j Leiderdorpse bergbeklimmers i op ontdekkingsreis in Pakistan Zoeterwoudse jeugd fietst niet meer Dertig miljoen extra nodig voor huisvesting ouderen Vermeende ontvoering houdt politie uren bezig Euro Rugby Trophy '89 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 15 'De nationale eer staat niet op het spel' LEIDERDORP - "Aan het eind van de twintigste eeuw op ontdekkingsreis gaan". Zo omschrijft de Leiderdor per Robert Eckhardt zijn tocht naar het Karakoram- gebergte in Noord-Pakistan, dat tot voor enkele jaren een verboden gebied was voor westerlingen. Morgen ver trekt de Leiderdorper met een Leiderdorps/Alphense ploeg naar de Shifkitin Sar (5.800 meter). Een berg die nog nooit door mensen is be dwongen. "Maar het is niet zo dat de nationale eer op het spel staat, want dit is geen Mount Everest-werk". Twee expedities hebben een po ging ondernomen om de Shifkitin Sar te beklimmen. De eerste keer deed een Engelse ploeg een gooi naar de top, de tweede keer waag den enige Ieren een poging. Beide expedities werden voortijdig door slecht weer afgebroken. Van de berg bestaan geen kaar ten, alleen een paar schetsjes zijn voorhanden, gemaakt door de vori ge expedities. "Wij hebben contact gehad met twee mensen van de Ier se en Engelse expeditie. Zij hebben ons geholpen aan de schetsjes, dus we weten wel een beetje hoe de bergketen in elkaar steekt. Voor de rest zullen we ter plekke moeten be oordelen hoe we klimmen. Als ik op de schetsjes afga denk ik dat die berg wel te beklimmen is, maar het leuke is natuurlijk dat je zoiets niet zeker weet". Organiseren De ploeg klimmers bestaat uit vier personen: Robert Eckhardt en vriendin Noes Lautier uit Leider dorp en Rob Lith en Tanja Merkel- bach uit Alphen aan den Rijn. Sinds DEN HAAG/WASSENAAR - Twee uur lang heeft de Haagse gemeentepo litie zich gisteravond met man en macht ingezet om een 23-jarige ontvoer de liftster uit Wassenaar op te sporen. Omstreeks elf uur bleek echter dat de melding van een ontvoering verzonnen was. Een 30-jarige Wassenaarder met geestelijke problemen had uit wanhoop gehandeld om op deze manier aandacht te krijgen. De man kwam op het Haagse politiebureau met het verhaal dat zijn 23-jarige vriendin uit Wasse naar was ontvoerd. Hij vertelde dat zijn vriendin met hem stond te liften bij het Haagse Bos totdat zij in een donkerrode stationcar zou zijn gesleurd. De Haagse politie sloeg meteen alarm en "trok alle registers open" om de vrouw op te sporen. Woordvoerder van .de Haagse politie R. Oosterbaan: "Alle korpsen van omliggende gemeenten zijn gewaarschuwd. We zijn ver schrikkelijk op zoek geweest naar die rode auto, hebben met honden ge zocht en op kruispunten in de halve stad mensen neergezet". Door het zeer onsamenhangende en onjuiste verhaal van de Wassenaar- der kwam de politie er na enige tijd achter dat de ontvoering was verzon nen. Hulpverleners van het RIAGG hebben zich inmiddels over de man ontfermd. januari zijn ze met de voorbereding bezig. Eckhardt: "Je moet niet al leen goed kunnen klimmen, maar ook goed kunnen organiseren". Zo moeten er van te voren voed selpakketten worden gemaakt. Een taak die Noes Lautier op zich geno men heeft. "Je moet lijsten maken, spullen kopen en porties afmeten. En dat moet heel precies gebeuren. Sommige dingen moesten precies op 22,5 gram per dag worden ver deeld", aldus Lautier. door Erna Straatsma Ander belangrijk facet van de or ganisatie is het vergaren van geld. De tocht kost 26.000 gulden en dat bedrag moet zo veel mogelijk door sponsors betaald worden. Eckhardt zegt dat ieder een bedrag van onge veer 3.000 gulden zelf bijdraagt. De resterende 14.000 gulden is ingeza meld bij bedrijven. Het leveren van een concrete 'tegenprestatie' is vaak moeilijk zodat de bedrijven niet staan te trappelen om in dit .soort expedities geld te steken. Het Karakoram-gebergte ligt in het uiterste noorden van Pakistan en India en strekt zich uit over een to tale lengte van meer dan 1.000 kilo meter. In dit gebied ligt een aantal van de hoogste bergtoppen ter we reld, waaronder de K2 (8.611 meter). Eckhardt vindt niet het om 'topalpi- nisme' gaat, maar zegt er gelijk bij dat het wel een uitdaging is om in zo'n onbekend gebied te gaan klim men. "In het Karakoram-gebergte is een gigantisch arsenaal aan top pen dat nog nooit is beklommen". De alpinist denkt dat het om tien duizenden toppen gaat. Rakaposhi De Leiderdorper heeft zijn klimer- varing voornamelijk opgedaan in de Alpen. Hij beklom onder meer de Mont Blanc en de noordwand van Het Neder landse team dat morgen naar Pakistan af reist. Boven v.l.n.r. Noes LautierTanja Merkelbach en Robert Eck hardt. Onder: Rob Lith. (foto de Grosse Zinne. Het is de tweede keer dat Eckhardt voor een expedi tie naar Pakistan afreist. In augus tus 1986 deed hij mee aan de be klimming van de Rakaposhi (7.788). Zelf haalde hij de top niet, maar twee ploeggenoten bereikten op 17 augustus het hoogste punt. "De kans op een beklimming van de top is zo klein. Je moet zelf topfit zijn. Heel snel ben je het slachtoffer van een darminfectie. Dat is heel erg in dat soort landen en daar kun je fi naal aan kapot gaan". Eckhardt: "Je moet zorgen dat de sponsor in beeld komt, maar het is niet zo als bijvoorbeeld in de wiel- rensport. Wij weten niet wat er met de beelden van de tocht gebeurt. Je moet trouwens maar afwachten of de filmpjes ontwikkeld kunnen worden. De gevleugelde kreet in de bergsport is daarom ook: de berg prijs is een lege portemonnee. Maar het is ook best leuk om dit deel van de organisatie op je te nemen. Zo hebben wij wel eens een kalender gemaakt voor een bedrijf met foto's van de Rakaposhi-expeditie. Dat kan zo'n bedrijf dan gebruiken als relatiegeschenk, dat is toch heel apart?" Ook bergen hebben trouwens hun prijs. Voor de Rakaposhi-expe ditie moesteen 'huur' van 4.300 gul den worden betaald. De Shifkitan Sar is lager dan 6.000 meter en hoeft daarom niet 'gehuurd' te worden. "Pakistan is het enige land ter we reld waar zo'n hoogtegrens gesteld wordt voor de huur van een berg. In andere landen moet je altijd beta len. Beetje raar. Als ik Pakistani was en wat buitenlandse valuta no dig had, zou ik die grens niet stellen. Voor ons is zo'n bedrag geen drem pel, het gebied is er interessant ge noeg voor". Regelneef Volgens Eckhardt is het de tendens om met kleinere groepen expedities te maken. De Shifkitan Sar-kara- vaan is wel heel klein maar Lautier benadrukt dat "alles er op en er aan zit". De vier Nederlandse klimmers worden bijgestaan door zeven Pakistaanse dragers en krijgen ver der hulp van een plaatselijke 'regel neef. Eckhardt: "Zo'n man onder handelt met de dragers en zorgt bij voorbeeld voor ander vervoer, zoals taxi's, als we aankomen". Na ongeveer twaalf uur vliegen landt de ploeg in Islamabad en daar na trekt de ploeg richting Shimshal- dal, vlakbij de Shifkitan Sar. Drie dagen zijn er uitgetrokken om naar het basiskamp op 3.200 meter hoog te te klimmen en dan begint pas de echte beklimming. Volgens schema moeten de alpinisten rond 20 sep tember de top bereiken. De totale reis neemt ongeveer vijf weken in beslag. "Je sprokkelt al je vrije dagen bij elkaar", zegt Eck hardt. die zich de rest van het jaar bezighoudt met de produktontwik- keling en import van ski's. "Als we dinsdag terug zijn, zit ik woensdag weer op mijn werk", vult Lautier aan, die redactrice is van het ANWB-tijdschrift Op Pad. "Je bent dan wel nergens meer toe in staat, maar tenminste lijfelijk aanwezig". Twaalfde editie wielerkampioenschap vanavond van start Organisator J. van Rijn bij een rijtje dranghekken die het wielerkamioenschap van Zoeterwoude dit week einde in goede banen moeten leiden. (foto Henk Bouwman) de banen te leiden, zodat een aan tal Zoeterwoudenaren hun wo ning alleen te voet kan bereiken. Volgens Van Rijn heeft dat in het verleden wel tot enig commen taar geleid, maar zijn formele pro testen bij het gemeentebestuur tot nu toe uitgebleven: "De be langstelling van het publiek is de laatste jaren niet zo groot, maar dat komt waarschijnlijk omdat er vrij vaak wielerwedstrijden in en rond het dorp zijn". Ondanks het feit dat de jeugd het de laatste jaren laat afweten, is wielrennen nog steeds een po pulaire sport in Zoeterwoude. Het begon tijdens de hoogtijda gen van bekende renners als Raas, Knetemann en Zoetemelk. Net als elders in het land schoten de wielercomités als paddestoe len uit de grond. Een groot aantal van deze wedstrijden verdween na korte tijd weer van de kalen der, maar een klein aantal enthou siaste organisatoren hield vol. In Zoeterwoude gaat het om jongerenvereniging Utopia en een wielercomité dat ieder jaar een ronde organiseert waaraan ook renners uit de regio kunnen meedoen. De sportcommissie van de jongerenvereniging orga niseert het wielerkampioenschap en is verantwoordelijk voor de knakenraces, een ploegentijdrit, een mini-triathlon en andere sportieve evenementen. De commissie is voortgekomen uit de Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ). "Vroeger organi seerde die jongerenvereniging al leen koersen voor leden", weet Van Rijn, "maar toen die op een gegeven moment wat minder sportief werden, konden alle dorpsbewoners deelnemen aan de wedstrijden". Bijzonder populair zijn de 'kna kenraces', die zes keer per jaar op het industrieterrein De Bult in de Geerpolder worden gehouden. Iedere renner betaalt voor de start een knaak en kan deze door een goede prestatie weer terugverdie- De wedstrijd duurt één uur waarna aansluitend nog drie rondjes volgen. De eerste renners in het eindklassement ontvangen het inschrijfgeld ruimschoots te rug, maar ook via tussensprints kunnen de deelnemers proberen een of meer knaken te verdienen. Vandaag en zondag vindt op de velden van DIOK aan de Smaragdlaan in Leiden de Euro Rugby Trophy '89 plaats. De landskampioenen van Engeland, Schotland, Portugal en Nederland strijden om de titel van dit internationale tournooi. De voorwedstrijden zijn vandaag om 17.00 en 19.30 uur. Aanstaande zondag om 14.30 uur wordt de finale gespeeld. U komt toch ook kijken? Wij zijn in ieder geval van de partij! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD. door Eric-Jan Weterings ZOETERWOUDE - "Het leeft wel in het dorp, maar toch minder dan vroeger en dat is wel jammer". Aan het woord is Jan van Rijn, één van de or ganisatoren van het wieler kampioenschap van Zoeter woude. Dit weekeinde beleeft deze wedstrijd haar twaalfde editie. Voor de onderdelen sprint, tijdrit en criterium hebben zich veertig deelne mers gemeld, terwijl in de af gelopen jaren gemiddeld zes tig renners aan de start ver schenen. De oudste bewoner van Huize Adegeestde 102-jarige Hoogteijling. geeft Gedeputeerde Boone foto's van het te renoveren bejaardenhuis, de bewoners en het personeel. De renovatie kan beginnen. (foto Henk Bouwman) Gedeputeerde bij renovatie Voorschotens verzorgingshuis VOORSCHOTEN - De provincie heeft jaarlijks 30 mil joen extra nodig om ouderen op verantwoorde manier te kunnen huisvesten. Voor dat geld hoeven er geen verzorgingshuien dicht of in te krimpen, maar kunnen er huizen bijkomen en kunnen bestaande oorden wor den opgeknapt. Dit zei Gedeputeerde Boone gister middag bij het startsein voor de verbouwing van het Voorschotense bejaardenhuis Adegeest aan de Bachlaan. Huize Adegeest wordt de komende negen maanden voor 6,5 miljoen gulden opgeknapt. Eenpersoonska mers worden tweemaal zo groot, een van de twee vleu gels krijgt er een verdieping bij, er komen meer alge mene ruimtes en iedere afdeling krijgt een ontspan ningsruimte. Na de verbouwing blijven er 60 plaatsen over: 52 eenpersoonskamers en 4 tweepersoonska mers, compleet met brede deuren en ruime badka mers. Aanvankelijk had het verzorgingshuis 96 plaat sen en Boone besefte dat het inkrimpen pijn doet. Hij zal dan ook blijven pleiten voor een ruimer bud get, "ook na de regeringswisseling". Boone hoopt dat het huis iets kan doen voor de mensen buiten de mu ren en maakte zich grote zorgen over "de jonge men sen in de verzorgingstehuizen": "Zullen ze ook in de toekomst dit vak blijven kiezen? Er wordt veel van ze gevraagd, maar het salaris blijft vaak achter. Als geza menlijke overheden moeten we er voor zorgen dat het aantrekkelijk blijft het vak van ouderenverzorgende te kiezen". Privacy Huize Adegeest heeft jarenlang moeten wachten op de renovatie die niet alleen meer woonruimte biedt maar ook extra voorzieningen voor de bewoners, die meer hulp nodig hebben dan vroeger. Toen de toestemming er kwam. had ze een schaduwzijde. Het verzorgings huis moet inkrimpen en heeft minder personeel no dig. De interim-directeur verwacht dat gedwongen ontslagen niet nodig zijn, maar neemt al geruime tijd geen nieuw personeel aan. Tijdens de verbouwing worden de bewoners onder gebracht in de 30 aanleunwoningen achter het bejaar dentehuis en enkele noodgebouwtjes. De woningen zijn bedoeld voor echtparen, maar de komende maan den zitten hier vooral veel alleenstaande ouderen die een stukje privacy moeten inleveren. Volgens het be stuur gebeurt dat "op basis van vrijwilligheid" en is er het nodige overleg geweest met de betrokkenen en en kele deskundigen. Toch prees Boone de ouderen voor hun "inschikkelijkheid". "Vooral de jeugd laat het afwe ten", zegt Van Rijn, "want we hebben tot nu toe één jongen en twee meisjes ingeschreven. Zij zullen met de volwassenen moe ten meedoen, want voor drie deel nemers kunnen we geen aparte juniorenwedstrijd organiseren". De wedstrijd in Zoeterwoude behoort tot de categorie 'wilde koersen', die niet door de Konink lijke Nederlandse Wielrijders Bond (KNWU) worden gecontro leerd. Dat betekent dat wielren ners die van de bond toestem ming hebben gekregen om in de 'officiële' koersen te starten, zoge heten licentiehouders, eigenlijk niet mogen meefietsen in Zoeter woude. De KNWU heeft echter toege zegd dat iedereen die zich voor de koers inschrijft mag meedoen. "We hebben een deal gemaakt met de bond", legt Van Rijn uit. "Hier in de buurt worden vrij veel koersen georganiseerd en het is moeilijk om die allemaal te con troleren. In ruil voor de toezeg ging dat in die andere 'wilde' koersen geen licentiehouders meerijden, heeft de bond onze koers opengesteld voor alle ren ners. Daar zitten overigens maar een paar mensen met eeii licentie tussen, want alleen inwoners van Zoeterwoude kunnen aan het kampioenschap meedoen". Dranghekken Enige inschikkelijkheid wordt van de bewoners wel verwacht. Langs de route door het dorp worden ongeveer 230 dranghek ken geplaatst om de koers in goe-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15