Voor niets gaat de zon op C&A: warme kleuren voor koude maanden Bittertje Grand Seigneur voor Olly's BLANK De bijbel zegt, naar ik heb onthouden van mijn magere jaren zondagschool, dat God de mens heeft geschapen naar zijn evenbeeld. En dat is dan een blanke man. Ik stelde daar toen een vraag over, maar dat mocht hele maal niet, vragen stellen. Of twijfelen. Maar die vraag bleef wel leven. En nog steeds lijkt het me aanneme lijker dat de blanke mannelij ke mens gewoon een gods beeld naar zijn evenbeeld heeft bedacht. En dat wordt ons al op heel jonge leeftijd ingeprent door middel van schilderijen, prenten en kin derbijbels. Alles blanke man nelijke mens wat de klok slaat, god, jezus, apostelen, aartsengelen, en ga zo maar door. En daarmee begint ei genlijk de discriminatie, met al die blanke aartsengelen en zwarte duiveltjes. Grappig eigenlijk, die twijfelloze voor keur voor blank als we iets goeds moeten uitbeelden. En omdat al die schilderijen en prenten van beroemde meesters tot in aller eeuwig heid blijven bestaan, blijven we dat beeld houden. Van jongsaf aan. Dat god een ou dere blanke man is. Vraag willekeurig welke volwasse ne, jong of oud, naar zijn voorstelling van god en hij ziet een oudere blanke man voor zich. En vraagt zich niet af waarom zó en niet anders. Een onstoffelijk onzijdig we zen kun je je ook niet voor stellen. Óf afbeelden. Daar om misschien is het dat de is lam de gelovigen verbiedt af beeldingen van hun god te maken, en kan een ieder zich een beeld naar zijn voorkeur invullen. Ofschoon dat toch wel weer een man zal zijn. Een lichtbruine. Het grapje van een van de eerste astro nauten aan wie na zijn vlucht door de ruimte gevraagd 1 werd: en, heb je god gezien? waarop hij antwoordde: ja, en ze was zwart, blijft een grapje, want al die afbeeldin gen zeggen ons heel wat an ders. Leren ons hoe goed en kwaad er uit ziet. Zwart is al tijd mis. Óok films doen daaraan mee. Laatst zag ik een oude Tar- zanfilm van voor de oorlog tot het eind toe uit in een vlaag van jeugdsentiment. Het was verbijsterend te ont dekken hoe gewoon ik ken nelijk destijds het beeld van de zwarte mens zoals het in die film werd getoond heb gevonden. Ik herinner me tenminste geen twijfel. En zo'n beeld blijft bij een kind lang hangen denk ik. Verbijs terend hoe in die film zwarte mensen aanwezig waren die niet eens bestónden. Ze sjouwden bergen bagage achter de blanken aan, en verongelukten bij tientallen, waar dan geen enkele aan dacht aan werd besteed, niet meer dan aan het verdwijnen van een zwerm mieren. Pas toen een blanke man over de rand van de afgrond ver dween, toen kwam Tarzan in actie. Er verongelukte toen een méns. Onvoorstelbaar. Je moet het gezien hebben om te begrij pen wat ik bedoel. Dat beeld van toen. En nog maar een mensenleeftijd geleden ge maakt en nog steeds in rou latie. Kinderen prenten zich dat nog steeds onbewust in. Blank is beter. Net als op die schilderijen en prenten. Die afbeeldingen zijn onvergan kelijk, maar die films zou ie mand niet meer moeten wil len vertonen. Dan was al wat gewonnen. INA DE RUIJTER MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 Voor hem zijn er eveneens kleurige exemplaren met cashmere dessins, die goed passen onder de colberts in de diepe specerij-kleuren, veelal effen, met een vage ruit of een ingeweven patroon. Opval lend zijn de sterk verbrede, iets afgeronde schouders in de colberts. Zowel bij de kostuums als bij de combinaties zijn de broeken voorzien van band- plooien en ruime, rechte pij pen, soms met een omslagje. De stevige ribcordbroeken passen uitstekend bij de stoe re jacks, die ook voor de man voorzien zijn van capochons met imitatie-bontranden. Kinderen Diezelfde bontranden zijn trouwens ook terug te vinden in de kindermode. Maar dan sieren zij jacks, die nog kleuri ger zijn dan die voor de vol wassenen. De kindermode voegt namelijk aan het palet van diepe herfsttinten ook nog een grote variatie aan felle kleuren toe, soms alle samen gevoegd in patchwork-achti- ge dessins. Met hun veelkleurige jasjes, katoenen broeken en ribcord broeken met contrasterende voeringen en omslagjes, sweatshirts met grote emble men, zwarte denimpakjes met veelkleurige sierstiksels en blouses met prominente zak ken zullen de kinderen dan ook hun steentje bijdragen aan het vrolijke wintermode beeld. KITTY VAN GERVEN Een doorsnee eengezinshuis in de Castricumse nieuwbouwwijk Albertshoeve. De lampen branden,de tv staat aan, het koffiezetapparaat pruttelt, de wasmachine draait en de koelkast koelt. Op het eerste gezicht een volstrekt normaal beeld, maar de werkelijkheid is anders. Het huis is niet aangesloten op het elektriciteitsnet. door Theo van derKaaij Zonnecellen op het dak zor gen voor de eigen stroom voorziening. Een uniek expe riment van het Provinciaal Bureau Energie (PBE) in sa menwerking met de rijks overheid, stroom- en gasbe drijven. Prins Claus zal dit Zonnehuis op 12 september officieel openen. Op het schuine dak van de premie C-woning hebben 23 vierkante meter dakpannen plaats gemaakt voor donker blauwe, gladde platen waarin zonnecellen het zonlicht op vangen en omzetten in elektri sche stroom. De opgewekte elektriciteit van deze privé- centrale wordt opgeslagen in een fors aantal accu's met een gelijkspanning van 24 volt, waarmee vrijwel alle huishou delijke elektrische apparaten, soms met gebruik van een 'omvormer', kunnen worden gevoed. Het Provinciaal Bureau Energie (PBE) is dermate be trokken bij het experiment dat besloten is een van de ze ven personeelsleden. Evert Sjoerdsma uit Castricum, met zijn gezin het huis te laten ko pen om er zelf in te gaan wo nen. Aan het hoekhuis is een extra ruimte bijgebouwd om bezoekers te ontvangen en uitgebreid informatie te ge ven over de werking van het Zonnehuis. Misverstand PBE-medewerker- Paul Hoe- ke toont de details van de Zonnewoning en vertelt over de filosofie die aan het experi ment ten grondslag ligt. "Al lereerst even een misverstand uit de weg ruimen," zegt Hoe- ke, "Veel mensen denken: O, dat ken ik. Ze vergissen zich, want ze verwarren zonnecel len met zonnecollectoren. Experiment met zonnehuis; elektriciteit via zonnecellen Het Zonnehuis, een deel van de dakpannen is vervangen door zonnecellen. Voorwaarde is wel dat het huis op het zuiden staat gericht. Wil de zonnecel toekomst hebben dan zal daarmee bij verkaveling rekening moeten worden gehouden. (Foto gpü) een onherstelbare aantasting van het milieu door overvloe dig brandstofgebruik. Paul Hoeke: "Wat is er logi scher dan gebruik te maken van de energiebronnen als zon en wind? Windturbines hebben nog het nadeel dat ze hinder kunnen opleveren. Van een dak vol zonnecellen heeft niemand last. Ze kosten nu nog teveel. Daarom dit ex periment om aan te tonen dat het een goed systeem is. Wij verwachten dat de prijs zal da len door het toepassen van zonnecellen in meer huizen". Gasaansluitingen Voor alle duidelijkheid: het Zonnehuis is wel degelijk aangesloten op het gasnet. Het gas is nodig voor de ver warming en als brandstof voor een klein aggregaat, dat bij te weinig zonne-elektrici- teit de accu's op spanning houdt. Het spreekt vanzelf dat de woning optimaal is geïso leerd om het energiegebruik zo gering mogelijk te houden. Het PBE heeft berekend dat de woning per jaar niet meer dan 1000 kubieke meter gas zal verbruiken. Voor een der gelijk gering verbruik is geen centrale verwarming nodig. Beneden staan twee kleine ge velkachels die op gas werken. Boven zijn geen kachels ge plaatst. Het huis van een ventilatiesysteem met apparatuur voor terug winning van warmte. Via een ingenieus systeem van kantelkleppen staat de verbruikte, af te voeren lucht warmte af aan verse koele lucht die het huis binnen stroomt. De temperatuur blijkt dermate acceptabel, dat er voor de bovenverdiepingen geen kachels nodig zijn. 's-Zo- mers kan met dit systeem de warme buitenlucht afgekoeld worden. Het op gas werkende nood- aggregaat levert stroom bij een tekort aan zonlicht alsme de warmte. De warmte van de koellucht blijven via het ven tilatiesysteem in de woning. Warm water komt uit een boi ler die Ook op zonne-elektrici- teit werkt. Ook daar kunnen in de winter tekorten ont staan, die met een kleine, op gas werkende geiser zijn aan te vullen. Speciale lampen De 24 volts-installatie stelt bij zondere eisen aan de elektri sche apparaten. Er bestaan speciale lampen, tv's, stofzui gers en koelkasten voor 24 volt, die doorgaans alleen op boten en in caravans worden gebruikt. Ook kunnen met 220 volts-apparaten via een geschikt gemaakt worden voor 24 volt. De koel kast werkt zowel op elektriki- teit als op gas. Paul Hoeke: "Alles in huis is erop gericht dat de bewo ners niet aan comfort hoeven in te boeten. Het gemiddelde eengezinshuis verbruikt per jaar 3.000 kiloWatt/uur. De zonnecellen kunnen 2.500 ki- loWatt/uur opwekken. Wij hebben berekend dat het Zon nehuis maar 1.000 kiloWatt- /uur per jaar nodig heeft. Het overschot aan elektriciteit wordt gebruikt om water te Over het gasverbruik maakt het PBE zich absoluut geen zorgen. De gemiddelde eenge zinswoning gebruikt jaarlijks al minder dan 3000 kubieke meter gas. De verwachting is dat de extra isolatie van het Zonnehuis, gecombineerd met het gebruik van gevelka chels en warmteterugwinning via het ventilatiesysteem, een gasverbruik oplevert van 600 kubieke meter per jaar. Daar bij komt nog het aanvullende gas dat het aggregaat ver bruikt in tijden met weinig zonlicht. Het gasverbruik zal volgens het PBE in elk geval beneden de 1000 kubieke me ter per jaar blijven. Dat is voor een eengezinswoning behoor lijk zuinig stoken. Nog te duur Zoals het Zonnehuis er nu staat is het nog te duur om rendabel te zijn. De prijs van de praktisch onkwetsbare zonnecellen en bijbehorende installaties is te hoog. Het PBE heeft hiervoor 60.000 gulden betaald. Ook de infor matieruimte die aan het huis is vastgebouwd voor belang stellenden heeft de totale bouwkosten met 30.000 gul den verhoogd. Een apart fenomeen bij de toepassing van zonne-energie is het 'zongericht verkavelen'. Om optimaal van de warmte en het licht van de zon ge bruik te kunnen maken moet het huis met de woonkamer globaal op het zuiden gericht zijn. Bij het ontwerpen van nieuwe woonwijken blijkt dat niemand daar rekening mee houdt. In Castricum heeft het PBE alle medewerking van de gemeente gekregen om het Zonnehuis wel in de juiste richting te bouwen. Paul Hoeke: "Als je de toe komst van zonnecellen open wilt houden, zul je alle nieuw te bouwen huizen op het zui den moeten richten. Door dat niet te doen sluit je de toe komst voor zonne-energie af'. Het kinderkleding bedrijf Olly's uit Alkmaar kreeg onlangs de hoogste mode- onderscheiding van Nederland de Grand Seigneur. Marieke en Willem Olsthoorn, oprichters en directeuren van Olly's kregen deze prijs uit handen van minister De Korte (economische zaken) tijdens Modam. De jury kende de onderscheiding aan het Alkmaarse bedrijf toe omdat - "het er in geslaagd is een in de Nederlandse kinderkleding volstrekt unieke plaats in te Olly's dat het merk Oililiy brengt, heeft in twintig jaar de kindermode een geheel eigen gezicht geven, het is kleding die niet alleen de ouders maar ook de kinderen zeer aanspreekt. Het merk heeft dan ook een eigen 'club' en elke dag brengt de post zestig kinderenbrieven van over de hele wereld. De Olly's - kleding wordt geexporteerd naar 35 landen en de omzet bedraagt 140 miljoen gulden. HET VROUWENCONDOOM - DE SCHAAMTE VOORBIJ? Ja hoor, niet verwacht en toch gekregen, daar was-ie dan: het vrouwencondoom, pontificaal op de voorpagina van deze krant. Eerst dacht ik nog even dat het een soort fuikje was voor hele kleine visjes, maar de kop boven de foto hielp me uit de droom. Ik zag twee handen, twee mannenhanden natuurlijk, die het nieuwe condoom in uitgerolde toestand vasthielden. Wat een afmeting had dat ding nog. Het was zeker zo groot als het boodschappentasje dat ik altijd van de groenteman kreeg. 'Het in te brengen stuk rubber is ontworpen opdat vrouwen zich onafhankelijk van de man kunnen wapenen tegen geslachtsziekte en ongewenste zwangerschap', zo luidde het onderschrift bij de foto. 'Het in te brengen stuk rubber' - lekker romantisch klonk dat, vooral in combinatie met het plechtige woordje 'opdat'. Na wat propwerk zag ik me in gedachten liggen met dat stuk rubber. En mijn man, ook gedeeltelijk gehuld in gummi, lag naast me. Zouden we ons niet maar beter meteen helemaal vacüum laten verpakken, net als kippen? Dan waren we gelijk van al die moeilijke toestanden af. O nee, ik zal u het vrouwencondoom niet tegenmaken. Natuurlijk is het goed dat we nu extra gewapend zijn tegen aids. En dat er nu in twee condooms een gaatje moet komen voor er 'ongelukjes' kunnen gebeuren, is ook mooi meegenomen. Maar ik vind het ding zoiets droevigs hebben, het inspireert me niet. Het is lang niet zo'n vrolijk smurfenmutsje als het condoom van de man. Het doet nre denken aan het regenkapje datje vroeger zoveel zag, die droevige waaier van de Nederlandse vrouw. Zouden wij dat vrouwencondoom straks zelfbij de drogist of apotheek moeten gaan kopen, net als onze moeders het regenkapje? Voor de pil schaamde ik me niet. Maar dat condoom - het had zoiets beeldends. Je kon er meteen aan zien wat ermee gedaan ging worden. Die schaamte was eerst iets dat de mannen alleen kenden. Ik vond dat wel iets hebben. Maar nu moeten wij er dus ook aan geloven. Al vroeg werd ik geconfronteerd met het bestaan van het mannencondoom. De jongens in onze straat noemden het trouwens een 'kapotje'. Als ze het er over hadden, kreeg hun blik iets broeierigs. Wanneer ze in een baldadige bui waren, schoven ze het ding om de knalpijp van hun brommer en bliezen ze het op tot het formaat van een feestballon. Soms zag je zo'n condoom drijven in een plas en dat maakte de liefde een beetje treurig. Dat Jantje metTruusje 'liep', wist je wel, maar nu zag je dat het niet bij lopen kon blijven. Kapotje. Ik heb dat altijd een gek woord gevonden. Want een van de kwaliteiten van dit ding was nu juist dat het niet kapot ging. Dat beweerden de fabrikanten tenminste. Maar het bargoens woordenboek leert me dat het preservatief is genoemd naar een zeker dameshoedje dat in 1928 in de mode was, een hoofddeksel dat nog door de figuren van Cissy van Marxveld is gedragen. Maar wat gek, was het condoom niet eerder een mannenhoedje? Waarom hebben ze het dan niet 'klotje' genoemd? Ik herinner me nog goed dat mijn man voor de eerste keer een condoom wilde gaan halen. Hij moest daarvoor naar de drogist waar allemaal mensen kwamen die hem kenden. Hij zag die drogist al fijntjes glimlachen. 'Durf jij niet te gaan?, vroeg hij aan mij. 'Ik kijk wel uit', zei ik. In die tijd dachten we nog dat mannen ridders waren die eerst allerlei hindernissen moesten nemen voor wij hen onze gunsten konden schenken. Hij stond een beetje te dralen en te drentelen, maar hij moest er toch ook niet aan denken dat het feest vanavond niet zou kunnen doorgaan. En zonder condoom kón het echt niet doorgaan. We woonden in een kamertje dat zo klein was dat we er bij wijze van spreken klem in zaten en voor een derde bewoner was dus echt geen plaats. Uiteindelijk trok hij de stoute schoenen aan en ging hij de drogisterij binnen. Ik bleef, halfverborgen achter een reclamezuil, op de uitkijk staan. Arme jongen. Daar kwam net Annie binnen, de vrouw van de bakker. Ze stond bekend als een notoire roddelaarster. Maar ja hoor, ik zag dat mijn man toch iets kocht. Met een rood hoofd kwam hij naar buiten. 'En', vroeg ik, 'heb je ze?' Hij schudde treurig zijn hoofd. 'Dat mens stond ineens naast me en toen durfde ik niet meer. Ik had plotseling het gevoel alsof ik daar in mijn blote kont stond. En toen heb ik dit maar genomen'. Hij gaf me een flesje Soir de Paris en een zak gemengde drop. 'Zullen we dan maar naar huis gaan', zei ik. 'Dan zien we wel'. De volgende morgen keek ik in de spiegel lang naar mijn gezicht. Het leek alsof er iets in veranderd was, maar wat dat was kon ik niet ontdekken. Ik deed mijn mond open om mijn tanden te gaan poetsen en schrok even. 'Laat jij je tong eens zien', zei ik tegen mijn man. Net als die van mij was hij zwart, pikzwart. Alsof we samen de nacht hadden opgelikt. ANGELA PINNEBERG y Alsof de geschiedenis zelf het niet anders heeft bepaald; alsof de band tussen India en het moederland Engeland al niet vele decennia geleden werd verbroken, zo eensgezind drukken beide naties hun stempel op de herfst- en wintermode '89-'90 van C A. De nieuwe collectie van dit modewarenhuis lijkt zijn kleurenpracht te hebben ont leend aan een uitstalling van specerijen op een Indiase markt, maar grijpt qua belij ning en stoffenkeuze nog even terug op de rustieke, enigszins klassieke Britse stijl. Het resultaat van deze cul tuurmix: kerriekleurige twee dpakjes, plooirokken in hen- na-rood, twinsets in saffraan geel. En een gloedvolle, vrien delijk ogende mode die hoe koud het de komende maan den ook mag worden voor een warm straatbeeld zal zor gen, waarin kleuren als helder en donkerrood, brique, oran je, oker, bruin, aubergine, vio let, mosterd en olijf-groen, maar ook fellere tinten fuch sia, lime en petrol domineren. Mantels Hoewel de hele kledingcollec tie van C&A een al kleur is, komen de intense tinten nog het best tot hun recht in de mantels van zachte, wollige stoffen en met comfortabele grote zakken. Het accent ligt komende winter vooral op de kraag, die veelal breed en rond is en de verbrede schou- dèrs geheel bedekt. Naast rechte jassen tot op de kuiten omvat de collectie ook zwierig wijde modellen en driekwart jassen met extra accenten op de rug of een aan dachttrekkende schouderlijn. In de meer sportieve lijn zijn er bovendien allerlei warme (gewatteerde) jacks en ano raks met grote capuchons met imitatie-bontranden, verstop te ritssluitingen en tunnel ceintuurs, alsmede suède blousons en jacks, die zeer ge schikt lijken voor een expedi tie naar de Himalaya. Pak Het 'pak' blijft komende wift- ter de basis van de garderobe. Jasjes merendeels van tweedstoffen, zowel effen als geruit zijn er in allerlei mo dellen, licht getailleerd, met een reverskraag en een enkele rij knopen of een double-bre- asted sluiting met vier kno pen. Daarnaast zijn er soepele jasjes van jersey tot op de bo venbenen met een ronde hals, maar ook korte exemplaren tot net op de heupen. Of deze jasjes nu met een Een zonnecel zet zonlicht om in elektrische stroom, terwijl een zonnecollector zonne warmte verzamelt. 'Wat we met dit experiment willen aantonen is dat in Nederland de zon genoeg schijnt om elk huis van elektriciteit te voor zien. We wilden geen uitzon- delijk duur huis, maar juist een eenvoudige woning, zo dat het bereikbaar is voor het publiek". Het Provinciaal Bureau Energie wil veel meer dan al leen maar energie besparen. Het gaat niet in de eerste plaats om zorg voor uitputting van de bekende energiebron nen gas, kolen en olie. Veel belangrijker is de vrees voor Een kleurige omslagdoek wordt gredragen op een sportieve, warmgevoerde parka met immi- tatiebontrand. Daaronder een pullover van lamswol bedrukt in een dessin van herfstbladeren en een robuust vest in patentsteek. De bovenkant kan zo de ergste kou wel worden getrot seerd. Of de tricot broek dan genoeg bescherming biedt is nog maar de vraag. rok of met een broek worden gecombineerd, in beide geval len is de 'outfit' even actueel. De klassieke rok valt sluik naar beneden en reikt weer tot op de kuiten of zelf daar over heen. Voor het loopcomfort zorgen diepe stolpplooien. De jongeren hebben evenwel de keuze uit lange versies en uit korte, aangerimpelde rokjes tot een handbreedte boven de knie en voorzien van een bre de ceintuur in de taille. Is de rok al vrij klassiek, datzelfde geldt ook voor de broek. Pantalons met band- plooien en rechte pijpen met een omslagje maken in de nieuwe wintermode de dienst uit. Maar daarnaast zijn er ook speelse broeken met wijde, enigszins taps toelopende pij pen of stoere ribcord broeken met een verhoogde taille. En als tussenvorm tussen de pan talon en de rok is de broekrok favoriet. Vestje Een broek zonder daarop een vestje is eigenlijk niet denk baar. De nieuwe collectie van C&A omvat daarom vestjes met allerlei vrolijke, oriëntaal se dessins, die alleen achter wege kunnen blijven als er op de broek een grofgebreide trui of een vest, dan wel een twinset wordt gedragen. Overigens mag het gilet ook bij de man niet ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19