slotconcert Vijftig spandoeken tegen plezierjacht in Meijendel A Gebruikers kopen Leidse Baan-gronden Voorschoten Wassenaars buitenbad maand extra open blijft Barre weersomstandigheden bij wielerkampioenschap Zoeterwoude Warmonders fietsen voor bedreigd kerkje kerkepad - orgelpad - monumentendag BON lezersservice korting 2,50 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 Eenmansactie Haagse oma WASSENAAR - De jacht op de jagers is geopend. Een week voordat het jachtseizoen van start gaat, zijn de duinen tussen Was senaar en Den Haag volge hangen met sparröoeken tegen de zogeheten ple zierjacht door vrienden van het koninklijk huis. Verantwoordelijk voor de actie is de Haagse me vrouw J. Droste. Als een vroege vogel was ze zater dagmorgen om zeven uur met vijftig spandoeken onder haar arm naar de boerderij Meijendel gelopen. Bij het bezoekerscen trum hing ze de eerste zes span doeken op en langs het pad naar de Haagse watertoren kreeg de rest een plekje aan prikkeldraad en boomtakken. Mevrouw Droste had tien verschillende teksten be dacht, maar haar afkeer tégen drijfjachten op vossen stond cen traal op de 50 bij 100 centimeter grote stukken textiel. Zo schreef ze: 'Drijfjachten houden op ons vriendje Reyn vin den plezierjagers o zo fijn'. En: 'Wat hebben we weer een lol, we jagen vossen uit hun hol'. Maar ook: 'Is uw naam toevallig konijn, haas of vos, dan bent u de klos'. Zolang er geen wildbeheersplan in Meijendel is, kunnen jagers volgens de Haagse schieten wat ze willen. Vandaar de tekst: '1 september is voor plezierjagers de grote dag, ze denken dat alles mag'. En: 'Het is geen reclame om koninklijk voor je naam te dragen als je het leuk vindt om op weerlo ze dieren te jagen. Een goed wild beheersplan in Meijendel zorgt voor rust in de natuur en stopt het plezierjagersspel'. Weghalen Toen de vrouw rond koffietijd in de duinen terugkeerde hingen 24 van de 49 spandoeken er nog steeds en de Haagse vindt dat geen slechte score. Toen ze eerder dit jaar spandoeken ophing tegen de jacht op de Veluwe en bij enke le nertsfokkerijen, waren haar mededelingen van de bomen ge rukt voordat de eerste bezoekers langskwamen: "Ik heb toen nie mand aan het denken kunnen zet ten". Of er ditmaal veel is nagedacht, weet de Haagse niet. Ze heeft wel het nodige gepeild. "Dan stapte ik- op iemand af en zei ik: het lijkt wel vlaggetjesdag, wat is hier aan de hand? En dan hoorde je wat over al die konijnen hier en het geweer van Prins Bernhard". Droste zelf benadrukte keer op keer dat dieren weerloos zijn en vergeleek het schieten op dieren met het bedriiven van incest. En dergelijke taal leek wel aan te slaan. "Als het echt nodig is, moet er worden geschoten. Maar dan wel door mensen die veel liefde voor de natuur hebben en niet hupper- depup op vossen gaan jagen", vindt de Haagse. Dat het scheef zit in de koninklijke duinen werd haar eerder dit jaar duidelijk. Kri tisch Faunabeheer, de Stichting Duinbehoud en de vogelwerk groep Berkheide hadden het in een rapport over excessen en on aanvaardbare situaties in het ge bied tussen Den Haag en Noprd- wijk. Dieren zouden zonder enige noodzaak worden afgeschoten en beschermde dieren lijken de dans vaak niet te ontspringen. De tien tallen jagers zouden bijna dage- lijks jagen, de controle op het ge- schotene zou onvoldoende zijn en er worden regelmatig drijfjachten gehouden. Mensen van Staats bosbeheer vertelden Droste dat er inderdaad wat mis is en de vrouw moést toen in actie komen: "Ik wil namelijk niet dat mijn kleinzoon later zegt dat ik niks heb gedaan". Solo Ze had wat actievoerders kunnen optrommelen, maar hield het bij een eenmansactie. "Je hoeft toch niet bij een clubje te zitten? Als ze weten datje ergens bij hoort, ben je eerder te pakken. Nee, ik steun de clubjes liever van afstand. En voor geweld schrik ik terug. Dan sta je altijd fout". Een echte hobby is het actie voeren niet.1' "Het kostje veel geld en houdt enorm op. Eerst heb ik bij het ziekenhuis oude lakens op gehaald, de bruikbare stukken er uit geknipt, slogans bedacht, de spandoeken beschilderd met spe ciale textielverf en alle lakens ge streken. En als je daar eenmaal bent, sta je te trillen op je benen en ga je liever gewoon wandelen". Vooraf had ze haar kennissen gevraagd of die zouden aanwip pen wanneer haar actie in een po litiecel zou eindigen. Uiteindelijk heeft ze geen politieagent of jager gezien. En dat valt toch een beetje tegen: "Ik had zo'n jager wel eens willen vragen hoe hij het in zijn bolle hoofd haalt voor zijn plezier op dieren te jagen". In antwoorden op Kamervra gen heeft minister Braks geant woord dat er een wildbeheers plan moet komen voor het bewus te duingebied. Zolang dat plan er nog niet is, controleren vrijwilli gers van de Stichting Duinbe houd de jagers en geven zij alle overtredingen door aan de politie. Hun jacht begint 1 september. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De provincie Zuid-Holland verkoopt de grond - bijna 26 hectare - in Voor schoten die aanvankelijk was gere serveerd voor de aanleg van de Leidse Baan van Den Haag naar Leiden. Gedeputeerde staten zeg gen dat de provincie er geen belang meer bij heeft dat zij eigenares blijft van de grond blijft aan weerszijden van de Papelaan-west. Boeren en andere gebruikers worden voor een bedrag van bijna driekwart miljoen gulden de nieu we eigenaars. Voor de spoorverdub- beling Leiden-Den Haag (Mariahoe- ve) verkoopt de provincie in Voor schoten en Leidschendam een strook grond van 15 meter breed met een totale oppervlakte van een kleine drie hectare. De Nederlandse Spoorwegen moeten hiervoor 125.000 gulden op tafel leggen. Voorschotense ingenieur leidt ingenieurs Europa VOORSCHOTEN - Ingenieur L.G de Steur (58) uit Voorschoten is ge kozen tot president van de Europe se Federatie van Ingenieursvereni gingen (FEANL. Het is voor het eerst dat een Nederlander deze functie gaat vervullen. De benoe ming geldt voor een periode van driejaar. Bij de FEANI zijn ingenieursver enigingen uit 20 landen aangeslo ten. WARMONDSE GONDELVAART EEN SUCCES WASSENAAR - Het vijftig meter lange buitenbad van het Wassenaar- se Sterrenbad blijft de hele maand september open. Door gebruik te maken van het koelwater van de warmtekrachtinstallatie kan het buitenwater in het najaar en in het vroege voorjaar op een temperatuur van 24 graden Celsius worden ge houden. De begin dit jaar geïnstal leerde verwarming heeft genoeg ca paciteit om zowel het binnen- als het buitenbad op temperatuur te houden. De warmtekrachtinstallatie is vo rig jaar geïnstalleerd om 16.000 tot 20.000 gulden te besparen op de energiekosten van het zwembad. De installatie draait op gas. De vrij gegeven warmte wordt door het zwembad afgenomen om het water en het gebouw te verwarmen, ter wijl de opgewekte elektriciteit aan het elektriciteitsnet wordt afgege ven. De installatie kostte vier ton. In vier tot vijf jaar hoopt de gemeente deze aanschafkosten terug te ver dienen. De machine heeft een mini male levensduur van tien jaar. Renovatie De directie van het zwembad werkt aan renovatieplannen van het bui tenbad. Volgens directeur B.J. Tim mermans is een opknapbeurt van het uit 1956 daterende buitenbassin noodzakelijk. Het is de bedoeling dat het zwembad na de renovatie jaarlijks van 1 februari tot 1 novem ber open kan blijven. Door de proef dit najaar, wil de directie bekijKen of er wel belangstelling is voor bui- Het buitenbad blijft op werkda gen tot 21.00 uur open. In het week einde sluit het buitenbad om 17.00 De gondelvaart op het War- 'mondse meer 't Joppe is dit jaar een groot succes geworden. Van af half negen voeren zaterdag avond m de avondschemering 25 verlichte en versierde scheep jes vanaf 't Joppe over de LeecLe richting Lakenpolder en weer te rug. De organiserende Onderne mersvereniging Warmond is te vreden over de publieke belang- steling, die dankzij het mooie weer groter was dan in voor gaande jaren. De 'Margaretha' ■van schipper Boon won de prijs voor het mooiste schip. De gon delvaart werd afgesloten met een jazzféest in café de Zon. (foto Henk Bouwman) V,, Ifc «al B ifel r iê mm mm mmm mm mm in hl ■Mi S8HSS mm* m aas Oegstgeester bridgeclub op zoek naar niet- rokende spelers OEGSTGEEST - De Oegstgeester bridgeclub voor niet-rokers 'De Schrandere Vos' begint volgende week maandag aan zijn vierde sei zoen. Voorlopig wordt alleen op maandag- en donderdagavond ge speeld. Onderzocht wordt of er vol doende belangstelling bestaat om ook op woensdagmiddag te spelen. Vier jaar geleden richtte een aan tal niet-rokers 'De Schrandere Vos' op. "Wij waren het beu om iedere avond stinkend van de rook thuis te komen na een avondje bridgen", zo verklaart bestuurslid Van Winsen het initiatief. Voor zover hij weet is zijn club nog steeds de enige in de regio Leiden waar de sigaret tijdens het spel consequent in het pakje blijft: "In de zaal wordt absoluut niet gerookt, al schieten er in de pauze altijd wel een paar mensen even snel de gang op". Kort na de oprichting maakte de club - vernoemd naar de oprichters Schrander en Vos - een snelle groei door, maar de laatste tijd is het aan tal leden stabiel. Op maandagavond spelen 96 leden in 48 paren "en ho ger gaan we niet, want anders wordt de zaal te klein". Op donderdag avond zit de zaal nog niet helemaal vol en voor de woensdagmiddag wordt gestreefd naar een kleine groep van ongeveer dertig mensen. Volgens van Winsen "moet dat meer iets worden voor ouderen die rustig een kaartje willen leggen, zonder de drukte van een competi tie en dergelijke aan hun hoofd te hebben". De leden zijn voorname lijk afkomstig uit Oegstgeest, War mond en omliggende gemeenten, maar er staan ook niet-rokers uit Delft en andere buitenplaatsen in geschreven. Ondanks het slechte ring. ZOETERWOUDE - Onder barre weersomstandigheden is dit week einde het wielerkampioenschap van Zoeterwoude verreden. Win naar van het gisteren verreden crite rium werd Stan Paardekooper. Hij ontsnapte enkele ronden voor het einde uit het peloton en behield tot aan de finish een kleine voorsprong. Deze winst bleek niet genoeg om tot algemeen kampioen gekroond te worden. Na de drie onderdelen - tijdrit, sprint en criterium - bleek naamgenoot Frans Paardekooper de regelmatigste renner. Hij prolon geerde zijn vorig jaar behaalde titel. Bij de dames was Astrid van Leeuwen de sterkste in het criteri um. In de laatste ronden ontsnapte zij uit het peloton en reed alleen naar de eindstreep. Door haar goede prestaties in de andere onderdelen werd zij kampioen bij de vrouwen. Na winst op de sprint en een tweede plaats in het criterium werd Ebelin- da Turk tweede. De veteranen hielden de toe schouwers tot het laatste moment in spanning. In de laatste ronden van hun criterium kwam een groep van vijf koplopers samen, die de rest van het rennersveld kansloos liet. De sprint van het kwintet was voor Theo van Leeuwen. Hij werd later ook algemeen kampioen bij de veteranen. varmtekrachtinstallatie kan het buitenbad langer open WARMOND - Een werkgroep van de Warmondse Sint-Matthiaspa- rochie organiseert zondag in sa menwerking met het verpleeg- en bejaardenhuis Mariënhaven een fietspuzzeltocht. De opbrengst is bestemd voor het werk van de Limburgse pater J. Vriens, die al jaren in Irian Jaya onder de Papoea's woont en werkt. De actie richt zich op een pro ject aan de zuidkust van Irian Jaya, in het dorp Wendoe. Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, is de meest ooste lijk gelegen provincie van Indo nesië en grenst in het oosten aan de republiek Papoea Nieuw Gui nea. De zuidkust wordt bewoond door de Marindinezen, een Papoea-volk dat tot het katholi cisme is overgegaan. De bewo ners van Wendoe worden be dreigd door de Arafoeroe-zee, die de grens vormt tussen Irian Jaya en het zuidelijker gelegen Austra lië. Deze zee spoelt steeds meer land weg, waardoor de bewoners gedwongen zijn te verhuizen naar het binnenland. Momenteel worden het oude kerkje en de pastorie direct be dreigd door het wassende water. Bescherming of verplaatsing zijn niet mogelijk, zodat pater Vriens plannen heeft gemaakt om verder landinwaartseen nieuw kerkje met pastorie te bouwen. Hoewel de Marindinezen door een goed ontwikkelde landbouw redelijk kunnen voorzien in hun dagelijk se levensbehoeften, zijn zij niet in staat om voldoende kapitaal te re serveren om nieuwbouw zelf te kunnen betalen. Om deze katholieken aan het andere einde van de aardbol een financieel steuntje in de rug te ge ven zal de opbrengst van de fietspuzzeltocht ten goede komen aan de bouw van hun nieuwe ge bedshuis. De 35 kilometer lange tocht start bij de hoofdingang van Mariënhaven en gaat in de rich ting van Wassenaar. Deelnemers kunnen 's morgens tussen half tien en half één starten Onze afdeling lezersservice selecteerde voor u het door: C.O.V. "Con Amore' m.m.v.: Ellen Buyser, sopraan Ton v.d. Meer, orgel Ad Murck, trompet. Het concert vindt plaats op zaterdag 9 september a.s. om 20.00 uur in de Leidse Pieterskerk. Lezers van het Leidsch Dagblad, die hun kaarten ko pen bij het kantoor van deze krant, Witte singel 1 Lei den, krijgen tegen inlevering van de bon hiernaast 2,50 korting op maximaal 4 plaatsbewijzen. Zij beta len geen 10,- maar slechts 7,50 per kaart. kerkepad - orgelpad - SLOTCONCERT zaterdag 9 september Pieterskerk Leiden voor max. 4 entreebewijzen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9