TAD LEIDEN Universiteitsraad handhaaft kandidatuur Van der Scheur Gunstig oordeel over het project schadebemiddeling Boete van 150 gulden en meteen de bak in LEIDSCH DAGBLAD Dronken Schotse rugbyers zetten hotel op stelten s DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 Afsluiting spoorwegovergang Morsweg/Bloemlustplein (Rijnzichtbrug). In de nacht van woensdag 30 op donderdag 31 augustus a.s. zal de N.S. werkzaamheden uitvoe ren aan de spoorwegovergang in de Morsweg bij het Bloemlustplein .cv (naast de Rijnzichtbrug). Hierdoor zal de Morsweg op genoemde datum voor het doorgaand verkeer zijn afge sloten tussen 24.00 uur en 06.00 uur. ISMiü Onderzoek ministerie van justitie: LEIDEN - Slachtoffers, politie maar ook daders oordelen gun stig over het Leidse schadebe middelingsproject. Bij dit project kunnen slachtoffers van diefstal, inbraak of mishandeling na tus senkomst van de politie recht streeks een schadevergoeding vragen aan de dader. In ongeveer 60 procent van de gevallen die daarvoor in aanmerking kwa men, kregen mensen inderdaad een schadeloosstelling. Het me rendeel van de slachtoffers vindt nu dat de dader voldoende wordt gestraft wanneer hij rechtstreeks in zijn portemonnee wordt getrof fen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie naar het Leidse schadebe middelingsproject. De Leidse po litie is dit project in 1987 begon nen. De regeling geldt alleen voor Leiden en wordt slechts toege- past op volwassenen die nog geen strafblad hebben. Door een vergoeding aan hun slachtoffer te betalen kunnen da ders een strafvervolging ontlo pen, als de schade tenminste la ger is dan 500 gulden. Is de scha de hoger, dan komen ze in aan merking voor strafvermindering. Met het project hoopt de politie te bereiken dat slachtoffers na een misdrijf niet met lege handen achterblijven. Tegelijkertijd wil de politie daders directer con fronteren met de narigheid £ie ze hebben aangericht. Spijt Uit het WDDC-onderzoek komt naar voren dat van de 178 misdrij ven, waarvoor de regeling geldt, de politie in 118 gevallen heeft ge probeerd een schadevergoeding los te krijgen. Dit heeft bij 72 za ken succes gehad. Uit het rapport blijkt ook dat de kans op een schaderegeling het grootst is bij diefstal met een buit lager dat 500 gulden. Het WODC heeft voor zijn on derzoek slachtoffers, daders en Leidse rechercheurs onder vraagd. De 50 ondervraagde slachtoffers zijn over het alge meen vrij positief over het pro ject. Zij die een schadevergoe ding hebben gekregen beoorde len het aangiftegesprek achteraf gunstiger dan mensen die geen geld hebben gezien. De eerste groep heeft verder meer waarde ring voor de politie. Slachtoffers blijken het overigens belangrijk te vinden dat hun schade wordt vergoed. Vooral ook omdat ze het idee hebben dat de dader stevig wordt gestraft door hem zijn por temonnee te laten opentrekken. Bijna de helft van de 28 onder vraagde daders stemde met de re geling in om een strafblad te voor komen. Bijna 40 procent betaalde omdat ze spijt hadden van hun ifiisdrijf en rond 14 procent trok de beurs om de ruzie met het slachtoffer bij te leggen. De Leid se rechercheurs beschouwen de Schadebemiddeling als een ar beidsintensief maar voldoening gevend werk. De Leidse politie heeft het project laten begeleiden door een speciaal daarvoor aange stelde coördinator. Hij is gemid deld 20 uur per week bezigge- weest met schadebemiddeling. 'Raadslid Van Belle heeft fatsoensnormen overschreden' Jongetje (2) breek been LEIDEN - Een 2-jarig jongetje is gisteravond gewond geraakt in de Marnixstraat. Het kind kwam plot seling achter een geparkeerde auto vandaan en liep tegen een perso nenauto die in de richting van de Maresingel reed. De 21-jarige be stuurder van de auto kon het jochie niet ontwijken. Het kind is met een dubbele been breuk overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Leidenaars bekennen steunfraude LEIDEN - De Leidse univer siteitsraad blijft bij haar be sluit om vakbondsman Van der Scheur voor te dragen voor een plaats in de raad als buitenuniversitair lid. Bo vendien nam een woedende raad gisteren een motie van afkeuring aan tegen de brief die het raadslid Van Belle heeft geschreven aan minis ter Deetman van onderwijs. De raad maakte in de storm achtig verlopen vergadering in niet mis te verstane be woordingen duidelijk dat met dfe brief de fatsoensnor men zijn overschreden. Verwacht wordt dat Deetman op nieuw de voordracht van de raad zal Tentoonstelling in Inloophuis Psychiatrie LEIDEN - 'Emoties in beeld' heet de tentoonstelling die vanaf woens dag 20 september is te zien in het In loophuis Psychiatrie. Te zien zijn 35 kunstwerken die zijn gemaakt door bewoners van psychiatrische zie kenhuizen in Nederland. "Het gaat niet om de namen van kunstenaars", zo laat het Inloop huis weten, "het gaat om de werken zelf. Centraal staan de beeldende ui tingen van de mens die in moeilijk heden zit, zodanig dat opname in een psychiatrisch ziekenhuis nood zakelijk werd". 'Emoties in beeld' is van 20 tot en met 24 september te bezoeken in het Inloophuis aan het Rapenburg 48. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. negeren en definitief in plaats van Van der Scheur, zal kiezen voor Stafleu. De vijf personen worden per 1 september door de minister of ficieel als buitenuniversitair lid (bul) benoemd. Er staan voor de raad geen mogelijkheden open tot beroep tegen het besluit Deetman. Onlangs nam de minister van on derwijs het besluit om af te wijken van de door de Leidse raad voorge dragen personen voor de vijf be schikbare plaatsen voor personen van buiten de universitaire gemeen schap. In plaats van Van der Scheur, die op de vierde plaats stond, koos de minister C.L. Staf leu, die slechts op de zesde plaats stond. De minister wilde hiermee de 'diversiteit aan maatschappelij ke achtergronden vergroten'. De raad was gisteravond in de ge legenheid om een nieuwe voor dracht te doen aan de minister. In een besloten gedeelte van de verga dering koos een meerderheid we derom voor Van der Scheur en kwam Stafleu op een onverkiesbare zesde plaats terecht. Alleen de frac tie van Unie van Faculteiten en Diensten (UDF) stemde tegen Van der Scheur» Het was echter niet het afwijken de besluit van Deetman, maar een brief van raadslid Van Belle die gis teravond in de universiteitsraad veel-stof deed opwaaien. In de brief die hij namens de fractie schreef, meldde hij Deetman dat het besluit van de raad niet unaniem is. De UFD-fractie, waarvan hij voorzitter is, is tegen de voordracht van Van der Scheur. In de brief wees hij de minister er bovendien op dat er bij de vijf voorgedragen personen geen enkele CDA'er bevindt en dat de voordracht te eenzijdig van (linkse) politieke samenstelling is. Achterbaks Een meerderheid van de raad, 14 van de 21 aanwezige leden, keurde gisteren de brief van Van Belle in zeer boude bewoordingen af. Men LEIDEN - Een speler van de Schot se rugbyclub Kelso heeft in de nacht van zondag op maandag en kele uren doorgebracht op het Leid se politiebureau. Oorzaak was dat de beschonken Schot een schilderij had vernield in het hotel Holiday Inn waar de deelnemers aan het in- Wim Kok naar Leiden LEIDEN - PvdA-lijsttrekker Wim Kok brengt zaterdag 2 september een bezoek aan Leiden. De leider van de socialisten komt rond 12.30 uur per boot aan bij de markt en zal zich vervolgens tot 16.00 uur onder het winkelend publiek begeven. Een aantal overige PvdA-kop- stukken is dinsdag 5 september pre sent in een politiek café dat door de- socialisten in de Burcht wordt ge houden. Onder anderen zijn Thijs Wöltgens, Dick Dolman, Willem Vermeend en Arie de Jong aanwe zig. Lastrada verzorgt de muziek tij dens het politie café. De bijeen komst begint om 17.30 uur en duurt tot 19.00 uur. ternationale toernooi van DIOK wa ren ondergebracht. Enkele van zijn eveneens benevelde medespelers zorgden tevens voor overlast bij de andere gasten van het hotel. Zij sprongen naakt in een fontein en bonkten diep in de nacht op deuren. Mede-organisator van het evene ment, Yves Kummer, zat flink in zijn maag met het optreden van sommige van zijn gasten buiten het veld. "Sportief gezien was het toer nooi een groot succes, maar dan krijg je dit weer. Zoiets verwacht je niet van clubs die toch overal hoog staan aangeschreven. Ik bedoel, die verenigingen met al hun internatio nals zijn heus een bepaald niveau gewend. Nou, en dan geeft het toch zeker geen pas om in een een mooi en duur hotel als dit 's nachts rot zooi te gaan maken. Vooral niet wanneer je te gast bent en alles voor je is betaald". Naar aanleiding van dit optreden zullen Kummer en het bestuur van DIOK zich beraden over te nemen stappen. "Er is al een protestbrief naar de Schotse bond uitgegaan. Wij moeten nu eerst proberen om bij Holiday Inn de zaken recht te trekken. Hoewel niemand van DIOK er iets aan kan doen, voelen we ons uiteraard verantwoordelijk voor de gang van zaken, ook buiten het veld". LEIDEN - Enkele tientallen studenten hebben gisteren een schoonmaak actie gehouden in de binnenstad. De jongeren maken schoon in het kader van de kennismakingstijd van enkele studentenverenigingen. (foto Henk Bouwmai LEIDEN - De jeugdige Leide- naar had achteraf beter niet naar het kantongerecht aan het Rapen burg kunnen komen. De rechter veroordeelde de jongen niet al leen tot een boete van 150 gulden, na de zitting werd hij meteen door de marechaussee in de kraag gevat; hij is dienstplichtig, maar was al een maand niet in de kazer ne verschenen. De jonge 'soldaat' was vorig jaar betrapt toen hij een zoge naamde strijker (vuurwerk) afs tak. De verdachte bekende dat feit vlot en de officier van justitie eiste dan ook een boete van 150 gulden. "Wat doet u voor de kost", wil de de rechter nog weten. "Ik zit in dienst", beweerde de jongen. Dat bleek nogal mee te vatten want twee marechaussees grepen de jonge deserteur, inmiddels ook tot 150 gulden boete veroor deeld, meteen in de kladden en voerden hem met een volkswa genbusje af. Dat wordt zitten in dienst. Een Leidse taxi-ondernemer verliet evenmin erg vrolijk het kantongerecht. "Die boete betaal ik toch niet", voegde hij kanton rechter Spreij en de officier van justitie nog toe bij het verlaten van de zaal. Wat had de taxi-ondernemer, die ook nog eigenaar is van een motel aan de Beestenmarkt nu misdaan? De man was vorig jaar aange houden zonder een rijtijdenboek je. "Dat heb ik ook helemaal niet nodig", meende de verdachte. "Volgens de wet heeft u dat wel nodig", meende de officier en eis te een boete van 300 gulden. "Een schandaal", vond de ver dachte, "er zit hier iets scheef. Die rijtijdenwet is vijftig jaar oud. Die past niet meer in deze tijd". "Ik vind het eigenlijk wel een goede wet", waagde de rechter toch op te merken. "Zij is in het belang van de verkeersveilig heid". "Goed, goed, maar dan moet-ie wel bijgeschaafd worden", sprak de verdachte, die toch graag het laatste woord wilde hebben. Toen die echter in de gaten kreeg, dat een juridisch verweer hem niet verder bracht, gooide hij i andere boeg. "Ik reed niet als taxi, maar privé. Ik betaal ook extra inkomstenbelas ting om die taxi ook privé te mo gen rijden". De rechter had toch nog de no dige twijfels bij dat verhaal. "U krijgt een boete van 300 gulden en als u het er niet mee eens bent, gaat u maar irl hoger beroep". Een derde verdachte gaf zijn fouten echter grif toe. Hij was wel op een rijdende trein gesprongen, maar zou dat in het vervolg 'nooit meer doen'. De man beweerde ook door de conducteur op het verkeerde been te zijn gezet. "Die had eerst gezegd: stap maar in. Toen ik vlak bij de deur was, zei de conducteur, niet meer instap pen". Dat deed de Leidenaar toch en hij kreeg meteen een bekeu ring aan zijn broek. Negentig gulden boete eiste de officier. De rechter bleek nog ge voelig voor de toezegging van de verdachte dat-ie nooit meer op rij dende treinen zou springen en gaf 15 gulden korting. LEIDEN - De sociale recherge heeft gisterochtend om vijf uur, met as sistentie van de Leidse politie, een man en vrouw van hun bed gelicht in verband met steunfraude. De man (39) en vrouw (30) zouden in 1986 uit elkaar zijn gegaan. De man liet zich inschrijven op een an der adres. Volgens de politie betreft het een schijnverlating en heeft de vrouw ten onrechte een bijstands uitkering genoten. De man had bo vendien een werkloosheidsuitke ring terwijl hij wel werk had. Het tweetal heeft de sociale dienst opge licht voor een bedrag dat ligt tussen de 60.000 en 70.000 gulden, aldus een politiewoordvoerder. Beiden hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. Wijzigingen Kerkepad Veel deelnemers Zwemvierdaagse LEIDEN - In totaal 817 zijn gisteren van start gega; Zwemvierdaagse in de zwembaden De Vliet en De Zijl. Deelnemers moeten gedurende vier dagen dage lijks minimaal 500 meter afleggen. De zwemmers mogen overigens in het water uitrusten. Vanavond om 19.00 bestaat de laatste mogelijkheid om te starten. Mensen die vier dagen hebben deel genomen, ontvangen een herinne ringsmedaille. ONDERSCHEIDING - De Leidse emeritus-hoogleraar in de Palestijn se oudheidkunde prof. dr. H.J. Franken heeft uit handen van de echtgenote van de Jordaanse kroonprins Hassan een hoge Jordaanse onderscheiding gekre gen. Dit gebeurde ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Een verhaal voor het oprapen' in het Rijksmuse um van oudheden. Deze tentoonstelling tracht een beeld te geven van opgravingen in Deir Alia in de Jor daan vallei. Prof. Franken wordt gezien als een pio nier op het gebied van archeologi sche veldwerk in Jordanië en van technologisch onderzoek naar aard ewerk. LEIDEN - Het programma van Ker kepad, dat door de NCRV op 2 en 9 september in Leiden wordt gehou den, is enigszins gewijzigd. De spe ciale vesperdienst, waarop NCRV- voorzitter Th. Jansen een inleiding zal houden, verhuist op 2 september naar de Marekerk. Op die manier kan de Hooglandse kerk worden op 9 september - tij dens de vermoedelijk druk bezoch te monumentendag - worden vrijge houden voor een bijzondere vesper dienst, waaraan behalve Jansen ook ds. A. Alblas en de Leidse Cantorij hun medewerking zullen verlenen. Azie-vleugel in Volkenkunde' wordt verbouwd LEIDEN - De Azië-vleugel van het Rijksmuseum voor Volkenkunde is met ingang van maandag 2 oktober voor onbepaalde tijd gesloten. De vleugel, waar de afdelingen China, Nepal en Korea zijn ondergebracht, wordt ingrijpend verbouwd. Het museum doet dit om haar collectie beter tot haar recht te laten komen. Na de verbouwing van de Azië- vleugel, zullen ook andere afdelin gen van het museum worden ver bouwd. Wanneer het volledige kar wei is afgerond, is nog niet bekend. Het museum streeft ernaar om de overlast voor de bezoekers zo veel mogelijk te beperken. Enige hinder door bouwverkeer en dergelijke is echter niet te vermijden. Mensen die nog een laatste blik willen wer pen op de presentaties in de Azië- vleugel - waarvan de meeste na de verbouwing niet meer in hun huidi ge vorm zullen terugkeren - kunnen tot en met 1 oktober in het r terecht. meende dat door de brief de namen van de mensen die naar een plaats als buitenuniversitair lid (bul) had den gesolliciteerd, in de openbaar heid zijn gebracht. Volgens raadslid G.J. Broersma (CGL) bood dit naar buiten toe de indruk 'dat er in de universiteits raad maar wat wordt aangeklooid met geheime stukken'. Indiener van de motie van afkeuring, P.A. Beaart (Politiek Anders), meende dat de brief inging tegen alle 'be schaafde gebruiken'. Volgens raadslid D. Sonneveld (Progressie ve Partij) heeft Van Belle 'de be stuurscultuur en democratische be sluitvorming een zeer slechte dienst bewezen'. Daarnaast werd Van Belle kwa lijk genomen dat hij zijn bezwaar te gen de voordracht van Van der Scheur niet in de besloten raadsver gadering van 12 juni kenbaar heeft gemaakt. Volgens verschillende raadsleden was het onfatsoenlijk om dat alsnog te doen in een 'gehei me' en 'achterbakse' brief aan de minister. Bovendien gaf het blijk van een minachting voor de andere partijen,,zo meende raadslid Sonne veld. Afschrift Van Belle bood zijn excuses aan voor het feit dat hij niet aan de voor zitter kenbaar heeft gemaakt dat hij een brief aan Deetman had ge stuurd. Hij bleef echter bij zijn standpunt dat hij het recht heeft om de minister van 'wezenlijke infor matie' te voorzien. Volgens hem kwam in de voordracht van de raad onvoldoende tot uitdrukking dat er een minderheid tegen de - benoe ming van Van der Scheur is. Juist omdat hij de namen van de kandi daten niet in de openbaarheid wilde brengen, besloot hij geen afschrift van de brief naar de andere partijen te sturen. Hij zei bang te zijn ge weest dat dit zou uitlekken naar de pers. "Dat zou men mij dan hebben aangerekend. Dat wilde ik voorko- men door het geheim te houden", aldus Van Belle. SCHOONMAAKACTIE STUDENTEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11