ra; Groen Links komt CDA goed van pas Familie Raoul Wallenberg hoopt op definitief uitsluitsel Achtergrond Beckers: adder aan Koks borst Winst Ideine linkse partijen kost PvdA stemmen Wereldraad van Kerkenaandacht voor wijding vrouwen PAGINA 2 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 - - - -» - '%M;k i pulchri. "De optelsom ziet er fraai uit, r Het wordt, kondigt de voorzitter aan, het 'enige de bat in de marge' van deze verkiezingstijd. Zonder klok of zandloper zitten Wim Kok (PvdA) en Ria bec- kers-de Bruijn (Groen Links) tegen over elkaar, voor een treffen dat de twijfelende linkse kiezer tot inzet heeft. door Peter de Vries Het antiek-bladderige zaaltje van Pulchri aan het deftige Haagse Lange Voorhout is stampvol. De at mosfeer is klam, de sfeer geladen. Maar wanneer na vijf kwartier de beide kemphanen met een kort ap plausje worden bedankt voor hun inspanningen, is de uitslag van het debat onduidelijk. Er staat veel op het spel, vooral voor Kok. Voor het oog van de camera's en de journalisten moet hij een gapend gat in zijn linkerflank dichten. Wat nu met drie zetels nog klein links is, dreigt bij de verkiezin gen met 12 zetels als Groen Links terug te komen; winst die bij Kok vandaan komt. Wanneer het debat drie kwartier oud is, gaat hij in de aanval. "De optel som ziet er fraai uit, maar de onderhoudskosten van uw luchtkastelen zijn erg hoog". Ria Beckers, lijsttrekker van Groen Links, koestert zich als een adder aan de borst van de soci aal-democraten. Haar strategie is wreed, maar uiterst effectief: ze steunt de PvdA van harte, maar toont zich telkens net een slagje radicaler. En als Kok haar verwijt dat dat radicalisme niet van deze wereld is, maakt ze zich ongrijpbaar met het antwoord dat Groen Links die wereld juist wil veranderen. Beckers laat al snel laat weten dat modernisering van kernraketten voor haar partij 'een echt breek punt' is. Kok wil niet verder gaan dan een uiterste ga rantie dat de PvdA zich er voor zal inzetten dat in on derhandelingen met het Oostblok die modernisering overbodig wordt. Een eerste poging van Kok de in terne verdeelheid aan te tonen van de nieuwe combi ne van PPR. PSP, CPN en EVP, strandt al snel: Groen Links, inclusief het pacifistisch smaldeel, staat er niet op dat Nederland de komende kabinets periode al uit de NAVO stapt, laat Beckers weten. Ook de tweede aanval van Kok pareert Beckers. De socialist zet zich aan een vernietigende recensie van de Groentax-plannen van de radicalen, het duur der maken van vuile produkten. Die plannen zijn zo vergaand dat ze nauwelijks passen binnen de Eu ropese samenwerking, zijn fraudegevoelig, terwijl Groen Links haar belofte dat de koopkracht tot mo daal niet wordt uitgehold op geen enkele wijze waar maakt, meent Kok. Maar Beckers ontkent glashard dat de Groen-Linksbrochure waaruit Kok citeert deel uitmaakt van het verkiezingsprogramma, en ach, die koopkrachtberekeningen van het Centraal Plan Bureau, daar doet zij niet aan mee. Kok weet zich op vertrouwd terrein, als de vraag naar de toekomstige macht ter sprake komt. "Aan de intenties van de PvdA mag niet worden getwijfeld, wij vleien tegen niemand aan". Maar het gaat erom dat een nieuwe meerderheid van CDA en WD wordt voorkomen, en dat de linkse kiezer de "reële kans op een centrum-links kabinet" dichterbij brengt. Even bijt Beckers van zich af: "De tweedeling van de samenleving blijft bestaan", maar daarna slaat weer een begripsvolle toon tegen Kok aan en wijst ze verantwoordelijkheid voor een leegloop ter linkerzij de van de PvdA bij voorbaat af: "Een sterke Groen Links-fractie is nodig om PvdA en D66 in een kabi net rugdekking te geven. Groen Links is niet het pro bleem voor de PvdA, maar het winnen van kiezers in het midden is Koks probleem". met CDA-onderwijsminister Deetman. De PvdA liet na de eerste zonni ge vooruitzichten voor Groen Links te pas en te onpas horen niet echt wakker te liggen van Groen Links. Maar anderzijds is het geen geheim dat intern het succes van de nieuwe loot de soci alisten danig angst inboezemt naarmate de verkiezingsdatum dichterbij komt. Immers, de opiniepeilingen ga ven tot de eerste week van augus tus nog steeds een nek-aan-nek- race te zien tussen PvdA en CDA. De recentste steekproeven stel den de PvdA in zeteltal evenwel ver achter bij het CDA. PvdA-lei- der Kok hoopt dan ook dat naar mate de verkiezingskoorts zijn hoogtepunt nadert, de kiezer in speelt op de strijd tussen hem en Lubbers en veel potentiële Groen-Linksstemmers zich als nog achter de PvdA scharen. Catshuis Maar hoe groter Groen Links, hoe kleiner de kans dat de PvdA de felbegeerde uitkomst van groot ste partij ziet gerealiseerd. Daar door loopt de PvdA kans de trekkersrol bij de formatie te sen en is de kans kleiner dat frac tievoorzitter Kok in zijn eerste op treden als socialistisch lijsttrek ker CDA-leider Lubbers uit het Catshuis verdringt. De ontwikkelingen in het oppo sitionele kamp kunnen Lubbers en de zijnen dus best eens in de kaart spelen. Het CDA, zelfverze kerder dan ooit, gaat er zonder mankeren vanuit dat Lubbers straks voor de derde maal aan treedt als premier. DEN HAAG (ANP) - Het CDA kan garen spinnen bij de opmars van Groen Links. Als de nieuwe sa menwerking van de kleine linkse partijen op 6 sep tember voldoende aan slaat bij de kiezer, is het ge daan met de wensdroom van de PvdA om als groot ste partij bij de formatie Kok naar voren te schui ven als minister-president. Wanneer het CDA als grootste partij uit de bus rolt en Lubbers in het Catshuis blijft, kan dat mo gelijk ongewild gevolg zijn van de interne strijd om de kiezersgunst in het linkse kamp. Dit scenario dringt zich op in de aanloop naar de Tweede Kamer verkiezingen van 6 september. De laatste opiniecijfers geven aan dat het CDA de grootste partij zou blijven, de PvdA moet inleveren en Groen Links fors stijgt. De korte maar hevige campag- nestrijd die inmiddels is losgebar sten kan het beeld uiteraard nog veranderen. Maar feit blijft dat het nieuwe fenomeen Groen Links vooralsnog kan rekenen op forse winst die mede ten koste gaat van grote broer PvdA. Niet voor niets trok PvdA-partijvoor- zitter Sint op het verkiezingscon gres begin juli ongekend fel van leer tegen de nieuwe formatie. D66-aanvoerder Van Mierlo beet een week eerder het spits af: het programma van PPR, PSP, CPN, EVP en niet-partijgebonde- nen deugt van geen kant, er valt geen touw aan vast te knopen en enige financiële onderbouwing ontbreekt. De riante positie van de nieuwe ster aan het politieke firmament bij de Euroverkiezin gen (omgerekend 8 zetels) zal niet vreemd zijn aan de harde woor den aan het adres van de mini- bondgenoten van weleer. Het succes van Groen Links nu staat in schril contrast met de te loorgang van de kleine linkse splinters bij de Kamerverkiezin gen van 1986. Daar komt bij dat voorstanders van samenwerking tot aan de kabinetscrisis van be gin mei wat bleven aanmodderen in hun streven tot krachtenbun deling. De PPR had zelfs al afgehaakt in pogingen te komen tot eén lijst bij de toen nog voorziene Kamer verkiezingen in mei 1990. Maar de vroegtijdige val van het kabinet bracht de zaak plotsklaps in een stroomversnelling. En ziedaar: het akkoord over een gezamenlijk program en één kandidatenlijst bleek binnen de kortste keren als nog te realiseren. Dramatisch De nieuwe partners waren in 1986 samen nog goed voor 9 Kamerze tels. Bij de verkiezingen raakte de CPN evenwel dramatisch in de rode cijfers: van drie naar nul. De PSP liep ook een gevoelige tik op: van drie naar één. De EVP werd neergemaaid: van één naar nul. Alleen de PPR bleef met twee vertegenwoordigers over eind. Door dat resultaat wist de PPR bij de jongste onderhandelingen het lijsttrekkerschap van Groen Links in de wacht te slepen. Aan PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers derhalve de taak het nieuwe fenomeen zo sterk mogelijk het parlement in te loodsen. Groen Links kan daarbij dank baar gebruik maken van het nieu we politieke troeteldier Milieu. In de campagne kan de formatie te vens gebruik maken van "klin kende namen" als van Rosenmöl- ler die furore maakte als stakings leider in de Rotterdamse haven en oud-studentenleider Van Poel geest die veelvuldig in de media scoorde bij de reeks aanvaringen STOCKHOLM (GPD/Rtr) - De mysterieuze Wallenberg-affaire na dert zijn ontknoping. Sovjet-ambas sadeur Boris Pankin gaf eergisteren in een Zweedse krant toe dat zijn land verantwoordelijk is voor de verdwijning van de Zweedse diplo maat Raoul Wallenberg. Hij ontken de echter dat Wallenberg nog in le ven zou zijn. "De doden kunnen niet tot leven gewekt worden.", aldus Pankin. "Men kan hem enkel en alleen eren voor zijn daden en schuldgevoelens uitdrukken tegenover zijn volk en nabestaanden". Woorden die vol gens ingewijden voor het eerst de de Russische schuld accepteren voor het lot van Wallenberg. Boven dien kunnen zij erop duiden dat Gorbatsjov zijn excuses zal aanbie den aan de nabestaanden van Raoul Wallenberg. Geheel onverwacht heeft de Sov jetunie de familie van de voormali ge diplomaat en de Raoul Wallen berg-vereniging uitgenodigd voor gesprekken in Moskou in oktober. Volgens onbevestigde berichten zal de Zweedse delegatie ook een ont moeting hebben met president Gor batsjov. Raoul Wallenberg verdween in 1945 bij de bevrijding van Budapest in Russische gevangenschap, nadat hij in de laatse oorlogsmaanden op ingenieuze wijze tienduizenden jo den uit de handen van de nazi's hield door ze van Zweedse paspoor ten te voorzien. Getuigenverklaringen Sindsdien houdt Moskou vol, dat Wallenberg in 1947 overleed aan een hartinfarct in de gevangenis van Ljoebjanka. Aan deze officiële Rus sische versie hecht Stockholm ech ter nauwelijks waarde. Het Zweed se ministerie van buitenlandse za ken heeft in haar archieven zo'n honderd getuigenverklaringen die erop wijzen dat Wallenberg nog na 1947 in leven was. Zolang het tegen deel niet is bewezen, gaat Zweden er dan ook vanuit, dat de legendari sche diplomaat nog steeds in leven De Zweed is voor het laatst gezien in januari 1945. Als 32-jarige diplo maat werd hij toen overgebracht naar maarschalk Rodion Malinovs- ki, de commandant van de Sovjet troepen die Budapest aan het eind van de Tweede Wereldoorlog be vrijd hadden. Met de als sensationeel omschre ven uitnodiging hoopt het Kremlin de affaire, die de relaties tussen Zweden en Rusland bijna een halve eeuw heeft vertroebeld eindelijk uit de wereld te helpen. Pankin heeft beloofd dat de familie van Wallen berg 'alle documenten' mag zien die de Russische geheime dienst (KGB) en het Russische ministerie van buitenlandse zaken in haar archie ven heeft. Het draait daarbij hoofd zakelijk om het originele doodsat- test, aldus de ambassadeur. Smoltsov-rapport Dit zogenaamde Smoltsov-rapport is een handgeschreven velletje pa pier van de chef-arts van de Ljoeb- janka-gevangenis A.L. Smoltsov. Hij schrijft aan het later terechtge stelde hoofd van de Russische vei ligheidsdienst Abakumov, dat de "voor ieder bekende gevangene Wallenberg" plotseling overleed in zijn cel en vraagt gelijktijdig om in structies. Later wordt beweerd dat er opdracht werd gegeven om het lijk te cremeren zonder eerf lijk schouwing. De rest van het Wallenberg-dos sier zou volgens ambassadeur Pan kin door Stalin-volgelingen zijn ver nietigd. Het lapje papier, het enige officiële bewijs in de KGB-archie- ven, is volgens het Russische nieuwsbureau APN hoogstwaar schijnlijk een vervalsing. Ook het Zweedse ministerie van buiten landse zaken twijfelt aan de echt heid. De Sovjetunie zal eerst moe ten reageren op verslagen van talrij ke getuigen die Wallenberg na 1947 in levenden lijve hebben gezien. Zo verklaarde de Russische pro fessor Mjasnokov in 1962 dat Wal lenberg was opgeborgen in een psy chiatrische inrichting. Eerder zei den ex-gevangenen Wallenberg in i de jaren '50 te hebben gezien in de gevangenis van Vladimir. De Raoul Wallenberg Vereniging bezit boven dien informatie dat Wallenberg zich in een speciaal kamp voor officieel doodverklaarde gevangenen be vindt. De zuster van Wallenberg, Nina Lagergren gaat naar Moskou met Wallenbergs halfbroer Guy von Dardel en de voorzitter en secretaris van het Zweedse Raoul-Wallen- berg-comité. Hoop Hun reis voedde de hoop op een doorbraak, maar Sovjet-functiona rissen hebben geprobeerd de ver wachtingen te temperen. "Volgens de inlichtingen waar wij over be schikken is er geen sprake van an dere documenten", zegt Skoepov die persattaché is van de Sovjetam bassade in Stockholm. De verwanten en vrienden van Wallenberg worden heen en weer geslingerd tussen hoop en realisme. "Iemand zei dat als Gorbatsjov een deur opendoet en Raoul de kamer binnenkomt, er sprake zou zijn van één van de schitterendste gebeurte nissen van de eeuw", meent secreta ris Sonja Sonnenfeld van het Wal lenberg-comité. "Wij nemen al onze hoop mee naar Moskou, maar laten onze illusies thuis. De uitnodiging kan een reclamestunt zijn, maar als er niets uitkomt zal de wereld te leurgesteld zijn", meent zij. In 1987 is in Budapest een monu ment voor Wallenberg onthuld. Ho gere functionarissen in het Kremlin en de media in de Sovjetunie heb ben zich voor het eerst positief over dit gebaar uitgelaten. "In de zaak- Wallenberg is het nu of nooit", meent een Zweedse functionaris die niet bij name genoemd wil wor den. "Gorbatsjov gaat de confronta tie aan met het stalinistische verle den van zijn land, waarbij geen ta boes lijken te bestaan. Wallenberg behoort tot dat verleden". Zweden heeft de Sovjet-versie nooit aan vaard. De ver wanten van Raoul Wallen bergeen zaken man uit een fa milie van schatrijke Zweedse ban kiers, zijn ervan overtuigd dat hij in augustus zijn 77e ver jaardag vierde, ergens in een Russisch kamp voor officieel doodverklaarde gevangenen. (foto GPD) De commissie 'Geloof en kerkorde' van de Wereldraad van Kerken ziet bezinning op de wij ding van vrouwen als een van zijn belangrijkste taken in de toe komst. Er moeten wegen worden gevonden om te voorkomen dat de verschillende kerkelijke prak tijken op dit gebied „een belang rijke hinderpaal" in de oecumeni sche betrekkingen worden. De 120 leden van de commissie, die twee weken lang heeft verga derd in Budapest, vinden het no dig dat er binnenkort een speciale consultatie wordt belegd over de vrouw in het ambt. Deze vergade ring zou „zorgvuldig onderzoek" moeten doen naar de ontwikke ling van de apostolische traditie, aldus de commissie in haar slot verklaring. Ook andere „onopge loste oecumenische problemen betreffende het ambt" kunnen daarbij betrokken worden. De commissie besprak onder meer de kerkelijke reacties op het zogenoemde Lima-rapport. Van de ruim 300 lidkerken reageerden er 185 op dit document uit 1982, waarin voorzichtige overeen stemming wordt bereikt over doop, avondmaal en ambt. De re acties laten zien, zo werd in Bud apest opgemerkt, dat „confessio nele controverses allesbehalve dood zijn". Toch heeft het rap port, waaraan ook de Rooms-Ka- tholieke Kerk heeft meegewerkt, volgens de commissie een „nieu we oecumenische situatie ge schapen". Ondanks veel discussie, studie en gebed bestaat er op de drie theologische gebieden nog steeds „serieuze onenigheid". Behalve bezinning op het ambt voor man nen èn vrouwen, is volgens de commissie nadere studie nodig over de plaats van Bijbel en tradi tie in het leven van de kerk, over de rol van de sacramenten en over het wezen van de kerk. Boete De Zwolse Evangeliegemeente 'De Deur' is door de kantonrech ter veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden wegens ge luidshinder. De groepering had zonder vergunning van de plaat selijke overheid tijdens een evan gelisatiebijeenkomst te luide mu ziek ten gehore gebracht. Burgemeester en Wethouders hebben de Evangeliegemeente enkele weken geleden laten we ten dat zij voortaan nog maar twee keer per jaar een muziekver- gunning krijgt voor haar werk in de binnenstad. Naar aanleiding van klachten van omwonenden en winkelend publiek werd De Deur ook voorgehouden dat de geluidssterkte niet meer dan 45 decibel mag bedragen. Voorganger R. van Diermen was daarover zeer verontwaar digd en lokte een proces-verbaal uit. Hij wilde duidelijkheid over de geldigheid van de politieveror dening waarin geluidshinder is geregeld. De vrijheid van geloofs verkondiging heeft voor groepen als De Deur door deze bepaling „geen reële inhoud meer", aldus de advocaat. De Evangeliege meente is volledig afhankelijk van straatevangelisatie. De officier van justitie benadruk te dat godsdienstvrijheid voorop staat, maar dat deze niet onbe perkt is. De samenkomsten zelf worden niet beperkt, maar wel wordt de manier waarop zij wor den gehouden aan banden ge legd. De kantonrechter achtte „hartverscheurende geluiden" niet noodzakelijk om een overtui ging uit te dragen. „Als we dit toe laten moet een andere club nog meer lawaai maken". Perspectief Het katholiek onderwijs moet volgens bisschop J.M. Gijsen van Roermond ernst gaan maken met de herevangelisatie, waartoe paus Johannes Paulus II oproept. „Dit getuigt van waarachtig geloof èn van realiteitszin, al wordt het - voorlopig - niet in dank afgeno men en vindt het slechts in kleine kring gehoor." Gijsen schrijft dit in zijn boek 'Katholiek onderwijs: illusie of toekomstperspectief?' De bis schop van Roermond ziet wel de gelijk perspectief: „Juist in tijden als de onze wordt de Geest vaar dig en leidt Hij de werkelijk-dap- peren naar het opbouwen van een nieuwe toekomst. Ook voor het katholiek onderwijs". De bisschop is het grondig on eens met onderwijsmensen die zeggen dat de waarheid omtrent God en de Kerk 'niet meer te ver kopen is'. Zij sluiten de deur voor geloof, voor Christus en voor waarachtig evangelisch leven. „Of men schept een nieuw soort christendom, dat in feite deze naam niet verdient", aldus Gij- Hij vervolgt: „Vanuit dit plausi bel, menselijk - beredeneerd en binnenwereldsgericht - christen dom tracht men veelal het katho liek onderwijs nog hoog te hou den. Maar het blijkt meer en meer een facade te zijn, een illusie, die verwaait met de wind van de ont wikkeling die haar eigen seculie re gang gaat." Gijsen is de enige Nederlandse bisschop die niet het schoolregle ment van de Nederlandse Katho lieke Schoolraad (NKSR) han teert. In het eigen Roermondse reglement is onder meer bepaald dat één lid van het schoolbestuur rechtstreeks door de bisschop wordt benoemd. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de 'Oud- Katholieke Unie van Utrecht' is met ingang van vandaag in het Catharijneconvent te Utrecht een expositie te zien over kunst uit Oud-Katholieke Kerken. Volgens de samenstellers betreft het hier „een uitgelezen verzameling van tot nu toe verborgen kunstschat ten uit de Gouden Eeuw". Schilderijen van meesters uit de Gouden Eeuw, zeventiende eeuws zilverwerk, kerkelijke kle ding en andere kunstvoorwerpen tonen de geschiedenis van de Oud-Katholieke Kerk, die in 1723 begon. Uit afwijzing van het cen tralistische streven van de Rooms-Katholieke Kerk, kozen Nederlandse katholieke geestelij ken er toen voor om als nationale kerk voort te bestaan onder zelf gekozen bisschoppen. In de prak tijk betekende dit een definitieve breuk met Rome. In 1889 kwamen de bisschop pen van diverse Oud-Katholieke Kerken uit Nederland, Duitsland en Zwitserland bijeen om een ge zamenlijke geloofsbelijdenis op te stellen, de 'Oud-Katholieke Unie van Utrecht'. Op 22 en 23 september zal in Utrecht het eeuwfeest van deze internationa le samenwerking worden ge vierd. De Oud-Katholieke Kerk heeft in Nederland ongeveer 10.000 le den. In totaal zijn er in Europa en Noord-Amerika 600.000 Oud-Ka tholieken. De twee belangrijkste christelij ke ontwikkelingsorganisaties van Groot-Brittannie zullen in okto ber een internationale conferen tie beleggen over de „ernstige ge volgen" van de activiteiten van fundamentalistische christelijke sektes in de Derde Wereld. De conferentie „Geloof en ont wikkeling: Onderdrukkend christendom in de Derde Wereld" zal op 26 en 27 oktober worden ge houden. Er worden groepen on der de loep genomen „die een nieuwe morele onderbouw leve ren voor volstrekt onrechtvaardi ge maatschappijvormen in re pressieve staten". „Christian Aid" en het Katho liek Instituut voor Internationale Betrekkingen CIIR, zeiden in een gezamenlijke verklaring: „De verspreiding van rechtse christe lijke bewegingen in ontwikke lingslanden heeft naar onze me ning ernstige gevolgen voor de menselijke ontwikkeling en de vooruitzichten op verandering in de Derde Wereld." Vooral in Afrika doen funda mentalistische christelijke orga nisaties de laatste tijd van zich spreken. De regering van Ghana heeft deze maand een aantal groe pen, waaronder de Mormonen en de Jehova's Getuigen, verboden en hun kerken gesloten, omdat zij zich schuldig zouden maken aan subversieve activiteiten. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Odoorn-Valther- mond (deelgemeente Bethel) (hervormd gereformeerd) en te Borssele en Driewegen: J. Aries- sen, kandidaat te Utrecht. Aangenomen het beroep van de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamhe den (predikant bij de peniten tiaire inrichting te Hoorn: drs. G. Prast, eervol ontheven predikant te Amstelveen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2