Misbruik van kinderen veel vaker gemeld mm Politiek is wat anders dan getuigenissen afleggen WD zou tien zetels meer halen onder leiding Wiegel Asielzoeker net zo bejegend als joodse vluchteling in jaren '30 Schone beloftes politici tijdens milieu-actiedag UTRECHT (ANP) - De tien bureaus vertrouwensarts inzake kindermishandeling kunnen het werk niet meer aan. Ter wijl het aantal meldingen van kindermishandeling bij de bureaus de afgelopen vier jaar met 91 procent is toegeno men, is de personeelsbezetting nauwelijks gegroeid. AMSTERDAM (ANP) Dezelfde ar- gumenten die nu in de Nederlandse pers tegen toelating van vluchtelin gen tot ons land worden gehan teerd, blijken in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog te zijn ge bruikt tegen de toelating van joodse vluchtelingen vanuit Duitsland. Dit constateert drs. H. van Galen in een doctoraalscriptie over de re actie van de Nederlandse pers op de grote toevloed van joodse vluchte lingen in de jaren '30 en het daarbij gevoerde beleid. Tussen de 25.000 en 35.000 joodse vluchtelingen, voornamelijk uit Duitsland, werden na de machtsovername door Hitier in 1933 in ons land toegelaten. Een veel groter aantal echter kwam Ne derland niet binnen. Drs. Van Galen heeft bij haar on derzoek vijf kranten betrokken: de liberale NRC, de katholieke Maas bode, de anti-revolutionaire krant De Standaard, de socialistische krant Het Volk en De Telegraaf, die niet aan een richting gebonden was. Geen van de dagbladen heeft de problemen van de joodse vluchte lingen gebagatelliseerd. Er is veel over geschreven, zo stelt Van Galen vast. Het vluchtelingen vraagstuk blijkt ook een belangrijke plaats in de politieke discussie van die dagen te hebben ingenomen, waaraan de kranten eveneens veel aandacht hebben besteed. De NRC en Het Volk pleitten voor een ruimer toelatingsbeleid. Zij be nadrukten in hun argumentatie daarvoor vooral de ethische kant van het vraagstuk. De Maasbode en De Standaard, die zich tegen een ruimer toelatingsbeleid keerden, blijken uitsluitend aandacht te heb ben besteed aan de praktische kant van de zaak. Deze kranten voelden zich geroepen het door de confes sionelen uitgestippelde regerings beleid te verdedigen. Geen van de kranten heeft in haar berichtgeving blijk gegeven van openlijk anti-semitisme. aldus Van Galen. De enige uitzondering hier op vormt een bericht van de Maas bode, die in een oproep om geld te geven voor de nationale collecte blijk gaf van christelijk anti-semi tisme, waarin tevens gewezen wordt op het leed en het onrecht dat de Katholieken is aangedaan. Zo stond daarbij: "Mild zal onze gave zijn voor het volk, waarvoor wij zo dikwijls de treffende bede storten, dat het bloed dat zij ooit in een zo zwaar gestrafte verblinding over zich afriepen, over hen mogen komen als een doopsel van verlos sing en vrede". Van Galen heeft van de jaargan gen 1933 tot en met 1939 telkens mi nimaal één maand bestudeerd waarin iets gebeurde dat van bete kenis was voor het vluchtelingen probleem, zoals de verschillende pogroms en het uitvaardigen van circulaires over het toelaten van vluchtelingen door de Nederlandse _regering. Vooral het aantal meldingen van seksueel misbruik van kinderen is explosief gestegen. In 1985 maak ten deze meldingen 15 procent van het totaal uit. Driejaar later was het gestegen tot 29 procent van de in to taal 7.429 meldingen van kinder mishandeling. Uit een onderzoek naar werkdruk en personeelsformatie blijkt dat een uitbreiding met 40 procent nodig is om de bureaus hun werk goed te la ten doen, zo heeft de landelijke stichting zondag meegedeeld. Met de uitbreiding is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van wvc heeft nog geen gehoor gegeven aan het ver zoek om meer subsidie. Vorige zo-, mer klaagde de stichting al haar nood bij het ministerie van wvc. Daarop is een onafhankelijk organi satie-adviesbureau ingeschakeld, dat concludeert dat de personeels bezetting volstrekt onvoldoende is om het werk aan te kunnen. Limburg gaat drugshandel in grensstreek hard aanpakken DEN HAAG (GPD) - Vanaf septem ber worden in Limburg twee regio nale politieteams ingezet om de drugshandel, en de daarmee samen hangende zware criminaliteit, te be strijden. Daarnaast zijn er tussen al le betrokkenen afspraken gemaakt over een gerichte aanpak van de drugsproblemen in Heerlen. Mr. R.A, Gonsalves, procureur-generaal in Den Bosch, heeft dit het afgelo pen weekeinde bekend gemaakt. Limburg ontpopt zich de laatste tijd steeds meer als drugscentrum van Nederland en de omliggende buurlanden België en Westduits- land. Gonsalves gaf te kennen dat de nu gemaakte afspraken waar schijnlijk niet genoeg zullen zijn om de problemen het hoofd te kunnen bieden. Volgens hem zal een vol gend kabinet afspraken moeten ma ken over een betere samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie. Daarnaast zal de regionale recher che genoeg materieel en mens kracht moeten krijgen om de drugs criminaliteit aan te pakken. H. Berends, hoofdcommissaris van politie in Heerlen, zei dat de problemen in zijn stad hand over hand toenemen. Dat valt onder meer af te leiden uit het stijgende aantal aanslagen op drugshandela ren. De Maastrichtse advocaat Th. Hiddema verklaarde dat mede door het yuppie-klimaat in Limburg het cocaine-gebruik sterk is gestegen. Criminelen uit de Randstad hebben volgens hem een steeds grotere in vloed in de Limburgse drugsscene. De grenzen, die volgens Hiddema "zo lek als een mandje" zijn, vor men een prima decor voor de drugs handel. ROTTERDAM - In Rotterdam werden zaterdag internationale kam pioenschappen voor rashonden gehouden. Sommige deelnemers kregen voor de gelegenheid een nieuw permanentje, zoals de Malteser.(foto ANP) Premier Lubbers zaterdag in Boxtel. De CD A-lijsttrekker 'offerde' een vrije dag op om voor zijn partij cam pagne te voeren. <f0to anp> BOXTEL (ANP/GPD - Politici die zaterdagmiddag deelnamen aan een discussie in het kader van de nationale milieuactiedag in Boxtel muntten uit in het doen van schone beloftes. "Het natio naal milieubeleidsplan betekent een breuk met het verleden. Een deel van de welvaartsgroei moet worden geïnvesteerd in schoner milieu", zei CDA-lijsttrekker Lubbers. PvdA-voorman Kok hield zijn gehoor voor dat er naast het Cen traal Planbureau ook een milieu planbureau moet komen. "Bij het beoordelen van de economische kosten en baten moet ook geke ken worden naar de nadelen voor het milieu die bepaalde produk- tiewijzen met zich meebrengen", aldus Kok. Demissionair minister Nijpels, die de verhinderde lijsttrekker Voorhoeve verving, beloofde de invoering van een heffing op fos siele brandstoffen. "Bovendien is het voor ons bespreekbaar om in het regeerakkoord een bepaald percentage op te nemen met be trekking tot de reductie van de C02-uitstoot. Voorwaarde is wel dat de WD weer in de regering komt en ik zie u al denken God verhoede dat", aldus Nijpels. Be perking van de uitstoot van kool- dioxyde is naar zijn mening drin gend noodzakelijk. „Wij kunnen DEN HAAG (GPD) - De WD zou bij de verkiezingen 30 zetels beha len, als Hans Wiegel lijsttrekker zou zijn. Met Joris Voorhoeve komt de liberale partij niet verder dan twintig zetels, een verlies van zeven ten opzichte van de huisige situatie. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Interview in op dracht van de VARA. De peiling werd afgelopen zaterdag gedaan. Met Wiegel aan het hoofd zouden de liberalen zeven zetels bij het CDA weghalen, twee bij de PvdA en 1 bij D66. Afgelopen week lekte uit dat Voorhoeve een lijstje had van kandidaat-ministers. Daarop stonden onder meer de namen van Wiegel, oud-minister en nu Commissaris van de Koningin in Friesland, Vonhoff, oud-staatsse cretaris en nu Commissaris van de Koningin in Groningen, en voormalig WD-minister Winse- mius. Vonhoff en Winsemius heb ben inmiddels te kennen gegeven wel 'in' te zijn voor een kabinets- post. Ook Wiegel sluit een terug keer naar de actieve politiek in Den Haag niet uit. D66-voorman Van Mierlo noemde voor de Avro-radio het plan van de WD om oude kanon nen terug te halen een bewijs van het feit dat de partij geen verant woording wil afleggen voor het gevoerde beleid. Men wil alleen naar de toekomst kijken. Volgens Van Mierlo zal hij in de campagne de WD echter blijven aanvallen op het feit dat men in zeven jaar met het CDA talrijke libarele principes heeft verloochend. Uit de enquête van Interview blijkt dat CDA en WD nu 75 ze tels halen: 55 voor het CDA (winst van 1) en 20 voor de WD (verlies van zeven). De PvdA zou 51 zetels krijgen (verlies van 1). D66 zou op negen zetels blijven staan, terwijl Groen Links zou stijgen van drie naar negen zetels. DEN HAAG (GPD) - WD en CDA waren samen goed op weg om tot een euthanasie-regeling te komen. Het wetsvoorstel dat naar de Tweede Kamer is gezonden is met enige aanvullende afspraken voor de WD aanvaardbaar in een volgend kabinet. WD-voorman Voorhoeve heeft dit het afgelopen weekeinde voor de Avro-radio gezegd. Vol gens de liberale leider moet het wetsvoorstel van het kabinet ge zien worden als bodemregeling. Bestaande jurispudentie op het euthanasie-vlak mag niet worden teruggedraaid, aldus Voorhoeve. VVD wil verder met het CDA in euthanasie-wet PvdA-leider Kok pleitte er voor de Tros-radio opnieuw voor om van de euthanasie-kwestie een vrije kwestie te maken waarbij elk kamerlid naar eigen overtui ging zou moeten kunnen stem men over het wetsvoorstel van het kabinet, en het alternatieve voorstel van D66. Volgens hem dreigt het CDA echter met een blokkade op dit punt. Van Mierlo (D66) zei dat ook zijn partij van euthanasie een vrije kwestie wil maken. Hij zei ook dat het CDA alle recht heeft om van de euthanasie-zaak een strijdpunt te maken in de komen de formatieonderhandelingen. In een monsterverbond tussen de oppositie en WD om het vraag stuk nog voor de verkiezingen te regelen, zei Van Mierlo weinig te daar niet nog eens vier jaar mee wachten". Lubbers erkende dat in het ver leden te weinig aandacht is ge weest voor het milieu. "Het tem po om iets te doen aan de milieu vervuiling lag te laag, ook bij mij". Het was overigens de eerste keer dat de CDA-lijsttrekker echt deelnam aan de verkiezingscam pagne. Op zijn "eerste vrije dag" trok hij er zaterdag op uit. Hij zal in de komende weken "nog een paar atv-dagen opnemen. Ja, ook ministers hebben atv-dagen", zo zegt Lubbers, die onder andere een internationaal hockeytoer- nooi opende op het terrein van de hockeyvereniging 'Playground' in Tilburg. PvdA wil voor alle supporters Voetbal-akte' DEN HAAG (GPD) - Zoals er een visakte bestaat moet er voor voet balsupporters een voetbalakte komen. De KNVB moet daarvoor de verantwoordelijkheid nemen. PvdA-voorman Kok zei dit voor de Tros-radio. Kok opperde de idee als alter natief voor het mislukte pasjes- experiment waarbij supporters van bepaalde clubs alleen op ver toon van een pasje toegang zou den krijgen tot uitwedstrijden van hun club. De PvdA'er noem de de voetbalpas "geldverspil ling". Ook keerde hij zich tegen het feit dat alleen enkele geselec teerde groepen supporters de pas zouden moeten hebben. In de visie van Kok zou de voet balakte niet steeds gecontroleerd hoeven te worden. Alleen indien dit vanwege de openbare orde ge wenst zou zijn, is controle moge lijk. Met zijn voorstel zou ook het doorrekenen van politiekosten aan clubs of de KNVB niet nodig zijn, zo meende hij. Defensie De PvdA zal 'nooit' akkoord gaan met een groei van de defensie-uit gaven in de komende jaren of met een regeringsprogram waarbij de modernisering van kernwapens wordt opengelaten. PvdA-defen- siespecialist en kamerlid Stemer- dink zei dit voor de Vara-radio. In het verkiezingsprogram van het CDA staat dat de defensie-uitga ven met 0,6 procent stijgen. De PvdA houdt het op een nul-groei. Meubelfabriek De produktie- en verkoopactivitei ten van meubelfabriek Oisterwijk worden voortgezet. Curator mr. J. Veldman heeft een principe-ak koord bereikt met een buitenlands bedrijf dat de op 28 juli failliet ver klaarde fabrikant van eiken meube len wil overnemen. Welk bedrijf dat is en hoeveel van de 85 banen be houden kunnen blijven, wilde de curator niet zeggen. Oostzee Het schoonmaken van het vracht schip de Oostzee, waarin lekkende vaten epichloorhydrine de rest van de lading besmeurd hebben, gaat veel langer duren dan werd ver wacht. Aanvankelijk werden de werkzaamheden op een week ge schat, maar de totaal benodigde tijd wordt nu geraamd op vijf weken. Het gaat ook niet enkele tonnen, maar enkele miljoenen kosten. Zinkafval Het Italiaanse bedrijf dat leveran cier is van een gedeelte van de 2000 ton zinkafval in Schiedam wil zijn aandeel niet terug nemen. Daarmee ontstaat een probleem voor het han delsbedrijf Magnus uit Amsterdam, dat door de rechtbank is verplicht het zinkafval terug te leveren aan de oorspronkelijke eigenaren in Bel gië, Denemarken en Italië. Het afval zou oorspronkelijk naar Brazilië worden gebracht, maar dat land sloot de grens. Studiefinanciering Een klein deel van de studenten die in aanmerking komt voor aanvul lende studiefinanciering krijgt deze sinds 1 april niet toegekend. Hun aanvragen worden door de Infor matiseringsbank in afwachting van de vaststelling van een nieuwe rege ling aangehouden. Het gaat om on geveer 700 gevallen van studenten, die jonger zijn dan 21 jaar en ge scheiden ouders hebben en bij wier aanvrage alimentatie een rol speelt. Wim Kok: Groen Links houdt zichzelf en kiezers voor de gek DEN HAAG Zijn eerste optreden als lijsttrekker bevalt Wim Kok goed. De socialistische oppositielei der die in de Tweede Kamer vaak wat saai en stijf overkwam, heeft plezier in de verkiezingsstrijd. Al leen aan die portretten overal in het land is hij nog niet gewénd: "Vreemd hoor, zoveel foto's van je zelf. Maar goed dat die campagne kort duurt". tingverlaging. Voor driekwart van de mensen, de lage en middengroe pen, verandert er bij de PvdA niets". - Desalniettemin blijkt uit opinie peilingen dat uw eigen achterban vindt dat die belastingverlaging volgens 'Oort' door moet gaan. door Peter de Vries Zo opgewekt als Kok het gevecht om de kiezersgunst aangaat, zo in gewikkeld is de politieke positie van de Partij van de Arbeid. Met een gematigd programma ondervindt de PvdA op de radicale vleugel ge duchte concurrentie van Groen Links. De kiezer in het midden daarentegen moet weinig hebben van de PvdA-plannen te sleutelen aan de belastingverlaging. Naar beide kanten verdedigt hij zich met verve: "Groen Links houdt de kiezer gewoon voor de gek, en zichzelf ook, door dingen te beloven die niet kunnen". En de kiezers in het midden "wil ik de keus voor leg gen: geven we het geld uit kan be lastingverlaging, of steken we het in 'milieu, onderwijs, gezondheids zorg". "Lijkt me een helder verhaal", zegt Kok, terwijl hij zich op weg be geeft naar de zoveelste spreekbeurt. Kok blijft onberoerd onder de vele kritiek op het PvdA-plan de voorge nomen belastingverlaging te halve ren. Het CDA weigert daaraan mee te werken, hebben christendemocratische prominen ten de afgelopen dagen in vele toon aarden laten weten. Maar de socia list haalt zijn schouders op. "Even alles helder op een rijtje: wij verho gen niet de belastingen, maar geven de hoogste inkomens minder belas "Zo kan ik het ook. Als je mij vraagt: wil je minder belasting beta len, zeg ik ook ja. Maar het gaat om die keus: stop je het geld in,meer koopkracht voor de hoogste inko mens, of stop je het in verbetering van het milieu? Die belastingopera tie wordt door de PvdA niet ver moord. Maar we gaan wel naar de stembus om de prioriteiten voor de jaren negentig vast te leggen". - Waarom maakt U zich politiek zo geweldig kwetsbaar door juist aan het voor het CDA zo gevoelige 'plan- Oort' te komen? Bij het opstellen van begrotingen en het regeerakkoord zijn er toch talloze mogelijkheden om die koopkrachtcijfers bij te stel len? "Dat vind ik nou iets met honderd woorden zeggen als het ook met drie kan, dat is ingewikkeld gedoe. Lubbers heeft de inkomensver schillen met vele procenten ver groot, en de PvdA vindt dat niet eer lijk. Dat is het probleem waar we het over hebben. Maar laat ik het zo zeggen: het gaat ons om de knik kers, niet om het spel. Wij zijn niet geïnteresseerd in de symbolische waarde van 'Oort'. Als het voor het CDA anders moet heten, hoor ik hun alternatief wel". De PvdA-lijsttrekker zet zich aan zijn inmiddels vertrouwde kritiek op het CDA. "De christendemocra ten laten zich het economisch suc ces aanleunen, maar daar kun je geen sociale onrechtvaardigheid Wim Kok: Links maakt zich niet sterker door een opeenstapeling van verder reikende eisen. (foto anpi mee goed praten. Wat mij dwars zit, is dat de samenleving in sociaal op zicht de afgelopen jaren zoveel ar mer is geworden". - Bij het CDA leeft juist de vrees dat de PvdA met dat economisch herstel aan de haal zal gaan om goe de sier te maken door bezuinigingen terug te draaien. "Een aantal maatregelen zullen wij inderdaad terugdraaien. Bezui nigingen op speciaal onderwijs, wachtlijsten bij bejaardenoorden en zwakzinnigenzorg, de medicijn knaak; dat zijn zaken die gecorri geerd moeten worden. In financieel opzicht is daarbij geen sprake van een ongedekte rekening. Wij wijzen niet alle bezuinigingen af, en een - Juist op dat punt heeft de PvdA zich de kritiek van Groen Links op de hals gehaald: u gaat niet ver ge noeg, u moet de kortingen op de uit keringen terugdraaien omdat an ders de tweedeling in de samenle ving blijft bestaan, zegt Ria Bec kers. "Ja kom nou, dat laat ik me niet zeggen. Het is ondenkbaar datje die scherpe deling van de samenleving even ongedaan maakt. Het gaat niet alleen om de uitkeringspercenta ges, maar ook om de kwaliteit van de samenleving in brede zin. Groen Links wil wat aan de inkomens in directe zin doen, maar wij doen in ons programma veel meer dan zij aan verbetering van de gezond heidszorg, onderwijs en werkgele genheid. Er is niet alleen nieuwe ar moede in financiële zin ontstaan, maar ook een heel ingewikkeld pro ces van achterstelling". "De PvdA kiest duidelijk voor een gelijkmatige inkomensontwik keling. Ik vind het stuitend om te zeggen dat de laagste inkomens weer niet volop mogen delen in de welvaart. Daarin onderscheiden we ons van CDA en WD. Daarnaast willen we de ergste pijn van de afge lopen jaren selectief bestrijden. Dat is natuurlijk afhankelijk van de eco nomische ruimte. Daarin verschil len we van Groen Links". in om beter over te komen. De PvdA wil nog steeds veel, we zijn niet zonder pretenties. Maar wat iets anders is, is dat we niet polarise ren omwille van de scherpere tegen stellingen. De concessies die zijn gedaan, doen we aan de werkelijk heid, waarmee je je programma toch in overeenstemming moet brengen. Links maakt zich niet ster ker door een opeenstapeling van verder reikende eisen. Politiek is wat anders dan getuigenissen afleg gen. Als je weet dat iets in alle rede lijkheid en eerlijkheid niet kan, dan moet je het niet in je programma zetten. Dat kan niet, daar houd ik niet van. Respect voor de kiezer ver eist dat, anders houd je die kiezer voor de gek, en jezelf ook". - Over een coalitie met de WD hoeven we het niet meer te hebben? "Als je ziet welke positie Voor hoeve inneemt, is dat inderdaad uit het zicht verdwenen. Jammer, het onderstreept de machtspositie van het CDA. Maar als wij in een cen trum-links kabinet zitten, zullen we niet met de rug naar de liberalen gaan staan. We gaan ons niet exclu sief op het CDA richten". - Heeft u Groen Links geen kans voor open doel gegeven door zo'n ge matigd programma en door zo dui delijk te tonen dat u wel compromis sen met het CDA wilt sluiten? "Er is geen sprake van dat wij in ons programma al concessies doen aan CDA en WD. Wij leveren niks - Groen Links verwijt de socialis ten dat ze zich niet inzetten voor een links meerderheidskabinet. Laten we even een spelletje formatie-stra- tego opzetten: ziet u de groep van Beckers c.s. überhaupt als rege ringspartner? "Je moet niets uitsluiten, maar we weten dat D66 niet mee zal wer ken aan een links kabinet. Boven dien: binnen Groen Links zelf be staan grote meningsverschillen over wel of niet deelnemen aan re geringen, de manier van politiek be drijven, de eigen partijstructuur en het eigen programma. Laat ik het zo zeggen: erg veel vertrouwen in een stabiele politieke bijdrage van Groen Links heb ik niet". - D66 hoort er wat de PvdA betreft nog steeds bij als regeringspartner? "Ja. Hoéwei ze getalsmatig niet nodig zijn in een coalitie PvdA- CDA. Als vredestichter en bruggen bouwer zijn ze evenmin nodig, want dat zou het droevig gesteld zijn met de slagkracht van dat kabinet. Ze "Ik zou het een goed resultaat vin den als we ons historisch hoogte punt evenaren; 53 zetels dus. Maar ja, als dat minder is dan het CDA heeft, is het nog niet goed genoeg. Het gaat om de politieke posities: wij willen de grootste worden, maar CDA en WD moeten geen meer derheid krijgen. Want het lijkt me duidelijk dat die twee verder wil len". - U bent kandidaat-premier voor de PvdA, maar als het weer Lubbers wordt, welke gevolgen heeft dat dan voor de persoon Kok? "Ik vind het voor de hand liggend dat de grootste partij de premier le vert. Die oude regel houd ik het liefst in stand. Ik ben dus beschik baar. Ik weet niet wat ik doe als de PvdA niet de grootste wordt. Ik kan dat niet overzien. In formatie-on derhandelingen onstaat een sfeer, die bepalend zal zijn. We gaan seri eus onderhandelen, als het moet hard, want de liefde mag niet van één kant komen. En als er dan een regeerakkoord is, moet ik de vraag beantwoorden waar het zwaarte punt voor de PvdA hoort te liggen: in het kabinet, of in de Kamer".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3