'De drie Mondriaans zijn niet vals' Uitmarkt dreigt ten onder te gaan aan eigen succes Brit Mark Wigglesworth wint Kondrashin-concours Biograaf en kunstenaar Michel Seuphor (89) verbitterd Schrijver Irving Stone overleden Nationaal Ballet en NDT dansen voor goede doel '985 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 KUNST^^ PAGINA 21 Grote drukte leidt tot filevorming en irritatie AMSTERDAM Ondanks de veel vuldige regen en het ronduit kille weer hebben honderdduizenden, ijjjk onder wie koningin Beatrix, dit 1 weekeinde in Amsterdam de Uit- markt bezocht, de traditionele ope- j ning van het Nederlandse thea- i terseizoen. De Uitmarkt werd voor de twaalfde keer gehouden en had dit jaar plaats op dertien binnen- en buitenpodia op en rondom de Dam. I Volgens de organisatoren waren er in totaal ongeveer vijfhonderddui zend bezoekers. Vele honderden ar tiesten én muzikanten gaven alvast een voorproefje van wat zij het ko mende seizoen te bieden hebben. Het niveau liep zoals altijd sterk uit- Ondanks de opnieuw massale be ll langstelling van het publiek, lijkt na dit jaar de vraag meer dan ooit ge- rechtvaardigd of de Uitmarkt niet ten onder dreigt te gaan aan haar ei- gen succes. Er waren zoveel men sen op de been dat het vooral in de Nes, voor de ingang van Frascati en s| De Engelenbak, aan de lopende band tot een irritante filevorming leidde. De ergernis was begrijpelijk, II maar zorgde bepaald niet voor een verhoging van de feestvreugde. En ook bij de meeste informatiestands en voor de buitenpodia was er geen doorkomen aan. Het belangrijkste bezwaar tegen de huidige gang van zaken, is echter dat de formule zo langzamerhand slijtageplekken begint te vertonen. Boudewijn Büch als veilingmeester op de boekenmarkt is een keer leuk, maar niet tien keer achter elkaar. door Gerlof Leistra Waarom vaart Simon Vinkenoog met zijn literaire rondvaarttocht niet eens een andere route? En het is natuurlijk leuk om 'bekende ra dio-, tv- en theaterpersoonlijkhe den' tussen de diverse onderdelen door interviews te laten afnemen, .maar dan moeten de gesprekjes wel enig niveau hebben. Bij 'persoon lijkheden' als AVRO's Hans van der Togt is dat blijkbaar toch wat teveel gevraagd. Veel van het vertoonde is bovendien te fragmentarisch om een goede indruk te krijgen. Toch was het begin veelbelovend. Vrijdagavond zorgde het Neder lands Blazers Ensemble op een uit puilende Dam met een uitvoering van Gershwins 'Rhapsody in blue' voor een spetterende opening. En ook de honderdvijftig mu: het Muziekpakhuis zorgden i hun swingende muziek vi prima ouverture. Zaterdagmiddag zou de Amerikaanse rockband Red Hot Chili Peppers met zijn opzien barende 'sokkenact' voor een nieuw hoogtepunt moeten zorgen, maar dat bleef tot grote teleurstelling van het publiek uit. Normaal gesproken spelen de heren nagenoeg naakt, slechts hun edele delen zijn gehuld in een oude sok, maar nu bleven de kleren aan. Zaterdagavond stond 'Het Spek takel' op het programma, waaraan werd meegewerkt door onder ande ren leden van Het Nationale Ballet, Paul van Vliet, jazzpianist Rob van Bavel en de musical 'Cabaret'. Vooral het technisch razend knap pe optreden van het Amsterdam Loeki Stardust Kwartet werd ont haald op een ovationeel applaus. Zondagmiddag kreeg de winnaar van het zojuist afgesloten Kondras- hin Concours voor Jonge Dirigen ten, Mark Wigglesworth, tot twee keer toe de kans zijn kunsten te ver tonen. Zondagvond werd de Uit markt afgesloten met een open- PARIJS (GPD) De drie 'valse' Mondriaans die het Stedelijk Museum in Amsterdam niet terug wenst te geven aan de Franse Madame Simone Verde zijn echt en ze zullen dat altijd blijven. Aldus de Vlaams- Franse Mondriaan-kenner Michel Seuphor in Parijs, wiens standaardwerk over Mondriaan uit '56 nog onovertroffen is en die als schilder en kunstkenner een van de belangrijkste experts is op het gebied van de Abstracten door Rudolph Bakker De in 1901 in Antwerpen als Fer- nand Louis Berckelaers geboren kunstenaar en kunst-theoreticus leerde Piet Mondriaan in 1923 in Pa rijs kennen. De twee mannen sloten meteen vriendschap. Seuphor was Mondriaans eerste biograaf. De drie omstreden doeken, die rond 1915 tot stand kwamen, had Seuphor ge ruime tijd in zijn werkkamer in de periode dat ze naar het Centre Pom pidou zouden gaan. Hij kon er de hele dag rustig naar kijken en heeft er nooit een moment aan getwijfeld dat ze echt zijn. De vitale Seuphor hèeft het te druk met zijn studies van het Chi nees en het Sanskriet om zich nog langer echt over de tragikomedie van de 'kunstexperts' op te winden, die eerst wel en dan weer niet meen den dat de drie Mondriaans echt zijn. Want tenslotte had een speciale keuringscommissie de drie doeken voor geheel zuiver op de graat ver klaard, toen het Centre-Pompidou, die ze van Madame Verde zou ko pen, om een oordeel had gevraagd. Pas op het moment dat de toen malige Pompidou-conservator Ger main Viatte naar het Amsterdamse 'Stedelijk' was gereisd om daarvoor alle zekerheid nog even zijn licht op te steken bij zijn vriend en collega Joostens, viel de grote klap. Joosten verklaarde de drie doeken vals. Het is vreemd dat Viatte zich niet heeft willen verlaten op de mening van Seuphor en niet bij hem is te ruggekomen om samen te overleg gen. Ook Seuphor zelf begrijpt niet waarom Viatte hem op dat ipoment zo bruusk de rug heeft toe gekeerd. "Was hij bang voor zijn baantje?" En hij begrijpt nog minder waarom hij en Madame Verde in een proces gewikkeld werden, zoals zelfs Kaf ka dat niet had kunnen bedenken. "Ik heb veel Duitse vrienden ge had", aldus Seuphor, "en geen van hen was ook maar iets wat op een fascist leek. De eerste echte fascist die ik in mijn leven ben tegen geko men was de Franse rechter van in structie, die me regelrecht onder de tafel probeerde te schelden. Dat wa ren vreselijke tijden. Ik was hele maal in de war en heb wel eens ge dacht: hoe maak ik er een eind aan. Ik keek dan over het hekje van mijn balkon (op de zesde etage)". Moord In het vier jaar durende proces pro beerden de Franse rechters - die tra ditioneel van kunst en zeker van moderne kunst niets afweten - te be wijzen dat Seuphor van de 'vals heid' op de hoogte was geweest. Ook werd gesuggereerd dat hij zelf beter had willen worden van de transactie tussen Madame Verde als verkoper en het Centre Pompidou als koper. De Amsterdamse kunstenaar en Art-Director Ritz van Kooten kan Seuphor zich niet duidelijk voor de geest halen en hij moet er om lachen als hij hoort dat Van Kooten van mening is dat Piet Mondriaan in 1944 in New York door zijn schil ders-vriend Harry Holtzman zou zijn 'vermoord'. Van Kooten beweert zelfs dat Seuphor daarover nu een boek aan het schrijven zou zijn. Seuphor noemt dat onzin, maar verwijst naar het in '88 bij de Parijse 'Editions de la Difference' verschenen 'Michel Seuphor, Une Vie a l'Angle Droit'. Dat is een deel in een serie leven-be schrijvende interviews met kunste naars, die in dit geval Christiane Germain en Paul Haim met Seup hor hadden. In dit onderhoudende en leerza me werkje legt Seuphor wel uit dat Harry Holtzman kans zag Mondri aans handtekening te verwerven onder een document, waarin deze Holtzman tot zijn enige erfgenaam benoemde. Dat gebeurde inderdaad niet lang voordat Mondriaan over leed. Holtzman had de bootreis van Londen naar New York in septem ber 1940 voor Mondriaan betaald. Mondriaan haatte het om schulden te hebben en Holtzman had verzon nen dat zijn vriend dan met die handtekening onder het testament van alles af zou zijn. Waarop Mon driaan later opmerkte: "Mijn hand tekening onder dat stuk betekent het eind van Holtzmans kunste naarsperiode". Hij had gelijk. Stedelijk Holtzman wierp zich als een leeuw op de nalatenschap en verkocht al les, tot aan de theekopjes toe. Het was Holtzman aan wie de drie Mon- Piet Mondriaan op e zou kunnen brengen i'\ zijn of niet. (foto gpd) grijp niet goed AMSTERDAM Het tweede internationale Kirill Kondras hin-concours voor jonge diri genten is gewonnen door Mark Wigglesworth uit Groot-Britta- nië. De Japanner A. Mihara werd tweede, de Rus A. Borey- ko derde. Afgelopen vrijdag- en zaterdagavond liep de tempe- raruur in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam zowel letterlijk als Figuurlijk op tot een kookpunt, voordat de Brit Wigglesworth als onvolpre zen winnaar uit de bus kwam. Het concours had een ektra feestelijk tintje, omdat Prins Claus de certificaten aan de winnaars uitreikte. door Maarten Brandt Wigglesworth zal de komende tijd een aanzienlijk aantal gastdirecties bij vooraanstaande symfonie-orkes ten gaan vervullen. Daaronder het Koninklijk Concertgebouworkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Moskau's Staatsorkest en het Tsjechisch Filharmonisch Orkest. Hieruit zal dan moeten blijken of de belofte, die hij is, ook op langere termijn standhoudt. Het éne orkest is immers het andere niet. Daar komt nog bij, dat elk ensemble zo z'n stokpaardjes heeft om aanko mende dirigenten mee te testen. Dat een confrontatie met een or kest ook negatief kan uitpakken, leerde de eerste - en wellicht laatste - gastdirectie van Simon Rattle bij het Koninklijk Concertgebouwor kest, waarbij het uiteindelijk niet bleek te klikken. En dan hebben we het wél over iemand, die tot de wei nige groten van zijn generatie be Prins Claus klapt voor de winnaar van het Kondrashin-concours Mark Wigglesworth (geheel rechts). Naast hem de Japanner Akihito Mihara (midden), die de tweede prijs behaalde. Geheel links de Rus Andreij Boteijko, de der de prijs-wimiaar. (foto anp> van het Kondrashin Concours is de. best denkbare, omdat een jonge di rigent zich alleen door veel praktijk ervaring zal kunnen bewijzen. De uit Edo de Waart (voorzitter), Hein van Royen (vice-voorzitter), Humprey Burton, Kurt Sanderling, Viktor Liberman en Hans Kerkhoff samengestelde jury was betrekke lijk snel klaar met haar oordeel. De punten, die in de afweging het zwaarst hebben geteld zijn charis ma, muzikaliteit, verbeeldings kracht en vooral het vermogen om door middel van een adequate li- te maken wat er dient te gebeuren. Met nadruk werd er op gewezen, dat men niets zag in een spiegel- of pick-up dirigent. Gemopper In dat licht is het op z'n zachtst ge zegd uiterst bevreemdend om te moeten vaststellen, dat de jury niet Andrey Boreyko, maar Akihito Mi hara de tweede plaats toewees. Ook het publiek was het hier, getuige het duidelijk waarneembare gemopper, allerminst mee eens. Want, als er wel één iemand was, die ijdeltuite- was het wel deze Japanner. Mihara was* in Tsjaikovski's 'Pathetique' slechts in het laatste deel enigszins op dreef kwam en overtuigde pas min of meer in Mahlers Adagietto. Toch was er op de keeper be schouwd ook hier niet bijster veel meer dan geveinsde emotie aan de orde en waren de schoolslaggeba- ren van Mihara weinig relevant ten aanzien van de muziek zelf. Otto Ketting - de componist van het ver plichte stuk, getiteld 'Adagio for Or chestra' - signaleerde overigens ten overstaan van de Belgische TV-pre- digheid, dat vele dirigenten schitte rend bewogen: "Jammer alleen, dat er muziek bij was". Nee, dan Wigglesworth, die meteen al in Kettings 'Adagio', dat helaas uitsluitend op vrijdagavond werd gespeeld, met een minimum aan gebaren een maximale spam- ning wist op te roepen. Ook in de tweede ronde trouwens, frappeerde Wigglesworth reeds door zijn greep op dit stuk, dat door alle andere diri genten veel te langzaam en te ver brokkeld werd gebracht. Dit werk is, dit terzijde, met zijn vooral tegen het slot amper mis te verstane toespelingen op Mahlers 9de en 10de symfonie, een prima aanwinst voor het repertoire. Men kan alleen maar vurig hopen dat de orkesten in den lande dit stuk regel matig tot klinken zullen brengen en zulks bij voorkeur ook in normale programma's. Topzwaar In het bijzonder het zaterdagavond gedeelte was topzwaar. Boreyko koos voor Schumanns 4de symfo nie en dat betekende een hele 'tour de force', want er zijn, ook onder ge renommeerde dirigenten, slechts weinigen, die Schumanns symfo nieën werkelijk aan kunnen. Toch scoorde Boreyko op punten vrij. hoog. Zo verliep de overgang van het derde deel naar de finale heel span nend en wist hij aan de andere kant aan de weliswaar wat erg traag ge nomen Romance veel charme mee te geven. Het eerste deel klonk ech ter veel te wollig. Een contourrijke aanpak is bij Schumanns orkestra tie nu eenmaal een absolute vereis te. Maar, dat Schumann Boreyko meer ligt dan Ravel, wiens 'Rhapso- die Espagnole' hij de avond tevoor deed, is overduidelijk. Van laatstge noemd opus gaf Boreyko namelijk Een duizendkoppig publiek volgde gisteren tijdens de Uitmarkt op de Dam het optreden i One', die een demonstratie gaf van jazz- en tapdans. (foto anp> luchtconcert door het Nederland s streeks uit op Nederland 3. Daar- manier meer van de Uitmarkt ge- Philharmonisch Orkest en het Koor naast verzorgde men een tweetal zien en genoten, dan diegenen die van de Nederlandse Opera. kortere impressies en werd er via de het barre weer trotseerden om zich De NOS-televisie zond zowel de radio verslag gedaan. Waarschijn- urenlang vrijwillig in de massa te opening als Het Spektakel recht- lijk hebben de thuisblijvers op die begeven. LOS ANGELES (AFP) - De Ameri kaan Irving Stone, die 27 boeken op zijn naam heeft staan die in 54 talen vertaald werden, is zaterdag op 86- jarige leeftijd overleden. Dit heeft woordvoerder van een zieken huis in Los Angeles meegedeeld. - Stone is vooral bekend geworden om zijn 'bio-geschiedenissen' van Vincent van Gogh, Michelangelo en anderen. Hij heeft eens gezegd dat hij bij voorkeur biografische ro mans schreef omdat hij serieuze boeken wilde schrijven over inte ressante mensen die heel wat te zeg gen hadden. Zijn 'Lust for Life' over Vincent van Gogh is verfilmd met Kirk Douglas in de rol van de Nederland se schilder. Charlton Heston speel de Michelangelo in de verfilming van 'The Agony and the Ecstacy'. Stone, die op 14 juli 1903 in San Francisco geboren is als Irving Ten- nenbaum, studeerde in 1923 af aan de Universiteit van California te Berkeley. Deze universiteit verleen de hem een eredoctoraat in de lite ratuur bij haar honderdjarig be staan in 1968. De eerste boeken die hij schreef, waren detectives. Later schakelde hij over op het schrijven van 'bio-geschiedenissen' waarbij hij evenveel tijd besteedde aan onderzoek als aan schrijven. Zijn vrouw Jean gaf zijn boeken uit en reisde met hem mee als hij zich ter plaatse inleefde in het leven van de personen over wie hij wilde schrijven. Zijn laatste boek, over impressionistische schilders, zag het licht in 1985. driaans door zijn vriend Viatte wer den toegespeeld, nadat ze door de Franse rechter voor vals waren ver klaard. Het 'Stedelijk' in Amster dam verwierf ze weer uit de nalaten schap van Holtzman, die in '87 over leed. Hoofdconservator Beeren be weert op deze gronden dat men niet verplicht is de drie aan madame Verde terug te geven. De mislukte conservator Viatte verdween na de vrijspraak van Seuphor tenslotte van het toneel, nadat hij zijn oude vriend tijdens de rechtzitting aanhoudend verloo chend had. Hij woont nu in Marseil le. Madame Verde, die tot twee jaar voorwaardelijk werd veroordeeld, is springlevender dan ooit. Haar (bescheiden) fortuin is ze kwijt. Een schilderijenverzameling heeft ze ook nooit in die zin gehad. Seuphor is van mening dat ze weliswaar geen echte kunstkenner is, maar dat ze niettemin lofwaardig geleid wordt door een niet aflatend enthousias- Michel Seuphor heeft het druk. Iedere dag studeert hij talen en ie dere dag bijna maakt hij een pente kening. Samen met zijn vrouw Su zanne, die tevens zijn schutsengel en secretaresse is, heeft hij op zijn 89ste een leven dat naar de toe komst wijst, tezamen met zijn zoon en de kleinkinderen. De Mondri- aan-rel ligt achter hem. Blijft de bit tere nasmaak. En de verbazing. "Bij het Stedelijk mogen ze me niet zo, geloof ik", zegt Seuphor dromerig, die al kind aan huis bij het Stedelijk was toen de huidige generatie van geboren En hij voegt er aan toe: "Ik be- V SCD-directeur Jan Knopper: 'Toneel heeft krachtige zakelijke directeuren nodig' den duur haast slaapverwekkend overkwam, ook al kan men deze Rus een zeker gevoel voor kleur- werking ook in dit stuk bepaald niet ontzeggen. Wigglesworth bereikte in de 5de van Beethoven precies het omge keerde. Hier schitterde het Radio Filharmonisch Orkest in al z'n gele dingen. Juist ook, omdat de ritmi sche articulatie tot zelfs in het rag fijnste pianissimo haarscherp was. Bovendien trakteerde Wiggles worth de toehoorders op een 'bo nus' door nu eens de voorgeschre ven herhaling in het scherzo te res pecteren, iets wat voor hem alleen Boulez en Norrington deden. BALLETSOLISTEN - - Esther Protzman en Pierre Paradis, beiden dansers bij Het Nationale Ballet, worden per 1 september bevorderd tot tweede solist. De Nederlandse danseres Protzman (28) is sinds 1980 aan het gezelschap verbonden. Paradis werd in 1963 in het Canade se Montréal geboren. Hij danst sinds 1983 bij Het Nationale Ballet. ROTTERDAM (GPD) - De zake lijk directeuren van de gesubsidi eerde toneelgezelschappen hebben de artistieke leiders veel te veel de vrije hand gegeven. Een belangrijke reden waarom muziek en dans het beter bij het publiek zijn gaan doen in vergelijking tot het gesubsidieer de toneel, is dat de zakelijk direc teuren in die disciplines zich wél met de repertoirekeuze bemoeien. Dat zei Jan Knopper, directeur van de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) afgelopen zaterdag op het Theaterfestival in Rotterdam. De af genomen belangstelling voor het gesubsidieerde toneel was daarbij het centrale onderwerp. ",Het is volstrekt aanvaard dat ie mand als Carel Birnie van het Ne derlands Dans Theater of Hans Beers van het Rotterdams Philhar monisch Orkest in overleg met hun artistieke leiders tot een repertoire komt, dat zowel rekening houdt met eigen ambities als de vraag van het brede publiek. Bij het toneel hebben de artistieke leiders daaren tegen een grote mate van autono mie kunnen bedingen, en dat heeft er zeker toe bijgedragen dat de be langstelling voor het gesubsidieer de toneel is afgenomen", aldus Knopper. Bij een eerdere gelegenheid had Knopper al gepleit voor een grotere artistieke invloed van de schouw burgdirecteuren. Hij wil vijftien procent van het totale toneelbudget onder het beheer van de schouw burgdirecteuren stellen. Een be drag dat de gezelschappen 'terug kunnen verdienen' als zij met een aanbod komen dat de schouwburg directies voldoende welgevallig is. AMSTERDAM (ANP) - Het Natio nale Ballet en het Nederlands Dans theater verzorgen op 5 november in het Amsterdamse Muziektheater een benefiet-voorstelling voor Art sen zonder Grenzen. Op het pro gramma staan Silent Cries en Sechs Tanze, beide van Jiri Kylian, en Midzomernachtsdroom van Frede rick Ashton. Muzikaal wordt de voorstelling begeleid door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, het Neder- Koor van Studio Amsterdam. Alle betrokkenen leveren belan geloos hun bijdrage aan deze voor stelling. Dit geldt zowel het optre den van beide balletgezelschappen, beide orkesten en het koor, als het muziektheater dat zijn theater en personeel voor deze bijzondere ge beurtenis gratis ter beschikking stelt. Artsen zonder Grenzen is een in ternationaal werkzame organisatie, waarin artsen en andere gezond-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21