Een schone zaak TOM SAAT (BD-BOER): 'HET KOMT VEEL MEER AAN OP VAKMANSCHAP' J. SCHOLING (ZEEPFABRIKANT): 'MEN MOET ANDERS GAAN WASSEN' MiiiaMMMfeaM MAANDAG 28 AUGUSTUS 1985 Een schoon produkt is een aantrekkelijk produkt. Artikelen die minder afval, minder stank, minder lawaai, kortom minder vervuiling opleveren zijn steeds gemakkelijker te verkopen. Vandaar ook steeds meer ondernemers die in hun bedrijfsvoering op de een of andere manier rekening houden met het milieu, of baat hebben bij het milieubewuster worden van de consument. Twee voorbeelden daarvan zijn de biologisch-dynamische landbouw, een manier van 'boeren' die steeds meer wordt gezien als alternatief voor de intensieve landbouw, en de kleine Heerdense zeepfabriek De Klok, die twintig jaar geleden als eerste met fosfaatvrije zeep op de markt kwam. door Ad Moerman Bedrijfsleider Tom Saat op de akkers van de biologisch-dynamische boerderij De Zonnehoeve: "Vakkundige bd-boeren kunnen net zo'n goede boterham verdienen als gewone boeren". (foto gpd> Landbouwminister Braks was on langs dolgelukkig. Afvalverbran ders stortten grote wolken dioxine uit over de vaderlandse boerderijen. Ein delijk waren de boeren eens geen veroor zakers maar slachtoffers van de vervui ling. zo toonde de bewindsman 's avonds in het NOS Journaal zijn blijdschap. Dat Braks zo 'blij' was met die dioxine wolken is tekenend voor de zorgelijke toestand waarin de Nederlandse boeren stand verkeert. Immers, agrarisch Ne derland en milieuverontreiniging wor den steeds vaker in één adem genoemd. Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie, was wat dat betreft begin jaren twintig al verontrust. Produkten die zijn verbouwd met behulp van gif en kunstmest kunnen niet als levensmiddel voor de mens dienen, vond hij. Uit zijn ideeën is de biologisch-dynamische landbouw voortgekomen. Overschakelen Van een echte doorbraak is nog geen sprake. Maar feit is dat door het groeien de milieubewustzijn steeds meer boeren overschakelen naar bd-landbouw. De eerste bd-boer vestigde zich ruim vijftig jaar geleden in Nederland. De afgelopen twee jaar zijn er zestig bij gekomen en nu zijn er 234. Samen bewerken deze bedrij ven 3500 hectare akkergrond. Op het totaal van 135.000 boerenbedrij ven zinken die 234 milieubewuste boe ren natuurlijk in het niet. "Maar we zijn wel de luis in de pels van de traditionele boeren", meent Tom Saat, bedrijfsleider op De Zonnehoeve bij Zeewolde in Flevoland. Deze boerderij van 55 hectare is één van de bewijzen dat bd-landbouw het stadium van alternatieve keuterboer tjes is ontgroeid en ook grootschalig kan worden bedreven. Behalve door het afzweren van kunst mest en landbouwgif, kenmerkt de bd- landbouw zich ook door het gebruik van homeopatische preparaten; die zijn no dig om de wortelvorming en afrij ping te bevorderen. Bovendien laat de bd-land- bouw zich veel gelegen liggen aan de pla neet- en maanstanden. "Deze hemellichamen hebben onmis kenbaar invloed op het leven hier op aar de. Kijk alleen al naar de invloed van de maan op eb en vloed. In antroposofische kring is veel onderzoek gedaan naar deze invloeden en daaruit is de zaaikalender gerold. Jaarlijks verkopen we er 5500 van", vertelt B. Rip, directeur van de ver eniging voor biologisch-dynamische landbouw. Saat hanteert de zaaikalender niet al te orthodox: "We passen hem toe als het mogelijk is. Maar als het vandaag droog is, zaaien we vandaag en niet overmor gen omdat de kalender dat voorschrijft. De invloed van planeten is onduidelijk, maar voor mij is bewezen dat maanstan den invloed hebben. Kiemproeven bij verschillende standen tonen heel eviden te verschillen. Maar hoe je die verschil len bruikbaar moet maken voor de boer is nog niet helemaal duidelijk". Misverstanden Over bd-boeren bestaan tal van misver standen. Zo zouden ze kunnen bestaan bij de gratie van de gifspuitende boeren rondom hen heen. Daardoor zou rond de bd-bedrijven een soort buffer ontstaan tegen allerlei ongedierte. Ook zouden bd-bedrijven een bron van ongedierte zijn. Rip en Saat lijken wat moe te zijn ge worden van het ontkrachten van deze verhalen. "Onze aardappels staan er al tijd nog goed bij als de omliggende boe ren al last hebben van aardappelziekten. Het is juist de intensiteit waarmee tradi tionele boeren landbouw bedrijven. Dat is de bron van vele ziekten", meent Saat. Het gevolg van de minder intensieve manier van boeren is dat de opbrengst van bd-bedrijven per hectare gemiddeld twintig procent minder is. Maar doordat er geen gif en kunstmest worden ge bruikt en doordat er ook geen mestpro bleem bestaat op bd-bedrijven zijn de kosten ook lager. Onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut heeft aangetoond dat bij bd-bedrijven de inko mensverschillen per bedrijf ook veel gro- ,ter zijn. "Dat komt doordat het bij deze manier van boeren veel meer aankomt op vakmanschap. Het onderzoek van het LEI wijst uit dat vakkundige bd-boeren net zo'n goede boterham kunnen verdie nen als gewone boeren", zegt Saat, Maar geld alleen maakt niet gelukkig. Dat gaat zeker op voor bd-boeren. Saat: "Traditionele boeren zijn alleen uit op oogst- en winstmaximalisatie. Maar je hebt wel met planten en dieren te maken. Mijn gevoel zegt me dat je in deze be drijfstak niet fabrieksmatig kunt produ ceren zonder de natuur geweld aan te doen". Als een koe bij een traditionele boer bijvoorbeeld moet kalveren dan heeft dat heel wat voeten in de aarde; het is vaak een zeer langdurig en pijnlijk pro ces. Dat komt doordat koeien zodanig gevoerd worden dat ze veel vlees produ ceren waardoor de beesten het moeilij ker krijgen om normaal hun jongen te werpen. Vitaliteit Op De Zonnehoeve is vlees geen fokdoel en krijgen de koeien geen krachtvoer, maar klaver en lucerne te eten. "Als hier een koe moet kalveren hebben we daar eigenlijk geen omkijken naar. Je komt 's morgens buiten en dan is er weer ge woon een kalf bij. De vitaliteit van een koe kun je afmeten aan de hoeveelheid ruwvoer die het beest kan verwerken en aan het gemak waarmee het kalft", ver telt Saat. In een traditionele koeienstal is het meestal voor een 'burgerman' niet uit te houden vanwege de naar ammoniak stinkende mest. De mest van de koeien op De Zonnehoeve bevat vrijwel geen ammoniak en ruikt bijna aangenaam. Ui teraard wordt er niet méér mest geprodu ceerd dan op de eigen boerderij nodig is. De klaver en lucerne worden ook zelf verbouwd. Het voordeel daarvan is dat de grond weer kan herstellen en het jaar daarop weer geschikt is voor bijvoor beeld het verbouwen van aardappels. "Op deze manier bereiken we een soort kringloop binnen het bedrijf, die maakt dat we vrijwel niets van buiten nodig hebben", aldus Saat, die naast zijn werk als bedrijfsleider ook enkele dagen les geeft in bd-landbouw aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. In de polder werden de bd-boeren aan vankelijk argwanend bekeken. Van die argwaan is nu niets meer over als we Saat mogen geloven. De grote aardappel groothandel Agrico heeft bijvoorbeeld onlangs met een aantal bd-boeren een contract afgesloten voor de levering van pootaardappels. En Saat kan zo vijf of zes collega-boeren in zijn omgeving opnoe men die er sterk aan denken 'om te scha kelen'. Kritisch punt De moeilijkheid hierbij is om het eer ste jaar door te komen, omdat dan de in komsten tijdelijk sterk teruglopen ter wijl 4e lasten gewoon doorgaan. De bd- vereniging zou dan ook graag zien dat de overheid met een soort omschakelpre- mie zou komen, zoals dat in Denemarken en Zweden het geval is. In september be gint het ministerie van landbouw een on derzoek, met enkele demonstratiepro jecten, om te kijken of zo'n premie tot de mogelijkheden kan gaan behoren. Im mers, ook het ministerie wil een milieu vriendelijker wijze van landbouw bevor deren, blijkens de jongste Structuurnota Landbouw van minister Braks. Een premie zou de bd-boeren over een kritisch punt heen helpen. Grootgrutters als Albert Heijn zouden wel bd-produk- ten willen afnemen, mits een continue aanvoer kan worden verzekerd. En door dat er nu nog niet zo veel bd-boeren zijn kan dat nog niet. "Als zo'n premie er komt dan kunnen we Albert Heijn binnen de kortste keren voorzien", verklaart Rip, die meent dat er sprake is van een 'kip-en-het-ei' situa tie. "In de polder is bd-landbouw nu wel geaccepteerd, maar op het 'oude land' in de kleine dorpen is de sociale controle groot. Als je omschakelt kun je hooguit nog een bijrol spelen bij de plaatselijke toneelvereniging. Een overheidspremie zou een soort erkenning zijn, waardoor omschakelen voor boeren gemakkelij ker wordt. Je wordt wellicht niet langer als een of andere malloot gezien door je omgeving". Niettemin gelooft Rip dat als gevolg van de toenemende bezorgdheid om het milieu de bd-landbouw een uitweg kan bieden: "In het buitenland snappen ze steeds minder hoe wij in deze vuilnisbak produkten kunnen telen. Onze goede naam wordt daar snel afgebroken. Om wille van de exportpositie vervuilen we al jarenlang ons eigen nest en nu begint zich dat tegen ons te keren". Betalen De consument zal echter moeten beta len voor zijn bezorgdheid om het milieu. Volgens Rip besteedde de Nederlander vlak na de oorlog ongeveer dertig pro cent van zijn inkomen aan voedsel, en nu is dat nog maar hooguit tien procent. "En het meeste daarvan blijft nog aan de strijkstok van de voedingsindustrie han- geji. De boer is altijd de sluitpost. Nee, als de consument goedkoop wil eten en ook geen vervuiling wil hebben, dan is hij hypocriet". Twintig jaar geleden introduceerde de kleine Heerdense zeepfabrikant De Klok als eerste fosfaatvrije zeep. Onlangs heeft het bedrijf opnieuw de kat de bel aangebonden met de aankondi ging dat het eind augustus als eerste in Nederland sulfaatvrije zeep op de markt brengt. "Ons antwoord op de vloeibare wasmiddelen van de grote concurren ten". aldus directeur J. Scholing. Zoals fosfaten buitengewoon schade lijk zijn voor het oppervlaktewater, zijn sulfaten erg nadelig voor het riolering stelsel. Aan het Nederlandse riolerings stelsel zou op dit moment voor vijf mil jard gulden onderhoud moeten worden gepleegd. De lekkende riolen zijn boven dien slecht voor het grondwater. Bijna een kwart van de zwavel in het rioleringstelsel is afkomstig uit wasmid delen. Zo'n veertig procent van de sulfa ten in het riool is afkomstig van zeeppoe der. Sulfaten dienen in waspoeder als bindmiddel, maar zouden even goed door onschadelijk zand vervangen kun nen worden. De fabrikanten geven ech ter de voorkeur aan sulfaat, omdat zij op die manier van hun chemische afval af komen. Volgens Scholing is het sulfaat in de nieuwe zeep geheel verwijderd. De nieu we zeep is daardoor minder volumineus geworden. "Eén kilo van het nieuwe wasmiddel heeft evenveel waskracht als twee kilo van de gebruikelijke wasmid delen, terwijl de prijs van één kilo net on der die van twee kilo van de A-merken komt te liggen". Concurrent Unilever laat in dit ver band weten niets te melden te hebben. Ondanks het feit dat het concern markt- bepalend is, zegt een woordvoerder "de ontwikkelingen in de markt zorgvuldig te volgen". Trouwe gebruikers In het begin van de jaren zeventig was Klok-zeep vooral verkrijgbaar in het al ternatieve circuit. Het was een echt 'gei- tewollensokken' produkt. Directeur J. Scholing erkent dat, maar tekent aan dat Klok C5, de merknaam waaronder het waspoeder toen bekend was, ook vrij snel in tal van supermarkten lag. "Maar die groep trouwe gebruikers uit het alter natieve circuit heeft het bedrijf wel door de moeilijke jaren zeventig geloodst". Zeep van De Klok bestaat al ruim tach tigjaar. Wie die merknaam heeft bedacht en waarom, is volstrekt onduidelijk. In de jaren twintig en dertig kwam de Heer dense fabriek tot grote bloei. "Er werd marketing avant la lettre bedreven", ver telt Scholing. "De Klok was één van de eerste bedrijven die met zegeltjes en ca deautjes werkte. Vooral bij de jeugd was onze zeep toen geliefd, er zat immers al tijd wel een aardigheidje bij voor kinde ren". Hemelwater Dat De Klok begin jaren zeventig be gon met de produktie van fosfaatvrije zeep had minder te maken met het milieu dan met zakelijke motieven. "De fabriek was in de problemen gekomen. We hadden geen moderne produktiefaci- liteiten. We konden dus niet op massa- schaal produceren. In die tijd begon ook duidelijk te worden hoe schadelijk fos faat is voor het oppervlaktewater. Daar om is ervoor gekozen een eigen positie op te bouwen met een produkt waarvoor mensen steeds meer belangstelling zou den krijgen", vertelt Scholing. Vroeger werd er gewassen in hemel water. De 'welvaart' deed ons echter overschakelen op leidingwater, en dat heeft een veel hogere hardheidsgraad. Wassen met gewone zeep in hard water heeft een averechts effect en daarom is fosfaat nodig om het water te ontharden. "Fosfaat is gewoon de beste wateront harder, aanvankelijk waren er geen echt goede vervangers. Wij gebruikten in het begin citrex, vandaar de toevoeging C5. Er zijn toen ontzettend veel produktie- problemen geweest. De moeilijkheid was het poeder 'free-flowing' te houden, dat wil zeggen dat het poeder mooi rul is zodat het goed kan worden ingespoeld in de machine. We hebben heel veel proble men gehad met dit produktieproces". Vandaag de dag gebruikt De Klok NTA (nitrilo-azijnzuur) alsfpsfaatveryangp.r. groep die deze ongemakken voor lief neemt is te klein om van te kunnen be staan. Eind jaren zeventig zat het bedrijf financieel aan de grond". Ondanks deze moeilijkheden kwam begin jaren tachtig de ommekeer voor De Klok. Sedertdien is de omzet van de zeepfabriek verdrievoudigd tot zo'n veertig miljoen gulden per jaar, en dat is grotendeels te danken aan de opkomst van de huismerken van de supermark ten. "De grote ketens wilden een eigen merk om minder afhankelijk te zijn van de grote multinationals. Ze kwamen bij ons terecht omdat wij onafhankelijk zijn", vertelt Scholing. Het marktaandeel van De Klok in Nederland is nu bijna vijftien procent. Tweevijfde daarvan komt op de markt onder de eigen merk namen. Anders wassen Behalve fosfaatvrij wassen zou de consu ment ook anders moeten gaan wassen, vindt Scholing. Tegenwoordig wordt er veel vaker gewassen dan vroeger, boven dien worden kleren minder vuil. Was poeder zou veel minder krachtig kunnen zijn, en we zouden per wasje met minder toe kunnen. Onderzoek leert dat mensen nog niet eens de voorschriften op het pak lezen. Ze gooien zomaar wat in het bakje, en omdat wasmiddelen steeds geconcen treerder worden, gooien ze dus vaak te veel in de machine". Zo zouden consumenten ook de nieu we vloeibare wasmiddelen selectief moe ten gebruiken, volgens Scholing. Vooral voor niet te sterk vervuilde kleding is het vloeibaar wasmiddel goed bruikbaar. Overigens zit er in vloeibare middelen wel veertig procent was-actieve stof, ter wijl dat in poeder slechts tien procent is. En hoewel die stof goed afbreekbaar is, zijn hierdoor de zuiveringskosten ach teraf door het gebruik van vloeibaar was middel wel hoger. "Maar", zegt hij ten slotte, "wassen blijft altijd vervuilend. Als je iets wilt schoonmaken, maak je al- J. Scholing, directeur van zeepfabriek De Klok: "Wassen blijft altijd vervui lend. Als je iets wil schoonmaken, maak je water vuil". (toto gpd> een produkt dat in zuiveringsinstallaties vrij snel wordt afgebroken. "In Zwitser land, waar fosfaat in wasmiddelen verbo den is en vervangen door NTA, is nog nooit NTA in het oppervlaktewater aan getroffen. Een betere fosfaatvervanger bestaat gewoon niet", zegt Scholing. In Nederland mogen alle fabrikanten samen maximaal 6500 ton NTA in hun wasmiddelen verwerken van minister Nijpels van milieu. Als alle fosfaat door NTA zou moeten worden vervangen zou deze norm omhoog moeten tot circa 15.000 ton. Het is de overtuiging van zuiveringschap, dat ook deze hoeveel heid niet schadelijk zou zijn voor het Ne derlandse oppervlaktewater. Dat alle producenten nu fosfaatvrije middelen op de markt brengen, is ach teraf bezien dus eigenlijk nadelig voor De Klok. De eigen positie op de markt is verloren en De Klok is weer één van de vele. "Maar", zegt Scholing, "het fosfaat eruit is één ding, een goed wasmiddel maken is heel wat anders. In het begin bleef de waswerking een stuk achter bij die van fosfaathoudende wasmiddelen. Bovendien waren we in sommige win-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20