Topontmoeting De Klerk en Kaunda Grieken verbranden herinneringen aan burgeroorlog Cambodj a-overleg dreigt te mislukken Vredesplan ANC niet besproken Sacharov zocht in kampen naar Raoul Wallenberg Israëlische huurlingen op borgsom vrijgelaten Gorbatsjov: Litouwen ging te ver Oproerpolitie herovert eilandje in Hongkong DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 JOHANNESBURG (GPD/DPA/Rtr/AFP) De waarnemend president van Zuidafrika, commandopost F.W. de Klerk en zijn collega Kaunda van Zambia zullen alles in het werk stellen om het vredesproces in Angola te redden. De Klerk bracht gisteren een bezoek aan Kaunda in de Zambiaanse grensstad Livingstone. De staatshoofden kwamen overeen dat het akkoord dat twee maanden geleden werd gesloten tussen de leider van opstandige Unita-bewe- ging. Jonas Savimbi, en de Angolese president Dos Santos de basis van de vredesregeling moet blijven. STOCKHOLM (AP) - De Russi- sche mensenrechtenactivist en No belprijswinnaar Sacharov heeft in strafkampen in zijn land vergeefs gezocht naar sporen van Raoul Wal lenberg, de legendarische Zweedse diplomaat die na de Tweede We reldoorlog in Russische gevangen schap verdween. Dat heeft de Zweedse krant Svenska Dagbladet gisteren gemeld. Wallenberg redde tijdens de oor log in Hongarije duizenden joden van de nazi-vernietigingskampen door hen Zweedse paspoorten te ge ven. Op 17 januari 1945, na de ver overing van Budapest door het Ro de Leger, werd hij voor het laatst ge- op weg naar een Russische berg in 1947 in een Russische ge vangenis een natuurlijke dood was gestorven. Maar er bleven getuige nissen komen van gevangenen uit strafkampen in de Sovjetunie, die zeiden Wallenberg te hebben ge zien. De Zweed zou nu 77 jaar oud zijn. Volgens de documenten die het Svenska Dagbladet kreeg, bracht Sacharov de zaak ter sprake bij het Politburo, en beloofde hij het op te nemen met president Gorbatsjov. Uit de papieren bleek dat Sacharov was gestuit op een onlangs vrijgela ten langgestrafte gevangene, die per abuis mogelijk voor Wallenberg gehouden was. gearresteerd door het Rode Leger. Svenska Dagbladet concludeerde den. Rode Kruis. Sacharov vertelde Wijkman dat hij met zijn vrouw Je- lena Bonner, op aanwijzing van een Zweedse bron, twee werkkampen had bezocht nabij Torzhok, een kleine 200 kilometer ten noorden van Moskou. Hij had daar echter geen spoor van Wallenberg gevon- Sacharov stelde voor dat een Zweedse afgezant met Marcus zou gaan praten in diens woonplaats Si- i niet Wallenberg heb- tivkar, ongeveer 900 kilometer ten noordoosten van Moskou. Volgens daaruit dat gevangenen die zeiden een Zweedse diplomaat in de ge vangenis te hebben ontmoet, moge lijk Marcus e ben gezien. Vollrath Tham. op het Zweedse Sacharov zou Marcus, ondanks een ministerie van buitenlandse zaken beroerte die hij onlangs kreeg, in- verantwoordelijk voor de zaak Wal- formatie kunnen verstrekken over lenberg, bevestigde dat Sacharov Wallenberg. De waarnemend president van zien en er werd van tevoren druk ge- Zuidafrika, De Klerk, en het Zam- speculeerd dat Kaunda De Klerk biaanse staatshoofd Kaunda zeiden het nieuwe vredesplan zou voorleg- gisteren "eerlijk en open" met el- gen van het African National Con- kaar te hebben gesproken. Twee gress (ANC), dat in Zuidafrika we- weken geleden nodigde Kaunda, gens terroristische acties verboden als leider van de frontlijnstaten, De is. Klerk uit voor een ontmoeting om Het vredesplan van de zwarte be- "kennis te maken". De Klerk was vrijdingsbeweging ANC kwam ech- toen nog leider van de regerende ter niet aan de orde, aldus De Klerk. Nationale Partij en stond slechts op Hij had Kaunda verteld dat elke de nominatie om Pieter Botha na de staat en dus ook Zuidafrika het verkiezingen van 6 september op te recht had zijn eigen zaken te rege- volgen als president. len. Kaunda herhaalde dat hij niet Botha was echter dermate ont- de woordvoerder van het ANC is. stemd over dit voorgenomen be- Over de ontwikkelingen in Zuid- zoek dat hij op 14 augustus aftrad, afrika wilden geen van enige uit- waarna De Klerk tot waarnemend spraken doen. president werd benoemd. Het ge- Intussen dreigt de burgeroorlog in Angola weer op te laaien, nadat Unita verleden week zei de wapens weer op te nemen tegen de marxisti sche regering in Luanda. Savimbi was woedend, omdat de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (OAS) verleden week de lezing van Dos Santos en Kaunda had gesteund dat Unita op zou gaan in de regerende MPLA-partij en dat hij in balling schap zou gaan. Kaunda heeft zich gisteren van dit standpunt gedis- zijn bezoeken aan president Chissa- no van Mozambique, vorige maand, en nu aan Mobutu en Kaunda wil hij aantonen dat hij bij machte is Zuid- afrika's isolement in Afrika te door breken. Een functionaris van het Zweed se ministerie van buitenlandse za ken bevestigde dat Sacharov was per abuiTmogelijk betrokken bij de speurtocht naar het lot van Raoul Wallenberg, en dat het ministerie Svenka Dagbladet nog niet eerder gepubliceerde do cumenten ter beschikking had ge steld. De Sovjetunie maakte in 1957 na een internationale campagne voor Wallenberg, bekend dat uit de ar chieven was gebleken dat Wallen- verkkampen had bezocht om infor matie over de vermiste Zweedse di plomaat te vergaren. Tham weiger de echter meer informatie te ver trekken. Hij zei dat "belangrijke de- Zondag riep de Russische televi sie iedereen die informatie had over Wallenberg op die te melden aan de overheid. Nog nooit eerder was op de staatstelevisie over de Zweedse Kennissen hadden Sacharov ver teld, gesproken te hebben met Ei- nar Marcus, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Tsjechoslowakije joden redde van de vernietigings kampen. Marcus, kennelijk van Zweedse komaf, zou net als Wallen berg aan het eind van de oorlog zijn Afhaans verzet voert strijd op tegen regering KABUL (Rtr) Afghaanse opstan- tantieerd. delingen hebben hun aanvallen i De Klerk had vrijdag al met de het land geïntensiveerd in een po- Zaïrese president Mobutu Sese Se- ging de volgende week beginnende ko, architect van het akkoord, over conferentie den te laten zien dat er nog altijd kening moet worden gehouden met zijn opwachting in Pretoria, waarna hen. Dit is gisteren vernomen in -hij zijn bereidheid uitsprak weer te kringen van de Afghaanse regering, willen onderhandelen met Dos San- Een zegsman zei dat de zwaarste tos. gevechten momenteel plaatsheb- Voor De Klerk was het bezoek ex- ben rond de stad Khost aan de grens tra belangrijk, omdat hij daarmee met Pakistan. De verzetsstrijders aan de vooravond van de verkiezin- hebben daar een post veroverd op gen op zes september zijn prestige de regeringstroepen die er echter al les aan doen hun positie terug te winnen, aldus de woordvoerder. Hi j voegde daaraan toe dat de opstan delingen verder Kalat, hoofdstad van de zuidelijke provincie Zabul, en Jalalabad zouden bestoken met raketten. Diplomaten en regeringsfunctio- PARIJS Delegaties op de Inter- narissen in Kabul vermoeden dat nationale conferentie over Cam- het verzet zijn aanvallen heeft opge- bodja in de Franse hoofdstad doen voerd om de conferentie van niet- verwoede pogingen om alsnog met gebonden landen, die 4 september een compromis te komen, voordat begint in de Joegoslavische hoofd- de bijeenkomst morgen wordt afge- stad Belgrado, te laten zien dat het sloten. Maar conferentiekringen nog altijd een belangrijke machts- meldden vanochtend, dat de minis- factor is in Afghanistan. ters van buitenlandse zaken probe- Kabul is van plan een diploma- ren in elk geval te verhinderen, dat tiek offensief te lanceren op die bij- er een oplossing wordt gevonden eenkomst om Pakistan en de Vere- volgens Afghaans model. nigde Staten ertoe te bewegen mee te werken aan een politieke oplos sing voor de burgeroorlog in Afgha nistan. len" van het dossier-Wallenberg diplomaat gesproken. Het Kremlin niet ter beschikking waren gesteld heeft bovendien een delegatie van aan de krant, en dat die delen ook de in Stockholm gevestigde Raoul geheim zouden blijven. Wallenberg Vereniging uitgeno- Svenska Dagbladet schreef dat digd naar Moskou te komen om het meer dan 6000 pagina's documen- Wallenberg-dossier daar te bestude- ten waren doorgespit uit een dos- ren en om met hoge functionarissen sier dat 54 boeken omvate. Volgens over de zaak te praten. Van de dele de krant had Sacharov in december gatie zullen naaste familieleden Zeilers brengen hun spullen in veiligheid nadat hun jacht in de buurt van Kiel aan de grond liep. Een zware noordoosterstorm met orkaanbuien teisterde gisterochtend de Westduitse Oostzeekust van Schleswig-Holstein. Dijken braken door, rivieren traden buiten hun oevers en bomen werden ontworteld. Over de schade was vanmor- Zuidafrika kan opvijzelen. Met <?en nog niets bekend. <foto AP> bodjaanse groepen elkaar in de ha ren zullen vliegen. Dat gevaar dreigt nu de drie ver zetsgroepen onder leiding prins Norodom Sihanouk geen akkoord hebben kunnen bereiken om met het door Hanoi gesteunde regime in Phnom Penh een overgangsrege ring te zijn, gelooft dat er een nieuwe bur- slottekst op bezwaar bij China en de geroorlog komt als de militaire ster- Rode Khmer. Ook is men het on- ke Rode Khmer uit de regering eens wordt gehouden. De Franse minister van buiten landse zaken en medevoorzitter van de conferentie, Roland Dumas, ver klaarde dat de commissies, die eer der deze maand zijn ingesteld, er TEL AVIV Twee Israëlische ver dachten in de Colombiaanse huur lingenzaak zijn gisteren na een eer ste politieverhoor op borgsom vrij gelaten. De ondervraging van de re serve luitenant-kolonels Yair Klein en Amatsia Shuali duurde zeven uur en zal binnenkort worden voortgezet. door Ad Bloemendaal De twee, directeuren van het parti culiere militaire adviesbureau Hod Hachanit (Speerpunt), worden er van verdacht betrokken te zijn bij de opleiding van de moordbrigades van Colombiaanse drugsbaronnen. Het is nog niet precies duidelijk welke beschuldigingen tegen het tweetal zullen worden ingebracht. De politie probeert na te gaan of Hod Hachanit de Israëlische wet heeft overtreden door zonder ver gunning van het ministerie van de fensie een militaire opleiding te ver zorgen in het buitenland. Het is mogelijk dat het onderzoek zich uitstrekt tot andere operaties van het bureau. Gisteren heeft de politie huiszoeking verricht bij Klein, waarbij documenten in be slag zijn genomen. Klein en Shuali hebben hun paspoort moeten inle veren, in afwachting van verder ver hoor. De twee houden vol dat zij in Co lombia niets anders hebben gedaan dan arme boeren en landarbeiders zelfverdediging tegen terroristen. Het afgelopen weekein- door Bob Mantiri Buitenland kort Dat houdt in, dat dt bezetters het land in een burgeroorlog achterla ten. Gevreesd wordt dat wanneer Vietnam volgende maand zijn troe pen terugtrekt, de vier Cam- verafschuwt Premier Hun Sen weigert de niet in zijn geslaagd c macht te delen met de Rode Khmer, zamenlijke verklaring op te stellen, die verantwoordelijk wordt gesteld Onderlinge fundamentele geschil- voor de moord op anderhalf miljoen len tussen de Cambodjaanse groe- landgenoten. Vietnam en de Vere- pen hebben een brede regeling van nigde Staten willen evenmin dat de het al tien jaar durend conflict on oude brute heersers weer regeer- mogelijk gemaakt, macht krijgen. Coalitieleider Sihanouk en China eisen, dat de Rode Khmer deel uit maken van de overgangsregering. Sihanouk, die de Rode Khmer wel controle op het aantal Vietnamese igranten in Cambodja en over wat te trainen er met hen moet gebeuren. Er resten de conferentie nog twee de liet Klein weten dat hij tijdens dagen. Maar het feit, dat ministers het politie-onderzoek "een doos van van buitenlandse zaken van de VS, Pandora" zou openen, waarbij de de Sovjetunie, Groot-Brittannië en namen naar buiten zouden komen de secretaris-generaal van de VN, van hooggeplaatste Israëliërs, on- Perez de Cuellar, hebben besloten derwieKnessetleden.dieinColom- om weg te blijven van de slotzitting, bia actief zijn geweest in militaire betekent volgens diplomatieke aangelegenheden, waarnemers, dat een oplossing nog Twee leden van het Israëlische niet nabij is. parlement hebben gisteren name- Dumas. Zo heerst e ver de rol v ook grote onenigheid in de VN bij het over- vredesregeling en de een staakt-het-vuren. r zegt realistisch te De term volkenmoord stuit in de Azerbajdzjan Het Sovjetministerie van binnen landse zaken heeft meer speciale troepen gestuurd naar Armenië en Azerbajdzjan vanwege de toegeno men spanningen in het gebied ge durende de afgelopen week. Cuba Een militaire aanklager op Cuba heeft 20 jaar gevangenis geëist te gen generaal Abrantes, een paar maanden geleden nog minister van binnenlandse zaken en een van de meest intieme medewerkers van president Fidel Castro. Abrantes wordt samen met nog zes officieren beschuldigd van machtsmisbruik en corruptie. Warschaupact Het Poolse leger is in het geval van een confrontatie tussen Oost en West niet meer te vertrouwen voor het Warschaupact, zo menen wes terse deskundigen. Als de Sovjet troepen het Poolse spoorwegennet niet vast in handen hebben, zal het hun uiterst moeilijk vallen om een grondoorlog in Europa te voeren, zeggen analisten van het Ameri kaanse ministerie van defensie. Zuidafrika De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren enige honderden zwarte scho lieren met traangas uiteen gedre ven, na een protestmars tegen ras senscheiding in het onderwijs. Dit hebben ooggetuigen verklaard. Aids Mensen die van plan zijn naar Australië te emigreren, zullen een verplichte test op aids en het HIV- virus moeten ondergaan. Dit bete kent echter niet dat Australië ieder een die besmet is, de toegang tot het land zal weigeren, zo heeft de Australische regering vandaag mee gedeeld. Student In de oostelijke Chinese stad Hang- zhou is, voor zover bekend, de eer ste student veroordeeld wegens zijn aandeel in de betogingen van de door het Volksbevrijdingsleger bloedig neergeslagen democratise ringsbeweging. Zhang Weiping, student aan de Zhejiang-kunstaca- demie in Hangzhou, werd door een plaatselijke rechtbank veroordeeld tn( nwpn inar wvAnwnisstraf. MOSKOU (Rtr/DPA/AP) - De communistische partijleiders van Estland, Litouwen en Letland pro beerden gisteren een openlijke bot sing met Moskou te voorkomen, na de waarschuwing van het Kremlin dat de drie Baltische Sovjet-repu blieken de nationalistische senti- de partijleiders hielden gisteren reeds een voorbereidende vergade ring. Gisteren werd ook bekend dat Sovjet-president Gorbatsjov het af gelopen weekeinde vanaf zijn va kantieadres heeft gebeld met Algir- das Brazauskas, de leider menten binnen de perken moeten communistische partij in de repu- houdep. bliek Litouwen. Gorbatsjov zei te- Zowel van de communistische gen de partijleider van de commu- partij in Estland als die van Litou- nistische partij in Litouwen, Bra- wen kwam gisteren het Centraal zauskas, dat de Baltische Sovjet-re- Comité in spoedzitting bijeen om publiek te ver is gegaan in haar zich te beraden over de waarschu- strijd om de onafhankelijkheid, wende wóórden uit Moskou. In Let- Het Centrale Comité van de com- land vindt het plenum van het Cen- munistische partij in Moskou gaf traal Comité morgen plaats, maar zaterdag een verklaring uit waarin het zei dat separatisten de Sovjet-re publieken Estland, Letland en Li touwen in een poel van verderf stor ten met hun onafhankelijkheids streven. De verklaring kwam enkele da gen nadat inwoners van deze drie Baltische staten een menselijke ket ting tussen hun drie hoofdsteden hadden gevormd in het kader van de herdenking van het Molotov- Ribbentrop pact dat in 1939 werd gesloten. Een jaar later lijfde de Sovjetunie de drie staten in. Zon dag stroomden in Moldavië hon derdduizenden mensen samen om te eisen dat hun moedertaal de offi ciële taal van Moldavië wordt. HONGKONG (Rtr/AFP) De oproerpolitie van Hongkong heeft giste ren via een bestorming een onherbergzaam eilandje in een uithoek van de kolonie heroverd, waarvan de politie zondag na een hevige slag was verdreven door 5000 woedende Vietnamese bootvluchtelingen. Niet minder dan 250 man politie landde met helikopters en patrouil levaartuigen en begon onmiddellijk met de verplaatsing van 1000 vluchtelingen naar een ander eiland. De rellen op Tai Ah Chau, een heuvelachtig eilandje zonder water voorziening, braken uit naar aanleiding van onenigheid over rijstrant- soenen. De politie vuurde tientallen traangasgranaten af om de stenen gooiende menigte van Hongkong in bedwang te houden. Zij moest evenwel het eiland verlaten nadat ongeveer 23 agenten gewond waren geraakt. De Vietnamese bootvluchtelingen verblijven op het eilandje vor de kust van Hongkong in smerige provisorische onderkomens. Het is de bedoeling dat zij daar blijven totdat er wat ruimte komt in de overvolle vluchtelingenkampen in de Britse kroonkolonie. De rellen van zondag tonen duidelijk het veiligheidsprobleem in de kampen aan en geven opnieuw voedsel aan oproepen in Hongkong om een aantal van de ongeveer 55.000 vluchtelingen snel naar huis terug te sturen. lijk bevestigd dat zij in de afgelopen paar jaar militair zaken hebben ge daan in Colombia, zij het naar hun zeggen met medeweten van de Is raëlische autoriteiten. Het gaat om oud-generaal Saguid (Likud), voor malig hoofd van de militaire inlich tingendienst, en reserve-generaal Ze'evi, leider van de rechts-extre- mistische partij Moledet. Intussen raakten een cameraman van het Amerikaanse televisiesta tion ABC en vier Israëlische politie agenten gisteren gewond bij onge regeldheden in het dorp Beit Safafa op de Westelijke Jordaanoever. De problemen deden zich voor tijdens de begrafenis van een jonge Pales tijn die een dag eerder door het le ger was doodgeschoten. De politie besloot de begrafenisstoet te ont- binden. Extremisten in Libanon dreigen paus te doden BAYRUT (AP) Een vrijwel onbe kende Libanese strijdgroep heeft gisteren gedreigd paus Johannes Paulus II te vermoorden, indien hij een bezoek zou brengen aan Liba- Na een nacht van beschietingen over en weer tussen de Syrische troepen en het christelijke Libanese regeringsleger, bleef het gisteren vrij rustig in en rond de Libanese hoofdstad Bayrut. Sinds vijf maanden geleden de gevechten uitbraken tussen de troe pen van de christelijke legerleider Michel Aoun en de alliantie van isla mitische strijdgroepen en het Syri sche leger, zijn volgens de politie 792 mensen om het leven gekomen en 2247 anderen gewond geraakt. Paus Johannes Paulus II heeft ge zegd dat hij graag Libanon zou be zoeken om islamieten en christenen te bewegen de 14 jaar oude burger oorlog te beëindigen. Het Vaticaan heeft bekend gemaakt te bestude ren of een bezoek mogelijk is. Het dreigement van de Organisa tie voor de Verdediging van de On derdrukten, en het taalgebruik in de handgeschreven in het Arabisch ge stelde verklaring doen vermoeden dat de groep bestaat uit fanatieke shi'ietische moslims, mogelijk met banden in Iran. "Aan zijne heiligheid paus Johan nes Paulus II. Wij richten ons tot hem, in de hoop dat hij zijn testa ment maakt voor hij naar Bayrut komt", zo schrijft de groep. "De or ganisatie waarschuwt dat zijne hei ligheid de paus een van de slachtof fers zal zijn van de criminele oorlog die ons geliefde vaderland Libanon doormaakt. De organisatie bena drukt tevens dat dat de paus zal. worden ontvangen op dezelfde ma nier als wij de Israëlische invallers, de troepen van Reagan en die van de 'Liefhebbende Moeder' (waar mee Frankrijk wordt bedoeld) in 1982 en 1983 hebben ontvangen." ATHENE Augustus, de maand die Griekenland ook dit jaar weer een aantal noodlottige bosbranden heeft opgeleverd, eindigt met een ceremonie waarin het vuur een heel andere rol moet spelen: een reini gende, louterende rol. In een grote hoogoven bij Athene worden van daag miljoenen 'dossiers' verbrand uit de periode van en na de burger oorlog van 1946 tot 1949. Dit moet de 'nationale verzoening' symboli seren tussen rechts en links, die el kaar in die oorlog bevochten. door Frans van Hasselt Sinds twee maanden steunt de Alli antie van Links en Vooruitgang (ALV), waarin de communisten de hoofdmoot vormen, de regering van de conservatief Tzannetakis. De meeste ministers zijn afkomstig uit de rechtse Nieuwe Democratie. Ex perts uit de ALV beheren echter on der andere de belangrijke porte feuilles van justitie en binnenland se zaken. De regering wil drie maan den aanblijven om schoon schip te maken na de vele schandalen waar- van haar vnnrgungpr Hip van rip sn- cialistische Pasok onder Andreas Papandreou, wordt beschuldigd. Geleidelijk nam deze combinatie de omschrijving van 'nationale ver zoening' aan. Zo kon zij de 29ste au gustus van dit jaar, waarop het pre cies 40 jaar geleden is dat de burger oorlog tot een eind kwam, moeilijk voorbij laten gaan. Op die dag leden de pro-communistische legers in het hooggebergte van Noordwest- Griekenland hun definitieve neder laag. Besloten werd om alle 16,5 mil joen dossiers, die tijdens en na deze burgeroorlog over het politiek ge drag van de burgers zijn bijgehou den, plechtig te verbranden. Later op de dag zal een feestelijke parle- mentszitting worden gehouden, waar alle partijleiders het woord zullen voeren, inclusief, voor het eerst sinds zijn politieke nederlaag en ziekte, Pasok-leider Andreas Pa pandreou. Erg feestelijk zal die toespraak niet uitvallen. De Pasok heeft reeds bezwaar aangetekend tegen de ver brandingsceremonie, en de 128 le den van haar parlementsfractie hebben een verzoek ingediend dat hun dossiers niet worden verbrand, iets wat administratief vermoede- luk moplink valt te yprwf/fnliikyn Andreas Papandreou. Het is een ingewikkelde en curi euze zaak met die dossiers. In 1984 was het de Pasok, toen op het hoog tepunt van haar macht, die plotse ling de verbranding van de dossiers aankondigde. Daarmee moest sym bolisch worden duidelijk gemaakt rial 7,i h„ n,)ctck rlo zoening' belichaamde en de periode had ingeluid dat niemand meer bang hoefde te zijn voor de autori teiten en de politie. Maar er rezen meteen bezwaren, van linkse verzetsorganisaties, van individuele kopstukken uit de link se gelederen en van historici. Laatstgenoemden klaagden dat het verbranden van documenten, van welke aard dan ook, altijd ten koste gaat van hun wetenschap. Het was toch al zo'n toer, een enigszins ob jectieve weergave te brengen van wat er in de jaren '40 en '50 was ge beurd. De dossiers hoefden hele maal niet meteen te worden open gesteld, maar ze moesten wel be schikbaar blijven voor latere gene raties historici. Velen van degenen over wie de dossiers gingen betoogden: "Het is mijn dossier, ik wil het hebben, of op z'n minst heb ik er recht op, het in te zien. Juist omdat er nu geen re den meer is tot angst, mag ik met mijn eigen dossier worden gecon fronteerd". Er werden ook juridische argu menten aangevoerd om deze rede nering kracht bij te zetten. Het ge volg was dat het project inderdaad op de lange baan werd geschoven. Bij de verkiezingen van 1985 kwam de Pasok nog wel met een affirhp waarop men dossiers zag, aan de zij kanten aangetast door vuur, maar daarna hebben we over de zaak niet veel meer vernomen. De nieuwe regeringscombinatie dreigt nu, er als het ware met de kle ren van de PAasok vandoor te gaan, en dat maakt de socialisten heel ver stoord. Bovendien is de rechtse mi nister van openbare orde Kefa- loyannis, die de verantwoording heeft voor de dossiers, gekomen met de beschuldiging dat de Pasok tijdens haar bewind gebruik is blij ven maken van de oude dossiers en er nieuwe heeft bijgemaakt. Het wordt hem daarbij makkelijk ge maakt door het zogenaamde afluis- terschandaal, een van de grote schandalen waarvan de Pasok, in clusief Papandreou. nu in het parle ment wordt beschuldigd. Dezelfde bezwaren tegen de col lectieve verbranding die in 1984 weerklonken worden nu weer ge hoord, ook vanuit de ALV. maar op veel kleinere schaal. De regering heeft, door de zaak slechts enkele dagen tevoren en in vakantietijd aan te kondigen, de natie zowat voor een voldongen feit gesteld. De enige concessie zal waarschijnlijk zijn dat enkele dossiers, bij wijze van 'museumstukken' aan de vlam- mpn zullnn ontltnmpn fn ,n ht-ilr,. ten bewaring zullen worden ge steld. Een van de argumenten van de re gering is dat de meeste dossiers he lemaal niet zo heroïsch van inhoud zijn. In het merendeel van de geval len ging het om personen die voor de eerste, tweede of zoveelste keer moesten betuigen dat ze niets met de 'communistische benden' te ïna- ken hadden, maar honderd procent 'nationaal gezind' waren en zouden blijven. Deze zelfde 29ste augustus wordt ook een wetsvoorstel ingediend waarin deze hele terminologie wordt afgezworen, de periode '44 tot '49 wordt bestempeld tot 'burge roorlog' en alle nog levende slacht offers daarvan recht op pensioen krijgen. Daarom is de Pasok, die wel de linkse verzetsorganisaties van tijdens de bezetting als 'natio naal' erkende en haar leden pen sioenrechten toekende, nooit zover get/aan

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5