Koloss maakt omstreden laatste reis Afrika heeft nooit om musea gevraagd9 Reportage WÈ Wijkgemeente De Samaritaan in grote moeilijkheden PAGINA 2 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 WËÈKBbêêëSêèê Eens in de drie jaar komt de International Council of Museums (ICOM) ergens in de wereld bij elkaar. Dit keer is Nederland aan de beurt om zo'n 1500 buitenland se museumdirecteuren, -conservatoren en -medewer kers tijdelijk onderdak te verschaffen. In het Neder lands Congresgebouw te Den Haag is gisteren het 15e ICOM-Wereldcongres begonnen. De toegang bedraagt 550 gulden. Een bedrag dat de gemiddelde museum-di recteur zo uit z'n zak schudt, maar dat voor de deelne mers uit de ontwikkelingslanden, waar de musea met la ge budgetten moeten werken, toch een fors uitgave is. Daarom heeft de ICOM besloten hen gratis tot het con gres toe te laten. De ICOM, de enige algemene internationale vakorga nisatie op museologisch terrein, maakt zich sterk voor verbetering van de musea en het museumvak. De vereni ging, die haar hoofdkwartier in Parijs heeft, verzorgt daarnaast publicaties, adviseert de Unesco en beheert het meest uitgebreide documentatiecentrum op museaal gebied ter wereld. De ICOM bestaat sinds 1946 en telt ongeveer achtduizend leden, die afkomstig zijn uit 120 landen. Internationaal congres museumdirecteuren in Den Haag seum gedwongen wordt bijna alles op te stellen. De hele collectie stag#, boven op elkaar. Dat is een hele al?- dere gedachtengang dan die in Afri- AMSTERDAM - In het Westen, waar musea boven alles gezien wor den als bewaarders en bewakers van het cultureel erfgoed, staat het belang van musea buiten kijf. Het museumbesef, dat in Nederland sterk leeft, heeft de laatste jaren een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Nieuwe musea rijzen als paddestoe len uit de grond, de museum-jaar- kaart is populairder dan ooit en ie dere zichzelf respecterende Neder lander loopt zo nu en dan een muse um binnen. door Lilian Peters Dat enthousiasme is daarentegen in de ontwikkelingslanden ver te zoeken. Zo hebben veel Afrikaanse landen ondanks hun enorme afme tingen slechts één museum, dat hen in de meeste gevallen aan de voor avond van de onafhankelijkheid door de voormalige koloniale over heersers cadeau is gedaan. "Er zijn landen waar op de dag voor de onafhankelijkheid nog zo'n na tionaal museum geopend werd", al dus Harrie Leyten, conservator van de Afrika-afdeling in het Tropen museum te Amsterdam, die na mens de internationale volkenkun dige musea in de organisatie van het congres zit. "De koloniale mogend heden realiseerden zich dan op het laatste moment dat ze niet genoeg aandacht aan de kunst en cultuur hadden besteed. Die musea, die rond 1960 in Afrika zijn ontstaan, zijn qua architectuur soms hele mooie gebouwen, maar vaak sterk verouderd en verwaarloosd. Een verklaring daarvoor is dat de ont wikkelingslanden hele andere prio riteiten hebben in hun ontwikke lingsbeleid dan het restaureren van een museum, waar ze nooit om ge vraagd hebben. Als je denkt aan ge zondheidszorg, levensmiddelen voorziening. de schuldenlast, we gen, infrastruktuur. Daar is al geen geld voor, laat staan voor dat ene ge bouwtje waar 'Museum' op staat". Het nationaal erfgoed, i de Westerse wereld zoveel waarde wordt gehecht, spreekt volgens Leyten niet in ieder continent even sterk tot de verbeelding. "Het idee van een museum, zoals dat hier in de 17e eeuw in West Europa onstaan is, spreekt Afrikanen niet aan. Din gen hebben voor hen waarde in een bepaalde context. Wanneer een beeld een rol speelt in een bepaalde plechtigheid in een paleis of in een tempel, hoort het daar thuis. Zolang die tempel funcioneert heb je die voorwerpen nodig, als die tempel in verval raakt, verliezen de beelden hun waarde. Die bewaarzucht zoals wij die hebben, hebben de Afrika nen ook maar dan in een ander op zicht. Voor hen zijn niet-materiële waarden belangrijk". Wondertje Ooit maakte Leyten, in zijn hoeda nigheid als Afrika- en museumex pert, voor de Unesco een reis naar Sierra Leone. Een inwoner van dat land, die 20 jaar in Canada had ge woond, was op het idee gekomen om in zijn dorp t Europa heeft in tegenstelling tot veel ontwikkelingslandenden geld ge- midabele bedrag van 300 miljoen gulden gemoeid. Maar daarvoor heeft de noeg (over) voor zijn musea. Een sprekend voorbeeld is het PartijseMusee Franse hoofdstad er wel een wereldattractie bij. (foto GPD) d'Orsay, gevestigd i i voormalig station. Met de (ver) bouw was hetfor- zetten en zo de voorouderlijke cul tuur te redden. Een Amerikaanse architect had vervolgens een acht hoekig gebouw ontworpen met een reusachtige overkapping van voor gespannen beton, terwijl in het dorp nog geen enkel stenen huis stond. "Ik zag de tekening en zei: prach tig plan, maar als je er vanuit wilt gaan dat dat museum echt van dat dorp wordt, moetje het op de eerste plaats laten bouwen door mensen uit dat dorp. Dus moet het ook een plan worden dat gebouwd kan wor den door die mensen en geen archi tectonisch wondertje". Leyten riep vervolgens een verga dering bijeen van dorpshoofden en oudere dorpsbewoners. Anderhalf uur lang hield hij een pleidooi voor het bewaren van oude maskers en beelden en het verzamelen ervan in een museum: "Ze zeiden dat ze het begrepen en dat ze er wel oren naar hadden. Maar na afloop van de ver gadering kwam er iemand naar me toe. Hij zei, meneer ik hoor dat u van een museum bent in Nederland, ik heb nog wat prachtige oude mas kers, die kunt u wel voor een zacht prijsje overnemen. Ik ben toen zo verschrikkelijk kwaad geworden. Wat moetje daar nu met een muse- Maar het feit ligt er dat Afrika een aantal musea bezit, ook al heeft de bevolking die nooit gewild. Het zijn veelal prachtige gebouwen in de hoofdstad van het land, waar de na tionale kunstschatten zijn opgesla gen. Volgens Leyten zijn die musea voor een groot deel een overblijfsel uit het koloniale verleden. De regering is eigenlijk niet in het museum geïnteresseerd want het heeft een lage prioriteit in het ont wikkelingplan. Daardoor is er ook niet veel geld voor de salarissen be schikbaar. Dus op den duur krijg je de kneusjes die blijven hangen op iets wat in wezen een prestige pro- jekt is. Er is geen carrièreprikkel, geen financiële prikkel om er iets moois van te maken". Budget De situatie in Afrika is echter niet representatief voor wat er in andere Derde Wereldlanden gebeurt op museaal gebied. In Indonesië bij voorbeeld voert de centrale over heid een actief beleid om tot een re gionale spreiding van de musea te komen. De bedoeling is om op alle eilanden en in de provincies een museum op te zetten, dat een afspie geling is van de streek waarin het staat. "In Indonesië is de bevolking ook veel meer geïnteresseerd in de ei gen cultuur. In bepaalde streken staan musea waar oudere mensen hun spullen naartoe brengen. Die worden daar dan opgeborgen zodat de mensen ervan verzekerd zijn dat ze intact blijven. En de mensen ko men ook regelmatig kijken naar de spullen van bijvoorbeeld hun groot ouders. Het resultaat is dat zo'n mu- Op een continent als Latijns- Amerika is al een grotere traditie van eigen bewustwording en eigen heid. De musea die daar staan zijn door die landen zelf gewild. Daar zitten fantastische musea bij. Mexi co heeft een ongelooflijk mooi mu seum opgezet over de geschiedenis en de ontwikkeling van z'n eigen land en de tradities". Teruggave Veel kunstvoorwerpen uit de Derde Wereld staat in in Europese of Ame rikaanse musea. De discussie over teruggave van gestolen goederen is al heel oud. Het probleem kreeg een nieuwe dimensie na de onafhanke lijkheid van de Afrikaanse landen, begin zestiger jaren. Die landen kwamen toen tot de ontdekking dat veel van hun kunstschatten elders in'de wereld waren. Enkele landen klopten aan bij de Verenigde Na ties. Zij stonden erop hun schatten terug te krijgen, omdat het in hun ogen onvervangbaar cultureel erf goed was. In 1970 werd binnen de Unesco een conventie aangenomen over de teruggave van cultureel erfgoed. Waar aangetoond kon worden dat iets gestolen was werd dat geresti tueerd. Maar er zatWn addertje on der het gras. Om eindeloze juridi- 1 sche zaken te vermijden, werd toen ook vastgesteld dat er voor 1970 geen sprake kon zijn van diefstal. In Nederland zijn er tot nu toe al leen claims gekomen uit Indonesië. Het ging om de zogenaamde 'Lom- bokschatten', een oorlogsbuit. De Indonesche autoriteiten hebben duidelijk kunnen maken dat de schatten een wezenlijke, ceremo niële en religieuze betekenis voor het eiland hebben. Dat is geaccep teerd door de Nederlandse overheid en de musea die de schatten in hun bezit hadden en die zijn dus naar Indonesië teruggegaan. In Neder land kun je in principe zeggen dat er geen probleem gemaakt wordt van teruggave. Over het algemeen is men in Europa wel bereid om din gen terug te geven". "Een schip in zijn blote kont! Ik kan wel huilen," zegt de kapitein op het strand bij Camperduin. Hij is een van de duizenden belangstellenden die de gestrande Koloss als een magneet aantrekt. door Theo van der Kaaij De stranding van de kustvaarder ruim een week geleden was geen ongelukje. Opzettelijk werd het be jaarde schip bij hoog tij de branding in gestuurd om onwrikbaar vast te lopen in het zand. Zeven dagen had den de kunstenaars Hans Belleman en Kees Bolten zichzelf gegeven om met een team van zweters en zwoe gers het schip in moten te snijden en nog eens zeven dagen om het schip naar Hoorn te vervoeren, de brokken daar aaneen te lassen en als compleet schip te water te laten in het IJsselmeer. De bevolking pijnigt zich intus sen met de vraag naar de diepere zin van dit theaterspektakel. Is een 39 meter lange kustvaarder van een halve eeuw oud dan meer dan 60.000 kilo roestig ijzer? Nuchter stelt de Nederlander zich meestal twee vragen: wat is het nut en wat kost het. Belleman en Bolten valt niets te verwijten. Zij hadden al we ken geleden duidelijk gezegd dat hun project Koloss 'in zijn zinloos heid pure geldverspilling is'. De ongewone stranding verdeel de het land in twee kampen. Je bent voor Koloss of ertegen. Een mid denweg bestaat niet. Zittend voor de tv met beelden van de Koloss op het strand is het negatieve oordeel snel geveld. De zilte zeelucht en de striemende wind ontbreken om Ko loss met de zintuigen te ondergaan. Zodra het foutieve subsidiebedrag van drie ton werd genoemd begon het Drama Ogenschijnlijk doodstil ligt op het strand van Camperduin de Koloss, hoofdrolspeelster in een veertien dagen durend drama in de open lucht. Op diverse plekken spuit er vuur uit het schip op het zand. Snij branders banen zich een weg door de scheepshuid. De kunstenaars stelden de vraag die nooit niemand eerder heeft gesteld, houden de Noordhollandse polders een kust vaarder tegen op zijn laatste reis? De eigenzinnige bemanning wilde dwars door het land naar het IJssel meer en versneed het goede schip daartoe tot handzame brokken. Officiële instanties en scheeps- deskundigen noemden het plan waanzinnig en onmogelijk. Toch verlenen zij alle medewerking. Scheepsbouwer Reinier Jumelet uit lJmuiden bijvoorbeeld praat met liefde over het vijftig jaar oude schip dat onder het mes gaat. "Wat heeft zo'n schip allemaal niet mee gemaakt? Eerst moest er geld ko men om het te kunnen bouwen. Toen het staal van Hoogovens om het in elkaar te zetten. Hoeveel gol ven zouden er in die vijftig jaar overheen zijn gegaan? Voel aan die ruwe scheepshuid met al die aange groeide algen. Geldverspilling? Ach, er zullen altijd mensen zijn die niet van toneel houden". Hans Belleman uit Amsterdam en Kees Bolten uit Alkmaar vormen het kunstenaarsduo dat Koloss heeft uitgedacht. Ze dragen net als elke Koloss-werker een gele overall. "Je kunt je afvragen of een geplan de stranding van een schip nog wel een stranding is", zegt Belleman. Er zijn hier twee spanningsbogen, de gewone realiteit van het schip dat in stukken gezaagd wordt en de aan dacht voor de omgeving. We heb ben de omgeving hier met zorg op gebouwd. Er is over nagedacht". "Ik let doorlopend op of het beeld goed is. Als ik dan weer eens zeg dat er ergens iets weg moet, vinden ze me soms een zeikerd. Jij bent nu in de cirkel gekomen, daarom draag je Een colonne vrachtwagens met de brokstukken van de Koloss op weg naar Hoorn, waar het schip weer in elkaar wordt gezet. "Eerat Hoorbn zien en dan vergaan". (foto anp) net als wij een gele overall. Buiten van de lucht, het geel van het zand de cirkel kan die overall weer uit. en het zWart van het schip". Kijk naar de kleuren die we overal Het project heeft een vrij logische in hebben doorgevoerd, het blauw voorgeschiedenis. De werkgroep Toer-in van de Culturele Raad Noord-Holland bedacht voor dit jaar het thema 'Van kust tot kust' voor de traditionele zomermanifes- tatie. Gerrit Dijkstra van toneel groep Hollandia bedacht dat er een schip dwars door Noord-Holland zou moeten varen, maar had daar geen mogelijkheden voor. Belle man en Bolten met hun stichting Proj pakten dat idee op en maakten er een stranding van. Bedrijven De kunstenaars zijn geen opdracht gevers met een dikke portefeuille. Ze vroegen dertien bedrijven om medewerking. Daarbij legden ze de nadruk op de esthetische kant van een beroep als lasser, kraandrijver, chauffeur of paardenmenner. Ze maakten de directies attent op de theaterkant die nu eenmaal bij hun werk hoort. Waarom immers staren mensen geboeid in een bouwput, naar een hoogwerker of een schip dat aanmeert? Piet Vlaar, zakelijk begeleider van Koloss, is afkomstig uit het be drijfsleven en wist samen met de kunstenaars de gevoelige snaar bij de firma's te raken. Het resultaat was dat de bedrijven niet alleen meewerken, ze zijn bijzonder en thousiast. "Samen de schouders er onder", zegt Piet Vlaar. "Er moet een klus geklaard worden, er ligt een uitdaging, dat zijn hier de mo tieven van de bedrijven om mee te doen. Dit is veel meer dan sponso ring. De bedrijven hebben er direct belang bij de zaak zo goed mogelijk aan te pakken. Het is geen opdracht waar geld tegenover staat. Ze vin den het een te gek idee en hebben elkaar nodig om Koloss tot een goed einde te brengen". Meer dan Kees heeft Hans zorgen over de golf van negatieve publici teit, veroorzaakt door een foutief subsidiebedrag dat iemand begin deze week ergens liet vallen. Belle man: "Ik voel me daardoor kwets baar. Als kunstenaar moet je altijd examen doen. Je moet met je werk voor commissies verschijnen en als je dat examen niet haalt, zit je zon der werk. Je hebt altijd onzekerheid over je financiële bronnen". Kees Bolten maakt er minder woorden aan vuil. "Wat willen de mensen nou? Moet ik misschien aan de schandpaal? We moeten door. Er is geen weg meer terug. Eerst Hoorn zien en dan vergaan". Inmiddels is het schip aan stukken gesneden. Gisteren werden de wrakstukken naar Hoorn getrans porteerd, waar de Koloss weer in el kaar zal worden gezet. Op 2 septem ber volgt dan de tewaterlating. De Hervormde wijkgemeente De Samaritaan in Rotterdam komt per 1 oktober op straat te staan als haar kerkgebouw Het Trefpunt voor de sloop wordt ont ruimd. Tot dusver is niet duide lijk waar de kerkdiensten en an dere activiteiten van deze ge meente, die een Bondssignatuur heeft, dan moeten plaatsvinden. Ook de wijkgemeente De Kern wordt door de sloop van Het Tref punt getroffen. Woensdag zal de ze gemeente op een wijkavond bekijken of ze voorlopig zal ker ken in de Laurenskerk, die mid den in de wijk ligt, of in de zieken- inrichting Ammanstichting. Vol gens recente gegevens van het Nieuw Rotterdams Kerkblad, dat het laatste jaar herhaaldelijk over de gedwongen sluiting van Het Trefpunt heeft bericht, telt De Sa maritaan 663 leden en zijn er in de diensten gemiddeld 185 kerkgan gers, terwijl De Kern (732 leden) gemiddeld 47 kerkgangers heeft. Zonder enig overleg met beide wijkkerkeraden heeft het College van Gecommitteerden tot de za ken der Hervormde Gemeente te Rotterdam, dat de functie van kerkvoogdij vervult, enkele jaren geleden een investeringsmaat schappij een optie tot kóóp op Het Trefpunt verleend. Deze wil er een flatgebouw van 14 tot 17 verdiepingen neerzetten. Dit werd eind vorig jaar op een cen trale gemeenteavond na het nodi ge aandringen medegedeeld. Het college werkt nog met een regle ment uit het jaar 1810 en meent daarom dat het met wijkkerkera den geen overleg hoeft te voeren. Overigens draagt het college be gin volgend jaar de financiële ver antwoordelijkheid definitief aan de Centrale Kerkeraad over. De Hervormde Gemeente Rot terdam kampt jaarlijks met een tekort van ongeveer 400.000 gul den. Door bezuinigingen op het centrale bureau, op predikants plaatsen en op kerkgebouwen hoopt zij binnen enige jaren uit de rode cijfers te zijn. De betrokken wijkpredikan- ten, ds. L.J. Geluk van De Sama ritaan en ds. J.G. Kooren van De Kern, zijn „ontstemd" over de gang van zaken. Ds. Geluk, die bij zijn intrede twee jaar geleden niets over een eventuele verkoop heeft gehoord, vreest dat door het verdwijnen van Het Trefpunt het hervormd kerkelijk leven aan de Oostzijde van de stad nog sneller zal afbrokkelen. Hij noemt de Centrale Kerkeraad „te weinig ac tief' bij het vinden van een pas sende vervangende ruimte. Volgens de huidige voorzitter van de Centrale Kerkeraad, ds. A.J. Lamping, „weten we al drie jaar dat Het Trefpunt zou worden verkocht. Dat was eigenlijk aan iedereen bekend." In een vorige maand bekend geworden notitie van Lamping zegt hij dat voor Het Trefpunt geen vervangende ruimte nodig is. De kerkdiensten van de Kern kunnen naar de Lau renskerk of de Ammanstichting en de twee Gereformeerde Bondsdiensten per maand van ds. Geluk kunnen naar de Waalse Kerk. In de notie spreekt ds. Lamping niet over de doordeweekse activi teiten. „Daar ligt juist onze groot ste zorg," aldus ds. Geluk. „Met het opheffen van Het Trefpunt is er geen kerkelijke presentie meer in deze buurt. Trouwe leden zul len wel naar een andere wijk rei zen. Van mensen die zich bij de gemeente willen aansluiten (en die zijn er gelukkig ook), hoef je dat niet te verwachten." Het meeste heeft hij te doen met het kostersgezin van Het Trefpunt (een echtpaar met twee kinderen), dat per 1 oktober het huis moet verlaten. Hoewel het besluit tot verkoop al driekwart jaar geleden wqrd bekend ge maakt, is er nog steeds geen ver vangende woonruimte voor het kostersgezin. Pastorale werkers De goedkeuring van de bis schoppen is voorwaarde om een priester, diaken of pastoraal wer ker in een instelling voor gezond heidszorg of bejaardenzorg een rk geestelijk verzorger te kunnen noemen. Dit schrijven de bis schoppen aan de besturen van de algemene en psychiatrische zie kenhuizen, verpleeghuizen, be jaardenhuizen en instellingen voor zwakzinnigenzorg in hun bisdom. Herhaaldelijk worden geestelij ke verzorgers voor rooms-katho- lieke patiënten aangesteld zonder overleg met de plaatselijke bis schop of zonder diens pastorale opdracht. De bisschoppen noe men dat een „ongewenste ont wikkeling" omdat zij verantwoor delijk zijn voor de pastorale zorg voor de rk gelovigen in hun bis dommen, „maar ook gezien de noodzaak tot legitimatie van de geestelijke verzorgers ten over staan van de rooms-katholieken van de betrokken instellingen". Bij een vacature moet er in overleg met de bisschoppen een benoemingsprocedure plaats vin den of moet de bisschop zelf een priester, diaken of pastoraal wer ker aanstellen. WARC Zonder spectaculaire uitspraken zoals in Ottawa 1982 („apartheid is zonde") is dit weekeinde in Se oul de 22ste algemene vergade ring van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken (WARC) beëindigd. In een brief aan de kinderen en jongeren drukt de WARC de zorg voor de bedreigde schepping uit. In deze brief wordt de huidige economi sche orde „immoreel" genoemd omdat hierdoor de scheiding tus sen armen en rijken in stand wordt gehouden. Een spoedige oplossing van het schuldenvraag- stuk is dringend nodig, aldus de brief. De WARC ondersteunt de strijd tegen de apartheid door dr. Allan Boesak opnieuw te benoemen als voorzitter en door de schorsing te bekrachtigen van de blanke Ne derduitse Gereformeerde Kerk uit Zuid-Afrika als lid van de WARC. De NGK heeft zich onvol doende ingezet voor de afschaf fing van onrechtvaardige wetten, voor de mensen die zonder aan klacht gevangen zitten en voor een gesprek met de zwarte ker ken. Burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de „kwaadaardige ideolo gie van de apartheid" is „een noodzakelijke vorm van verzet", aldus de WARC. Daarom pleit de ze organisatie, met lidkerken in 82 landen, voor meer economi sche en politieke druk op Zuid- Afrika. Kardinaal Glemp, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Po len, heeft fel uitgehaald naar de joden die hebben gedemon streerd tegen het omstreden klooster in Auschwitz. Het inci dent op 14 juli, toen zeven joodse demonstranten onder leiding van de Amerikaanse rabbijn Avraham Weiss over het hek van het klooster klommen, heeft „de gevoelens van alle Polen ge kwetst," aldus Glemp. „In naam van de menselijke so lidariteit hebben de Karmelietes sen het recht in Auschwitz te bid den voor alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, inclusief de joden." Glemp liet zich niet uit over de vraag of het klooster ver plaatst moet worden. Glemp gaf de joden, het advies „niet tegen de Polen te spreken uit de positie van een natie die bo ven alle andere naties is verhe ven". Ook moeten de joden „geen voorwaarden stellen die niet ver vuld kunnen worden". Het departement Isère heeft de moslims in Charvieu-Chavag- neux in het oosten van Frankrijk een loods beschikbaar gesteld die dienst als gebedsruimte kan doen. De geprefabriceerde loods wordt zo snel mogelijk neergezet. Dit heeft voorzitter Alain Carig- non van de algemene raad van het departement (provinciale staten) besloten. Een week geleden werd in in Charvieu-Chavagneux op last van de gaullistische burgemees ter Dezempte een oude fabrieks hal gesloopt die door de moslims als moskee werd gebruikt. De burgemeester, die tegen de mos kee was, noemde de sloop een be drijfsongeval van de slopers. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Nieuw- Weerdinge (toezegging): mevr. M. A. de Jager kandidaat te Har- denberg Christelijke Gereformeerde Kerken: Bedankt voor Naar- den: W. van Sorge te Rijnsburg Baptistengemeenten: Be dankt voor Veendam: A. de Vries te Emmen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2