Minister justitie met dood bedreigd Israël houdt zich afzijdig van het Colombia-avontuur Sihanouk ziet af van leiding coalitie Drugsmafia Colombia voert strijd op Voyager onthult geheim van Neptunus-ringen Betoging Moldavië ondanks waarschuwingen Moskou Eerste diplomaat Suriname Henk Heidweiler overleden ïLi MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BOGOTA De Colombiaanse minister van justitie, de 32-jarige Monica de Greiff, is gis teravond niet afgetreden. President Barco liet dat vanochtend weten. Gisteren meldden verschillende Colombiaanse media dat De Greiff in de Verenigde Staten was ondergedo ken, omdat ze herhaaldelijk met de dood was bedreigd. ke dienst. Na e binnen de Barco onderstreepte dat ze voor overleg in de VS is. Er is een storm van kritiek op de jonge minister vanuit het justitieel apparaat. De ruim 4000 rechters in het land had den gedreigd deze week en masse af te treden als er geen betere veilig heidsmaatregelen werden geno men. Tal van rechters ijn met de dood bedreigd. door Rob Sprenkels Greiff zou in de Verenigde Staten de moeilijke kwestie van uitwijzin gen bespreken. Een uitleverings verdrag met de VS dat president Barco weer in werking heeft ge steld, is de voornaamste doorn in het oog van de drugshandelaren. Gisteren werd bekend dat voortaan alleen de handtekening van de president nodig is voor uitle vering en dat de minister van justi tie niet meer hoeft mede te tekenen. In 1984 vermoorde de cocaïnemafia de minister van justitie, Rodrigo La- ra Bonilla, omdat hij voor uitleve ring ijverde. President Barco waarschuwde af gelopen weekeinde voor 'nog meer bloed en pijn'. Offers zijn nodig, zo stelde Barco, om de democratie en de rechtsstaat te kunnen redden uit de klauwen van de machtige drugsmafia. "Colombia is in oorlog met de cocaïne-baronnen. De strijd zal nog lang duren", verklaarde Bar- Afgelopen weekeinde ontploften zeven bommen in Medellin, waar het cocaïnekartel haar hoofdkwar tier heeft, bij kantoren van een bank die in handen is van de regering. Bij de explosies werd niemand ge wond. Eerder werd de arrestatie be kend van de oudste zoon van Gon- zalo Rodriguez Gacha, één van de drie belangrijkste leiders van het beruchte Kartel van Medellin. Ook de financiële adviseur van Rodri guez Gacha zou zijn opgepakt. Dat gebeurde toen het leger vori ge week het imperium van Rodri guez Gacha in het plaatsje Pacho ontmantelde, 80 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Bogota. Daarbij werden in totaal 11 landgoederen bestormd. In een van de hacienda's troffen de soldaten Ook werd het pistool van Rodri guez Gacha gevonden, een met goud vergulde 9 milimeter-geweer en kogels met de initialen van zijn eigenaar, GRC. Diezelfde drie let ters versierden het speciaal in Italië vervaardigd toilet-papier. De 17-jarige zoon van de cocaïne- baron, Fredy Rodriguez, werd na een korte schietpartij gearresteerd in de hacienda Buenos Aires, het moeilijkst bereikbare landgoed van de familie in Pacho. Daar werden ook documenten ge vonden met details over alle illegale bankoperaties, de eigendommen van Rodriguez Gacha. zijn advoca ten en de inkomsten uit de drugs handel. Volgens het Colombiaanse dagblad 'El Espectador' zou Rodri guez Gacha zelf, vlak voor de be storming, met een Cessna-vliegtuig naar Manaus zijn gevlucht, midden in het Braziliaanse Amazone-oer woud Rodriguez Gacha. bijgenaamd 'De Mexicaan', staat bekend als de belangrijkste financier van de tien tallen para-militaire groepen die de afgelopen jaren in Colombia voor een golf van dood en verderf heb ben gezorgd. Hij zou zijn uitge groeid tot de militaire leider van het Kartel van Medellin. De Ameri kaanse drugsbestrijdingsdienst DEA beschrijft Rodriguez Gacha als de meest gevaarlijke van de drugsbaronnen. Volgens de Ameri kanen zou de gangster zelf aan de cocaïne verslaafd zijn geraakt. katholieke PSV en later de Creoolse NPS koos hij na de staatsgreep in '80 de zijde van legerleider Bouter- se. Hij deed dit uit loyaliteit aan Su riname, maar ook omdat de radicale buitenlandse politiek van de mili tairen hem aansprak. Samen met Bouterse wilde Heidweiler dat Suriname zou inte greren in de Latijnsamerikaanse re gio en gaandeweg minder de blik op Nederland zou richten. Toen de mi litairen na de standrechtelijke exe cuties in december '82 in een poli tiek isolement terechtkwamen, be gon Heidweiler aan te dringen op het houden van verkiezingen. Vanaf '84 kon hij de regering van TEL AV1V Op het vliegveld BenGurion in Tel Aviv hebben aanhangers van de Palestijnse natuurkundige Taysir Aruri gedemonstreerd tegen zijn uitwijzing naar Frankrijk. Gisteren wees Israël vijf Palestijnen uit, van wie vier naar Libanon. Volgens het leger hadden de vijf een leidersrol gespeeld in de Palestijnse opstand in de bezette gebieden en waren zij actief lid van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Internationale mensenrechtorganisaties hadden zich ingezet voor het lot van Aruri. De natuurkundige werd gisteren toch op een vliegtuig naar Frankrijk gezet, nadat hij bij het Israëlische Hooggerechtshof beroep had aangetekend te gen zijn voorgenomen uitwijzing naar Libanon, waar hij voor zijn leven zei te vrezen. (foto ap> MOSKOU (DPA/ANP) - Vertegen woordigers van de partij en het volksfront in Letland hebben giste ren via een telegram protest aange tekend bij Sovjetleider Gorbatsjov tegen de waarschuwing die het Cen traal Comité in Moskou zaterdag richtte aan het adres van nationalis tische bewegingen, in het bijzonder in Estland, Letland en Litouwen. In Moldavië stroomden gisteren, ondanks de waarschuwing, hon derdduizenden mensen samen in de hoofdstad Kishinev om te eisen dat hun moedertaal de officiële taal van Moldavië wordt. Het Sovjetpar tijblad Pravda schilderde de Molda- vische activisten gisteren af als ex tremisten. Het protesttelegram aan Gor batsjov werd volgens een woord voerder van het Letse volksfront verzonden door vertegenwoordi gers van het Centraal Comité van de Letse partij en van het Letse volks front alsmede door afgevaardigden van de Opperste Sovjet (het parle ment) van Letland. Zij veroordelen de verklaring door het Centraal Comité in Mos kou als "provocatie van een groep binnen het Centraal Comité van Sovjetrussische communistische partij, die bedoeld is om nationale strijd in het Oostzeegebied te zaaien en het hervormingsbeleid van Gor batsjov te torpederen". In het tele gram, dat ook aan het Sovjetpartij blad Pravda is gezonden, wordt de bevolking ertoe opgeroepen zich DE KLERK IN ZAMBIA - Zuid- afrika's waarnemend president De Klerk is vandaag in Zambia aange komen voor een ontmoeting met president Kaunda. PARIJS Prins Norodom Siha nouk is afgetreden als hoofd van zijn eigen politieke organisatie, het Nationaal Verenigd Front voor een onafhankelijk, neutraal, vreedzaam en samenwerkend Cambodja (Fun- cinpec). Dit is gisteren door zijn zoon, prins Ranaridh, in Parijs be kendgemaakt. Sihanouk heeft Ra naridh tot secretaris-generaal en zijn vrouw, prinses Monique, be noemd tot medevoorzitter van Fun- cinpec, een van de drie leden van de Cambodjaanse verzetscoalitie. door Bob Mantiri De betekenis van zijn stap is nog on duidelijk. Maar aangenomen wordt, dat Sihanouk zich zo distantieert van de verzetscoalitie, waar de Ro de Khmer deel van uit maakt. Siha nouk is president van deze coalitie, die de zetel van Cambodja in de VN bezet. Zijn stap kwam aan de vooravond van de eindfase van de internationa le conferentie over Cambodja in Pa rijs, waar verwoede pogingen wor den gedaan om een mislukking te voorkomen. Westerse diplomaten menen, dat de Cambodjaanse vorst probeert zijn onderhandelingsposi tie te versterken. De conferentie zou deze week na vergaderingen in drie commissies met een regeling moe ten komen. Het is vaker voorgeko men, dat de prins vlak voor een be langrijke conferentie zijn aftreden bekendmaakt als leider van de ver zetscoalitie. De conferentie in Parijs, die 30 ju li startte, zal het moeten doen zon der de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en van Groot-Brittannië, die niet ko men vanwege de magere resultaten. Hun collega's van China en de Sov jetunie laten waarschijnlijk ook ver stek gaan. De vier landen zijn lid van de VN-Veiligheidsraad, die ga rant moet staan voor een eventueel vredesakkoord. Het enige Veilig heidsraadslid dat present is het gastland Frankrijk. Aseari-delegaties willen de confe rentie met een paar dagen verlen gen, in de hoop dat er toch nog een akkoord wordt bereikt. Thailand, Malaysia, Singapore, Indonesië, kingen. Volgens Peking blijft Viet nam streven naar overheersing en controle van het buurland. Wat het niet op het oorlogsfront heeft kun nen doen, probeert Vietnam op de conferentietafel in Parijs te berei ken, aldus het Volksdagblad. De door Hanoi gesteunde rege ring in Phnom Penh wil wel met Sihanouk in zee gaan, maar weigert samenwerking met de Rode Kh mer. Phnom Penh eist, dat de Rode Khmer-leiders worden berecht voor de volkenmoord, die zij hebben aangericht tijdens hun korte schrik bewind. Verwacht wordt dat de Vietna mese minister van buitenlandse za ken, Nguyen Co Thach, op deze slotzitting, een propagandaoffen- sief zal openen tegen de Rode Kh mer. Conferentiekringen weten te melden, dat Vietnam op zijn beurt van plan is om de Rode Khmer, voor de internationale schijnwer pers in Parijs, verantwoordelijk te stellen voor het mislukken van de conferentie. Verder zal Hanoi aan kondigen, dat het bereid is om de VN een beperkte rol te laten spelen bij de controle van de Vietnamese troepenterugtrekking. niet te laten provoceren en kalm te blijven, aldus de woordvoerder. Het Centraal Comité in Moskou waarschuwde zaterdag in het bij zonder Estland, Letland en Litou wen dat zij de eenheid van de Sov jetunie ondermijnen en zij te ver zijn gegaan in het uiten van hun drang naar soevereiniteit. De waarschuwing was vervat in een lange verklaring die werd voor gelezen in het avondjournaal. Ge durende 20 minuten werd voor het eerst gereageerd op de manifestatie van afgelopen week, waarbij tussen één en twee miljoen mensen een menselijke ketting vormden tussen de hoofdsteden van de drie repu blieken. Dit deden zij op woensdag, toen het 50 jaar geleden was dat de Sov jetunie en Hitler-Duitsland het Mo- lotov-Ribbentrop-pact sloten waar bij Moskou en Berlijn Oosteuropa onder elkaar verdeelden. Het eind van de onafhankelijkheid van de drie staten aan de Oostzee was er het directe gevolg van. Politie Parijs: brand in pension aangestoken PARIJS (AFP) - De Parijse politie heeft na onderzoek van een brand in een pension waarbij in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven doden vielen, geconcludeerd dat het om brandstichting ging. In het pension in de wijk Clichy vlakbij Montmartre woonden veel immigranten. De politie heeft na verhoor van beheerders en pension gasten die aan het vuur wisten te ontsnappen, gezegd dat men nog de resultaten van laboratoriumonder zoek afwacht om absolute zeker heid te hebben dat het om brand stichting gaat. Na de brand is de anti-racistische groep SOS-racisme in actie geko men. Men zei diep geschokt te zijn door de brand die kan worden toe gevoegd aan een lange lijst aansla gen en moorden op Fransen van Al gerijnse, Tunesische en Marok kaanse afkomst. In 1986 vielen bij brandstichting in Parijs meer dan 20 doden. Tijdens een bijeenkomst met 500 aanhangers in Bretagne heeft Jean- Marie le Pen, leider van het extre mistische Front National, de Franse verklaring over de rechten van de mens en de burger zoals die 200 jaar geleden werd aangénomen, "de moeder van alle totalitaire regiems van de 20e eeuw" genoemd. Hij verklaarde dat het 'nuttig' was bepaalde mensen van rechten uit te sluiten en dat dit geen 'vreselijke misdaad' was. Het schieten - overi gens met graankorrels - op moslims zoals dat vrijdag in het Franse stad je Charvieu gebeurde waar vorige week de voorgevel van een islami tisch gebedshuis onaangekondigd werd neergebulldozerd, noemde Le Pen een daad van zelfverdediging, redenerend dat de moslims de Fran sen in Charvieu "thuis lastig val len." PASADENA (Rtr/DPA) - Uit de laatste foto's die de Amerikaanse ruimtesonde Voyager-2 naar de aar de stuurde blijkt dat de vulkanen op Triton, de maan van Neptunus, nog regelmatig tot uitbarsting komen. Daarbij 'regent' het stikstof ijskris tallen, zo hebben Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen gisteren bekendgemaakt. De vulkanen verspreiden net als geisers uitbarsten en over een groot gebied kristallen en vloeibare gas sen. Uit de ontdekking van een gro te interne warmtebron in de maan en een studie van het maanopper vlak konden de wetenschappers af- Buitenland kort Satelliet In de VS is op Cape Canaveral gis teravond de èerste commerciële sa tellietraket gelanceerd. De geslaag de lancering is een belangrijke stap in het Amerikaanse programma voor commerciële lanceringen met onbemande raketten, waarmee een begin werd gemaakt nadat het ruimteveer Challenger was geëx plodeerd. De VS zullen de komende paar jaar nog 30 commerciële onbe mande raketten lanceren. Spoorwegen De voormalige directeur van de Ita liaanse spoorwegen Lodovico Liga- to is gisteren door drie gewapende mannen voor zijn villa in Reggio di Calabrië doodgeschoten. Volgens de politie zijn de daders vermoede lijk afkomstig uit kringen van de mafia, de Calabrese 'Ndrangheta'. Tutu De Zuidafrikaanse aartsbisschop Tutu heeft jongeren in de Kaappro vincie opgeroepen een eind te ma ken aan politieke gewelddadighe den. De Nobelprijswinnaar veroor deelde gisteren in verschillende preken het gooien van stenen en het opwerpen van brandende barrica des. Libanon Frankrijk is gisteren een nieuwe vredespoging voor Libanon gestart, zo deelde minister van buitenland se zaken, Dumas, mee. Een hoge functionaris van zijn ministerie za ken vertrok naar de Syrische hoofd stad Damascus voor beraad over een Frans vredesplan dat uit drie fa sen bestaat. Intussen heeft een radi caal Iraans dagblad paus Johannes Paulus II gisteren gewaarschuwd dat een bezoek aan Libanon 'weer zinwekkend' zou zijn voor moslims. Nicaragua In Nicaragua heeft een vierde oppo sitiepartij gisteren haar presidents kandidaat voor de voor 25 februari 1990 geplande verkiezingen aange wezen. De 37-jarige advocaat Eduardo Molina Palacios is de keu ze van de Nicaraguaanse Conserva tieve Democratische Partij, de grootste politieke partij na het rege rende Sandinistische Nationale Be vrijdingsfront. leiden dat de vulkanen nog werk zaam zijn. Neptunus wordt waarschijnlijk omgeven door vijf ononderbroken ringen. Om de buitenste ring 'dan sen' zes tot acht kleiner manen, die uit ijs bestaan. Dit leidden deskun digen in het weekeinde af uit de stroom van beelden en gegevens die bleef doorgaan nadat de Ameri kaanse ruimtesonde Voyager-2 vrij dag de planeet en zijn grootste maan, Triton, passeerde. Twee ringen waren ontdekt bij het naderen van Neptunus, een der de zaterdag. De middelste ring be staat volgens nader onderzoek uit een trio van ringen. Verdere ont dekkingen in het weekeinde waren een 800 kilometer omspannende stikstofatmosfeer boven de ijsvul- kaan van de maan Triton, een mag netisch veld om Neptunus en aan wijzingen voor noorderlicht, zoals dit ook in de atmosfeer van de aarde voorkomt. Triton heeft een eigenaardige roodachtiggroene kleur, een com plexe geologie, ijskappen aan de po len, een merkwaardige chemische samenstelling, nevel en een atmos feer. Voor de planetaire geologie be tekenen de waarnemingen het be gin van een heel nieuw tijdperk, al dus een deskundige in het vlucht- leidingscentrum in Pasadena. MASSAMOORD De hoogste mi litaire rechtbank in Peru is zaterdag het proces begonhen tegen 178 be wakers en ander gevangenisperso neel die beschuldigd worden van de moord op 124 gevangenen ruim drie jaar geleden. De aanklager heeft de maximale straffen geëist: 25 jaar cel. TEL AVIV De Israëlische rege ring heeft gisteren met kracht af stand genomen van de operaties van Israëlische huurlingen, die de opleiding zouden verzorgen van moordbrigades in dienst van Co lombiaanse drug-baronnen. door Ad Bloemendaal Enkele beschuldigde militairen daarentegen hebben in interviews gesuggereerd dat een gisteren be gonnen politie-onderzoek de activi teiten in Colombia zal onthullen van een groot aantal Israëlische mi litairen, regeringsfunctionarissen en industriëlen. Tijdens de wekelijkse kabinets zitting vroeg minister van onder wijs Navon (Arbeiderspartij) zijn collega van defensie om alle Israë liërs die zonder vergunning buiten landers een militaire opleiding ge ven, terug te roepen. Maar andere ministers maakten bezwaar tegen dat voorstel, omdat het de indruk zou kunnen wekken dat de Israëli sche regering de activiteiten van al le Israëliërs in het buitenland in de hand heeft. Minister Olmert (Likud) uitte na afloop van het kabinetsberaad kri tiek op de media die zouden sugge reren dat de Israëlische overheid verantwoordelijk is voor de activi teiten van individuele burgers. Ol mert: "Ik geloof niet dat de media een dergelijke houding aannemen als het gaat om ander regeringen. Niemand wekt de suggestie dat de Amerikaanse of de Britse regering verantwoordelijkheid draagt voor illegale activiteiten van hun staats burgers". De Israëlische regering heeft in 1986, vlak na de Iran-gate affaire, een wet aanvaard die Israëlische burgers verplicht om voor militaire activiteiten in het buitenland een vergunning aan te vragen bij het mi nisterie van defensie. Defensie heeft zo'n vergunning geweigerd aan reserve luitenant-kolonel Yair Klein, directeur van Hod Hachanit PARAMARIBO - Henk Heidwei ler, oud-minister van buitenlandse zaken en oud-ambassadeur voor Suriname in Nederland, is zaterdag avond in Paramaribo op zestigjari ge leeftijd overleden. De grijze emi nentie van de Surinaamse diploma tieke dienst bezweek aan een hart aanval. door Marie Annet van Grunsven Yair Klein. (foto epa> (Speerpunt), een van de vele Israëli sche militaire adviesbureaus. Volgens media-berichten was de de buurlanden er van overtuigen dat de verkiezingen ook in het ver schiet laten. De kracht van Heidweiler was zijn kundigheid als diplomaat, gecombineerd met een grote belezenheid. Hij amuseerde 'en ergerde de Surinamers vaak met citaten uit gedichten van J.C. Bloem of de oude Grieken wanneer hij zijn standpunt uiteenzette. Ondanks alle aversies tussen Su riname en Nederland, ging hij er prat op in Nijmegen te hebben ge studeerd, dat hij steevast 'Nimwe- gen' noemde. Heidweiler heeft zijn diplomatie ke talent regelmatig aan moeten wenden om het beleid van zijn eeu wige voorganger Henk Herrenberg om te buigen. Hij volgde de radicale Herrenberg op als ambassadeur in Nederland, als kabinetschef van Bouterse en als minister van buiten landse zaken, een functie die hij be kleedde tot er een eind kwam aan de periode-Bouterse. Daarvoor was hij in '85 terugge- troepen als ambassadeur in Neder- Brunei en de Filipijnen, die de As sociatie van Zuidoostaziatische lan den vormen, hebben de weg voor de Parijse conferentie geëffend, door de drie verzetsgroepen (Son Sann, Sihanouk en de Rode Khmers) en de regering in Phnom Penh, in twee informele ontmoetingen, in Jakarta bij elkaar te brengen. Maar de partijen komen in Parijs niet tot overeenstemming over de positie van de Rode Khmer, militair de sterkste van de drie verzetsgroe pen, in een overgangsregering, die totstand moet komen direct na de terugtrekking van Vietnamese troe pen, eind volgende maand, De Rode Khmer, veranwoorde- lijk voor de dood van één a twee mil joen-landgenoten tijdens het schrik bewind van 1975 tot 1979, eist een deel van de macht op in een toe komstige regering. De eis wordt ge steund door Sihanouk en China. De prins is van mening dat als de Rode Khmer aan de zijlijn blijft, Cam bodja een langdurige burgeroorlog tegemoet gaat. China geeft, in een vandaag ver schenen commentaar in het Volks dagblad, Vietnam de schuld van het mislukken van de Parijse bespre- overste Klein de belangrijkste Is raëlische adviseur bij de moord brigades van het Colombiaanse drugskartel. Hij is afgelopen vrijdag teruggekeerd in Israël en heeft sindsdien in televisie- en radio-in terviews gezegd dat hij voor zijn ac tiviteiten in Colombia geen vergun ning nodig had, omdat het ging om de opleiding van burgers. De Israëlische wet vereist alleen toestemming voor de levering van militair materieel of militaire know how aan officiële instanties in het buitenland. Klein zegt dat hij in Co lombia alleen gevechtsinstructie heeft gegeven aan groepen boeren die zich wilden verdedigen tegen linkse guerrillastrijders. In een radio-interview verklaarde de overste gisteren dat hij vier maanden geleden op het ministerie van defensie in Tel Aviv is ontbo den voor een ondervraging over zijn activiteiten in Colombia. Maar toen zou hij al niet meer in dat land heb ben geopereerd. Sinds die tijd is hij naar zijn zeggen alleen nog een paar dagen in Colombia geweest om zijn honorarium op te halen. land, toen de diplomatieke verhou dingen weer eens een dieptepunt hadden bereikt. Dat Bouterse in '87 de verkiezingen verloor vond Heidweiler niet erg. Hij nam zich voor veel te gaan lezen, op reis te gaan en een boek te schrijven over zijn belevenissen als diplomaat van een klein Nederlands sprekend land in Latijns-Amerika. Heidweiler werd wel gekwetst door het conflict dat vorig jaar ont stond met zijn opvolger, minister van buitenlandse zaken Eddie Se- doc. Deze beweerde, dat Suriname in de periode-Bouterse alleen nog maar hartelijke relaties onderhield met de Libische leider Khadaffï. "Klinkklare nonsens", pareerde Heidweiler tijdens een door hem zelf belegde persconferentie en hij beschuldigde Sedoc er op zijn beurt van "als een Uncle Tom met de pet in de hand zijn beklag te doen bij al le ambassades in Paramaribo". De ruzie eindigde met het vrijwil lig ontslag van Heidweiler uit de di plomatieke dienst. Daarna nam hij op verzoek van president Shankar Drie weken geleden werd hij op nieuw ter verantwoording geroepen door defensie. Hem zou toen zijn meegedeeld dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan illegale activitei ten, een beschuldiging die hij met kracht van de hand wees. Volgens Klein zijn veel Israëliërs in Colom bia opgetreden als militaire advi seurs, onder hen "een hoge legerof ficier die nu deel uitmaakt van de Knesset" (het Israëlische parle ment). fa—* Henk Heidweiler. nog zitting in de commissie die de amnestiewet voor het Junglecom mando moest voorbereiden. Henk Heidweiler bleef zich ver bazen over de aard van de betrek kingen tussen Suriname en Neder land. "Zijn wij zoveel slechter dan Nicaragua, Sudan en Tanzania?", vroeg hij zich vaak af. Het liefst wil de hij, dat de Nederlandse regering op dezelfde manier tegen Suriname aan zou kijken als tegen IJsland. heeft Hod Hachanit steeds zorgvul dig bekeken of opdrachten niet in strijd waren met de wet en zal het adviesbureau die politiek in de toe komst blijven volgen. Een naaste medewerker van Klein, reserve-kolonel Amatsia Shuali, beschreef gisteravond voor de Israëlische televisie hoe Hod Ha chanit de Colombianen trainde. "Het ging om hele eenvoudige men sen, die zich teweer wilden stellen tegen terreur. Allemaal hadden ze wel een familielid verloren door ac ties van terroristen, of ze waren be roofd". Gevraagd of die mensen achteraf •gezien misschien voor het drugs kartel werkten, antwoordde Shuali: "Tot op de dag van vandaag heb ik geen aanwijzing dat ze verbonden waren met de mafia". Volgens hem Een andere Israëlische officier die in Colombia adviseerde, luite nant-kolonel Shoshanni, zei even eens dat het ging om de training van groepen boeren. Maar in tegenstel ling tot Shuali sloot hij betrokken heid met het drugskartel niet uit, ook al zou de Israëlische adviseurs daarover nooit iets zijn verteld. Hij zei dat er ook officieren van het Co lombiaanse leger bij de opleiding van de boeren waren betrokken. Volgens Shoshanni is het adviesbu reau Hod Hachanit in het midden van 1987 naar Colombia gehaald toen de vele daar al aanwezige Israë lische reserve-generaals te hoge ho noraria gingen bedingen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5