LEIDSCH DAGBLAD Betogers dringen basis binnen WDALEN LEIDSCH DAGBLAD Hoogleraar windt zich op over 'onzinnige enquêtes' Weer actie op Valkenburg vanwege rechtszaak Orion-vemieler Koning Lisses laboratorium doelwit Van Dalen kinderschoenen nu aan de Haarlemmerstraat! 'Leidse Gouwe' en schutterij nieuw in 3-oktoberoptocht Amsterdamse postkantoren bewaakt DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39023 Priisfl. 1,25 'Je kunt ook vragen of men op de koningin stemt, als ze CDA-lij sttrekker zou zijn' AMSTERDAM (GPD) - "Het is schandalig dat een opiniepeiler cijfers publiceert over de zetel winst voor de VVD als Hans Wie gel terugkeert als lijsttrekker. Het heeft niets met de realiteit te ma ken. Het is gewoon kletskoek". De Leidse politicoloog prof.dr. Irwin windt zich op over de jong ste ontwikkelingen in de verkie zingscampagne. Volgens enquê tes van het bureau Interview en de Vara zou Wiegel als lijsttrekker bij de komende verkiezingen tien zetels meer binnenhalen dan de huidige eerste man Voorhoeve. Irwin vindt dergelijke opiniepei lingen volkomen verkeerd. "Wiegel is geen kandidaat en daarom mag je de vraag niet stel len. Anders kun je ook vragen: wat stemt u als Drees herboren wordt. Of: wat doet u als de ko ningin lijsttrekker van het CDA wordt. Als dit. als dat. Zo kan je eindeloos doorgaan". Irwin ergert zich er aan dat het bureau Interview van Maurice de Hond zich nu al voor de tweede keer tijdens verkiezingscampag nes mengt in interne partijpoli tiek. Bij de vorige verkiezingen onderzocht hij het stemgedrag als niet J oop den Uyl, maar Wim Kok lijsttrekker van de PvdA was ge weest. "Het is niet de taak van de jour nalistiek en de opiniepeilers om zelf issues te maken. Zo proberen ze zaken te sturen. Dat is onaan vaardbaar. Het is niet hun zaak of Wiegel al dan niet terugkomt. Bo vendien zorgt het voor een hoop verwarring". 'Met Wiegel als lijsttrekker 10 zetels meer' Omdat Irwin het nut niet be grijpt van dergelijke opiniepeilin gen, wil hij verder geen commen taar geven op de uitslag ervan. Prof M. Brouwer, hoogleraar massacommunicatie te Amster dam, is daartoe wel bereid. Hij denkt dat de campagneleiding van de WD van plan is flinke munt te slaan uit het naar voren schuiven van de populaire Wie gel. "Hij zit er serieus aan te ko- De enquête komt voor de WD waarschijnlijk net iets te vroeg om nog effect te hebben in de stemhokjes, zegt Brouwer. "Daarom moeten ze net voor de verkiezingen met een verrassing toeslaan. Wiegel komt dan met een duidelijke verklaring, waarin hij zegt bereid te zijn terug te ke ren en hoe hij dat wil doen. Dat kan een heel interessant effect op leveren". Brouwer gelooft niet, zoals de enquête aangeeft, dat Wiegel voor de WD tien zetels meer in de wacht kan slepen als niet Voor hoeve maar de ex-minister de lijsttrekker zou zijn. "Een ant woord op een enquêtevraag is heel vrijblijvend. Als het geen verplichtingen geeft, kun je, ze ker vanwege het verrassingsele ment, emotioneler reageren: stel je voor, Wiegel terug. Prachtig, kunnen we WD stemmen. Maar daarna wordt het toch wat min der, want de mensen denken dan: Wiegel verandert niets". De hoogleraar erkent echter het onmiskenbare bestaan van een Wiegel-effect. Hij schat het in op vijf zetels. Brouwer denkt dat de commissaris van de koningin in Friesland veel afgedwaalde WD- stemmers weer bij de partij terug brengt. Brouwer vermoedt dat veel mensen Hans Wiegel zien als de man die de stammenstrijd binnen de WD kan beslechten. "Hij heeft part noch deel gehad aan de kabinetscrisis. Hij stond als het ware boven de partijen. Dat kon hij als commissaris van de konin gin ook gemakkelijk doen". "Zo heeft", vervolgt Brouwer, de aantrekkelijkheid van Wiegel twee kanten, "zijn mooie positie nu en zijn persoonlijke uitstraling van een doener. Hij straalt uit dat hij wat gaat regelen. Hij kent geen twijfel. Dat heeft effect op de kie- de enquête-uitslag van Maurice De Hond zullen kijken. "Er is nog maar kort tijd om het beeld van Wiegel te ondergraven. Ik denk dat Van Mierlo van D66 er wel in zal slagen. Hij heeft hetzelfde cha risma als Wiegel. Van Mierlo was ook de man die in zijn eentje D66 weer uit het slop trok". Brouwer constateert dat CDA- lijsttrekker Lubbers al een mees terzet heeft geplaatst. Toen de ge ruchten over Wiegel de ronde be gonnen te doen, kwam hij plotse ling met het voorstel om de milieuvervuiling te verminderen door een belasting op het energie verbruik. "Daarmee onderstreepte hij de verdeeldheid binnen de WD over het milieu. Minister Nijpels kon maar heel voorzichtig reage ren met een slag om de arm dat hij Voorhoeve niet had geraad pleegd. Dat was een noodsprong. De WD in verlegenheid. Zeer knap gedaan van Lubbers". De Leidse hoogleraar Irwin: "Een dergelijke enquête is gewoon kletskoek". (foto Jan Holvast) Goed reageren op het boven de kiezersmarkt hangen van Wiegel is voor de Partij van de Arbeid erg moelijk, zegt Brouwer. "Ik denk dat de campagne van de PvdA wat dat betreft niet veel kan ople veren. Ze moeten het hebben van de opkomst en zorgen dat het spannend lijkt. Als er een Ajax PSV-stemming komt, gaan er meer mensen naar de stembus. Dat is altijd gunstig geweest voor de PvdA". VALKENBURG Op het marinevliegkamp Valkenburg zijn gistermiddag negen vredesactivisten aangehouden. Zij waren de basis binnengedrongen om op die wijze steun te betuigen aan Kees Koning, die vanmiddag voor de Haagse rechtbank zou verschijnen. Koning had eerder op Valken burg de banden van daar gestationeerde Orion-vliegtuigen willen lek steken en voor die actie moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden. Een groep van 18 aanhangers van de North Atlantic De-Fence Move- ment trok gistermiddag naar de ma rinebasis Valkenburg. Ter hoogte van de startbaan naast de Achter weg vond men een geschikte plek voor het binnendringen van de ba sis. Binnen de minuut hadden ne gen actievoerders een gat in het hek geknipt en begonnen zij het veld om te spitten om groente en bloemen te planten. De andere negen actievoer ders bleven buiten het hek om te voorkomen dat zij later ook zouden worden aangehouden. Een patrouilleauto was snel ter plaatse, maar de bewakers deden niet meer dan het incident melden en doorrijden, daarna verscheen een busje met twee marechaussees, die zich beperkten tot het bewaken van het gat in het hek om te voorko men dat de actievoerders er weer vandoor zouden gaan. De actievoerders konden onge hinderd de meegebrachte prei, veldsla en andijvie planten en ze konden de jonge aanplant zelfs wa ter geven. Pas nadat een tweede busje met versterking kwam, wer den de actievoerders afgevoerd. Dit ging zonder problemen, al moest één persoon worden achterhaald die al honderd meter verder de ba sis was opgelopen. Gisteravond zijn de negen personen weer vrijgelaten nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt. Buiten het hek ontspon zich een discussie tussen achtergebleven ac tievoerders en buurtbewoners die het tafereel gadesloegen. "Een we reld zonder defensie is nog niet denkbaar" en "Dit vliegveld heeft alleen een kernwapentaak, maar die atoomdieptebommen liggen niet op Valkenburg maar in Schotland" werd door omstanders opgemerkt. De actievoerders behoren tot de in ternationale 'ploegscharenbewe ging' die militaire middelen wil om zetten in vreedzame doeleinden. Vandaar dat op Valkenburg groente werd geplant. Met het oog op de ko mende Tweede Kamerverkiezingen bepleiten zij afschaffing van de atoomtaak van de Orions. De actie van gisteren was in het bijzonder gericht als protest tegen het proces tegen Kees Koning (58) die vanmiddag moest voorkomen voor de Haagse rechtbank. Voorma lig legerpredikant Koning werd op 16 juli op de basis Valkenburg aan gehouden samen met zeven andere actievoerders die ook toen al groen te gingen planten. Koning had te vergeefs geprobeerd de banden van de Orion-vliegtuigen lek te steken. Om die reden zit hij nog altijd vast, terwijl de anderen nog dezelfde dag waren vrijgelaten. Voorafgaande aan de rechtszaak is vanmiddag een demonstratie in Den Haag gehou den die eindigde bij de rechtbank. Voorhoeve haalt fel uit naar D66 HOOGEVEEN (ANP/GPD) - WD-lij sttrekker Voorhoeve heeft gisteren in Hoogeveen fel uitgehaald naar zijn D66-rivaal Van Mierlo. De kritiek van Van Mierlo dat de WD "het oude ka non Wiegel" inzet bij de eind spurt naar de verkiezingen van 6 september, is bij Voorhoeve ge heel verkeerd gevallen. Voorhoeve omschreef het in zetten van de liberale zwaarge wichten Wiegel, Vonhoff en Winsemius juist als een teken van kracht. "We hebben vele stukken zwaar geschut, die we in stelling kunnen brengen". En met een sneer richting Van Mierlo: "D66 heeft maar één oud-kanon, met de initialen H.A.F.M.O. erop, dat nooit iets anders dan losse flodders met veel rook en gesputter heeft af geschoten". Voorhoeve voorspelde ook dat binnen een coalitie van CDA en PvdA al snel ruzie zal uitbre ken. "Zo'n kabinet wordt een kast met loszittende poten". Dierenbevrijdingsfront dreigt met biologische oorlog Actievoerders hebben van nacht 79 konij nen uit het Lis- sese laboratori um wegge haald. LISSE Het Dierenbevrijdings front dreigt met eén 'biologische oorlog' als het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse niet onmiddellijk stopt met het gebruik van proefkonijnen. Bloed van de dieren wordt gebruikt voor het aan tonen van voor planten schadelijke stoffen in bloembollen. De actievoerders die vannacht 79 konijnen weghaalden bij het labora torium, dreigen de voor de bollen- cultuur zeer schadelijke woeker plant knolcyperus te verspreiden als< de proeven niet onmiddellijk worden stopgezet. De knoloyperus is in de bollenwereld een berucht onkruid. Volgens het dierenbevrijdings front zitten de konijnen "die als het ware als een reageerbuis" worden gebruikt, vol gezwellen. De beesten zijn naar opvangadressen overge bracht. goed behandeld worden. Weliswaar worden ze ingespoten met 'gezui verde plantenvirussen' maar daar van zouden ze niet ziek worden. Wel wordt geregeld bloed afgetapt. Vol gens het laboratorium is er nog voorraad, zodat deze activiteit niet onmiddellijk gestopt hoeft te wor den. F. Zandbergen, algemeen secreta ris van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur neemt het dreigement van het Dierenbevrijdingsfront serieus. Maar hij gelooft niet dat versprei ding van de knolcyperus een ramp zou zijn voor de branche. "We heb ben de bestrijding van het onkruid dat zo'n jaar of acht geleden uit Zuidamerika in ons land terecht is gekomen, redelijk onder de knie". Volgens Zandbergen is de actie van het dierenbevrijdingsfront reden serieus te onderzoeken of het ge bruik van konijnen 'per se noodza kelijk is'. Gaswolk ontdekt waaruit nieuw sterrenstelsel kan ontstaan WASHINGTON (AP) Twee Amerikaanse astronomen heb ben bij toeval een enorme wa terstofwolk ontdekt, waaruit zou kunnen blijken dat in het heelal nog steeds sterrenstel sels worden gevormd. De gas wolk bevindt zich betrekkelijk dicht bij ons Melkwegstelsel, op 65 miljoen lichtjaren, en staat geheel op zichzelf. Aangenomen wordt dat ster renstelsels ontstaan door de condensatie van waterstof, dat met slechts één proton en één elektron het simpelste element is. Eerdere pogingen om derge lijke gaswolken te vinden, wa ren steeds mislukt, hoewel er wel sterke aanwijzingen voor het bestaan van dergelijke 'pro- tostelsels' waren. Zo ontbreekt in het licht van quasars (zeer heldere objecten op ongeveer 10 miljard lichtja ren van ons melkwegstelsel) soms de frequentie die door gaans door waterstof wordt ge absorbeerd. De Amerikaanse Nationale Stichting voor Wetenschappen maakte gisteren bekend dat Giovanelli van de Cornell Uni versiteit, die een radio-astrono- miscb team leidt in Arecibo, Puerfo Rico, en zijn medewerk ster Haynes, de wolk bij toeval ontdekten, toen zij bezig waren een radiotelescoop bij te stel len. De nu gevonden gaswolk is tien keer zo groot als de Melk weg maar heeft slechts een tiende van de massa. Het is dan ook nog onduidelijk of de gas wolk inderdaad zal veranderen in een sterrenstelsel. De wolk bevindt zich ten zuiden van het sterrenstelsel Maagd- Haarlemmerstraat 128, Leiden £>laxks renata elefonten BUNNIES (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND DAM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR MN EIGEN STUK DUIM VAN NEDERLAND Q Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Q Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Postcode Telefoon AMSTERDAM (GPD) - Vrijwel alle postkantoren en postagentschap pen in Amsterdam worden sinds het begin van deze maand-bewaakt door een particuliere beveiligings dienst. De PTT wil zo proberen een halt toe te roepen aan het toene mend aantal overvallen in de hoofd stad. Zeven van de tien overvallen op postkantoren vinden plaats in Amsterdam. Als het experiment overweegt de PTT om de particulie re bewaking bij postkantoren ook in de rest-van het land door te voe- Door het stijgend aantal overval len en het geweld dat daarmee ge paard gaat, is grote onrust ontstaan onder het PTT-personeel. Met deze maatregel hoopt de PTT dat de me dewerkers zich weer veiliger zullen voelen. "De rust moet weerkeren op onze kantoren", aldus een PTT- woordvoerder. Volgens de woord voerder gaat het niet om permanen- mede door de positieve reacties van te bewaking. De rol van het beveili- de medewerkers. Sinds het instel- gingsbedrijf blijft beperkt tot sur- len van de particuliere beveiliging veillance. zijn er nog wel twee overvalpógin- Tot nu toe is de PTT tevreden met gen geweest op Amsterdamse post- het resultaat van de proefneming, kantoren, maar zonder resultaat. Peru sluit grens voor drugsmaffia BOGOTA (GPD) De regering in Peru heeft maatregelerl genomen om de honderden vluchtende leden van de Colombiaanse drugsmaffia tegen te houden. De bevelhebber van de Peruaanse politie, Reyes, maakte bekend dat de grens met Colombia is gesloten. Zwaarbewa pende patrouilles, die door helikop ters en verkenningsvliegtuigen worden gesteund, bewaken de grensovergangen tussen Colombia en Peru. De meeste drugsmafiosi probeer den tot nu toe illegaal Peru of Brazi lië binnen te dringen. Pablo Esco bar, de allerhoogste baas van de Co lombiaanse drugsmaffia, bevindt zich volgens sommige versies in het Panama van generaal Manuel Anto nio Noriega. De grens tussen Colombia en Peru bevindt zich middenin het moeilijk begaanbare Amazone-oer woud. j gistermiddag de vliegbasis FEYENOORD AFGELAST - Uit angst voor supportersrellen heeft Feyenoord de uitwedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach, die morgenavond in de beloftencompe- titie zou worden gespeeld, afge zegd. Drie jaar geleden braken bij het UEFA Cup-duel tussen Borus sia en Feyenoord ernstige ongereld- heden uit. Droog weer Perioden met zon maar in het noorden van het land ook enkele wolkenvelden. Droog weer. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middagtcmpcra- tuur omstreeks 23 graden. Matige zui den wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon maar ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 22 graden, tijdens het weekeinde iets lager. Woensdag 30 augustus zon op: 06.48 uur. zon onder: 20.32 uur: maan op: 05.43 uur, maan onder: 20.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.59 en 16.09 uur: laag wa ter: 13.27 uur. 20 PAGINA'S i' H iTllllVll De toekomstige president De Klerk van Zuidafrika (links) heeft een ge sprek gevoerd met de Zambiaanse leider Kaunda. De foto werd gemaakt toen het tweetal een uitstapje naar de Victoria watervallen maakte. Voor een verslag zie pagina 5.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1