LEIDSCH DAGBLAD Drugsbazen dreigen met 'oorlog' EXTRA LEIDSCH DAGBLAD 'Een nieuwe wereld, geen science-fiction, maar echt' Onderwijs moet flexibeler en individueler Recmtering Colombiaanse bendeleden mogelijk via Amsterdams kantoor Meer problemen met jongeren Arbeidsbureau mag bemiddelen voor geld C.D v/d WEEK! VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39020 Prijs fl. 1,25 Wetenschappers zijn in hun nopjes met de enorme toevloed van gege vens d ie de Voyager naar de aarde stuurt, zoals deze prachtige foto van de grootste maan bij Neptunus, Triton. (foto anp) Uniek moment: Voyager passeert Neptunus PASADENA (AP) Het Ame rikaanse ruimteschip Voyager II heeft vanmorgen een 12 jaar durende vlucht langs de vier buitenste planeten van ons zonnestelsel bekroond door op 4900 kilometer afstand langs Neptunus te scheren.De Voya ger is tot nog toe geen enkel hemellichaam zo dicht gena derd. "Wij verkennen een nieuwe wereld," zei astronoom Rich Terrile. "Neptunus is geen science-fiction, geen film met speciale effecten. Zij bestaat echt". Het ruimteschip passeerde op 4900 kilometer hoogte de ijzige wolkenvelden boven Neptunus' noordpool te passe ren kort voor 6 uur Nederland se tijd. Onder invloed van de zwaartekracht van de blauwe planeet werd de snelheid van de Voyager eerst opgevoerd tot 93.387 kilometer per uur. Na de ontmoeting met Neptu nus vloog het ruimteschip in de richting van de maan Triton die het kort na 11.00 uur Ne derlandse tijd op 38.455 kilo meter afstand passeerde. De radiosignalen van Neptu nus hebben vier uur en 6 zes minuten nodig olm de 4,42 mil jard kilometer naar de aarde te overbruggen. De champagne stroomde gistermiddag al rijkelijk in Pasadena toen de Voyager door de supersonische schok golf brak waar de zonnewind opbotst tegen het magnetische veld van Neptunus. Het tijd stip waarop het ruimteschip het magnetische veld binnen drong, duidt erop dat dit veld veel zwakker is dan tot nog toe werd gedacht. Terwijl de Vovager zich in de richting van Neptunus be woog, ontdekte hij twee nieu we kleine manen: een 96-kilo- meter brede maan die 1989 N5 werd gedoopt en een 48-kilo- meter brede maan die de code naam 1989 N6 meekreeg. In to taal zijn van Neptunus nu acht manen bekend, waaronder Triton en Nereid die vanaf aarde kunnen worden waarge nomen en vier manen die al eerder door het ruimteschip werden ontdekt. Voyager heeft ook een volle dige uit brokstukken bestaan de ring ontdekt die rond Nep tunus cirkelt. Nieuwe foto's tonen aan dat een ringboog die zich op grote afstand rond de planeet beweegt, vrijwel ze ker ook een volledige ring is. De naar de aarde terugge stuurde beelden tonen ook wat wetenschappers beschouwen ais talrijke door meteorieten veroorzaakte kraters op Tri ton. Op de foto's vertoont de maan van Neptunus een bizar kleurenscala van helder roze, rode en blauwe tinten. Op zijn 12 jaar durende vlucht verkende Voyager eer der al de planeet Jupiter in 1979, Satumus in 1981 en Ura nus in 1986. Na de ontmoeting met Neptunus zal het ruimte schip zich verder in het heelal verwijderen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het on derwijs moet de komende vijfen twintig jaar veel individueler en flexibeler worden. Daarvoor is ap paratuur, scholing van docenten en vernieuwing nodig. De overheids uitgaven voor onderwijs moeten met éénderde, rond de 10 miljard gulden, omhoog. Ook het beroep van leraar moet weer in ere worden hersteld. Aldus het rapport 'De bedrijvige school', een lange-termijnvisie die is ontwikkeld in opdracht van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. De commissie, onder lei ding van hoogleraar emancipatie- vraagstukken Langeveld van de Erasmusuniversiteit, probeert in die visie de richting aan te geven waarin het onderwijs zich moet ont wikkelen. Verwacht wordt dat het onder wijs veel individueler wordt en dat de school een belangrijker taak krijgt bij de ontwikkeling van nor men en waarden, omdat ouders dat van de school verwachten. Maar te gelijkertijd moet de school de jeugd voorzien van een behoorlijke dosis harde kennis, omdat die steeds be langrijker Wordt in de samenleving. Kennis is een belangrijke de om te voorkomen dat de sociaal- economische tweedeling in de maatschappij zich voltrekt. Vooral meisjes en mensen uit minder heidsgroepen moeten gestimuleerd worden zich verder te scholen, zo staat in het rapport. Iedereen moet op school al leren omgaan met een computer. De commissie gaat ervan uit dat de basisvorming - veertien vakken in de eerste drie jaar van het voort gezet onderwijs - wordt doorge voerd, zoals minister Deetman van onderwijs wil. Dat zal uiteindelijk leiden tot het verdwijnen van het la ger beroepsonderwijs en de mavo. Verdeeld is de commissie-Lange- veld over de invoering van eindter men. De meerderheid vindt de ter men bruikbaar als maatstaf voor het beoordelen van de kwaliteit van het onderwijs aan een school. Het is niet de bedoeling de termen te ge bruiken als selectiecriterium voor leerlingen. Het beroep van leraar moet in ere worden hersteld. De opleiding moet verbeterd, evenals de begeleiding van de beginnende onderwijzer. Bijscholing wordt moet als normaal worden gezien en behoort in de nor male werktijd plaats te hebben. Verpleeghuis zoekt sponsor DEN BOSCH (GPD) - Het ver pleeghuis De Herven in Den Bosch probeert sponsors te wer ven om extra's in de patiënten zorg te kunnen betalen. Het is de bedoeling 50.000 gul den bijeen te brengen om daar mee een dagje uit voor de 190 demente ouderen te betalen. Het verpleeghuis heeft een te kort van anderhalve ton. dat door bezuinigingen ongedaan moet worden gemaakt. 'Geallieerden lieten 800.000 Duitsers sterven' TORONTO (AFP) - Zeker 800.000 Duitse krijgsgevangenen zijn in 1945 en 1946 in Franse en Ameri kaanse kampen gestorven als ge volg van slechte behandeling tot re gelrechte verwaarlozing. Dit schrijft de Canadees James Brac- que in het boek 'Other Losses' (Ove rige verliezen) dat binnenkort in Ca nada en de Bondsrepubliek uit komt. Volgens Bracque, die voor zijn boek drie jaar lang getuigenverklaringen van voormalige Duitse gevangenen verzamelde, werden Duitse krijgs gevangenen in strijd met de Con ventie van Genève behandeld. "Ge vangenen zijn levend begraven door bulldozers van de Amerikaan se troepen, anderen stierven aan honger, uitputting, uitdroging, ty fus, dysenterie en longontsteking", aldus Bracque gisteren bij de pre sentatie van zijn boek. Het wangedrag jegens de krijgs gevangenen ging volgens Bracque terug op orders waarvan sommige de handtekening droegen van gene raal Dwight Eisenhower. De latere president van de Verenigde Staten was opperbevelhebber van de geal lieerde troepen. Britten en Canade zen hebben geweigerd deze orders op te volgen, aldus de schrijver. Bracque wijst er op dat de meeste archieven die op deze zaak betrek king hebben, vernietigd zijn. Om commentaar gevraagd heb ben verschillende historici scep tisch gereageerd op de onthullin gen, maar ze zeiden tegelijkertijd ook zeer geïnteresseerd te zijn in het bewijsmateriaal dat Bracque aan draagt. Kinderbescherming krijgt het steeds drukker BOGOTA (GPD) De machtige drugsmaffia in Colombia heeft een 'totale oorlog' verklaard aan alle regeringsfunctio narissen als antwoord op het tegen haar gerichte offensief van de regering. De cocaïne-baronnen hebben ook acties aangekondigd tegen rechters, journalisten en industriëlen. Inmiddels doen geruchten de ronde dat Israëlische reserve officieren de Colombiaanse drugsmaffia van dienst zijn. Zij zouden worden gerecruteerd via het kantoor van een be kende Nederlandse, ex-Israëlische, wapenhandelaar in Amsterdam. De huurlingen zouden in een goed uitgeruste Amsterdamse privé-kli- niek een medisch onderzoek onder gaan en zouden in een klein pension in de buurt van het Centraal Station verblijven. In Colombia worden zij daarna ingezet voor het opleiden van beroepsmoordenaars in dienst van het drugskartel. Nederlandse instanties als het mi nisterie van buitenlandse zaken, de Amsterdamse politie en justitie hebben gistermiddag met verba zing gereageerd op deze, in een Is raëlisch dagblad gepubliceerde ont hullingen. Zij zeggen van niets te weten. Gisteren trof een eerste reeks bomaanslagen de Colombiaanse stad Medellin, waarbij één dode viel. Bij verschillende kantoren van de twee traditionele conservatieve en liberale partijen, werd aanzienlij ke schade aangericht. Ook twee bui tenverblijven van vooraanstaande politici gingen in vlammen op. De autoriteiten van Colombia hebben beslag gelegd op 141 pan den, waaronder hacienda's, kan toorvestigingen, dansgelegenhe den, restaurants en hotels, die het bezit van de drugsmaffia moord op Galan. Volgens de Co lombiaanse televisie zou de drugsmaffia tevergeefs hebben ge probeerd om de vijf verdachten vrij te kopen. Zo'n 130 rechters in de hoofdstad Bogota hebben, uit vrees voor hun leven, ontslag ingediend. Woensdag besloten, na verschillende beloften van de regering-Barco en 2 miljoen dollar extra hulp uit Washington, de gerechtelijke ambtenaren weer aan het werk te gaan. "We zullen geen respect hebben voor het leven van de familie van diegenen die geen respect hebben gehad voor onze eigen familie", al dus de dreigende taal van het giste ren verspreide communiqué van de drugsmaffia. Het motto van de 'ext- riditables', de gewapende arm van het Kartel van Medellin, luidt: 'Lie ver een graf in Colombia dan een proces in de Verenigde Staten'. Pagina 5: Israëliër levert drugsmaf fia Colombia militaire adviseurs) Kok Groep vraagt uitstel van betaling Ook zijn er 142 vliegtuigen, 20 heli- 0 kopters, 30 jachten, meer dan 4000 ROTTERDAM (ANP) - Kok Be- Onder de meer dan 12.000 arrestan- gen. Volgens de directie is dat nood- ten bevinden zich nelen, voor wie de justitie een verzoek om uitlevering heeft gediend. Verder hebben de autori teiten op de televisie vijf verdach ten gepresenteerd, die mogelijk ac tief hebben deelgenomen aan de DEN HAAG (GPD) - Het aantal pro blemen bij het opvoeden van kinde ren is sterk toegenomen. De Raden voor de Kinderbescherming behan delden vorig jaar 7901 zaken. Dat is een stijging van 17 procent ten op zichte van het jaar daarvoor. Ook de ernst van de problemen ia Chinees-Indisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Rosmolen 25-Leiden S Meiplein 130-Lelden Tel. 071-220053 071-720117 Heeft de beste chinese kok van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kantong keukenPeking keukenShanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Geopend 's morgens 12 00 uur tot 's avonds 22 00 uur tussen ouder en kind is toegeno- men. Steeds vaker moet de hulp van de rechter worden ingeroepen om kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken. Belangrijke oorzaken hiervoor zijn het groeiend aantal problemen van allochtone jongeren en de weinig doeltreffende moge lijkheden van de vrijwillige hulp verlening. Dit blijkt uit het jaarver slag 1988 van de Raden voor de Kin derbescherming, dat vandaag is be kend gemaakt. Ook het aantal echtscheidingsza ken, waarbij de raden moeten be middelen over gezags- en omgangs regelingen tussen kind en ouder, is gestegen. Ten slotte is de bemoeie nis van de raad bij het toepassen van alternatieve straffen bij jonge ren met 14 procent toegenomen. De Raden voor de Kinderbe scherming steken hun ontevreden heid over het overheidsbeleid niet onder stoelen of banken. Ondanks de toename van de problemen on der jongeren en een stijging van hun activiteiten, wordt er bezuinigd op de personele bezetting van de ra den. Het aantal full-time medewer kers is het afgelopen jaar met 13 mensen teruggebracht tot 1219. Er moet volgens de raden een ein de worden gemaakt aan de 'roof bouw die gepleegd wordt op de in zet van de medewerkers van de ra den'. De kritiek op het functioneren van de raden is dan ook vooral te herleiden tot een gebrek aan mens kracht, tijd en geld, aldus het rap port. WARSCHAU - In Oost en West is gisteren verheugd gereageerd op de verkiezing van Solidariteit-man Tadeusz Mazowiecki als de eerste niet-communistische premier van Polen na de oorlog. De Amerikaanse president George Bush verwelkom de zijn verkiezing en beloofde de nieuwe premier "krachtige steun". De Sovjet-regering bracht haar ge lukwensen over aan Mazowiecki en sprak de hoop uit dat zijn verkie zing geen afbreuk doet aan de be trekkingen tussen Moskou en War schau. Ook de Britse premier Margaret Thatcher wenste haar kersverse Poolse ambtgenoot geluk en beloof de de Polen te helpen democratie en economisch herstel tot stand te bren gen. De Tsjechoslowaakse pers heeft Tot haar harde aanvallen op het Poolse vakverbond Solidariteit gestaakt en deed vandaag in vriendelijke be woordingen melding van de verkie zing. (foto EPA) DEN HAAG (GPD) Arbeidsbu- Twee jaar geleden verzette de Ar- reaus mogen geld gaan vragen als beidsvoorziening zich nog tegen werken' een bedrijf door hun bemiddeling commercialisering van de arbeids- „.„.jn,,™ ,.aar vn„ iemand in dienst neemt. De bureaus bureaus. De gemeente Tilburg had T," de „oïeanisltie al 50 mogen binnenkort namelijk com- toen, in september 1987. een con- sen vlrdwimen vón« we mercieel werken, als werkgevers- tract afgesloten met het Geweste- Hu Hel ik dat er in l eiden r pn wprknpmprsnrffanisatips hf»t in igl- irKr.;jri,i,rmn nrm auiaeilJK aal er in loeiden r zakelijk omdat de opzegging de VS beheersopdrachten voor onroerend goed door de verzekeringmaat schappijen Nationale Nederlanden en Delta Lloyd op 4 augustus heeft voor een sneeuwbaleffect gezorgd. Niet alleen veel andere klanten, ook de werknemers liepen weg om bij andere beheerders in dienst te treden. Pogingen tot samenwerking met andere beheersmaatschappijen liepen daardoor op niets uit. De in grijpende reorganisatie en afslan king die daardoor nodig is gewor den, kan het bedrijf niet betalen. De belangrijkste bankier weigert de betalingsopdrachten van de Kok Groep nog verder uit te voeren. Kok Beheer heeft in Leiden een regionaal kantoor, waar 300 mensen het beheer van 9000 woningen. Daar moesten i opende reorganisatie al i verdwijnen. Vorige week werd werknemersorganisaties het in lijk Arbeidsbureau september tenminste eens kunnen baan te zoeken voor 20 overbodig ^^dvoprstpr ""or or geworden gemeente-ambtenaren. Op 'no cure, no pay-basis' zou 100.000 gulden worden betaald. Het project mislukte volledig. Na een jaar had nog geen enkele ambtenaar een nieuwe betrekking gevonden. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en vooral in de nacht af en toe wat regen. Minimum temperatuur van 15 graden in Zeeland, tot 9 graden in het noordoosten van het land. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlopende richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselvallig weer. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zaterdag 26 augustus zon op: 06.42 uur, zon onder: 20.41 uur: maan op: 00.36 uur. maan onder: 18.46 Waterstanden t hoog water: 12.1 en 19.36 uur. 24 PAGINA'S Kok mag geen straten openen EINDHOVEN (ANP) - Lijsttrek ker Wim Kok van de PvdA mag morgen in Eindhoven de straat naambordjes van de Dr. Joop den Uylstraat en de Dr. Willem Dreesstraat niet officieel onthul len. De plaatselijke afdeling van de PvdA had burgemeester en wethouders gevraagd de socia listische voorman daarvoor uit te nodigen. Het college, waar van de prominente PvdA'er Van Kemenade als burgermeester voorzitter is, heeft dit geweigerd omdat het naar zijn mening niet gepast is om midden in de ver kiezingstijd een lijsttrekker uit te nodigen voor een dergelijk optreden. De bordjes worden nu onthuld door een dochter van Den Uyl en een kleindochter van Drees. VERDUISTERING - De 32-jarige Eindhovense ambtenaar die is aan gehouden wegens verduistering van meer dan een miljoen gulden," heeft vier ton terugbetaald. Hij is hangende het onderzoek op vrije voeten gesteld. Heetgebakerde tante WASSENAAR - Een 42-jarige vrouw uit Den Haag heeft van morgen voor de nodige op schudding gezorgd bij een benzinestation langs de Rijks straatweg in Wassenaar. De Haagse ging een pompbedien de te lijf toen die niet onmid dellijk een taxi voor haar wil de bellen. Ze pakte hem zijn geldtas af en sloeg hem ermee om de oren. Een collega dacht dat de vrouw de pompbediende wilde beroven en waarschuwde de politie, die nauwelijks uitge stapt, ook links en rechts stom pen en schoppen van de vrouw kreeg. Uiteindelijk lukte het de politie om de furie te over meesteren. De vrouw was agressief ge worden na een ruzie met haar dochter. Ze dwong haar doch ter bij het benzinestation te stoppen. Na de worsteling met de pompbediende en vóór de knokpartij met de agenten vloog de vrouw ook nog baar dochter in de haren. vas dit de gewestelijke arbeidsbureaus (GAB) verboden, omdat dat ten koste zou gaan van de normale dienstverlening. In een door de sociale partners besproken notitie van de Arbeidsvoorziening staat echter dat de arbeidsbureaus niet alleen hun diensten moeten aanbieden aan werklozen zoals tot nu toe gebeurt, maar in de toekomst ook bedrijven mogen helpen. De werkgevers vinden het overi gens niet nodig dat de vakbonden vooraf hun toestemming moeten geven voor commerciële bemidde ling. Ook hebben zij moeite met de concurrentie die de arbeidsbureaus straks de particuliere bemidde lingsbureaus zullen aandoen. Onderzoek Veronique AMSTERDAM (ANP) - Het Com missariaat voor de Media gaat on derzoeken of de nieuwe commer ciële zender Veronique voldoet aan de mediawet. Het onderzoek moet af zijn voor 2 oktober, de datum waarop Véronique wil beginnen. Aanleiding voor het onderzoek is de proefuitzending van Véronique af gelopen woensdag via de kabel in Leeuwarden. Volgens een woordvoerster wacht ook TV10 zo'n onderzoek. Dat kan echter pas beginnen zodra TV10 begint uit te zenden. "We kun nen alleen actie ondernemen als daadwerkelijk wordt uitgezonden", aldus de woordvoerster. r ont slagen zullen vallen. Volgens een het centraal kantoor van Kok in Rotterdam is op dit moment niet te zeggen hoeveel zullen zijn. Dat hangt af van het verdere verloop van het uitstel van betaling en een eventueel fail lissement. ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Drugsmaffia: Colombia's ontembare monster Het Western Weekend: kruitdamp en squaws Alles wat Donald Trump aanraakt wordt goud DAM JA' IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR MN EIGEN SUJK DUIM VAN NEDERLAND Q Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 0 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Telefoon: Opsturen ii

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1