TAD LEIDEN Herrie over benoemen lid universiteitsraad Bedrijven eisen betaling van 1 miljoen gulden door Fasson LEIDSCH DAGBLAD Kraanwagens rammen tunnel en fietsersbrug Pica mogelijk betrokken bij studie naar koppeling van computernetwerken Nat spoor. KONINKLIJK BEZOEK s VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - Twee kraanwagens hebben gistermiddag een fietsersbrug en een viaduct geramd. E>e bestuurder, een 36-jarige Voorschotenaar, van een kraanwagen die gistermiddag over de Ommedijkseweg reed had niet in de gaten dat de hydraulische kraan in een te hoge stand stond toen hij het viaduct onder de rijksweg 44 passeerde. De kraan klapte tegen het viaduct en brak af. De schade veroorzaakt aan het via duct is onbekend. Nog geen uur later reed een kraan wagen over de Stevenshofdreef te gen de fiets- en voetgangersbrug over deze weg. De bestuurder van de vrachtwagen, een 56-jarige Voorschotenaar, had ook vergeten de kraan op zijn wagen te laten zakken. De kraan brak af en beschadigde zowel de brug als het wegdek. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de klap flinke schade veroorzaakt aan de zijligger van de brug, aan de leuning en het brugdek. De fiets- en voetgangersbrug is niet zo danig beschadigd dat hij moet worden afgesloten. "Het vervelende", volgens de gemeentewoordvoerder, "is dat de brug in de Stevenshof net is hersteld van een soortgelijke aanrijding twee jaar geleden". De schade bedroeg toen ongeveer 100.000 gulden. Hoe groot de schade nu is durft de woordvoerder van de gemeente niet te zeggen omdat men nog geen onderzoek heeft kunnen doen naar eventuele verborgen gebreken. schappelijke werkgroep. De tweede reden was dat ik een vertegenwoor diger zou zijn van een belangenor ganisatie maar als bul bemoei je je toch met zaken als begroting en per soneelsbeleid? Zo heb ik dat ten minste altijd begrepen". Volgens Van der Scheur zijn dit niet de werkelijke redenen. "Mijn politieke kleur heeft een rol ge speeld", vermoedt hij: "Ik heb het idee dat een aantal mensen mij ge woon niet wil. Dat moet dan maar in alle openheid worden gezegd en ze ker niet achter mijn rug". Volgens Van der Scheur heeft Van Belle de brief niet op eigen ini tiatief geschreven, maar is hij er om gevraagd. Door wie wil hij niet zeg gen. "Voor dit soort mensen heb ik maar één woord: griezels. Ik maak er geen stennis over. Het woord is nu aan de universiteitsraad". Een groot aantal leden van de uni versiteitsraad heeft inmiddels woe dend gereageerd op het besluit van Deetman en de brief van Van Belle. Ook de tegenstanders van Van der Scheur, die uiteindelijk een min derheid vormden in de raad, heb ben hun afkeuring over de brief van hun collega-raadslid uitgesproken. Het is overigens niet de eerste keer dat Deetman een voordracht van de Leidse universiteitsraad ne geert. Eerder weigerde de minister het CPN-Kamerlid en oud-hoofdre dacteur van de Waarheid G. Schreu- ders te benoemen. Daarvoor had de minister ook al eens de naam van het CPN-Kamerlid M. Bakker van de voordracht van de Delftse uni versiteit geschrapt. Deetman werd over de zaak-Schreuders door de Tweede Kamer onderhouden. Hij. vertelde toen niet op de politieke voorgeschiedenis van de kandida ten te letten. Kamervragen over weigeren Van der Scheur DEN HAAG/LEIDEN - Het PPR-kamerlid Lankhorst heeft minister Deetman (onderwijs) gevraagd waarom hij heeft ge weigerd de AbvaKabo-voorzit- ter J. van der Scheur te benoe men tot lid van de Leidse uni versiteitsraad. Van der Scheur stond als vier de kandidaat op een lijst van vijf te benoemen buitenuniversitai re leden. Maar Deetman koos voor het kandidaat-lid C. .Staf- leu dat op een onverkiesbare zesde plaats stond. Lankhorst wil van de minister weten waarom hij tegen het ad vies van de meerderheid van de universiteitsraad in heeft gehan deld en in hoeverre de politieke kleuren van Van der Scheur en Stafleu een rol hebben ge speeld. DEN HAAG/LEIDEN - De Am sterdamse Kunststoffenfabriek (AKF) en de Amsterdamse Ge- reedschappenfabriek (AGF) in Naarden hebben de Haagse rechtbank gisteren in een kort geding gevraagd om Fasson Leiden te gebieden om hun met onmiddellijke ingang ruim een miljoen gulden te betalen. Geld, dat AKF en AGF - geleid door een echtpaar - te goed hebben van de multinational voor een nog niet geheel afgeronde op dracht voor de levering van 9000 zogenaamde bindappara- ten a 200 gulden per stuk. Van de 1,8 miljoen gulden die de ap paraten zouden opleveren hebben AKF en AGF, waar 27 mensen in vaste dienst zijn, 1,5 miljoen gulden voorgefinancierd. Omdat het bind apparaat mankementen vertoont, weigert Fasson over de brug te ko men. De bank heeft nu de geldkraan voor beide 'Amsterdamse' bedrij ven dichtgedraaid waardoor zij nieuwe, lucratieve, opdrachten dreigen mis te lopen. AKF en AGF zijn van mening dat Fasson fout handelt. Want, zo zei mr. D. Grosheide, de Leidse tak Fasson heeft het bindapparaat ont wikkeld en AGF en AKF opdracht verstrekt het zo te maken. Daaraan hebben zij voldaan. Volgens de ad vocaat zou Fasson hebben gezegd dat zijn beide cliënten geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Al leen omdat Fasson geen kans ziet het apparaat aan de man te brengen, blijft betaling achterwege. Ondanks dat de bestellingen zijn geplaatst en men zelfs is overeengekomen de le vering wat te vertragen om dat die verkoop niet wilde vlotten. Toezegging Onderling overleg leverde de toe zegging van Fasson op dat er nog dit jaar 700.000 gulden zou worden be taald en dat er in september een ge sprek zou plaatshebben over de vraag welke verbeteringen er aan het apparaat moeten worden aange bracht om het gebruiksvriendelij ker te maken. "Maar", riep mr. Grosheide uit, "Fasson heeft zich niet aan zijn afspraak gehouden. Waarschijnlijk gaf het moederbe drijf opdracht geen geld meer in het verliesgevend produkt te pompen". De pleiter van AGF en AKF is de mening toegedaan dat Fasson con tractbreuk heeft gepleegd. Als Fas son zijn financiële verplichtingen nakomt, kan de opdracht als afge daan worden beschouwd, liet mr. Grosheide de rechtbank weten. De advocaat eiste dat Fasson 1,25 mil joen gulden ineens betaalt en het restant in maandelijkse termijnen van 150.000 gulden. Met dat geld kunnen AGF en AKF deelnemen in een project van de airbus alsmede een andere opdracht waarin beide bedrijven 18.000 gulden per week zouden moeten voorfinancieren. De advocaat van Fasson, mr. Her mans, stelde dat er in dit geval spra ke is van een gezamenlijk project en dat zijn cliënt niet alleen verant woordelijk is voor de tegenvaller. Hij baseerde zich daarbij op het feit dat er anderhalf jaar intensief over leg was geweest over de aan te bren- Minister wil vakbondsman Van der Scheur niet LEIDEN - Burgemeester Goekoop ontving gisteren prins Claus en prinses Sarvath van Jordanië in het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapenburg. Zij woonden de opening bij van de tentoonstelling Een verhaal voor het oprapen'. Deze expositie geeft een beeld van de werkzaamheden van de archeoloog aan de hand van opgravingen bij Deir Alia in de Jordaanvallei. Een plaats waar de Leidse hoogleraar Franken al dertig jaar geleden begon met opgravingen. De tentoonstelling is tot en met 7 januari 1989 te zien. Het museum aan het Rapenburg is van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. (foto Henk Bouwman) schillende computers, verschillen de systemen en ook afwijkende soft-ware. Het experiment zou dui delijkheid moeten geven op de vraag hoe een en ander technolo gisch kan worden opgelost". Vol gens Bossers zullen gebruikers tij dens de proef nog niet daadwerke lijk gegevens kunnen uitwisselen. Pica wil bij het experiment in eer ste instantie samenwerken met een Engels en een Frans netwerk. De Europese Commissie besluit waar schijnlijk rond december over het project. Als de beslissing positief uitvalt, begint het het experiment in de loop van het volgende jaar. Damiate moet leveling van stroom toestaan LEIDEN - Damiate Holding, uit geefster van het Leidsch Dagblad, mag de aanleg van elektriciteit in een kraakpand aan de Witte Singel, eigendom van Damiate, niet langer tegenhouden. Binnen twee dagen moet Damiate het EWR toestem ming geven de werkzaamheden uit te voeren. De Haagse rechtbankpresident heeft dat vanmorgen bepaald na een kort geding dat door de krakers was aangespannen. Geeft Damiate geen toestemming aan het EWR, dan verbeurt het dagelijks een dwangsom van 1000 gulden. Damiate weigerde de toestem ming omdat het pand in slechte staat verkeert. Het bedrijf is bang dat door bouw- en woningtoezicht van de gemeente Leiden allerlei ei sen worden gesteld aan het pand als de elektriciteitsvoorziening wordt hersteld. Damiate zegt het pand snel te willen slopen. Volgens de ze ven krakers, die nu via accu's en kaarsen stroom en licht hebben, zal het pand nog geruime tijd blijven staan. Circus in Merenwijk en Stevenshof LEIDEN - Op het terrein naast het winkelcentrum in de Stevenshof staat van zaterdag 26 tot en met maandag 28 augustus de tent van Circus Royale. In een tent, waar maximaal 500 bezoekers in kunnen, treden allerlei artiesten op. Dinsdag 29 en woensdag 30 augustus ver huist de circustent naar winkelcen trum De Kopermolen in de Meren wijk. Bezoekers kunnen optredens ver wachten van clowns, pony's, Tibet aanse berggeiten, poedels en vele andere dieren. Een fakirshow en boeienkoning completeren het pro gramma. Door de kleine tent heerst er tijdens de voorstelling 'een intie me atmosfeer waarin je de artiesten bijna zou kunnen aanraken', aldus de aankondiging. De voorstelling beginnen dagelijks om 16.00 uur. Agressieve Leiderdorper LEIDEN - De politie heeft gisteren een 18-jarige Leiderdorper aange houden die zonder rijbewijs, zonder verzekering en zonder apk-keuring in een auto had gereden. De jongen achtervolgde de bestuurder van een andere auto nadat deze op de Langegracht een verkeersfout zou hebben gemaakt. Tijdens de achter volging reed de Leiderdorper op de Hooigracht tegen een geparkeerde auto. Op de Zijlsingel lukte het de knaap de auto die hij achtervolgde staande te houden. Omdat de be stuurder weigerde uit te stappen vernielde de heetgebakerde knaap een ruitje van de auto. De Leider dorper werd later in zijn woning aangehouden. Daar bleek dat hij zonder rijbewijs, in een overzeker- de en niet-gekeurde wagen had ge reden. De auto is in beslag geno- LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 26-jarige Leidenaar aangehouden die een ruit had inge trapt van een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat. De man was met een aantal kledingstukken aan de haal gegaan. Toen hij merkte dat de politie op zijn hielen zat, sprong hij op de Apothekersdijk in de Rijn. De agenten hadden daarna het natte spoor van de man maar te volgen. Op de hoek Langebrug/Rapenburg bleek de Leidenaar onder een auto gekropen. Hij moest naar het Aca demisch Ziekenhuis worden over gebracht om te worden behandeld aan een snijwond aan zijn been. LEIDEN - Het Leidse informatica- bedrijf Pica neemt mogelijk deel aan een proef om te onderzoeken of computernetwerken van grote Eu ropese instellingen aan elkaar kun nen worden gekoppeld. De proef wordt voor een groot deel betaald door de Europese Commissie. De commissie beslist dit najaar of het experiment doorgaat. Pica is een niet-commerciële in stelling die een computernetwerk onderhoudt waarbij een groot aan tal Nederlandse (universiteitsbi bliotheken zijn aangesloten. Vol gens adjunct-directeur A. Bossers van Pica is het nu de bedoeling dat tijdens het experiment wordt beke ken of dit netwerk kan worden aan gesloten op vergelijkbare buiten landse netwerken. "Het voordeel van zo'n koppeling is dat mensen, die boeken of informatie niet bij Ne derlandse universiteitsbibliothe ken kunnen krijgen, bij buitenland se netwerken te rade kunnen gaan". "Het koppelen van netwerken klinkt overigens eenvoudiger dan het is. Je hebt te maken met ver- Overdosis oorzaak dood Luxemburger LEIDEN - Een overdosis heroine is de oorzaak van het overlijden van een 25-jarige Luxemburger woens dag in een Leidse politiecel. Dit heeft sectie door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk uitgewe zen. Een familielid van de man is in middels op weg naar Nederland en zal meer informatie kunnen ver strekken aan de politie. De Luxemburger werd gisteren door agenten in de berm aan de Om medijkseweg aangetroffen. Hij voelde zich beroerd en vertelde ver schillende keren heroïne gebruikt te hebben. Tijdens het onderzoek van de gemeente-arts op het politie bureau verkrampte de man plotse ling en kreeg een hartstilstand. Rea nimatiepogingen van de arts en aan wezige agenten waren tevergeefs. De rijksrecherche is ingeschakeld voor een onafhankelijk onderzoek. LEIDEN - Een poging van mi nister Deetman (onderwijs en wetenschappen) om een CDA'er te benoemen als lid van de Leidse universiteitsraad dreigt volledig mis te lopen. Deetman wil een CDA'er be noemen om een betere afspie geling te krijgen van de maat schappij en schrapte daarvoor de naam van Jaap van der Scheur van de voordracht die door de universiteitsraad was gedaan. De vakbondsman Van der Scheur is daarover zeer geïrri teerd en betitelt de mensen die dat hebben bekokstoofd als 'griezels'. Bovendien blijkt nu dat de door de minister beoog de CDA'er helemaal geen CDA'er is. Deetman koos na een brief van het universiteitsraadslid O.C. van Belle voor C.L. Stafleu, ex-directeur van Samsom Stafleu's wetenschappelij ke uitgeverij in Alphen, in de over tuiging dat het een CDA'er betrof. Maar de Voorschotenaar Stafleu laat weten partijloos te zijn. De uni versiteitsraad is boos over het be sluit van Deetman. Stafleu, die eerder buitenuniver sitair lid was van de raad, weet op dit moment nog niet of hij de benoe ming zal aanvaarden. "Ik heb alleen nog maar een brief van de minister dat hij mij wil benoemen, maar ik wil eerst de discussie in de universi teitsraad afwachten", aldus Stafleu. De Voorschotenaar is verbaasd over de berichten dat hij CDA'er zou zijn. "Ik ben van geen enkele partij lid. Als men bedoelt met 'van CDA-huize' dat mijn grootvader vroeger wel eens CHU stemde, dan klopt het. Maar zelf voel ik mij meer een links-liberaal". Stafleu zou het overigens heel lo gisch vinden als Van der Scheur tot buitenuniversitair lid (bul) zou wor den benoemd. "Het is man met een enorme ervaring in de vakbondswe reld. Hij heeft landelijke bekend heid. Ik ken hem niet persoonlijk,' maar als ik interviews met hem lees of hem op tv zie, dan denk ik: dat is iemand". Of Stafleu, of toch nog Van der Scheur bul wordt, zal binnenkort duidelijk zyn. Per 1 september moe ten namelijk vijf nieuwe buitenuni versitaire leden in de raad worden benoemd. Dat gebeurt door de mi nister op voordracht van de raad. De Leidse raad stuurde een voor- Stuntverkoop bij opening Levi's Center LEIDEN - In het pand Haarlemmer straat 115 in Leiden gaat zaterdag 26 augustus de 30ste vestiging van 'Le vi's Center' open. Het is een nieuwe jeansshop waar uitsluitend kleding en bijbehorende accesoires van Le vi Strauss worden verkocht. De zaak is eigendom van de familie Coster die in de randstad inmiddels tien van dergelijke zaken heeft. In het verleden had de familie onder eigen naam een zaak in Leiden. In verband met de opening wordt zaterdag een stuntverkoop gehou den. 's Morgens om 5.01 uur gaan de eerste 25 zogenaamde 'Original 50I's' de deur uit voor 5,01 gulden per stuk; om 6.01 uur de volgende 25 voor 6,01 gulden en zo verder tot 8.01 uur. Er moet met gepast geld worden betaald. Dat wordt dus zoe ken naar die ene losse cent. Tijdens de actieverkoop kan per klant één broek worden gekocht. dracht met vijf namen waarop wel die van Van der Scheur stond (op de vierde plaats), maar niet die van Stafleu. De Voorschotenaar kwam niet verder dan een zesde stek. Mi nister Deetman week af van de voordracht om de 'diversiteit in de maatschappelijke achtergronden' van de kandidaten te vergroten. Deetman heeft zijn voorstel inmid dels aan de universiteitsraad voor gelegd die er maandag over praat. Een woordvoerder van de minister wil het voorstel niet verder toelich ten. Hij volstaat met de mededeling 'dat het nu eenmaal de verantwoor delijkheid van de minister is om bullen te benoemen'. Van der Scheur is boos over de gang van zaken, vooral over de brief van Van Belle. "Ik heb me nooit met dit soort machinaties (kuiperijen, red.) beziggehouden. Ik heb er geen moeite mee dat mensen me niet wil len maar het moet niet achter je rug om gebeuren. Een meerderheid van de raad heeft gesproken en daar heb je je bij neer te leggen". De universiteitsraad had de keus uit tien kandidaten waarvan er de eerste vijf voor een benoeming wor den voorgedragen. Onder deze vijf bevond zich Van der Scheur die aanvankelijk niet op het lijstje van de voorbereidingscommissie stond. Met nipte meerderheid werd een amendement van de Progressieve Partij aangenomen, waardoor de vakbondsleider alsnog bij de eerste vijf kwam. De minister was echter niet op de hoogte van deze gang van zaken en kreeg alleen de bijgestelde voor dracht te zien. De totstandkoming van de voordracht werd hem schrif telijk onthuld door het raadslid Van Belle, vertegenwoordiger van de Unie van Faculteiten en Diensten. Van Belle: "Ik zie geen reden om een minister die deze benoeming politiek moet verantwoorden dit soort informatie te onthouden". Van Belle ziet in zijn actie niet meer dan een lobby voor een CDA- lid in de universiteitsraad. Hij zegt zich ervan bewust te zijn dat de zo geheten bullen niet op grond hun politieke voorkeur worden geko zen, maar wijst er op dat bij voor beeld de Progressieve Partij in de universiteitsraad geen enkele moei te doet om politieke voorkeur te verbergen. "In beginsel vind ik dat mensen alleen op hun kwaliteit moeten worden gekozen. Een zeke re binding met politieke partijen lijkt mij echter ook gewenst. Daar om heb ik de minister laten weten dat het opvolgen van de voordracht zou leiden tot een onevenwichtige samenstelling van de raad". "Het lijkt mij echter niet dat de minister alleen op grond van mijn brief heeft besloten Van der Scheur te passeren. Daarbij, ik denk dat ik niet de enige in de raad ben die de minister op de hoogte heeft ge bracht van de gang van zaken", al dus Van Belle, die in de stellige overtuiging verkeerde dat Stafleu lid van het CDA was. "Ik heb aan de minister geen en kele naam gesuggereerd. Ik heb hem er alleen op gewezen dat er geen CDA'er op de voordracht stond en verteld hoe de stemming was verlopen", zo zegt hij. Toen Van Belle het voorstel van Deetman zag, waarop de naam van Stafleu prijkte, concludeerde hij dat aan zijn beide wensen was voldaan. 'Griezels' Van der Scheur zegt officieel nog van niets te weten. "Van allerlei zegslieden heb ik begrepen dat Deetman mij niet wil omdat ik geen nauwe binding heb met de universi teit. Maar welke bul heeft dat wel", reageert Van der Scheur: "Boven dien heb ik me jarenlang binnen de Abvakabo bemoeid met dit soort za ken als voorzitter van de weten- gen verbeteringen aan het bindap paraat. Een apparaat waarover ie dereen enthousiast is, maar dan moet het wel werken. Door de fou ten die erin zitten is het onverkoop baar. Opschorten Fasson vroeg de rechtbank gisteren om het contract op te schorten tot het apparaat wel verkoopbaar is. Volgens mr. Hermans moet dat bin nen drie maanden lukken. De-scha de die AKF en AGF hierdoor lijden wil de multinational voor haar reke ning nemen. Maar de 'Amsterdam se' ondernemers willen daar niet van horen. De vice-president van de rechtbank waarschuwde Fasson dat dan het bedrag wel eens aan merkelijk hoger zou kunnen oplo pen dan het nu gevraagde miljoen gulden. De pleiter van Fasson ontkende met klem dat het bedrijf van het project af wil. Mr. Hermans: "Stop pen zou betekenen dat er twee mil joen gulden zo maar worden wegge gooid. Fasson vindt het bindappa raat een goed produkt als het wordt geperfectioneerd. Ik denk dat er dan meer dan 9000 exemplaren kunnen worden verkocht". De advocaat vroeg de rechter toe te staan dat technici en ontwerpers op kosten van Fasson aan de slag gaan om het bindapparaat te verbe teren; dat levering en betaling wor den opgeschort en dat Fasson alle schade betaalt die AKF en AGF lij den. Een schade die de multinatio nal schatte op een bedrag van 860.000 gulden. De 'Amsterdamse' ondernemers zitten aanmerkelijk hoger: anderhalf miljoen gulden. Verder wil Fasson de rente ver goeden die AKF en AGF moeten be talen over het voorgefinancierde bedrag en wil bij de bank garant staan voor een krediet aan de twee bedrijven en de extra kosten voor betalen die ontstaan door te late le vering. Maar AGF en AKF blijven bij hun door Fasson afgewezen eis: ruim een miljoen direct betalen en de rest in maandelijkse termijnen van anderhalve ton. "En", zei mr. Grosheide, "we vragen dan nog niet eens het onderste uit de kan want mijn cliënten hebben recht op 1,8 miljoen gulden ineens". De rechtbank doet 31 augustus uitspraak. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13