'Compleet ben je nooit' Piet Hein Honig over doden en levenden Nieuw kunsttijdschrift Schok der herkenning Zevende Heineken Jazzfestiva Raad voor de Kunst hekelt benoeming voorzitter Jim Kerr als straatvechter DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 KUNST PAGINA 23 AMSTERDAM De nage dachtenis van de fdmactrice Claudette Colbert is in diver-, se serieuze artikelen met een rouwend karakter ontroe rend geëerd. Niet geheel te recht, want ze leeft nog. Piet Hein Honig uit Holten (32) vertelt het met een ironisch lachje. Hij is expert en on derzoeker op het gebied van theater, show en aanverwan te gebieden. Na zijn gymna siumtijd werd hij in de Zaan streek iets veelbelovends op een bank, maar hij wijdt zich sinds 1981 volledig aan zijn hobby. Het eerste resultaat was het Acteurs- en Klein- kunstlexicon, een gerespec teerd naslagwerk dat in 1984 verscheen. Aan het eind van dit jaar komt het inmiddels hoogst noodzakelijke aan- vullingsdeel. door Jacques J. d'Ancona Piet Hein Honig verklaart: "Er zijn veel meer mensen bijgekomen dan ik dacht. Mensen die er in moeten, melden zich vaak zélf aap. Eind '84 hadden we 3200 namen van wie er 2000 in leven waren. Van hen zijn iets meer dan 100 overleden en er zijn enkele honderden bijgeko- Piet Hein Honig de laatste hand aan een nieuwe bijbel. Misschien zijn le venswerk: 1000 pagina's tekst voor de 'Encyclopedie van de internatio nale showbusiness in de 20e eeuw/ De titel vermeldt het getal 100.001. Zoveel personages komen er vol gens de auteurs controleerbaar in voor. Eind september komt het uit. Onderzoeken vereist een avontu riersmentaliteit. Piet Hein Honig: "In diverse publicaties staat ver meld dat de Amerikaanse, maar van origine Franse actrice Claudette Colbert (geboren in 1905) begin sep tember 1988 is overleden. Dat was naar aanleiding van een film die in 1988 op de televisie werd uitgezon den. Ik geloofde het niet zo en ik kwam aan de weet dat ze niet was gestorven, maar geridderd was in het Legioen van Eer. Een Frans persbureau is in de fout gegaan. Ze is springlevend. Ik heb haar gebeld in New York en gehoord dat ze nog van alles van plan is. Maar niemand heeft ooit het doodsbericht gerecti ficeerd." Anekdotes Pi-et Hein Honig kan een reeks anekdotes opsommen. Het is hem opgevallen dat zelfs goede encyclo pedieën verschillende gegevens be vatten omtrent namen, geboorte- en overlijdensdata. Met Rodek kwam hij tot de conclusie dat er in 35 pro cent van de tot nu toe gepubliceerde biografische gegevens iets hapert. "Op geen' enkel terrein wordt de biografische onderzoeker met zo veel verkeerde gegevens geconfron teerd als in de showbusiness. Ik ben vrij veel aan de weet gekomen dat nooit in gedrukte vorm is versche- Is de encyclopedie alleen bedoeld voor vakidioten? "Dat denk ik niet. Er zijn juist veel geïnteresseerden buiten het vak als ik afga op tele foontjes, schriftelijke reacties en vragen." Piet Hein Honig heeft een enorm archief. Puttend uit zijn documen tatie heeft hij als researcher en au teur bijgedragen aan de 'Speelfil mencyclopedie.' Voor het werk 'Wie is Wie in de film?' schreef hij ongeveer duizend biografieën, een derde gedeelte van het boek. Men weet hem te vinden. Zo werkte hij als documentalist, producer of re dacteur mèe aan tientallen radio- en televisieprogramma's, zelfs aan 'In de Hoofdrol' van Mies Bouwman. "Dat televisiewerk zie ik niet voor honderd procent zitten, maar er moet wel brood op de plank komen. Ik heb het heel druk, ook al schrijf ik geen bestsellers." Hoe houd je alles in hemelsnaam bij? "Ik lees uiteraard kranten en tijdschriften, ik knip dingen uit en bewaar ze. Bovendien heb ik veel contacten met mensen uit dit vak in Engeland, Amerika, Frankrijk en België. Er vormt zich een dynastie, een soort netwerk van een hogere orde. Wij spelen elkaar de bal toe. Ook uit Amerika komen regelmatig vragen op me af. Er bestaat daar een drang om te vernemen wat er ge worden is van... 'Whatever became of..." Ik heb de indruk dat je een sys teem-freak bent. "Dat valt mee. Ik ben geen overdreven systeem-man. Er liggen bij mij ook zaken op een berg, maar ik weet altijd te vinden in welke hoop het ligt." De nieuwe encyclopedie bevat al leen een korte, zakelijke vermel ding van plaats en dag van geboor te, sterven en beroep. Maar er staat niet bij wat iemand allemaal gedaan heeft gedurende de carrière. Is dat geen gemis? Want dat was nu net Nooit compleet Honig: "Je treft er echt die dingen in aan die elders moeilijk of niet te vinden zijn. Daarbij hebben we ons beperkingen opgelegd. Niet iedere nieuwslezer van de radio staat er in, maar néél veel mensen wel! We spe len in op de situatie vanaf 1900. De grens ligt bij personen die in deze eeuw actief zijn geweest. Je moet kiezen. Compleet ben je nooit. Showbusiness is van alle landen en van alle talen. Artistieke prestaties zijn niet gebonden aan tijd en plaats. Het enige criterium om de gegevens van iemand op te nemen in de '100.001' is bekendheid. Hij of zij moet tijdens de twintigste eeuw in het land van herkomst of ergens anders meer dan regionaal bekend zijn of bekend zijn geweest. Het werk op A4 formaat met een dikte van 6,5 centimeter bestrijkt 150 na tionaliteiten. Engelstalige artiesten nemen met 44 procent de belang rijkste plaats in. Als tweede komen Duitstalige artiesten met 17 pro cent. Nederlanders staan met 12 procent op de derde plaats. Daar zijn platenartiesten bij uit de 78 toe- ren-tijd, filmmensen, presentatoren en tv-artiesten. Vergeet niet dat bij na iedereen die een film ziet zich af vraagt: Hoe lang is die acteur al dood?" Een beetje gek ben je wel. Piet Hein Honig: "Inderdaad. De 'showbizz' heeft me al van de lagere school af geinteresseerd. Ik heb al les altijd willen bijhouden. Sinds ik fulltime hiermee bezig ben, noem ik me researcher en redacteur. Via het lexicon kwam ik Hanns-Georg Ro^ dek op het spoor. We ontdekten dat we internationaal hetzelfde doen: documentatie verzamelen en alles Bladzijde uit de encyclopedie over showbusiness. Gratis De telefoon speelt een duidelijke rol in het werk van Honig. Hij wordt vaak gebeld door theatergekken en verstrekt zijn informatie altijd gra tis, ook aan de omroepen. Uoto GPDl "Geen probleem. De omroepen zijn mij ook van dienst. Ik word vaak ongenoemd geciteerd, ook door het ANP. Het is vermakelijk dat ze in necrologieën geen fantasie aan de dag leggen en de rollen, data, feiten en produkties letterlijk over schrijven uit het lexicon. Daar lach ik alleen maar om, ik claim geen au teursrechten." AMSTERDAM (ANP) - Ons land is een nieuw kunsttijdschrift rijker. Door een fusie tussen het Museum journaal en het blad Dutch Art and Architecture Today (DA AT) is het tweetalige 'Kunst Museum journaal' ontstaan. Het tijdschrift verschijnt zes keer per jaar en is vanaf vandaag te koop. De eerste oplage bedraagt 5.000 exèTnplaren. 'Museumjournaal' bestond sinds 1955 en werd uitgegeven door de be langrijkste muséa voor moderne kunst in ons land. DA AT was een tijdschrift van de Rijksdienst Beel dende Kunst en diende vöor de pro motie van Nederlandse kunst in het buitenland. De redactie onder 'leiding vart Philip Peters wil in de-eeFste plaats aandacht besteden aan internatio nale actuele ontwikkelingen in de beeldende kunst zoals die wpr-den gepresenteerd door de musea iri ons land. "Nog steeds bestaat nergens ter wereld op een zo klein grondge bied een internationaal, gerichte tentoonstellingspraktijk, van .een vergelijkbare kwaliteit en rijkdom", aldu§ de redactionele inleiding. Aan de hand van bij voorbeeld het structurele geldgebrek zal het beleid van musea worden belicht. De redactie wil zich daarin niet als 'partijganger' manifesteren, vindt dat 'Kunst -Museumjour naal' moet dienen als een platform waarop verschillende meningen met elkaar in contact komen. Bij de bespreking van het tentoonstel lingsaanbod wordt echter wel ge streefd naar een opiniërende ru briek die reacties oproept. In het eerste nummer komt de problematiek van de afstoting museumcollecties ,aan -de orde. Aanleiding daarvoor vormen de plannen van directeur R. Füchs het Haags Gemeentemuseum fi schilderijen van Picassö ei Monet te verkopen. Deze schilderij en passen niet in de collectie, zo mèent Fuchs. Met de rente van het daardoor verkregen kapitaal een aankoopfonds moeten worden gesticht ten behoeve van meer "pas sende aankopen". Nederlandse editie Cartoon Aid-boek AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse afdeling van de Britse organisatie Cartoon Aid heeft gisteren in Amsterdam de Nederlandse editie van het stripboek Cartoon Aid 'gepresenteerd. De opbrengst van dit 493 pagina's tellende boek komt ten goede aan het opvangkamp Wad Sherifay in Soe dan, waar talloze Ethiopische vluchtelingen tijdelijk onderdak hebben ge vonden. Het Zwitserse Rode Kruis organiseert daar de hulpverlening. Het idee voor Cartoon Aid is afgeleid van het Live Aid-project. De Britse marketing-specialist en stripliefhebber Graham Cooke bedacht in juli 1986 na afloop van het grote Live Aid-concert in Londen dat er niet alleen met muziek geld op ie halen valt. De gekozen formule, eén stripboek aan de re alisering waarvan velen belangeloos hun medewerking verleenden, bleek in Groot-Brittannië een groot succes. Cartoon Aid besloot daarop edities te gaan uitgeven in 33 talen. Aan de Nederlandse versie hebben ongeveer 50 striptekenaars bijdragen geleverd. Daarbij zijn gevestigde tekenaars als Marten Toonder, Peter de Smet, Jan Kruis en Joost Swarte, maar ook jongeren als Peter van den Hoogen en Ruud Hulleman. Zo zetten striphelden als Donald Duck, Tom Poes, Jan, Jans en de kinderen, Doortje Doorzon, Sjors en Sjimmie en De Generaal zich in voor het goéde doel. Het stripboek kóst 35 gulden en is te koop in de boekhandels. Amsterdam. Toneelbeeld: Mirjam Grote Gansey. Regie: Peter Oosthoek. Gezien in Theater Bellevue op 30 augustus. AMSTERDAM Twee jaar na 'De Avonden', voltooide Gerard (Kornelis van het) Reve de novel le 'Werther Nieland', een literair juweel dat in al zijn beknoptheid misschien nog boven zijn debuut roman uitsteekt. Veertig jaar later verzorgt regisseur Peter Oost hoek samen met bewerker Hugo Koolschijn bij de Toneelgroep Amsterdam een project dat tot mislukken gedoemd lijkt. De no velle is nog steeds een wonder vap een tot het uiterste geserreer de verteltrant, maar het gebrek aan 'handeling' lijkt een toneelbe werking in de weg te staan. Oosthoek - en wie hem in het verleden bij Centrum gevolgd heeft, zal daarover misschien niet eens zo verbaasd zijn heeft ech ter het onmogelijke gepresteerd. Niet alleen blijkt 'Werther Nie land' in deze adaptatie wel dege lijk een stof met dramatische mo gelijkheden, maar de uitwerking verschaft bovendien contouren aan zaken die in de novelle slechts schematisch aangeduid lijken. Het knappe is echter dat men geen moment het gevoel heeft, dat door deze bewerking tot een stuk van anderhalf uur iets verlo ren is gegaan. Zo is de hoofdper soon Elmer nog steeds het irri- tantste jongetje uit de Nederland se literatuur, zeker in de virtuoze afgemetenheid waarmee Joop Grootse toneelbewerking Werther Nieland Admiraal hem neerzet. Zijn op treden roept voortdurend een glimlach op door de manier waar op hij de grote wereld door rituele bezweringen aan zich onderge schikt tracht te maken, maar tege lijkertijd is hij in al zijn kinder lijkheid onuitstaanbaar door de wellustige, bijna sadistische ma nier waarop hij alles en iedereen aan zich ondergeschikt tracht te maken. De Reve-kenner wacht daarbij in elk woord een schok der her kenning. Door aan Elmer een commentariërend alter ego (Gijs de Lange) toe te voegen, werden namelijk niet alleen uitgebreide vertelsituaties vermeden, maar was het bovendien mogelijk zo veel mogelijk van de oorspronke lijke teksten in stand te houden. Een ware vondst is de beslis sing Elmer en zijn vriendjes niet te laten spelen door jonge acteurs die nog iets van jeugd kunnen suggereren, maar door vijftigers in korte broek, die geen moment pogen hun leeftijd te verbergen. Admiraal draagt de voorstelling, maar werd op momenten zelfs overvleugeld door de broze, maar nooit sentimenteel-zielige Wer ther van Jacques Commandeur, terwijl Kitty Courbois, mooi als Elmers moeder, zonder enige tekst iets bijzonders, maakte van Werthers zusje Martha. Een afwijking van Reves vertel- lijn lijkt de centrale plaats die wordt toegekend aan de psy chisch labiele moeder van Wer ther (net niet te sterk aangezet door Catherine ten Bruggencate), alsmede de nadruk op de caféscè ne, waar de kinderen een plat vloers cabaretnummer voorgezet krijgen. Ook dat alles blijkt bij na lezing exact in overeenstemming met de novelle, zodat we hooguit kunnen spreken van een accentu ering die niet met een bepaalde, subjectieve leeservaring overeen komt. Dramatisch werkt die caféscè ne bovendien bijzonder sterk, oorverdovend van vulgariteit, daarmee enerzijds aangevend hoe bevreemdend dit op kinde ren moet overkomen, maar an derzijds ook zorgend voor een enorm contrast met de navrante verstilling in-de scènes ervoor en erna. En dat brengt mij bij het knapste element in deze voorstel ling: de alom aanwezige eerbied voor de tekst. Ook als de aan dacht van de toeschouwer even door een scènisch effect gegrepen wordt, blijkt dat uiteindelijk al tijd in dienst van de dialoog die de toneelmakers op basis van de tekst met het publiek zijn aange gaan. Het nieuwe toneelseizoen is hiermee op grootse wijze ge opend. PAUL KORENHOF ROTTERDAM (ANP) - Van 10 tot en met 17 september wordt in Rot terdam het zevende Heineken Jazz festivalgehouden. Op diverse loka- ties zijn in de Maasstad dit jaar weer binnen- en buitenlandse bekende en minder bekend jazzcoryfeeën te zien. Hoogtepunt zal dit jaar de zo genoemde Jazznight zijn. Dan zui len er onder andere optredens zijn van de Big Jay McNeely Rhythm NAARDEN Op de vestingmuur van Naarden worden deze maand in het kader van het Nationale foto festival foto's geëxposeerd. Het festi val wordt morgen door premier Lubbers officieel geopend. Het werk dat niet in de buitenlucht hangt is op loopafstand te bewonderen in de Grote Kerk van Naarden. (foto and KUNSTMARKT - Op 5 september begint er op Het Utrechtse Jans kerkhof een driedaagse kunst markt, waaraan 24 kunstenaars met dertig kramen deelnemen. De ge meente Utrecht heeft voor deze markt een subsidie van 10.000 gul den beschikbaar gesteld, waaruit tien procent per aankoop kan wor den gesubsidieerd. Op de eerste dag is de markt geopend van 20.00 tot 23.00 uur en de volgende dagen van 13.00 tot 23.00 uur. Dreigbrief V&D boek Rushdie AMSTERDAM (ANP) - De tot nu toe onbekende organisatie van Vol gelingen van de Revolutionaire Ge- rechtigheids Organisatie heeft van morgen in een brief aan het ANP in Amsterdam gedreigd met aansla gen op Vroom en Dreesmann in ver band met de verkoop van het boek ,'De Duivelsverzen' van Salman Rushdie. De organisatie schrijft "zich ge noodzaakt te voelen tot harde acties over te gaan" nu de Nederlandse vertaling op de markt dreigt te ver schijnen. Vroom en Dreesmann moet als voorbeeld dienen "om alle boekhandelaren te waarschuwen", aldus de brief. De organisatie kon digt aan dat het bedrijf - er wordt niet gezegd welke vestiging - bin nen enkele dagen het doelwit zal zijn van harde aanslagen. De Volge lingen besluiten hun brief met de dreigende woorden "Bloed zal vloeien om onze Heilige doel te vol brengen". Volgens een woordvoerder van de directie van Vroom en Drees mann zijn er nog niet eerder bedrei gingen geuit naar aanleiding van het verschijnen van de vertaling. De woordvoerder weigert verder ieder commentaar "uit tactische en vei ligheidsoverwegingen". Bij de politie in Amsterdam zijn de Volgelingen van de Revolutio naire Gerechtigheids Organisatie niet bekend. De uitgever van 'De Duivelsver zen', uitgeverij Veen in Utrecht, weigerde vanmorgen commentaar te geven op de dreigbrief. Een woordvoerder van de uitgeverij wil de ook niet zeggen of er reeds be dreigingen zijn geuit aan het adres van Veen. Tot nu toe zijn er geen boekhandels geweest die het boek geweigerd hebben. De Duivelsver zen is vanaf vandaag in alle boek handels te koop. Een woordvoerder van de politie in Utrecht zei donderdagmorgen dat dit "voor het eerst is" dat zij wordt geconfronteerd met een dreigbrief. De politie in Utrecht heeft in een eerder stadium al overleg gevoerd met Veen in verband met de ver schijning van het boek. "We hebben uitgeverij Veen geadviseerd in deze zaak, maar kunnen daarover geen mededelingen doen", aldus de woordvoerder van de politie. Hij zei dat er tot nu toe vanuit wordt gegaan dat de Nederlandse vertaling van Rushdies boek pro bleemloos op de markt kan ver schijnen. "In Frankrijk en Duits land is dat zonder problemen verlo pen en je zou kunnen verwachten dat dat hier ook zo zal gaan." DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft voor de benoeming van een nieuwe voorzit ter van de Raad voor de Kunst on voldoende ruggespraak gehouden met de raad. Het dagelijks bestuur de raad heeft dit de minister gis teren geschreven. De raad stuurde de bewindsman eind januari een profielschets met de vereisten waaraan de voorzitter zou moeten voldoen, De raad zegt dat het zwaar weegt dat Brinkman zonder die ruggespraak de benoe ming van mr.A. Herstel per 1 sep tember aan de ministerraad heeft voorgelegd. De raad stelt op zeer korte termijn van Brinkman te willen horen wel ke beweegredenen hij voor de be noeming van Herstel-heeft. Gaat hij op dit verzoek niet in, dan gaat de raad na hoe hij zijn werk eventueel zal kunnen voortzetten. Herstel is tot 1 oktober hoofdoffi cier van justitie in Rotterdam en wordt dan voorzitter van de NCRV. Brinkman meent kennelijk dat de functie van voorzitter van een om roepvereniging is te combineren met die van de raad. Het is niet uit gesloten dat hier een belangencon flict uit ontstaat, meent het dage lijks bestuur van de Raad voor de Kunst. Blues Hand, Deborah Brown, en Courtney Pine his band. Alle stij len jazz zullen aan bod komen tij dens het festival en natuurlijk zijn. er weer dé workshops voor begin nende jazzmusici en beginnende en gevorderde zangers. De speciale compositreopdrachten, dit jaar ver strekt aan Hans Hoeksema (ope ning van het festival), Klaas Hek man, Jos Valster en Marcel Cuy- pers, en de Hongaarse musicus Aladar Pe'ge, zullen op verschillen de tijdstippen gedurende het festi val worden gespeeld. ROTTERDAM Er was een dokter in de zaal, gisteravond bij het eerste concert van Simple Minds in Ahoy'. Voor alle zekerheid, maar hij hoefde gelukkig niet in te grijpen. Zanger Jim Kerr, maandagavond door een on gelukkige val tijdens het optreden in de Maastrichtse Mecc-hal behoorlijk geblesseerd geraakt, gaf geen krimp. Zijn oproep tot hulp aan de bijna 9.000 fans ('Jullie moeten me vanavond helpen, ik heb mijn arm gebroken') had dan ook best achterwege kunnen blijven. Vanzelfsprekend ging de zanger, voorzien van een stevig ogend man chet om zijn rechterelleboog, behoedzamer te werk dan gebruikelijk, voor al in het begin. Maar afgezien van wat minder spnngwerk was er van zijn blessure niet veel te merken. Ahoy'. waar de Schotse formatie vanavond opnieuw voor een volle bak aantreedt, kreeg het volle pond ofwel een drie uur durende selectie uit het inmiddels tien albums bestaande repertoire. Jim Kerr heeft de onverwachte tegenslag als een ware straatvechter ge ïncasseerd, geheel overeenkomstig de stoere codenaam van de jongste elpee en de bijna afgesloten tournee: 'Street Fighting Years'. Het grote ver schil met het optreden in de Kuip anderhalve maand geleden zat 'm in de geluidskwaliteit. De algemene klacht over de slechte verstaanbaarheid in het Feyenoord-stadion hebben de Schotten zich kennelijk aangetrokken, want geluidstechnisch hadden ze het sportpaleis helemaal onder controle. Voor de recidivisten onder de geestdriftige aanhang zal Ahoy' ook veel meer een belevenis zijn geweest dan de Kuip. Gewoon omdat de 'persoon lijke eenwording' met de band in het knussere sportpaleis veel sneller zal zijn verlopen. Over samensmelting gesproken: in hechtheid waren de (thans) uit acht leden bestaande Simple Minds opnieuw gegroeid. Maar toch blijft Jim Kerr onmiskenbaar overheersen, slechts af en toe is er ruimte voor ande ren (met name gitarist Charlie Burchill en gastvioliste Lisa Germano). Meer afwisseling zou de groep goed doen. Maar daarvoor is allereerst te genwicht nodig ofwel een interne revolutie. En of het daar ooit nog van zal komen? LOUIS DU MOULIN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23