Kiuru slaat toe in Almere Spaan moet nog jaartje wachten Ten Kate wint marathon Enschede in recordtijd Senna heeft weer zicht op wereldtitel Cox vertrekt naar Australië Koenders voor eerst verslagen bij Open NK triathlon MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 17 ALMERE-HAVEN (GPD) Twee hele triathlons in twee weken: gekkenwerk of niet? Een leek zal hoofdschuddend uitroepen, dat één duurproef al niet gezond is. Er zijn fanatici, die daar hartelijk om lachen. Zij hebben er al eens drie achter elkaar gedaan. De Fin se crack Pauli Kiuru, zaterdag de eerste buitenlandse winnaar van de Holland Triathlon, moet er niet aan denken. „Voor mij is het on mogelijk om in zo'n korte periode twee maal op topniveau te pres teren". Axel Koenders en Irma Zwartkruis bewezen in Almere dat het wel kan. De Europese kampioen en de num mer twee (achter de Britse Sarah Coope) van veertien dagen geleden in het Deense Rödekrö eisten nu op nieuw een hoofdrol voor zich op. Koenders verloor weliswaar z'n on geslagen status op zijn specialiteit, maar deed dat met opgeheven hoofd. Hij finishte toch weer als beste Nederlander. Ronduit indrukwekkend was het optreden van Irma Zwartkruis. De 31-jarige dochter van de ex-voetbal- coach prolongeerde haar nationale titel in een supersnelle tijd van 9.22,44 uur. Daarmee dook ze ruim tien minuten onder het Europese record van Coupe en zelfs veertien minuten onder haar eigen toptijd van twee weken terug in Denemar ken. Iedereen stond paf en zij zelf nog het meest. Steeds sneller „Gossie, ik begrijp er niks van", ju belde Zwartkruis, die notabene tij dens het lopen vijf, zes sanitaire stops had moeten maken, omdat ze last kreeg van diarree. „Ik heb nu vier hele triathlons gedaan en iede re keer is het sneller gegaan. Hier had ik echt geen rekening mee ge houden. Bij het EK was het al zo goed gegaan. Fietste ik de 180 km bijvoorbeeld in iets minder dan vijf- enhaif uur. Een toptijd voor mij. En dan rijd ik vandaag zo maar een kwartier sneller. Het is ongeloof lijk". De ontwikkelingen in de triathlon blijven onvoorspelbaar. Het aantal beoefenaren groeit gesta dig, de aanpak wordt alsmaar pro fessioneler. De progressie in "deze jonge tak van sport is dan ook enqrm. Persoonlijke - en parcours- recórds worden met de regelmaat van de klok verbeterd. Pauli Kiuru was in de negende editie van de Holland Triathlon weer dertien mi nuten rapper dan de winnaar van vorig jaar, Ben van Zeist, die nu ge noegen moest nemen met een vier de plaats. Dat de grenzen nog lang niet zijn bereikt onderstreepten Axel Koen ders en Irma Zwartkruis met hun 'dubbelslag'. Twee triathlons op topniveau in twee weken: het kan. Al benadrukte het duo in Almere Quirot weer snel op lOOm DUISBURG (ANP) - Ana Fide lia Quirot. dit jaar evenals in 1988 ongenaakbaar op de 400 en 800 meter bij de vrouwen, heeft gisteren bij de atletiekwedstrij den van de Universiade in Duis burg voor de beste wereldsei- zooenprestatie op de 400 meter gezorgd. De Cubaanse spaarde zich in de halve finales niet en kwam uit op 50,01 seconden. In de eindstrijd deed Quirot het iets rustiger aan maar kwam desondanks uit op 50,73 secon den. Eeh andere vedette, de Roe meense Paula Ivan, was on genaakbaar op de 3000 meter. De Olympische kampioene op de 1500 meter won in 8.44,09. Christine Toonstra werd vierde (8.58,60). Discuswerper Erik de Bruin plaatste zich moeiteloos voor de finale, die voor morgen op het programma staat. De Bruin wierp slechts een keer: 62,54 meter. Atletiekjeugd goed bij EK VARAZDIN (ANP) - Zoals ge bruikelijk is de Europese tietl- strijd atletiek voor de jeugd be heerst door de Ooosteuropese landen. Tijdens het vierdaagse toernooi in het Joegoslavische Varazdin werd de Nederlandse afvaardiging echter niet wegge vaagd. Vooral zaterdag was een uit stekende dag. Jacqueline Goor- machtigh bevestigde haar grote mogelijkheden bij het discus werpen door een bronzen me daille te veroveren. De 19-jarige Rotterdamse kwam met de een kilo wegende discus tot een af stand van 57,02 meter, een nieuw nationaal jeugdrecord. Ook Stella Jongmans verover de een bronzen medaille. De Haagse 800 meter loopster liep nog nooit sneller dan zij in de fi nale in Varazdin deed: 2.04,16 Naast Jacqueline Goormach- tigh zorgden ook Brenda Sleeu- wenhoek (10 km in 35.56,48) en Marco Gielen (10 km in 29.49,50) voor nationale jeugdrecords al brachten zij het met hun presta ties niet verder dan de negende plaats. Op de slotdag eindigde Vin cent Hoek in de finale van de 800 meter als vierde in 1.50,92. Eddy Kiemel, de tweede Nederlandse vertegenwooordiger in de eindstrijd van de 800 meter fi nishte als achtste in 1.51,58. dat het experiment niet snel her haald zal worden. „Lichamelijk is het verschrikkelijk zwaar", klonk het eensgezind, „maar geestelijk en mentaal is het bijna niet op té bren gen". Nieuwe ervaring Jos Geijsel, sportfysioloog en bege leider van Koenders, is die mening ook toegedaan. „Dit was voor ons een hele nieuwe ervaring. Weten schappelijke gegevens zijn er niet. Dat soort onderzoek hobbelt altijd achter de feiten aan. We moeten le ren van de praktijk. Kijk, het zwem men en fietsen is geen punt. Daar herstel je makkelijk van. De moei lijkheid ligt bij de marathon. Het lo pen vergt het meest van het spier stelsel. Het herstel duurt veel lan ger. Ik had ook verwacht dat als Axel problemen zou krijgen, het op de marathon zou zijn. En dat is ge beurd". „Axel en ik hebben heel lang ge wikt en gewogen of hij na het EK ook in Almere zou starten", aldus Geijsel. „Als het publicitair niet zo'n belangrijke wedstrijd was ge weest had hij het niet gedaan. Maar je moet ook aan de sponsor denken. Bovendien heeft hij hier als vier voudige winnaar natuurlijk een re putatie hoog te houden". „Het mooiste zou zijn als de Ne derlandse -, Europese - en wereld- kalender op elkaar waren afge stemd. Dat is helaas niet het geval. Volgend jaar wordt het zelfs nóg er ger. Staat Almere een week na het EK halve triathlon op het program ma. Daar heb je nou eenmaal mee te maken. Het is typerend voor de groeistuipen van de triathlon. De sportieve ontwikkeling gaat stuk ken sneller dan op het organisatori sche vlak. Zie je in de maatschappij ook. De regelgeving loopt vaak ach ter de feiten aan". Eerste prijs In tegenstelling tot 'amateur' Axel Koenders, voor wie een Europese ti tel belangrijker was dan Almere, richtte full-prof Pauli Kiuru zich volledig op het Nederlandse evene ment. De 26-jarige Fin had meer trek in de eerste prijs van 7500 gul den, dan in een gouden plak, dus liet hij het EK schieten. Kiuru verscheen zaterdag derhal ve topfit aan de start, lichamelijk en mentaal. De man, die vorig jaar nog het middelpunt was van een over- kwikkelijke affaire rond vermeend stayeren tijdens het fietsen, maar uiteindelijk toch niet werd gestraft, maakte een bijzonder sterke in druk. Hij kende geen moeilijke mo menten en sloeg in de tweede helft van de marathon genadeloos zijn slag. De enige keer dat hij even ver ontrust op keek was toen Koenders hem in de openingsfase van het lo pen passeerde. Maar waar onze landgenoot na 20 km blokkeerde, daar kon Kiuru moeiteloos zijn tem po handhaven en met grote voor sprong winnen. Koenders werd ten slotte ook nog voorbij gestoken door de Amerikaan Mac Martin. „Het moest een keer gebeuren", blikte Axel Koenders nuchter op zijn eerste nederlaag terug. „Het was een beetje wisselende wed strijd voor mij. Het fietsen ging al niet echt lekker. Ik zat steeds te denken: nog zeven uur, nog zes... Het was vooral een geestelijke kwestie denk ik. Alles en iedereen kijkt hier naar je, er rust toch een enorme druk op je schouders". Snel vertrek „Bij het lopen ben ik bewust snel vertrokken. Als ik een kans wilde maken moest ik Martin en Kiuru in de eerste 20 km pakken. De opzet slaagde perfect, maar na 25 km be gonnen de problemen. De benen waren leeg. Normaal zak ik in het tweede deel altijd een beetje terug, maar nu ging het helemaal niet meer. Het feit dat ik het EK heb ge daan en Kiuru niet is misschien een beetje van invloed geweest. Ik wist dat Pauli in topvorm was, dat hij m'n gevaarlijkste tegenstander zou worden. Zes weken geleden klopte hij mij ook in een halve triathlon in Finland. Hij had zijn zinnen gezet op Almere en heeft vandaag bewe zen dat hij echt de sterkste was". Europees kampioen Axel Koenders maakt zich na d voor het wielrennen tijdens de triathlon in Almere. Zola Budd loopt in Zuidafrika: einde loopbaan BLOEMFONTEIN (Reuter/AFP) - Zola Budd heeft bewust een einde gemaakt aan alle speculaties over haar terugkeer in de internationale atletiek. De 23-jarige Zuidafrikaan- se loopster behoorde zaterdag tot het deelnemersveld aan een 10 kilo meter loop in haar geboortestad Bloemfontein, Oranje Vrijstaat. Met die daad zette zij definitief een streep onder haar internationa le carrière. Zuidafrika wordt door de wereld atletiekfederatie (IAAF) geboycot voor haar apartheidspoli tiek. Op deelneming aan wedstrij den in Zuifafrika staat levenslange schorsing voor competities onder de IAAF-vlag. „Ze was er opeens", reageerde or ganisator Leon Botha, een goede kennis van de atlete, verrast op de komst van Budd. „Zelfs ik had geen idee dat ze van plan was te starten." Botha zei dat Budd vrijdagavond besloten had mee te doen in de vrouwenwedstrijd over tien kilome ter, die ze gemakkelijk won in 37 minuten en 35 seconden. Het was de eerste keer in bijna twee jaar, dat Budd weer aan de, start van een wedstrijd verscheen. Vorig jaar mei keerde de frêle atlete terug naar Zuidafrika. Ze was niet bestand tegen de intense druk van Britse anti-apartheidsbewegingen. Die bekritiseerden haar constant omdat ze weigerde de banden met Zuidafrika definitief te verbreken en de apartheid publiekelijk te ver oordelen. Bovendien werd ze ervan het beschuldigd tijdens haar vakantie Zuidafrika aan een lokale wed- doto anp) strijd te hebben deelgenomen. De Finse atleet Pauli Kiuri wint de open NK triathlon. (fotoANP) ENSCHEDE (GPD) Eerbare va ders lagen uitgeteld op een voetbal veld, met angstige zoontjes van zes in de onmiddellijke nabijheid. Maar in de boezem van het Diekmansta- dion zat Marti ten Kate er bij alsof hij een trimloop achter de rug had. Wat is dat toch met dat Hengelose fenomeen? Dat loopt maar alsof er geen grenzen meer zijn. Onder de traditionele snor klinkt het echter: „Volgend jaar in Rotterdam wil ik proberen of ik me nu kan meten met die zwarte jongens". Na zijh klinkende zege in de marathon van Enschede kan Marti ten Kate er niet meer onderuit. Aan de einder gloort de wereldtop. Ten Kate kwam onder ovationeel applaus door het finishlint. De klok ken stonden stil op 2 uur 10 minu ten en 57 seconden, maar wat bete kent een tijd als die gelopen wordt parcours dat niet als de snel ste van Nederland geldt? Menigeen durfde te veronderstellen dat 2.10 in Enschede goed is voor 2.08 in Rot terdam en dan liggen de verhoudin gen ineens heel anders. Ten Kate le verde tussen de weilanden, in de bomvolle Enschedese straten, en op het ovaal van het Diekmanstadion een prestatie om in te lijsten. Het verbeteren van het parcours- record heeft Marti ten Kate een leuk bedrag opgeleverd. De 30-jarige Twent was met zijn winnende tijd (2.10.57) 53 seconden sneller dan het record van de Amerikaan Kirk Pfef- fer in 1979. Die 53 seconden lever den Ten Kate, naast de winstpremie van 10.000 gulden, een bedrag van 5300 gulden op. De organisatoren hadden voor elke seconde dat het parkoersrecord zou worden verbe terd een bedrag van 100 gulden be schikbaar gesteld. Het is moeilijk om menselijke prestaties in waarden uit te druk ken. Tijden kunnen worden verge leken, maar om enig inzicht in Ten Kates zaterdagse triomftocht te krijgen, moet men allereerst de om standigheden waaronder die gestal te kreeg, opsommen. Punt een: al na twaalf kilometer moest Ten Kates enige concurrent van importantie, John Vermeule, lossen. Punt twee: de laatste zeventien kilometer liep Ten Kate moederziel alleen door het Twentse land. Punt drie: zeker in het begin was de temperatuur niet Het moeilijkst voor Ten Kate was wellicht het stuk tussen de 25ste en 30ste kilometer, toen zijn haas Ge rard Nijboer net was uitgestapt, en opeens het succes van de 22e mara thon van Enschede op zijn fragiele schouders rustte. „Die lange rechte stukken gaan irriteren als je slecht loopt. Dan is het parcours ineens erg moeilijk. Het gevaar van En schede is dat je vast komt te zitten in je eigen tempo. Na dertig kilome ter kwam ik weer lekker in mijn rit- Voor Ten Kate is het kilometer- vreten een soort tweede leven ge worden. Hij blijft scherpzinnig als Asterix, en gevoelig als ieder nor maal mens. Zijn zintuigen worden niet aangetast, noch zijn „Tot de dertigste kilometer kwam ik allerlei lopers tegen die zich naar het keerpunt spoedden. Ik merkte clubgenoten van Fortis op, die voor het eerst een marathon liepen. Die heb ik even gegroet. Ik heb naar kennissen in het publiek gekeken. Ja, die afleiding had ik nodig, want een uur lang solo lopen, is vooral mentaal erg moeilijk". Ten Kate beseft na zijn tweede achtereenvolgende triomf in En schede dat hij eigenlijk een heel an dere atleet moet worden. Hij spot met conventies in de atletieksport die toch eigenlijk zo nauw luistert als een Zwitsers uurwerk. Waar an deren wetenschappelijk hun mara thon voorbereiden, daar doet Ten Kate nog steeds wat hij wil. „Eigen lijk kan het helemaal niet, wat ik doe", zei Ten Kate afwisselend draaiend met zijn duimen en trom melend op een houten tafel. „Ik heb de afgelopen maanden op de baan gelopen: de Adriaan Paulen memo rial, het NK heb ik nog even meege pakt. Deze voorbereiding is natuur lijk niet ideaal, en toch komt er een goede tijd uit. Wat is dat dan, dat ik heb? Tja, ik zal toch wel een bepaal de basis hebben". SPA/FRANCORCHAMPS (ANP) marge tot een secoonde verkleind. Ayrton Senna krijgt weer uitzicht Prost hield de kleine voorsprong tot op prolongatie van zijn wereldtitel de streep vast, waardoor hij slechts in» de formule 1-klasse. De Brazi- drie punten op de ontembare Senna liaan was gisteren in de elfde race, verspeelde. „Ik zag nauwelijks iets. op het drijfnatte circuit van Franc- Ik heb geen risico genomen, orchamps, niet te stuiten in de Bel- Mansell durfde dat schijnbaar in de gische Grand Prix. Zijn vijfde sei- slotfase ook niet", aldus Prost. zoenzege bracht hem op elf punten Voor Lotus was het een drama van koploper en teamgenoot Alain tisch weekeinde. Voormalig we- Prost, die als tweede de race beëin- reldkampioen Nelson Piquet en de digde. Japanner Satoru Nakajima slaag den er niet in kwalificatie af te Met nog vijf wedstrijden is de dwingen, hetgeen in de 31-jarige ra- strijd om de wereldtitel nog open. cegeschiedenis van Lotus nooit eer- Prost bezit de beste papieren, om- der is voorgekomen, dat de beste elf resultaten uit de cy- Binnen het team is het een chaos, clus van zestien beslissend zijn voor In de afgelopen weken is er op be de definitieve ranglijst. Senna bleef stuurlijk niveau een complete reor- al vijf keer zonder punten, waar- ganisatie doorgevoerd. De resulta- door de Braziliaan zich geen enkele ten werden er niet beter van. Tech- uitglijder meer kan veroorloven. nisch directeur Frank Dernie, die In Spa was de Braziliaan, nadat de wagen ontwierp, verklaarde: „Ik de wedstrijd door de enorme regen- weet niet of Lotus in het verleden val een half uur werd uitgesteld, ooit de kwalificatie heeft gemist. Ik niet te verslaan. De wereldkam- kan me zelfs de resultaten van de pioen, gestart van pole-position, vorige race niet herinneren. Ik weet leidde van start tot finish. In de re- alleen, dat BRNO (ANP) Hans Spaan heeft zijn titelaspiraties een jaartje moeten opschuiven. De 30-jarige Noordhollander had gisteren in de Grote Prijs van Tsjechoslowakije nog een kleine kans op de we reldtitel in de 125cc-klasse, maar moest zich op het circuit in Brno neerleggen bij de suprematie van de elf jaar jongere Alex Crivillé. gensluier achter de McLaren- reur vochten Prost, geen liefhebber van nat weer, en Mansell om de tweede plaats. Het verschil tussen het tweetal bedroeg in de beginfase twintig se conden. Acht ronden voor het einde had de Brit, wiens teamgenoot Ber ger voor de elfde keer in successie niet in de uitslag voorkwam, de De Braziliaanse wereldkampioen Ayrton Senna leidt het deelnemersveld op dit moment grote op het spekgladde circuit van Francorchamps. Hij wordt op de hielen geze- problemen hebben." ten door concurrent Alain Prost. (fotoANP) Kanovaarster emigreert voor huwelijk Geen punten voor John van den Berk ANGREAU (ANP) - John van den Berk heeft de strijd om de wereldti tel motorcross in de 250cc-klasse matig afgesloten. In de Grand Prix van België, op het circuit in Ang- reau, voegde de Nederlander geen punten aan zijn totaal toe. De ont troonde titelhouder had veel last van een enkelblessure en hield het in de eerste manche na zes ronden definitief voor gezien. Van den Berk eindigde in het eindklassement op de derde plaats, ruim achter wereld kampioen Jean-Mich'el Bayle en zijn Finse teamgenoot Pekka Veh- konen. Trampas Parker heeft zijn spon sor KTM de eerste wereldtitel in de 125cc-klasse bezorgd. De Ameri kaan had daarvoor in de Franse Grand Prix voldoende aan de twee de plaats in de eerste manche. De Italiaan Alessandro Puzar had niets aan zijn overwinningen in beide manches. Edwin Evertsen werd na het wegvallen van de geblesseerde Dave Strijbos de beste Nederlander PLOVDIV (ANP) - Nederland ver liest zijn beste kanovaarster. Anne- marie Cox was met de zesde plaats in de finale van de 500 meter de bes te Nederlandse deelneemster bij de wereldtitelstrijd in Plovdiv. In ok tober hoopt ze zich te verenigen met haar Australische vriend Steve Wood, een voormalig Olympisch vaarder. Ze emigreert, waarna het zeer de vraag is of Cox voor Neder land blijft uitkomen. „Jammer", zucht bondscoach Jaro Boubin als het vertrek van de bronzen medaille-winnares van Se oul ter sprake komt. „Maar ja, ze houden van elkaar", berust hij. Cox zelf: „Het is een nieuwe uit daging. Ik ga een nieuw leven op bouwen, proberen werk te vinden." Cox blijft kanoën, de vraag i£ alleen voor welk land. Boubin hoopt stille tjes dat ze voor de Nederlandse ploeg zal kiezen. De 23-jarige Roer- mondse is daar nog niet zo zeker van. „Ik mag ook voor Australië gaan varen. Misschien is dat wel veel makkelijker, zoals het ook veel makkelijker is om daar een sponsor te vinden." In oktober stapt de vroe gere partner van Annemiek Derckx op het vliegtuig. Zij hoopt dat het diploma fysiotherapie in haar kof fer zit. Ze hoopt dat in september te Onder welke vlag ze ook zal ped delen in de toekomst, in ieder geval valt de K2-combinatie met Nicole Bulk al weer uit elkaar. Het koppel was begin dit jaar samengesteld, na het stoppen van Derckx. „Jammer voor Nicole", weet Cox. „Ze zal al leen verder moeten." Cox kwam spelenderwijs tot haar prestatie. Vanwege haar studie en stages heeft ze dit jaar weinig ge traind. „Ik zag dit toernooi eigenlijk niet zo zitten", stelt ze achteraf. „Bo vendien zitten we in een na-Olym pisch jaar. Achteraf is het honderd percent meegevallen. Ik heb in de week voor het WK heel specifiek op de 500 meter getraind." Met succes. In de finale van zaterdag, gewonnen door de Oostduitse Borchert, hield ze zelfs de Roemeense Niculae en Koban uit Hongarije achter zich. De inwoners van Limburg waren toch de besten van de zes hoofden tellen de Nederlandse ploeg. Mark Weij- zen was de voortrekker bij de man nen. Vanwege pech zag de Maast richtenaar gisteren een goede klas sering in de 10.000 meter verloren gaan. Tijdens de wedstrijd, waarin niet over gescheiden banen maar om boeien werd gevaren, botste Weij- zen tegen een Engelsman raakte de punt van de boot kwijt, terwijl hij in de kopgroep lag. Weij- zen viel door het incident terug naar de tweede groep en was in de sprint voor de achtste plaats kansloos door het defect aan zijn boot. Zo eindigde hij als twaalfde. Voor de rest was het Nederlandse optreden als verwacht. Soms een halve finale, soms uitschakeling in de herkansing. Jean-Paul Sits, Ni cole Bulk, de broer Eric en Ronald Pel. Ze presteerden naar hun inter nationaal gezien geringe vermogen. De gebroeders stapten tijdens de 5.000 meter uit. Ronald had al een tijdje last van buikloop. Boubin wil in de toekomst komen tot betere begeleiding en meer mo gelijkheden voor de vaarders. Vol gens hem moet de bond zich in spannen sponsors te vinden, zodat ze ook in de winter goed kunnen trainen. In het najaar levert de top sportcoördinator bij het bestuur een voorbereidingsplan in, dat moet leiden tot een gedegen voor bereiding op het volgende WK in Polen. „Ik richt me maar op een stuk of zes goede junioren die we hebben. Het is te hopen dat zij bij onze top kunnen aanpikken, want die is veel te smal", aldus de wat sombere Boubin. De Spanjaard stelde het kampioen schap zeker door de laatste Grand Prix te winnen en werd daarmee de jongste titelhouder in de soloklasse. Spaan moest zich tevreden stellen met de tweede plaats, die hem ook in het eindklassement van het we reldkampioenschap restte. Spaan wist dat alleen een wonder hem nog op de troon kon brengen. Crivillé bezat echter de koelbloed igheid om het seizoen succesvol af te sluiten. De 19-jarige Spanjaard, rijdend voor het kleine merk JJ Co- bas, moest in Brno op de zesde plaats finishen. Risico's nemen was uit den boze. Toch ging Crivillé voluit. Zeven ronden liet hij Spaan het veld aanvoeren. Het duo kon geen scheiding forceren. Gianola, Taka- da, Prein, Unemoto, Martinez en Scott bleven in het spoor van de twee beste 125cc-coureurs. De ge vaarlijke drukte was voor Crivillé aanleiding de gaskraan helemaal open te draaien. Spaan, die al veel van zijn banden had gevergd, kon het jonge talent niet meer volgen. „In de Grand Prix van Zweden wa ren we er niet in geslaagd de vering juist af te stellen. Daar hadden we nu opnieuw problemen mee", ver klaarde de achtvoudig Nederlands kampioen. De Castncummer viel zelfs terug naar de vijfde plaats. Prein, Gianola en Tadaka passeerden de nummer drie van het wereldkampioenschap van vorig seizoen. De 200.000 kij kers zagen daarna een enerverend spelletje om de tweede plaats, dat in de slotfase toch nog redelijk een voudig door Spaan werd gewon- Lawson Egbert Streuer en Geral de Haas hebben de Britse combinatie Web ster/Hewitt niet van de tweede op eenvolgende wereldtitel in de zij- spanklasse kunnen afhouden. Het Nederlandse duo ging tot het uiter ste. De zege was echter niet vol doende. De Britten finishten als derde en stelden daarmee hun titel veilig. Streuer mag volgend seizoen met nummer twee op zijn machine rondrijden. Eddie Lawson heeft Honda zo goed als zeker aan de wereldtitel in de 500cc-klasse geholpen. De Ame rikaanse coureur, afgelopen seizoen door de Japanse fabrikant voor een gigantisch salaris bij rivaal Yamaha weggehaald, finishte gisteren als chterK* Schwantz. Wayne Rainey, de enige serieuze concurrent van Lawson, scoorde door zijn derde plaats twee punten minder dan de klassements- leider. Rainey moet op 17 septem ber in Goiama tijdens de Grote Prijs van Brazilië 15,5 punten goedma ken om wereldkampioen te wor den. Een bijna hopeloze opdracht. Lawson moet op het Braziliaanse circuit elfde worden om zijn vierde mondiale kampioenschap binnen te halen. In Brno nam hij geen risico's om Schwantz van de zege af te hou den. „Met de wereldtitel binnen handbereik ga ik geen rare dingen uithalen. Daarnaast had ik proble men met de wegligging", zei de 31- jarige Amerikaan. Jan Jansen palet zege op 800 meter LEIDEN Het afgelopen weekein de waren verscheidene streekatle- ten actief tijdens de open Rotter damse kampioenschappen. Jan Jansen van De Bataven uit Leiden, was zaterdag de sterkste atleet bij de mannen op de 800 meter. Hij deed het 'rustig aan' en volstond met een tijd van 1.56,3. De andere Leidse vereniging AV Holland was met een groter aantal atleten verte genwoordigd. Yvonne van Dorp won haar serie bij de vrouwen op de 400 meter in een tijd van 55,44. Bij het inlopen voor de finale ging haar knieblessure weer opspelen, waar na de Leidse van verdere deelname af zag. B-junior Marco Kortleever had een druk programma af te wer ken. Zaterdag liep hij een goede 400 meter in 52,01 en pakte daarmee het brons. Zondag reikte hij bij het hinkstapspringen tot 12.57 meter en een eerste plaats. De 200 meter liep de Leidenaar in 23,85 (vijfde). Zijn broer Wilmar (A-junior) was in de zelfde race iets sneller en werd vier de in een tijd van 23.63. Op de 100 meter snelde hij naar de derde plaats in een tijd van 11,51. Menno Jansen was goed op dreef op de 800 meter en greep het zilver bij de jon gens (2.02,3) Frank van Wijngaarden van AV Rijnsoever uit Katwijk liep giste ren in Oud-Beijerland de 10 Engelse mijl in 52.28 en werd daarmee twee-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17