PORT Harlequins drogen ook Kelso af: 35-3 Steven Rooks grijpt net mis SPOoJTV Fraserin selectie van Oranje Ruud Gullit moet rusten Goed werk blijft zonder bekroning Het kan niet op voor Lemond Politie-escorte MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Steuntje in de rug voor DIOK LEIDEN - Bont en blauw en helemaal opgezwollen was het rechteroog van John Jeffrey, maar desalniettemin zag de nummer acht van Kelso en het Schotse nationale team het alle maal toch nog haarscherp. "Daar was dus niets tegen te beginnen", keek de blonde reus, die pas nog met de British Lions door Australië toerde, na afloop terug op de finale van het DIOK-toernooi waarin hij en zijn ploeg flink te grazen waren genomen door The Harle quins: 35-3. "Die gasten waren op alle fronten beter en hebben dit toernooi terecht gewon nen. Dat oog Nee, dat was geen opzet. Ik liep gewoon ergens tegenaan", luidde het laco nieke commentaar van de verliezer. Na Bath dus opnieuw een Engelse winnaar van het internationale eve nement om de Euro Trophy, dat op de finale-dag en ondanks 'angst- gegner' de regen zo'n 1500 toe schouwers trok. Maar de grootste winnaar was toch niet Harlequins, maar hoogstwaarschijnlijk de orga niserende vereniging DIOK zelf. Dat was al zeer content met het be halen van de derde plaats (23-9 winst op de Portugese kampioen CDUL), maar weet zich voor de ko mende jaren bijna zeker in de rug gedekt door hoofdsponsor De Vere nigde Spaarbank. Bij de prijsuitrei- goed uit. Volgende week begint in king liet een vertegenwoordiger Schotland de Borders-competie en van het bedrijf zich althans nadruk- een betere voorbereiding kan je je kelijk in die richting uit. De conti- niet wensen. Ik vind het alleen jam- nuiteit van het toernooi zou daar- mer dat we niet tegen DIOK zelf mee voorlopig gewaarborgd zijn. hebben gespeeld. Ik ben behoorlijk En dat is waar DIOK naar streeft, in- onder de indruk van de club ge- ternationale contacten op langere raakt. Het Hollandse rugby gaat termijn. hard vooruit. Als je alleen op de cij- "Een prima idee", vond ook John fors afgaat'wrong hij zijn gehaven- Jeffrey, die als international en Bri- de gezicht in een soort van grijns, tish Lion heus het een en ander ge- "hebben ze het tegen The Harlquins desondanks ver dit Leidse initia- am dit toernooi heel Het opgezwollen rechteroog van John Jeffrey zit compleet dicht. Geen pro bleem voor hem, hij speelde gewoon door. (foto Loek zuyderduin) beter gedaan dan wij dat deden. Wij verloren met 35-3. Zij maakten vrij dag tenminste nog twaalf punten". Dorp De oorzaak van die toch wat sma lende nederlaag moet volgens Jef frey gezocht worden in het feit dat het Schotse clubrugbv nu eenmaal veel lager aangeslagen moet wor den dan de Engelse equivalent daarvan. "Vergelijk Kelso maar eens met Londen", rekende hij voor. "Ons dorp telt 4000 zielen, dat is alles, daar moet ons team uit wor den gevoed. De meeste Schotse clubs komen uit de dorpen, in Enge land vind je ze voornamelijk in de steden. Wij zijn kampioen, maar als we met Kelso in de Engelse top-di- visie spelen dan winnen we niet één wedstrijd. Ik wist vantevoren dat de Quins voor ons een maatje te groot Opvallend genoeg geldt dat blijk baar niet voor het Schotse nationale team, dat zeker de laatste jaren op beduidend betere resultaten in het Vijflanden-toemooi (Frankrijk, En geland, Ierland, Schotland en Wales) kan terugkijken dan Enge land. "Dat is de spirit die het 'm doet", verklaart de man die net als zijn meeste medespelers een boe renbedrijf in het zuidelijk gelegen Kelso bestiert. "Helemaal goed dui delijk maken kan ik dat niet, maar als wij voor ons land moeten uitko men, dan slaat er een soort van vonk over. Dat is iets aparts, dan groei je een beetje boven jezelf uit. Ja, dat blauwe shirt betekent heel wat voor een Schot". John Jeffrey speelt zo'n veertig wedstrijden per jaar voor zijn club, het district en de nationale ploeg. De afgelopen zomer maakte hij overuren, omdat hij met de British Lions (de beste spelers uit Enge land, Schotland, Ierland en Wales) ruim een maand door Australië toerde. "Ik speelde de midweekse wedstrijden, in totaal vijf van de twaalf. Ja, we hebben het ditmaal heel goed gedaan. Internationale wedstrijden hebben toch iets speci fieks. Dat zijn de krenten in de pap". Europa Cup Jeffrey is dan ook een groot voor stander van'een Europa Cup voor clubteams, een fenomeen dat in het rugby nog niet bestaat en in welke behoefte door DIOK op officieuze wijze een beetje wordt "Vroeger", weet Jeffrey, verschil tussen de toplanden en de rest veel te groot. Maar behalve in Groot Brittanië en Frankrijk wordt er momenteel op het continent be hoorlijk goed gespeeld in Roeme nië, Spanje, Italië, Rusland en in middels ook in Nederland. Van mij mag het hoor, een Europa Cup. Sterker nog, het wordt hoog tijd dat het rugby ook zoiets krijgt. Dat is goed voor het imago van de sport". Van de Engelsen mag dat vast ook. Hun standaard voor het club- rugy ligt, zo bewezen de Harle quins, onverminderd hoog, mis schien wel het hoogste ter wereld. Na DIOK mocht ook Kelso in de fi nale ervaren wat dat betekende. Vooral de driekwartlijn met zijn fantastische opvolging en met aan het hoofd de excellerende Gon Eagles (goed voor drie try's en meteen maar uitgeroepen tot beste man van het toernooi, voor DIOK- aanwinst David John) was een plaag voor de Schotten. Die zelf slechts tweemaal tot bij de vijande lijke achterlijn geraakten, maar bei de malen nog net stuitten op de sterk spelende full-back Stuart Tresher, die voor rust al zijn conver sies en penalty's benutte. Kortom, het was een wat eenzijdige finale, want The Harlequins waren dood eenvoudig té sterk voor Kelso. Troostfinale De, troostfinale tussen DIOK en CDUL was één helft heel aardig, toen het nog niet zo hard regende. Met ten opzichte van vrijdag vijf an dere spelers (Jacco Vermeulen, Fred Gerretzen, Peter Koenen. John Bavelaar en Huub te Veld) in de gelederen tackelde DIOK agres sief en hield de Portugezen continu op eigen helft. Bij balbezit werd ver volgens geprobeerd om winger Da vid John aan het werk te zetten, een opzet die beter slaagde dan vrijdag en die ook prompt zijn rendement opleverde. De supersnelle man uit Trinidad scoorde als dank twee fraaie try's. Diederik Renardel en Dick Altink waren verder attent bij fouten van de Portugezen en met enkele ge mikte trappen van Gottfried Bos, plus een fraaie doorbraak bekroond door Bert Wisse, hield DIOK de te genstander er veel ruimer onder dan vantevoren was gedacht of ge hoopt. Alleen Nuno Tomaz was tweemaal te rap voor de Leidse de fensie. De conclusie van aanvoerder Altink was dan ook positief: "De se lectie is fit en de selectie is ruim. Zo maar vijf anderen erin en het haper de geen moment. Dat is een prettige gedachte voor de toekomst". AD VAN KAAM DEN HAAG (ANP) - Bonds coach Thijs Libregts heeft Henk Fraser opgenomen in de acht tien-koppige selectie voor de vriendschappelijke interland wedstrijd op 6 september tegen Denemarken. Libregts had nog een tweede surprise voor handen. Hij haal de John van 't Schip terug in de selectie van Oranje. De Ajacied verdween vorig seizoen na een reeks slechte prestaties uit de groep. Voor Fraser is het niet de eer ste keer dat hij een Orranje-shirt zal aantrekken. De 23-jarige voorstopper van Roda JC werd al wel eerder geselecteerd voor Jong Oranje. Daarin kwam hij drie keer in actie. In de groep van achttien ont breken de namen van het Mila nese trio Rijkaard, Van Basten en Gullit. De laatste twee tob ben met blessures, maar hadden ook geen vrij gekregen van werkgever AC Milan in verband met competitie-verplichtingen. Naast Van der Schip selec teerde Libregts nog vier spelers van Ajax: Menzo, Roy. Winter en Wouters. Van de buitenlan ders zijn Ronald en Erwin Koeman. Hofkens, Bosman en Rutjes wel beschikbaar. De selectie komt op maandag 4 september in Noordwijk aan Zee bijeen in Huis ter Duin. De voorbereiding aldaar zal be staan uit trainingen en rusten. Selectie Nederland elftal: Menzo. Wouters, Roy. Van 't Schip en Winter (Ajax), Ronald Koeman (Barcelona), Hiele (Feyenoord), Eykelkamp (Gro ningen), Bosman, Envin Koem an en Rutjes (KV Mechelen), Van Aerle, Vanenburg en Kieft (PSV), Fraser en Van Loen (Roda JC). Rutten (FC Twente). MILAAN (ANP) - Het blessure- spook dat het afgelopen jaar rond de persoon van Ruud Gul lit heeft gewaard, is weer terug. Onderzoek in Brussel heeft af gelopen week uitgewezen dat de rechterknie van de Nederlandse voetballer nog steeds niet in or de is. Volgens de Brusselse arts Martens dient de sterspeler van AC Milan minstens zes weken rust te nemen. Na die periode zal de Belgi sche orthopeed het gewricht nogmaals aan een onderzoek onderwerpen. Dan zal er pas een beslissing worden genomen of Gullit voor de derde keer dit jaar een knie-operatie dient te on dergaan. Na de ingreep aan het einde van het afgelopen seizoen, leek Gullit van de pijn in de knie te zijn verlost. Hij hervatte de trai ning, en bleek tot acht dagen ge leden nauwelijks meer proble men te ondervinden. Na een training op maandag, veranderde dat opeens. De knie werd na een inspanning steeds dik, en de pijnklachten namen snel toe. Gullit besloot tot een bezoek aan Brussel, waar Mar tens een naam als knie-specia list heeft opgebouwd. de vo- de besloot tot de rustperiode. Een tweede ingreep op zo korte ter mijn is volgens de arts niet ver antwoord. Over zes weken weet Gullit of ook de rest van de me niscus dient te worden verwij derd. Clubarts Giovanni Monti van AC Milan omschreef de aard van de blessure als volgt: „Ruud Gullit is te vergelijken met een op volle snelheid rijdende auto zonder schokbrekers. Als hij geen negentig kilo woog, zou den de problemen niet zo groot zijn geweest". AC Milan zal de komende we ken ook niet kunnen beschik ken over Marco van Basten. De topscorer van Milan heeft last van een peesschede-ontsteking en zal waarschijnlijk drie weken niet inzetbaar zijn. De beslissing van Martens be tekent tevens dat Gullit de wed strijd van het Nederlands elftal tegen Denemarken (6 septem ber) en waarschijnlijk ook het WK-kwalificatieduel tegen Wales (11 oktober) mist. Mis schien nog meer pijn doet het missen van de wedstrijd van het Kleurrijk elftal tegen een Neder lands elftal, ter nagedachtenis van de slachtoffers van de vlie gramp op Zanderij, 20 septem ber in Rotterdam. CHAMBERY (GPD) Rooks jongen, stel me niet teleur. Ik kan het geld goed gebruiken". Een hartstochtelijke smeekbede van Maarten Ducrot, koud afgestapt, in de Ne derlandse box toen het wereldkampioenschap der wieier- profs zijn climax naderde. De blonde krullebol zag de kassa in Chamberyeen der vele poorten naar de Alpen, al uitbun dig rinkelen. Immers, zo luidde de afspraak, in geval van een Nederlandse triomf, zou volgens het loon naar werken- principe de met anderhalve ton gevulde premiepot worden verdeeld. En dan bleef er voor de Ducrot flink Waarna Rooks tussen neus en lip- wat aan de strijkstok hangen. Want pen enkele verwijten richtte aan het daar kon niemand omheen, Ducrot adres van zijn PDM-ploegmakker fietste een puike partij. Helaas voor Martin Earlv, voor deze gelegen- hem ging het feest met Rooks niet heid gehuld in het groene tricot van door. De vaderlandse lijsttrekker Ierland. „Ik vond het vervelend dat reikte niet verder dan plaats vier hij voor Kelly is gaan rijden, waar kon derhalve de knip op zijn porte- door ik minder winst kon pakken monnee houden. dan ik had gedacht. Maar ja, dat kun Rooks' papieren leken in de voor- ie krÜSen als je van ploeg verandert laatste ronde nog uitermate gun- inaar Panasonic - red.) zoals ik stig. De Noordhollander ging toen Oranip met succes op jacht naar het duo Claveyrolat-Konichev, dat al vanaf Tevreden was Rooks over het tunc- de achtste ronde aan het front bi- tioneren van de Nederlandse ploeg, vakkeerde. Het Rooks-offensief die gewoon in de oude vertrouwde bracht echter niet het gewenste ef- outfit (fel oranje) reed omdat het fect. „Ik had gehoopt dat ik een paar design waarmee de nieuwe kle- manneties mee zou krijgen. Dat ge- dingssponsor op de proppen kwam. beurde niet en eenmaal bij die twee ooit 'n hoger beroep door de hoge stond ik er alleen voor, want die jon- heren van de UCI werd afgekeurd, gens gingen gelijk bij mij in het wiel Maar hoewel iedereen reed voor zitten". wat-ie waard was, vielen er voor de kopman weinig vruchten van dit werk te plukken. „Op zo'n parcours In de laatste beklimming van de Cte is dat gewoon niet mogelijk. Dan de Montagnole schudde Rooks, als komt het vooral op jezelf aan. Daar- lid van een inmiddels tot 12 man uit- om heb ik ook constant van voren gedijde kopgroep, nogmaals stevig gereden". aan de boom. Andermaal bleef per- Een constatering die (min of meer spectiefrijk rendement voor hem geplande) afstappers als Eddy uit Rooks' „Het bleek toen dat ik Schurer, Jos van Aert, Patrick Tol- het beste eigenlijk al had gegeven, hoek en Frans Maassen al eerder op Die eerste poging had nogal wat de lange WK-dag hadden uitgespro- energie gekost". Desondanks pro beerde de oranje-troef het nog een keer, tijdens het laatste gedeelte van de afdaling. „Echt demarreren was het eigenlijk niet zozeer. Na een bocht reed ik op z'n Zoetemelks weg. een beetje stiekem. Ik dacht: misschien aarzelen ze en dan ben ik weg. In zo'n situatie moet je eén beetje geluk hebben". Vrouwe Fortuna bediende Rooks evenwel niet op diens uitdrukkelij ke wenken. Er werd hem geen me ter ruimte gegund. Aan een sprint viel niet te ontkomen. Daarin man keerde het hem aan het goede ver zet, stelde hij vast. „Ik moest op de dertien spurten. Met een twaalf zou ik verder zijn gekomen. Maar ja, ik heb bewust voor de dertien gekozen omdat ik niet verwachtte dat er op dit parcours om de regenboogtrui Nieuwe wereldkampioen Greg Lemond op het erepodium met Sean Kelly en de Rus Konitsjev. (foto ANP) Rendement ken. Van de helpers oogstte Maar ten Ducrot, op pad gestuurd door het duo Rooks en Theunisse, verre weg de meeste lof. Hij was van de partij in de door de Fransman Cla- veyrolat opgezette vlucht, die het koersverloop tot het einde toe be paalde. Zelf kocht Ducrot niets voor die eervolle vermelding. Ten eerste omdat Rooks niet won en ten twee de omdat-ie zelf graag ook een goe de uitslag had gereden. „Goed gere den, wat koop je daar nu voor. Het moet ook wat opbrengen, anders heb je er niets aan. Ik ben nu wel te rug als eeq coureur die hard kan rij den. Het gaat erom dat je dat ook eens vertaalt in resultaten. Niet dat ik hier dacht te kunnen winnen, maar een plaats bij de eerste tien had ik ook al heel mooi gevonden". Leeg Drie ronden voor het einde raakte de accu bij -Ducrot echter volledig leeg. Hij had dat kunnen voorko men als hij bijtijds een flesje extran (vloeibaar voedsel) had ingenomen. Dit bijzondere produkt vereist een nauwkeurige behandeling. Om het uur dient het te worden gedronken. Ducrot, die deze voeding had gekre- CHAMBERY (ANP) - Eén keer Laurent Fignon in eigen land ontluisteren was niet genoeg voor Greg Le mond. De 28-jarige Amerikaan heeft, vijf weken na zijn sensationele en winstgevende onknoping van de Ron de van Frankrijk, zijn meesterschap ook in het wereldkampioenschap van Chambéry getoond. De Tourwinst, behaald in de tijdrit naar Parijs, kon nog verklaard worden door zijn betere keuze van mate riaal. De wereldtitel niet. Kort nadat Fignon in de 21ste en laatste klim van het wonderschone wereldkam pioenschap van de professionals naar koploper Rooks en diens vazallen Claveyrolat en Konitsjev sprong, rea geerde Lemond. De actie van de Fransman toonde macht, de reactie van Lemond overmacht. Hij herhaalde het in de eind sprint tegenover Konitsjev, Kelly en Rooks. Fignon noch Claveyrolat konden zich m de strijd om de medail les mengen. Greg Lemond, al wereldkampioen in 1983, heeft meer in zijn lijf dan wie van zijn concurrenten. Hagel bij voorbeeld. Het restant van een jachtongeluk met Pasen 1987, toen zijn zwager hem bijna om het leven bracht. Ruim twee jaar heeft het herstel geduurd. Maar de onverzettelijke Amerikaan kwam na een verloren jaar in Nederlandse dienst dit seizoen ijzersterk terug. Na de Tour nu ook de regenboogtrui. En dat terwijl hij ook zelf van dit jaar niet meer had verwacht dan de hjoop te hebben weer in de buurt van de besten te kunnen meerijden. gen van de verzorger van TVM (zijn nieuwe ploeg volgend seizoen) ver zuimde dat een keertje. Hij had het op dat moment te druk met het counteren van een demarrage van Claveyrolat. Ducrot: „Ik dacht, die extran kan straks nog wel. Maar even later was het gebeurd met me. Zoiets heb ik nog nooit meege maakt, van het ene op het andere moment geen trap meer kunnen ge ven. Normaal voel je wel aankomen dat je verzwakt, nu helemaal niet". Bij Gert-Jan Theunisse doofde het vuur wel gaandeweg. Twee ron den voor het einde zette hij een streep door deze WK-missie, waar van hij op voorhand niet veel ver wachtte vanwege een hardnekkige buikloop krap twee weken geleden. Die ongesteldheid had zijn fysiek vermogen grondig aangetast. Ook Erik Breukink reisde zonder illu sies naar Chambery af. Na eerder bedankt te hebben liet hij had zich tijdens een trainingstochtje door good old Gerrie Knetemann over halen toch te gaan. Hij is er de 'Kneet' nu zeer dankbaar voor. Tot zijn verwondering leefde de (naar alle waarschijnlijkheid) vertrekken de kopman van Post helemaal op in deze WK-race, die hij als 15de beëin digde. Breukink: „Ik ben blij dat ik toch heb gereden. Ik heb hier mijn zelfvertrouwen weer opgevijzeld. Dat was hard nodig. Ik voel dat ik er weer helemaal tussen ^it, dat is voor mij de winst van Chambery". Ongeregeldheden in Griekenland ATHENE (DPA) - Bij ernstige onge regeldheden tijdens de voetbalwed strijd tussen Olympiakos Piraeus en AEK Athene in de Griekse hoofdstad zijn 31 mensen gewond geraakt. De politie gebruikte traan gas tegen de voetbalvandalen, die de ordebewakers en andere toe schouwers met stenen bekogelden. Na afloop werden in de buurt van het stadion tal van auto's vernield en brand gesticht. Eerder waren er op de tribunes honderden stoeltjes van hun plaats gerukt en op het veld gesmeten. De materiële schade wordt geschat op een paar miljoen gulden. Het duel, dat werd bijge woond door 40.000 supporters, werd gestaakt. Lekker galmen ROME (ANP) - Ter gelegenheid van de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal zullen 's we relds meest vermaarde tenoren voor het eerst een gezamenlijk con cert geven. Luciano Pavarotti, Pla- cido Domingo en Jose Carreras zin gen daags voor de finale uit volle borst in de Romeinse Caracalla Thermen. „Daar galmt het zo lek ker", verklaarde een van de organi satoren. De drie tenoren zijn over tuigde voetballiefhebbers. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse politie heeft gisteren de spelersbus van Feyenoord speciale begeleiding gegegeven op weg naar Rotterdam. De vrees bestond, dat supporters hun woede over de nederlaag van 1- 3 tegen Haarlem, op de bus zouden koelen. MAANDAG 14.30-17 00 BBC 1: Grandstand met cricket (testmatch Engeland-Australië), paarderennen in Ripon. 16,30-17 00 Did 3: Universiade aktuell: fi nale atletiek, 17.00-17.35 BBC 1: Cricket: testmatch Engeland-Australië. 17.35-18.10 BBC 1 Cricket 17.40-19.10 BBC 2: Cricket zesde test match Engeland-Australië. 18.00-19.00 SKY Snooker Asian Open Snooker toernooi 19 00-20.00 SKY Motorsport. 20 00-21 00 SKY Atletiek EK voor )umo- 20 30-21 37 Ned 2 Spa Holland Triathlon. 21 00-22.00 SKY What a Week. 21.22-21.57 Ned 3 Sport Studio. 21 45-22.05 Did 3 Universiade samen vatting finale atletiek, halve finale basket bal, (males degen en sabel dames. 22.00-23.00 SKY Boksen Antuofermo- Hagler 23.00-00.00 SKY Motorsport: GP van Tsiechoslowakije. 00.00-01.00 SKY Snooker: Asian Open Snooker Toernooi. 01 25-02.00 BBC 2 Cricket samenvatting zesde testmatch Engeland-Australië.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13