Voyager-2 vergast aarde op mysterieuze werelden Toilet schrobben, aardappels schillen en praten Reportage Eeuwige wervelstormen en ijsvulkanen Zeilen met De Eendracht Bisschop Bomers en rabbijnen nauwelijks nader tot elkaar PAGINA 2 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 volgens plan, op amper 5000 kilometer hoogte over de azuurblauwe wolkentoppen van de reus Neptunus. Vier uur later passeerde de Voyager-2, na een uitgekiende boog om de reuzenplaneet heen, de Neptunus-maan Triton op een afstand van 22.000 kilometer. Wat de honderden nieuwsgierige geleerden in met name het Jet Propulsion Laboratory JPL) in het Californische Pasadena toen te zien kregen overtrof werkelijk hun stoutste verwachtingen. twaalf jaar achter ons en al die tijd ijlt ergens in het verre, zwarte en ijzige luchtledige een van de aarde afkomstig ruimtetuigje voort met een precisie die inmiddels is uitge groeid tot griezelig aandoende pro porties. Want om op ruim 4,5 miljard kilo meter exact volgens plan te opere ren, met een gelijkmatigheid vele malen beter dan die van de uurwij zer van een duur horloge, corrige rend voor de eigen snelheid bij het maken van de lang belichte opna men en deze vervolgens feilloos richting aarde door te seinen - dat alles dan nog onder zeer vijandige omstandigheden zoals luchtledig heid en extreme kou (zo'n 260 gra den onder nul) - vereist een uitzon- derlijk hoogwaardige en duurzame technologie die in ieder geval al (ver) vóór 20 augustus 1977 moet zijn ontwikkeld. Verstandiger De constructeurs van de Voyager mogen hun idee om de sonde uit te rusten met een vanaf de aarde her- programmeerbare boordcomputer gerust een gouden greep noemen. Daarmee was het mogelijk het ruimtevaartuigje gedurende de ja ren van 'niets-doen', ijlend van de ene reuzenbol naar de andere, vanaf de aarde regelmatig te voorzien van de nieuwste technieken op het ge bied van programmatuur en van zwaartekrachtdynamica. In feite is de sonde er gedurende de laatste twaalf jaar als het ware een heel stuk verstandiger en vol- wassener op geworden. Wat bijna niemand aan het eind van de zeven tiger jaren had verwacht, gebeurde eind vorige week dan tóch: de Voya ger-2 bereikte Neptunus en zónd adembenemende beelden naar de aarde. Al bijna een jaar eerder was de Voyager begonnen met het maken van opnamen van de naderende pla neet voornamelijk om de beeldsys temen van de aan een lange arm 'hangende' televisiecamera's te tes ten. Ongeveer een halfjaar geleden werden op de bol van de planeet de eerste duidelijke details zichtbaar, onder anderen een mysterieuze vlek. Toen de eerste 'close-up' opna men daarvan vorige week vrijdag op de beeldschermen van de grote telemetrie-bewerkingscomputers van het JPL werden opgebouwd werd iets zichtbaar dat al honder den jaren lang in de atmosfeer van de reus Jupiter rondhangt: een enorme cycloon, minstens zo groot als de aarde, waar windsnelheden heersen van rond 600 kilometer per Mysterie De beelden van de planeetbol zelf laten meerdere, kleinere van derge lijke onvoorstelbare wervelstormen zien. Het bestaan daarvan is op zich al een mysterie. Neptunus ontvangt zo weinig energie van de zon (onge veer één promille van datgene dat wij op aarde van de zon aan licht en warmte ontvangen) dat dergelijke heftige luchtbewegingen er ge woonweg niet zouden kunnen be staan. De eerste gedachte van de geleer den is dat Neptunus een soort inner lijke warmtebron heeft, die vanuit grote diepten wervelende bewegin gen omhoog genereert die aan de buitenzijde van de ijzige atmosfeer uitmonden in de waargenomen cy cloon-spiralen. Duidelijk kon men talloze licht- getinte wolken in de Neptunus-at- mosfeer zien en zelfs de schaduwen daarvan op veel dieper gelegen de len. Uit de metingen bleek dat de wolken en de omliggende delen be staan uit de lichte gassen waterstof en helium en dat zwaardere gassen als stikstof en methaan er bevroren zijn. Niet verwonderlijk als we be denken dat gebieden in de atmos feer waar het 240 graden Celsius PASADENA Als het ruimtevaartuigje Voyager-2 zou hebben kunnen zuchten dan hadden de onderzoekers op aarde ruim vier uur later misschien zoiets opgevangen als: "Eindelijk, het is volbracht". Na een ruim twaalf jaar duren de ruimtemissie, die de sonde langs de reuzenplaneten Ju piter, Saturnus en Uranus voerde, scheerde de schotelvod mige robot vorige week vrijdag om enkele minuten vóór zes (Nederlandse tijd), en minder dan een seconde later dan In de twaalf jaar dat de Voyager-2 nu in de ruimte vertoeft, legde de al op 20 augustus 1977 gelanceerde ruimtesonde een afstand af van ruim zeven miljard kilometer. Dat is meer dan 18.000 maal zo groot als de afstand van de aarde tot de maan. door Ben Apeldoorn De lancering van de ruimtesonde vond plaats in de week waarin Elvis Presley overleed (16 augustus), twee dagen voordat in Eindhoven de rioolbuizen barstten na een on geëvenaarde plensbui, een dag na dat ex-CIA agent Philip Agee Frankrijk werd uitgewezen als on gewenst vreemdeling. Kortom, in het jaar waarin (in juni) Wernher von Braun, de nestor van de V-2 van nazi-Duitsland en na de oorlog van de Amerikaanse ruimtevaart, over leed en de Egyptische president, wijlen Anwar Sadat, zijn histori sche vredesinitiatief richting Israël (november) bekend maakte. Dat alles ligt inmiddels al zo'n De verwachtingen over de maan Triton waren hooggespannen. Toen de eerste Voyagerfoto's binnenkwamen zagen de wetenschappers een geheel rode bol. De andere dag was het beeld ingrijpend veranderd. Het is een raadsel hoe dergelijke kleurenschakeringen op deze verre, diepgekoelde wereld zijn ontstaan. (foto afp) Eén ding staat vast: de Voyager-2 heeft onze kijk op de wereld van Neptunus met zijn manen, armzalige ringen 27i zijn kolossale atmosferische wervelstormen geweldig veranderd. (foto ai») vriest bepaald 'warm' mogen wor den genoemd. Enkele uren vóór de dichtste na dering deed zich de beste gelegen heid voor om de ringen of ringdelen in beeld te krijgen. Het bleek dat Neptunus toch een min of meer compleet (gesloten) ringenstelsel bezit, alleen is dat nog kleiner dan de toch al povere verzameling rin gen van de planeet Uranus. De Voyagercamera's fotografeer den er zeker drie en waarschijnlijk vier. De ringen zijn buitengewoon dun, hoogstens enkele kilometers, en de buitenste blijkt een onregel matige, rafelige structuur te heb ben. De telemetriesignalen gaven overigens aan dat de Voyager-2 tij dens diens dichtste nadering van Neptunus, op een hoogte van 4905 kilometer, werd getroffen door zwermen meteoroïden, heel kleine deeltjes ter grootte van stofjes. Blijkbaar heeft de sonde, die Neptu nus passeerde met een snelheid van 27 kilometer per seconde, daarvan niet al te veel geleden. Triton Gebruik makend van Neptunus' zwaartekracht boog de Voyager-2 af naar de enige grote maan van Nep tunus, Triton. Deze werd al vlak na de ontdekking van Neptunus (in 1846) gevonden terwijl het tot na de Tweede Wereldoorlog duurde alvo rens de tweede bekende maan van Neptunus, de veel kleinere Nereïde, werd ontdekt. De verwachtingen voor de ont moeting met Triton waren hoogge spannen. Men wist al dat hij een heel merkwaardige atmosfeer had alleen, hoe zou die atmosfeer zich onder de heersende extreme kou manifesteren? Het kon haast niet anders of een groot deel van die at mosfeer zou als een vloeibare deken over de maanbol moeten liggen. Maar Triton zou al dagen vóór de dichtste nadering voor de nodige verrassingen gaan zorgen. Op 20 au gustus genomen beelden zag Triton er uit als 'een geheel rode bol. Eén dag later was het beeld ingrijpend veranderd en waren zones met dui delijk bruine, roze en blauwe tinten te herkennen. Het is een raadsel hoe dergelijke kleurschakeringen op deze verre, diepgekoelde wereld zijn ontstaan maar aan raadsels heeft Triton er ge noeg. De Voyagerbeelden tonen enorme gletsjers van bevroren met haan (bij ons bekend als aardgas), meren van bevroren gassen (met haan en misschien ammoniak), die pe ravijnen, kloven en breuken van honderden kilometers lengte. Een bepaald deel van het Triton- oppervlak laat zelfs een groot aantal kris-kras door elkaar heenlopende 'kanalen' zien, de enige zinnige ver klaring die voor het bestaan daar van kan worden gegeven is dat die moeten zijn uitgeslepen door de schurende werking van vloeibaar materiaal. Merkwaardig Terimidden van dit alles blijkt nog iets heel merkwaardigs: Triton be zit bijna geen inslagkraters en zeker geen grote. Dit kan betekenen dat; Triton óf nog heel jong is, veel jon ger dan onze eigen pokdalige maan óf dat zijn oppervlak niet lang gele-, den is overspoeld met materiaal. Sommige geleerden menen uit deze eerste beelden op te mogen maken dat Triton pas sinds 'kort' tot het Neptunussysteem behoort en hoog stens enkele tientallen miljoenen ja ren geleden door deze werd 'inge vangen'. Tijdens de betrekkelijk korte ont moeting van de sonde met de reu zenplaneet aan de grens van ons zonnestelsel is een hoeveelheid ge gevens naar de aarde doorgeseind, die vele geleerden van velerlei pluimage nog jaren werk zal geven. Eén ding staat nu al vast: de Voyager-2 heeft onze kijk op de we reld van Neptunus met zijn (inmid dels) acht manen, zijn armzalige rin gen en zijn kolossale atmosferische wervelstormen geweldig ingrijpend veranderd. Voyager-2, nu al weer vele miljoe nen kilometers voorbij Neptunus, heeft de grens met de interstellaire ruimte overschreden. Wij zullen hem nooit, absoluut nooit meer te rugzien. DEN HAAG Een stukje Neder lands vernuft. Zo omschrijft de ver eniging 'het Zeilend Zeeschip' haar nieuwe driemastschoener 'Een dracht'. Het schip, dat bijna tien miljoen gulden heeft gekost, is be taald door een groot aantal spon sors. De Eendracht wordt vanmid dag door Koningin Beatrix ten doop gehouden. Een dag later ver trekt de Eendracht voor haar eerste reisje over de Nederlandse wateren. door Monique Brandt Het vorige (en eerste) schip van de vereniging, een tweemastschoener, is inmiddels verkocht aan een Duits bedrijf. "Dat doet pijn", vertelt een medewerkster van de vereniging. "We hadden het schip al vijftien jaar. De bemanning was echt ver knocht aan het schip. Maar het is net als met een oude auto. Op een gegeven moment moet je kiezen tussen opknappen of verkopen". Het vaarprogramma van de nieu we Eendracht voor de komende maanden ligt al vast. Er zijn reizen te boeken naar onder meer Lissa bon en Las Palmas. De bootsman, de kok en de machinist zijn in vaste dienst. Voor de rest van de beman ning kan de vereniging putten uit haar bestand van zo'n 450 vrijwilli gers. Zin Iedereen die zin heeft in een actieve vakantie, kan boeken, aldus coördi nator J. Hartogh. Voor de 'echte zee zeilers' staat er een twee-weekse reis naar de golf van Biskaje op het programma. Hartogh: "Die mensen zijn diep teleurgesteld als ze in die twee weken geen flinke storm heb ben meegemaakt". Bij aanmelding is zeilervaring niet vereist, maar tijdens de tochten moet wel worden gewerkt. Elke rei ziger krijgt zijn eigen taak. De een maakt de toiletten schoon, de ander wordt ingezet om de zware werk zaamheden aan boord te doen. Werk naar 'draagkracht'. "We hadden ooit iemand van 92 jaar aan boord. Verder prima ge zond, maar die laatje natuurlijk niet het grootzeil hijsen. Aardappels schillen gaat wel", legt Hartogh uit. "Je hoeft bij ons dus niet te ver wachten dat je een dekstoel krijgt, en dan een biertje kunt bestellen. Die pak je zelf maar". De vereniging 'Het Zeilend Zee schip' werd vijftig jaar geleden op gericht. Nederland, zee-natie bij uit stek, moest een nationaal zeilschip hebben om de Nederlandse jeugd het 'Piet Hein-gevoel' aan te kwe ken, vonden de leden. Door het ver dwijnen van de professionele zeil vaart wilde men de mogelijkheid tot opleiding op de grote zeilschepen voor de jeugd behouden. Om de kosten laag te houden, is het ook voor oudere jongeren en ouderen mogelijk geworden om met de Een dracht te varen. Maar de nadruk ligt nog steeds op die oorspronkelijke doelstelling.. Jeugd In de schoolvakanties is het schip dan ook exclusief gereserveerd voor de jeugd van 16 tot en met 25 jaar. Volgens Hartogh is er bij de jongeren een duidelijk toenemende belangstelling voor zo'n actieve va kantie te bespeuren. "Vroeger brachten jongeren hun vakanties het liefst door op het strand of in de disco. Nu gaan ze ka novaren, bergen beklimmen of zee- zeilen". Jongeren die niet in staat zijn om de zeiltocht zelf te bekosti gen, kunnen een beroep doen op het C.J. Jaski-fonds. "Zo krijgt echt ie dereen de mogelijkheid om mee te varen", aldus Hartogh. Naast de gewone jongerenreizen organiseert de Eendracht ook toch ten voor 'probleemjongeren', jonge ren die onder toezicht staan van de Kinderbescherming, of in gezins vervangende tehuizen verblijven. "Een aparte en mooie ervaring", vindt Hartogh, die zelf een paar van die reisjes heeft meegemaakt. "Je ziet die jongeren veranderen. Aan boord neem je de tijd voor elkaar, er wordt naar elkaar geluisterd en veel gepraat, dat is vaak nieuw voor ze". "Er komen soms opeens veel pro blemen los, maar dat wordt altijd goed opgevangen, door elkaar èn door de vaste begeleiders. Maar het blijft keihard werken op zo'n schip, 24 uur lang. Wacht lopen, zeilen hij sen, koken, schrobben. Als je een week zo intensief met elkaar werkt, leer je elkaar goed kennen. Je kweekt belangstelling voor andere dingen aan. Ze krijgen aandacht voor het weer, voor de natuur, voor elkaar. Iedereen kijkt opeens ver der dan die ene meter om zichzelf heen". Terwijl bisschop Bomers heel blij was over het gesprek met de rabbijnen Van de Kamp en Vorst („waardoor we elkaar voortaan beter verstaan"), toonden zijn ge sprekspartners zich aanzienlijk voorzichtiger. „Op essentiële punten zijn er nog fundamentele meningsverschillen," aldus de (orthodoxe) rabbijn L.B. van de Kamp uit Amsterdam. Aanleiding voor het gesprek waren uitlatingen van mgr. Bo mers over jodenzending en het klooster in Auschwitz, waarvan de rabbijnen „met ontsteltenis" kennis hadden genomen. Bomers had in het NIW onder meer ge zegd dat het voor het joodse volk „een zegen" zal zijn als het Jezus als de Christus erkent. Verder vroeg hij begrip voor de oprechte bedoelingen van de Karmelietes sen in het omstreden klooster in Auschwitz. In het „eerlijke en openhartige" gesprek, gisteravond m het bis schopshuis in Haarlem, zei Bo mers dat getuigenis ten opzichte van de joden altijd binnen de con- .text van de vrijheid van gods dienst moet geschieden. „Het mag nooit opleggen worden." Rabbijn Van de Kamp blijft van mening dat de Kerk het recht heeft verloren zich met het evan gelie tot de joden te wenden. „Daarvan heeft het jodendom al leen maar wrange vruchten ge plukt." Het is „emotioneel onver teerbaar" dat de Kerk nog durft te spreken over bekering van het joodse volk. Wel had Van de Kamp de in druk dat mgr. Bomers hierin wat voorzichtiger is geworden. De bisschop van Haarlem onder schreef tijdens het gesprek de op vatting van kardinaal Wille- brands dat ten opzichte van de jo den er wel sprake van dialoog maar niet van zending kan zijn. Rabbijn Van de Kamp zei wei nig geloof te hechten aan bewe ringen als zou de huidige paus. voorganger van Macharski als aartsbisschop van Krakow, geen enkele invloed op de verplaatsing van het klooster kan uitoefenen. „Zou er één rooms-katholiek in Polen zijn die een dringend ver zoek van de paus naast zich neer leegt?" De Amsterdamse rabbijn zei niet teleurgesteld te zijn omdat hij van het gesprek niets meer had verwacht. „Maar het was geen baanbrekend gesprek." „Zeer content" daarentegen was de Amsterdamse oud-deken J. Keet, tot vorig jaar voorzitter van de Katholieke Raad voor Is raël. Naar zijn mening was het ge sprek nuttig voor bisschop Bo mers. „Bomers heeft een beter in zicht in de situatie van de joodse gemeenschap gekregen. Boven dien heeft hij bepaalde uitspra ken grotendeels geredresseerd en dat is winst." De Hervormde theoloog dr. S. Gerssen is op 66-jarige leeftijd in Utrecht overleden. Hij was van 1965 tot 1982 secretaris van de Hervormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël. Vervol gens was hij tot zijn emeritaat in 1986 rector van het seminarium van de Nederlandse Hervormde Kerk te Doorn. Samuel Gerssen was jarenlang eindredacteur van 'Ter Herken ning', tijdschrift voor christenen en joden, en redacteur van 'Woord en Dienst', orgaan voor het Hervormde kerkewerk. Samenwerking Sovjetleider Gorbatsjov heeft paus Johannes Paulus II laten weten dat de Sovjetunie graag be reid is de wederzijdse betrekkin gen met het Vaticaan te verstevi gen. In een brief aan de paus pleit hij voor nauwe samenwerking bij de oplossing van grote wereld problemen, meldt persbureau Tass. De verhouding tussen het Vati caan en de Sovjetunie, die offi cieel geen diplomatieke betrek kingen onderhouden, kelijk verbeterd sinds vorig jaar een belangrijke rooms-katholieke delegatie de viering van 1000 jaar christendom in Rusland bijwoon de. Opmars» Rechtse evangelische organisa ties hebben de afgelopen jaren veel invloed verworven in de Der de Wereld. In Costa Rica is vooral de Pinkstergemeente actief, en onder theologen, priesters en do minees is een discussie losgebar sten over oorzaak en gevolg van het verschijnsel. Sommigen beschouwen de op mars van christelijk rechts vooral als gevolg van de miljoenensteun die de zogeheten „born-again christians" (herboren christenen) krijgen uit de Verenigde Staten. Anderen steken de hand in eigen boezem en zoeken de oorzaken bij tekortkomingen van de zoge naamd „historische kerken". Het Costaricaanse tijdschrift 'Rumbo' singaleert dat de katho lieke en protestantse kerken „een complete aderlating" ondergaan. Sixto Porras, secretaris van het Costaricaans Evangelisch Ver bond AEC, schrijft in een artikel in het blad 'Maranata' dat zijn or ganisatie „ongeveer 24 procent van de totale bevolking van Costa Rica" vertegenwoordigt. Evenals andere evangelische kerken neemt de Pinksterge meente de tekst van de Bijbel let terlijk. Hun „fundamentalisti sche" exegese predikt het beke ren van volwassenen tot „born- again christians" en het opbou wen van een persoonlijke relatie met Jezus Christus. De Pinkstergemeente wijkt af van andere „fundamentalisten" in de nadruk die wordt gelegd op „de macht van de Heilige Geest", zoals die in de apostelen voer met Pinksteren. Bij de gevestigde kerkautoritei- ten overheerst tot dusver de over tuiging dat de groei van de recht se sektes het gevolg is van een complot. Roman Arrieta, de aarts bisschop van Costa Rica, zei te gen het dagblad La Prensa Libre, dat bepaalde Amerikaanse en La- tijnsamerikaanse politici deels verantwoordelijk zijn voor de groei van de evangelische kerkge nootschappen. Die politici zouden de katholie ke kerk steeds meer beschouwen als subversieve organisatie, en priesters als „communisten", om dat de kerk actiever is geworden in de strijd voor sociale rechtvaar digheid, aldus kardinaal Arrieta. Priester Armando Alfaro, de di recteur van het secretariaat van de Costaricaanse bisschoppen conferentie, noemt de Pinkster gemeente „een religieuze invasie uit de Verenigde Staten" die ge bruik heeft gemaakt van de diep gewortelde angst voor sociale on rust in Latijns-Amerika onder de heersende elite in de Verenigde Staten. Meer nog dan een kruistocht te gen het communisme is de Pink stergemeente „pleitbezorger van al het onrecht dat op ons conti nent bestaat. Waar zij naar stre ven is het handhaven van de sta tus quo op aarde,- terwijl wij wachten op het Koninkrijk Gods," aldus Alfaro. De antropoloog Luis Samandu, directeur van het „Sociaal-reli gieus Studieproject Midden- Amerika" (Procades), vindt dat de kerk tekortschiet wanneer zij de Pinkstergemeente uitsluitend ziet als „imperialistische agressie met een religieus tintje". De sekte werkt weliswaar nauw samen met extreem rechtse elementen, maar blijkt ook te voorzien in een directe religieuze behoefte bij het volk. Hij stelt dat het vooral de inten siteit van de godsdienstbeleving bij de Pinkstergemeente is, waar mee wordt voorzien in een be hoefte. De Pinkstergemeente profileert zich met agressieve zending, de totale overgave aan het geloof en het benadrukken van de persoonlijke godsdienst beleving. Ook pastoor Jose Morales van de AEC schrijft de groei van de sektes toe aan veranderingen in de katholieke kerk. De kerk van Rome, zo stelt hij, is zo vastgelo pen in „sacramentalisme", het vaste geloof in de werkzaamheid van de sacramenten, dat de gelo vige „nauwelijks nog directe toe gang heeft tot God door Jezus Christus". AEC-secretaris Porras onthul de in 'Rumbo' dat het AEC be schikt over twee radiostations, een maandblad en twee televisie kanalen die op korte termijn de lucht in gaan. De theoloog Arturo Molina zegt dat vrijwel alle evangelische ker ken die in Costa Rica actief zijn hun hoofdkwartier hebben in de Verenigde Staten. BEROEPINGEN EDERLANDSE HERVORM DE KERK Benoemd te Heerde tot bij stand in het pastoraat: H. Gerrit sen wonende te Wierden die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KER KEN Bedankt voor Rotterdam-Feij- enoord tevens voor de arbeid on der de varenden (AGKOOB): J. P. Dondorp te IJmuiden GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Pretoria (Zuid- afrika), die Vrije Gereformeerde Kerke: P. Niemeijer te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2