Schrik zit er nog steeds in bij PSV Feyenoord kan niet verder meer zakken Roda neemt leiding over van RKC Ajax kan 'makkie' MW wel gebruiken UEFA is tegen voetbalpasjes Ploeg is hekkesluiter na verlies bij Haarlem Winst (1-1) bij NEC verbloemt niks Romario moet zich snel melden in Eindhoven Kasparov leidt met Karpov Wielrenner Van Goossen in leiderstrui Meer doping in aanloop naar Seoul MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 15 Fikse zege Amsterdammers: 5-0 AMSTERDAM (ANP) - De junioren van Ajax hebben in het tempo van veteranen MVV aan de kant geschoven, 5-0. Van een show was gistermiddag in de Amsterdamse De Meer geen sprake. De indivi duele klasse en de 'befaamde' Amsterdamse momenten waren voldoende om uit te halen tegen de Limburgers, die na de eerste minuut nergens in geloofden. Na drie achtereenvolgende nederla gen (Sparta, Nacional de Montevideo en Valencia) was een 'mak kie' precies wat Ajax nodig had. Het seizoen gaat na de wedstrijd te- gen MVV beginnen voor de ploeg in opbouw van trainer Beenhakker. Met de (uit) wedstrijden tegen FC Twente. PSV en Austria Wien op het programma, zal de onervaren formatie voor het eerst serieus op de proef worden gesteld. ,,Waar we staan? Ik weet het nog niet", zei Beenhakker. „Ik heb gezien dat het met Wouters en Larsson beter gaat, dat er vandaag gedisciplineerder is gevoetbald dan vorige week. Maar verder moet ook ik afwachten". Ajax speelde gisteren beter dan een week eerder tegen Sparta, dat in Amsterdam verrassend met 2-1 won. Afgezien van de door Been hakker aangehaalde lichtpuntjes^ duidde echter niets op een impone rende vorm. Opnieuw speelde Ajax te traag. Beenhakker: „Het is blijk baar nog een probleem 90 minuten lang snel, geconcentreerd en scherp LONDEN (Reuter) - De UEFA heeft zich uitgesproken tegen het stelsel met voetbalpasjes in Engeland. De invoering van een systeem met identiteits-kaarten voor supporters is bedoeld om het 'hooliganisme' uit te bannen en de weg naar toelating van Engelse clubs in de Europese, toernooien te openen. Secretaris-generaal Gerd Aigner van de UEFA zei dat het plan van de Britse regering, dat supporters die een stadion willen bezoeken ver plicht stelt een identiteitspas op zak te hebben, niet werkt en daarom niet ondersteund zal worden door de Europese voetbalorganisatie. „Een van de meest verontrusten de aspecten van het Engelse voetbal is. dat je een tijd buiten het stadion moet wachten voordat je naar bin nen kunt", aldus Aigner in een vraaggesprek met de zondagskrant The Mail. „Identiteitspasjes zullen de situatie juist verergeren en meer problemen veroorzaken." te spelen. We kunnen het initiatief niet de hele wedstrijd vasthouden. Daar moet aan worden gewerkt". Opening Desondanks slaagde MVV er niet in voor een echt duel te zorgen. De Maastrichtenaren kwamen niet veel verder dan een leuk openingskwar tiertje. Het geblesseerd uitvallen van aanspeelpunt Francois brak het verzet. De openingstreffer na ne gentien minuten van Winter, de bes te man van Ajax, deed de rest voor de thuisclub. Van het overige deel van de eerste helft maakte de Am sterdamse ploeg een verplicht num mer. Slechts Ronald de Boer zorgde voor een opleving, door de tweede treffer in te schieten. Dezelfde speler nam na de rust ook nummer vier en vijf - uit een strafschop - voor zijn rekening, na dat Fischer voor de derde had gete kend. De trefzekere uithaal was één van de laatste acties van de Hon gaar. Kohn, wegens de zaterdagse trip van Beenhakker naar Europa Cup-tegenstander Austria Wien ver antwoordelijk voor de coaching, haalde de vervanger van Pettersson na 65 minuten naar de kant. Kohn: „Hij had commentaar op een aan wijzing van mij. Ik verstond er weliswaar niets van, maar zoiets pik ik van geen enkele speler". Kohn prees het werk van Beenhakker tij dens het toernooi in Spanje, waar Ajax eerder in de week twee keer had verloren. „Leo heeft veel met de jongens gepraat. Dat was nodig na de nederlaag tegen Sparta. De disci pline was dit keer wel goed. We zijn de controle op de wedstrijd niet kwijtgeraakt". Zweers stopt ermee DOETINCHEM (GPD) - Ben Zweers stopt definitief bij De Graaf schap. Nadat de Rhedenaar vorige week afstand had genomen van het trainerschap, toen de selectie het vertrouwen in hem opzegde, be sloot hij gisteren ook zijn werk zaamheden als technisch-manager te beëindigen. HAARLEM (GPD) De sportieve prestaties van Feijenoord hebben dit weekeinde een dramatisch dieptepunt bereikt. De Rotterdamse club is door de 3-1-nederlaag tegen Haarlem voor het eerst sinds mensenheugenis op de laatste plaats in de eredivisie beland. Pun Verbeek zegt Trieste dagen voor de rood-witte aanhang in Rotterdam-Zuid. Maar nog triester is de constatering dat op korte termijn geen oplossing voor de vele problemen van Pim Verbeek voorhanden lijkt. Feijen oord is zo diep in de afgrond gestort dat niemand op dit moment in staat is aan te geven hoe er overeind ge klauterd moet worden, laat staan hoe er naar de top kan worden te ruggekeerd. Het verval van een club met een roemrijk verleden gaat meestal ge paard met leedvermaak en cynis me. Dat bleek bijvoorbeeld uit de woorden van Haarlem-trainer Theo Verlangen, ooit werkzaam in de Kuip. Met zijn ploeg had hij tot voor dit weekeinde nog minder gepres teerd dan Feijenoord. „Ons uit gangspunt was desondanks de Feij- enoord-spelers nog dieper in de put te drukken dan dat ze al zaten. Dat was onze grote motivatie", zo zou Verlangen na afloop zonder een greintje respect voor de tegenstan der verkondigen. Hoewel een complex van facto ren ten grondslag ligt aan het falen van de Rotterdamse club, zijn enke le oorzaken wel aanwijsbaar. Behal ve de overvolle ziekenboeg Met god, Roth, De Wolf, Wasiman, Van der Plas en Van Geel bezit Feijen oord een selectie die op dit moment hoofdzakelijk bestaat uit spelers die mentaal volledig kapot zijn. Angst Door de hoofden van Verbeeks vol gelingen spookt louter angst om te verliezen en daardoor nog verder af te glijden. De kleine Jan Mulder be gon dit seizoen barstens vol ambitie en zelfvertrouwen aan een avontuur in de Kuip, maar is na drie faalbeur- ten al geen schijntje meer van de brutale verdediger die hij behoort te zijn. Paul Nortan wordt langzamer hand de schlemiel van het elftal, omdat hij werkelijk elke wedstrijd een voor zijn ploeg fatale fout be gaat. Regi Blinker was in de aan loop naar dit seizoen de revelatie van Feijenoord. ziet zijn vorm ech ter hard achteruit hollen en kan zijn geslaagde acties tegen Haarlem op de vinger van één hand tellen. Daarnaast is er op het veld een schromelijk gebrek aan communi catie en organisatie. Op het moment dat gisteren de gelijkmaker Piet Keur had Feijenoord na een fraaie voorzet van Jozsef Kiprich aan de DEN HAAG (ANP) - In het eerste weekeinde met een volledig pro gramma van negen duels in de eredivisie heeft Roda JC de lei ding overgenomen van RKC. In het rechtstreekse duel bleven de Limburgers in het gemeentelijk sportpark van Kerkrade met ge mak de baas over de club van top scorer André Hoekstra: 3-0. Roda JC had RKC, en met na me Hoekstra (in vier wedstrijden goed voor zes treffers) in de tang. De ploeg van Jan Reker nam al in de twaalfde minuut door Groe nendijk de leiding. Kort voor rust maakte Van Loen er 2-0 van. RKC ging na de hervatting pas wat aan vallender spelen, zonder dat dit overigens bij doelman Smits, die acht minuten voor tijd door Bole- sta werd vervangen, succes ople verde. In de slotminuut maakte Van Loen er zelfs nog 3-0 van. FC Utrecht verzuimde de eer ste plaats in handen te nemen door bij BW Den Bosch teleur stellend met 0-2 te verliezen. Het betekende het eerste puntenver lies voor de Utrechters en de eer ste winstpunten voor de Braban ders. Van der Hoeven en Van Duren scoorden in het laatste half uur. FC Den Haag bracht FC Twen te de eerste nederlaag toe (3-1). De Twentenaren zakten meteen be hoorlijk op de ranglijst omdat ze na drie gelijke spelen ook nog zonder winst zijn. Al na 22 minu ten stonden de Hagenaars met 3-0 voor door Otto (2) en Van der Laan. Alleen Nielsen wist na rust iets terug te doen. Willem II haalde op eigen veld uit tegen Volendam. Aan de zege van 5-1 werkten mee De Roode (2), Brood, Broeken en Van de Ven. Zwarthoed had de bezoe kers notabene al in de derde mi nuut de leiding gegeven. Er vie len maar liefst vijf gele kaarten. In twee wedstrijden werd het evenwicht niet verbroken. Sparta an Vitesse hielden elkaar in Rot terdam in evenwicht (1-1), FC Groningen en Fortuna kwamen in het hoge noorden niet tot sco- Eerste divisie Heerenveen heeft de eerste prijs in de eerste divisie te pakken. De Friezen wonnen met 2-0 van con current SW en kregen als belo ning de eerste periodetitel met negen punten uit vijf wedstrij den. De Schiedammers zwichtten voor ruim 10.000 toeschouwers pas in het laatste kwartier. Toen kreeg Van Dijk het op zijn heup en. De invaller scoorde twee keer. Vier bezoekende clubs kwa men in de negen duels tot winst: SC Cambuur, Heracles, Go Ahead Eagles en DS'79. Voor SC Cambuur betekende dat de eerste winst in dit seizoen. Wel werd de zege bezoedeld door de rode kaart, die scheidsrechter Kuyten de Fries Koopman op de Wage- ningse Berg voorhield we'gens het slaan van een tegenstander. Helmond Sport verloor voor de vijfde achtereenvolgende maal, dit keer thuis met 1-2 tegen Go Ahead Eagles. NIJMEGEN (GPD) Al te veel vreugde zal de 1-4 overwinning van PSV bij NEC de ver antwoordelijken niet bezorgd hebben. Te lang moesten de coaches Hiddink en Dorjee daarvoor toezien hoe de beneden-modale promovendus uit De Goffert de landskampioen het leven zuur maakte. Een uur lang zat het duo op hun stoel te draaien en wist niet uit de ellende, die nu al verschillende wedstrijden duurt, te komen. NEC zelf moest voor verlich ting zorgen. Op het moment dat de spelers van trainer Leen Looyeri van vermoeidheid over de eigen benen struikelden, kwam PSV overeind om toe te slaan. De toch nog grote overwinning kon de problematiek echter niet ver bloemen. De concessies die aan PSV-kant met het oog op de ont moeting in Nijmegen waren ge daan. zijn een kampioen onwaardig. Met zeven puur verdedigend in gestelde spelers in de opstelling is voor Hiddink momenteel het hemd kennelijk ook nader dan de rok. Vrijwel alle creativiteit was uit de ploeg gebannen, want na het falen in de toernooien van Mechelen en La Coruna en de misstap tegen Roda JC kon er absoluut geen slip pertje meer bij. "Die wedstrijd te gen Roda JC zat er nog in bij de spe lers", verklaarde Hiddink dan ook het miserabele PSV-uurtje. Dat die twijfel er niet alleen bij de spelers ingezeten moet hebben was van de opstelling af te lezen. Veiligheid gold voor alles en de risicofactor was zo klein mogelijk gehouden.... tegen NEC. Lef De thuisploeg deed z'n best maar NIJMEGEN/RIO (ANP) - PSV heeft Romario gisteren gesom meerd meteen naar Nederland te komen. Volgens de landskam pioen dient de spits zich begirrde- ze week in Eindhoven te melden. De Braziliaanse aanvaller kreeg vanwege een tegen Chili ontvan gen rode kaart twee wedstrijden extra schorsing. Hij kan daardoor niet meedoen in de beslissende kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap van Brazi lië tegen Chili op 3 september. De eis van PSV zorgt waar schijnlijk niet voor veel proble men. De Braziliaanse bond ont hief de speler zaterdag van zijn verplichtingen voor de nationale ploeg. De bestuurders willen hem laten gaan. onder voorwaarde dat hij 45 dagen voor de eindronde van de wereldtitelstrijd beschik baar is. De bond is overigens in beroep gegaan tegen de schor sing. in aanmerking te blijven komen voor de selectie. Vrijdag, toen hij tijdens de training hoorde van het voor hem slechte nieuws, zakte hij door de knieën en begon lang uit op de grasmat te huilen. „Dit is de grootste teleurstelling uit mijn leven. Ik ben gefrustreerd, moe deloos en troosteloos", snotterde hij. miste kwalitatief veel te veel om het PSV echt moeilijk te maken. Waar het de equipe van Leen Looyen vooral aan ontbrak waren de lef en het vermogen om de twijfelende te genstander het vuur aan de schenen te leggen. Slechts één korte opris ping (de gelijkmaker van Cees Lok) was onvoldoende om voor het feest te zorgen, waarvoor het merendeel van de veertienduizend toeschou wers was gekomen. "Een uur lang hebben we gezorgd dat het een echte wedstrijd was", vond Leen Looyen. "We hebben binnen onze mogelijkheden ge speeld. Na dat uur waren we suf en kapot. De spelers bezaten toen niet meer de fysieke en mentale veer kracht om PSV te weerstaan". De Eindhovenaren buitten de kortade migheid van NEC perfect uit. Bin nen acht minuten hadden Wim Kieft (2x) en Gerald Vanenburg de 1-1 gelijke stand - Flemming Povl- sen tekende voor de openingstref fer - omgebogen in een fikse over winning. Een zege die groter had kunnen uitvallen. Omdat doelman Brookhuis echter geen slachtoffer werd van de totale NEC-aftakeling, kon deze een ware afstraffing voor komen. Weifelend "De ploeg heeft niet de vastheid van verleden jaar", verontschuldigde Hiddink het weifelende optreden van zijn manschappen. "Je wilt honderd procent scherpte in je ver dediging, maar die is er nog niet. Bovendien heb je een paar opties met betrekking tot de bezetting van het centrum. We zijn daar nog niet uit. Ivan Nielsen bijvoorbeeld is nog niet helemaal fit". En spelers als Chovanec en Boerebach lijken voorlopig hun kansen te hebben CUll£. Willem II en Roda JC kostten. Hid dink trachtte met de selectie van Hans van Breukelen (hersteld van zijn hand-blessure) en Ivan Nielsen, die voor het eerst sinds begin vorig seizoen weer een competitiewed strijd speelde, zijn ploeg van een sterke ruggegraat te voorzien. Van Breukelens eerste echte balcontact was na bijna een half uur, toen hij Loks inzet uit het net moest rapen. Slimheid "Dat gebeurde weer na een spelher vatting", herinnerde Hiddink zich. "En het zijn voornamelijk die dode momenten waarin onze aandacht verslapt. Daar moeten we nog meer op bedacht zijn. De spelers moeten de slimheid hebben dergelijke situ aties te verlangzamen, zodat we niet stppHn vprrast wnrHpn" HiHrlmt, doelde op taferelen als het 'muurtje' niet op de juiste afstand, bal weg trappen en dat soort zaken. Als PSV dergelijke voetbaloneigenlijke za ken tegen NEC al in praktijk moet brengen zegt dat een hoop over de miserabele start in dit seizoen. En dan te bedenken dat de echte pro blemen voor Guus Hiddink nog moeten komen. De komende we ken staat er onder andere Ajax en Europees voetbal op het program ma. Bovendien zullen dan ook met betrekking tot de hoofdmacht en kele knopen doorgehakt moeten worden, als de buitenlanders Ka- lusha en Romario zich weer present melden. Of als Edward Linskens en Jerry de Jong nog nadrukkelijker de opvolging van Sören Lerby en Eric Gerets opeisen. FRFiP fiOFHACKT SKELLEFTEA (Rtr//DPA) - We reldkampioen Gari Kasparov en Anatoli Karpov hebben samen de leiding bij het laatste wereldbeker toernooi schaken ih het Zweedse Skelleftea. Karpov maakte zaterdag zijn ach terstand van een half punt goed door in de tiende ronde met wit te winnen van de Joegoslavische grootmeester Nikolic. Kasparov speelde gelijk tegen Nunn. In de elfde ronde van gisteren stelden Karpov en Kasparov bei den met zwart) zich na 23 zetten te gen respectievelijk Viktor Kortjs- noi en Jaan Ehlvest tevreden met remise. Met zeven punten uit elf partijen worden zij op een half punt gevolgd door de Brit Nigel Short. Deze heeft 6 1//2 pnt en een afgebro- ken partij tegen Lajos Portisch. Succes voor roeiers tijdens Universiade DUISBURG (ANP) - Nederland heeft gisteren tijdens de Universia de zijn eerste succes behaald. Op de Wedau-baan in Duisburg eindigde de vier met stuurman, een Laga-Ne- reus-combinatie, als derde. Roemenië, dat het kwartet voor het toernooi om het wereldkam pioenschap in Bied had afgevaar digd, behaalde de studententitel. Westduitsland werd tweede. Jeroen Aris, Chris van Boetzelaer, Fred Heijlink en Peter Lubbert vormden het Nederlandse viertal; stuurman was Jeroen Duyster. LEIDEN Aloysius van Goossen heeft de leiderstrui veroverd in het Twee Waarden-klassement. Door een tweede plaats in Oudewater, be machtigd in de eindsprint van een kopgroep van zes, klom de Swift- /Casba-renner zaterdag naar de eer ste plaats in het klassement, waar voor nog twee wedstrijden moeten worden verreden. Eerder had Goos sen in Haastrecht met een negende plaats zijn eerste punten binnenge haald. Etienne Vergeer doet het goed in een meerdaagse etappewedstrijd in Oostenrijk. De 16-jarige nieuweling werd vijfde in de individuele tijdrit en bemachtigde verder een 18de en een 20ste klassering. Zijn broer Pas cal blesseerde zich zaterdag onge lukkig tijdens de tweedaagse van Steenbergen. Hij reed de koers nog wel uit, maar zijn blessure verhin derde hem om gisteren weer op de fiets te stappen. leiding geholpen werd gescoord, leek het alsof alle afspraken over tactiek overboord werden gegooid en ieder voor zich trachtte te redden wat er te redden viel. Kwaliteit Pim Verbeek wenst zich niet te ver schuilen achter de blessuregolf die zijn elftal getroffen heeft. Hij is te recht van mening dat Feijenoord met (ex-)internationals als Hiele, Troost, Lokhoff, Smolarek en Kiprich en ervaren spelers als Brands, Heus en Keur aanzienlijk meer kwaliteit herbergt dan Haar lem, dat zich deze zomer slechts ver sterkte mét een handvol amateurs. De grootste frustratie van Pim Verbeek is dat hij bij zijn entree in de Kuip ten koste van alles wilde voorkomen dat de verdediging van Feijenoord weer net zo zou gaan rammelen als vorig seizoen en nu juist daar wekelijks de grootste blunders worden gemaakt. Met het doelsaldo 2 voor en 9 tegen na vier wedstrijden gaat elke trainer voor schut in de eredivisie. Tegen Haarlem kwam Feijenoord gisteren voor het eerst deze compe titie op voorsprong. Tien minuten voor de pauze joeg Piet Keur tegen de oude werkgever 0-1 in de tou wen. De ongekende weelde voor de Rotterdammers duurde precies twee minuten. Uit een vrije trap van Rob Matthaei (Verbeek: „Weer een dood moment") kon Arthur Numan twee keer ongehinderd de bal langs de kansloze Joop Hiele knallen. Blammage Was de gelijkmaker van Haarlem al een blammage voor Feijenoord, dat dankzij goede acties van Wlody Smolarek en Jozsef Kiprich aan de rechterkant op dat moment veel ge vaarlijker was geweest, het tweede Noordhollandse doelpunt deed nog steeds meer stof opwaaien in het Rotterdamse kamp. Rini van Roon kreeg vier minuten na rust alle gele genheid een voorzet van Brian Te vreden in te koppen. Paul Nortan, die van dichtbij had toegekeken kon ten faveure van Dwight Black- son prompt de kleedkamer opzoe ken. Verbeek later: „Ik zie al vier wedstrijden zulke fouten. Er zijn natuurlijk grenzen. Wat Nortan be treft waren die bereikt, daarom heb ik hem gewisseld". Een aantal ingrijpende wijzigin gen in het team Lokhoff vervan gen door Tebbenhoff, Heus naar zijn oude positie van linksback, Mulder in het centrum van de de fensie, Blinker centraal op het mid denveld kon het tij niet doen ke ren. Na een vergeefs offensief op het doel van de uitblinkende Edward Metgod werd Joop Hiele na een pri ma counter door invaller Frank Dikstaal zelfs voor de derde keer verslagen. Lyleniet in team voor Ryder Cup FRANKFURT (Reuter) - Sandy Lyle doet volgende maand niet mee in het golftoernooi om de Ryder Cup. De Schot verzocht coach Tony Jacklin hem niet op te stellen in de Europese ploeg voor de confronta tie tegen Verenigde Staten. Europa is bekerhouder. SAN JU AN (Rtr/AFP) - Niet tien, maar zeker vijftig sporters gebruikten vorig jaar doping in de aanloopperiode naar de Olympische Spelen van Seoul. Dat heeft de voorzitter van de medische commissie van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC), Alexandre Prins de Mero- de afgelopen weekeinde aan de vooravond van de 95e IOC-zit- ting in San Juan (Puerto Rico) verklaard. Dat er desondanks naast Ben Johnson slechts negen deelne mers aan de kaak werden ge steld, heeft volgens Belgische edelman niets te maken met doofpotmanoeuvres. De andere gevallen kwamen aan het licht, toen de meer dan 1100 urinesta- len voor de contra-expertise, die in Seoul waren genomen, aan een nader onderzoek werden onderworpen. Hierbij werd ge bruik gemaakt van een door de Westduitse doping-deskundige Prof. Manfred Donike ontwik kelde methode; het endogene steroiden-profiel. Volgens De Merode gebeurde dat om louter wetenschappelij ke redenen; niet om achteraf strafmaatregelen te kunnen ne men. Bij de tweede analyse ging hem om ongemerkte stalen. "We kennen dus namen noch landen", aldus de Merode.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15