jaar tot jaar slechter werd. Er waren maar twee uitwegen: of de export moest worden opgevoerd om minder af hankelijk van het buitenland te worden, of het 'Lebensraum' moest worden aangepast aan de grootte van de bevolking. Hitier koos de tweede weg. Vol gens Janssen was de economische toestand in 1939 kritiek als gevolg van de jarenlange ongeremde bewa pening en militarisering van de in dustrie. Alles was afgestemd op een grote oorlog, maar de voorraden wa ren maar voldoende voor negen tot twaalf maanden. De goud- en devie zenreserves waren vrijwel uitgeput en de staatsschuld was opgelopen tot 42 miljard mark. Sisser Volgens de geschiedkundige Bernt- Jürgen Wendt kreeg Hitler met zijn rampspoedverhalen en de anti- Poolse campagne uiteindelijk de militairen, economen, politici en de meerderheid van het volk achter zich voor de inval in Polen. "Welis waar niet in zo'n hoera-stemming als in 1914, maar in een grimmige, fatalistische vastbeslotenheid". Nog waren de eerste schoten niet gevallen en meenden de meeste Duitsers dat de crisis in Polen wel met een sisser zou aflopen. De Führer had immers voor 2 septem ber in Neurenberg de 'Rijkspartij dag voor de Vrede' afgekondigd. En spaarden ze niet allemaal voor een Volkswagen van 950 Rijksmark of voor een reisje met de fraaie Kraft- durch-Freude-schepen? ",Wij willen alleen maar vrede", had hun Führer in de zomer nog ge roepen en in een adem had hij daar aan toegevoegd dat indien 'hard liners' zoals Churchill aan de macht zouden komen, er een oorlog zou uitbreken. "Dat is het enige wat zij willen". Het volk geloofde het, maar in kleine kring sprak Hitier geheel andere taal: "De volgende oorlog zal een volkeren- en rassenoorlog zijn. Ik ben vast besloten ons volk 'Le- *Op 7 september 1939 veroverden de Duitsers in Polen het schier eiland bij het toenmalige Danzig, dat te genwoordig Gdansk heet. Bovenop een bunker in de ha ven, die kort daarvoor met granaten in puin was ge schoten, plant ten zij triomfan telijk de Nazi- vlag. De Tweede wereldoorlog was in volle gang. (foto AP) bensraum' te verschaffen en ook al zal dat verschikkelijke offers ver langen". Joachim Fest: "Hitier wilde geen vrede meer. Zijn in de loop van de volgende jaren steeds sterker naar voren tredende onvermogen om an ders dan in militaire doelen te den ken en de oorlogstoestand perma nent op zijn politieke mogelijkhe den te onderzoeken, manifesteerde zich in de zomer van 1939 voor het eerst. Hij had altijd gezegd dat oor log het laatste politieke middel is. Tijdstip Steeds herhaalde hij dat politiek het veiligstellen van het 'Lebensraum' van een volk is en dat de noodzake lijke levensruimte al sinds de oud heid alleen door strijd te veroveren en te behouden was. Politiek was voor Hitier een soort permanente staat van oorlog, en de gewapende strijd de sterktste en meeste klassie ke uitvoering. Een vrede die langer dan 25 jaar duurt was volgens hem schadelijk voor een volk". Fest vraagt zich wel af waarom Hitier juist op die eerste september de oorlog begon. "Hij heeft altijd be weerd: Ik voer de oorlog. Het geëi gende tijdstip voor de aanval, hp-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2