'AVR moet schade dioxine betalen' De Koning (CDA) voorspelt moeizame formatie WD-kiezers lopen over naar Lubbers, niet naar Braks voelt niets voor vergoedingen rijk Sandoz geeft half miljoen voor Rijnzalm Nijpels wil af van pvc-verpalddng Vliegers tegen nachtgebruik van Kaagbaan Schutte: CDA moet kiezen bij euthanasie Groentax: benzine naar drie gulden PvdA: kwart ministers moet vrouw zijn WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Er bestaat een gerede kans dat vuilverbrandingsinstallaties zelf voor de schade moeten opdraaien die ze hebben veroorzaakt door de uitstoot van gifti ge stoffen. Dat heeft de landsadvocaat het kabinet laten weten, aldus gisteren minister Nij- pels (milieu) bij een spoedoverleg met de Kamer over de dioxinezaak. Minister Braks (landbouw) voegde daar aan toe dat de regering niet van plan is zelf schadevergoeding uit te keren. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Tot 1 november zal de rijksoverheid de gederfde inkom sten van de boeren voorfinancieren. Dan denkt Braks te weten hoe hoog de totale schade zal zijn. De kamerleden stelden unaniem dat de boeren in het getroffen Lickebaertgebied geheel schade loos moeten worden gesteld. Door de uitstoot van dioxine bij de Afval verwerking Rijnmond werd hen on langs verboden melk en vlees te le veren. Een meerderheid van WD, PvdA en D66 wil bovendien dat het getroffen Lickebaertgebied onge schikt voor landbouw wordt ver klaard. De WD denkt aan een bufferzo ne van bossen, maar Braks zei daar niets voor te voelen. Hij is van oor deel dat in een industrieel gebied landbouw mogelijk moet blijven. „Dat betekent, dat de industrie in zo'n gebied schoon moet zijn. Als we nu gaan zeggen dat we de land bouwgronden maar moeten opge NIEUWEGEIN (GPD) - Voor een onderzoek naar de terugkeer van de zalm in de Rijn heeft het Zwitserse 'chemieconcern Sandoz een half miljoen gulden gegeven aan de Ne derlandse Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB). De chemiegigant verdeelt momen teel de 15 miljoen gulden uit het Rijn-Sandozfonds. Het fonds werd opgericht na een grote brand in de fabriek in Bazel, waarbij het met 30 ton chemicaliën vergiftigde bluswa ter in de Rijn stroomde. Dat leidde tot massale vissterfte. Uit het Rijn-Sandozfonds worden diverse onderzoeksprojecten in Eu ropa gesubsidieerd. Zo voert het In ternational Centre of Waterstudies in Amsterdam al sinds vorig jaar een onderzoek uit naar de invloed van het Rijnwater op het eco systeem in de Waddenzee. Omdat er uit Nederland weinig voorstellen voor onderzoeksprojecten zijn ge komen, benaderde Sandoz de OVB uit eigen beweging. Het onderzoek van de OVB be helst de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om een suc cesvolle terugkeer van de zalm in het stroomgebied van de Rijn mo gelijk te maken. Er wordt niet alleen gekeken naar de waterkwaliteit, maar ook naar de paai- en opgroei- plaatsen en de de noodzaak van de bouw van vistrappen, waarmee zalm en forel sluizen en stuwen kunnen passeren. De OVB heeft ruim driejaar uitgetrokken voor het onderzoek. Verwacht wordt dat daarna gefundeerde voorstellen kunnen worden gedaan. Binnenland kort Busongeluk In twee ziekenhuizen in en nabij Lyon liggen nog vijf gewonden van het busongeluk met een Nederland se bus in de nacht van maandag op dinsdag. Eén van hen is er ernstig aan toe. Tien mensen blijven bij hun familie in het ziekenhuis of in ho tels. De bus uit Eindhoven was met 54 passagiers (plus twee chaffeurs en een reisleidster) onderweg naar Spanje. Na een klapband botste de dubbeldekker tegen een vangrail. Fraude De Eindhovense politie heeft een 32-jarige ambtenaar van de gemeen telijke boekhouding aangehouden, die ervan wordt verdacht via 'zeer ingenieuze manipulaties' minstens een miljoen gulden achterover te hebben gedrukt. De fraude kwam tijdens een financiële controle aan het licht. De politie sluit niet uit dat de fraude uiteindelijk nog veel gro ter zal blijken. Het is nog niet be kend wat de man met het geld heeft gedaan. Watertekort De waterleidingmaatschappij Lim burg heeft gisteren opgeroepen tot uiterste zuinigheid. Besproeien van plantsoenen en het wassen van au to's met drinkwater is even taboe, nu er in deze warme periode twee maal zoveel water wordt gebruikt dan normaal. Limburg tapt momen teel tegen de 300 miljoen liter water per dag uit de kraan. Verzekering De Eindhovense politie is uiterst verbaasd over de aangekondigde verhoging van de premie voor in boedelverzekeringen voor Eindho- venaren. Sedert 1984 wordt bij de Eindhovense politie jaarlijks ge middeld ruim 2000 keer aangifte ge daan van inbraak en dat aantal is ta- meliik constant. ven ontnemen we de industrie de prikkel om zelf te zorgen voor scho ne lucht, bodem en water", aldus Braks. Installaties Minister Nijpels zei te verwachten snel overeenstemming te bereiken over de aanpassing van de vuilver brandingsinstallaties. Hiervoor is ee.n bedrag van twee miljard gulden nodig. Volgens hem is het technisch mogelijk installaties te bouwen die aan de nieuwe normen voldoen. Er zijn er al vier in Zweden, een in De nemarken en er is er een in Duits land in aanbouw. Daarmee weerleg de de minister de kritiek van enkele directies en bestuurders van vuil verbrandingsinstallaties als zouden de strenge eisen de bouw van een nieuwe installatie onmogelijk ma ken. Volgens een vervolgonderzoek van het RIVM zijn bij een bedrijf in Oudenhorn, tien kilometer ten zui den van de AVR, te hoge concentra ties dioxine in koemelk aangetrof fen. Ook in het Lickebaertgebied werd net als vorige maand opnieuw teveel dioxine in koemelk aange troffen. Koemelk uit de omgeving van afvalverbrandingsovens in Zaandam, Duiven, Leiden en Alk maar bevat verhoogde concentra ties dioxine, maar blijft wel onder de kritische grens. Voor Leiden geldt dat de koe melk meer dioxine bevat dan melk die met afkomstig is van koeien die in de omgeving van een vuilver branding grazen. Het RIVM is er echter van overtuigd dat in Leiden de kritische grens van zes picogram dioxine per gram melkvet niet wordt overschreden. Melk en melk- produkten met méér dioxine mo gen volgens deze voorlopige norm niet te koop worden aangeboden. In haar rapport schrijft het RIVM dat buitenlandse publikaties aanto nen dat melk van koeien die in de nabijheid van een vuilverbranding grazen méér dioxine bevat. In Zwit serland en Schotland zijn op derge lijke plaatsen concentraties dioxine in koemelk aangetroffen die over eenkomen met die in het Lickebaertgebied. Verpakt in pvc protesteerde Roel van Duijn van De Groenen gisteren voor het kamergebouw tegen het huidige milieubeleid. Hij kwam onder meer minister Nijpels (milieu) tegen, die op weg was naar het overleg over de aan pak van de dioxinevervuiling. <foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Nijpels (milieu) wil snel af van de toepassing van de kunststof pvc (polyvinylchloride) in verpakkin gen., Hij krijgt daarvoor unianiem steun van de Tweede Kamer, zo bleek gisteren bij het overleg tussen hem, minister Braks (landbouw) en de Kamer over de dioxinezaak. Geen van de politieke partijen was te vinden voor een algeheel ver bod op het gebruik van pvc, zoals de milieubeweging voorstaat. Hard pvc, zoals toegepast in waterlei ding- en rioolbuizen en kunststof ramen en deuren, vormt geen pro bleem voor het milieu. De duurza me artikelen van deze kunststof kunnen na eenmaal te zijn afge dankt, eenvoudig worden ingeza meld voor hergebruik. Met de eenmalige verpakkingen van zacht pvc ligt het wat anders. Deze komen in het huidhoudelijk afval terecht en leveren mogelijk een bijdrage aan de vorming van dioxines in afvalverbrandingsin stallaties. Minister Nijpels, die zich zeer in genomen toonde met de brede steun van de volksvertegenwoordi ging, kondigde aan zo snel mogelijk met het bedrijfsleven te gaan praten over de vermindering van het ge bruik van pvc in verpakkingsmate riaal. De kunststofindustrie heeft zich daartoe al bereid verklaard. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) deelde mee dat het on derzoek naar dioxines wordt geïn tensiveerd. Van proeven is bekend dat ze ernstige gevolgen bij dieren hebben, maar dergelijke effecten op mensen zijn nog niet bewezen. "On danks het gebrek aan voldoende kennis moeten we maatregelen ne men. We kunnen geen risico's lo pen", aldus de staatssecretaris. SCHIPHOL (GPD) - Het voorstel van de Schipholdirectie om de ge luidsoverlast in Zwanenburg en Hoofddorp 's nachts te beperken door alleen nog maar gebruik te ma ken van de Kaagbaan, is in slechte aarde gevallen bij zowel de Neder- lande verkeersleiders als de vlie gers. Het Nederlandse Luchtver- keersleidersgilde en de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) menen dat de verkeersveilig heid in gevaar komt. Bovendien vinden ze dat de geluidsoverlast al leen maar wordt verplaatst naar het zuidwesten van de Haarlemmer meer. Schipholdirecteur Den Besten wil in principe alleen nog maar nachtvluchten toestaan op de Kaag baan. Alleen bij extreem harde wind zou nog gebruik gemaakt mo gen worden van de Zwanenbürg- baan en de Amstelveenbaan. Gildevoorzitter Van Opijnen VNV-voorzitter Baksteen hebben met verbijstering kennis genomen van het plan. Van Opijnen: "Als ze goed verspreid zouden landen en vertrekken is er niets aan de hand, dan kun je ze gemakkelijk allemaal op een baan kwijt. Probleem is ech ter dat ze bijna allemaal tegelijk aankomen en willen vertrekken. Het is altijd hollen of stilstaan". Volgens verkeersleider Ruiten berg doen zich grote problemen voordoen als er in een korte periode vijf toestellen willen landen en ver trekken. Een situatie, zo verzekert hij. die zich in werkelijkheid regel matig voordoet. Vooralsnog zijn VNV en Gilde overigens niet van plan om tegen de maatregel actie te gaan voeren. VOORSCHOTEN (GPD) - De komende kabinetsformatie zal moeilijk worden. Bij de onder handelingen tussen CDA, WD of PvdA zullen grote spannin gen aan het licht komen. Minis ter De Koning (sociale zaken) heeft dit gisteren gezegd tijdens een CDA-verkiezingsavond in Voorschoten. De Koning wees erop dat de PvdA tijdens de afgelopen jaren consequent elke bezuinigings maatregel van het kabinet heeft afgewezen en steeds gekozen heeft voor hogere uitgaven. Dat stemgedrag zal de partij opbre ken bij de formatie-onderhande lingen. "Zeker als we weten dat hogere uitgaven alleen gedekt kunnen worden door hogere be lasting en premies, die weer zul len leiden tot hogere looneisen", aldus de minister. De Koning wees er verder op dat de PvdA een vrijwel auto matische koppeling voorstaat tussen lonen, uitkeringen en sa larissen van ambtenaren en trendvolgers. "Alleen rampen kunnen dat voorkomen", aldus de minister. Volgens hem is een koppeling alleen mogelijk als de lonen in de bedrijven met niet meer dan twee procent per jaar toenemen. Wordt dat drie of vier procent, dan is de koppeling voor de overheid onbetaalbaar, meent De Koning. In de richting van de WD noemde de CDA-minister het onaanvaardbaar dat de liberalen in de sociale zekerheid onder scheid willen maken tussen groepen uitkeringstrekkers. Zo wordt koopkrachtbehoud aan arbeidsongeschikten en aow'ers toegezegd, maar gebeurt dat niet voor andere uitkeringstrek kers. "Dat is niet redelijk", aldus De Koning. De CDA'er zei dat de WD er nog steeds moeite mee heeft maatregelen te aan vaarden die er op gericht zijn het gedrag van mensen te beïnvloe den. Toch zal dat, met name op milieuterrein, noodzakelijk zijn, zo meende De Koning. Gezien de door hem verwach te spanningen met WD of PvdA noemde de bewindsman het noodzakelijk dat het CDA de leiding krijgt bij de aanstaande formatie-onderhandelingen. Al leen dan zal het mogelijk zijn om door constructief samen te wer ken spanningen te overbruggen, meende De Koning. Over de nieuwe coalitiepartner voor het CDA liet hij zich echter niet uit. DRACHTEN (ANP) - "Het is de roeping van de christelijke politiek ervoor te zorgen dat de bescherming van het leven een centrale plaats inneemt op de agenda voor de toekomst". Al dus gisteren GPV-lijsttrekker Schutte in Drachten als reactie op uitspraken van Lubbers over onder meer euthanasie. Volgens Schutte is het van be lang dat het CDA kleur bekent. "Laat het duidelijk zijn waar zijn prioriteiten liggen, juist als het CDA aan de vooravond van onderhandelingen staat met een sterke niet-christelijke coalitie partner", aldus Schutte. DEN HAAG (GPD) - Verho ging van de benzineprijs tot drie gulden per liter en afschaffing van de btw op reparaties. Dat zijn enkele van de belangrijkste maatregelen uit een rapport van Groen Links over de invoering van de zogeheten groentax. De introductie van een milieubelasting op vervuilende produkten (groentax) moet ge paard gaan met een verlaging van andere belastingen en pre mies. Op die manier hoeven de lagere inkomensgroepen er niet in koopkracht op achteruit te gaan. Dat schrijven de weten schappelijke bureaus van PPR, CPN, PSP en EVP over de groentax, het paradepaardje van Groen Links. Groen Links wil het verbruik 'van milieuvervuilende produk ten ontmoedigen door heffingen te introduceren van 20 tot 220 procent. Deze groentax zou de overheid in 1990 5 miljard extra moeten opleveren, een bedrag dat geleidelijk aan oploopt tot 43 miljard in 1998. Daarvan moet jaarlijks 5 miljard worden be steed aan directe milieumaatre gelen. Het restant vloeit terug naar Ook koningin Beatrix ont komt niet aan de verkiezings tijd. Toen ze gisteren in het kader van een streekbezoek in het Drentse dorp Peize kwam. werd ze niet alleen ga degeslagen door dorpsbe woners, maar ook vanaf de verkiezingsbor den indrin- gend/glimla- chendlnaden- kend aangeke ken door de lijsttrekkers van de politie ke partijen. Na de verkiezin gen moet de ko ningin de in formateur of formateur aan wijzen die een nieuwe coalitie in elkaar moet timmeren. (foto ANP) de burger door een verlaging van de AOW- en werkgeverspre mies en door een reductie van het btw-tarief met 4,5 procent. CDA vraagt om rookvrij stemmen DEN HAAG (ANP) - Zoveel mogelijk rookvrije stemlokalen op 6 september. Dat vragen de CD A-kamerleden Frissen en Es- selink aan de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Brink man (WVC). De bewindslieden doen er volgens hen goed aan vóór 1 september daartoe een 'morele oproep' te doen aan de gemeentebesturen. Datzelfde moet gelden voor de gemeente raadsverkiezingen in maart 1990, aldus de CDA'ers. BREDA (GPD) Minstens een kwart van de bewindslieden in een kabinet met de PvdA moet een vrouw zijn, aldus gisteren PvdA-lijsttrekker Kok in Breda op een partijbijeenkomst over vrouwenemancipatie. "Als de PvdA er niet in slaagt de gelijk waardigheid en de emancipatie van de vrouwen stukken dich terbij te brengen, hebben wij het niet goed gedaan", formuleerde Kok als doelstelling voor een centrum-linkse coalitie. Binnen de PvdA geldt nu al intern de regel dat minstens een kwart van de fractie en besturen uit vrouwen moet bestaan. Die norm moet ook voor een kabinet gelden, vindt Kok. Het huidige kabinet telt één vrouwelijke mi nister (Smit-Kroes, WD) en vier vrouwelijke staatssecreta rissen, op Justitie (Korte-van Hemel. CDA). Binnenlandse Za ken (De Graaff-Nauta, CDA), Onderwijs (Ginjaar-Maas, WD) en Economische Zaken (Van Rooy, CDA). "In een kabinet met de PvdA horen vier vrouwe- lijke ministers plaats te nemen", aldus Kok. Kok en partijvoorzitster Sint vinden dat ons land nog steeds internationaal 'achterlijk' is waar het gaat om betaald werk door vrouwen, kinderopvang en zwangerschapsverlof. De PvdA wil 300 miljoen uittrekken om 63.000 nieuwe kinderopvang plaatsen te c DEN HAAG WD-fractievoorzitter Voorhoeve is duidelijk aangeslagen als hij geconfronteerd wordt met de laatste opiniepeiling. De WD kan volgens die peiling niét op meer dan achttien zetels in de nieuwe Tweede Kamer rekenen, een verlies van negen zetels. Voorhoeve analyseert bedachtzaam. "Ik denk dat de verklaring ligt in het over lopen van veel kiezers van de WD naar Lubbers, niet naar het CDA, maar naar Lubbers persoonlijk. Die kiezers willen een WD-beleid maar kiezen toch Lub bers". door Henri Kruithof "Die kiezers redeneren als volgt: er is een kans op een CDA-PvdA-kabinet. Dan moeten we zorgen dat Lubbers groter wordt dan Kok. Het omgekeerde van die redenering is echter dat op die manier de WD leeggezogen wordt. Zo hoor ik het al sinds juni van een deel van mijn kiezers", aldüs de liberale leider. "Ze steunen Lub bers want ze willen geen kabinet-Kok". Voorhoeve draagt echter al enige maan den de boodschap uit, dat een stem op het CDA kan leiden tot een CDA-PvdA-kabi- net. De enige manier om dat te voorko men is volgens de liberale leider om WD te stemmen. Toch blijkt die boodschap geen effect te hebben, de kiezers lopen nog steeds massaal weg. Wordt het niet tijd voor een stunt, een nieuwe actie in de laatste twee weken voor de verkiezingen? Voorhoeve: "Ik heb geen konijn dat ik uit de hoge hoed kan halen. Het enige wat ik kan doen is de kiezers proberen te over tuigen dat wij een goed beleid voorstaan. Die boodschap kan ik met overtuiging brengen, want ik geloof dat wij een steen goed programma hebben. Ik moet de kie zers erop blijven wijzen dat als ze voort zetting van het huidige beleid willen, dat dat alleen kan met een WD die voldoen de aanhang heeft". Voorhoeve analyseert verder dat er veel verschuiving is in het electoraat. Vooral tussen CDA en WD is er veel kiezersver- keer. "Het komt echter onvoldoende over, waarom het kabinet is gevallen. Die boodschap moet ik nog duidelijker bren gen". Winnaars "Er zijn bij de komende verkiezingen twee winnaars: Lubbers en Ria Beckers. Kok zit een beetje moeilijk en met Van Mierlo zal het wel redelijk gaan. Ria Bec kers heeft het voordeel van het frisse groene imago van haar partij. Het is jam mer dat de kiezers haar programma niet lezen, want daar klopt echt geen hout van. Het is economisch onmogelijk uit te voe- En dan de kabinetsformatie: "Program matisch zal het niet moeilijk zijn een re geerakkoord tussen CDA en WD te ma ken, maar dan is een meerderheid nodig. Als de WD veel verliest komt de vraag aan de orde: kunnen we nog wel meerege- ren? Zeker met de gedachte dat meerege- ren voor de WD altijd verlies heeft bete kend". Heeft Voorhoeve de Friese commissa ris van de koningin Wiegel gepolst voor een eventueel ministerschap? Dat zou toch een geweldige stimulans voor de WD betekenen, want Wiegel is nog steeds immens populair. Voorhoeve ont kent. "Ik heb met Hans Wiegel begin juli een dagje in Friesland gezeild. We hebben toen ook de politieke situatie doorgespro ken, maar ik heb hem niet gevraagd voor het ministerschap". Na de verkiezingen zal Voorhoeve toch eventueel de vraag voorgelegd krijgen wie hij als kandidaat-ministers naar voren wil schuiven, als de WD tenminste mag meedoen met de verkiezingen. "Ik wil zelf op deze post (fractievoorzitter) blijven, dus ik hoef mezelf niet in het kabinet te manoeuvreren. Voor de gelegenheid dat de WD aan de formatie meedoet, heb ik uiteraard een lijst met namen van mensen die een goede beurt voor de WD maken. Maar ik maak met niemand afspraken voor de verkiezingen, omdat ik niet weet of ik dergelijke afspraken na kan komen". Is Wiegel een van degenen is die minister zou kunnen worden? "Als mogelijke kan didaat staat de Friese commissaris van de koningin op mijn lijstje", bevestigt Voor hoeve na enig aandringen. Fractievoorzitter De liberale leider denkt zelf weer fractie voorzitter te worden na de verkiezingen, ongeacht de uitslag daarvan. Er zijn vol gens hem drie redenen waarom hij dat zou kunnen opgeven. "Als ik een ernstige fout zou hebben gemaakt, als de WD gaat in een richting die ik niet wil, of als mijn gezin het niet meer wil, dan haak ik af'. Maar hij denkt niet dat één van die re denen zich zal voordoen na de komende verkiezingen. "Ik heb het idee dat het het beste is als ik weer fractievoorzitter word, omdat sta biliteit erg belangrijk is voor de WD". Hij is ook niet bang dat de neergang van de WD hem persoonlijk zal worden aange wreven. "Als men analyseert hoe het is ge gaan - en de fractieleden weten dat heel goed - dan zal men denk ik niet de conclu sie trekken dat men de fractievoorzitter als zondebok nodig heeft. Ik ga pas weg als het weer goed gaat met de WD en niet eerder".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3