Hans Kraay keert Feyenoord de rug toe Big Mae' sneuvelt tegen Haarhuis S^SITV Blessureleed kan worden vermeden 'Met zulke mensen kan ik niet werken' Nederlander zet Flushing Meadow op zijn kop Leiden klopt BVO Alphen Ook Wilander moet het afleggen DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) Hans Kraay is gisteravond met onmiddellijke ingang opgestapt bij Feyenoord. Hij nam dat besluit nadat hem in de loop van de dag duidelijk was gewor den dat hij, in tegenstelling tot wat hem dinsdagnacht door Feyenoords grote geldschieter Jorien van den Herik was meegedeeld, niet kon rekenen op de steun van de gehele raad van commissarissen van het Stadion. Voorlichtingscampagne van start UTRECHT (GPD) Afgezien van de goed geoefende sportman- of vrouw bezit de Nederlandse sporter vaak meer ambitie dan con ditie. Het gevolg van de overmoed is een reeks blessures die door de jaren een schrikbarende vlucht heeft genomen. Jaarlijks wor den er zo'n 2,7 miljoen al dan niet ernstige sportaandoeningen ge registreerd in Nederland. Bijna de helft daarvan moet medisch worden behandeld. Volgens de overheid kan dat aantal met een kwart worden teruggebracht. Staatssecretaris Dick Dees van WVC opende gisteren daarom de aanval met de landelijke voor lichtingscampagne 'Blessures, blijf ze de baas'. "Ik doe niet langer mee aan de dans der dwazen", gaf Kraay als verkla ring voor zijn beslissing om het in de Rotterdamse Kuip voor gezien te houden. "Ik was er werkelijk van overtuigd dat men unaniem had be sloten met mij verder te gaan. Zo heeft Jorien van den Herik het mij ook verteld. Gisteren moest ik ver volgens horen dat twee commissa rissen (De Leeuw en De Jong, red.) er toch een andere mening op na hielden. Kijk, met zulke Samaranch herkozen als voorzitter IOC SAN JUAN (AFP) - Dr. Juan Antonio Samaranch is gisteren in de hoofdstad van Puerto Ri co, San Juan, herkozen als voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité. De Span jaard gaat daarmee zijn derde termijn van vier jaar in. Samaranch werd voor de tweede keer herkozen. De 69-ja- rige Spanjaard werd voorzitter van het IOC in 1980 (Moskou) als opvolger van de Brit Lord Kil- lanin. In San Juan werd Samaranch gekozen per acclamatie. De 85 aanwezige leden van het 95e- congres hadden weinig keus; De Spanjaard was de enige kan didaat voor de functie. Volgens het Olympisch handvest is de stemming geheim. Samaranch koos echter voor een verkiezing per acclamatie. Gisteren werd eveneens de Chinees Zhenliang gekozen, ook zonder tegenstander, als een van de vier vice-voorzitters van het IOC. De Amerikaan Ro bert Hellmick is het nieuwe lid in het dagelijks bestuur van het comité. kan ik niet werken. Elke basis om verder te gaan was in mijn ogen ver dwenen". Kraay zegt niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat Jorien van den Herik begin deze week twee voorstellen in zijn tas had zit ten. Kraay: "Het eerste was een nieuwe verbintenis als directeur van de N. V. Stadion Feyenoord met een aangepaste taakomschrijving. Daar heb ik me direct in kunnen vinden". Het tweede voorstel meteen vertrekken met zes maan den salaris is nooit op tafel geko men. "Daar heb ik dus niet eens over kunnen nadenken", aldus de ex-directeur, die zegt mede in het belang van Feyenoord te hebben gehandeld. Het besluit van Kraay werd gis teravond omstreeks half acht via een officieel communiqué bekend gemaakt door vertegenwoordigers van de drie bestuurscolleges van Feyenoord. President-commissaris Jorien van den Herik was ook uitge nodigd, maar deze liet wegens zake lijke beslommeringen afweten en hetzelfde gold voor mr. Carlo de Swart, de voorzitter van het stich tingsbestuur. Tweespalt Aan de vergadering waren een paar hectische uren voorafgegaan, waar in de tweespalt binnen de raad van commissarissen aan het licht trad. Zo waren Jaap de Jong en Henk de Leeuw gisteren in woede ontsto ken, toen ze ontdekten wat Van den Herik een etmaal eerder met Kraay had bedisseld en wat hij aan de pers had meegedeeld. Volgens de twee commissarissen was Van den Herik buiten zijn boekje gegaan en had hij aan de pers een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Van den Herik hield op zijn beurt tot gisteravond vol dat hij niets verkeerds had gedaan. Collega-commissaris Groenen dijk. Van den Herik is dinsdag avond naar Kraay gegaan om diens mening te peilen over een bepaald voorstel. Als Kraay akkoord zou gaan met dat voorstel, zou de zaak teruggekoppeld worden naar de raad van commissarissen en zou het voorstel worden voorgelegd aan Carlo de Swart, de voorzitter van het stichtingsbestuur. Maar gister morgen lazen we in de krant dat Van den Herik had meegedeeld dat Kraay als stadiondirecteur zou aan blijven." Dat schoot vooral bij De Jong en De Leeuw in het verkeerde keelgat. De Jong uitte gistermorgen al de veronderstelling dat Van den Herik hem en de andere commissarissen voor een voldongen feit heeft willen stellen. Elegant Volgens De Jong heeft de meerder heid van de commissarissen nooit serieus de bedoeling gehad om met Kraay door te gaan. Men zocht al leen naar een elegante oplossing. Een oplossing ook die Feyenoord niet al te veel geld zou gaan kosten, want men herinnerde zich nog maar al te goed, dat Kraay Feyenoord zes jaar geleden een proces aandeed, waarin hij voor de kantonrechter een schadevergoeding van drie ton eiste. Hij moest uiteindelijk genoe gen nemen met 50.000 gulden. In tegenstelling tot andere be- Hans Kraay: "Ik doe niet langer i richten heeft Carlo de Swart giste ren geen ontslag genomen als stich tingsvoorzitter. Hij hoefde dat be sluit dus ook niet in te trekken. Hij liep wel met het plan rond om op te stappen als Kraay gehandhaafd zou blijven. Hetzelfde gold voor secreta ris mr. Cees Ultee, elftalleider Coen Moulijn en waarschijnlijk nog enke le bestuursleden. Unaniem Op 24 augustus had het stichtings bestuur unaniem besloten dat het niet verder wilde met Kraay. Pen ningmeester Groenendijk had die mededeling overgebracht naar de raad van commissarissen, waarvan hij, zoals gezegd, zelf deel uitmaakt. Daarom wekte de mededeling van Van den Herik dinsdagavond, dat men 'unaniem' besloten had om door te gaan met Kraay al argwaan. Van den Herik: "Binnen de raad van commissarissen bestond de mening dat er nog wel een mouw lee aan de dans der dwazen". (foto ANP) aan de zaak te passen was en dat het met het opstappen van De Swart zo'n vaart niet zou lopen." Het gevaar voor een ernstige be stuurscrisis werd gisteravond be zworen toen Hans Kraay, na kennis neming van publicaties in de Rot terdamse avondbladen, besloot om zelf af te zien van een nieuwe over eenkomst met het stadion, waarin zijn bevoegdheden overigens aan zienlijk zouden worden beperkt. Het bestuur van Feyenoord moet opgelucht kennis genomen hebben van het besluit van Kraay, want daardoor zal deze zaak geen juridi sche en financiële consequenties krijgen. Van den Herik vindt de handel wijze van enkele Feyenoord-be- stuurders 'beneden niveau', maar hij is niet van plan om af te treden. "Ik blijf," zei hij vastberaden, Hij zal echter niet op zoek gaan naar een nieuwe stadion-directeur, want die komt er voorlopig niet. 'Bewegen is gevaarlijk' zei een be kende Belgische sportarts ooit. En de beweging neemt nog steeds toe, dus ook het gevaar. Hoog tijd om het fenomeen sportblessure gron dig aan te pakken vonden de over heid, het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg (NISGZ) en de Stichting Consument en Vei ligheid. Gezamenlijk bestoken ze daarom sportend Nederland. De doelgroep is tussen de 10 en 25 jaar jong. In deze leeftijdsgroep blijken de meeste slachtoffers te vallen: elk jaar raakt een derde van hen gebles seerd. De bedoeling is dat er drie jaar lang agressief campagne wordt ge voerd. Op tv (Postbus 51), maar ook direct op de velden. Tot aan septem ber 1991 wordt er steeds een sport uitgelicht die vervolgens intensief wordt benaderd. Te beginnen met het voetbal natuurlijk, want daar vallen relatief gezien nog steeds de meeste geblesseerden. Terwijl een sport als boksen laag geklasseerd staat op de blessure- lijst, is de voetballerij nog steeds de onbetwiste koploper. Een voetbal ler is vijftien keer vaker geblesseerd dan een bokser, meent de vermaar de dokter Hermans, die tevens se cretaris is van het NISGZ. "De bok ser bokst beter dan de voetballer voetbalt", concludeerde de arts in Utrecht tijdens het symposium dat de campagne inluidde. Gevaarlijk Een gevaarlijke constatering. In elk geval zal de bokser wél beter voor bereid voor de dag komen voor een wedstrijd dan vele voetballers. En daar zit de kern die de campagnelei- Maradona daagt bestuur Napoli voor de rechter BUENOS 'AIRES (RTR) - Diego Maradona zal zo snel mogelijk na zijn aankomst in Napels, het be stuur van de AS Napoli voor de rechter dagen. In een interview met een Italiaans televisie-station ver klaarde de Argentijn dat hij donder dag voorzitter Corroda Ferlaino zal mededelen dat deze zich binnen kort voor de rechter dient te verant woorden. De middenvelder liet nog in het midden of hij de praeses ook zou mededelen af te willen van zijn contract. Maradona leeft al geruime tijd in onmin met de leiding van de Itali aanse vereniging. De middenvelder diende op 3 augustus in Napels aan wezig te zijn, om het trainingskamp ter voorbereiding op de competitie mee te maken. Maar de Argentijn verscheen niet in Italië, hij vertoef de liever aan een rivier in Buenos Aires om te vissen of te luieren. Het bestuur van Napoli dreigde Maradona met forse boetes en ook dat het er alles aan zou doen de voet baller te weren van de eindronde van de wereldtitelstrijd, als hij niet snel naar Italië zou terugkeren. Juist die driegementen zijn de Ar gentijn in het verkeerde keelgat ge schoten. „Ik heb hier uitgebreid met mijn advocaten over gesproken en we hebben besloten naar de rechter toe te stappen. Laat ze dan hun be schuldigingen en dreigementen nog maar eens uiten. Het is toch he lemaal niet vreemd dat een speler eens een keer een week, of iets lan ger, te laat komt. Waarom wordt er nu zo vreemd gereageerd en zou ik moeten betalen." LEIDEN Luba Leiden heeft gis teravond zijn eerste oefenzege ge boekt. Tegen de Alphense eerstedi- visionist BVO trok de door Paul Rosdorff gecoachte basketbalfor matie volgens verwachting met 83- 61 aan het langste einde. Halverwe ge bedroeg de voorsprong van de promotiedivisionist twaalf punten: 45-33. De Alphenaren, die hun tweede nederlaag leden, konden lang bij blijven, maar moesten in de begin fase van de tweede helft (van 50-39 naar 59-39) afhaken. Erik Paul van Weeren (22) en Thijs Minderhout (18) waren produktief voor Leiden, Emiel Rombouts (15) was topscorer bij BVO. NEW YORK (GPD) - „Who the heil is Harhoes?". Die vraag brandde op ieders lippen, nadat een onbevangen, zeer knap tennissende Nederlander met een voor Amerika nen onuitsprekelijke naam Flushing Meadow vannacht op zijn kop had gezet. In een uiteindelijk bomvol (22.000 toe schouwers) Louis Armstrong-stadion en voor miljoenen tv- kijkers ramde Paul Haarhuis bijna letterlijk niemand min der dan viervoudig titelhouder John McEnroe uit de open Amerikaanse kampioenschappen: 6-4, 4-6, 6-3, 7-5. Paul Haarhuis heeft het gefikst. De overwinning op John McEnroe is een feit. Een verrassing van de eerste orde. (foto ANP) NEW YORK (GPD) - Een nige tennisdag op de US Open Mea dow kreeg een waardig slot. Na de bijna-uitschakeling van Boris Bec ker en de eliminatie van John McEnroe schudde Flushing Mea dow ver na middernacht (Ameri kaanse tijd) opnieuw op zijn grond vesten. De pas achttienjarige Pete Sampras zorgde voor sensatie door regerend kampioen Mats Wilander in vijf sets te bedwingen: 5-7, 6-3, 6- 1, 1-6, 6-4. Het schrale seizoen van de Zweed, vijfde geplaatst, ligt daar mee definitief aan diggelen. Wilan der, in '88 goed voor drie Grand- Slamtitels, had in New York nog iets goed kunnen maken, maar ver slikte zich in de nummer 91 van de wereld. Het was Wilanders eerste Grand-Slamnederlaag in een vijf- setter sinds hij in '85 op Flushing Meadow de halve finale van John McEnroe verloor. Beiden zullen gis teren naar die tijd hebben terugver langd. Vechtjas Ook als alles en iedereen zich tegen hem keert blijkt Boris Becker op zijn best. Dat de Westduitse vecht jas in een inspirerende omgeving als Wimbledon of een thuishal voor een Davis-cupduel tot 'onmogelij ke' daden in staat is, was bekend. Gisteren overtrof Becker zichzelf echter in het 'vijandige' Louis Arm strong-stadion op Flushing Mea dow. Tegen de Amerikaanse fliere fluiter Derrick Rostagno maakte de drievoudig Wimbledon-kampioen twee matchpoints ongedaan, om de bloedstollende thriller toch nog als winnaar te beeindigen: 1-6, 6-7, 6-3, 7-6, 6-3. Na Andre Agassi, die onlangs tij dens de Daviscup-ontmoeting met West-Duitsland een 2-0-voorsprong liet glippen tegen Becker, verkeek Rostagno zich op de ongeëvenaarde (mentale) veerkracht van de getipte finalist. Het buitenbeentje in het profcircuit, dat als een ware zigeu ner langs de toernooien trekt en aan de twee Amerikaanse kusten een Volkswagenbusje heeft staan waar in hij ook vaak de nacht doorbrengt, had Becker in schijnbaar geslagen positie gemanoeuvreerd, maar 'ver gat' de knock-out uit te delen. De wonderbaarlijke ontsnapping van Becker kreeg nog extra cachet door de tegenwerking van (Ameri kaanse) lijnrechters die met enkele dubieuze beslissingen duidelijk op de hand van Rostagno waren en zelfs een rondcirkelende helicopter, toen Becker in de cruciale vierde set wilde serveren. Het hielp allemaal niets: op het bloedhete centre-court bleef Becker ijzig kalm. Zelfs toen h(j zes break-points had gemist voor 5-3 en in de uitein delijke tie-break met 6-4 achter kwam, bleef de concentratie be waard. Na enkele fantastische ral lies scoorde Becker cier punten op rij, waarmee hij Rostagno een vijfde set afdwong; daarin bleek de dappe re underdog het beste te hebben ge geven. ,,Ik moet wel een be schermengel hebben, hoewel hij rij kelijk laat opdook", sprak de win naar na afloop opgelucht. Niemand kon de daverende surpri se, de voor onmogelijk gehouden .major upset', bevatten of verkla ren. Typerend waren de bijna legen darische woorden van een geshoc keerde commentator bij de live-uit zending in beeld: „drie uur en acht tien minuten geleden was hij een speler, nu is hij een „winner", sprak de man met gevoel voor dramatiek. Een volstrekt onbekende kwalifica tiespeler uit Holland die de dit sei zoen zo sterk teruggekomen num mer vier van de wereld op eigen ter rein overdondert: Flushing Mea dow was volkomen verbijsterd. Niet in de laatste plaats het slacht offer zelf. McEnroe verloor dit jaar alleen van andere wereldtoppers (Lendl, Becker en Edberg) en was er heilig van overtuigd in New York een serieuze machtsgreep te kun nen doen. Maar Paul Haarhuis dacht daar heel anders over. Zonder een greintje respect trad de 23-jari- ge Eindhovenaar de, dat moet ge zegd, ver onder zijn niveau spelen de baltovenaar tegemoet. Haarhuis dreef McEnroe tot wanhoop met even hard als precies afgevuurde slagen vanuit alle hoeken en stan den. Een verwoestende service (zes lo- ve-games), een striemende fore hand, alles lukte bij de oervaste Bra bander, die zich verrast toonde over het feit dat hij „de ballen zo diep kon krijgen". McEnroe kwam geen moment onder de druk uit, ,Big Mac' stond erbij en keek ernaar („ik dacht dat hij langzamer was gewor den of sloeg ik zo hard?", vroeg Haarhuis zich later af). De berusting was op het gezicht van de rebelse routinier af te lezen, hij had zelfs geen energie meer om zich op te winden. En dat terwijl de „druiven uiterst zuur" waren, bekende de Amerikaanse kopman, die vorig jaar ook al in de tweede ronde ver loor na een vijfsetter tegen de Australiër Mark Woodforde. Geen zin „Ik had zo'n goed seizoen, hier be grijp ik niets van. Ik kan me de laatste keer niet herinneren zo arm zalig voor de dag te zijn gekomen. Verliezen van een totaal anonieme jongen die ik nooit heb zien spelen, dat trek ik me heel erg aan. Ik walg momenteel zelfs zo van mezelf, dat ik eigenlijk helemaal geen zin meer heb om ooit nog te tennissen", zo sppoelde McEnroe zijn teleurstel ling op de hem bekende wijze weg. Mijn tegenstander speelde welis waar erg goed, maar deze nederlaag kan ik alleen mezelf verwijten. Ik was afwezig, voelde me „flat". „Ik liet me ook uit mijn concen tratie halen door het rumoer rond de baan (de bezoekers van de avondsessie troffen de kijkers bij het zwaar uitgelopen middagpro gramma nog aan op de tribunes en dat leverde chaotische, spelvertra- gende taferelen op, red), terwijl ik dat toch gewend moet zijn. Ik ben nota bene in deze atmosfeer opge groeid. maar nu stoorde ik me er aan". Het groentje Haarhuis („toen ik rondkeek dacht ik: toch wel gaaf, al die mensen") bleef daarentegen de kalmte zelf, met in gedachten de ook al sensationeel verlopen partij tussen Boris Becker en Derrick Rostagno. De Amerikaan won de eerste twee sets tegen de Westduitse Wim bledon-kampioen, kwam vervol gens in de tie-break van de vierde spelreeks tweemaal op matchpoint, maar gaf de thriller toch nog uit handen. „Laat dat niet gebeuren, hield ik mezelf voor", bekende Haarhuis. De Nederlander verzaak te inderdaad niet, waarna de inter nationale pers hem als een nieuwe held verwelkomde. „Vertel ons alles, wie ben je, wat kom je hier doen?", klonk het bijna smekend en Haarhuis speelde het spel professioneel en humoristisch mee. „Ik kom van Mars", lachte de pupil van Henk van Hulst, die ver volgens zijn hele doopceel lichtte. Over zijn studietijd in Amerika, die vorig jaar met een graad in de eco nomie werd afgesloten, de grote ge reputeerde universiteiten die hem wegens volstrekt onvoldoende ten- nisresultaten geen beurs wilden aanbieden en dat PSV, de Europa cup-winnaar uit zijn woonplaats Eindhoven, you know, hem twee keer op semi-profbasis als midden velder voor een jeugdteam wilde in lijven. De keus viel echter op tennis en Haarhuis heeft er geen seconde spijt van gehad. Juist ook vanwege het Amerikaanse avontuur, want „anders had ik hier nu niet gezeten. Daar is me eigenlijk alles bijge bracht: de slagen, de trainingsar- beid en vooral de mentaliteit". De resultaten zijn ernaar, al bleef de bij gelovige laatbloeier, die op het hard-court in New York zijn oude, versleten gravelschoenen hardnek kig aanhoudt, ook na zijn eclatante succes de nuchterheid zelve. JEROEN TE NUIJL ders willen raken. De sporters moe ten zich bewust worden van de bles suregevaren die op de loer liggen bij welke prestatie ook. Zonder het po sitieve karakter en de voordelen van de sportbeoefening geweld aan te doen, moet de preventie worden benadrukt. Dees gaf in Utrecht figuurlijk, maar ook letterlijk het startschot voor het project. Voor het oog van vooral coaches, sporters en hun me dische begeleiders schoot hij een grote strandbal in een voetbaldoel dat op een groot doek was geprojec teerd. Hij deed het overigens zonder warming-up of stretching. Het Postbus 51-filmpje is de blik vanger van de hele operatie, maar lijkt inhoudelijk niet helemaal de spijker op de kop te slaan. In vogel vlucht wordt een aantal kermende en over het veld rollende sporters in beeld gebracht. Door eigen of an dermans onzorgvuldigheid zijn ze geblesseerd geraakt. Het zijn stuk voor stuk topsporters. Dat is niet de doelgroep. Bovendien laat het film pje zien dat zelfs met de meest pro fessionele voorbereiding een bles sure op de loer ligt. De turner komt verkeerd neer na een rekstokoefe ning en de voetballer krijgt een doodschop. Het eerste overkomt de beste wel eens, het tweede is aan de orde van de dag. Bezinnen Waar het in feite om gaat is dat de beginnende en ongeoefende sport lieden zich bezinnen voor ze begin nen. Niet rechtstreeks vanuit de kleedkamer het veld in of de baan op. Topsporters hoeft dat vaak niet te worden verteld. Hoewel. Mart Smeets - gisteren 'symposium-lei- der' - vertelde dat er in het hele pelo ton van de Tour de France maar twee renners waren die voordat ze opstapten even wat oefeningen de den. Greg Lemond en Steven Bauer... Verder verdient het aanbeveling, zo vermeldt het foldermateriaal, om bij sporten als hockey te denken aan beschermende attributen, zoals been- en gebitbeschermers. Hoc keyer Tom van 't Hek was uitgeno digd om het nut van dergelijke pre ventieve middelen te onderstrepen. Een merkwaardige invitatie. De in ternational speelt altijd met afge zakte kousen en heeft van een been- of gebitbeschermer nog nooit ge hoord. En gedurende 14 jaar moest hij slechts één duel missen vanwege een onbenullige blessure... Van 't Hek denkt dat geheel ande re zaken ten grondslag liggen aan blessureleed. Bijvoorbeeld spelver- ruwing. "Als daartegen niet wordt opgetreden, schiet je nog niet op", aldus de hockeyer die als voetbal voorbeeld de bepaald niet als zacht zinnig bekend staande Henk Fraser van Roda JC ter sprake bracht. "Als zo'n jongen dan ook nog in het Ne derlands Elftal wordt gekozen, waar blijf je dan met zo'n campag- KNVB-arts Frits Kessel was de enige tijdens het symposium die de term 'fair play' gebruikte en het ook opvoerde als een voorwaarde voor het slagen van de campagne. Want als de tegenstander tijdens een wed strijd ongestraft een rotschop mag uitdelen, is alle preventie voor niets geweest. ROB VAN DER ZANDEN Zilver en brons op Universiade DUISBURG (ANP) - De Nederland se ploeg bij de Universiade heeft de wereldspelen voor studenten suc cesvol afgesloten. Na de zilveren medaille voor discuswerper Erik de Bruin op dinsdag, volgden op de slotdag van de strijd in Duisburg nog een zilveren medaille voor 800 meter loopster Ellen van Langen een bronzen plak voor 1500 meter lopen Bob Dielis. Eerder al werd Christien Toonstra vierde op de 3000 meter. 16.00-16.30 Did 3" Funkausstellung-Sport TreH IFA Bern 18.00-19.00 SKY: Snooker Asian Open Toernooi. 18.05-18.35 BBC 1 Move it. jeugdsport- competitie. 19.00-19.30 SKY Motor Sport News. 19.30-20.00 SKY Surlen: vanuit Hawaii. 20.00-21.00 SKY Volleybal Sawin-toer- nooi vanuit Moskou. 21.00-22.00 SKY Rugby: hoogtepunten van d9 British Lions Tour door Australië. 22.00-23.00 SKY: Atletiek: Grand Prix fi nale in Monte Carlo. 23.00-01.00 SKY Snooker Asian Open

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17