Extra geld voor vertrouwensarts Van Mierlo: de ranzige verhouding tussen CDA en VVD CDA-top pareert kritiek WD en PvdA Fransman gooit roet in eten van milieu-vlieger J Melk Culemborg onderzocht op Eerste wasmiddel zonder sulfaten Groen Links: PvdA stoot onder de gordel DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 Personele bezetting Volstrekt onvoldoende' UTRECHT (ANP/GPD) - Het ministerie van WVC stelt komend jaar 1,5 miljoen gulden ex tra ter beschikking aan de bureaus vertrouwensarts inzake kindermishandeling. Met het extra geld kunnen de bureaus meer personeel aannemen om het hoofd te bieden aan het explosief toegenomen aantal meldingen van kindermishandeling. De overkoepelende stichting meldde onlangs dat de tien bureaus met in totaal 55 werknemers het werk niet meer aankunnen. DEN HAAG/REYKJAVIK (ANP) - Pech blijft vlieger Eppo Harbrink Numan achtervolgen tijdens zijn re cordpoging als eerste in een ultra licht vliegtuig de Atlantische Oce aan over te steken. De 48-jarige res tauranthouder uit Den Haag, die op 16 juni van vliegveld Zestienhoven vertrok, verblijft momenteel na een vlucht vol hindernissen al weer drie weken op IJsland Na drie weken onderhandelen met de Deense autoriteiten om toe stemming te krijgen voor de etappe van 650 kilometer naar Groenland, leek Numan eindelijk succes te boe ken. "Maar nu heeft een Franse vliegconcurrent roet in het eten ge gooid", aldus Numan gisteren tele fonisch vanuit IJsland. De Deense autoriteiten eisten van Numan een doorvliegvergunning voor Canada, de Verenigde Staten, een volgvliegtuig en een verzeke ring van 100.000 Deense Kronen voor eventuele kosten van red dingsoperaties. "Dat alles had ik eindelijk rond, toen een Fransman met z'n tweedekker vorige week dinsdag van IJsland naar Groen land vloog en neerstortte. De piloot heeft het overleefd maar nu is de kans dat de Denen mij toestemming geven voor de vlucht naar Groen land gedaald tot nul", aldus Numan. De Franse concurrent die Numan in zijn recordpoging de loef wil af steken, heeft in de ogen van de Ha genaar alles verpest. "Die man doet onverantwoordelijk. Ik heb hem nog adviezen gegeven, maar hij heeft alles in de wind geslagen. Hij vertrok zonder gedetailleerde kaar ten en met apparatuur die niet func tioneerde. De man verdwaalde na een vlucht van zes uur, heeft nog zes uur rondgevlogen in Groenland en is uiteindelijk neergestort". "Vorige week kreeg ik van de Deense autoriteiten te horen dat ze mijn aanvraag voor de vlucht naar Groenland serieus in behandeling zouden nemen. Het Deense minis terie van defensie heeft daar nu een stokje voor gestoken na de crash van die Fransman". De deltavlieger zegt het unfair te vinden als hij thans geen toestem ming krijgt. Hij geeft toe dat de tocht van 650 kilometer van IJsland naar Groenland niet zonder gevaar Drs. H.A. Mourits van de Landelijke Stichting Bureaus Vertrouwensart sen inzake Kindermishandeling (LSBVK) is verbaasd over de plot selinge extra financiële steun van WVC voor 'zijn' tien bureaus. Afge lopen vrijdag zocht hij de publici teit met een noodkreet over het bij na chronische geldgebrek bij de tien bureaus vertrouwensartsen. En een paar dagen later blijkt het mi nisterie ineens over de brug te ko men met 1,5 miljoen extra. Mourits moet het heuglijke nieuws dan wel uit de krant vernemen omdat WVC verzuimde hem eerst in te lichten, maar dat foutje neemt hij op de koop toe. Aan de wand in zijn kantoor hangt een poster met de toepasselij ke tekst 'Genoeg Gewacht'. De ij woorden slaan, geheel toevallig, op dioxinegehalte DEN HAAG (ANP) - Melk uit de - omgeving van een kabelbranderij i in Culemborg zal uitgebreid wor- t den onderzocht op dioxine. Demis sionair minister Braks van land bouw en visserij heeft gisteren op dracht gegeven voor dit onderzoek, nadat bij een oriënterend onder zoek twee van de drie genomen monsters een dioxinegehalte ble- ken te hebben dat de huidige norm overschrijdt. Minister Braks heeft zijn collega ij pels van milieu gevraagd om maatregelen te treffen tegen de bron van de dioxinevervuiling, de kabelbranderij. Het Rikilt, een in stituut van het ministerie dat onder andere de kwaliteit van landbouw- produkten controleert, voert het on derzoek uit. De resultaten worden eind september verwacht. In kabelbranderijen worden oude kabels verbrand om de gebruikte metalen, bijvoorbeeld koper, terug te winnen. De meeste rookgassen komen daarbij ongehinderd in de lucht terecht. Binnenland kort Uien Van een akker in Goedereede is tachtig kilogram giftige uien gesto len. De uien waren bespoten met het landbouwgif parathion, dat pas na enkele dagen de dodelijke wer king verliest. De met parathion be handelde uien moeten voor con sumptie eerst goed worden schoon gemaakt en geschild. De uien waren volgens een woordvoerder van de rijkspolitie gewoon uit de grond ge trokken. Blindenroute In het bomenmuseum Arboretum Poort Bulten in Losser is gisteren officieel een route voor blinden en slechtzienden geopend. Op het na tuurterrein worden blinden en slechtzienden geïnformeerd over bomen en heesters in het gebied. Op een plattegrond in braille wordt de route aangegeven. Deze is gemar keerd door niveauverschillen. Te gels met profielen leiden de blinde bezoeker naar de diverse soorten bomen en heesters. Nederzetting Medewerkers van de Universiteit van Amsterdam hebben ten noor den van het Noordhollandse plaats je Uitgeest een Friese nederzetting uit de zevende en achtste eeuw ont dekt. De ontdekking werd gedaan tijdens opgravingen door het Albert Egges van Giffen Instituut voor Prae- en Protohistorie. Inmiddels zijn een tiental grote woonstalhui- zen en meer dan dertig houten wa terputten en sporen van akkers blootgelegd. Kunstgebit Een nieuwe techniek maakt een einde aan het probleem van loszit tende kunstgebitten. Het systeem is ontwikkeld door de Vlissingse tandarts drs. M.Ton heeft in samen werking met dr T.B.F.M. Gelhard van de rijksuniversiteit Groningen. Bij het nieuw ontwikkelde procédé heeft het in te brengen weefsel een holle kern en enkele gaten in de zij wanden. In de holle kern wordt een drager met antibioticum geplaatst. Via de gaten wordt het antibioticum vertraagd afgegeven aan de kaak. Hierdoor kunnen ontstekingen in belangrijke mate worden tegenge gaan. Hulpprogramma De gemeenten Deventer, Tiel en Zutphen hebben het initiatief geno men voor een programma om vier steden in Estland economisch te helpen. Het hulpprogramma heeft onder andere betrekking op milieu technologie, de reparatie van ma chines en management. In novem ber gaat een groep deskundigen uit de drie Nederlandse steden naar Estland om te inventariseren waar- het 'ongeduld' waarmee Mourits onlangs naar buiten trad met een probleem wat hem al lang dwars zit. De tien bureaus vertrouwensartsen kampen al jaren met te weinig per soneel terwijl het percentage mel dingen van mishandeling, verwaar lozing en seksueel misbruik van kinderen in vier jaar tijd met 91 pro cent is toegenomen. In 1985 kregen de tien bureaus 3883 meldingen te gen 7429 vorig jaar. Door die toena me is de werkdruk bij de artsen en maatschappelijk werkenden enorm toegenomen met als resultaat een hoog ziekteverzuim. Mourits: "Er komt veel op de sta pel terecht omdat er vaak geen kant-en-klare oplossingen voor een kind zijn. Het natrekken van mel dingen via huisarts, ziekenhuis of consultatiebureau kost enorm veel tijd. Als een maatschappelijk wer ker na een paar weken maar weer eens over 'Marietje' belt, zegt de huisarts: weet u niet dat Marietje dood is? Ik fantaseer niet. Ik zeg ook niet dat dit vaak voorkomt, maar elke keer is een keer te veel. U kunt zich de ellende van dat meisje en het schuldgevoel van onze mede werkers wel voorstellen". Al in mei vorig jaar, toen er 39 pro cent méér meldingen waren bin nengekomen dan in het eerste kwartaal van '87, hing directeur Mourits bij WVC aan de lijn om te zeggen dat het zo niet langer kon. Er volgde een toezegging van 500.000 gulden extra, hoewel WVC daar naast opperde dat de bureaus best wat effectiever konden werken. Ze wees een onafhankelijk organisatie bureau aan om dat eens te onder zoeken. Al in september vorig jaar kwam dat bureau in een voorlopig rapport tot de conclusie dat de per sonele bezetting bij de bureaus ver trouwensartsen 'volstrekt onvol doende' is. Februari dit jaar was het eindrap port klaar en ook daarin was de con clusie ongewijzigd. Om goed te kunnen werken zouden de tien bu reaus in totaal 40 procent meer per soneel nodig hebben. Mourits: "Maar er kwam geen extra geld. De boot werd afgehouden. WVC heeft me bovendien uitdrukkelijk ver zocht om geen publiciteit te zoeken en rustig af te wachten, eventueel tot na Prinsjesdag. Maar ik heb niet willen weten 'of ik iets krijg maar hoeveel ik krijg. Afgelopen vrijdag was mijn geduld op. Ik heb ook mijn eigen verantwoordelijkheid". De meldingen, in bijna de helft van de gevallen gedaan door buren, kennissen of familieleden, zijn te verdelen in vier groepen. De afgelo pen vier jaar ging het in 26 procent van de gevallen om emotionele mis handeling en verwaarlozing, in 13 procent om lichamelijke verwaarlo zing. Twintig procent betrof zaken waarin een kind seksueel was mis bruikt en in 36 procent was sprake van lichamelijke mishandeling. Het gaat hier om jongens (42 procent) en meisjes van nul tot achttien jaar. Boete en cel geëist tegen belastingtruc ALMELO (ANP) - Zes maanden ge vangenisstraf en een boete van 175.000 gulden of 180 dagen cel heeft de officier van justitie gisteren voor de rechtbank in Almelo geëist tegen een 47-jarige belastingdes kundige uit Stad Delden. Hij gaf zijn cliënten adviezen om de belas ting te ontduiken. De truc hield in dat vermogende Nederlanders via de verdachte ru we diamanten kochten op een zoge naamde Zwitserse termijnmarkt. Voor de aankoop werden leningen afgesloten in Zwitserland. De klant betaalde de koopsom plus 50 pro cent rente. Na vijfjaar kreeg hij ech ter 141 procent terug. De rente van dejjesloten lening, groot 10 procent, werd in Nederland als aftrekpost opgevoerd. De uitspraak is 11 sep tember. DEN HAAG Uit handen van de acteurs Kitty Jans sen en André van de Heuvel kregen minister Nijpels en zijn zoontje gisteren het eerste wasmiddel zonder schadelijke sulfaten overhandigd. Het produkt is af komstig van fabrikant Klok, die jaren geleden ook de eerste was die milieuverpestende fosfaten uit haar wasmiddelen verwijderde. Vandaag de dag zijn er na genoeg geen wasmiddelen mét fosfaten meer te ver krijgen. Nijpels riep alle andere wasmiddelenfabrikanten van Nederland op "dit goede voorbeeld zo snel moge lijk te willen volgen". Sulfaten in het afvalwater ver nietigen met name onze rioleringsstelsels, die voor zo'n vijf miljard gulden achterstallig onderhoud heb ben opgelopen. Deels door do schadelijke werking van sulfaten. Deze sulfaten maken maar liefst 65 pro cent van sommige wasmiddelen uit, zonder volgens Nijpels ook maar iets aan het stralende wasresultaat bij te dragen. Dat juist Kitty Janssen en André van de Heuvel voor het eerste sulfaatvrije wasmiddel naar het ministerie van VROM waren gekomen, komt omdat het acteurs echtpaar binnenkort een door het milieu geïnspireer de komedie op de planken brengt. Op de foto links het acteurs-echtpaar, daarnaast minister Nijpels en geheel rechts zijn zoontje Duco die eventjes met een mini- wasautomaat mocht spelen. (foto gpd> is. Maar ik ben al vier jaar met de voorbereidingen voor deze vlucht bezig. Bovendien heb ik eerdere stukken van de vlucht ook tot een goed einde gebracht". Verder vindt de deltavlieger het uiteindelijke doel van zijn reis be langrijker dan het risico dat hij loopt. De eindbestemming van Har- brink-Numan is New York waar hij een milieu-verklaring wil aanbie den aan de Verenigde Naties (VN). Die zou moeten worden toegevoegd aan de universele verklaring van de Rechten van de Mens. In een laatste poging de Deense autoriteiten toch over te halen toestemming te geven heeft Numan faxen gestuurd aan de Deense minister van defensie, de Nederlandse minister van defensie, koningin Beatrix en prins Bern- hard. Voorlopig wacht Numan af in zijn hotelkamer, waar zijn telefoonreke ning door alle ellende torenhoge proporties aanneemt. Gebarentaal als hulpmiddel bij zwakzimiigen NIJMEGEN (GPD) - Voor niet- sprekende, ernstig zwakzinnigen die de neiging hebben zichzelf te verwonden, kan het leren van geba rentaal een middel zijn hun gedrag te veranderen. Bovendien heeft de gebarentaal een positieve uitwer king op andere vormen van pro bleemgedrag, zoals agressieve ui tingen, overmatig schreeuwen of het verscheuren van kledingsstuk ken. Dit concluderen twee onderzoe kers van de vakgroep orthopedago giek aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Ze baseren deze gevolg trekking op leertheorethische be ginselen en een onderzoek bij zeven cliënten uit drie zwakzinnigenin richtingen. Bij deze mensen had een medische- en gedragstherapeu tische behandeling geen effect op hun ernstig probleemgedrag. Na het aanleren van gebaren, waarmee de patiënten wensen kon den aangeven, nam het zelfverwon dend gedrag met 40 procent af. De onderzoeksresultaten geven aanlei ding te veronderstellen dat ernstig probleemgedrag bij niet-sprekende zwakzinnigen mogelijk samen hangt met hun onvermogen hun omgeving iets duidelijk te maken, aldus de onderzoekers A. Palmen en K. Jol. Tien tot vijftien procent der zwak zinnigen verwondt zichzelf regel matig. Gezien de vaak ernstige ge volgen van dit gedrag probeert de zwakzinnigenzorg doorgaans een alternatief te zoeken waardoor de patiënt meer controle krijgt over zijn omgeving. Gesproken taal is een mogelijkheid. Maar veel ern stig- en diepzwakzinnigen zijn niet in staat tot spreken. Gebarentaal is nu een alternatief gebleken. HENGELO (GPD) - PvdA-lei- der Kok weet heel goed dat het verhogen van de laagste inko mens de kans op werk voor deze mensen verkleint. Het is dan ook goedkoop en gemakkelijk van Kok dat dilemma te verzwijgen bij zijn kritiek op het CDA dat die partij achterstanden van de laag ste inkomens niet wil inhalen. Dit zei CD A-fractieleider De Vries gisteravond in Hengelo gezegd op een nationale verkiezingsavond van zijn partij. De CDA'er greep de bijeenkomst aan om Kok en WD-leider Voorhoeve van re pliek te dienen op hun kritiek op het CDA. Ook CDA-lijsttrekker Lubbers uitte kritiek op PvdA en WD. Lubbers zei niet "de moed en de wil" te hebben om te gaan tornen aan de belastinghervormingen, zoals de PvdA wil. De WD kreeg sneer van Lubbers. Volgeps de minister-president is het niet verstandig door te gaan met lastenverlichting en een be lastingverlaging van 3 tot 3,5 mil jard gulden te beloven. Zeker niet als dat betekent dat er gerom meld wordt aan de koppeling van lonen en uitkeringen, opnieuw groepen op achterstand worden gezet, en gekort wordt op volks huisvesting, onderwijs en ont wikkelingssamenwerking. TILBURG (GPD/ANP) - Ria Beckers, lijsttrekker van Groen Links, heeft woedend uitgehaald naar PvdA-voorzitter Marjan Sint. "Onder de gordel", noemde Beckers de beschuldiging van Sint dat Groen Links de kiezers bedriegt. De PvdA-voorzitster zei gisteren dat Groen Links niet' mag beloven dat mensen met een uitkering hun achterstand zullen inhalen als je weet dat je dat niet kunt betalen. Volgens Beckers gaat de verkiezingscampagne met dergelijke uitspraken een be denkelijke kant uit. "De PvdA weet heel goed dat ons programma extra ruimte schept. De PvdA heeft niet in haar programma staan dat de be lastingverlaging bij de hoge inko mens weggehaald moet worden. De hypotheekrente blijft aftrek baar, de lastenverlichting voor het bedrijfsleven gaat gewoon door. Dat mag. Maar dan moet je niet zeggen dat de armoede onop losbaar is", aldus Beckers. Ook premier Lubbers werd door Beckers over de hekel ge haald. "Hij gedraagt zich als God de Vader, de agenda van de toe komst waarschuwend in de hand. Maar iedereen weet, die agenda is leeg. Want Lubbers heeft geen vi sie", aldus Beckers. Volgens Bec kers hebben de PvdA en D66 Groen Links uitgeroepen tot de vijand. De Vries verweet de PvdA pro blemen te hebben met het maat houden. Te veel sympathieke doelen worden nagestreefd zon der te letten op de kosten. De re kening van dat alles komt terecht bij het bedrijfsleven en burgers. Mensen met inkomens boven 40.000 gulden bruto (modaal) le veren bij de PvdA per maand 50 tot 100 gulden in, aldus De Vries. Huurders moeten een aparte be lasting gaan betalen en de aftrek van hypotheekrente voor belas tingen wordt beperkt. "Het grote nivelleren begint weer. Dat mag niet doorgaan", aldus De Vries. De Vries haalde ook uit naar de WD. Volgens hem is moeilijk na te gaan hoe groot de motivatie bij de liberalen is om door te gaan met het CDA in een volgend kabi net. De CDA'er herhaalde dat door de kabinetscrisis en de ruzie in de WD het vertrouwen in het leiderschap van Voorhoeve bij het CDA forse klappen heeft ge kregen. CD A-topman De Vries Televisie-debat Lubbers en Kok HILVERSUM (ANP) - Het televi sie-debat tussen CDA-lijsstrek- ker Lubbers en PvdA-lijsttrekker Kok aanstaande zaterdagavond telt drie discussieronden. De eer ste gaat over inkomens en werk gelegenheid en de tweede over de kwaliteit van het bestaan met on der andere aandacht voor milieu, gezondheid en onderwijs. De slot- ronde wordt besteed aan coalitie vorming en de daarbij te ver wachten mogelijkheden en breekpunten. Het debat wordt in de studio gevolgd door aanhang van beide partijen die elk een publieke tri bune krijgen. De centrale presen tatie wordt gedaan door Fons de Poel (KRO). Gespreksleiders van het debat zijn Cees Labeur (NCRV) en Paul Witteman (VARA). Het debat wordt van 21.30 tot 22.30 uur op Nederland 1 in zend tijd van de NCRV live uitgezon den. De uitzending wordt ver zorgd door de actualiteitenrubrie ken van NCRV, VARA en KRO. Vandaag start op deze pagina een serie waarin de lijsttrekkers van de vijf grootste partijen in persoonlijke columns hun visie ge ven op de verkiezingscampagne èn op de reden van de verkiezin gen van 6 september, de val van het kabinet over het reiskosten forfait. Het laatste lijkt in de cam pagne een beetje op de achter grond geraakt, de breuk tussen CDA en VVD daarentegen speelt een des te grotere rol. "Het is een symptoom van de ranzige verhouding tussen chris ten-democraten en liberalen", zo stelt D66-lijsttrekker Hans van Mierlo, die als eerste het spits af bijt. "De parlementaire geschie denis zal zich er later nog over verbazen". door Hans van Mierlo Begin mei struikelde het kabinet over een meningsverschil dat te maken had met belastingen en het milieu: Het al dan niet af schaffen van de aftrekbaarheid van de kosten voor het woon- /werkverkeer voor de loon- en in komstenbelasting. Deze combi natie maakte de crisisoorzaak uniek. Dat kabinetten vallen over de fiscale kwesties is doodge woon, maar dat een fiscale kwes tie iets te maken heeft met het milieu en dat daar dan een kabi net over struikelt was tot dusver niet voorgekomen. De crisisoorzaak komt in de campagnes slechts zijdelings aan de orde. En dan vooral in de dis cussie over de vraag in welke ma te de overheid het 'milieu'-gedrag van burgers en bedrijven kan en mag sturen met fiscale maatrege len. Wat wel een belangrijke rol speelt in de verkiezingscampag ne is de kabinetsbreuk zelf. Want de aanleiding voor de crisis was niet zozeer een principieel me ningsverschil tussen CDA en WD, als wel een symptoon van de ranzige verhouding tussen christen-democraten en libera len, de frustraties van de kleinste regeringspartij en de opeenstape ling van affaires gedurende de af gelopen driejaar, sinds het begin van het kabinet-Lubbers II. Belangrijke onderwerpen wer den niet afgehandeld maar ble ven liggen: Ondanks afspraken over het media-vraagstuk in het regeerakkoord van 1986 bleef een adequate regeling van de positie van de commerciële televisie in het Nederlandse bestel achterwe ge. De wet gelijke behandeling, waarover in het regeerakkoord af spraken waren gemaakt, werd twee jaar na die afspraak pas in gediend en is nog steeds niet door de Kamer behandeld. De kwestie van de euthanasie wacht nog steeds op afdoening. Daarnaast beleefden we een paar unieke voorbeelden van be- Haris van Mierlo leid dat inhoudelijk niet tot grote meningsverschillen aanleiding gaf, maar dat in de uitvoering op een bijkans fantastische manier in het honderd liep. Voorbeelden: de gang van zaken met de intro ductie van het fraudebestendige paspoort (waaraan niet minder dan twee bewindslieden bezwe ken ook dat is een unicum) en de invoering van de studiefinan ciering die steeds maar moest worden uitgesteld vanwege tech nische problemen bij de automa tisering van het project. Ook waren er beleidsonderde len die juridisch zo slecht houd baar waren dat de rechter er een stokje voor moest steken. Ook daarvan een paar voorbeelden: de Harmonisatiewet (strijdig met de rechtszekerheid) en de bezuini gingsmaatregelen bij het speciaal onderwijs (in strijd met de wet). Ten slotte waren er onderwerpen die gewoon helemaal niet deug den, zoals de visfraude, maar die door een meerderheid in de Ka mer min of meer met de mantel der liefde werden bedekt. Samenvattend valt van al deze symptomen te zeggen dat ze het gevolg waren van: onwerkbare compromissen in het regeerak koord (zoals over de gelijke be handeling); overschatting van de uitvoerende mogelijkheden van de overheid (bij de paspoorten en de studiefinanciering); het nege ren van beginselen van de rechts staat uit bezuinigingsdrift (Har monisatiewet); onvoldoende poli tieke controle op de ambtelijke uitvoering (visfraude). Er is natuurlijk veel meer over te zeggen maar ik beperk me tot een aantal hoofdzaken. Als politi ci onwerkbare compromissen aangaan dan is er iets mis met de manier waarop minderheden met elkaar omgaan. Bij het onder wérp gelijke behandeling gaat het om een onderwerp waarvoor een parlementaire meerderheid aan toonbaar aanwezig is. Dat die meerderheid geen kans krijgt, komt doordat het CDA een machtspositie inneemt die ande ren in dit geval de WD zich laten welgevallen. De democrati sche grondregel 'meeste stem men gelden' kan daardoor niet worden toegepast. Overschatting van de uitvoe ringsmogelijkheden houdt direct verband met een veel te geringe aandacht van de politiek voor het ambtelijk apparaat. Er worden ta ken opgedragen die niet te reali seren zijn, hetzij doordat de yer- eiste bevoegdheden ontbreken waardoor een vloed aan coördina tie- en competentievraagstukken ontstaat, hetzij doordat het amb telijk apparaat door de stelselma tige bezuinigingen de deskundig heid niet meer in huis heeft. Over het negeren van de begin selen van de rechtsstaat kan ik kort zijn: In een beleid dat voor namelijk financieel-economisch is gericht, dreigt zoiets voortdu rend. Het tekort schieten van de politieke controle is het gevolg van een scheefgegroeide verhou ding tussen politiek en de ambte lijke organisatie en van een onge coördineerde uitgroei van de overheid waardoor de ministerië le verantwoordelijkheid een illu sie dreigt te worden. Het gewicht van al deze gebre ken is juist daarom zo groot om dat onze democratische igemeen- schap de komende jaren voor een geweldige uitdaging staat: het milieuvraagstuk. De grote vijand is niet langer een aanwijsbare macht waartegen we ons min of meer traditionele kunnen beschermen. De vijand is nieuw en onorthodox: de milieu bedreiging is sluipend, dagelijks worden ons nieuwe rampen ge meld die het gevolg zijn van ge dragingen en processen waarvoor we zelf verantwoordelijk zijn. Met geld alleen valt die bedrei ging niet te weerstaan. Er moet veel meer gebeuren: er moeten nieuwe voorschriften, bevoegd heden en procedures komen die slagvaardigheid opleveren, over tuigingskracht hebben en tot ge dragsverandering leiden. En dat alles vereist een hoge bestuurlij ke kwaliteit, een gezond politiek milieu hoger en gezonder dan nu het geval is. Juist daarom heeft D66 in zijn verkiezingsprogramma een di rect verband gelegd tussen de kwaliteit van het milieu en de kwaliteit van het bestuur. Omdat verbetering van het een niet kan zonder verbetering van het ander, doen wij voor beiden een reeks voorstellen. Want als het milieu beleid de mankementen gaat ver tonen die we de afgelopen jaren hebben meegemaakt, dan komt er weinig van terecht. De aanleiding tot de crisis, maar ook de degeneratiever- schijnselen van de afgelopen ja ren spelen in de campagne van D66 dus een grote rol. Daarom is het motto van ons verkiezings programma: een schoon land, een helder bestuur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3