D 13 m Hondse humor en woordspelingen Film in zijn achteruit Roerei van dans en smart VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 James Belushi en hond Jerry Lee in 'K-9'. (foto pr) BIOSCDPEN 'K-9'; regie: Rob Daniel; hoofdrollen: James Belushi, Mel Harris, Kevin Tighe, Jerry Lee; theater: Lido, Leiden In de categorie 'Waar heb ik nu weer anderhalf uur naar zitten kijken?' gaat deze week 'K-9' in première. James Belushi speelt de hoofdrol in deze 'buddie/cop'-film en als part ner krijgt hij door de commissaris en de producenten voor deze ene keer geen neger toegewezen, maar een D int se herder met de naam Jer ry Lee. Genoemd naar The Killer, de zanger Jerry Lee Lewis over wie ook al weer een film - 'Great balls of fire' - is gemaakt. Daar komt op dit moment geen hond naar kijken in de VS en dat is dankzij het slechte voorbeeld van 'K-9', meteen de laatste flauwe grap waar ik me toe laat verleiden. De grote woordspeling van de film is.niet eens verzonnen door de filmmakers zelf, maar door de Ame rikaanse politie. K-9 is niet ka-ne gen, maar moet uitgesproken wor den als kee-nain, op dezelfde wijze als het Engelse woord canine. Cani ne betekent honds. De Amerikaan se politie heeft de aardige gewoonte om bijna volledig in code te praten (bv: "Dit is 83-32, ik heb hier een 11- 80 op de kruising van 42 en 12 en verzoek om 11-41 en 10-35") en voor de politiehondenafdeling hebben ze de naam K-9 bedacht. James Belushi speelt detective Thomas Dooley van de politie van San Diego, die het moeilijk kan vin den met zijn bazen, omdat hij een ei gen manier van optreden prefereert boven de regels uit het politiehand- boek. Een partner wil hij niet, maar Jerry Lee dringt zich aan hem op na een gezamenlijke mislukte opspo ring van drugs. Drugs en handela ren in dat overbodig kwaad zijn weer de grote tegenspelers van de wetsdienaar. Al jaren zit Belushi achter de grote man aan die de straathandel van San Diego contro leert en tegelijkertijd mooi weer speelt bij de notabelen van de stad. Origineel is de plot niet te noe men. Leuk is anders en de uitvoe ring laat ook te wensen over. Jerry Lee is een hond en van dieren is be kend dat ze in het geheel niet kun nen acteren, toch een eerste vereiste voor komedie. Toch is hij bij vlagen beter en leuker dan Belushi. Regis seur Rod Daniel, die al eerder verre van geestig was met 'Teen wolf en 'Like father like son', is daarom af hankelijk van reactieshots van de hond op Belushi en andersom. Hij gebruikt daarvoor te veel montage, zelfs bij actiescènes, zodat af en toe onduidelijk is wat er precies ge beurt. Waarom het allemaal gebeurt is me nog steeds een raadsel. De enige dramatische ontwikke ling in de film is de groeiende vriendschap tussen Belushi en Jer ry Lee. Toen Belushi aan Jerry Lee een heel verhaal begon te vertellen over de dag dat hij zijn vriendin ont moet had. begon ik aan mijn eigen verstand te twijfelen. Een troost, het werd nog erger toen Belushi af scheid nam van zijn hond. Iemand moest hier stapelgek zijn geworden. In de VS ondertussen gaat het pu bliek deze zomer wel naar 'Turner Hooch', waarin Tom Hanks Turner speelt en een hond Hooch. De hond is inmiddels aan een publiciteits- toernee begonnen langs alle grote steden en talkshows in het land. PIET VAN DE MERWE 'Dance academy'; regie: Ted Mather; hoofdrol len: Eliska Krupka, Stev la Chance, Galyn Görg; theater: Trianon, Leiden Wat is marketing toch een machtig vak. Je weet dat dansfilms razend populair zijn. Tevens ken je de al even populaire filmserie Police Academy. Enfin, daar denk je dan vervolgens een paar maanden over na, incasseert in de tussentijd een vorstelijk salaris en langzaam rijpt dat gouden idee. Dans. dansen, school, danschool? Of nee, acade my. Ja! Dance academy'. Dat is het helemaal! Snel effe een scenario, een regisseur en wat poen versieren en de kassa zal rinkelen als een gek geworden draaiorgel. Het resultaat van dit marktge richte denkwerk: de absolute on- film. Zó slecht dat het zelfs niet meer leuk is. Zó vervelend dat je er alleen maar kwaad om kan worden. Licht, geluid, verhaal, regie en en scenering: het deugt allemaal voor geen meter. De montage moet zijn uitgevoerd door een maniak die op de kleuterschool niet mee mocht doen met knippen en plakken en nu de schade aan het inhalen is. 'Dance academy' is, vreemd ge noeg, niet echt een goedkope pro- duktie. Met name de grote slotscè ne, de blijde dag waarop de studen ten in een ware show mogen laten zien wat zij geleerd hebben, moet flink wat geld hebben gekost. Bo vendien zijn in de film 21 oorspron kelijke songs verwerkt, zij het dan op een abominabele manier. Op het hoofdstuk acteren is echter sterk bezuinigd: de spelers doen maar wat en kunnen zeker niet dansen. Sterker nog: ze kunnen amper lo pen. De academy in kwestie is een in stituut voor kids van rijke komaf. Op de zogenoemde jazz-afdeling (hoewel er qua muziek geen maat jazz te horen valt) worden de leerlin gen gedrild door een krankzinnige docent/sergeant die zich zelf Moon laat noemen. Vreemde eend in die boven-modale bijt is een jongen van de straat, die per abuis op de acade mie verzeild raakt. Hij blijkt aan het slot vanzelfsprekend de meest be gaafde danser en hij krijgt het mooi ste meisje van de klas. Relationeel gedoe, een nagenoeg mystieke benadering van het ver schijnsel dans plus de smart van de studenten die driemaal daags naar het diepste van hun ziel en de hoog ste toppen van hun fysieke kunnen reiken, dat alles door elkaar ge klutst en op laag vuur tot een on smakelijk roerei gebakken: da's 'Dance academy'. PETER SLAVENBURG (OP)NIEUW 'K-9' - Lido, Leiden 'Cannonball'fever' - Euro. Alphen 'Dance academy' - Trianon, Leiden 'The accused' - Jodie Foster wil toe schouwers van verkrachting de bak in laten draaien - Greenway, Voorscho- 'Karate Kid III' - het vechtersbaasje is in dit derde deel inmiddels een Karate Man - City, Katwijk 'Dangerous liaisons' - verdorven adel speelt hoog spel in liefdesaffaires - Ci ty, Katwijk BLIJVERS 'Road house' - Patrick Swayze in dis- co-western - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Lethal weapon II' - Mel Gibson in ge vecht met blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Beaches' - Bette Midler middelpunt in tragi-komedie over vrouwenvriend schap - Lido, Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Three fugitives' - Franse komedie over drie vluchtelingen door Amerika nen overgedaan - Lido. Leiden 'My stepmother is an alien' - Kim Ba- singer als buitenaardse schoonheid in Amerikaans gezin - Greenway, Voor schoten 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Greenway, Voorschoten en City. Katwijk 'Police academy VI' - Greenway, Voor schoten 'Het genot van de onschuld' - Rex, Lei- 'Platvoet en z'n vriendjes' - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden 'Frank en Frey - Greenway, Voorscho- 'De nieuwe avonturen van Pippi Lang kous' - City, Katwijk DEN HAAG 'My stepmother is an alien' - Asta (463500). al. 'Road house' - Asta, 16 jr. 'Licence to kill' - Asta. al. 'Running on empty' - Babylon (471656). al. 'Dangerous liaisons'- Babylon, al. 'Beaches' - Babylon, al. 'Karate Kid III' - Cineac (630637), al. Hereboer Vermeulen heerst in 'De vlaschaard' ((1983) als een pa triarch over over zijn bezit en fa milie. Zijn vrouw (Dora van der Groen) ondergaat de tyrannie schijnbaar lijdzaam maar zoon Louis protesteert. De twee vlie gen elkaar in de haren als Louis verliefd wordt en zonder toe- stemmming de vlasoogst binnen haalt (zaterdag, Nederland 1, 20.12 uur). Corrupte gevangenisssyste men worden door Stuart Rosen berg aan de kaak gesteld in 'Bru- baker' (1980). Robert Redford is gevangenisdirecteur Brubaker die schandalen in zijn inrichting aan het licht durft te brengen. Hij begint zijn werk incognito in een cel. Daarna besluit hij hervormin gen door te voeren. Lijfstraffen wil hij afstraffen, maar de bewa kers verzetten zich tegen dit plan (zaterdag, Nederland 2.22.10 uur). Twee echtparen, 'Bob Carol en Ted Alice' (1969) gaan in re latietherapie. Ze leren zich te be vrijden, al hun remmen los te gooien. Alles moet kunnen. Bui tenechtelijke lustgevoelens wor den botgevierd, maar het loopt natuurlijk spaak (zaterdag, BBC 1, 23.55 uur). Don Sharp maakte in 1967 een persiflage op het science-fiction- genre: 'Jules Verne's rocket to th moon'. Een zakenman raakt be trokken bij de eerste bemande ruimtevlucht, vol spionnen en op lichters (zondag BBC 1, 11.00 uur). Een veelbelovende muzikant geeft in 'Five easy pieces' (1970) zijn carrière op om bij olieborin gen te gaan werken. Met onder anderen Jack Nicholson, Karen Black, Sally Struthers en Susan Anspach (zondag, BBC 2, 23.40 uur). 'Weggehen om anzukommen' was het debuut van de Duitse ci- neaste Alexandra von Grote. Het verhaal ging over de lesbische liefde tussen twee vrouwen. 'No- vembermond' is haar tweede film en heeft hetzelfde thema. Een Duitse jodin overleeft de Tweede Wereldoorlog in Parijs, waar ze Met Gibson, te zien in 'The Boun- 'K-9' - Cineac, al. 'Lethal weapon II' - Cineac, 16 jr. 'Rain man' - Metropole (456756), al. 'Dirty rotten scoundrels' - Metropole, al. 'Licence to kill' - Metropole, al. 'The naked gun' - Metropole, al. 'A fish called Wanda' - Metropole. al. 'Three fugitives' - Odeon (462400), al. 'Lethal weapon II' - Odeon, 16 jr. 'De stam van de holebeer' - Odeon. al. 'Fletch lives' - Odeon. al. 'Do the right thing' - Studio (656402), 16 jr. 'Apartment zero' - Studio, 16 jr. 'Scandal' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'A cry in the dark' - Alfa (278806). al. 'Dangerous liaisons' - Alfa. al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'A fish called Wanda' - Alfa, al. 'Rain man' - Alhambra (233192), al. 'Scandal' - Alhambra, al. 'Lethal weapon II' - Bellevue Cinera ma (234876). 16 jr. 'The naked gun' - Cinerama, al. 'Beaches' - Calypso (234876). al. 'Mississippi burning' - Calypso, 12 jr. 'The accidental tourist - Cinecenter (236615). al. 'Do the right thing' - Cinecenter, 16 jr. 'Another woman' - Cinecenter, al. 'Lethal weapon II' - Cinema, 16 jr. 'Licence to kill' - Cinema, al. 'K-9' - City (234579). al. 'Road house' - City, 16 jr. 'Fletch lives' - City, al The Karate Kid III' - City, 16 jr. 'Police Academy VI' - City, aL 'The 'burbs' - City, al. 'Three fugitives' - City, al. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr. 'Apartment zero' - Kriterion. 16 jr. 'Padre padrone' - Kriterion. al. 'Do the right thing' - The Movies (245790), 16 jr. 'High hopes' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'Mv stepmother is an alien' - Tuschins- ki "(262633), al. 'Licence to kill' - Tuschinski. al. 'Running on empty' - Tuschinski, al. 'Tequila sunrise' - Tuschinski, al. 'Twins' - Tuschinski, 16 jr. 'Dirty rotten scoundrels' - Tuschinski, al. 'Road house' - Tuschinski Cineac (243639). 16 jr. 'Mijn vader woont in Rio' - De Uitkijk, al. 'Working girl' - De Uitkijk (237460), al. Jacqueline Bisset, te zien in 'Un der th volcano'. (archieffoto) onderduikt bij een vriendin. Die papt met nazi's aan om zich niet verdacht te maken (maandag, Duitsland 1, 23.00 uur). De vier uur durende film 'Cleo patra' (1963) bracht Century Fox op de rand van het faillissement. De geldverslindende produktie duurde oorspronkelijk nog een stuk langer. Elizabeth Taylor speelt Cleopatra en Richard Bur ton is haar tegenspeler. De film was het begin van de wereldver maarde romance tussen die twee (maandag, BBC 2, 13.45 uur). Het schip "The Bounty* 1984) is op weg naar Tahiti en staat on der bevel van de sadistische kapi tein Bligh. Zijn heerschappij duurt niet lang meer als hij in con flict komt met de jonge officier Fletcher Christian. Met onder an deren Mel Gibson, Anthony Hopkins en Laurence Olivier (dinsdag, BRT 2, 20.00 uur). Een persoonsverwisseling leidt in 'Start the revolution without me' (1970) tot hilariteit. Twee tweelingen ontmoeten elkaar vlak voor de Franse revolutie. De ene tweeling is opgegroeid in een adellijk milieu, de andere twee ling komt uit een boerenfamilie. Met onder anderen Donald Sutherland en Gene Wilder (woensdag, BRT 1, 21.00 uur). Jane Russel en Marilyn Monroe moeten het in 'Gentleman prefer blondes' tegen elkaar opnemen. Monroe speelt het op geld beluste meisje Lorelei dat tijdens een cruise probeert een miljonair aan de haak te slaan. Russell doet het wat kalmer aan, maar is ook op zoek naar een man (donderdag, Nederland 2, 20.30 uur). Als hommage aan de twee jaar geleden overleden cineast John Huston brengt het ZDF de ko mende maanden een reeks pro- dukties van hem op het scherm. 'Under the volcano' (1984) gaat over een vrouw (Jacqueline Bis set) die naar haar man (Albert Finney) terugkeert. Ze heeft hem ooit verlaten, maar houdt nog steeds van hem. De man is door liefdesverdriet aan de drank ge raakt (donderdag, Duitsland 2, 23.25 uur). 'Cannonball fever' 'Cannonball fever'; regie: Jim Drake; hoofdrol len: Peter Boyle, Brooke Shields; theater: Eu ro, Alphen Een film kan soms leuk zijn omdat hij volledig mislukt is. 'Cannonball fever' is daar een goed voorbeeld van. De producenten hadden waar schijnlijk niet het geld om de titel 'Cannonball run' te kopen, want 'Cannonball fever' is duidelijk het derde deel in deze beruchte serie. De regisseur is Jim Drake, verant woordelijk man van 'Police Acade my IV', zoals het persmateriaal durft te vermelden. Wie zich uit ge noemde films een geslaagde grap kan herinneren, kan zich beroepen op een ijzeren geheugen of een slecht ontwikkeld gevoel voor hu- Peter Boyle heeft de ondankbare taak om de rol van de politiecom missaris te spelen, die de race dwars door de VS probeert te verhinderen. Zijn personage is getooid met de naam Spiro Edsel. Spiro naar de mislukte vice-president Agnew en Edsel naar de mislukte auto van Ford. De race wordt met Lamborg- him's, Jaguars en dergelijke auto mobielen gereden, maar het is dui delijk dat de film gemaakt is door de Edsels uit de filmindustrie, die het beste de weg van Spiro Agnew kunnen volgen. Van enige plot- of karakteront wikkeling-is geen sprake. De grap pen zijn - een enkele uitzondering daargelaten - verkeerd getimed, val len daardoor in het water en roepen onbedoelde lachsalvo's op. Acties cènes worden opgebouwd, maar niet afgemaakt als er een crash of confrontatie verwacht wordt. In plaats daarvan wordt er gesneden naar een volgende scène waar weer twee deelnemers aan de meedogen loze race zich door hun tekst wor stelen. Zonder enige inspanning kan de toeschouwer zelf leukere grappen verzinnen, betere wendin gen aanbrengen in de koers van de wedstrijd en algehele verbeteringen bedenken voor deze bouwval van een filmscript. Om enige bekende acteurs in ver legenheid te brengen zal ik hier ver melden dat ze aan deze onfilm mee gewerkt hebben. De dikke komiek John Candy mag een BMW bestu ren met Donna Dixon als bijrijdster. Hij krijgt voor deze ene keer het meisje. Toegegeven, echte pu bliekstrekkers zijn het niet en dat zijn nog de bekendste filmacteurs. Voor andere namen die op de cre dits vermeld staan, moet je wel je best doen om die waar te nemen. Je mag bijvoorbeeld niet te laat ko men. anders heb je Lee Van Cleef gemist, hoewel gemist in dit ver band overdreven is. Michael Spinks mag op twee verschillende plaatsen in de ring treden, maar Carl Lewis is in een zucht voorbij. Meest geslaagd optreden en meest geslaagde scne is voor Brooke Shields gereserveerd. Zij mag zichzelf spelen en erover klagen dat ze na vier jaar Princeton eindelijk eens af wil van die kleine rolletjes in die goedkope produk- ties. P.vd.M. Brooke Shields in 'Cannonball fever'. ■auMHiiaiimn Zeven Oscar-nominaties waren er dit jaar voor 'Mississippi bur ning' van regisseur Alan Parker. Bij de uitreiking van de beeldjes kwam de film er bekaaid af, maar ook nominaties tellen. In de bio scopen deed 'Mississippi bur ning' het heel behoorlijk en op vi deo zal het wel niet anders zijn. Het verhaal is interessant en het spel van Gene Hackman en Wil lem Dafoe is voortreffelijk. De film gaat over rasseninte gratie en de manier waarop in het zuiden van de USA blanken zich daartegen verzetten. In 1964 wor den drie jonge mensen die strij den voor gelijkberechtiging van negers en blanken vermoord. De plaatselijke politie ziet geen re den voor een grondig onderzoek. De FBI-agenten Ha,ckman en Dafoe merken al spoedig waar blank en tussen FBI en de plaat selijke politie. Hij zet weliswaar de actie- en geweldscenes dik aan (er gaat wel erg veel in brand), maar hij weet ook een parallel te trekken tussen de situatie in 1964 en die van de jaren tachtig waarin de macht van de Ku Klux Klan nog steeds niet gebroken is. Van RCA. Clint Eastwood heeft in tiental len actie- en geweldfilms ge speeld. Het meest succesvol was zijn Dirty Harry-serie, over een ei genzinnige rechercheur die met een knots van een revolver al het tuig uitschakelt dat hem in de weg staat. Vorig jaar maakte hij 'The dead pool', de vijfde Dirty Harry-film. Eastwood mag een jaartje ouder worden, schieten kan hij nog steeds en op een aan slag meer of minder kijkt hij niet. Ditmaal draait het verhaal om een dodenlijst. Wie op de lijst staat legt het loodje en omdat Dirty Harry staat bijgeschreven moet er worden aangepakt. Buddy van Hom filmde het verhaal waarin vertrouwd werk wordt geleverd door Eastwood die de uitsteken de acteur Liam Neeson als tegen stander heeft. Heel fraai is de ach tervolgingsscène met een kleine, draadloos bestuurd autootje. Warner Home Video. 'A man in love' van Diane Ku- rys was twee jaar geleden de ope ningsfilm van het competitiedeel van het Cannes festival. Er werd veel van verwacht, maar het re sultaat viel enigszins tegen. De voorspelbaarheid was te groot om lang te boeien, zelfs al werd er goed geacteerd door Peter Coyo te, Greta Scacchi en Jamie Lee Curtis. Coyote is een schrijver die verliefd is op zijn vrouw en op de mooie Scacchi. Hij is betrokken bij het maken van een film en zijn droom en v/erkelijkheid gaan tij dens het filmen door elkaar lo pen. De gevolgen zijn catrastro- faal. Van Vestron Video. David Mamet maakt mooie en persoonlijke films (zoals het fraaie 'House of games'). Het hoeft van hem niet allemaal snel te gaan en te barsten van de actie. 'Things change' is een goed voor beeld van de manier waarop hij de zaken graag aanpakt. De film heeft een goed uitgewerkt ver haal en er zijn acteurs die de ruim te krijgen hun rollen breed op te zetten. Mamets huisvriend Joe Mantegna is weer van de partij. Hij is de bewaker van de oude Don Ameche, een schoenpoetser die tegen een flinke beloning een mafiamoord op zich neemt. Voor hij zich overgeeft aan de politie krijgt hij kans in Lake Tahoe de bloemetjes buiten te zetten. Hij wordt er aangezien voor een be langrijke mafiabaas en langzaam maar zeker begint de introverte man zich een hele bink te voelen. 'Things change' is een komedie, maar dan wel een die iets meer biedt dan vrijblijvend vermaak. Je moet er alleen wel de tijd voor nemen, want Mamet haast zich tniet. RCA. Een probleemloze komedie waarin elke diepgang is verme den is 'The great outdoors' van Howard Deutch. Dan Aykroyd en John Candy (een zeer getalen teerd komediespeler) brengen, met hun familie, een week vakan tie door in een huisje in een bos gebied. Ze zijn niet dol op elkaar en dat steken ze niet onder stoe len of banken. Veel verrassingen biedt de film niet, maar als luch tig zomervermaak is 'ie uitste kend te pruimen. Esselte CIC. De laatste jaren worden er in films heel wat overleden perso nen tot leven gewekt. In 'Made in heaven' van Alan Rudolph mo gen Timothy Hutton en Kelly Mc- Gillis het nog eens proberen. In de hemel waren ze gek op elkaar, maar op aarde kost het hen moei te elkaar te vinden. Het verhaal is aardig bedacht en Rudolph is een goede filmer, maar echt gegrepen kon ik er niet door raken. Van Es selte CIC. 'The Howling' was een succes. Dus kwam deel twee. En deel drie. En deel vier. In 'The How ling 4' is het nieuwtje er een beetje af, maar wie van weerwol ven houdt zal over dat bezwaar heenstappen. Mensen die wonen in afgelegen bossen beleven enge dingen en John Hough filmde het. Aan mij is het niet besteed, maar dat zegt niets: ik was al niet kapot van deel één. CBS/Fox. PETER DE ZWAAN TELEVISIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9