Zoeterwoudse lasschool blijft voorlopig open puzzêl-h^lfuuHjë Agrariërs blij met aankoop gronden van de provincie Hulpfonds Warmondse minima wacht nog op bijdrage kerken Nieuwe stap op weg naar vierde lokaal derde basisschool Warmond Baggeraffaire krijgt financieel staartje i r i i i i 59 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIOEN Gemeente stort 5000 gulden WARMOND - Het is nog onbekend hoeveel geld de kerken in het nieu we Warmondse hulpfonds yoor mi nima stoppen. De gemeente heeft 5000 gulden uitgetrokken, maar de kerken moeten nog uitsluitsel ge ven over hun bijdrage. Dit bleek gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie maatschap pelijk welzijn en onderwijs. De hele commissie was het met B en W eens dat er een hulpfonds moet komen zónder vaste richtlij nen. Na een jaar zal worden beke ken of er behoefte bestaat aan meer regelgeving. Enkele onduidelijkhe den in het voorstel werden tijdens de vergadering door wethouder Van Schagen weggenomen. Zo leg de hij uit dat een kascontrole niet wenselijk is omdat gewerkt wordt met vertrouwelijke gegevens die niet bij Jan en alleman bekend hoe ven te zijn. De opzet van het fonds, waarin de gemeente, de katholieke en de protestantse kerk participe ren, moet borg staan voor een "goed beheer van het geld". Vergaderingen van de deelne mers aan het fonds zullen 'ad hoe' gehouden worden, zo snel mogelijk na een hulpaanvraag. De kerken willen de problemen het liefst struc tureel aanpakken zodat een hulpbe hoevende niet te snel terugkeert met eenzelfde probleem. Het is ech ter niet denkbeeldig, dat zich na een halfjaar bij dezelfde persoon een to taal ander probleem voordoet. En dan moet diens nieuwe aanvraag se rieus bekeken kunnen worden. Raadscommissie wil subsidie aanvragen Wethouder Van Schagen. WARMOND - Het vierde lokaal voor de nieuwe Warmondse basis school De Alleman is een stapje dichterbij gekomen. Gisteravond ging de raadscommissie maat schappelijk welzijn en onderwijs akkoord met het aanvragen van een rijkssubsidie. Een eerdere aanvraag was afgewezen, omdat het Rijk eerst wil afwachten hoe het leerlin genaantal van de school zich zal ont wikkelen. Als de subsidieaanvraag wordt gehonoreerd, betekent dat nog niet dat het vierde lokaal er ook daad werkelijk komt. Het aantal 4- tot 12- jarigen in Warmond, de doelgroep van de basisscholen, zal tot het jaar 2010 vrij constant rond de 480 lig gen. Dat betekent dat groei van de bijzonder-neutrale Allemansschool ten koste zal gaan van de twee ande re basischolen in Warmond. Zonodig zou de nieuwe school dan een lokaal van een andere school kunnen 'lenen'. Over de vraag of dat 'organisatorisch haal baar is', wil wethouder Van Scha gen later discussiëren. Eerst wil hij, voor de zekerheid, de subsidie voor het vierde lokaal aanvragen. Zijn gemeente schat dat de dit schooljaar geopende school na vier jaar 100 leerlingen zal tellen en dat zou een vierde lokaal "alleszins rechtvaardigen". Schoolbestuur ders doen daar nog een schepje bo venop. Zonder cijfers te noemen, denken ze dat er over acht jaar pas een einde zal komen aan de groei omdat dan de eerste klassers van nu de school verlaten en een volledige cyclus doorlopen is. 'Einde aan onzekerheid' VOORSCHOTEN - Het liefst hadden Voorschotense boe ren de Leidse Baan-gronden langs de Papelaan gepacht, maar nu de provincie de 26 hectare grond voor drie kwart miljoen wil verkopen zijn de vier ook tevreden. "De onderhandelingen zijn in goede harmonie verlopen en de uiteindelijke prijs zit keurig tussen onze taxatie en hun taxatie in", zegt boer P.F. van Vliet. Eigenlijk hadden de agrariërs wei nig keus. Wanneer een ander de grond had gekocht, halen nog slechts twee van de acht boeren in de Papewegsepolder de provinciale norm van 25 hectare per bedrijf. An deren zouden op minder rendabele grootten uitkomen van 13, 15 of 16 hectaren. Met de gronden erbij ha len vier agrariërs de provinciale norm en komen twee anderen in de buurt daarvan. Het geeft een wrange smaak aan de boerenwijsheid dat 'buurmans land maar eenmaal te koop is'; de boeren moésten wel kopen. "En als je weinig grond hebt, kun je dat aan het land zien", legt Van Vliet uit. "Dan krijg je scharrelaartjes met een paardje en een schuurtje en der gelijke". Langs de Voorschotense Papelaan is dat gevaar afgewend en zijn "redelijk draagkrachtige bedrij ven ontstaan", zoals Van Vliet dat noemt. De bewuste grond ligt aan beide kanten van de weg. Aan de noord kant is de strook 75 meter breed en behoorlijk lang, aan de zuidkant gaat het om een strook met een breedte van 250 meter, vanaf de voormalige watertoren tot aan de boerderij van Hooymans. De pro vincie had hier extra grond aange kocht om dat te kunnen ruilen voor de grond van dwarsliggende boe ren, zoals De Wit. Loonwerker De provincie kocht de gronden tus sen 1970 en 1972 voor de aanleg van de weg die Leiden en Den Haag moest verbinden e'n ongeveer even wijdig aan de Rijksstraatweg zou lo pen. Hij zou beginnen bij de nooit aangelegde rijksweg 11-west, in de buurt van de huidige Stevenshof, en via het inmiddels gesloopte via duct over de Papelaan naar De Horsten lópen. Al snel werd duidelijk dat de weg er niet zou komen en bij het verhu ren van de weilanden bedacht de provinciale overheid een aardige constructie. Boeren moesten ieder jaar een nieuwe overeenkomst slui ten. Ze kregen, anders dan de pacht wet voorschrijft, geen pachtrecht na drie jaar. Op papier zat er een loonwerker tussen de provincie en de boeren, kreeg deze persoon geld voor de eerste maai en gaf hij boe ren geld wanneer die hem werk uit handen namen. In werkelijkheid deed de man niets, maar kreeg hij daar toch geld voor. De prijs die de boeren uiteinde lijk betaalden was redelijk, maar ze wisten nooit of ze de grond ook het volgende jaar konden bewerken en het later gepresenteerde alternatief was nog slechter. Om de handen vrij te houden, wilde de provincie de boeren de grond laten ruilen. Als een boer het ene jaar op een bepaal de plek zit en het andere jaar ergens anders, verleppen de weilanden. Niemand gaat zich voor een ander uitsloven, heette het. Ander pro bleem zou zijn dat boeren regelma tig de drukke Papelaan moeten oversteken en de uitgaven daardoor nog verder stijgen. Daar kwam nog bij dat de provincie de meest uiteenlopende recreatier plannen ontvouwde. Zelfs een ne gen holes golfbaan over het viaduct heen, werd halverwege de jaren tachtig serieus bekeken. Toen de provincie de grond op een gegeven moment aan de vroegere eigenaars en hun erfgenamen probeerde te slijten, stonden boeren en natuur beschermers op hun achterste be- Een van die erfgenamen had nau we banden met het Van der Valk- concern en er werd voor verstoren de plannen gevreesd in het waarde volle gebied, waar boeren beheers overeenkomsten sluiten om de vele weidevogels niet tc storen bij het broeden. De provincie opende de onderhandelingen met de gebrui kers en na een kleine drie jaar lijkt de zaak beklonken. In september bespreken Staten commissies de verkoop en in okto ber wordt het voorstel besproken door Provinciale Staten. Als het provinciale parlement tevens ak koord gaat met de verkoop van drie hectare grond aan de Nederlandse Spoorwegen, heeft de provincie alle Leidse Baan-gronden van de hand Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Overleden: P. de Groen ev Rijsdijk, oud 64 jaar, J. Beij, oud 47 jaar, W. Rens ev Heese, oud 64 jaar, M. de Graaf, oud 82 jaar, L.L. Dob- binga, oud 89 jaar, W.D.J. Gestel, oud 78 jaar, C.W. Slot, oud 88 jaar. Raad van State schorst schorsing Op deze plek stond twee jaar geleden nog het viaduct voor de Leidse Baan. Nu kunnen boeren de gronden rond de Voorschoterise Papelaan van de provincie kopen. In de verte de Leidse Stevenshof in aanbouw. (foto wim Dijkman) Wassenaar betaalt woningbouwvereniging schadevergoeding WASSENAAR - De affaire rond het vervuilde slib in het Wasse- naarse Weteringpark krijgt een fi nancieel staartje. Bijna twee jaar nadat de grond werd afgevoerd betaalt de gemeente Wassenaar 40.000 gulden aan woningbouw vereniging Sint Willibrordus, als tegemoetkoming in de hogere bouwkosten van de woningen in het Weteringpark. Dat is althans het voorstel van burgemeestër en wethouders. Aanvankelijk vroeg de woning bouwvereniging een vergoeding van 116.400 gulden omdat de bouw van de 35 huur- en 45 pre mie-koopwoningen pas na een vertraging van enkele maanden in juli .1987 kon beginnen. Het op onthoud werd veroorzaakt door een sterk verontreinigd bagger- depót in het zuidelijke deel van de bouwlocatie. Pas na enkele maanden kon de verontreinigde grond naar Schiedam, nadat eer der commotie was ontstaan over plannen om het slib in het Braas- te storten. Overleg tussen gemeente, wo ningbouwvereniging en aanne mer leverde het compromis op. De gemeente stelt dat de vertra ging geen enkele partij te verwij ten is, omdat bij grotere bouwpro jecten altijd het risico bestaat dat onderdelen van het plan niet ge heel volgens schema uitgevoerd kunnen worden. Anderzijds er kent de gemeente haar verant woordelijkheid voor de tijdige le vering van bouwrijpe grond, vooral als sprake is van gesubsidi eerde woningbouw met alle ter mijnen en procedures vandien. Op de plek waar de Wassenaarse nieuwbouwwijk Weteringpark moest komen, werd twee jaar geleden ve\ ontreinigde bagger gevonden. Het transport leverde een vertraging op en de woningbouwvereniging komt i aanmerking voor een schadevergoeding. (archièftot Uiteindelijk gingen alle partijen akkoord met het voorstel een ge lijk deel van de extra bouwkosten te betalen. Het voorstel wordt morgen avond besproken door de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken. Daarna zal het op 11 september nogmaals aan de orde komen in de vergade ring van de raadscommissie voor financiën en economische zaken. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse lasschool Metal Treatment Education aan de Keerweer hoeft niet te slui ten zolang zij nog geen hinder wetvergunning heeft verkre gen. Het opleidingsinstituut voor lassers en pijpbewerkers moet wel een aantal voorzienin gen treffen die de geluids- en stofhinder voor de omwonen den beperken. Dat bepaalt de Raad van State in zijn uitspraak in het conflict tussen de school en de gemeente Zoeterwoude. De gemeente eiste sluiting van de school, omdat zij geen hinderwet vergunning wil verlenen zolang ze onvoldoende informatie heeft. Aan vankelijk leken de partijen het con flict niet op de spits te willen drij ven, maar hun overleg liep vast op gemeentelijke eis dat de lasschool via schriftelijke rapportage zou aan tonen geen overlast te bezorgen. De gemeente besloot na klachten van omwonenden tot een nader on derzoek. Eerdere metingen van de geluidsoverlast zouden niet correct zijn uitgevoerd en ook over het af voeren van de 'lasdampen' wilde Zoeterwoude meer duidelijkheid. Een woordvoerder van de school verklaarde dit "pure kolder" te vin den, omdat geen enkele lasschool in Nederland hinderwetplichtig is voor het afvoeren van dergelijke dampen. Onvoldoende Omdat de school de hinderwetver gunning toch graag wil hebben bood zij aan de afvoerpijp, die op acht meter van de woningen staat, negen meter te verplaatsen. Daar naast werden de ramen geblindeerd om hinder van lichtflitsen bij het lassen te voorkomen. De gemeente achtte deze maatregelen onvol doende en besloot de school te slui ten, waarna Metral Treatment Edu cation de Raad van State vroeg dit besluit te schorsen. De raad heeft nu bepaald dat de school voorlopig open mag blijven tot zij alsnog een hinderwetvergun ning heeft verkregen. Voorwaarde is wel dat de lasdampen mecha nisch worden afgezogen uit de ruimten waarin ze ontstaan. Dat moet met een zogenaamde 'doekfil terinstallatie' gebeuren, waardoor de stofconcentratie bij uitstoot niet Veel hardrijders op Rijksstraatweg WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gisteren tussen twaalf en kwart voor een 's middags bij een radarsnelheidscontrole op de Rijks straatweg 112 automobilisten gefo tografeerd die te hard reden. Op het weggedeelte was 50 kilometer per uur toegestaan. De hoogste snel heid die de politie heeft gemeten was 102 kilometer per uur. Er kwa men 757 auto's langs. meer bedraagt dan tien milligram per kubieke meter. In de dichtstbij zijnde huizen mag niet meer dan 45 decibel geluidsoverlast te meten zijn. De gemeente Zoeterwoude was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Omstreden kunst Voorschoten in de maak bij een scheepswerf VOORSCHOTEN - Het omstre den kunstwerk 'Graszode' prijkt over enkele maanden in de Voorschotense wijk Bosch geest. Nu de afdeling Recht spraak van de Raad van State het beroep van omwonenden heeft afgewezen, denkt een ge meentewoordvoerder dat de zo de later dit jaar kan worden ge plaatst. De enorme metalen bak wordt op dit moment op een scheepswerf vervaardigd en zal 'ergens in oktober' af zijn. Het kunstwerk bestaat uit een betonnen en metalen construc tie die straks met gras zal zijn begroeid. Maker A. van Lier wil de 'zode' uit het grasperk aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan omhoog laten ste ken. Het werk kost 75.000 gul den. F. Eykhout, een van de negen omwonenden die bezwaar aan tekende tegen het kunstwerk, constateert dat de gemeente "feitelijk geen beletsel meer heeft om het werk te plaatsen". Vrijdag hebben de tegenstan ders tijdens een gesprek met B en W hun bezwaren nog eens naar voren kunnen brengen, maar Eykhout denkt niet dat dit nog iets zal uithalen. Gevaarlijk De omwonenden zijn steeds bang geweest dat het object een gevaarlijk speelobject voor kin deren zou worden. Ze vinden dat het teveel ruimte zal opslor pen, vrezen.dat het werk aan de onderzijde zal worden beklad en dat er vuil onder de zode zal Mr. J.H. Blauw, waarnemend voorzitter van de afdeling Rechtspraak, vindt dat de ge meente voldoende maatregelen heeft getroffen om de veiligheid van spelende kinderen te waar borgen. Maar Eykhout ziet het anders: "Het kunstwerk wordt weliswaar lager, maar verder zijn er geen beveiligingen aan gebracht". Toch zullen de om wonenden zich bij de uitspraak neerleggen. "Het enige dat we straks nog kunnen doen is oplet ten of er iets gebeurt en de ge meente daarvan in kennis stel len", aldus de Voorschotenaar. Voorschotenaar vliegt uit bocht VOORSCHOTEN - Een 32-jarige Voorschotenaar is gisteravond om kwart voor negen met zijn auto uit de bocht gevlogen. Dat gebeurde op de plaat selijke Koningin Julianalaan in de bocht bij het gemeentehuis. De man reed in de richting van Leiden en raakte twee bermpaaltjes en een lan taarnpaal. Hij reed vervolgens met zijn zwaar beschadigde wagen naar huis. De politie kon de man daar een uur later aanhouden. De man zei dat hij was doorgereden, omdat hij visite had. Uit een alcoholtest bleek dat de man had gedronken, maar de politie kon niet aantonen dat de Voorschote naar tijdens het ongeluk alcohol had gebruikt. De man krijgt een proces verbaal voor het doorrijden na het veroorzaken van een aanrijding. Wij, hei promotieteam van het Leiasch/Alphens Dagblad, 'elen in augustus en september een fijne herfst- puzzelfolder uit tijdens allerlei evenementen en in drukke winkelcentra I I I I I ■Als u deze puzzels juist weet op te lossen, dan maakt u kans op een kadobon van 10,-. En als u nog niet 'geabonneerd bent op ons dagblad, dan krijgt u deze .ter kennismaking ook nog 14 dagen gratis thuisbezorgd! De 20 prijswinnaars van deze maand staan hiernaast vermeld. Bovendien zullen deze namen morgen nog .eens te zien zijn op de Leidsch Dagblad Kabelkrant. iPrijswinnaars, van harte gefeliciteerd! De kadobonnen I 'orden u zo snel mogelijk toegestuurd PRIJSWINNAARS DENKSPORT P. Oosterom-Bogerd, Leiderdorp H.J. Haasnoot, Noordwijkerhout W. Marchand, Noordwijkerhout A. Bakker, Nieuw Vennep De Ridder, Leiden Ati Dool, Ter Aar J.A.M. Winkelman, Leiden M.M. de Blok-Redelijk, Zoeterwoude Mw. M.W. v/d Veer, Alphen J. van Mourik, Rijnsburg C.M. van Eerden, Lisse J.A. Pennings, Koudekerk Van Vark, Katwijk Mevr. van Leuveren, Warmond K.K. Kwee, Valkenburg D. van Delft, Oegstgeest H.M. Bleijie, Leiden A. Hoogeveen, Noordwijk A.H.J. Grootendorst, Alphen W. Dubbelaar, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13