DEKEN Boeiende Afrikaanse 'gekte' De oorlog in Vietnam als tussenfase in een leven Zoeker, ziener en bezieler Deskundigen vechten robbertje over milieu Apen, machtsmisbruik, milieuzorg en aids NFORMATIEF DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1 "Afrikaanse gekte" is een vreemd reisboek. De Amerikaanse journa list Shoumatoff heeft in dit boek vier uiteenlopende reportages over Afrika bijeengebracht. De verhalen gaan over zaken in Afrika die de laatste jaren in de belangstelling staan: apen, machtsmisbruik, milieuzorg en aids. Dit is een saaie opsomming van de problemen die Shoumatoff op een vlotte, zeer lees bare manier onder de aandacht weet te brengen. Hij schrijft daarbij volgens de be kende Amerikaanse traditie. De journalist documenteert zich van te voren, reist rond op de plaats des onheils, praat daar met zoveel mo gelijk verschillende mensen en zet een verhaal neer dat voor iedereen te begrijpen is. In het artikel over aids gaat Shou matoff zogenaamd "op zoek naar de oorsprong van aids", zoals de repor tage heet. Hij reist daarvoor in 1987 door o.a. Uganda, Guinee-Bissau en Zaïre en spreekt ter plekke met dokters in ziekenhuizen en labora toria, bekijkt aids-patiënten en raadpleegt regeringsbeambten. De sfeer en zelfs de geur in die zieken huizen weet hij goed te beschrijven. Shoumatoff combineert dat alles in zijn verhalen met gegevens uit medische boekjes en tijdschriftarti kelen en vindt daarbij vermeldin gen van aids-symptomen terug tot in de jaren zestig. Hij noemt ook verschillende verklaringen voor het ontstaan van de ziekte en kiest daar bij niet voor één oplossing, maar geeft de verschillende theorieën voor wat ze waard zijn. De ont- staanstheorie via de lijn Afrika-Hai- ti-Amerika (of andersom) of "ge woon" de beschouwing van aids als een nieuwe pest die het gevolg is van uitgebreid contact tussen de verschillende wereldvolken. Shou matoff is dit verhaal gaan schrijven nadat de verkoper van zijn artikelen aan aids was overleden. Het verhaal krijgt daardoor een persoonlijk ac cent. Een andere reportage gaat over Dian Fossey, de vrouw die jaren tus sen de gorilla's leefde; om precies te zijn: van 1967 tot 1985 in een apart gebied in het kleine Afrikaanse land Rwanda. In 1985 werd ze vermoord; de moord is nocit opgelost. Na vrienden en vijanden ondervraagd te hebben (en na ze flink te hebben laten roddelen) schetst Shoumatoff een beeld waarbij iets van de 'heilig heid' van Dian Fossey verdwijnt. Ze heeft zich weliswaar jaren met veel energie ingezet voor het lot van "haar" gorilla's maar verloor daar bij in Shoumatoff s ogen de realiteit uit het zicht. En natuurlijk blijkt ze achteraf niet al te aardig geweest te zijn voor dier en mens; vooral de in landers moesten het volgens getui gen nogal eens ontgelden. Dian Fos sey zou er niet voor terug geschrok ken zijn om stropers te "martelen". Het incident waarbij Nederlandse toeristen door Fossey beschoten worden als ze onaangekondigd op bezoek denken te kunnen komen wordt ook opgerakeld. Shoumatoff besteed veel aandacht aan de moge lijke moordenaars van Dian Fossey. Een oplossing van de moord ligt niet voor de hand, al denkt hij voor al in de richting van een wraak- moord door inlanders. Het beste artikel in de bundel gaat over het eens paradijselijke Afrikaanse eiland Madagaskar en de beroemde flora en fauna aldaar. Shoumatoff gebruikt mooie verge lijkingen om de glorie van Madagas kar te prijzen: "creatie van Dali", "een van de meest opvallende zoölogische gebieden op de aard bol". Die verscheidenheid komt doordat Madagaskar als eiland van Afrika werd afgescheiden en dus een aparte ontwikkeling doormaak te. De auteur beschrijft de neergang van het milieu op Madagaskar. Om dat Shoumatoff al als kleine jongen in Madagaskar geïnteresserd was, weet hij veel wetenswaardigheden over het eiland te vertellen. De ge schiedenis van Madagaskar komt uitgebreid aan de orde; ook de op vallende apen (indri's) worden lief devol beschreven. Indri's worden ook wel "hondekopmannen" ge noemd; deze dieren zijn bekend door hun vreemde uiterlijk en hun "zingen". Het artikel over Madagaskar is de minst opvallende reportage, maar is verreweg de meest interessante. Shoumatoff laat zich in deze repor tage niet verleiden tot allerlei theo rieën of pseudo diepgravende ver halen. De laatste reportage is sensatio neel en het onderwerp leent zich daar ook wel voor: "De keizer die zijn volk opat". Een verhaal over Jean-Bédel Bokassa, een militair die met Franse steun van 1966 tot 1979 aan de macht kon blijven in Centraal-Afrika. (De Franse presi dent Giscard d'Estaing ging er re gelmatig wild en vrouwen jagen en liet zich kostbare diamanten cadeau geven). Alle bekende verhalen rakelt Shoumatoff op: seksuele uitspattin gen aan het hof; geldverspilling (de kroning tot keizer in 1977 kostte 25 miljard dollar); kannibalisme en moordpartijen (zelfs kinderklassen werden van Bokassa's moordzucht het slachtoffer). "Afrikaanse gekte" heeft zekere kwaliteiten. Het geeft de lezer een aardige indruk van enkele interes sante aspecten van het leven in Afri ka; het is vlot geschreven en rede lijk informatief. Toch is Shouma- toffs boek weinig diepgravend en te vlot psychologiserend. Ook de ver taling is niet al te best (soms te let terlijk uit het Amerkaans vertaald; soms gewoon slecht Nederlands). aids-virus afkomstig van een me- Het aids-artikel kent echte diep- teoor!). Toch houdt Shoumatoff in tepunten als Shoumatoff onder- het algemeen een nuchtere ontdek- maatse bakerpraatjes aanhaalt over kingstocht door een intrigerend we de oorsprong van de ziekte (het relddeel. Daarom is dit boek een Jean-Bédel Bokassa: 'de keizer die zijn volk opat'. goede eerste kennismaking met Afrika. JOS DAMEN Afrikaanse gekte. Alex Shoumatoff, vert. Rob van Moppes, uitg. Amber, 34,50. Er is al onnoemelijk veel over het onderwerp Vietnam en de oorlog daar gepubliceerd. Eigenlijk zijn al le aspecten ervan de revue gepas seerd, maar toch heeft de Ameri kaanse schrijver Richard Currey alsnog in zijn roman 'Het dodelijk licht' zijn ervaringen te boek ge steld, die hij tijdens zijn diensttijd als hospitaalsoldaat opdeed. Die functie oefende hij voorna melijk achter de linies uit, maar ook tijdens reddingsoperaties van vast gelopen patrouilles. Naarmate zijn verhaal vordert, merk je aan het taalgebruik en de manier van note ren, dat de onverschilligheid toe slaat. Je leest het in de brieven, die hij van zijn familie krijgt (wat moe ten ze met hem aan) en in de brie ven, die hij zelf aan zijn vriendin Mary schrijft. Kort, zakelijk, ont daan van elke emotie. De harde wer kelijkheid komt pas weer naar bo ven, wanneer hij de waanbeelden beschrijft die hij heeft tijdens een zware malaria-aanval, waar hij maar net doorheen komt. Daarin liggen zijn angsten en on zekerheden besloten en daarin ko men ook de flitsen aan zijn 'thuis' in de Verenigde Staten terug, dat door de afstand en door de totaal andere wereld ver is weggezonken. Ook het 'waarom' is, al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd, voortdu rend aanwezig, vooral nadat hij het eerste Vietcong-lid heeft doodge schoten: een ongewapende burger, die tijdens een actie op het verkeer de moment in de deuropening van een hut verscheen. Het is niet zo verwonderlijk dat hij zoals zoveel anderen ontheemd is, wanneer hij ten slotte afzwaait en teruggaat. Maar in plaats van zich weer in het vertrouwde leven te voe gen (wat onmogelijk is geworden door al zijn wezensvreemde erva ringen), brengt hij weken bij zijn grootvader door, met wie hij filoso feert en bij wie hij ook een ant woord op dat onuitgesproken 'waarom' probeert te vinden. Aan de ene kant zou je kunnen zeggen, dat 'Het dodelijk licht' weer de zoveelste persoonlijke ervaring van een ex-Vietnamsoldaat is ge teld bij al die andere persoonlijke ervaringen. Aan de andere kant heeft deze roman iets ondefinieer baar authentieks. Dat komt vooral door de manier, waarop Currey - in de aanloop naar zijn militaire oplei ding en gevechstloopbaan in Viet nam - in heel korte hoofstukjes es sentiële dingen uit zijn leven ver telt, die als een soort achtergrond- geruis aanwezig blijven tijdens zijn diensttijd en die in het laatste ge deelte bij zijn grootvader terugke- Duidelijk is, dat hij wezenlijk is veranderd en dat die terugblikken op den duur ook als ankerpunten verdwijnen. Maar wat dan? 'Het dodelijk licht' is een inge houden vertelde roman met prach tige beelden, waar in feite Vietnam maar een tussenfase betekent. JOHANNES VAN DER WOUDE Overdekte fietspaden, zesbaans treinverbindingen en gratis ener giezuinige lampen. Invoering van deze voorzieningen is een weldaad voor het milieu. Net als de aanleg van centrale parkeerplaatsen per woonwijk in combinatie met een bus- of tramhalte en de invoering van statiegeld -rentedragend - op koelkasten. De Nederlandse milieudeskundigen zouden het wel weten als zij minister van milieu wa- De huisvrouw, de energiespecia list, de landbouwingenieur, de ver keerskundige, de actievoerster, de Derde-Wereldkenner, maar ook de experts van vakbeweging en werk gevers, allemaal zijn ze ervan over tuigd dat het roer om moet. Er moet een halt worden toegeroepen aan de voortschrijdende vervuiling van de wereld om ons heen. Deze eensge zindheid is meer schijn dan werke lijkheid, want allemaal hebben ze zo hun eigen opvattingen over de ma nier waarop ingegrepen moet wor den om het milieu en op den duur de mensheid, te redden van de on dergang. In de bundel 'Morgen bent u mi nister van milieu' komen elf men sen aan het woord die zich in het da gelijks leven op de een of andere manier bezig houden met het milieu. De bundel is samengesteld door de NOS-radioverslaggevers Willemjan Hagens en Chris Westra die de elf interviewden voor het NOS-programma 'Schone Wereld'. De interviews bewegen zich langs vertrouwde banen, daarbij menige open deur passerend. We moeten zuiniger omspringen met energie en grondstoffen, het gebruik van bestrijdingsmiddelen moet worden teruggedrongen en er moet een eind komen aan het lozen van allerlei af valstoffen in het milieu. De experts weten waar de schoen knelt, daar over geen twijfel. Maar als zij zich eenmaal hebben ingeleefd in hun rol, blijken de mi nisters van morgen aanzienlijk ge nuanceerder in hun opvattingen. Er moet overleg komen, en goede af spraken en alles heeft zijn tijd no dig. Met geboden en verboden zijn de aspirant-ministers zuinig. Na tuurlijk, als afspraken met voeten worden getreden, moet er keihard worden ingegrepen. Vooralsnog blijken slechts door gewinterde actievoerders van het kaliber drs. Klarisse Nienhuis, voorzitter Waddenvereniging, en prof. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu, bereid scherpe grenzen te trekken. Dit kan wel en dat kan niet en verder geen gezeur. Nienhuis is niet van plan één dag ministerschap ongebruikt te laten, want haar tijd is beperkt. Na uiterlijk vier jaar zit er weer een ander op die stoel. Het actiewezen laat geen kans voorbij gaan de noodklok te luiden. Dat kan niet gezegd worden van de industrie. Akzo-directeur dr. A. van Es spreekt de verslaggevers op ge ruststellende toon toe: de mensheid heeft voor hetere vuren gestaan en die milieuproblemen lossen we ook wel op. Bovendien, pvc mag dan schadelijk zijn, het is tegelijkertijd heel geschikt voor het aanleggen van waterleidingen. VNO-woord voerder mr. L. Ha mers is evenmin van plan morgen alarmfase III af te kondigen om "daarmee het hele economisch en sociale verkeer in Nederland over hoop te halen. Want ik denk dat wij nog niet zover zijn dat dat moet ge beuren". Ad Voerman, bestuurder van de Industriebond FNV kent eveneens zijn verantwoordelijkhe den: een schoner milieu is mooi, maar werkgelegenheid meestal be ter. Opvallend bij het doorlezen van de bundel is dat iedere deskundige bij het zoeken van oplossingen voornamelijk put uit eigen specifie ke kennis en persoonlijke ervarin gen. Derde-Wereldlandbouw-spe- cialiste dr. ir. Louise Fresco - een fiets met spikkeltjes in Amsterdam en een nette fiets in Wageningen - laat zich inspireren door haar erger nis over het openbaar vervoer in Ne derland. Zij wil de binnensteden au tovrij maken, laat treinen en bussen beter op elkaar aansluiten, herstelt het groepsvervoer door bedrijven in ere en stimuleert thuiswerk krach tig. De computer biedt daarvoor tal van mogelijkheden. Voor de rest lijkt het er veel op dat haar bevoegd heden zich uitstrekken van Lobith tot Westkapelle, niet binnendoor maar achterom, via India en Mexi- Riet Brey, huisvrouw en gemeen teraadslid - eigen pannetjes mee als ze Chinees haalt - kijkt vooral om zich heen. Alleen melk in statiegeld- flessen. De glasbak is taboe: afwas sen kost minder energie, bloemen noch groente hoeven in plastic ver pakt. Synthetische kleding moet in de ban evenals kleding met fluorise- rende, en dus milieubelastende kleurstoffen. Mensen moeten so berder gaan leven: sunlightzeep schaven en de was opkoken werkt perfect en kost alleen wat meer moeite. Nederland is geen eiland, voor- en tegenstanders van strenge maatre gelen zijn het daarover eens. De eén wijst erop dat het gebruik van hard hout hier weliswaar geen speciale belasting betekent voor het milieu, maar wel in Indonesië en Brazilië leidt tot verwoesting en verpaupe ring. De ander voorspelt dat het be sluit af te zien van uitbreiding van Schiphol ernstige gevolgen heeft voor de Nederlandse economie. Voorop lopen is mooi, maar stelt ons land wel buiten de internationa le orde en daarvoor moet worden gewaakt. Niet voor niets vechten de aspi rant-ministers van morgen onder el kaar nog een flink robbertje over concrete vragen als het terugdrin gen van de veestapel die zure regen veroorzaakt, de aanleg van nieuwe snelwegen, het wegnemen van knelpunten in het verkeer. Nu de fi les bij Deil tot het verleden behoren, sukkelen dezelfde automobilisten in hetzelfde rijtje luttele kilometers verder, de Waalbrug op bij Zalt- bommel. Wie de economische groei na aan het hart ligt, wijst erop dat de economie baat heeft bij snelle trans portmogelijkheden. Wie het accent legt op het milieu waarschuwt dat stedelingen snel in de verleiding ko men wat verder weg te gaan wonen in het felbegeerde huisje-met-tuin tje. Een half uurtje honderd of zelfs honderdtwintig rijden, brengt de automobilist immers verder dan een half uur file. THEO HAERKENS 'Morgen bent u minister van milieu- ',drs. C. Westra en W. Hagens, uitg. Jan van Arkel. 17,50. i gewonde Zuidvietnamese soldaat Literatuur/proza Spiegels, verhalen van de Canadees Matt Cohen. Vertaald door Peter Bergsma. Uitgeverij Ambo, f25,- De kijker. Roman van de Franse schrij ver Patrick Deville. Een vermaard orni- toloog ontwikkelt haatgevoelens tegen een man die hij alleen via zijn verrekijker Het kleine verschil, Hannah Green. Een nieuwe roman van de schrijfster van 'Ik heb je nooit een rozentuin beloofd'. Het verhaal van een liefde tussen een ge handicapte man en een vrouw. Uitg. Hol- landia, 24.50. Kiebitz. André Kaminski. Briefroman over de opkomst van het nazisme en de vervolging van de joden in Polen. Uitg. Bert Bakker, 34,90. Foto Jozef, Miriam Guensberg. De buutroman over de herinneringen van een vrouw aan haar Pools-joodse moe der. Uitg. Veen. 19,50. 's Nachts, Kristien Hemmerechts. Ver halenbundel. Uitg. Hadewych, 19,50. Misdaad In de naam van de vadert Gevecht in het duister, A.J.Quinell. Twee thrillers van een schrijver die zijn ware naam angst vallig geheim houdt. Uitg. Centerhoek, 24,90 p.d. Non fiction Amerikaanse Vara-serie 'Golden Girls', waarin de de rol van Sophia vertolkt. Uit geverij Van Holkema Warendorf, f 14,90. De dandy, of de overschrijding van het alledaagse. André Hielkema (red.) over de facetten van een extravagante vorm van cultuurkritiek, het dandyisme. Uit geverij Boom, f38,50. Politiek memo. Gegevens over ge meenten en provincies en de samenstel ling van de Tweede Kamer, bijgewerkt tot juli 1989. Uitgeverij Kluwer, f22,50 (bij abonnement 17,50). In de reeks Kleine Bibliotheek van Cu linaire Kunsten van uitgeverij Bosch en Keuning verschenen vier boekjes: Thee, Zoete smaakmakers, Specijeren, Tuin kruiden. Prijs per boekje 12,50. Auteur is Jill Norman. Jeugdherinneringen. Een document, Arthur van Schendel. De op verzoek van zijn kinderen vastgelegde jeugdherinne ringen van de bekende schrijver. Uitg. Meulenhoff, 29,50. Jeugdboeken Vallen vooreen vos, Rosalind Kerven. De avonturen van twee stadskinderen die verhuizen naar een klein dorp. Uitg. Ploegsma, ƒ24,95. Stoepkrijt. Gedichten voor de jeugd van Theo Olthuis met tekeningen van Anneke Hohmann. Uitg. Ploegsma, 22,50. Maja's bloemen zijn lekker, Lena An derson. Recept-plaatjesboek voor kinde ren. Uitg. Ploegsma, 21,50. Johan Brouwer heeft een heftig le ven geleid. Hij werd op 31 mei 1898 geboren, in Rotterdam. Zijn vader was "een eenvoudige, eerlijke man die het brood voor zijn gezin met hard werken op de werf van Wilton verdiende". Zijn moeder was een "strenge, beschaafde vrouw" die haar kinderen regelmatig voorlas. Ongetwijfeld uit de Bijbel: de ou ders waren lid van de Nederlands- Hervormde gemeente van Delfsha- De jonge Johan Brouwer wilde zendeling worden, een dominee be zorgde hem subsidie, hij ging naar het Christelijk Gymnasium in Rot terdam, liet zich in de zomer van 1915 inschrijven als student aan de Nederlandse Zendingsschool in Rotterdam, verhuisde in 1917 met de school naar Leiden, raakte in een geloofscrisis, raakte in een zenuw crisis, verliet de school, deed staats examen, ging Indische talen stude ren, beraamde in 1921 met een vriend een gewapende bankoverval die niet doorging, hielp zijn broer Cor bij een moordaanslag die wel doorging: de moord op de Essen- burgsingel van 3 februari 1922. Van 1922 tot 1928 zat Johan Brouwer in de strafgevangenis van Leeuwar den. Hij studeerde er Spaans. Waarom die moordaanslag? Hen drik Henrichs liet een hoogst inte ressante biografie verschijnen: 'Jo han Brouwer. Zoeker, ziener en be zieler', en moet de vraag beantwoor den. Hij veronderstelt een samen hang van motieven: "het financiële, het homoseksuele en het Raskol- nikow-motief'. Over dit laatste werd indertijd door psychiaters ge speculeerd. Brouwer zou geïnspi reerd zijn geweest door de hoofd persoon van Dostojewski's 'Schuld en boete'. Op 17 november 1928 kwam Brouwer vrij. Hij zette zijn studie Spaans voort, deed in 1930 zijn doc toraal, in Groningen, promoveerde in 1931 op het proefschrift 'Psycho logie der Spaanse mystiek'. Hij be wonderde het Spanje van de zes tiende eeuw, inclusief de Inquisitie, werd fervent katholiek en fervent anti-socialistisch. Zijn terugkeer in de maatschappij verliep moeizaam. Maar hij trouwde een professoren- dochter, kreeg een kleine baan in het onderwijs, schreef en vertaalde en maakte reizen naar het roerige Spanje waarover hij schreef. Hij maakte de Burgeroorlog mee, ver anderde van opinie over de fascis ten, ontsnapte te nauwernood aan de dood, verlegde, zo schrijft Hen richs, zijn sympathieën van het op standige katholieke naar het repu blikeinse 'rode' Spanje. Zijn mede werking aan katholieke dag- en weekbladen hield op. Hij werd leraar Frans in Utrecht en hield zich bezig met verzet tegen de Duitsers. Hij was betrokken bij de voorbereiding van de aanslag op het bevolkingsregister van Amster dam, op 27 maart 1943, werd gear resteerd en op 1 juli gefusilleerd. Inmiddels was hij een bekende schrijver geworden. Zijn boeken over Spanje kregen aandacht in kleine kring, hij vertaalde Ortega y Gasset. Zijn onder pseudoniem ver schenen eerste roman had weinig succes, maar zijn grote historische roman 'Philips Willem' werd een bestseller. Brouwer had een Spaan se graaf verzonnen die in een nu pas ontdekt geschrift vertelde over de oudste zoon van Willem van Oranje, door Alva ontvoerd, in Spanje opge voed. Scrupuleuze geleerden schudden het hoofd over de mystifi catie, een beweeglijke geleerde als Jan Romein was geestdriftig. En de lezers genoten van het brede ver standige relaas waarin het Neder landse volk met liefde werd geka rakteriseerd. Een derde roman, 'Vandaag geen spreekuur', weer on der pseudoniem, bleef vrij onbe kend. Hendrik Henrichs doet zijn best om Johan Brouwer te volgen in zijn ontwikkeling. Hij slaagt, dunkt me. het best wat betreft de intellectuele ontwikkeling. Hoe intens Brouwer zich ook met politiek bezig hield, hij had geen politiek instinct, en eigen lijk ging het hem meer om "hogere christelijke waarden". Hij wilde toeschouwer zijn, en meende dat hij na zijn jaren gevangenis niet anders kon zijn. Toch deed hij telkens in volle overtuiging zijn keuze, en aan vaardde de consequenties. Het lijkt me dat Henrichs bijzon der fraai Brouwers intellectuele le vensloop past in de ontwikkeling van de tijd. Hij gaat vrij ver. Na de oorlog wordt de verzetsheld Brou wer hoog geëerd, begrijpelijk, en Sal Tas veronderstelt dat hij, als hij de oorlog had overleefd, de leids man zou zijn geworden van een nieuwe generatie. Henrichs schrijft: "Dat is niet waarschijnlijk. Brou wers ideeën waren te christelijk ge oriënteerd om na de oorlog echt en vogue te raken bij jonge Nederlan ders". Henrichs laat Brouwer leven. Een tengere man met oranje-rood haar, ietwat geaffecteerd, een meeslepen de spreker, een bezielende peda goog. Zijn liefde voor Spanje was een nogal romantische liefde voor "het volk" en voor de felle Spaanse mystiek. Paranormale ervaringen waren hem vertrouwd, en hij impro viseerde erover, in zijn romans in elk geval. Een eerzuchtige man, die naar erkenning en burgerlijk hou vast streefde, Henrichs laat ook dat Wat mij twijfelachtig lijkt is de suggestie dat Brouwer homoseksu eel was. Over de jeugdvriend (Hen richs noemt hem Van Andel), met wie Brouwer de bankoverval be raamde en met wie hij als student enige tijd had samengewoond, heeft Henrichs niets te vertellen. Weet hij meer dan hij vertelt? Heeft hij van Brouwers weduwe informa tie gekregen? De gegevens die hij ons ter beschikking stelt zyn erg mager. ALFRED KOSSMANN Johan Brouwer. Zoeker, ziener en be zieler. Een biografie, Hendrik Hen richs, uitg. De Arbeiderspers, 49,90. De glasbak is taboe. Flessen spoelen kost minder energie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11