Rijk betaalt ƒ1800 voor baan jongere Verkiezingen doven vuurwerk op de beurs Collectief ontslag piloten Ahold verbreekt verloving met dubieus Asko maar net op tijd Asbestbedrijf klaagt SP aan Dees wil snel wetgeving voor veiligheid pretpark Internationale effectenbeurzen op de weg terug van record hoogten VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAGINA 7 De Koning wil 13.000 extra banen scheppen DEN HAAG (GPD) Gemeenten of andere overheidsin stellingen krijgen geld van het rijk, als zij een schoolverlater voor een jaar een baan aanbieden. Voor deze jongeren, die al langer dan een half jaar werkloos moeten zijn, heeft het ministerie van sociale zaken een bedrag van 1800 gulden over. Dit blijkt uit het definitieve Jeugd Werk Garantieplan (JWG) dat minister De Koning (sociale zaken) nog dit najaar naar de Kamer wil sturen. Met het garantieplan wil de be windsman 25.000 tot 30.000 banen voor schoolverlaters in overheids dienst tot stand brengen. Door een tijdelijke voorziening, vooruitlo pend op het JWG, werken al 12.000 schoolverlaters bij 500 gemeenten en overheidsinstellingen. In feite gaat het dus om 13.000 tot 18.000 ba nen extra. Volgens de bewindsman moet het mogelijk zijn die banen te vinden. In de overheidssector wer ken totaal 1,2 miljoen mensen. Het JWG biedt de jongeren een baan voor negentien uur per week. Hierdoor krijgen zij een zodanige beloning dat zij net meer in handen krijgen dan de voor hun leeftijd gel dende RWW-uitkering. De minister heeft hiervoor met opzet gekozen. Van de ene kant is ze er zo een prik kel om aan het JWG deel te nemen, van de andere kant is de beloning zodanig laag dat deze het verder zoeken naar een zelfstandige baan niet tegenhoudt. Met het systeem wil De Konig be reiken dat schoolverlaters niet lan ger meer de keuze hebben te gaan werken of thuis een uitkering te ontvangen. Alleen jongeren die lang ziek zijn, psyschisch van slag zijn of fysiek niet kunnen, zullen na invoering van het JWG nog op een uitkering kunnen rekenen. BONN "Asko is voor ons geen in tegere gesprekspartner. Men heeft ons vertrouwen beschaamd". Dat zei Ahold-topman Albert Heijn tij dens de persconferentie waarop de verloving met de Westduitse han delsreus Asko in Saarbrücken werd verbroken. De grootgrutter uit Zaandam zou wel eens gelijk kun nen krijgen, want de Westduitse justitie begint zich steeds meer te interesseren voor dubieuze zaken die Asko of haar dochteronderne mingen hebben gedaan. door Hans Hoogendijk Het weekblad Stern bracht gisteren een groot verhaal over de ondoor zichtige structuur van het bedrijf en de manier waarop de managers el kaar miljoenen toespelen. Asko- topman Helmut Wagner, die in het Saarland tot de invloedrijke SPD- prominenten behoort, verdient al leen al als directeur van het moeder bedrijf, ruim vier miljoen mark per jaar. Zijn getrouwen vangen niet veel minder. Tegen een aantal managers loopt een vooronderzoek wegens belas tingontduiking. Deze ontdekking was puur toeval. Franse fiscale speurders zochten bij deze direc teuren, die om belastingtechnische redenen hun officiële woonplaats in Frankrijk hebben, documenten over een invoerzwendel van de As- ko-dochter Adler-Textiel. De hui zen van de managers bleken niet be- woond. Het waren schijnadressen om van het gunstige fiscale klimaat in Frankrijk te profiteren. Het onderzoek naar de tex- tielsmokkel ter waarde van 40 mil joen mark, is nog niet afgerond. 150 Franse, Zwitserse en Westduitse deskundigen zijn bezig zich een weg door het web van dwarsverbin dingen te banen. De almachtige As- ko-baas Helmut Wagner heeft tien tallen binnen - en buitenlandse on dernemingen op zo'n manier ver vlochten dat zelfs zijn huisbank, de invloedrijke Deutsche Bank, er niet meer uit komt. Zijn rechterhand is de 43-jarige Zwitser Max Müller, die niet alleen directeur van Adler is, maar zich ook op alle mogelijk an dere fronten dapper weert. Zo zou hij volgens Stern op dubieuze wijze een papierfabriek vlakbij Saarbrüc ken hebben geruïneerd, maar zelf zou hij er financieel uitstekend zijn uitgesprongen. Tegen Müller loopt een strafrech telijk vooronderzoek wegens subsi diebedrog in deze zaak. Een door de rechter met de afwikkeling van het faillissement belaste advocaat ont dekte de onregelmatigheden, maar hij werd door de schuldeisers van de fabriek buitenspel gezet. Pikant detail: de grootste schuldeisers zijn twee Zwitserse bedrijven, Ted Hol ding AG en Hergis AG, waarin Mül ler het voor het zeggen heeft. Verder heeft Müller een dikke vinger in de pap bij de ook in Zwit serland gevestigde Comco Holding. Wagners Asko heeft recentelijk 24,9 procent van de aandelen overgeno men en wil nog eens 65,1 procent te gen de nominale koers verwerven. Volgens Müller zet de Comco-groep jaarlijks bijna 550 miljoen gulden om. Het bedrijf doet alle mogelijke zaken met Asko, van schoonmaak bedrijven via transportonderne mingen tot textieldesign. Stern heeft uitgerekend dat als de Comco slechts een procent winst zou ma ken, dat op een aandelen kapitaal van tien miljoen Zwitserse francs een bruto-rendement van 40 pro cent zou zijn. "Wie dan voor de no minale waarde verkoopt, kan het bedrijf even goed weg geven", con cludeert het blad. Volgens Stern hebben getuigen tegenover de officier van justitie te kennen gegeven dat Asko al lang in direct de dienst uitmaakt bij Comco en dat Wagner het bedrijf nu snel of ficieel wil inlijven, voordat ontdekt wordt wie er werkelijk aan de on derlinge transacties verdient. Ook ontdekte de officier van jus titie dat een in Liechtenstein geves tigde firma met de curieuze naam 'Stichting ter Bevordering van na tionale en internationale waren- en dienstenuitwisseling' als moeder maatschappij voor Asko en Comco fungeert. In deze stichting zitten twee vertrouwelingen van Wagner. Een van hen is de onlangs bij Asko vertrokken procuratiehouder Jorg Gelsdorf. Deze man, zo verklaarden getuigen tegenover de officier van justitie, zit achter de Zwitserse fir ma Vins Chateau Roland, die alle wijnleveranties aan de Asko-groep regelt. Tegen provisie uiteraard. Stern bericht verder over de di recteur van de Asko-dochter Divi- verbruikersmarkten, wiens vrouw via haar eigen bedrijf op grote schaal aan Asko levert en over de aankoop van een meubelzaak, waarbij 1,5 miljoen cash aan provi sie werd betaald. De ontvanger: een vroegere medewerker van Wagner. Hoewel de Asko-baas zegt hem al 13 jaar geleden 'eruit gegooid' te heb ben, mag de Irus GmbH, waarvan de man tot voor kort directeur was, sinds 1981 gokautomaten exploite ren in de Asko-filialen. Netto-winst: een half miljoen per jaar. De Deutsche Bank maant Wagner keer op keer niet zo royaal om te gaan met het geld van de aandeel houders, maar de man weet van geen ophouden. Bijna twee miljard zamelde hij met de uitgifte van aan delen in en een flink deel van dat geld heeft hij in nieuwe bedrijven gestopt. Zo kocht Asko de Duitse SB-keten. maar betaalde er bijna 70 miljoen meer voor dan andere be langstellenden er voor over hadden. Wagner tegen Stern: "Ik moest in een weekeinde snel beslissen". Voor een pakket van 24,9 procent in de supermarkt Massa maakte hij twee maal zo veel over als de aande len op dat moment aan de beurs waard waren. Wagner: "De prijs was voor de beurscrash overeenge komen". Later kocht Asko nog eens 25 procent van de aandelen. De ver koper blijft in het bezit van de pan den en vangt tot 2015 jaarlijks 100 miljoen huur. Branchekenners stel len dat Asko door deze aankopen weliswaat gigantische omzetten maakt, maar in vergelijking tot de andere warenhuisconcerns, die over waardevol onroerend goed in de stadscentra beschikken, weinig achter de hand heeft als het eens minder goed loopt. Volgens de Adca-bank (een doch ter van de Rabobank) is Asko - in ie der geval wat de schulden aangaat - een van de toppers in Duitsland. De concerntop in Saarbrücken wilde geen commentaar geven. Zelfs de simpele vraag naar een kort over zicht over de structuur van het be drijf, het aantal personeelsleden, de omzet en de verlies- en winstreke ning werd niet beantwoord. Ahold lijkt zich net op tijd te heb ben teruggetrokken uit een wes pennest. GOOR (GPD) Eternit in Goor (as- op ontoelaatbare wijze bloot aan de bestcementprodukten) heeft bij jus- gevaren van asbest. De partij heeft titie in Almelo een klacht ingediend namens drie weduwen uit Goor een tegen de Socialistiese Partij. Milieu- schadeclaim ingediend. Hun echt- activisten van de SP hebben in de genotes hebben bij Eternit gewerkt afgelopen maanden zonder mede- en zijn overleden aan kanker, wei weten van de directie in het bedrijf licht als gevolg van asbest, enkele inspecties uitgevoerd. Zij Directeur Van der Poel van Eter- hebben zich daarmee volgens Eter- nit beschouwt 'het hele gedoe' als nit wederrechtelijk toegang ver- een "infame verkiezingsstunt van schaft. een splinterpartij, die letterlijk over Volgens het SP-onderzoek staan lijken gaat". Hij wijst de beschuldi- werknemers van Eternit nog steeds gingen van de SP van de hand. Als er ex-werknemers zouden zijn over leden als gevolg van het omgaan met asbest, moet dat nader worden onderzocht, vindt hij. De Socialistische Partij eisten gisteren in een brief aan de minis ters van sociale zaken en milieu een onmiddellijk verbod op het gebruik van asbest. Volgens de partij ster ven er jaarlijks 600 mensen door het inademen van kankerverwekkend asbestvezels. Bij de brief zat ook het rapport van het milieu-team 1 Groeiend belang auteursrechten voor economie DEN HAAG (GPD) Het auteurs recht van beeldend kunstenaars, theatermakers, componisten en dat 0ok bij Eternit onderzoek schrijvers, waarmee zij inkomsten ^PPfj krijgen uit de opbrengst van de uit- RIJSWIJK (ANP) Er komt spoe- zich bij huisartsen en op EHBO-af- wettelijke regeling a i ziekenhuizen elk jaar veiligheid van speeltuinen, pretpar- ongeveer 45.000 kinderen met letsel ken en kermissen. Deze toezegging dat op een speelgelegenheid is ont deed staatssecretaris Dees (volksge- staan. Op kermissen en pretparken ligheid een rapport over deze pro blematiek in ontvangst had geno- De commissie vindt onder meer dat alle attractietoestellen be staande en nieuwe aan een keu ring moeten worden onderworpen. Hiervoor zou het rijk speciale keu ringsdiensten moeten oprichten. Verder zou op speeltuinen meer schokabsorberend materiaal Dees wil snel een regeling om die ongelukken te voorkomen als on derdeel van en totaal beleid van zijn ministerie om meer aandacht te be steden aan het voorkomen van on gelukken. Staatssecretaris Dees had de commissie twee jaar geleden gevraagd te bekijken of regels kun nen worden ingepast in de al be staande Wet op de gevaarlijke werk tuigen. De commissie vindt het ech- bodem moeten worden verwerkt, ter beter dat deze worden gegoten dus geen beton of asfalt. In de x de drie belangrijkste binnen voering of verkoop van hun werk, wordt economisch steeds belangrij ker. In 1982 bedroeg het aandeel i de auteursrechtelijke activitei- deed. Veronica Nieuwslijn zou daarvan gisteren een tv-reportage uitzen den, maar besloot op het laatste mo ment het onderwerp te schrappen. van de auteursrechtelijke activitei- Vol sp.VOorzitter Jan Marxis ten waaronder bijvoorbeeld ook de Hat „ho„M na ..„n„h„irHP werkzaamheden van de bedenkers Passagiers stappen in een toestel van de Australische luchtmacht nu de piloten v landse luchtvaartmaatschappijen massaal ontslag hebben genomen. (foto api Australisch luchtverkeer platgelegd meer de kermisbonden, organisa ties van speeltuinen en speeltuinfa brikanten en de Stichting Consu ment en Veiligheid. De kermisbon den distantiëren zich van de aanbe velingen in het rapport ook bestaan de toestellen te keuren. Dit zou vol gens hen leiden tot te hoge kosten voor de kermisexploitanten. Volgens cijfers van de Stichting Consument en Veiligheid meldden zitten onder lijke werktuigen. een nieuwe wet op de avontuur- Toestellen zouden tijdens de ge hele zogenoemde 'levenscyclus' moeten worden gekeurd. Een/ander voorstel is dat de exploitant een log boek bijhoudt. Omdat veel toestel len uit het buitenland afkomstig zijn, wil de commissie dat er in EG- verband gelijke regelgeving komt. Zolang een wettelijke regeling er nog niet is, zullen de rijkskeurings diensten van waren de attracties op hun veiligheid bekijken. in het totale Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP) nog 2,4 procent. In 1985 was dit toegenomen tot 2,8 procent. dat gebeurd na "ongehoorde SYDNEY (GPD/AP) - Ruim 1600 intimidatie" van de kant van Eter- Australische piloten hebben giste- nit. dat met met een forse schade- ren massaal hun ontslag ingediend, claim zou hebben gedreigd. na een loonconflict met hun werk- Van der Poel ontkent ook deze gevers. De drie belangrijkste bin- aantijging. Veronica zou van uitzen- nenlandse luchfvaartmaatschappij- ding hebben afgezien, omdat ze de nen hadden hun eis voor een salaris- SP-inspectie "doorgestoken kaart" verhoging van 30 procent van de vond. Er werden asbestbalen ge- hand gewezen, waarna de piloten in filmd, die door SP-activisten zelf staking gingen, zouden zijn opengescheurd, aldus De Australische federatie van Van der Poel. Bij Veronica kon van- vliegers bracht de drie belangrijk- morgen niemand zeggen waarom ste binnenlandse luchtvaartmaat- het Eternit-onderwerp is afgevoerd, schappijen op de hoogte van het massale ontslag van de piloten, r Bob Hawke en zijn ministers dat de maatschappijen gerechtelij- het conflict onnodig te hebben ke stappen hadden ondernomen te- ergerd met hun uitspraken. Pre- Dit blijkt uit het rapport 'De eco nomische betekenis van het au teursrecht 2, rapportage 1989' dat vanmorgen in Den Haag werd ge presenteerd. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam in opdracht van de Stichting Auteurs- rechtbelangen. gen de individuele piloten. Ansett, Australian Airlines en East West, die samen beschikken over een vloot van ruim 80 passagiersvlieg tuigen en dagelijks tienduizenden Hawke heeft voor de televisie de piloten vergeleken met bus chauffeurs. Met deze uitspraken heeft de regering de sfeer verziekt onderhandelingen onmogelijk luchtreizigers vervoeren, beschul- gemaakt, meent de federatie. De r De economische activiteiten die verband houden met het auteurs recht, als 'bedrijfstak', kunnen voor 1985 worden geschat op ruim tien miljard gulden, aldus het rapport. Het aandeel van de auteursrecht- tak is daardoor groter dan dat van bedrijfstakken als de chemie of de horeca. Volgens de Stichting Auteurs- rechtbelangen onderstreept het rapport 'de belangrijke plaats die de intellectuele eigendom inneemt in het hedendaags economisch en maatschappelijk leven'. Uit het on derzoek van de SEO blijkt dat voor al de sectoren 'computerprogram ma's' en 'omroep' zorgen voor de ge stegen omzet. Ontslag te makkelijk verleend DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman vindt dat de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Helmond te gemakkelijk collectief ontslag heeft verleend voor 31 van de 53 werknemers (vooral vrouwen) van een confectieatelier daar. De Ombudsman is het wel met de GAB-directeur eens dat de financiële toestand van het bedrijf ont slag van een aantal werknemers rechtvaardigde, maar vindt de manier waarop dat is gegaan niet behoorlijk. Dit blijkt uit zijn antwoord op klachten hierover van vier voormalige werkneemsters van het atelier. Toen het bedrijf vergunning vroeg voor de ontslagen, deed de GAB- directeur weinig moeite om precies na te gaan hoe het zat met het ver mogen van het bedrijf, aldus de Ombudsman. Hij concludeert dat al leen een slechte financiële situatie niet genoeg reden is om mensen te ontslaan. De GAB-directeur ging bovendien niet in op de argumenten die de vier voormalige werkneemsters hem voor de voeten wierpen. Zij bestreden de manier waarop zij voor ontslag waren geselecteerd. digen de piloten van contractbreuk en stellen hen aansprakelijk voor de schade. De Australische luchtmacht en buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen vervoeren sinds gisteren, na oproep van de regering, de bin- gering vreest, dat als de piloten hun zin krijgen, haar pogingen om de lopnstijgingen tot zes procent te be perken, zouden mislukken. Zes weken geleden heeft de rege ringscommissaris voor industriële betrekkingen, rechter William Mad- nenlandse passagiers. De nationale dern, de maximale loonsverhoging luchtvaartmaatschappij, Quantas, is echter alleen bereid luchtreizi gers op te nemen die een internatio naal ticket hebben. Van de 35 buitenlandse lucht vaartmaatschappijen die op Austra lië vliegen, hebben acht gevolg ge geven aan de oproep. Er is een plan opgezet om wekelijk tenminste 34.000 passagiers te laten vervoeren door de buitenlandse lijnen. Vol gens minister van transport, Ralph Willis, is dit slechts eenachtste van het normale wekelijkse volume. Maar de regering is niet van plan de eis van de piloten in te willigen, zei hij. De vliegersfederatie verweet pre- de meeste arbeiders vastge steld op zes procent, anderhalf pro cent onder het huidige inflatieper centage. De piloten verdienen maximaal 110.000 dollar per jaar. De binnenlandse luchtvaartmaat schappijen dreigen door het massa le ontslag van de vliegers te worden geconfronteerd met ernstige finan ciële problemen. Sommige piloten hebben recht op een hoog pensioen en een toelage voor hun lange dienstverband. Dit bedrag varieert tussen de 500.000 en een miljoen Australische dollar. Elke dag dat de vliegtuigen op de grond blijven, lij den de maatschappijen bovendien een verlies van miljoenen dollars. Economie kort Union De vakbonden nemen bij de fietsen- fabriek Union in Nieuwleusen de rol over van de ondernemingsraad (or). Hiertoe hebben de leden van de Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP gisteren besloten. Het be sluit houdt in dat niet de or maar de vakbeweging met de bedrijfslei ding gaat onderhandelen over de sa neringsplannen. De ondernemings raad en de directie konden het over de reorganisatie niet eens worden. Staking De werknemers van de spoorwegen in Polen hebben vanochtend hun werk neergelegd. Zij willen een ver hoging van hun salaris dat in de toe komst wezenlijk hoger moet komen te liggen dan het gemiddelde loon in de zware industrie. Dit heeft Ra dio Warschau gemeld. De radio be richtte dat de stakers een uitzonde ring maken voor internationale trei nen, groepsreizen van vakantie vie rende kinderen en militaire trans porten, die alle geWoon doorgaan. op z'n schreden terug en werkte ge leidelijk de opgelopen schade weg. Gisteren ging dat zelfs in een ver sneld tempo naar een nieuwe histo rische top. De aarzeling waarmede deze week inzette, was het gevolg van en- week in New York in met luid ge- kele belangrijke financieel-econo- AMSTERDAM Deze week bleek duidelijk dat de weg omhoog voor vele effectenbeurzen steeds moeilij ker wordt en toenemende inspan ning vergt. De tegenkrachten wor den groter en vooral het klimaat wordt killer. Zo zette de krakeel binnen de verschillende beurskringen over de vraag of Wall Street nu voor een consolidatiefase eerst: de danwel voor een correctie geplaatst stond. door Jan Wagenaar mische gegevens die vorige week bekend werden gemaakt. Aller- Amerika overtrokken vrees voor een recessie die een gere de kans op renteverlaging kleiner maakt. De handelscijfers over juni waren weliswaar gunstig met steeds kleinere tekorten wordt zins waren en nieuwe maatregelen de druk op de Amerikaanse munt werden dan ook niet uitgevaardigd, steeds geringer. Na een fikse op- Dit veroorzaakte bij de Europese waartse sprong vorig weekeinde effectenbeurzen verkoopgolven en was een vrij stabiel niveau het winstnemingen. Maandag was de meest positieve dat voor de dollar stemming nog redelijk i deze week bereikt kon worden. Voor de Europese rente hield de- scherp weg. Ook in Amsterdam, ze ontwikkeling een nieuwe bedrei- waar na drie dagen handel de alge- ging in. Want na een flink aantal we- mene stemmingsindex rond 3,5 ken van ontspanning op de rente- punt moest inleveren. Gelukkig markt veroorzaakte de nieuwe dol- voor de beurs blijft het bedrijfsle- PARIJS - In Frankrijk stonden gisteren met olifantenkoppen ge tooide demonstranten voor een luxe winkel, die onlangs nog ivoor im porteerde. Op het ogenblik is er een internationale reddingsactie aan de gang om de olifant, veelvuldig gestroopt vanwege zijn ivoren slag tanden, voor uitroeing te behoeden. Gisteren hebben in het kader van dat de die actie twee belangrijke Japanse pianofabrikanten aangekondigd de invoer van ivoor, het materiaal waarvan de toetsen van de duurde re pianomerken worden vervaar digd, te zullen stopzetten. (foto ap> dollar, larhausse afgelopen weekeinde on verwacht weer een koersval van de obligatiemarkten. Ook in Amster- r zij gaven tegelijkertijd dam, waar alle hoop op een snelle Een consolidatie laat de koersda ling meestal bij enkele procenten, i echte correctie kan dat zowel de produktie als de consumptie in de Verenigde Staten nog altijd op een zeer hoog niveau lagen. Geen echte afzwakking dus rentedaling werd opgegeven. Wel doorgaan met het publiceren van formidabele winstcijfers. Winststijgingen van 20 tot 30 pro cent zijn heel normaal en een ver dubbeling van de winst vormt geen bleef de reactie gelukkig beperkt, uitzondering. Dit houdt het koers- in Bonn zou na het zomerreces beeld overeind, want, waar sprake hett tweeweekse bankberaad voor de geldpolitiek deze week gisteren het economische tempo in Ameri- worden hervat en prompt waren er ka, zodat de Fed het bestuur tale beursschade van tien procent de gezamenlijke Amerikaanse o op de Dow Jones-Index tot gevolg trale banken niet bereid zal zijn ging zou willen doorvoeren, hebben. En dat zou een kleine 300 enige kredietverlichting toe te pas- Dat gerucht vond voedsel in de sen, zo werd in menige beurskring schrik die de sterk toegenomen punten kunnen inhouden. Een eer ste forse stap terug deze week maandag van ruim 40 punten leek al een bedenkelijke aanzet in die rich ting. Maar daarna keerde de Ne- wyorkse Effectenbeurs toch weer mers geen steun te verwachten, veel groter was dan was gepland, want nu de Amerikaanse handels- Maar niets wees erop dat de mone- cijfers zich zo gunstig ontwikkelen taire autoriteiten in Bonn iets van tegenvaller zoals bij de VOC is het onmiddellijk voor de koers goed mis. Maar de rente ligt niet prettig en ook het losgebarsten politieke ge krakeel eist zyn tol. Nu alle grote partijen hun verkiezingscampagne zijn gestart, is ook de beurs en het beleggersdom met de neus op de politieke realiteit gedrukt. Bepaal de dingen zijn nu wel duidelijk, waaronder het feit dat de voor de ja ren '90 geplande belastingverlagin gen nog niet zeker zijn er milieuverdediging burger en be drijf flink meer zal gaan kosten. Om die te betalen wordt de na druk gelegd op het vermogen van economische groei waardoor deze in principe toch onzekere factor steeds meer gewicht krijgt toege schoven. Aangenomen mag dan ook worden dat in de paar weken die nog verwijderd zijn van de ver kiezingsdag het Damrak weinig vuurwerk zal opleveren. Gisteren klaarde de lucht op vele effectenbeurzen flink op toen inder daad bleek dat de Westduitse Cen- SCHIPHOL (ANP) - Ondanks de trale Bank geen rentestappen had kritiek van de Algemene Rekenka- genomen. De dollar veerde op en mer houdt minister Smit-Kroes sleepte onze internationals mee. (verkeer en waterstaat) "met grote Het Damrak en Frankfurt werden stelligheid" vol dat de privatisering Smit: 'Privatisering van loodsdiensten geslaagde operatie' vast evenals Wall Street. Maar het i de loodsdiensten geslaag- saldoverschil met eind vorige week de operatie" is geweest. De minister bleef in Amsterdam toch negatief, heeft dit vanmorgen op Schiphol Hoogovens en DSM moesten ter- meegedeeld rein prijsgeven, maar Getronics en Econosto stegen op fraaie winstcij- fers 15 procent. De grote verliezers senteerd waarin wórdt gesteTcTdat waren daarentegen VOC en Inter- de privatisering in financieel op- natio-Muller. VOC moest door een zicht voor het rijk ongunstig is uit- forse winstdaling rond 20 procent gevallen. Minister Smit stelde daar- de beurswaarde afstaan en In- tegenover dat er nu sprake i ternatio-Müller 10 procent. een efficiënt werkend apparaat

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7