Provincie studeert op verkeersmaatregelen 's Gravendamseweg Archeon verdient brede steun in raad' 'Het is nog vechten tegen de bierkaai' PAGINA 12 DINSDAG 29 AUGUSTUS 198S Explosieve algengroei in Braassemermeer smet op warme zomer RIJNSATERWOUDE - De zo mer heeft de exploitanten van ho reca- en andere voorzieningen weinig reden tot klagen geboden. Toch kleefden smetten aan de aanhoudende warmte. Over één daarvan kunnen ze bij jachthaven en restaurant Meerzicht in Ri.jnsa- terwoude meepraten: de explo sieve algengroei in het water, in dit geval in het Braassemermeer. De overlast daarvan was dit jaar groter dan ooit, zoals op vele plaatsen in het waterrijke Zuid- Holland. "We proberen er alles aan te doen, maar het probleem is haast niet op te lossen", aldus de mistroostige eigenaar van de jachthaven, C. van Grieken. door Erick Bosch De algen die in het water zweven vormen groene slingers. Door de stroming in noordelijke richting en de overheersende zuidwesten wind drijven ze naar de noordoos telijke oever van het Braassemer meer, naar Meerzicht. Van Grie ken wordt er langzamerhand moedeloos van. "We hebben er ontzettend veel werk van ge maakt om van deze alg af te ko men. De algen hopen zich op in de jachthaven en blijven daar liggen, omdat er hier weinig stroming is. En dan beginnen ze te rotten. Dit geeft een behoorlijke stank, waar over mijn klanten klagen. Vooral de laatste tien jaar is dit probleem steeds ernstiger geworden". Van Grieken heeft zich veel be ziggehouden met het algenvraag- stuk. "In het doodlopende stuk naar de Herenweg stapelt de alg zich op. Ik heb ooit geprobeerd met een breed net de alg eruit te scheppen, maar ze is enorm dwar- relig en je krijgt 'r niet te pakken. Bovendien is het vechten tegen de bierkaai, want de volgende dag ligt er weer zo'n pakket". Ook heeft Van Grieken een ge sprek gehad met een hoogleraar van de Technische Hogeschool uit Delft. Daaruit is hem gebleken dat het om een ingewikkelde ma terie gaat, waar niet een, twee, drie een oplossing voor is te vin den. "Waar het mij om gaat is dat ik die rommel kwijtraak, zodat deze prachtige jachthaven weer schoon is", moppert Van Grie ken. Het boven de jachthaven gele gen restaurant Meerzicht heeft eveneens flink wat last van de al gengroei. "In de zomer is het ter ras haast niet te gebruiken van wege de stank. De mensen gaan dan vaak binnenzitten of lopen soms zelfs weg", beweert mede- eigenares S. Schijf. Ook zij heeft getracht gehoor te vinden bij ver schillende instanties, maar kreeg telkens nul op het rekest. Bellenscherm In samenspraak met Schijf heeft Van Grieken het Hoogheemraad schap van Rijnland benaderd, dat verantwoordelijk is voor de wa terkwaliteit. Dit heeft een pomp geplaatst, die het water in de jachthaven laat circuleren. De bellen die door de pomp worden geblazen zorgen voor een zoge noemd bellenscherm. Dit scherm moet ervoor zorgen dat de haven gevrijwaard blijft van de algen. Ook het hoogheemraadschap zoekt naar een oplossing voor het steeds groter wordende algenpro- bleem, inmiddels een internatio naal vraagstuk. De explosieve algengroei wordt veroorzaakt door verschil lende factoren. Door het warme zomerweer stijgt de watertempe ratuur en dan groeien de algen als kool. Fosfaten afkomstig uit was middelen zorgen voor extra zuur stof in het oppervlaktewater, waardoor de algengroei wordt ge stimuleerd. Ten slotte versterkt de overbemesting ook nog eens de groene sluier. Steeds meer fosfaatrijk water komt via de Rijn ons land binnen en daardoor is de toenemende al gengroei een internationaal pro bleem. "Sanering van de Rijn zou daarom het meest effectieve mid del zijn. Aangezien dit niet op korte termijn te verwachten valt, zullen we de oplossing dichter bij huis moeten zoeken en ervoor zorgen dat er niet te veel mest en fosfaten in het oppervlaktewater komen", aldus een woordvoerder van het hoogheemraadschap. Fosfaattrap Rijnland zelf is druk bezig de wa terzuiveringsinstallaties aan te passen met een fosfaattrap. Die filtert de fosfaten uit het ongezui verde rioolwater. Toch zal elke maatregel pas op lange termijn zijn vruchten afwerpen. Daarom poogt het hoogheemraadschap ook andere wateren zoals de Geerplas bij Langeraar en de Nieuwkoopse Plassen vrij te ma ken van fosfaten. "Die plassen zijn nu al aanmer kelijk schoner geworden. Wat wij in Langeraar en Nieuwkoop doen, is echter niet in het Braas semermeer te realiseren. De bei de plassen zijn goed afgescheiden van andere oppervlaktewateren en bovendien van beperkte om vang. Veel van het fosfaat zit in de grond en daarom moet de grond worden uitgebaggerd. Dat is in de Braassem met zijn grote omvang bijna niet te doen. Tevens stroomt natuurlijk elke dag weer nieuw fosfaatrijk water het open meer binnen", verklaart het hoog heemraadschap. Het algenprobleem wordt ook op natuurlijke wijze aangepakt. Rijnland heeft snoek uitgezet in de Braassem. Deze roofvis zoekt voor de jacht helder water. Door de troebelheid van het meer is het aantal snoeken sterk afgenomen. En door het wegvallen van hun grootste natuurlijke vijand is de witvispopulatie dramatisch toe genomen. Witvis eet watervlooi en, die op hun beurt weer algen eten. Een toename van witvis zorgt dus voor minder water vlooien en meer algen. Het hoog heemraadschap: "Wij proberen deze cyclus eenmalig te doorbre ken om het natuurlijk evenwicht terug te krijgen en de algengroei tegen te gaan. De eerste resulta ten zijn goed". Handtekeningenactie Voorhouters aanleiding VOORHOUT - Er volgt op korte termijn een studie naar de mogelijkheden om de Teijlingerlaan en de 's Gravendamseweg in Voor hout veiliger te maken. Het onderzoek volgt na klachten van bewoners van de druk- bereden weg waar aanrijdin gen 'aan de orde van de dag zijn'. Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland zal worden bekeken op welke wijze tegemoet kan worden gekomen aan de wen sen van de buurtbewoners. Aanvan kelijk was het de bedoeling van de provincie om alleen de kruising 's Gravendamseweg/Torenlaan/Prin- senweg onder handen te nemen. Na de brief van de omwonenden waar in op een reeks van verkeersmaatre gelen wordt aangedrongen, wordt nu het hele stuk weg tussen de ge meentegrenzen van Sassenheim en Noordwijkerhout onder de loep ge- Gravendamseweg sloeg een Poolse automobilist over de kop. Volgens een woordvoerder van de politie reed de man met te hoge snelheid, waardoor hij niet tijdig linksaf kon slaan. Normaal om ook voor snelheidsbeperkende maatregelen, de aanleg van vlucht heuvels en het invoeren van een in- haalverbod. Fatsoen "Iedereen is het er over eens dat er t-, T „7. snel iets moet gebeuren. We hebben Buurtbewoonster J. van Wieringen nipt vonr nip® mppr rian hnnriprri benadrukt nog eens det er bijna Binnen een maand moet de aanleg kelijks sprake is van een aanrijding op de doorgaande weg tussen Sas senheim en Noordwijkerhout. "Mensen kijken er al niet meer van op als er weer eens twee auto's op el kaar klappen. Ze beginnen dat nor maal te vinden". Zelf woont Van Wieringen sinds anderhalf jaar een de Teijlingerlaan. Ze heeft al diver se keren mensen in huis opgevan gen na een aanrijding. Samen met enige buren werd on langs door Van Wieringen een handtekeningenactie op touw gezet om de eisen kracht bij te zetten. De bewoners dringen onder meer aan op de plaatsing van verkeerslichten bij de kruising Jacoba van Beieren- weg/'s Gravendamseweg (beter be kend als het kruispunt 't Soldaatje), standpunt van de provi tafel liggen. De voornaamste knelpunten op i behalve het kruispunt met de Wieringen: "Dat heggetje dat e Torenlaan/'s Gravendamseweg, ook de kruising Jacoba van Beieren- weg/'s Gravendamseweg en de 'slinger' tussen de twee splitsingen. Ook het afgelopen weekeinde was het daar weer raak. Op het kruis punt Jacoba van Beierenweg/'s VALKENBURG De Valkenburg- werking stichting Jivak organiseert deze wordt i tie-activiteiten voor de jeugd Rijndorp. Voor de programma-on derdelen is dit keer het thema 'Met Jivak de wereld rond' gekozen. Op speelse wijze wordt de kinderen ge toond hoe onder anderen de Chine zen. Indianen, Mexicanen en Eski- ge brandweer mo's leven en zich kleden. Tot de ac tiviteiten behoort dan ook een be zoek aan het Museum van Volken kunde in Leiden. hutten aan het eind de brand steken. De stichting Jivak ('Jeugd in Va kantie') organiseert voor de negen de keer de vakantie-activiteiten in De kinderen zijn echter ook zelf Valkenburg. De kosten voor deelna- creatief bezig met origami, het ken van vliegers, figuurzagen en houtsnijden. Theater Schrikkel brengt het toneelstuk 'Een verras sing voor buurman' en met mede- niet voor niets meer dan honderd hantekeningen opgehaald. Oudere mensen durven bijvoorbeeld de weg niet meer over te steken. Auto's worden op de stoep geparkeerd. Niet alleen omdat het gevaarlijk is om de weg over te steken, maar ook omdat er te weinig parkeerplaatsen zijn", voert de Voorhoutse aan. "Mensen kijken er al niet twee tegen elkaar klappen". Grote delegatie naar minister met petitie over rijksweg 11 ALPHEN AAN DEN RIJN - Bur gemeester M. Paats van Alphen weet zich morgenochtend bij het overhandigen van een petitie over rijksweg 11 aan demissionair minis-1 ter N. Smit-Kroes in Den Haag ge steund door één gedeputeerde, vier burgemeesters, drie vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en twee wethouders. De delegatie bestaat j behalve Paats uit gedeputeerde T. Jansen, de burgemeesters A. Brug- man van Bodegraven, L. Elfers van Koudekerk, A. Houdijk van Zoeter- woude en M. Boelen van Leimuiden (als vertegenwoordiger van het IGOR), R. van Waveren en A. Berk hout (voorzitter en secretaris van de kamer van koophandel), G. Nieu- wenhuis van de Leidse Vereniging van Industriëlen, A. Groenendijk, voorzitter van de Vereniging van Ondernemingen in Alphen en de Alphense wethouders G. van As en W. de Jong. In de petitie wordt aangedrongen op het snel aanleggen van rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven, i Initiatiefnemers archeologisch park in Alphen rekenen op medewerking parkeerplaat- betere wegmarkering afscheiding tussen de fietspaden cn de de autoweg. Van staat, is natuurlijk onvoldoende en alleen maar gevaarlijk". Voorts willen de actievoerders dat er maatregelen worden geno men bij de in totaal 51 in- en uitrit ten bij de tuindersbedrijven langs de gewraakte weg. Zij pleiten daar- deringen verontrusten hem niet. stad, een dito legerplaats, kasteel- Volgens hem kwamen die reacties rüines en andere bouwwerken wor- niet zozeer voort uit twijfels over de den bezichtigd. Medewerkers in on haalbaarheid en wenselijkheid van ginele kleding completeren de imi- het miljoenenproject als wel uit irri- taties. Eerder gedane vondsten bij tatie. "Sommige raadsleden hadden, opgravingen in ons eigen land en het idee dat er al dingen waren be- buurlanden dienen als voorbeeld, sloten waar ze zelf niets van wisten. Niet alleen het object zelf wordt Maar wij zetten niet één stap zonder nagemaakt, ook de omgeving wordt voorkennis van het gemeentebe- nagebootst. De Back verwacht dat stuur". de gebouwen eerder in vol ornaat te bewonderen zullen zijn dan het om- Ti irl marl liggende groen. "We kunnen niet i- ljGpaa. tien jaar gaan wachten tot de bomen In Archeon, dat zo'n zestig hectare zijn volgroeid. De renteverliezen zal meten, kunnen bezoekers 'de zouden dan enorm zijn". G. IJzereef wereld van gisteren vandaag bele- van de stichting voor Experimente ven'. Die beleving begint bij het mo- le Archeologie en Educatieve Vor- ment dat in ons land vêor het eerst ming, de instelling die tot dusverre voorkwamen, zo'n 200.000 de kar heeft getrokken, voegt daar ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij kunnen ons niet voorstellen dat de fracties géén ja zeggen tegen Ar cheon", geeft J. de Back zijn ver wachtingen over de besluitvorming in de Alphense gemeenteraad prijs. De Back, in het verleden adjunct-di recteur openbare werken van Al phen is één van de mannen achter het archeologische themapark waarvan de bouw in de polder Kerk en Zanen volgend jaar begint. Met het bericht dat de Project Ontwikkelingsmaatschappij van de AMRO-bank 57 miljoen gulden ver strekt van de in totaal benodigde 69 miljoen hebben De Back en zijn compagnon G. IJzereef de sceptici die in Archeon vooral een luchtkas teel zagen, voorlopig de mond ge snoerd. "Iedereen ziet nu in dat dit jaar geleden, en reikt tot aan de late gekscherend aan toe: "Het prehisto- gigantische onderneming phen is die het vanwege de vele po sitieve effecten waard is om erach ter te gaan staan. Het park is levens vatbaar, diverse studies wezen dat al uit. En nu blijkt ook dat Archeon het waard is om te financieren", al dus De Back. De initiator wil trouwens af middeleeuwen, de zestiende na Christus. Direct nadat de bezoe ker zijn auto parkeert, komt Ar cheon tot hem want hij loopt na het verlaten van zijn voertuig op rische oerbos is dan ook pas na 2000 klaar". IJzereef denkt trouwens niet dat 'zijn' stichting als Archeon een feit is, de kar blijft trekken. "De stich- soort tijdpad in de richting van het ting opereert landelijk eigenlijke park. Aan weerszijden cheon zal een speciale stichting in het pad worden objecten uit de het leven moeten worden geroepen. niet voorstellen dat de raad geen verschillende tijdperken opgesteld. In het entreegebouw komt het beeld als zouden hij en andere grote expositieruimte 'projectleiders' een voortdurend ge vecht tegen sceptici moeten leve ren. Ook de eerdere toch wat nega tieve reacties van vooral WD en PvdA tijdens informele raadsverga- ook de tijdmachine een plaats krijgt. In het park zelf kunnen reconstructies op ware grootte van dorpen, hutten, boerderijen, militaire bouwsels, tempels, een deel van een Romeinse Die stichting zal wel aan de bestaan- De twee komen er rond voor uit 'actieve deelnemer de zijn verbonden". Andere bij het project betrokken heeft dat een bezoeker instellingen zijn de stichting Vrien- één keer moet komen ot den van Archeon, waarin plaatselij- indruk te verschaffen opzet mede als voordeel den', zeggen de twee. Hij kan eten proeven uit allerlei tijdperken ("Er worden in het castellum geen zakjes patat verkocht", aldus De Back), de dan i zich i de tot- ke sponsors elkaar hebben gevon- standkoming van bouwsels uit het nacht doorbrengen den, en een Comité van Aanbeve- verre verleden. Diezelfde bezoeker ling waarin vertegenwoordigers heeft volgens De Back aan één dag de plaatselijke (burgemeester niet genoeg om het hele park goed boerderij, week weer een groot aantal vakan- de speelweide achter de Marinus Poststraat begint morgen het hut- tenbouwen. Als er voldoende animo voor is. zullen de jongeren ook een nacht in deze onderkomens door brengen. Als afsluiting van de va kantie-activiteiten zal de vrijwilli- Valkenburg de van de week in i zijn beperkt door de inzet le vrijwilligers en het belangeloos beschikbaar stellen van materiaal door het bedrijfsleven. (foto wim M. Paats) en de provinciale heid zitten, alsmede topmensen van ANWB, KLM Nederland, Schiphol, Nederlandse Spoorwegen en Hei- neken. Het duo zegt dat het plan kan rekenen op de steun nisteries 1 schappen zondheid en cultuur. Avifauna De Back stelt dat in het in 1994 te openen park, 'niet per se alles com pleet hoeft te worden herbouwd'. Als voorbeeld noemt hij het Ro meinse castellum dat in Valken burg is aangetroffen. "Je kan dat in één keer nabouwen en er vervol gens demonstreren hoe de mensen er leefden. Je kunt het echter ook te bekijken. De bezoeker die genoegen neemt met een wat oppervlakkiger indruk, is ongeveer een dagdeel zoet. De Back wijst op de mogelijkheid van 'combi-bezoeken'. "Ik heb er geen onderwijs en weten- enkele moeite mee als iemand 's van welzijn, volksge- ochtends Archeon bezoekt en 's middags naar Avifauna afreist". De Back zegt mogelijkheden te zien voor een puur op Alphen geën te expositieruimte. Daar zouden bij voorbeeld de in Zwammerdam aan getroffen Romeinse schepen een plek kunnen krijgen. "We hebben een optie op vier van de zes sche pen", meldt IJzereef. "Een zou wel eens een heel langdurig pro ces kunnen worden want ik heb het gigantische collectie losse Een maquette van een vroeg-Middeleeuws dorp, zoals dat i ware grootte te zien zal zijn. deel namaken re bouw als ambacht invoeren zodat de bezoekers ook kunnen zien hoe er in die tijd werd gebouwd, met Archeon op welke materialen en met welke De Archeonbezoeker zal niet alleen (p.r.-foto) technieken". een toeschouwer zijn maar ook een Romeinse soldatenbarak of her berg, of een bad nemen in een Ro meins badhuis. Zij die modern voedsel verkiezen boven een middeleeuwse prak kun nen bij het entreegebouw terecht. Volgens De Back komt er ook een restaurant voor een meergangen- maaltijd. Hoewel de twee nog wel wat pro blemen in het verschiet zien, zijn ze heel optimistisch. Ook de dreigen de vertraging van de aanleg van rijksweg 11, waaraan het park komt te liggen, bezorgt hun geen grijze haren. "Natuurlijk hebben we wel belang bij die weg maar de directe verkeersafwikkeling kan door de rondweg heel soepeitjes gaan. Ver ander der is het park na de ochtendspits open. Het publiek zal het park ge spreid in de avondspits verlaten. Bovendien verwachten we top- de verde- plankjes die thans verspreid door drukte in de vakanties, op het land worden geconserveerd". Badhuis feestdagen en in sommige weekein den. Absoluut noodzakelijk voor een goede afwikkeling van bezoe kersstromen is rijksweg 11 dus niet". DINSDAG 29 AUGUSTUS Katwijk concert op het Batzorgel door Everhard Zwart in de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang 20.15 sport voor mensen met Astma en Cara in sportzaal Boorsma on der deskundige leiding van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud Ka tholieke Kerk, Zoeterwoudse Sin gel. Noordwijk vergadering van de Gemeente raad in het gemeentehuis aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 15.30 uur. Woubrugge bridgedrive in De Wijk, aan vang 19.45 uur. WOENSDAG 30 AUGUSTUS Alkemade vakantiespelen met hutten- bouw Nieuwe Wetering en polder- Boskoop kindervakantieweek met ver haal, creatief en poppenkast. Hazerswoude jeugdvakantieweek met punk optocht. waikenstraid en play- backshpow. Katwijk laatste duinwandeling olv een boswachter, start om 10.00 uur t.o Soefitempel, Sportlaan. Ganzenrun (levend ganzen- VA bord met opdrachten die door de A m groepen uitgevoerd moeten wor- den) bij Willy Zuid, aanvang 13.30 Koudekerk zwemvierdaagse met draaior- M Leiden Leimuiden vakantiekinderweek met vlie gers maken. Noordwijk woensdagavondzang mmv 'Evondo' in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. handwerkverkoop bij Huize St. Jeroen in de voortuin van 10.00 tot 16.30 uur. betje steken en mastklimmen op het parkeerterrein tussen Kerk straat en St. Jeroenskerk. Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 14.00 en 15.30 Warmond kindervakantieweek Zwammerdam vakantiekinderspelen met hut- tenbouw en poffertjes. DONDERDAG 31 AUGUSTUS Alkemade vakantiespelen en huttenbouw Nieuwe Wetering. Alphen Zomermarkt op het Thorbecke- plein, van Manderslootstraat, zwemvierdaagse met demon straties brandweer en waterpolo- prestatielopen voor kinderen en volwassenen op het parkeer terrein tussen Kerkstraat en St. Jeroenskerk, aanvang 19.30 uur. puzzeltocht Roelofarendsveen. Alphen vakantiespel met vossejacht. woensdagavondzang in de Ou de Kerk aan de Boulevard met mmv 'De Kandelaars', aanvang i 20.00 uur. instituut voor natuuroescher- BW A riin II mingseducatie houdt stadsroei- W u t IM U A 'Xonder leiam9 ïan na'uur' najaarsfeesten van de Oranje vereniging Noordwijk-Binnen, 13.00 uur start van de kermis en kinderspelen, om 19.30 uur tob Woubrugge speelweek met film. braderie met demonstraties en modelbouwvereniging. Hooftstraat, Raadhuisstraat, van 9.00 tot 17.00 uur. vakantiespel met film en speur tocht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12