'Pakket plan Dekker in wet regelen' Mensen trouwen pas ah ze echt zeker zijn Verzekeraars verdeeld over premieverhoging kleine stad Politiek wil wet tegen discrimineren ouderen Politie vindt 2700 kilo hasj Elastische dodensprong voorlopig niet in Hulst Bij Baalbergen's Meubelpromenade is het wonen een zaak voor het hele gezin. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Basisverzekering splijt Ziekenfondsraad AMSTELVEEN (GPD/ANP) Met een tweederde meer derheid heeft de Ziekenfondsraad zich gisteren uitgespro ken voor een wettelijke basisverzekering tegen ziektekos ten. Een nauw omschreven pakket zonder onderscheid zie kenfonds-particulier heeft de voorkeur. Een minderheid van werkgevers en particuliere verzekeraars voelt niets voor een wettelijke regeling, omdat er dan minder moge lijkheden voor onderlinge concurrentie zijn. Gisteren besprak dè raad, die toekomst de supervisie ov« nieuwe verzekering krijgt, de plan nen die het demissionaire kabinet derzoek op tafel heeft gelegd. Ze zijn geba- gische hulp seerd op het zogeheten plan-Dek- de sel noodzakelijk is. Unaniem werd de ook uitgesproken dat huisartsen- hulp, revalidatie, erfelijkheidson- •advisering, audiolo- ziekenvervoer per 1 januari 1991 als verstrekkingen uit worden. Ook de raad zelf kon het intern hulp moeten per 1 januari 1990 niet eens worden, vooral over het dwijnen. karakter van de basisverzekering. Met het oog op de toegankelijkheid, de solidariteit en de rechtsgelijk heid moet volgens de meerderheid een nauw omschreven wettelijk zorgpakket worden opgezet. Er is geen plaats voor werkelijke concur rentie tussen verzekeraars. De kos ten moeten grotendeels door inko mensafhankelijke premiès worden opgebracht. Achter deze opzet staan de zie kenfondsen, de vakcentrales FNV en CNV, de meeste (onafhankelijke) Kroonleden, een deel van de medici (vooral de huisartsen) en de apothe kers. Daartegen kanten zich de geneesmiddelen en specialistische In de discussie bleek grote ver warring te bestaan over de kwestie van de zogeheten reservevorming. Het gaat om de vraag of de zieken fondsen straks, zoals wettelijk is voorgeschreven, in een nieuw stel sel ook Financiële reserves zouden moeten hebben. Voor overige ver zekeraars is dit nu voorgeschreven. Voor het bedrag dat daarvoor op ta fel zou moeten komen, variëren de schattingen van bijna twee tot ruim vier miljard. Men besloot echter deze kwestie niet in het advies op te nemen. De ziekenfondsen en de twee grote DEN HAAG (GPD) - Centraal Be heer doet niet mee met de door AM- EV en andere grote verzekeraars aangekondigde forse premiestij ging voor inboedelverzekeringen. Vólgens Centraal Beheer is er in de meeste middelgrote steden geen sprake van een gestegen inbraakri sico. En is er dus geen reden voor een premieverhoging, aldus direc teur Kroezen van Centraal Beheer. Een commissie uit de brandver zekeringsbranche adviseerde deze week per 1 oktober de premies voor middelgrote steden met ruim een kwart te laten stijgen. De commis sie adviseert deze verhoging vanwe ge de stijging van het aantal inbra ken in de middelgrote steden, zoals Arnhem, Breda, Eindhoven, Heer len, Kerkrade, Den Bosch, Tilburg, Nijmegen en Lelystad. Daarmee zouden de inboedelverzekeringen in die steden op hetzelfde peil ko men als die van de vier grote steden. De verzekeringsbranches hebben speciale overlegcommissies gecre- eerd, die de ontwikkelingen bespre ken en adviezen over premiestel ling uitbrengen. In de meeste geval len worden die (overigens vrijblij vende) adviezen gevolgd. Ditmaal zijn echter bedenkingen van allerlei zijden gerezen. Zo lieten de politie- Bij het verzamelen van de hasj kreeg de politie onder meer hulp van enke- korpsen van diverse genoemde le jongens, die keer op keer in zee doken en met een pak terug kwamen. Een plaatsen weten dat de ïnbraakcij- behulpzame Duitse toerist verklaarde 'de vakantie van zijn leven te heb- fers de laatste jaren zeker niet fors ben* met deze onaangekondigde sensatie. (fotoANP) zijn gestegen. Vermindering In enkele gevallen, met name Til burg en Nijmegen, zijn zelfs dalin gen geconstateerd. Directeur Lod der van de AMEV-verzekerings- groep, woordvoerder van de con tactcommissie, wil die cijfers niet tegenspreken. "Natuurlijk zijn er schommelingen, maar wij kijken naar het verloop over vijf jaar en het daarbij behorende risico. Volgens onze gegevens ligt het schadepeil in de negen steden flink hoger dan daarbuiten", aldus Lodder. AMEV zal het advies volgen. Bij het Verbond van Verzeke raars in Nederland wordt gezegd dat het te vroeg is om een beeld te hebben van wat de branche in haar geheel doet. Het advies is maandag geopenbaard en er zijn ongeveer 120 verzekeraars die zich oo het ter rein van particuliere inboedels be wegen. Het kan best zijn dat er uit- legverschillen optreden, aldus een woordvoerder. Bekend is trouwens dat de premiestellingen bij brand verzekering sterk uiteen lopen. De branchecommissies volgen het uit voeren van de adviezen via enquê tes, maar zo'n onderzoek is nu nog niet mogelijk. De Nederlandse vereniging van makelaars in assurantiën (NVA), or ganisatie van de grote onafhankelij ke assurantiekantoren, heeft ook bezwaar tegen het advies. De NVA becijferde dat in veel gevallen dan een lastenverzwaring van 40 pro cent zou ontstaan. Deze plannen zijn te drastisch en te algemeen. Naast de woonplaats moeten ook individuele omstandigheden bepa lend zijn voor de premiehoogte, zegt de NVA. Een verzekerde die maatregelen voor met name inbraakpreventie heeft getroffen moet een lagere pre mie betalen dan degene die niets doet. Als dat niet gebeurt worden mensen die goede preventiemaatre gelen treffen en daaraan geld en moeite besteden, in feite gedu peerd. Tegemoetkoming van verze keraars is dat verzekerden met goedgekeurde elektronische bevei liging 10 procent korting krijgen. Maar de NVA vindt dit onvoldoen de. Ook mensen met een kleinere inboedel die preventiemaatregelen treffen op het gebied van hang- en sluitwerk moeten korting krijgen, aldus de organisatie. WESTENSCHOUWEN (GPD) - De politie op Schouwen-Duiveland heeft gisteren op het strand bij Wes- de lading overboord gegooid. Dat verklaart de stapel op het dijktalud. Voor het overige tast de politie .verkgevers, de vakcentrale MHP, vakcentrales vinden zelf dat de minderheid van de Kroonleden, systeem moet worden gekozen een ander deel van de dokters (spe- waarbij geen reserve vorming nodig cialisten) en de particuliere verze- is. Anders zou wellicht premiever- keraars. Een derde deel van de art- hoging noodzakelijk zijn, waar een sen en de tandartsen stemden blan- meerderheid tegen is. De Zieken- co. fondsraad zal later op deze zaak te- Eensgezind is de raad in de stel- rugkomen als er meer duidelijkheid ling dat een nieuw ziektekostenstel- is over de wettelijke voorschriften. HULST (ANP) De dodensprong aan elastiek komt voorlopig niet naar Nederland. De winkeliersvere niging in Hulst had de spectaculai re, maar ook omstreden attractie voor het komende weekend gecon tracteerd. De Belgische exploitant Verbert heeft echter nog steeds zijn materiaal niet bij TNO laten keuren en daardoor kon de winkeliersvere niging geen vergunning aanvragen. De plaatselijke winkeliersvereni ging hoorde pas twee dagen nadat zij het contract met Verbert had ge sloten dgt het elastiekspringen in België en Frankrijk verboden is. De komst van de attractie betekende een primeur voor Nederland. Bur gemeester Jacobs had op voorhand al verboden dat de sprong door bur gers zou worden gemaakt en eiste een keuring van het materiaal door een Nederlandse instelling. Als de attractie er kwam, zouden alleen stuntmannen zich eraan mogen wa gen. Voor Verbert, die per dag re kent op zo'n 50 waaghalzen die a rai- son van 100 gulden de sprong ma ken, zou het optreden in Hulst hier door waarschijnlijk niet rendabel zijn. Kramers betwijfelt of de doden sprong in Hulst zijn debuut in Ne derland zal maken, zoals Verbert had beloofd. De attractie heeft veel publiciteit gekregen. Voorzitter Kramers van de winkeliersvereni ging is al door diverse mensen bena derd die de attractie naar hun stad wilden halen. tenschouwen een grote hoeveelheid het duister. Er zijn alleen enkele hasj buitgemaakt. Alles bijeen zo'n tachtig pakken met een totaal ge wicht van bijna 2700 kilogram en een straatwaarde van rond de 36 miljoen gulden. Twee wandelaars, een inwoner van Westenschouwen en een vakan tieganger, vonden de pakken op het strand, gisterochtend vroeg. Ze dachten dat het om klei of vergelijk baar materiaal ging en sloegen niet direct alarm. Pas enige tijd later, toen er meer nieuwsgierigen op af kwamen, werd de mogelijkheid ge opperd dat het verdovende midde len waren. Op het dijktalud van de voormali ge hulpbrug naar Neeltje Jans trof de politie twintig, netjes opgesta pelde pakketten van dertig tot vijf tig kilo aan. Ook dreven er pakken in het water. Onmiddellijk begon een zoekactie met boten en vliegtui gen naar de eigenaars, maar die wer den niet gevonden. De politie vermoedt dat de hasj vanuit een bootje aan land is gezet. Waarschijnlijk zijn de daders daar bij gestoord en is een groot deel van DEN HAAG (GPD) - De lijsttrek kers van WD, PvdA, D66 en Groen Links en CDA-fractievoorzitter De Vries willen een wettelijk verbod op discriminatie op grond van leeftijd. Dat bleek gisteren tijdens een debat over het ouderenbeleid in het Mau- ritshuis in Den Haag. Daar pleitten de gezamenlijke ouderenbonden voor het opnemen van een dergelij ke discriminatieverbod in de nieu we wet gelijke behandeling. VETERANENZIEKTE - Een cam ping met 650 toeristen in Chatelail- lon (West-Frankrijk) is op bevel van de burgemeester gesloten, nadat een Nederlandse kampeerder er waarschijnlijk begin juli de legion- nairesziekte op liep. Eind juli werd hij met een ambulance naar Neder land overgebracht, waar hij begin augustus overleed. "Een nuttig voorstel", aldus WD-leider Voorhoeve. Het is hem bijvoorbeeld een doorn in het oog dat arbeidsbureau's zich in de regel weinig inspanningen gestroosten om werklozen van veertig jaar en ouder aan het werk te helpen. Ook PvdA-lijsttrekker Kok rea geerde enthousiast op het voorstel van de ouderenbonden om het on derscheid maken naar leeftijd bij wet te verbieden. D66 en Groen Links meenden eveneens dat een discriminatieverbod een absolute voorwaarde is voor het volwaardig functioneren van de steeds grotere groep 50-plussers in onze samenle ving. Alleen de SGP verwierp de suggestie. Voorzitter Wehkamp van de sa menwerkende ouderenbonden ver geleek de benadeling van de oude ren met apartheid. Het moet afgelo pen zijn met het stellen van leef tijdsgrenzen voor vacatures, aldus Wehkamp. "Zelfs directeuren van bejaardentehuizen mogen soms niet ouder zijn dan veertig of vijfen veertig jaar", merkte hij op. Voor meer nieuws zie pagina 11 BOXTEL Het milieu is een gespreksthema dat op geen van de vele politieke bijeenkomsten van dit moment i/ï:di/IC7IM ontbreekt. De Nationale Milieu Aktie, een samenwerkingsverband van ongeveer 40 milieu- en natuurbescher- VbnKltZIIM mingsorganisaties, heeft voorlopig nog weinig vertrouwen in een werkelijk effectieve aanpak van de enorme pro blemen. Uit protest tegen het overheidsbeleid ten aanzien van natuurgebieden werd gisteren in Boxtel dit protest bord geplaatst. (foto anpi Binnenland kort Vrijgelaten De zeven Nederlanders die in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag vastzaten wegens het negeren van politiebevelen en het roepen van staatsvijandelijke leuzen, zijn giste ren vrijgelaten. Zij moesten het land voor 12 uur gisternacht verla ten. Ze werden aangehouden bij de herdenking van de Praagse Lente. Celstraffen De hoeveelheid celstraf is van 1982 tot 1988 met bijna 70 procent geste gen tot 7623 jaar. In 1982 was dat nog 4487 jaar. De gemiddelde straf steeg met 75 procent van 3,2 maan den tot 5,6 maanden, zo blijkt uit CBS-cijfers. Het grootste aantal strafjaren werd in voor verschillende diefstal (3018 jaar), handel in hard drugs (1975 jaar) en moord en dood slag (784 jaar). Schapen De Utrechtse politie heeft gisteren op een weiland aan de rand van de stad 120 ernstig verwaarloosde schapen aangetroffen. .De beesten zijn door rotkreupel zwaar onder voed geraakt. Zeker twintig scha pen moeten worden afgemaakt. Te gen de eigenaar, een veehandelaa uit Montfoort, is proces-verbaal op gemaakt. Hij had van zijn bestand van ongeveer 300 schapen de 120 met rotkreupel apart gezet en er ver der niet meer naar omgekeken. Munitie Een 28-jarige man uit Nieuwediep heeft gisteravond in de duinen bij Den Helder een Duitse bunker uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt met munitie en wapens. De bunker was tot voor kort met een laag zand bedekt. In de bunker stonden naar schatting zes kisten met elk 15 pant servuisten (een soort handgranaten) en een aantal kisten met vermoede lijk geweren De bunker was afge sloten met een houten plaat. Deskundigen verwachten geleidelijke afname aantal huwelijken HILVERSUM - Het huwelijk zal geleidelijk aan populariteit verlie zen ten bate van andere samenle vingsvormen. Mede afhankelijk van kerkelijke achtergrond, opleiding en inkomen zal het huwelijk een se lectievere betekenis krijgen dan tot nog toe. Mensen zullen trouwen als ze voor honderd procent zeker zijn van hun partner. Dat stelt emeritus-hoogleraar.so ciologie Kooy uit het Betuwse In- doornik. Jarenlang was hij verbon den aan de universiteit van Wage- ningen en gold daar als deskundige op het gebied van relaties, huwelij ken en echtscheidingen. Nu is hij nog vice-voorzitter van de stichting Relatievoorlichting in Utrecht. door Peter Contant Kooy reageert op het feit dat vol gens EG-cijfers 41 van de 100 huwe lijken in ons land uitdraaien op een echtscheiding, terwijl het 25 jaar te rug nog ging om zes op de honderd. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek noemt overigens een percenta ge van 30, terwijl ook Kooy zijn vraagtekens plaatst bij de juistheid van de uit Brussel aangeleverde cij fers. Wie er precies gelijk heeft is onduidelijk, wel staat vast dat er een behoorlijke stijging zit in het aantal gestrande huwelijken. Dat beeld is volgens Kooy geheel in overeenstemming met ontwikke lingen in andere moderne landen als Zweden en Denemarken, maar ook in Noord-Amerika. "Daar is het karakter van het huwelijk al totaal veranderd, omdat de verwachtin gen anders liggen. Er worden veel hogere eisen gesteld". Ook Neder land zal geconfronteerd worden met een geleidelijke vermindering van de populariteit van het instituut huwelijk, zo stelt Kooy. Heel anders dan bijvoorbeeld in Italië, waar het echtscheidingspercentage op ruim vijf ligt. Kooy: "Dat komt door een cultureel verschil. Italië heeft een schaamtecultuur, hetgeen betekent dat daar alles kan mits het niet be kend wordt. In Nederland hebben we een schuldcultuur. We denken en handelen calvinistischer". De Gooise relatietherapeute De Jong-Apotheker noemt het hoge aantal echtscheidingen het gevolg van de welvaartsstaat waarin we le ven. "Die is gericht op de individue le ontplooiing en geeft mensen dus de gelegenheid zich emotioneel t.e ontwikkelen. Vaak heeft een van de partners met relatieproblemen moeite met de snelheid waarmee de ander zich emotioneel weet te ont wikkelen. Dank zij de feministische golven is Nederland redelijk geë mancipeerd. Dat betekent, dat werken aan een eigen car rière en economisch vaak onafhan kelijk van de man zijn. Dit kan soms moeilijk geaccepteerd worden door de partner, die intolerant gedrag vertoont. De machteloosheid die hier uit voortvloeit, leidt vaak tot een machtsstrijd. De een wil de an der veranderen, terwijl hij juist zichzelf moet veranderen". Een huwelijk ontbinden, als het echt niet meer gaat, vindt psycho therapeute De Jong niet verkeerd. "Iedereen is zich in deze tijd meer bewust van zijn of haar emoties. Passen mensen niet bij elkaar, ook al komen ze daar later achter, dan kan men elkaar en dus ook zichzelf het leven zuur maken. Dat is dus niet de oplossing. Ook mensen die een relatie beginnen, moeten, voor dat ze die aangaan, eerst een goede relatie met zichzelf hebben. Dat is noodzaak". Bij de stichting Relatievoorlich- ting komen niet veel vragen binnen over geschikte partners, wel over co-ouderschap en samenwonen. Vice-voozitter Kooy: "Een tijd sa menwonen, een soort proefhuwe- lijk, vind ik goed. Je leert elkaar kennen en je kunt daarmee heel wat ellende voorkomen". Co-ouderschap is een ontwikke ling die in Nederland ook steeds meer opkomt. In Nederland vindt 8,3 procent van alle geboorten bui ten een wettig huwelijk plaats. Kooy: "Ik denk dat we in Nederland bij een afname van huwelijken ook meer geboorten van kinderen bui ten het huwelijk krijgen. In Zweden zie je, dat kinderen vaak in andere relatievormen dan het huwelijk ge boren worden. Dat zal op termijn ook bij ons gaan gebeuren". CDA: commerciële tv in regeerakkoord DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil de commerciële tv regelen in het ko mende regeerakkoord en voelt niets voor de initiatiefwet die de WD volgende maand wil indienen. Dat is procedureel onjuist, zei CDA-ka- merlid Beinema gisteren in een rac- tie. Inhoudelijk vindt de CDA-media- specialist het plan overigens ook niet aanvaardbaar. In de opzet van Hermans krijgt de commerciële omroep teveel en de publieke om roepen te weinig, zo meent hij. PvdA en D66, overigens geen voor standers van commerciële tv, willen de zaak wel snel regelen, omdat ze vrezen dat de commerciële tv an ders zijn beslag krijgt buiten het parlement om. Een gezin in de groei wil op maat wonen. Elk wil z'n eigen keuze kunnen maken. Van kleuter tot tiener, van pas-getrouwd tot 'weet-je-nog-wel- van-toen'. Het gezin van vandaag kiest z'n meubels bij Baalbergen's Meubelpromenade. Op niet minder dan 7500 vierkante meters wordt het totale wonen gepresenteerd. De meest uiteenlopende woonsti/len - krijgen royaal de ruimte. Van jong tot klassiek. Van modem tot couch corner romantisch. Van rustiek tot avantgarde. En alle grote merken tonen hun unieke gezicht in hun eigen studio's JPlNG .CM-ERttCC»* HÜLSÏA LEOriJX proaas ON .trendhop"* VOORKEUR gorSunen KATWIJK AMBACHTSWEG 11 -13 TELEFOON 01718 - 28 151 Bij Baalbergen maakt het hele gezin een eigen woon keuze in meubelen. Baal bergen heeft nu nóg meer hart voor uw huis. MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3