TAD LEIDEN Summer Jazz eindigt in een grote droefenis Bombardement van beelden vertelt Chinese historie 'Leidse Gouwe' en schutterij nieuw in de 3-oktoberoptocht LEIDSCH DAGBLAD Verkiezingsbijeenkomsten s MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 Regen spoelt bezoekers weg LEIDEN - Net op het moment dat de Summer Jazz zaterdag avond zijn hoogtepunt moest bereiken, kwam de regen in bakken naar beneden. Bezoe kers vluchtten als hazen de kroegen in toen de eerste drup pels vielen. Degenen die te laat kwamen doordat de zaken stampvol waren, zochten bui ten een plaatsje in de tenten. Een groot deel zocht echter heel ergens anders een droog heen komen: ze gingen naar huis. door Meindert van der Kaaij "Wat een droefenis", zegt organisa- tor Hennie Kwik van het jazz-evene- ment dat voor de vijfde keer op het 'circuit' Doezastraat, Rapenburg, Kaiserstraat, Boisotkade werd ge houden. Hij verwacht dat de onder nemers door de regen een flinke strop zullen lijden. "Ik weet nog niet precies hoe het bij iedereen is gegaan. Maar je kunt op je vingers natellen dat er veel minder is omge zet dan vorig jaar. Toen zag het tot 's avonds laat zwart van de mensen". Kwik weet niet precies hoeveel mensen op de zaterdag een kijkje zijn komen nemen, maar het zijn er waarschijnlijk veel minder geweest" dan vorig jaar. Het was te zien dat maar weinig mensen op de regen hadden gere kend. Zeer velen waren zonder ias van huis gegaan. Doorweekte pullovers, drijfnatte ruitbroeken en bemodderde instappers. Enigen probeerden zich tegen de regen te beschermen door het colbertje bo ven het hoofd te houden. Zonder Met ladderwagen uit huis getakeld LEIDEN - De brandweer moest er vrijdagavond aan te pas komen om een onwel geworden man uit een woning aan de Beestenmarkt te ha len. De ontboden EHD achtte het gezien de toestand van het slachtof fer onwenselijk dat hij op de bran card via de vel^ trapjes naar bene den zou worden gebracht. Daarop kwam de brandweer met een lad derwagen die man en brancard voorzichtig op de begane zette, waarop de ambulance met spoed naar het ziekenhuis ging. veel resultaat, want nat werden ze toch. Daar was de regen te overvloe dig voor. Op dat moment werd het in de krbegen wel erg druk. Het werd daardoor voor de (te)laatkcmers bij na onmogelijk om groepen zoals Joia (De Tregter), De Ron van de Bergen/Bob Richter Group (Par- douza) en Dolf del Prado/Daisy Bell Groep (l'Esperance) te zien. Hen restte niets anders dan nog bij bij voorbeeld de Jaap Dekker/Boris van der Lek Set te kijken, die op een podium naast het Van der Werfpark speelde. Aantrekkelijker En het zag er 's middags nog prach tig uit. Bij de podia, verspreid over de vier straten, stonden mensen naar de verschillende soorten mu ziek te luisteren. Op de hoek Kaiser- straat/Boisotkade, waar Rosa King speelde, was er bij voorbeeld bijna geen doorkomen aan. Voor het eerst stond op de Boisot kade een zogenaamde curiosa- markt. Kraampjes waar onder meer tweedehands goederen en muziek kon worden gekocht. Dit heeft de Stichting Summer Jazz met name gedaan ter opvulling van het 'gat' aan de Boisotkade, waar immers geen horecagelegenheid is en dus ook geen muziekpodium staat. Hierdoor is het inderdaad nog aan trekkelijker geworden om de route te lopen. Ook nieuw waren de twee toilet wagens die langs de route waren ge plaatst. Volgens Kwik is dat net zoals het marktje iets om volgend jaar terug te laten komen. "Met na me van vrouwen heb ik daarop veel positieve reacties gekregen. Voor hen is het een uitkomst gebleken". Daarnaast wilde de Stichting ook aan de wensen van de buurtbewo ners tegemoet komen, die voor gaande jaren last hadden van de her en der waterende mensen die in de stampvolle kroegen niet snel te recht konden. De bewoners hadden van te voren van de organisatie een brief gekre gen waarin gevraagd werd om een beetje medewerking en tolerantie. "Ik heb van de bewoners gister avond geen wanklank gehoord. De meeste vonden het wel aardig. Het is ten slotte maar één keer per jaar Summer Jazz en dat is voor de meeste wel op te brengen", zegt Kwik. Een andere geste aan de omwonen den was het inschakelen van de ge meentereiniging na afloop. "In het verleden deden we dat altijd zelf, maar natuurlijk met beperkte mid delen. Nu hebben we dat laten doen. Direct na afloop kwam de rei niging in actie en het zag er meteen weer netjes uit", aldus Kwik. Dit jaar mocht tot 24.00 uur ook buiten live-muziek worden ge maakt. Vorig jaar kregen horecage legenheden een vergunning die dat maar tot 22.30 uur toestond. Nu ging het om die tijd regenen. De onder nemers zullen met weemoed aan het vorig jaar hebben terug gedacht, toen het tot zeer laat heerlijk weer bleef en alles zich buiten afspeelde. Ze beleefden kortom weinig plezier aan de uitbreiding van de vergun ning. De enige wanklank dit jaar kwam van de zijde van de politie. Verschil lende automobilisten hadden hun wagen ter hoogte van de Doeza- straat/Herenstraat zodanig ge plaatst dat de doorgaande route Witte Singel/Jan van Houtkade werd gestremd. Enige stadsbussen liepen hierdoor vertraging op, om dat de verkeerd geparkeerde auto's niet snel genoeg konden worden weggesleept. "Daar konden we dus weinig aan doen", stelde Kwik. "Wel heb ik nog een tijdje voor ver keersagent gespeeld, maar af dat ge holpen heeft weet ik niet". Aan de vooravond trokken jazzartiesten nog volle zalen spoelde de regen de mensen weg. terassen, zoals hier bij Pardoeza. Een paar LEIDEN - Dit jaar de rijdt de gou den koets van de 3 October-Vereen- iging, ook bekend als 'Leidse Gou we', mee in de openingsgroep van de optocht. Een andere nieuwko- Postbus 11002, 2301 EA Leiden. Er de Leidse schutterij, die mag een dame en heer worden a voortaan gaat optreden als vaste be geleiding bij officiéle optredens van het bestuur. Het is de bedoeling dat de koets, gewezen, maar ook één van beiden. De Leidse Schutterij is onlangs opgericht en valt onder verantwoor ding van de Leidse Studenten Vere die voorheen als pronkstuk alleen niging Minerva. Deze schutterij bij speciale gelegenheden van stal treedt in authentieke kleding LEIDEN - De politieke partijen ha len de komende weken in het kader van de Tweede-Kamerverkiezingen een groot aantal kopstukken naar Leiden. Dinsdag 29 augustus komt staats secretaris N. Ginjaar-Maas (VVD/onderwijs) naar het Koets huis bij de Burcht. Zij was verant woordelijk voor de bezuinigings maatregelen in het speciaal onder wijs, maatregelen die de gemeente Leiden met succes bestreed. De ver kiezingsavond begint om 20.00 i ken van de 'cultuurpolitiek' van Groen Links. Eerste-Kamerlid Bas de Gaay Fortman opent om 20.00 uur de manifestatie met een toe spraak. Vervolgens treedt de zanger Martin Richardson op, waarna Rudi van Dantzig - directeur van het Na tionaal Ballet - De Gaay Fortman, werd gehaald, voortaan elk jaar i de partij is. Bovendien mogen twee Leidenaars meerijden als eregasten. 1574, compleet met hellebaarden, naar buiten. Volgens het 3 October- bestuur is de Leidse Schutterij niet Florian Diepenbrock - voorzitter hoog Jan Dat moeten echte Leidenaars zijn opgericht om met militair vertoon die voor de Leidse gemeenschap te kunnen optreden, een bijzondere rol hebben vervuld. Dat kan zijn door een opvallende prestatie, maar komen mensen in aanmerking die wat betreft menslievendheid bij anderen in de Kunstenbond FNV Laurier - gemeenteraadslid Links Leiden - een forumdiscussie houden over cultuurbeleid. Om 21.30 uur treedt Richardson nog- Eveneens op 29 augustus trekt de maals op, Socialistiese Partij met een verkie- uur de band 'Harry' zingskaravaan door Leiden. Vanaf speelt. 14.00 uur worden vier plaatsen be zocht. Om half drie wordt gestopt bij het arbeidsbureau, om 15.00 uur bij de Kopermolen in de Merenwijk, om 15.45 uur bij het Academisch Ziekenhuis en om 16.15 uur bij de vuilverbranding. Op elke plek zal een bepaald onderwerp worden be sproken. Om 17.00 uur wordt de toer door Leiden afgesloten op het parkeerterrein bij Molen de Valk. Groen Links houdt op 31 augus tus in De Droomfabriek aan de Ou de Singel een verkiezingsmanifes tatie. De bijeenkomst staat in het te- De uitverkorenen hebben vol gens het bestuur dan de dag van hun leven. Vanaf 7.00 uur tot ruim na de optocht worden zij op 'vorste lijke wijze verwend'. De vrouw 22.30 tot 00.30 krijgt daarbij de rol van Mary Stu- Engeland. De man Willem (III) van Oranje, stadhouder en later koning van Engeland. Als William en Mary nemen zij ook plaats in de Gouden (justitie) over het door haar gevoer de vluchtelingenbeleid in de Pe truszaal naast de gelijknamige kerk aan de Lammenschansweg. In het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad staat 's avonds vanaf door 20.00 uur het CDA-minderhedenbe- wijzen. Reacties met leid centraal. Sprekers zijn het Ka merlid J. Krajenbrink en de Haagse wethouder D. Ramlal. 'Leidse Gouwe' wil Voor de twee ereplaatsen op deze koets zoekt het bestuur nog kandi daten en roept de Leidse burgerij dan ook op mee te helpen zoeken te korte be schrijving keuze kunnen naar: Optochtcom missie 3 October-Vereeniging, p/a Vechtpartij LEIDEN - Twee Leidse zijn zaterdagavond na een vechtpar tij met een mes bedreigd door een 18-jarige Leidse jongen. De man nen, 35 en 39 jaar oud, kregen het op de Vijf Meilaan daar aan de stok met de Leidse jongeman en zijn 14-jari- ge Leiderdorpse vriend. Op een ge geven moment trok de jongen een mes en bedreigde de twee mannen daarmee. Om zich af te weren gaf de 39-jari- ge Leidenaar zijn belager een trap in het kruis, waarna de inmiddels ge waarschuwde politie de twee kna pen in de kraag vatte. De trap die de jongen heeft gekregen was kenne lijk zo krachtig dat de politie later de Eerste Hulpdienst naar het bu reau heeft laten komen. De Leider- dorpse jongen is inmiddels op vrije voeten gesteld. De aanleiding voor de ruzie is de politie onbekend. Internationale belangstelling voor onderwijsmethode Leids Sinologisch Instituut LEIDEN - Eeri bezoekje aan het bedrijf Nedlloyd zo'n jaar of vier geleden leverde profes sor E. Zürcher, directeur van het Sinologisch Instituut in Leiden, het idee op: onder wijs door middel van beelden. "Het bedrijf had een visuele presentatie waarbij dia's in el kaar overliepen. Dat was zo verrekte goed. Waren het wel dia's, zo vroeg ik mij af. Het leek wel film", vertelt hij. Zürcher bedacht dat het onder wijs aan de studenten Chinees in Leiden op dezelfde manier kon worden gegeven. Hij begon daar om ruim drie jaar geleden samen met drs. E. Uitzinger met het uit werken en dat resulteerde in de 'Visuele presentatie van de Chi nese geschiedenis', een project dat sinds die tijd alleen maar is uitgedijd. door Henny van Egmond "Het is geen lezing met licht beelden. De opzet is dat de beel den het verhaal vertellen, er wordt slechts minimaal bij ge sproken. Met verschillende pro jectoren worden de beelden ver toond. Het is echt een bombarde ment van beelden. In ruim drie kwartier worden zo'n 250 beelden vertoond. Elk beeldje zien de stu denten gemiddeld twaalf secon den". Voor deze vorm van informatie overdracht werd gekozen omdat de boeken over de Chinese ge schiedenis tot 1830 vooral uit tekst bestaan. "De teksten zijn vaak niet meer accuraat en de stu dent kan er geen'beelden meer bij denken", zegt Zürcher. "Boven dien is de jonge generatie opge groeid met televisie en reclame. Zij kunnen moeilijker leerstof tot zich nemen als er geen afbeeldin gen bij zijn. En tenslotte zijn de moderne technieken er-, daar moet je gewoon op inspelen". In de praktijk betekent het dat de studenten Chinees in hun eer ste jaar tot aan de Kerst elke week een uur beelden bekijken. Er wordt dan een globaal overzicht gegeven van de Chinese geschie denis. In het tweede semester volgt een visualisatie van een be paald onderwerp, bijvoorbeeld Centrum van de macht, dat vooral handelt over de keizer. Of het the ma 'Het geschreven woord', dat uiterst gedetailleerd allerlei ter reinen behandelt die met schrij ven te maken heeft. Groot succes "De colleges zijn een groot suc- r de zelfgemaakte kaarten. "Bestaande kaarten (foto Jan Holvast) ces. Het maakt een enorme in druk op de studenten. De infor matie blijft ook heel goed hangen. Dat blijkt bij de tentamens. De presentatie moet ook aan allerlei voorwaarden voldoen. De stu denten zitten in een donkere zaal. Ze kunnen geen aantekeningen maken en mogen dat ook niet: ze moeten kijken. Bovendien kun nen ze niet even terugbladeren. Daarom zijn we nu met het Leid se Bureau Onderzoek van Onder wijs bezig met het repeteerbaar maken van de presentatie door haar op videoband te zetten. Stu denten kunnen zelf dan bepaalde onderdelen nog eens terugzien". Het maken van de presentaties is een gigantisch karwei. Er is weinig beeldmateriaal direct voor handen. Kaarten en bij voorbeeld diagrammen worden door Zür cher en Uitzinger zelf ontworpen. Er zijn nog wat anderen die hand en spandiensten verlenen, maar daarbij blijft het wel. Veel beelden wordeji uit mu seale collecties en soms uit boe ken gehaald. Veel objecten die in musea staan, worden op verzoek van de twee Leidse sinologen ge fotografeerd. En daarvoor moet worden betaald. "De kosten zijn vrij hoog. Bestaande kaarten be vatten veel te veel informatie. Ne gentig procent daarvan is overbo dig. Dus moeten we de kaarten al lemaal zelf tekenen. De kaarten zijn vergelijkbaar met de weer kaarten van het KNMI", aldus Zürcher. "De Leidse universiteit heeft ons geholpen door mensen beschikbaar te stellen, maar veel geld voor het maken van het ma teriaal is er niet". Mandarijn De keus is voolopig gevallen op de premoderne Chinese geschie denis. Volgens Zürcher zijn de beelden die bij de jongere ge schiedenis horen veel vanzelf sprekender voor de studenten. Bovendien is er weinig beeldma teriaal van de laatste tijd dat bruikbaar is. "Een foto van een oude mandarijn zegt je veel over zijn gewaad, zijn uiterlijk. Maar neem je een foto van een generaal uit de jaren '30, dan zie je een man in een uniform met veel goudga lon. het enige dat zich leent voor een visuele presentatie is volgens mij de culturele revolutie. Daar over zijn bij voorbeeld in Taiwan fantastische collecties. Mogelijk dat we daarover een presentatie maken, want over anderhalf jaar is er in Leiden een internationaal congres over de culturele revolu tie". Inmiddels is er een unieke col lectie beeldmateriaal ontstaan bij het Sinologisch Instituut: een kleine 50 uur presentatie, waarbij pakweg 10.000 dia's zijn gebruikt. De 10.000 dia's zijn slechts een greep uit de nog veel grotere voorraad. Niet alles is bruikbaar. Voor de wijze waarop in Leiden onderwijs wordt gegeven, bestaat veel belangstelling. "Het is uniek. Nergens ter wereld wordt met dit soort visuele presentaties onder wijs gegeven. Er is ook veel be langstelling uit het buitenland. In Amerika is het vertoond en vol gend jaar gaan we naar Parijs. De Europese Associatie van Chinese Studiën heeft ook belangstelling. Het is ons streven er een interna tionaal project van te maken, waarbij andere instellingen bij voorbeeld een deel van de presen tatie maken". Wie met eigen ogen het werk van Zürcher en Uitzinger wil aan schouwen, kan op 2, 3, 9 en 10 ok tober terecht bij het veilinghuis Christie's in Amsterdam. Er wor den vier presentaties gegeven, die alle gaan over het leven in de Ver boden Stad. "Natuurlijk gaat het over het leven van de keizer, die verschillende rollen moest spelen in zijn leven. Hij was een heilige, een soort paus. maar poseert ook als geleerde, als verzamelaar en was natuurlijk het hoofd van de keizerlijke clan. Verder laten we zien hoe de Verboden Stad in el kaar zit". Dit keer is er iets meer gesproken woord bij omdat niet- studenten minder kennis hebben over China. De opbrengst van de cyclus - de kosten bedragen 150 gulden - komen ten goede aan het Leidse project. Inbraak in pand aan Nieuwe Rijn LEIDEN - Bij een inbraak in een op slagruimte aan de Nieuwe Rijn zijn een elektrische typemachine, een cd-speler, vier geluidboxen, enkele telmachines en een kopieerappa raat buitgemaakt. De spullen waren afkomstig uit de opgeheven winkel van Van Ginsberg aan de Nieuwe Rijn. Wanneer de inbraak precies is gepleegd is niet bekend. Ruzie over rijgedrag LEIDEN - Een 20-jarige man uit Ha- zerswoude en zijn 19-jarige Zoeter- woudse vriend zijn in de nacht van zaterdag op zondag nabij de Turf- marktbrug bedreigd en mishandeld door een 25-jarige Leidse automobi list. De twee stoorden zich aan het rijgedrag van de autobestuurder en gaven, om hun misnoegen te uiten, een forse klap op het dak van de au to. De Leidenaar raakte daarop vol gens de politie door het dolle heen. Hij bedreigde de twee jongeman nen met een alarmpistool en haalde met zijn vuist een paar keer stevig uit. Door de klappen liepen de Ha- zerswoudenaar en de Zoeterwoude- naar zwellingen op aan ogen, oren en lippen. De politie heeft de auto mobilist later aangehouden. Hij bleek onder invloed van alcohol te erkeren. Gewonde bij spectaculair verkeersongeluk LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag ernstig gewond geraakt bij een spectaculair verkeersongeval. De man verloor op de Pelikaanstraat ter hoogte van de Marca-garage de macht over het stuur. De Leidenaar, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde en met zeer hoge snelheid reed, vloog het trot toir op en schampte twee paaltjes naast een boom. Vervolgens reed hij, nog steeds met hoge snelheid, over het voetpad van de Pauwbrug, ramde een betonnen paal en kwam ten slotte tot stilstand tegen een hoekwoning. De gevel van dit huis raakte daarbij ontzet. De brandweer moest er aan te pas komen om de Leidenaar uit zijn vol ledig vernielde auto te bevrijden. De man is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis met in wendig letsel, gebroken ribben en mogelijk een schouderfractuur. Stuntverkoop loopt volledig uit de hand LEIDEN - De stuntverkoop bij Le vi's Center aan de Haarlemmer straat zaterdagochtend vroeg is vol ledig uit de hand gelopen. Tegen be taling van slechts een paar gulden werden in verband met de opening van deze nieuwe zaak spijkerbroe ken verkocht. Tegen vijf uur 's morgens hadden zich honderdên jongeren verzameld in de Haarlemmerstraat. Aan aantal mensen wachtte al vanaf half tien vrijdagavond. Op het moment dat de zaak openging, bestormde de massa de entree. Om de gemoede ren tot bedaren te brengen, zag de bedrijfsleiding zich genoodzaakt in korte tijd alle aanbiedingen die voor die ochtend waren aangekondigd weg te geven. Er werden in mum van tijd 125 spijkerbroeken voor spotprijzen verkocht. Mensen die op aanbiedingen afkwamen die la ter die ochtend waren aangekon digd vingen bot. De bedrijfsleiding weigerde zijn aanbiedingen gestand te doen. Daarover waren veel men sen boos. Een aantal 'gedupeerden' overweegt een klacht in te dienen bij consumentenorganisaties. Blikseminslag LEIDEN - De bliksem is gister avond ingeslagen in het Rijksmuse um van Oudheden aan het Rapen burg, maar richtte geen schade aan. Wel ging in diverse panden in de omgeving de alarminstallatie af. De brandweer rukte wel uit, maar hoef de slechts de alarminstallaties uit te zetten. Kookcursus Buurthuis Dijk 33 zoekt mensen die licht verstandelijk gehandicapten willen hel pen met een kookcursus. De bedoeling van de cursus is deze gehandicapten meer vaardigheden bij te brengen zodat ze te zijner tijd zelfstandig kunnen wo nen De cursus begint 14 september. Be langstellenden kunnen contact opnemen met buurthuis Dijk 33. Apothekersdijk 33. tel, 125736 of 223342 Vragen naar Martha. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7