i mi: Salmonella- en listeriabacterie voelt zich prettig in magnetron Gebruik creditcard hier nog niet duurder Verwarrende vredesdiscussie defensiespecialisten Gemeentelijke woonlasten lopen zeer sterk uiteen Computer om goedkoopste autoverzekering te vinden Werking hersenen veel complexer dan gedacht Defensie bezuinigt: enkele parate eenheden opgeheven DINSDAG 29 AUGUSTUS 1 Temperaturen bij verwarmen vaak niet hoog genoeg In Groot-Brittanië hebben verschillende mensen al een voedselvergiftiging opgelopen door het eten van voedsel, dat in de magnetron is opgewarmd. Het Britse ministerie van landbouw heeft dan ook een kritisch onderzoek aangekondigd van alle magnetrons. samenstelling Karei Berkhout scheidene gevallen werden koude exemplaren onvoldoende werkt, plekken geconstateerd, waar de Philips laat haar apparaten testen De berichten uit Engeland zijn voor Jansen, microbioloog van de Rijks keuringsdienst van Waren in Den Haag, reden om de magnetron kwestie op de agenda te zetten voor de Adviescommissie Warenwet. Jansen: "Het opwarmen van voed sel brengt altijd een zeker risico met zich mee. De temperatuur waarop je voedsel opeet is namelijk lang niet y^avo'ndèï bacterie niet was vernietigd Het is dus zaak het voedsel opti maal te v< ter, dan precies doen. Boven de 70 graden celsius zit men altijd goed. Dan zijn alle micro- organismen gegarandeerd dood", zegt Jansen. Maar daar zit volgens de Consu mentenbond de kern van het pro bleem. De mensen zijn lang niet al tijd in staat het apparaat goed in te stellen. "Het is ook niet eenvoudig om de juiste tijd te schatten voor ontdooien en verwarmen. Vooral voor grotere porties is het moeilijk schatten. Bakken en braden is veili ger dan de magnetron", legt een woordvoerder uit. Het Britse onderzoeksinstituut bestempelde de gebruiksaanwijzin gen van de apparaten dan ook als ontoereikend. Woordvoerders van Philips en Siemens Nederland wil len hier niet van horen. De één le vert een "zeer uitvoerig" kookboek bij het apparaat, de ander onder- ijst klanten door het Rijkskwaliteitsinstituut Land- en Tuinbouwproduk- voordvoerster De Eetgewoonten De discussie over bacteriën in het voedsel is eigenlijk een discussie over de veranderde eetgewoonten van de mensen. "Wij willen verse produkten, die bovendien lang goed blijven. Als die produkten niet qptimaal zijn gesteriliseerd, krijgen micro-organismen weer de kans zich te herstellen. Zo wordt de liste ria in haar groei niet gehinderd door de relatief lage temperaturen van de koelkast", legt Jansen uit. Met an dere woorden: bacteriën overleven niet alleen door te lage opwarmtem- peraturen, maar ook door te hoge veringstemperaturen. i alle r Problemen met het voedsel heb- ben z'ch *n Nederland nog niet ge- 'kook-'demonstra- openbaard, al wijst de Consumen tenbond op het groeiend aantal ge vallen van voedselvergiftiging. Op Volgens de Britten zouden niet al- zichzelf is dat opmerkelijk, want het Zaanstad stuurt hoogste rekening De tarieven die gemeenten hun in woners in rekening brengen voor het ophalen van huisvuil, riool- en onroerend goedbelasting lopen sterk uiteen. Een omdat de kosten niet overal gelijk zijn. Met het onderhoud van het lo kale wegen- en fietspadennet is in een uitgestrekte gemeente meer geld gemoeid dan in een kleinere jaarlijks gemiddeld gemeente. Ook het voorzieningen- i kwijt speelt daarbij een belangrij- i het Veluwse Oldebroek niet ke rol. Het plaatselijke zwembad Het apparaat, dat in ons land in korte tijd ongekend populair is ge worden, heeft specifieke eigen schappen die het risico vergroten. "Het voedsel wordt, anders dan bij echter uit dat geen binnenuit verwarmd. Ie magnetrons in staat zijn voedsel merendeel de "doet Voedsel dat is opgewarmd in de magnetron vertoont vaak nog koude plekken, daar zijn de bacteriën niet gedood. (archieffoto) tot 70 graden celsius te een voorwaarde om alle micro-orga- te doden. Recent onderzoek wordt niet de Consumentenbond wijst Richtlijn de geteste waren en voedselvergiftiging nog steeds af zomergriepje". De huisarts het gekoeld be- opwarmen van voedsel zijn in Nederland niet voor handen. Er bestaan slechts codes voor ver hitting van vlees- en vleeswaren en voor sterilisatie van verpakte waar. meer dan 197 gulden, Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. De onroe rend goedaanslag (ogb) wordt bere kend op basis van de waarde of de oppervlakte van het huis. Bij zijn onderzoek is de bond uitgegaan van een huis ter waarde van een ton of een oppervlakte van 140 vierkante meter. Na Zaanstad is Utrecht de duur ste plaats. Gemiddeld brengen de grote steden aan ogb, riool- en reini gingsrecht 517 gulden per jaar in re kening, alleen Eindhoven vormt daarop een gunstige uitzondering met 495 gulden. Alkmaar, Enschede, Groningen. Hilversum, Leeuwarden, Rotter dam, Vlaardingen en Winschoten komen boven de 700 gulden per jaar uit en behoren daarmee ook tot de duurste gemeenten. Ook andere gemeentelijke tarie ven, zoals hondenbelasting, begra fenisrechten, parkeertarieven en de kosten voor trouwerijen, varieren sterk. Een hond houden kost niets Apeldoorn, Schijndel rekent vijf tig gulden en Nijmegen honderd, gehan- Een Rotterdamse baas is het duurst In de horeca wordt de teerd dat alles beneden 7 graden uit met 129 gulden. Celsius en boven 60 graden Celsius moet worden bewaard. ijsbaan, drijv meentelijke kosten op. De verschillen in premies voor au toverzekeringen kunnen tot enige honderden guldens oplopen. Maar de opbouw van het te betalen be drag is dermate ondoorzichtig, dat een computer hulp moet bieden. Die service biedt de Consumenten bond. Met behulp van een pc kan uit ongeveer honderd verschillende polissen de voordeligste verzeke ring voor elke auto en elke situatie worden afgesloten. De belangenvereniging waar schuwt de automobilist zich niet te laten (ver)leiden door speciale kor tingen voor de regio, het beroep of sekse. Uiteindelijk kan hij toch duurder uit zijn, dan bij een verze keraar met een lage basispremie. De Consumentenbond rekent per ad vies 25 gulden voor leden en 32,50 gulden voor niet-leden. De meeste bacteriën bevinden zich ^.ls een Amerikaan Neder- de buitenkant van het voedsel, lands restaurant bij het afrekenen Als het eten niet lang genoeg wordt zjjn portefeuille openvouwt worden A'armd, blij- ste delen koud, de bacteriën", aldus de microbio- Optimaal Onderzoek door het Britse Camp- den Food and Drink Research Asso ciation bevestigt het beeld. Enkele vooral de buiten- daarin tientallen gekleurde plastic daar ^.®rleven kaartjes zichtbaar met uiteenlopen- de namen als Diners Club, Visa en American Express: de creditcard. Hij voldoet de rekening door even- voudig zo'n kaartje te tonen. Deze creditcard is de beste illu stratie van de mentaliteit 'live now, pay later' (leef nu, betaal straks). Het kaartje bewijst niet dat je het Britse en Zuideuropese winkeliers hanteren twee prijslijsten "In Zuideuropese landen komt dat vaker voor", weet de marketing manager van Diners Club in Am- Nederland, evenals in Engeland, de provisies die creditcard-bedrijven de detailhandel berekenen vrij sterdam. In Groot-Brittannië heeft hoog. Bovendien wordt de Engelse kant-en-klaar-maaltijden werden verschuldigde geld nu hebt, besmet met de listeria-bacterie. Vervolgens werden ze in een aantal magnetrons volgens de bijgelever de instructies opgewarmd. In ver kaartje toont. Die haalt het vervol gens van de rekening van de consu ment. In Groot-Brittanië zijn al zo'n 26 miljoen creditcards in omloop. Daar is het geven van korting bij het met uw maaltijd is gesteld. Een contant in plaats van 'plastic' beta- micorprocessor berekent dan de ling voor de winkelier aantrekke- kooktijd die nodig is zodat u altijd lijk. Hij moet adviescommissie van de rege ring inmiddels zelfs gepleit voor de wettelijke mogelijkheid voor de winkelier twee prijzen te hanteren, U111JU. een voor contante en een voor cre- de consument het ditcard-betalingen. dat je het ooit zult kunnen betalen. De restauranthouder of winkelier stuurt de rekening naar de organisa- markt voor creditcards sterk be heerst door de Visa-organisatie, waar de Visa-, evenals de Eurocard de gebruiker gratis ditcard-organisatie hoeft te worden afgedragen. In de horeca speelt dit minder, omdat de creditcards hier nog vaak voor zakelijke doeleinden worden gebruikt. hun hoge contributies te verlagen. Beide organisaties willen een zeke re exclusiviteit behouden en de le den extra service blijven bieden voor de duurdere kaart. Wanneer de Engelse situatie - het berekenen van twee prijzen - ook in Frankrijk lager, omgerekend onge- Nederland de kop opsteekt, laten de veer 100 gulden voor Diners Club en creditcard-organisaties dat niet American Express en nog geen 50 over hun kant gaan. zo laat Diners gulden voor de Visa-Eurocard. In Club doorschemeren. Hoe is niet Engeland zijn de kaarten die vrij duidelijk, de winkeliers is het con- Het aanbieden MAGNETRON- De nieuwe Genius- magnetronovens van Panasonic zijn voorzien van een vochtigheids die precies registreert hoe Niet zo vaart In Nederland is lange tijd raar aan gekeken tegen de creditcard en ook nu zijn er 500.000 creditcards in de omloop. Voor de Nederlandse mid denstand is dat nog nauwelijks aan de orde. Een woordvoerder van de Nederlandse Consumentenbond verwacht dat een prijzenstrijd rond de creditcard in ons land niet zo'n vaart zal lopen. Weliswaar zijn in door de detailhandel voor contante betalers is in Nederland officieel zelfs niet bekend. Niet bij de Consu mentenbond, niet bij de creditcard organisaties, niet bij een branche organisatie als Horeca Nederland. kortingen de jaarlijkse lidmaatschapskosten de kaarthouder. Diners Club rekent volgens de Consumenten bond in Nederland tussen de 3,5 en 6 procent provisie, American Ex press tussen 3 en 6 en Eurocard tus- i 6 procent. Ter vergelijking Dat wil overigens niet zeggen dat wordt door dezelfde organisaties i de klant er om vraagt hier Frankrijk respectievelijk 2 a 4, 3,5 a 4,5 en 1 procent pfnvisie berekend. De provisies in Engeland liggen ken blijken in de praktijk gevoelig daar ergens tussenin. 10 en 15 Pond te zullen gaan vragen. Andere banken en kaartorganisa- ties hebben ook dergelijke plannen. Onder druk In Nederland heeft de introductie door de gezamenlijke banken tussen de die zo iets verbiedt, zo bevestigt het vrij goedkope Eurocard de prij- helemaal ongegrond lijkt onder druk gezet, zo bevestigt waarschuwing J~ Tr- Diners Club-woordvoerder. ministerie van economische zaken. Wel heeft de Britse consumenten organisatie al gewaarschuwd bij het toestaan van prijsdiscriminatie nauwlettend toe te zien dat de prij zen voor contante betalers omlaag gaat en niet die voor creditcard houders omhoog. Een angst die niet i de i Ac- Ook de jaarlijkse contributies Toch zijn Diners Club en American de kaarthouders liggen in Express niet - of nog niet - van plan de Visa- i-organisatie in Engeland dat de maatregel de inflatie aan zou kun nen wakkeren. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE AMSTERDAM (ANP) - Hersen functies blijken veel ingewikkelder dan in de wetenschappelijke wereld ooit werd gedacht. Bij de activitei ten zijn veel meer gebieden van de hersenen betrokken dan aanvanke lijk werd aangenomen. De simpele schema's waarin de verschillende gedragingen van de mens worden toegeschreven aan specifieke on derdelen van de hersenen, gaan niet meer op. Dit is de algemene opvatting van de geleerden die deze week deelne men aan een internationale confe rentie over hersenonderzoek in Am sterdam. De bijeenkomst werd ge organiseerd door het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek in de hoofdstad onder auspiciën van Unesco, de Koninklijke Nederland se Academie voor Wetenschappen en de Internationale Organisatie voor Hersenonderzoek. Dankzij allerlei nieuwe technie ken, waarmee het functioneren van de hersenen van de mens direct be keken kan worden, krijgen onder zoekers de laatste jaren steeds meer inzicht in deze complexe "machine rie". Naarmate het onderzoek vor dert, wordt het volgens de congres gangers steeds duidelijker dat de processen in de hersenen veel inge wikkelder verlopen dan men tot nu toe had aangenomen. Het voornaamste onderwerp op de conferentie is de pre-frontale schors, of wel de voorhoofdkwab. Dit deel van de hersenen wordt ge acht betrokken te zijn bij de hogere mentale functies. Bij de mens is de ze schors dan ook het hoogst ont wikkeld. Hier komen heel veel functies, zoals het gezicht, gehoor, reuk, smaak, motoriek, de regeling van de bloeddruk en de werking van maag en darmen bij elkaar. De voorhoofdkwab speelt volgens de deskundigen ook een belangrijke rol in processen als concentratie, le ren, geheugen, agressie, emoties en spanningen, maar ook bij aandoe ningen als epilepsie, schyzofrenie, dementie en de ziekte van Park- De nieuwste wetenschappelijke gegevens tonen aan dat, ofschoon de pre-frontale schors een centrale functie vervult bij hogere mentale activiteiten, andere onderdelen van de hersenen bij deze processen on misbaar blijven. Hiermee wordt de angst van sommige mensen, dat hersendeskundigen op den duur in staat zouden zijn door middel van een ingreep bepaalde functies of ge drag bij de mensen te veranderen, volgens de onderzoekers weggeno- Het hersenonderzoek kan naar de mening van de congresgangers be ter inzicht geven in het verloop van allerlei geestesziekte en neurologi sche aandoeningen zoals schyzofre nie en de ziekte van Parkinson. Op basis van de verkregen informatie kunnen dan betere therapiën wor den ontwikkeld en zelfs program ma's worden opgesteld ter voorko ming van deze afwijkingen. Op het congres kon nog geen doorbraak worden gemeld in het ja renlange onderzoek naar de ziekte van Alzheimer, de meest ernstige vorm van dementie die door het steeds ouder worden van de mens een groot maatschappelijk pro bleem aan het worden is. Vaststaat dat het verschijnsel het gevolg is van het afsterven van hersencellen, maar een alles omvattend antwoord op de vraag waardoor deze degene ratie van de hersencellen optreedt, kon op het congres nog niet worden gegeven. Zowel erfelijke als omge vingsfactoren kunnen een rol spe len. Ook de voeding kan er iets mee te maken hebben. Uit onderzoek is wel gebleken dat de geestelijke achteruitgang van een mens kan worden vertraagd. Afgestorven hersencellen kunnen niet meer tot leven worden ge bracht, maar de functies kunnen wel door nevencellen worden over genomen. Door deze cellen te acti veren kan dementie weliswaar niet worden genezen, maar toch afge remd. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) wil enkele tientallen miljoenen guldens bezuinigen door enkele parate een heden van de landmacht nog dit jaar op te heffen. Met de maatregel, die in de komende begroting wordt opgenomen, vervallen tenminste 400 arbeidsplaatsen bij de land macht. Van Houwelingen wenst ook bij de andere krijgsmachtdelen te be zuinigen door de exploitatiekosten te drukken, maar nadere cijfers daarvan zijn niet bekend gemaakt. Bij de Landmacht gaat het gaat om de 129 munitie-aanvullingscom pagnie, de 110 middelzware trans portcompagnie, de 146 werktroe- pencompagnie. Ook de in West- duitsland gelegerde 435 infantierie beveiligingscompagnie wordt op geheven. De Belgen nemen de be- veiligingstaken van die compagnie De compagnieën zullen mobilisa bel worden gesteld en alleen in tijd van oorlog of internationale span ning worden opgeroepen. Voor de beroepsmilitairen bij deze eenhe den worden binnen de landmacht andere arbeidsplaatsen gezocht. De dienstplichtigen kunnen in een aan tal gevallen de dienst voortijdig ver laten. Geen fusie Franse reisbureau s BONN (AP) De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl (op de foto rechts naast de nieuwe secretaris-ge neraal Riihe) zal waarschijnlijk opnieuw tot partijlei der van de christen-democratische CDU worden geko zen en daarmee mogelijk weer bondskanselier na de verkiezingen van 1990 worden. Dit zei de minister-pre sident van de deelstaat Rheinland Pfalz, Wagner, gis teren na de partijvergadering van de CDU, die achter gesloten deuren plaats had. De steun van de partijleden van de CDU i rKohl van groot belang, omdat hij dit jaar veel aan popula riteit heeft ingeboet. Voor veel kiezers zal de keuze van de partijleiding een grote teleurstelling zijn, omdat zij hoopten dat er met een nieuwe partijleider een frisse wind door de partij zou kunnen waaien. Uit een opinieonderzoek, dat door het onderzoeksin stituut Emnid in Bielefeld werd uitgevoerd en gisteren in het weekblad Der Spiegel werd gepubliceerd, bleek dat 71 procent van de 1000 ondervraagde Westduitsers een andere bondskanselier wil hebben. Van die 71 pro cent zei 59 procent CDU-aanhanger te zijn. (foto anp> PARIJS (DPA) - Club Mediterra- nee en Nouvelles Frontieres, de twee grootste toeristische organisa ties in Frankrijk, hebben hun be sprekingen over een samengaan af gebroken, zo heeft Club Mediterra- nee gisteren meegedeeld. Als de fu sie was geslaagd zou na de West duitse TUI en de Britse Thomson de grootste reisorganisatie ter wereld zijn ontstaan. Oorspronkelijk zou Club Mediter- ranee een belang van 34 procent ne men in Nouvelles Frontieres. Het ging er vooral om de onderhande lingspositie ten opzichte van de luchtvaartmaatschappijen te ver sterken. Het grote struikelblok bij het overleg was de deelneming van tien procent van de Franse staats bank Caisse des Depots in Nouvel les Frontieres. Nouvelles Frontieres biedt goed kope vluchten aan naar het Ca- ribisch Gebied, Afrika en het Verre Oosten, en exploiteert elf hotels. Club Mediterranee, eigendom van Franse en Belgische financiële in stellingen, moet het vooral hebben van vakantiedorpen op exotische locaties. Alarm voor gevangen kinderen GENEVE (AFP) Een meisje van negen jaar zit op verdenking van drqgs- smokkel vijf maanden geketend in een Pakistaanse gevangenis. Een acht jarige zit al vanaf zijn geboorte met zijn moeder in een Etiopische gevange nis en is geestelijk onderontwikkeld. Een 16-jarig meisje dat verkracht en gemarteld is, zit eerst twee weken op een Turks politiebureau en gaat daar na drie maanden de gevangenis in. In een rapport aan de VN-mensenrechtencommissie slaan de hulporga nisaties Terre des Hommes en Défense des Enfants Internationale (DEI) alarm. Het probleem van kinderen in gevangenissen is 'universeel en seri eus', zo stellen zij. Over de hele wereld leven duizenden kinderen onder erbarmelijke om standigheden in gevangenschap. De hulporganisaties vinden dat de inter nationale gemeenschap moet eisen dat kinderen gescheiden van volwasse nen gedetineerd worden gehouden. DEN HAAG (GPD) - Defensiespe cialisten uit de Tweede Kamer dis cussieerden gisteren op uitnodiging van het Inter Kerkelijk Vredesbe raad. De oogst: IKV-secretaris Fa- ber ('alle kernwapens de wereld uit') is lid van de PvdA ('verminde ren van de rol van kernwapens, ge richt op afschaffing') en staat zelfs op de lijst in Den Haag. De persoon lijke mening van CDA-kamerlid De Kok wijkt hier en daar fors af van het verkiezingsprogram van zijn ei gen partij. PvdA'er Van Traa vindt opvattingen van Groen Links 'kul koek'. En Weisglas (WD) is in geval van oorlog bereid kernwapens in te zetten. door Bart Jochems eigenlijk al wist: de vredesbewe ging is dood, tenzij een nieuwe, aan sprekende doelstelling wordt ge vonden. Naar boven afgerond wa ren er vijftig toeschouwers te tellen, merendeels pensioengerechtigde IKV-leden. IKV-voorzitster Ien van den Heuvel verzuchtte: "We krijgen de mensen tegenwoordig niet meer op de been". Faber gaf de aanzet tot de discus sie met een aantal opmerkingen over de verschillende partijpro gramma's. Die zijn volgens -hem 'klassiek' van aard. Niemand is uit op integratie van Oost- en West-Eu ropa. Het oostblok wordt misschien niet meer als vijand, maar nog wel als tegenstander gezien en de rol van de kernwapens is bij WD, CDA en D66 opgewaardeerd nu er op conventioneel gebied ontwape ning 'dreigt'. Merkwaardig vond Faber het dat vrede en veiligheid geen 'issue' is tijdens de verkiezingscampagne. In 1986 werden daar nog robbertjes over gevochten. CDA'er De Kok diende hem van advies: "Kernwa pens zijn uit de belangstelling ver dwenen. Het IKV zou er goed aan doen de discussie te verbreden". Niet op die kernwapens blijven zit ten, maar alle facetten in de Oost- West-relatie meenemen. Nu is het te veel een debat voor 'techneuten'. Na een voorzet van Van Traa liet de CDA'er zich ontvallen dat hij persoonlijk voor bevriezing van de defensie-uitgaven is, terwijl zijn partijprogram over 0,6 procent groei rept. De WD'er Weisglas sprong daar met graagte op in. Hij hield De Kok voor dat deze bijeen komst in het kader van de komende verkiezingen was georganiseerd. De Kok diende derhalve het CDA- standpunt uit te dragen. "U zit hier toch niet omdat de organisatie in het telefoonboek bij de 'K' in Ab coude ene De Kok tegenkwam? U zit hier voor het CDA. Het interes seert de mensen ook geen zier wat Weisglas persoonlijk ervan vindt, het gaat om de partij". Smalend gelach en hoge wenk brauwen vielen De Kok ten deel toen hij verklaarde dat handhaven van de huidige 0,6 procent groei het zelfde is als 'bevriezen'. "We hebben het zakgeld aan de NAVO op 0,6 procent bevroren", aldus De Kok. Met de anderen had Engwirda (D66) een heel andere definitie van be vriezing: nul procent groei. Op een vraag uit de zaal verklaar de De Kok verder kernwapens niet te willen gebruiken in geval van oorlog, want ze hebben dan al ge faald in hun afschrikkende wer king. Weisglas greep wederom de microfoon om De Kok de les te le zen, maar nu diende ook hij de vraag te beantwoorden. "Uiteinde lijk moetje bereid zijn kernwapens in te zetten". In De Kok zag de W- D'er de wederopstanding van Scholten en Dijkman (de CDA-dis- sidenten die geen kernwapens wensten en uit de partij verdwe nen). De opvattingen van Van Es (Groen Links) vielen bij Van Traa niet in goede aarde. Van Es betoog de dat de tweedeling van Europa versterkt wordt door het opzetten van een Europese defensie. Neder land moet uit de NAVO en een 'ac tieve ontwapeningspolitiek' is al leen met neutrale landen te voeren. Van Traa omschreef dat als 'kul koek'. De discussie 'Nederland uit de NAVO' is gepasseerd, aldus de PvdA'er. Nog één hamvraag kwam er uit het publiek. Moet het Westen een zijdig ontwapenen om Gorbatsjov binnenslands een kans te geven en voort te gaan met de internationale ontspanning? De Kok: "Politiek werkt niet op sympathieke maatre gelen". Van Traa: "Nou, het hélpt wel".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9