Jongere stimuleren via premie op rww Hollandse Signaal heeft Duits verleden 'Verkoop HSA in belang Europese defensie-industrie' Ahold wil niet meer samen met 'onbetrouwbaar' Asko KIOSK VERPLAATST WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 —asm PAGINA 7 Raad Jeugdbeleid wil geld voor scholing: DEN HAAG (GPD/ANP) - Een volgend kabinet moet 400 miljoen gulden per jaar extra uit trekken voor jongeren tussen 18 en 25 jaar. Het geld moet besteed worden in het kader van een nieuw inkomens- en arbeidsmarktbeleid voor de jongeren. Dit stelt de Raad voor het jeugdbeleid in een aan premier Lubbers uitgebracht advies over het in de toekomst te voe ren jongerenbeleid. Alle voorstellen van de Raad zijn er- sociale partners, werkgevers en op gericht jongeren vanaf 21 jaar vakbonden, moet de overheid zich economische zelfstandigheid te ertoe verplichten het maximale te waarborgen. De raad bepleit heel nieuwe opzet van de Rijks- groepregeling werkloze werkne mers (rww), een uitkering op bij standsniveau. De regeling moet om gevormd worden tot een tijdelijk i doen om de betrokken groep jonge ren aan de slag te krijgen. In de rww wil de Raad voor het jeugdbeleid het verschil in hoogte van uitkeringen tussen uit- en thuis wonenden schrappen. Ook de wo- strument. Alle jongeren die langer ningdelersregeling vervalt. Voor al- dan een halfjaar rww krijgen, moe- le leeftijden wordt de uitkering be ten verplicht worden deel te nemen paald op 70 procent van het mini- aan scholing en werkervaringspro- mumloon zoals dat voor de betrok- jecten. ken leeftijd geldt. Voor alle rww- Om de jongeren daartoe ook te trekkers geldt een sollicitatieplicht, stimuleren komt er een premie bo- De rww-uitkering zelf wordt in het venop hun uitkering, uiteenlopend voorstel 525 gulden per maand voor van 225 tot 315 gulden per maand, een 18-jarige, oplopend tot 735 gul- Een jongere die drie keer weigert den per maand voor 21-jarigen en aan scholing of werkervaringspro- ouderen. jecten deel te nemen, verliest het Ten aanzien van de hoogte van recht op een uitkering en komt in de het wettelijk minimumloon voor bijstand. jongeren stelt de raad voor de ver- De raad wil dat de overheid d^ schillen die daarin bestaan tussen scholing en werkervaring voor de de leeftijdsgroepen te verkleinen, betrokken jongeren regelt. Met de Minimumjeugdloners tussen 21 en 25 jaar zouden moeten inleveren ten behoeve van hun lotgenoten in de leeftijdsgroep van 18 tot 21 jaar. Met dit plan wil de raad de concurrentie positie van laag opgeleide jongeren op de arbeidsmarkt verbeteren en voorkomen dat de ene jongere de andere verdringt op de arbeids markt. Het jeugdloon zou in het plan van de raad 550 gulden per maand zijn voor een 16-jarige, langzaam toene- de Westduitse werf Blohm und mende tot 1450 gulden per maand Voss in staat is om 10 fregatten voor voor een 25-jarige. De nieuwe uitke- 560 miljoen gulden minder aan ringen zouden vanaf 1 januari aan- Australië te leveren dan De Schel- staande ingevoerd moeten worden de. De directie kreeg gisteren uitleg voor jongeren die in 1990 achttien van de Australische autoriteiten, jaar worden. maar heeft daarbij naar eigen zeg- De raad doet in het advies ook gen het antwoord op die vraag niet aanbevelingen inzake de studiefi- gekregen. nanciering voor De Australiërs weigerden elke in- jongeren_ Iedereen tot 25 jaar krijgt formatie over de prijsopbouw van recht op zes jaar basisbeurs plus een beide offertes. Men vindt het in studielening. De hoogte Vlissingen bijzonder jammer dat - - - - - mers een jongere e loon of cao-loon als hij hem of haar ook voor driehonderd gulden (de werkgevers betaalt de premie) kan krijgen?" WASHINGTON (IPS) -- De Ame rikaanse regering is ernstig tekort geschoten bij de uitvoering van de sancties tegen Zuidafrika, waartoe het Congres in 1986 be sloot. Dit is de conclusie van een rapport van de Rekenkamer van het Congres dat begin deze week werd gepresenteérd door senator Edward Kennedy. Het zwaarste verwijt is dat het ministerie van buitenlandse za ken heeft verzuimd de douane een lijst te leveren van goederen die onder de sanctiewet vallen. Tal van verboden produkten uit Zuidafrika passeren daardoor zonder probleem de douane, al dus het rapport. "Dit rapport onthult een schok kende misser van de top van de regering-Reagan. Hoge ambtena ren hebben de elementaire regels en procedures voor de uitvoering van wetten met voeten getreden", aldus Kennedy, een van de be langrijkste voorvechters van strengere maatregelen tegen Zuidafrika. De sancties stuitten op groot bezwaar bij president Ronald Rekenkamer: VS laks met sancties tegen Zuidafrika Reagan. Hij sprak zijn veto uit over de maatregelen, maar moest uiteindelijk toch zwichten voor de grote meerderheid in het Con gres. Ónder andere uranium, steenkool, textiel en landbouw- produkten staan op de zwarte lijst. Moeilijk Produkten van Zuidafrikaanse staatsbedrijven of ondernemin gen waarin de overheid een groot belang heeft zijn taboe. De doua ne beschikt wel over een lijst van 106 van deze bedrijven, maar weet niet welke produkten ze le veren, zodat controle uiterst moeilijk is. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken wees de aantijgin gen in het rapport van de hand. "We hebben de afgelopen jaren doorlopend contact gehad met de douane en we zijn altijd bereid nadere informatie te leveren", al dus de woordvoerder. Zuidafrika heeft met-succes ge bruik gemaakt van alle mogelijk heden om de wet te ontduiken, al dus een van de leden van het bui- tenlandcomite van het Huis van Afgevaardigden. Van de 8.000 ge registreerde Zuidafrikaanse ex porteurs, is driekwart na 1986 in geschreven. In een nieuw jasje, onder een nieuwe naam proberen ze hun herkomst te verdoezelen. Aan de invoer van goud uit Zuidafrika is in 1987 een eind ge komen, maar nu komt Zuidafri kaans goud binnen via Zwitser land en het Verenigd Koninkrijk, aldus het rapport. Tussen januari 1987 en maart 1989 betrokken de Verenigde Staten goud ter waar de van 339 miljoen dollar uit deze landen, die geen van beide zelf goud produceren. Klacht over vangst van te jonge haring DEN HAAG (GPD) - De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij gaat met behulp van de Nederland se Marine onderzoeken of Deense vissers zich schuldig maken aan het illegaal vissen van te jonge haring op de Noordzee. Vissers op Texel hebben het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek (Rivo) op de hoogte gebracht van het vermoeden dat een vloot van zeker tien Deense vis sersschepen met fijnmazige netten de ondermaatse haringen wegvangt uit Nederlands viswater boven Texel. De woordvoerder van het mi nisterie in Den Haag kan nog niet ingaan op de beschuldiging totdat ter plekke onderzoek is verricht. Volgens biologen van de Rivo groeit de haringstand minder snel' dan verwacht. Het vangen van te jongeharingen kan de haringstand voor de komende jaren bedreigen. De EG heeft het vangen van meer dan 10 procent aan te jonge harin gen als bijvangst verboden. Prijsverschil bij fregatorder blijft Schelde raadsel VLISSINGEN (ANP) - De directie van de marinewerf De Schelde in Vlissingen blijft zich afvragen hoe het niet mogelijk is nader aan te ge ven waardoor het prijsverschil veroorzaakt. Minister De Korte (economische ('525 "gulden" pe7* mamdi' beurs wordt bepaald door de feite lijke woonsituatie. Uitwonende stu denten krijgen een bedrag gelijk uitkering 1 SCHIPHOL - De kiosk van de ANWB aa Schiphol In verband met de uitbreiding z naar het parkeerterrein. de Jan Plezierweg heeft het veld moeten ruimen voor nieuwbouw op in de luchthaven Schiphol moest het bouwwerkje worden verplaatst (foto ANP) zaken) haalde zich vorige week de woede van directeur De Smit op de hals door na een uiteenzetting door de Australische admiraal West te CNV-jongeren De CNV-jongerenorganisatie heeft verklaren dat het verschil helemaal verklaard kon worden door de hoge managementskosten bij De Schel de. De Smit verklaarde het optre den van De Korte beneden peil te vinden. Hij gaf toe dat de manage mentskosten bij De Schelde 14 pro cent hoger waren dan bij de Duit sers. Dat verklaart échter maar 160 miljoen gulden prijsverschil. Economie kort Unilever/DE Unilever is in bespreking met Dou- we Egberts over de overneming van de groep Otarès Institutional In dustrial. Deze dochter van de Utrechtse koffiebrander levert rei nigingssystemen aan instellingen en bedrijven. De groep heeft behal ve in Nederland (Enschede) vesti gingen in België, Frankrijk, Dene marken, Noorwegen en Zweden. De omzet bedraagt bijna f 170 mil joen en er werken ongeveer 500 wie 200 in ons land. forse kritiek op de voorstellen. De ZAANDAM (ANP) - Het detailhan- plannen betekenen een onaan- delsconcern Ahold heeft de bespre- vaardbare inkomensvermindering kingen over een eventuele samen- voor minimumloners en mensen werking met Asko Deutsche Kauf- met een uitkering tot 26 jaar, aldus haus te Saarbrucken afgebroken, de jongerenorganisatie in een com- omdat gebleken is dat Asko niet te mentaar. De CNV'ers verwerpen de vertrouwen is. Tijdens de bespre- voorgestelde staffeling van de. kingen heeft Asko namelijk in het jeugdlonen omdat het verdrin- geheim een aandelenpakket Ahold gingseffect slechts over meerdere gekocht van SHV en bovendien ter jaren wordt uitgesmeerd. beurze nog eens ten minste 1 pro- In het voorstel om overheid en so- cent in het Ahold-kapitaal verwor- ciale partners afspraken te laten ven. Dit heeft Ahold bekendge- maken over aantallen werkerva- maakt, rings- en scholingsplaatsen voor rww'ers, gelooft het CNV niet. "Bui- Begin juni werd bekend dat SHV tengewoon zwak onderbouwd en een belang van 12 procent in Ahold onhaalbaar", luidt de kritiek. De had opgebouwd. Dit was gebeurd driehonderd gulden premie die een met medeweten van Ahold. SHV rww'er krijgt als hij werkervaring of had daarbij verzekerd niet uit te zijn scholing opdoet zal tot verdringing op een overnemingspoging van leiden, zo vreest de jongerenorgani- Ahold, maar te zijn gebrand op een satie. "Welke werkgever betaalt im- vorm van samenwerking. Ahold had daar echter geen oren naar, ter wijl SHV de mogelijkheid opperde het pakket door te verkopen. In de loop van vorige maand heeft SHV het pakket, buiten medeweten van Ahold, inderdaad doorverkocht en wel aan Asko. Naar eigen zeggen van Asko zal de levering van dit pakket op 1 september plaatsvin den. Verder heeft Asko ter beurze nog eens ten minste 1 procent van Ahold verworven. Deze aandelentransacties vonden plaats in dezelfde periode dat Ahold en haar Europese partners Argyll en Casino overlegden met Asko over de toetreding van het Duitse con cern tot de Europese alliantie. Het overleg werd gepleegd omdat men graag een Duitse onderneming tot het samenwerkingsverband wilde toelaten. Het vormen van een Europees sa menwerkingsverband is volgens Ahold echter een delicate operatie, die alleen kans van slagen heeft in dien de partners elkaar volledig ver trouwen. De ervaringen met Asko passen volgens Ahold niet in dit beeld. Na overleg met Argyll en Ca sino is Asko meegedeeld dat de be sprekingen met haar over een sa menwerking worden beëindigd. Het is niet de eerste keer dat in de detailhandelssector al of niet in het geheim wordt geschoven met aan delenpakketten. De meest gerucht makende zaak in dit verband was de doorsluizing van een aandelenpak ket van 45 procent in Schuitema naar Ahold, dat het levensmidde len/groothandelsconcern Unigro aan Schuitema had aangeboden, omdat pogingen tot samenwerking mislukten. HENGELO (ANP/GPD) - De aan koop van de Hollandse Signaal Ap paraten (HSA) door het Franse elek- tronica-concern Thomson CSF past in het Europese streven naar meer doelmatigheid in het ontwikkelen en produceren van defensie-appara- tuur. Dat zeggen staatssecretaris Van Houwelingen van (defensie) en zijn Franse collega Sillard, de hoog ste ambtelijke autoriteit in Frank rijk op het gebied van wapenaanko pen, in een gezamenlijke verkla ring. Van Houwelingen en Sillard rea geren daarmee op het bericht dat Thomson een belang van 79 procent in Philips-dochter Signaal wil ver werven. Zij benadrukken dat Thomson verzekerd heeft, dat Hol landse Signaal in Nederland zich zal blijven bezig houden met onder zoek en produktie op het gebied van maritieme systemen en radarsyste- De meerderheidsdeelneming van Thomson in Hollandse Signaal moet leiden tot een maximale deel name van de Nederlandse en Fran se bedrijven in defensieprogram ma's, aldus Sillard en Van Houwe lingen. Philips behoudt voorlopig een aandeel van 20 procent in Hollandse Signaal Apparaten HSA om betrok ken te kunnen zijn bij de verande ringen waarmee het personeel te maken krijgt door de overname door het Franse concern Thomson CSF. Voorzitter J. Bosma van de Signaal-directie zei gisteren dat werkgelegenheid en investeringsni veau bij Hollandse Signaal in elk ge val voor de komende vier jaar zijn gegarandeerd door Thomsen. Bovendien zullen de arbeidsvoor waarden in grote lijnen gevolgd worden, waarbij de Philips-cao en - pensioenrechten nog blijven gelden in de cao-periode, die op 1 april 1990 begint. Over de periode na 1994 zijn nog geen concrete afspraken ge maakt, maar Signaal wordt voor Thomson in ieder geval de belang rijkste vestiging voor de marine systemen en de radartechnologie, aldus Bosma. Hij benadrukte dat de garanties Kalverenschandaal Het kalverschandaal in het West duitse Kreis Borken nabij het Gel derse Winterswijk breidt zich uit. Het groeimiddel salbutamol werd aangetroffen bij twee loonmesters uit Rhede en Vreden bij Winters wijk, die onder contract staan bij het kalverbedrijf Paul Brünning- hoff. Bij twee andere mesters van dit bedrijf werden vorige week al sa- butamol-resten in urinemonsters van hun kalveren gevonden. Volvo/Saab De twee Zweedse autoconcerns Volvo en Saab zouden gaan samen werken. Volvo draait goed en zoekt in Europa naar samenwerking; de positie van Saab is zwak. De slecht lopende verkoop van het topmodel Saab 9000, waarvan de produktie re latief duur is, heeft het gehele con cern verlies gebracht. In het eerste kwartaal van dit jaar is het verlies opgelopen tot omgerekend-150 mil joen gulden. Franse boeren De Franse regering gaat de door de droogte getroffen boeren in het land financiële steun bieden. Het is de ernstigste droogte in de afgelopen dertien jaar. Van betrokkenen bij de onderhandelingen tussen regering en boeren is vernomen dat de rege ring 500 miljoen frank (166,7 mil joen gulden) aan laagrentende kre dieten wil verschaffen en nog eens tachtig miljoen frank (26,7 miljoen gulden) wil schenken. Patentendiefstal Onbekenden hebben uit Ameri kaanse archieven bijna 3.000 micro filmrollen met informatie over in- dustriepatenten gestolen. Volgens de „Washington Post" hebben de films een waarde van ongeveer 200.000 dollar. Het materiaal bevat gegevens variërend van ontwerpen voor fruitschalen en toiletbrillen tot hoogwaardige technologische in- HENGELO - Hollands Signaal Ap paraten in Hengelo, dat nu in han den komt van het Franse staatsbe drijf Thomson, is in 1922 opricht als een joint venture van de firma Haze- meijer in Hengelo, de Nederlandse marine en het patentbureau Ipath, dat de Duitse firma Siemens in Ne derland in het leven had geroepen. door Jan Haverkate Vooral de rol van de Duitsers bij de oprichting van het bedrijf was pi kant. De Nederlandse marine had in die dagen namelijk twee nieuwe kruisers in aanbouw, de Sumatra en de Java. Van alle destijds in gebruik zijnde vuurleidingsapparatuur op marineschepen was het Duitse sys teem verreweg het best. Daarmee wilde de Nederlandse marine zijn kruisers dan ook het liefst uitrus ten. Het probleem was echter dat het Verdrag van Versailles Duitsland had verboden militaire apparatuur te vervaardigen. De firma Siemens vond daarvoor een oplossing door in Nederland een patentbureau op te richten dat werd gemachtigd de benodigde Siemens-licenties aan derden te verschaffen. Dat bedrijf werd Hazemeijer, toen al een geves tigde onderneming op het gebied van elektrische toestellen in Henge lo. In de beginjaren was het bedrijf grotendeels in Duitse handen. De firma werd geleid door een in hoofdzaak uit Duitsers bestaande directie en het grootste deel van de 70 personeelsleden was eveneens Duits. Hollandse Signaal Appara ten was in die dagen gevestigd in het gebouwencomplex van Haze meijer in het centrum van Hengelo. In de eerste jaren ging het Signaal goed. Niet alleen de regering, maar ook het koninklijk huis HSA produceert geen schepen, mat daagse oorlogsbodems zijn uitgerust. Oorlogsdreiging In de loop van de jaren dertig, toen de oorlogsdreiging uit Duitsland toenam, werd de positie van het nog altijd overwegend Duits georiën teerde bedrijf delicaat. De Neder landse marine, die belangrijke or ders plaatste, wilde garanties van Signaal dat ten opzichte van Duits land geheimhouding werd betracht over de Nederlandse militaire pro jecten. In 1935 eiste de marine daar- om dat er Nederlands toezicht in het bedrijf kwam. De Nederlandse ma rineofficier Schagen van Leeuwen werd uiteindelijk als directie-assis tent benoemd om deze taak uit te Om te voorkomen dat Holland Signaal in handen van de Duitsers zou vallen, werd een plan gemaakt om Signaal bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zonodig te vernietigen, maar dat plan misluk te. Ook een poging van Schagen van Leeuwen om vitale tekeningen en machines uit het bedrijf weg te ha- len. mislukte jammerlijk, waardoor het bedrijf vrijwel ongeschonden in handen van de bezetter viel. Al in de jaren dertig was. het per soneelsbestand van Signaal ge groeid tot ruim 800 en in de oorlog nam dat nog verder toe tot 1200. Te gen het einde van de oorlog, toen het bedrijf verscheidene malen was gebombardeerd door de geallieer den, kwam de produktie nagenoeg stil te liggen. Omdat Signaal na de bevrijding voor de Nederlandse staat van grote strategische beteke nis was vanwege de oorlogsactivi- teiten in Indie, werd het bedrijf niet door de geallieerden als oorlogsbuit van het Franse Thomson weliswaar nog niet gedetailleerd zijn, "maar toch heel ver gaan als we bedenken dat het concern onvoldoende be kend is met het sociale klimaat en de arbeidsvoorwaarden in Neder land en het voor Thomson ook de eerste keer is dat ze een defensie-be drijf overnemen". Bosma zei op grond van de inten tie-verklaring „de stellige overtui ging te hebben dat Thomson in haar beleid niet uitgaat van concentratie van activiteiten in Frankrijk". Thomson CSF profileert zich vol gens de HSA-directeur steeds meer als een Europees bedrijf met vesti gingen en afzet in vele landen "en ik denk ook niet dat het verstandig zou zijn als ze zich in hun eigen schulp zouden terugtrekken, want dan verliezen ze marktmogelijkhe- den in met name Nederland, Duits land en Engeland". Volgens de HSA-directie mag verwacht worden dat Signaal per 1 januari 1990 naar Thomson over gaat. Tot die tijd zal er nog druk on derhandeld moeten worden over de invulling van de overeenkomst en de eindprijs. Volgens Bosma is er wel een richtprijs, die hij overigens niet wilde bekendmaken, maar over de definitieve som zijn Eindhoven en Parijs het nog niet eens. In de overdracht gaat het om de volgende aandelenpakketten: 79 procent van de aandelen Signaal, een minderheidsbelang van MBLE. een Belgische dochteronderneming van Philips op gebied van defensie en 100 procent van de aandelen TRT, een Frans bedrijf waarin Phi lips een belang van 49 procent heeft. Bosma zei dat het „in de lijn der ver wachtingen ligt dat Philips zich ge heel terugtrekt uit de defensie-sec- tor". Dat betekent tevens dat Thomson het recht heeft om na 30 juni 1994 (de overgangsperiode) ook het res terende 20 procents belang dat Phi lips nog heeft, over te nemen. Met de Nederlandse overheid wordt overleg gepleegd over het belang van één procent dat de staat heeft in Hollandse Signaal. De afdeling van HSA-dochter Philips Usfa in Eind hoven die apparatuur maakt om stemmen te vervormen (crypto) wordt overigens niet overgenomen maar blijft bij Philips in verband met de staatsveiligheid. beschouwd, maar kwam onmiddel lijk in handen van de Nederlandse overheid. De banden met Hazemeij er werden verbroken en voortaan ging het bedrijf werken onder de naam waardoor het ook later be kend is geworden: N.V. Hollandse Signaal Apparaten ofwel HSA Noodfabriek Tussen 1946 en 1951 was HSA, waar toen 500 mensen werkten, geves tigd in een noodfabriek in het cen trum van Hengelo, maar in 1951 werd het huidige complex aan het Twentekanaal in gebruik genomen. Al vrij spoedig begon daarna de groei van de onderneming die uit eindelijk zou leiden tot de huidige omvang van ruim 5000 perso neelsleden. Op dit moment heeft Signaal ves tigingen in Den Haag, Apeldoorn, Huizen, Eindhoven (Philips USFA), Hengelo en het nabijgelegen Duitse grensplaatsje Gronau. De onderne ming ontwikkelt en produceert ra dar- en vuurleidingssystemen, mili taire telecommunicatie en netwer ken en commandovoeringssyste men voor marine-, landmacht- en luchtmachttoepassingen. Op het gebied van commandovoejingssys- temen voor de marine is Hollandse Signaal Europees marktleider en de grootste exporteur tei* wereld. Vo rig jaar behaalde de onderneming een omzet van f 900 miljoen. De Nederlandse Staat is al een tijdje geen eigenaar meer van de on derneming. In 1956 besloot de rege ring als grootaandeelhouder uit HSA te stappen en werd het bedrijf overgedragen aan Philips Gloeilam penfabrieken. Het aandeel van de staat werd toen teruggebracht tot de huidige een procent. Nu, door de overdracht van 79 procent van de aandelen aan het Franse staatsbe drijf Thomson, komt het Hengelose bedrijf na 67 jaar voor het eerst na genoeg volledig in buitenlandse Thomsen groot in elektronica PARIJS De Thomson-groep uit Frankrijk is de grootste pro ducent van tv-toestellen in de wereld. Op haar thuismarkt Frankrijk is zij koploper in de verkoop van elektronica en huishoudelijke elektrische ma chines. In de gehele wereld staat Thomson op dit terrein nummer vier. In vier jaar tijd heeft het conglomeraat bekende merken als Telefunken, Nordmende, Sa ba, Brandt, Ferguson, RCA en General Electric overgenomen. Thomson is groot geworden door de verkoop van elektrische apparaten. In de beginjaren tachtig groeide het bedrijf uit tot een gigant door links en rechts elektronica-bedrijven op te ko pen. Daarop volgde een periode van consolidatie, hervormen en afstoten. Sinds het bedrijf zich heeft ge richt op de productie van hoog waardige elektronica, verloopt de ontwikkeling stormachtig. Nadat er aanvankelijk tramwa gons uit de fabriek kwamen, is het bedrijf nu in de hele wereld bekend als leverancier van wa pensystemen en luchtvaartap- paratuur. Er werden een groot aantal bedrijven over de gehele wereld overgenomen. Met 140 werkmaatschappijen, verdeeld over de gehele wereld, verdeelt Thomson zijn activitei ten over de consumentenelek tronica (50% van de omzet) en de professionele elektronica (48%). Ten slotte levert Thomson half geleiders en financiële diensten. Het conglomeraat heeft 104.000 mensen in dienst. De omzet be liep in '88 zo n 75 miljard francs (circa 25 miljard gulden).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7