'De spanning is voor de jongens te groot' Rijkaard stuurt Milan naar ruime winst: 3-0 Peloton is blij met afscheid van Longo Beenhakker onder int huk van Austria Chelsea is koploper ©VER DEGRENZEN Amateurs falen bij WK wielrennen Nederlaag voor Bayern M Egypte op weg naar Italië PAGINA 14 MAANDAG 28 AUGUSTUS 19891 CHAMBÊRY (GPD) Jeannie Longo is niet bepaald de meest ge liefde sportvrouw van Frankrijk. Dat zij zaterdag haar laatste wegkoers bekroonde met een vierde regenboogtrui, ontlokte be halve applaus, vooral een zucht van verlichting. De Franse wieler sport vindt Longo eigenlijk maar een kreng. Vorige woensdag liet zij haar tijdrit- genotes in de steek en ploeteren voor nog net een randje brons. Ze was boos. omdat haar man (Patrice Ciprelli) geen trainer van de Fran- caises mocht zijn. En zaterdagoch tend meldde zij zich pas vlak keuken Bocuse kan worden be steld... Maar, gedaan met de ergernis, want: fietsen kan ze. De eerste van de zes rondjes schudde ze een der tigtal 'concurrentes,, van zich af; op de tweede klim van de Montagnole de start bij de ploeg. Madame spe- mochten alleen Maria Canins ciale behandeling; een vedette met landgenote Catherine Marsal nog haar ranke rug gluren. Op weg, vier ronden later de streep bedroeg het verschil Canins heel nare nukken. De rest van de 'kippetjes' was er de top zo verbolgen over, dat het spook van Longo treiterend door de WK- met Marsal (zilver) gesprekken bleef zweven. Om de (brons) 4.05 minuut, geest van Jeannie L. te verjagen werd tenslotte besloten haar naam niet meer te noemen, op straffe van 10 franc (ruim 3 gulden) boete voor iedere overtreding. l'Equipe kon zaterdag vanuit de Nederlandse coulissen melden, dat de boetepot gense, inmiddels zo gevuld was geraakt, dat er voor de complete Franse vrouwenploi Van der Poel wil voorlopig stoppen CHAMBÊRY (GPD) - Adrie van der Poel wil de rest van dit seizoen niet meer fietsen. De Brabander maakte dit voornemen gisteren kenbaar na dat hij als eerste prof het WK-par- cours had verlaten. Dat gebeurde reeds na de eerste de beste ronde. Oorzaak: een hevige krampaanval in beide bovenbenen (achter). „Zoiets is natuurlijk heel slecht voor de moraal," aldus de teleurge stelde Brabander. ,.Ik zie het even niet meer zitten. Ik dacht op de weg terug te zijn en dan krijg je dit weer. Het lijkt me daarom het beste dat er even mee stop en volgend seizoen weer met een schone lei ga begin nen. Ik wil straks geen klassiekers rijden als ik er niets in kan doen. Maar ik zal natuurlijk eerst even moeten overleggen met mijn ploeg leider Walter Godefroot". Dromen „Toen we begonnen stond ze al een meter boven me," vond Agnes Loo- Damveld, 14e op 9.57 'beste' beste Haaksber- zijn gefinished zit wel een hele etage tussen". „Pre- ulde Monique Knol, Olym- lan, „ze doet wij nog niet eens van kunnen dromen". Petra Groen: „Twee klassen beter". Nederlands titelhoudster Leon- tien van Moorsel: „Ze begon zo on beschoft hard! Het is dat wij op de eerste rij stonden, anders waren we er aan de voet van de klim al afge weest". Karin Schuitema: „Ze rijdt vijftig vanuit het vertrek; je kuiten lijken in no-time wel ballonnen". De piepjonge Vanessa van Dijk ver bouwereerd: „Ze klimt met een 16 pignon achter, waar wij amper aan een 19 toe zijn". De enige Nederlandse, die Longo nog heeft teruggezien, was Astrid Donkersloot, bij verrassing ook startgerechtigd, omdat het Olympi sche goud van Knol Nederland een zevende rugnummer opleverde. Maar toen de Almkerkse de Franse TGV ontwaarde, moest ze meteen uit koers: ze was -met een paar an deren - gedubbeld. Na een kilome ter of 65 op 12. km gereden. „Ze rijdt je naar een minderwaardigheids complex". Chambéry betekende, behalve een suprematie ook een dubbel af- CHAMBÉRY (GPD) - Bijkans de hele Nederlandse wielerwereld slaakte vorig jaar een zucht van verlichting, toen bondscoach André Boskamp na het Olympisch echec van Seoul opstapte. Zijn op volger Piet Kuys werd van harte welkom geheten. Eindelijk weer een soepele pragmaticus in plaats van een eigenwijze theoreticus, stelde men vergenoegd vast. Het zou weer crescendo'gaan, luidde alom de verwachting. Nu het wereldkampioenschap in Chambéry erop zit en de eerste ter mijn van Kuys is verstreken, moet worden vastgesteld dat Kuys er niet in geslaagd is onze amateurs uit het internationale dal te halen. In de historische hoofdstad van de Savoie kwam Nederland er totaal niet aan te pas bij het verdelen van de prijzen. De 'manpen van Kuys' waren ge heel en al uitgepierd toen de Pool Joachim Halupczok (21) in de slot- kilometers een onweerstaanbare rush naar de regenboogtrui inzette. „Allemaal opgeblazen," verklaarde Kuys het falen van zijn sextet. En hij gaf ook aan waar hem de kneep zat. „De spanning is voor de jongens te groot geweest. Dat komt omdat ze voor de eerste keer zo'n WK re den". Om vervolgens vast te stellen dat zijn renners nog niet rijp zijn voor een overstap naar de profs. „Als je echt goed bent, moet je on der spanning kunnen presteren. Dat tekent nou juist de beste sport- scheid. 'Grootmoeder' Maria Canins (41 inmiddels) reed haar laatste WK, ook Longo bergt de wegfiets op. Ze vertrekt volgende maand voor de 'finishing touch' naar Colombia en Mexico voor een verbetering van haar eigen wereld uurrecord. Het staat op 44.718, ze wil de teller boven de 45 km/u laten stoppen en het allerliefst boven het legendarische Vigorelli-record van Fauto Coppi. 45.848 m/u. Longo en stoppen. Hoe groot in getal haar tegenstandsters ook zijn - ze zullen Jeannie L. nog i regenboogtruien in de kast, waar van 4 op de weg en 3 alleen al deze WK (puntenkoers, achtervolging, weg)en 3 Tours de France,, legio we reldrecords en nog meer Franse ti tels. Alleen dat ene ontbreekt: Olym pisch goud. Vorige Spelen was ze door een val op het WK niet in top vorm, in '84 stuiterde ze op een ver velend moment tegen de grond. We zien haar nog wel terug in Barcelo na 1992Nu zeg ik nee. Eerst een gezin. Maar er kan in drie jaar tijd natuurlijk veel veranderen..". PETER OUWERKERK Supergevoel Martin Kokkelkoren was een van Nederlandse coureurs die (vooraf) dacht dat hij de hele wereld wel aan kon. Kuys: „Hij zei tegen me dat-ie zeker wist dat hij bij de eerste vijf tien zou rijden, zo super voelde hij zich". Na zes ronden van ruim twaalf kilometer moest worden vastgesteld dat de Noordwijkerhou- ter niet die berekracht had die hij zichzelf had toegedicht. Hij was op dat moment in geen velden of we gen meer te bekennen. Met hem verdwenen Pierre Duin (al na drie omlopen) en Rober van de Vin al l het loodzware Het verst (27ste) reikte nog de Limburger Raymond Meijs, ooit (in 1985) al eens wereldkampioen der junioren. Hij vloog er van meet af aan onbekommerd in. Meijs, een pupil van de ex-topcoureur Jan Hu- gens en in Valkenburg beheerder van een krantenwijk, reed urenlang de longen uit zijn lijf. Geen moeite was hem te veel, geen aanval ging hij uit de weg. Totdat bij hem in het laatste koersuur het licht uitging. „Dat krijg je als je teveel met je krachten smijt," stelde Kuys spijtig vast. „Ik heb wel tien keer geroepen dat-ie het een beetje rustig aan moest doen. Maar ja, zo'n jongen wil zich waarmaken. Hij wil graa'g prof worden en dan moet je je in de kij ker zien te rijden. Dat is hem wel ge lukt". Nadat hij uitgeput op een trottoir band had plaatsgenomen, gaf Meijs volmondig toe zich aan gekken werk te hebben bezondigd. „Dat is altijd met mij het geval, ik kan me nooit inhouden tijdens de koers. Als er geklommen moet worden, pro beer ik altijd op kop te rijden. Ik weet het, eigenlijk moet je zo lang mogelijk wachten in een kampioen schap. Ik ben veel te gretig". Hoewel Meijs met zijn 21 jaar als amateur nog veel kan en moet leren, staat hij op het punt een proflicentie aan te vragen. Het tengere manneke is in beeld bij de TVM-equipe van Cees Priem. Over enkele weken mag hij van op uitnodiging van de Zeeuwse ploegleider al vast twee weekjes proefdraaien in de Tour de l'Avenir. Het advies van Kuys (word de wind Revelatie Eddy Bouwmans gaat volgend jaar ook over naar de 'grote jongens'. De Brabander gold dit seizoen als de re velatie van de vaderlandse ama teurs. Die eervolle kwalificatie heeft hem een contract bij Peter Post (Panasonic) opgeleverd. In Chambéry zou deze Bouwmans wel eens ver kunnen reiken, veronder stelde het oranje-kamp. De wens bleek de vader van de gedachte. Bouwmans bleef, na een veelbelo vend begin, in de malaise steken. Aan koersinzicht ontbrak het hem niet. Keurig hield hij zich lange tijd schuil op de eerste rijen van het pe loton, doorgaans in gezelschap van landskampioen Maarten de Bakker. Zoals ook Joachim Halupczok. afgelopen woensdag al winnaar van een zilveren plak als lid van de rood witte tijdritploeg, dat deed. Waar de Pool, vorig jaar met olympisch zil ver omhangen in de ploegentijdrit, stèeds scherper en bovenal steeds sterker werd en tenslotte niet meer was te houden, bleek de tred van Bouwmans op het (voor hem) mo ment suprème aan hevige slijtage onderhevig. Vandaar dat een po ging om samen met de Oostenrijker Norbert Kostel het front te berei ken, jammerlijk strandde. Bij Den Bakker was het beste er toen even eens al af. Jawel, ook bij hem waren de zenuwen als spelbreker opgetre den. Den Bakker: „Normaal gespro ken gaat bij de spanning weg na het startschot. Dit keer echter niet. Er spookte van alles door mijn hoofd". DICK HEUVELMAN —V:;. s r>-;- 1 Piet den Boer heeft met Giro- ndins Bordeaux de eerste ne derlaag in de Franse competitie geleden. De ploeg van Raymond Goethals ging bij het laag ge plaatste Caen met 0-1 ten onder. Kampioen Marseille speelde 1-1 gelijk bij Racing Pans 1. De doelpunten op de zevende speeldag waren schaars. Tien wedstrijden leverden slechts vijftien treffers op. Montpellier - Eerste verlies voor Bordeaux Lyon en Toulon - Monaco (beide 2-0) waren de hoogste uitslagen. De Nederlanders in Frankrijk scoorden niet. Bordeaux verloor door een treffer van Divert na 57 minu ten, maar is nog altijd leider met elf punten. Paris SG kwam in punten gelijk door met 1-0 te winnen bij het Brest van Van Herpen. De Joegoslaaf Susic had succes. Brest staat nu laatste. Bij Olympique Marseille (1-1 tegen Racing Paris) kon de Uruguayaan Francescoli niet meedoen tegen zijn oude club Racing Paris 1. HAMBURG (DPA) - In de West- duitse voetbalcompetitie leed Bayern München zaterdag de eerste nederlaag. De landskam pioen verloor bij Waldhof Mannheim voor 15.000 enthou siaste toeschouwers verdiend met 0-1. Het doelpunt kwam op naam van Güttler. Het beteken de de eerste overwinning voor Waldhof Mannheim. Eintracht Frankfurt verste vigde de koppositie door een la te zege (2-1) op Uerdingen. Alle doelpunten kwamen in de ener verende slotfase tot stand. Met Werder Bremen, dat bij FC Homburg niet verder kwam dan 1-1, is Eintracht Frankfurt nog steeds ongeslagen. De negen wedstrijden op de zesde speeldag trokken 134.000 toeschouwers, een laagte-record in het nog prille seizoen. Er vie len twee rode kaarten. In het du el (1-1) met Leverkusen verloor het als derde geklasseerde FC Köln naast één punt ook speler Görtz. Invaller Kimmel (Fortu- na Düsseldorf) werd in de ruim verloren wedstrijd (0-3) tegen FC Nürnberg eveneens wegens grof spel van het veld gestuurd. Luzern keldert FC Luzern is gekelderd op de ranglijst van de Zwitserse com petitie. De tegenstander van PSV in de eerste ronde van het Europese toernooi voor lands kampioenen verloor in Genève met 0-1 van Servette. Luzern heeft na negen wedstrijden pas een maal gewonnen, vijf keer gelijk gespeeld en drie keer ver loren. In punten houdt de ploeg van trainer Rausch alleen Wet tingen onder zich. EC-tegenstander Ajax wint met 6-0 Leo Beenhakker is in Wenen getuige geweest van de beste wed strijd van Austria Wien in dit seizoen. De trainer van Ajax bekeek in het Horr-stadion de wedstrijd van de komende Europa Cup-te genstander tegen Admira Wacker. Austria won met 6-0. door binnen veertig minuten 1-0 en 2-0 te laten aantekenen. Een kwar tier voor tijd werd het talent vervan gen door Prosenik. De overige tref fers waren van Ogris (2), Pfeffer en Pleva. Bij Wacker werden Graf en Artner uit het veld gestuurd. Bij terugkomst in Amsterdam zei Beenhakker vooral onder de indruk Het interessantste aspect van Been- hakker's spionage-reis was het de buut van Jewgeni Milewski bij Austria. De speler had in het elftal onder 21 jaar 12 maal gescoord, ge noeg voor het trainersduo Herbert Prohaska en Erich Hof hem in het eerste op te stellen. Milewski be schaamde het vertrouwen niet. CAIRO (Reuter) - De nationale voetbalploeg van Egypte is hard op weg zich voor het eerst sinds 1934 te plaatsen voor de eind ronde van de wereldtitelstrijd. Egypte won zaterdag voor 120.000 toeschouwers in Cairo met 2-0 van Kenya en is daar door zeker van de eerste plaats in de Afrikaanse groep B. Egyp te speelt nu twee duels tegen Al gerije voor een ticket naar Italië. Het duurde 58 minuten voor dat de gastheren de score open den. Dat gebeurde door mid denvelder Hisham Abdel Ras- soul. Vier minuten later zorgde verdediger Rabee Yassin voor de eindstand. Winst voor Ilcast KOPENHAGEN (ANP) - Ikast heeft gisteren de eerste zege in de tweede competitiehelft behaald. De Europa Cup-tegenstander van FC Groningen versloeg Aalborg met 2- 1 De ruststand was 0-0. Thychesen, uit een vrije trap van ruim dertig meter, en Larsen verzorgden de produktie van de thuisclub. Trainer Anders Hust maakte be kend, dat hij zijn contract bij Ikast niet zal uitdienen. De oefenmeester, in het bezit van een verbintenis tot het einde van 1990, heeft besloten aan het einde van de lopende comp- titie op te stappen. te zijn van de kracht van Austria. „Fysiek zijn ze duidelijk beter dan wij. In de kracht schuilt het grootste verschil tussen beide ploegen. Daar zullen we een antwoord op moeten vinden." Volwassen Beenhakker noemde Austria een „volwassen team". De tegenstander van zaterdag, Admira Wacker, was volgens de Amsterdamse trainer machteloos. „Na de snelle ope ningstreffer kreeg Austria erg veel ruimte. Daardoor werd het voetbal len voor de ploeg gemakkelijk. Mijn assistent Pronk is eerder gaan kij ken. Toen verloor Austria van Ra pid. We kunnen nu beide kanten analyseren. Dat is gunstig." In hoeverre Ajax kansrijk is tegen de club uit de Oostenrijkse hoofd stad, kon Beenhakker niet zeggen. „In Europees voetbal gelden andere regels. Ik heb geen flauw idee hoe mijn ploeg zich onder die omstan digheden zal houden. Dat is afwach ten. We zullen het balletje moeten laten rollen en veelvuldig van posi tie wisselen. Maar dat is makkelij ker gezegd dan gedaan." Nacional Dat Ajax eerder in de week in het toernooi van Valencia twee interna tionale duels had verloren, noemde Beenhakker allesbehalve een slecht voorteken. „Met name Nacional de Montevideo is een absolute top club. We hebben een uur goed ge speeld, zelfs voor gestaan, maar ko men op een gegeven moment takti- sche volwassenheid tekort. Tegen Austria zullen we daar voor moeten oppassen." Beenhakker hoopt in de Europe se duels te kunnen beschikken over de verdedigers Verkuyl en Van Wijk, die nu nog onvoldoende fit zijn. Blind is, wegens een schorsing, nien^es^Tikbaa^^^^^^ ROME (Reuter) - De afwezigheid van een deel zijn buitenlandse sterren is zowel AC Milan als Napoli op de openingsdag van de Italiaanse voetbalcompetitie niet fataal geworden. Zonder de geblesseerde Gullit en Van Basten zegevierde AC Milan met 3-0 bij Cesena. Na- poli miste zowel de zich zonder verlof in Argentinië ophoudende Diego Maradona als de in Brazilië wegens internationale verplichtingen opgehouden Careca en Alemao. Het won desondanks met 1-0 in Ascoli. Ex-Feyenoorder Kenneth Monkou (6) in duel namens Chelsea met Dalian Atkinson. Monkou gaat met zijn ploeg aan de leiding in Engeland, (foto ap) De mindere clubs uit Londen staan bovenaan in de hoogste Engelse voet balklasse. Millwall en Chelsea vergaarden na drie wedstrijden meer pun ten dan hun beroemde stadgenoten Arsenal en Tottenham, die punten lie ten liggen. De tien wedstrijden in de hoogste klasse leverden slechts vijf tien doelpunten op. Gezien de 'traditie' dat oud-spelers van Feyenoord elders succes heb ben. staat Kenneth Monkou met nieuwkomer Chelsea op de eerste plaats. Voor ruim 16.000 toeschouwers aan Stamford Bridge werd Sheffield Wed nesday. de enige ploeg zonder punten, met 4-0 verslagen. Het was de hoog ste overwinning van de dag. Bij rust was hetal 3-0 dankzij Roberts, een ei gen doelpunt van Harper en Dixon. McAlister maakte na rust de vierde treffer. Millwall hóudt wat punten betreft gelijke tred. De om zijn supporters be ruchte club hield een record tegen Nottingham Forest in stand door met 1- 0 te winnen. Forest haalde nog nooit twee punten weg aan The Den. Carter scoorde tien minuten voor tijd. De favorieten voor de titel lieten punten liggen. Manchester United ver loor met 0-2 bij Derby County. Het duel aan de Baseball Ground begon drie kwartier te laat, omdat buiten het stadion problemen dreigden door een opstopping van toeschouwers. De doelpunten waren van Goddard en een strafschop van Saunders, international van Wales. Arsenal en Liverpool, de beste teams van vorig jaar, speelden 0-0. Liver pool miste legio kansen bij Luton, maar Kenny Dalglish was een tevreden manager. „Het belangrijkste was dat de inzet van de spelers in orde was." Luton-doelman Chamberlain was uitstekend op dreef bij inzetten van Bar nes en Rush. Een doelpunt van de Welse international Rush werd vanwege buitenspel afgekeurd. John Alaridge schoot in blessuretijd op de lat. Ar senal kwam thuis niet verder dan 0-0 tegen Wimbledon, Tottenham speel- de 1-1 bii Manchester Citv Paul Van het Nederlandse trio in Milaan was alleen Frank Rijkaard fit. Su perfit mag men wel zeggen. De mid denvelder strooide met goede pas ses. De van Fiorentina overgeno men Stefano Borgonovo en Daniele Massaro maakten daaruit de doel punten twee en drie, nadat Giovan ni Stroppa de score had geopend. De doelpuntenmaker was vorig jaar uitgeleend aan tweede divisieclub Monza. Bij het geheel uit Italianen be staande team van Napoli droeg Fer nando de Napoli rugnummer tien; het nummer dat altijd was voorbe houden aan Maradona. De" Napoli kweet zich goed van zijn sturende taak. Uit zijn vrije schop maakte Massimo Crippa in de 24ste minuut het enige doelpunt. Vliegtuig De Argentijn stapt vandaag of mor gen in het vliegtuig dat hem naar Italië moet terugbrengen. Althans, dat heeft zijn agent Guillermo Cop pola van Maradona zaterdag in Buenos Aires gezegd. Daarmee zou dan eindelijk een einde komen aan de klucht die de Argentijn de afgelopen maanden heeft opgevoerd. Sinds zijn vertrek uit Napels, heeft hij nauwelijks con tact gehad met de leiding van Napo li, zijn werkgever. Maradona had het te druk met zijn familie of zat te Hij voelde er weinig voor naar Na pels terug te keren. „Omdat de ge zondheid en veiligheid van mij en mijn familie niet gegarandeerd wordt door het bestuur van Napo li," liet hij deze week opeens weten. Maradona had al 3 augustus acte de presence moeten geven in het trainingskamp van Napoli. Hij had zich dan met de rest van de ploeg kunnen voorbereiden op de dit weekeinde gestarte Italiaanse com petitie. Maar de Argentijn ver scheen niet, zoals hij daarna het be stuur nog twee keer voor niets naar het vliegveld in Rome liet komen. Zonder opgave van reden en pas op het laatste moment, annuleerde hij zijn terugreis naar Italië. Nukken Napoli liet eerder doorschemeren de nukken van de aanvoerder beu te zijn. De Argentijn werd te kennen gegeven dat hij zijn contract, dat loopt 1993, hoort na te komen. Zo niet, dan zou de Italiaanse club actie onder nemen om Maradona ge schorst te krijgen voor de eindron de van de wereldtitelstrijd, volgend jaar in Italië. De Argentijn voorkwam die reac tie, maar zal zich bij (een eventuele) aankomst in Napels zowel dienen te verantwoorden bij het bestuur, dat hem een boete wil opleggen, als bij de spelers en supporters. Een en- quete wees uit dat van de laatste groep nog slechts 48 procent ver trouwen heeft in de Argentijn. Verdediging Internazionale begon de verdedi- ging van de titel met een overwin ning van 2-1 thuis tegen het gepro moveerde Cremonese. De Westduit- se international Lothar Matthaus ontbrak als gevolg van een op de laatste dag van het vorige seizoen gekregen rode kaart. Luigi Gualco, verdediger van Cremonese, schoot in de 63ste mi nuut in eigen doel. De tweede tref fer kwam voort uit een door Andre as Brehme genomen strafschop. Met nog één minuut te gaan werden twee spelers van Cremonese, onder wie de doelman Michelangelo Ram- pulla uit het veld gestuurd. Sampdoria, verliezend finalist in de eindstrijd van de Europa Cup voor bekerwinnaars, begon met een zege van 2-0 in Lazio. Het tweede doelpunt kwam van de Italiaanse international Gianlucca Vialli. Ju- ventus ondervond weinig steun van het Sovjetrussische duo Serge Alei- nikov en Alexander Zavarov en werd thuis door Bologna op 1-1 ge houden. De afwezigheid van vele buiten landse sterren bleek uit de produk tie. Van de zeventien treffers op de openingsdag werden er vijftien ge maakt door in eigen land gekweekt talent. De nieuwe Italiaanse competitie is een maand eerder begonnen dan normaal en telt twee wedstrijden per week. Dat alles om op tijd ge reed te zijn voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal, dat volgend jaar juni in Italië wordt gehouden. VOETBAL Het voetbalelftal van Algerije is eerste geworden in groep A van het Afrikaanse WK-kwalifica- tietoernooi en heeft zich geplaatst voor de derde ronde. De Algerijnen wonnen vrijdagavond met 1-0 van de Ivoorkust. De winnende treffer werd in de 56ste minuut gemaakt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14