Milieuplan PvdA voor bollenstreek 'Zuinig zijn bij uitgifte bedrijfsterreinen' DE TIJD, VAN TOEN Standbeeld Boerhaave eert Nederlandse Hippocrates MAANDAG 28 AUGUSTUS 1 Pleidooi overlegorgaan Rijnstreek (IGOR): ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) wil dat de pro vincie zuiniger omspringt met de ruimte op bedrijfsterreinen. Met een toenemende vraag naar grond en een sterk afnemend aanbod in Zuid-Holland in het vooruitzicht is het noodzaak de ruimte in indus triegebieden beter te benutten. In het IGOR werken tien gemeenten uii de Rijnstreek samen. Het IGOR vindt dat aan de inrich ting van bedrijfsterreinen gelijk soortige beperkingen moeten wor den gesteld als aan woningbouw. "De ruimte om huizen is steeds klei ner geworden. Ze worden dicht op elkaar gebouwd en er wordt maar weinig ruimte vrijgehouden voor openbaar groen. Het bedrijfsleven daarentegen wordt gelokt met ruimgelegen bedrijfsterreinen die als een park worden ingericht", al dus IGOR-ambtenaar F. Marcus. Behalve de provincie moet volgens hem ook het bedrijfsleven zelf zich het gebrek aan industriegebieden aantrekken en de vestigingseisen bijstellen. De bedrijfsterreinen van de meeste gemeenten in de regio zijn vol of bij na vol. Alleen Alphen heeft nog eni ge hectaren bedrijfsterrein vrij, maar zoals het er nu naar uitziet kan de komende jaren de vraag om in- dustriegrond niet worden beant woord. Het IGOR vreest dat de nog beschikbare hoeveelheid grond ver houdingsgewijs aan een klein aan tal bedrijven wordt uitgegeven. In een brief aan de provincie wordt dan ook in overweging gegeven te streven naar verdichting en spaar zamer ruimtegebruik. Het IGOR reageert met die aanbe veling op een provinciale nota plan- beoordeling, waarin gedeputeerde staten hun visie geven op de inrich ting van stedelijke gebieden en het 'open' buitengebied. Een ander punt waar het IGOR aanmerkingen op maakt, is de richtlijn van de pro vincie om zelfstandige kantoren te weren van bedrijfsterreinen. Het IGOR noemt dat beleid door de praktijk achterhaald en verouderd. Het onderscheid binnen bedrijfs vestigingen tussen kantooractivi teiten en andersoortig werk is sterk vervaagd, stelt het IGOR. Een goede inpassing van kanto ren binnen bedrijfsterreinen kan worden gewaarborgd, bijvoorbeeld door locaties aan de rand van indus triegebieden voor kantoorontwik kelingen te bestemmen. i de inrichting van buitengebieden meent het IGOR dat de provincie zich in de nota planbeoordeling aan overdadige re gelgeving schuldig maakt. Alphen: verwaarloosde katten uit stinkende flat gehaald ALPHEN AAN DEN RIJN - Na klachten van omwonenden over stankoverlast is aan de Diamantstraat in Alphen een flat opengebro ken, waarin op dat moment vier grote en vijf kleine katten in sterk ver waarloosde toestand rondliepen. De Alphense politie werd door de Woningbouwvereniging Alphen gevraagd assistentie te verlenen. Nadat een ruitje was ingeslagen, sprongen de vlooien de aanwezigen al tegemoet. Dat was reden om een aantal brandweermannen in te schakelen, die met beschermende kle ding en perslucht de woning zijn binnengegaan. Het lukte hen vier gro te en twee kleine katten te vangen, die voor onderzoek naar een dieren arts zijn gebracht. Vervolgens zijn ze aan de dierenbescherming over-, gedragen. Datzelfde is gebeurd met nog drie katjes die later door.de bewoon ster bij de politie zijn gebracht. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt, omdat zij de dieren heeft verwaarloosd. De bewoonster, die heeft verklaard maar zo nu en dan in de flat te verblijven, heeft met de dierenbescherming een regeling getroffen voor de verzorging van de katten. 'Brede aanpak nodig om verviiiling tegen te gaan' BOLLENSTREEK - Door de opzet van een uitgekiend openbaar vervoersysteem, het streven naar een 'schone' bollenteelt en een betere be scherming van natuur en landschap, moet de vervui ling van het milieu in de bol lenstreek op een breed front worden tegengegaan. Dat blijkt uit een regionale ver sie van het landelijk milieu beleidsplan van de PvdA, dat de partij-afdelingen uit deze streek afgelopen zater dag hebben gepresenteerd. Tot het pakket van maatregelen be horen onder meer de aanleg van sneltram- of metroverbindingen tussen Leiden, Katwijk en Noord- wijk, het terugdringen van het ge bruik van mest en bestrijdingsmid delen in de tuinbouw en het op in ternationaal niveau opstellen van een totaalplan voor een schone Noordzee. Het eerste exemplaar van het PvdA-milieuplan voor de bollenstreek werd overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter D. Dol man, die zaterdag voor de socialis ten op verkiezingscampagne was in deze streek. Dolman noemde het een goede zaak wanneer ook voor andere de len van het land regionale versies zouden worden gemaakt van het na tionaal milieuplan. Hij benadrukte verder het belang van het gelijk op trekken van alle betrokken instan ties, om een zo groot mogelijke kans van slagen te hebben. In dit ver band wees hij op de noodzaak van een samenwerkingsverband met het bedrijfsleven en voor dit gebied dan met name de organisaties voor land- en tuinbouw. Het PvdA-milieuplan voor de bol lenstreek zal op korte termijn wor den gezonden aan het provinciaal De Blauwkras Uit Haasdonk: 1-2-5-8 P.Landensbergen, 3-7 Comb. Nieuwendijk, 4. Comb, v/d Blom. 6. F. v/d Wetering, 9-10 R. Verhoogt. De Reisduif Uit Haasdonk: 1-5 P. Kooijman, 2-4 W. Kop. 3. P. Mooten, 6. N. de Groot en Zn. 7-8 Harteveld- Schoenmaker, 9. A. v/d Dop en Zn., 10. W. Tol boom. De Zwaluw Uit Aalst: 1-8 Comb. Vlekke-de Water, 2-7 J. Hoogervorst, 3-4-9 P. v. Leeuwen, 5-6 P. v. Wissen, 10. W. v. Ommen. Uit Arras: 1-2-3-8 P. v. Leeuwen, 4. Comb. Vlekke-de Water, 5. F. v. Heusden, 6. G. Schrijvers, 7. P. v.d. Geest, 9. K. Jansen, 10. J. Hoogervorst. Het Oosten Leiden Uit Haasdonk: 1S. v.d. Hoven, 2-3-4-10 T. de Groot, 5. W. de Jong, 6. T. v. As, 7-8 Comb. v. Putten/Weeren, 9. P. v. Duyl. De Vriendenclub Uit Haasdonk: 1W. v/d Kooij, 2. J. Laterveer Sr., 3. F. Ladan, 4. R. Noordermeer, 5. W. de Wit jr., 6-7 Th. Dongelmans, 8. Ch. Kop, 9. J. Doornik, 10. J.M. Turk. APS 't Centrum Uit Haasdonk: 1Gebr. Heinen, 2. J. Heinen, 3. DJ. Göbel, 4. A.N. Gordon, 5-8-10 H. Sassen en Zoon, 6. J. Saathof. 7. N. Wijfje 9. H. van Klaveren en Zn. "Leiderdorp" Vanuit Haasdonk: 1. W. van Oosten, 2. J. Knij- nenburg, 3 en 4. G. van Velzen, 5, 6 en 7. P. - 0 10 bestuur en de tien gemeenten in de ze streek. Voor de socialisten zal het volgend jaar ook inzet zijn bij de ge meenteraadsverkiezingen. Autogebruik In het milieuplan van de PvdA-af- delingen. wordt gesproken van een alarmerende situatie in de bollen streek. Door verzuring en wateront trekking is de natuur in het duinge bied sterk achteruit gegaan en door gebruik van bestrijdingsmiddelen en mest in de tuinbouw zijn bodem en grondwater aangetast. Als niet snel wordt ingegrepen kan dit ge bied op termijn worden afgeschre ven als wereld-exporteur van bloembollen. Een aanpak van de problemen over een breed front is noodzakelijk omdat milieu en eco nomie van elkaar afhankelijk zijn, aldus de samenstellers van het be leidsplan. "Een vervuilde zee is de doodsteek voor het toerisme. Op een vergiftigde en uitgeputte bo dem is bollenteelt niet meer moge lijk". Behalve met maatregelen voor de bescherming van bodem, natuur en landschap, komt de PvdA ook met voorstellen om het autogebruik in deze regio terug te dringen. Het be sluit van de huidige regering om in de bollenstreek twee nieuwe NS- stations (in Voorhout en Hillegom) te openen en tegelijkertijd te wer ken aan de aanleg van een groot aantal nieuwe wegen, wordt twee slachtig genoemd. De enige oplos sing om de verzuring en verstikking een halt toe te roepen is volgens de partij een werkelijk goed openbaar vervoernet. Voor de bollenstreek als typisch forensengebied meer dan vijftig procent van de beroepsbevolking werkt buiten de eigen woonge- meenten wil de PvdA om die re den ook in Lisse en Sassenheim spoorwegstations en wordt verder een verdubbeling van de bestaande spoorlijnen bepleit. Het net zou moeten worden gecompleteerd met aansluitende busverbindingen en de opzet van sneltram- of metrolij nen. Het geld voor deze voorzienin gen zou kunnen worden gehaald uit de middelen die al voor de aanleg van nieuwe wegen beschikbaar zijn gesteld. Voorzitter I. Steenvoorden van de PvdA-bollenstreek overhandigt het eerste exemplaar van het regionale milieuplan aan kamervoorzitter D. Dolman. (foto Dick Hogewoning) De zandige bodem in de bollen streek behoort volgens de PvdA tot de meest kwetsbare voor verzuring, vermesting en het gebruik van be strijdingsmiddelen. Voor zowel de volksgezondheid als het voortbe staan van de bollensector is het noodzakelijk dat paal en perk wordt gesteld aan overbemesting en het gebruik van giftige stoffen voor ge wasbescherming. Deze maatrege len leiden volgens de partij onver mijdelijk tot meer grondgebruik door een bollenteeltbedrijf, waar voor maatregelen op het gebied van de landinrichting moeten worden genomen. De uitvoering zou finan cieel mogelijk moeten worden ge maakt door overgangs- en sane ringssubsidies voor de betrokken ondernemers. pleiten de socialisten milieuvrien delijker methoden van watèrwin- ning, het beperken van het autover keer in en in de nabijheid van de duinen en het opnieuw openen van de discussie over de instelling van het Nationaal Park De Zilk/Noord- wijk. Het beleid om de graslanden in de bollenstreek te beschermen, zou verder moeten worden aange scherpt. Alphense jongen (8) overlijdt na ongeval TER AAR/ALPHEN AAN DEN RIJN - De 8-jarige E. Haagsman uit Alphen is zaterdagnacht in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de verwondingen die hij 's middags bij een ongeluk in Langeraar had opgelopen. De jon gen werd op de Langeraarseweg ge schept door een auto. bestuurd door een 30-jarige vrouw uit Ter Aar. De jongen was juist van een trac tor afgestapt, waaraan een giertank was gekoppeld. Van achter de land- bouwcombinatie stak hij de weg over, waarbij hij te laat werd opge merkt door de automobiliste. De jongen werd zwaar gewond naar het AZL overgebracht. Uit onderzoek heeft de politie af geleid dat de automobiliste met een snelheid van ongeveer 65 kilometer per uur reed. Op de plaats waar het ongeval gebeurde, buiten de be bouwde kom, is 80 kilometer per uur toegestaan. Deur valt uit auto NOORDWIJK - Het huren van een Volkswagenbusje voor een avondje uit in Noordwijk, is zes jonge vrou wen uit Poeldijk zaterdagnacht slecht bevallen. Toen zij omstreeks twee uur 's nachts huiswaarts keer den, viel plotseling de zijschuifdeur eruit. Surveillerende politieagenten staken de handen uit de mouwen en zetten de deur er weer in. Honderd meter verder viel de deur er opnieuw uit, waarop de vrouwen weigerden verder te rij den. Uiteindelijk liet de politie het verhuurbedrijf uit Poeldijk komen die het busje en de vrouwelijke discogangers uit Noordwijk ophaal de. Sloos, 8. J. Knijnenburg, 9. G. Hendrik E.H. Broug. Het Stedelijk Samenspel Vanuit Haasdonk: 1De Combinatie Gr., 2. An ders-Straathof, 3. G. Groenendijk en Zn., 4. Gebr. Heinen, 4. J. Heinen, 5. J.A. Plompe, 6. De Graaf en Co., 7. De Graaf en Co., 8 en 9. T. Lagerwey, 10. J. Spierenburg. Vriendenclub Alphen a.d. Rijn Vanuit Haasdonk: 1De Combinatie Gr., 2. An ders-Straathof, 3. G. Groenendijk en zoon, 4. J.A. Plompen, 5. B. de Graaf en Co., 6 en 7. T. Lagerweij, 8. J. Spierenburg, 9. T. Lagerweij, 10. B. de Graaf en Co. Van Ons Genoegen Koudekerk Vanuit Haasdonk: 1. H. Schelingerhout, 2. Wil en Wim de Jong, 3 en 4. Combinatie Bronstee, i LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN In juli kwam het boekje 'Kunst en fietswerk' uit, een ongeveer 40 ki lometer lange fietsroute langs 62 kunstwerken in Leiden. Opval lend bij het doorbladeren van dit boekje is dat bijna alle vermelde beelden uit deze eeuw dateren, het merendeel zelfs van na de Tweede Wereldoorlog. Het oud ste monument is de fontein aan de Vismarkt, in 1693 vervaardigd door Jacob Roman. Bijna twee eeuwen later ontstaat het stand beeld van Boerhaave. In 1868 besluit de Nederlandse Maaatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, overwegende dat in eene eeuw, waarin men al om standbeelden voor beroemde landgenoten ziet verrijzen, ook Nederland's Geneeskundigen niet mogen achterblijven in de ver eering der nagedachtenis hunner uitstekende kunstgenooten, die de roem en het sieraad van hun va derland zijn geweest en op wie het nageslacht nog met regtmatigen trots terugziet' op het daartoe door de afdeling Tilburg geno men initiatief een standbeeld op te richten voor Hermanus Boer haave ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van zijn ge boorte in 1868. Er wordt een hoofdcommissie gevormd, bestaande uit 15 leden uit de afdelingen Tilburg, Am sterdam, Leiden, Rotterdam, Friesland, Zeeland, Utrecht en Arnhem. Daarnaast komen sub commissies voor de koloniën en de overige afdelingen. Als kun stenaar wordt Leopold Wiener te Brussel genoemd, bekend om zijn monumenten in Waterloo. De eerste vergadering in Lei den werd gehouden op zondag 8 december 1868, om 13.30 uur in hotel Verhaaff, Breestraat 4. Voor zet-, druk- en pletloon van proef- circulaires, circulaires en de uit nodiging voor deze eerste bijeen komst ontvangt de firma Sijthof 8,94. Wedstrijd Uiteindelijk wordt besloten om niet de heer Wiener de opdracht te geven, maar een wedstrijd uit te schrijven. De deelnemers moe ten een gipsen model inleveren, voorstellende Boerhaave in zijn hoogleraarstoga. Dat model moet - inclusief het voetstuk - één me ter hoog zijn en vergezeld gaan van een motto en in een aparte en velop de naam van de kunstenaar. De uiterste datum van inzen ding is 1 september 1869. Zondag 14 december 1869 wordt een vergadering in de cura torenkamer van de Leidse univer siteit gehouden. Belangrijkste agendapunten zijn: financiële mededelingen, vaststelling van de plaats waar het standbeeld moet komen en de keuze uit de in gekomen modellen. Een jury, bestaande uit leden van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, kent de eerste prijs, groot 1.500,-, toe aan de Amsterdamse beeldhouwer J.Th. Stracké, die ook de winnaar van de tweede prijs ter waarde van 250,- blijkt te zijn met een tweede ontwerp. Hij krijgt de op dracht het model op een grootte van 3 meter over te brengen, waarna het geld hem uitbetaald zal worden. zend gulden nodig is. Hoewel het totaalbedrag nog niet voorhan den is, zegt de hoofdcommissie toe dat het beeld in de zomer van 1872 gereed zal zijn. De Haagse firma L. Enthoven en Co. zal het gietwerk op zich ne men, terwijl de Leidse steenhou wer J.A.J. Steijger het voetstuk zal vervaardigen, voor 875,-. De rekening van de firma Enthoven luidt: 1 Bronzen Standbeeld, voorstellende Boerhaave, van Keilers Melange, 6.575,-. Dan nadert de grote dag van de onthulling. Belangstellenden worden uitgenodigd deze bij té wonen op woensdag 26 juni 1872, om 13.00 uur. In de uitnodiging staat uitdrukkelijk: Om de be perkte ruimte zal het ons aange naam zijn vóór 12 Juni van U te vernemen of U van de voor U be stemde plaats zal gebruik maken, zullende U in dat geval een toe gangsbiljet, ook voor ééne dame, worden toegezonden 's Och tends wapperen al vele vlaggen van openbare gebouwen, maar ook van particuliere woningen. Na een korte vergadering van de Nederlandse Maatschappij tót Bevordering der Geneeskunst op het stadhuis, trekt men naar de met bloemen en planten versier de plek waar vroeger de Rijnsbur ger poort stond. Rechts van het Als plaats wordt gekozen een plek vóór het in aanbouw zijnde Academisch Ziekenhuis aan de Steenstraat. In april 1871 is ruim ƒ8.000,- binnen. Giften van de koning, prins Frederik, prins Hendrik, het Leidse Studentencorps, ver schillende subcommissies en re dacteuren van het Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunst hebben hieraan bijgedragen. De Leidse Gemeenteraad schenkt 900,- voor het hardstenen voet stuk. Gegoten Dan doet de vraag zich voor of het standbeeld in metaalbrons of ko per gegoten zal worden of uitge voerd moet worden in een elec- tro-chemische kunstbewerking (galvanoplastiek). De meerder heid besluit in mei 1871 dat het standbeeld gegoten zal worden, waarvoor zo'n zes- tot zevendui- standbeeld staat het spreekge stoelte met daarnaast de plaatsen voor de pers. Die is vertegen woordigd door redacteuren van de Nieuwe Rotterdamse Courant, het Vaderland, het Dagblad van Zuid-Holland, de Haarlemse Cou rant en de beide plaatselijke dag bladen. Onder de genodigden be vinden zich de Commissaris van de Koning, de voorzitters der bei de Kamers van de Staten Gene raal, de burgemeester, het Colle ge van wethouders en de secreta ris, de leden van de gemeente raad, curatoren, professoren en studenten. Ook enige nazaten van Boerhaave behoren tot dit uitge lezen gezelschap. Hippocrates Kort na één uur klinken de feest- tonen van het muziekkorps der schutterij, onder leiding van ka pelmeester J.K.H. Müller, waarna allereerst het v/oord wordt ge- Het stand beeld van Boer haave staat nu aan het begin van de Boer- haavelaan, die in 1906 als Oegstgeester- laan aangelegd werd. In ver band met de bouw van het nieuwe zieken huis en de daarmee ge paard gaande verplaatsing van het stand beeld in 1931 achtte men in 1937 naams wijziging ge wenst. Boer haave ziet van af zijn sokkel goedkeurend neer op de (nu al weer oude) ingang van het ziekenhuis. voerd door de voorzitter van de hoofdcommissie tot oprichting van een standbeeld voor Boer haave, de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Boogaard. Deze schetst de totstandkoming van het beeld en vraagt vervolgens de voorzitter van de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst het doek voor het beeld weg te trekken. Een daverend applaus klinkt op, gevolgd door de fanfaretonen van het muziekkorps. Tenslotte dankt de burgemees ter uit naam van de gehele burge rij voor dit monument van de Ne derlandse Hippocrates, die door zeldzame geestesgaven niet al leen voor de Leidse hogeschool, maar voor de gehele wereld een sieraad was. De plechtigheid wordt besloten met het spelen van het volkslied. Vervolgens trekt men naar Zo- merzorg, waar een matinée musi- cale plaats vindt. De feestdag wordt besloten met een grootse il luminatie aan de singel bij het feestterrein. INGRID MOERMAN MAANDAG 28 AUGUSTUS Leiden opgeven voor stadsroeitocht onder leiding van een nafuurgids van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie tussen 19.00 en 21.00 uur, tocht is op woens- Oegstgeest zomerbridgen voor niet rokers in 'Hotel Het Witte Huis", aanvang 19.45 uur. Voorschoten Dorpskerk, Orgel- en beiaard- DINSDAG 29 AUGUSTUS Alkemade vakantiespelen met hutten- bouw Nieuwe Wetering. Alphen croquetmiddag in Diensten- Hazerswoude Koudekerk jeugdvakantieweek met speur- zwemvierdaagse met demon- tocht en zeepkistenrace. A straties brandweer en waterpolo- Katwijk M Leiden concert op het Bützorgel door VA open dag bij Lugdunum voor Everhard Zwart in de Vredeskerk toekomstige jeugdvoetballers schminken en smikkeltafel. Noordwijk vergadering van de Gemeente raad in het gemeentehuis aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. prestatielopen voor kinderen Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 14.00 en 15.30 Warmond kindervakantieweek WOENSDAG 30 AUGUSTUS Alkemade vakantiespelen met hutten- bouw Nieuwe Wetering en polder- puzzeltocht Roelofarendsveen. Alphen Leiderdorp finale Zomerdrive Crash, Bern- hardstraat 3, inl. 895033. Noordwijk botenhuis KNZHRM, Bosweg, rondleiding door het botenhuis van 19-21 uur. Warmond kindervakantieweek. Zwammerdam optocht 19.00 uur, Kleine basis Buitendorpstraat. opening en balonnen oplaten, 20.00 uur kuil Hooge Burch. 112, van 14.00 tot 16.30 uur. vakantiespel met kwisparcours en volksspelen. Boskoop kindervakantieweek met bijbel verhaal, creativiteit en zingen. uur. J Jv H van 14.ÓÓtot 18.00Juur. J vliegende brigade gecombi- oecumenisch avondgebed van neerd met schatgraven bij T Cen- 19.00 tot 19.30 uur in de Oud Ka- trum, aanvang 13.30 uur. tholieke Kerk, Zoeterwoudse Sin- sport voor mensen met Astma gel. en Cara in sportzaal Boorsma on- APftRH A der deskundige leiding van 15.30 k1 1 1 £1 Leimuiden tot 16.30 uur. ULIiUn vakantiekinderweek met terrein tussen Kerkstraat en St. Jeroenskerk, aanvang 19.30 uur. historische rondwandeling door Noordwijk-Binnen onder deskundige leiding, start bij het Raadhuis aan de Voorstraat om 10.30 uur. speelweek met poppendokter, rollerdisco en dropping. bridgedrive in De Wijk, aan vang 19.45 uur. Zwammerdam vakantie kinderspelen met hut- tenbouw en disco. Boskoop kindervakantieweek met ver haal, creatief en poppenkast. Hazerswoude jeugdvakantieweek met punk optocht. waikenstraid en play- backshpow.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8