Boer hoopt op fiscale steun Kinderen SOS-dorp dromen van linnengoed en hagelslag In de landbouw is alleen de melkveehouder tevreden Wat willen de politieke partijen? Teksten Dode-Zee-roUen nog lang niet klaar voor pubükatie PAGINA 2 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 DEN HAAG De graanoogst is vrijwel binnen en de oogst van de aardappelen is in volle gang, maar er heerst geen vreug de bij de akkerbouwers. In hun sector is al jaren sprake van overproduktie. Het gevolg: te lage prijzen en zeer lage inko mens. Dramatisch slecht gaat het ook in be paalde sectoren van de vollegronds groententeelt en in de fruitteelt. Politici door Bert Uri Akkerbouwers willen meer (fisca le) steun van de politiek. Om de overmaat aan produktie te beteu gelen moet het nieuwe kabinet met een veel betere braaklegregeling komen. Akkerbouwer Wim Kranen burg vindt dat het nieuwe kabinet een akkerbouwbeleid moet voeren waarin voorrang wordt gegeven aan de 'agrificatie'. Hiermee wordt be doeld het telen van gewassen voor de produktie van bio-ethanol, hen nep voor de papierindustrie of een gewas als de aardpeer voor de che mische industrie (afbreekbare plas- tic-produkten). De teelt van dergelijke gewassen is vriendelijk voor het milieu, want ze hebben veel minder bestrijding- middelen nodig. Bovendien werkt elke hectare van deze gewassen mee aan de vermindering van de overschotten en dus aan een beter zeggen begrijpend: "In de plantaardige sector overtreft de produktiegroei de toename van de afzet en staan de prijzen onder druk". Een bloemkoolteler zegt het net even iets anders: "De afzet van valium en slaappillen in de landbouw groeit explosief". Het nieuwe kabinet betekent voor de bloembollenkwekers vooral nieuwe hoop op oplossingen voor hün milieu problemen, want ze beschikken thans over onvoldoende alternatieven voor verboden chemische middelen. Slechts de melkveehouders zijn tevre den: de melkquotering heeft hun inko mens doen groeien. Alle sectoren in land- en tuinbouw hopen op betere fis cale 'spelregels' van het nieuwe kabinet. inkomen van de boer. Maar dan moeten er wel fabrieken of bedrij ven zijn, die deze produktie kunnen of willen verwerken en daarin zou de overheid een stimulerende rol moeten spelen. "Het wordt wel het jaar van de waarheid", zegt Kranenburg. "Boe ren komen in de problemen met het aflossen van hun geldleningen. Vooral jongeren die en paar jaar ge leden een bedrijf hebben overgeno men, zitten dik in de problemen. Het nieuwe kabinet zou via een overbruggingskrediet die mensen moeten helpen. Ik denk dat de klei nere en zwakkere bedrijven snel zullen afvallen". En dat is nou net weer het verwijt van tuinbouwer bollenkweker Paul Ligthart "De politiek ziet de kleine re bedrijven niet staan. De land bouwpolitiek is de laatste jaren bui tengewoon slecht geweest voor kleinere bedrijven. Ik heb geen ver trouwen meer in de politiek. We zul len het zelf moeten doen". Ook fruitkweker Aad van der Heide vindt dat het grootste probleem is dat er geen enkele politieke partij is die met de boeren en tuinders mee denkt. "We worden alleen gecon fronteerd met verboden". Tuinder Jan Spigt vindt dat de politiek wat meer. zekerheid moet geven aan de gezinnen. "Op 1 janua ri weet ik precies wat ik ga verbou wen, ik weet precies wat de kosten zullen zijn. Ik heb geen idee wat mijn tuinbouwprodukten gaan op brengen. De akkerbouw en de melkveehouderij hebben dat pro- De graanoogst is binnenmaar de donkere wolken zijn gebleven voor de akkerbouwer. Lage prijzen betekenen lage inkomens. "De afzet van valium en slaappillen in de landbouw groeit explosief'. (archieffoto) VVD - Steunmaatregelen voor landbouw als in bepaalde sector problemen onstaan als gevolg van het ge meenschappelijk Europees landbouwbeleid. - Minimumprijs-garantie voor basisprodukten die binnen EG worden afgezet. - Harmonisatie van normen en voorschriften EG om oneerlijke concurrentie te voorkomen. - Structurele oplossing vinden voor milieuproble men die voortvloeien uit produktie van mest en ge bruik bestrijdingsmiddelen. CDA - Produktiebeheersing noodzakelijk om prijsbeleid te kunnen voeren dat recht doet aan EG-doelstellin- gen. - Op lange termijn terugkeer naar systeem waarin markt- en prijsmechanisme meer tot uiting komt. - Onder bepaalde voorwaarden inkomenstoesla gen parralel aan Europees markt- en prijsbeleid. PvdA - Beperking landbouwsubsidies EG om overproduk tie en milieuvervuiling terug te dringen. D66 - Beperking overheidssteun aan landbouw. - Stimuleren ecologische landbouw. - Betere toegang produkten ontwikkelingslanden tot EG. - Stimuleren nevenactiviteiten om inkomen kleine bedrijven te verhogen. - Inkrimping van veestapel als mestproduktie na 1991 onvoldoende is verminderd. Groen Links - Structurele overschotten tegengaan, ondermeer door minder intensieve landbouw. - Inkomenstoeslagen voor kleine boeren. - Stimuleren ecologische en geïntegreerde land bouw. Heffing op kunstmest, bestrijdingsmiddelen en krachtvoer. - Drastisch verlaagde normen voor aantallen var kens, kalveren en kippen per vierkante meter. - Biotechnische vindingen worden aan streng ver gunningenstelsel gebonden. bleem in ieder geval niet, want hun prijzen worden in Brussel vastge steld. Ze weten waar ze aan toe zijn". Slechte prijzen "Ik weet zeker dat collega's, die zich hebben gespecialiseerd in winter groenten als wortelen, spruiten en kool tot aan hun nek in de proble men zitten. Die hebben al jaren heel slechte prijzen. Je kunt je haast niet voorstellen wat dat voor een gezin betekent. Gaat het op het bedrijf slecht, dan gaat het ook in het gezin slecht. Huwelijken stranden". "De achterstand van een derge lijk bedrijf wordt, omdat er niet meer kan worden geïnvesteerd, steeds groter. Voor het gezin is dat armoede. Het kabinet moet de be drijven helpen: de gezinnen met een uitkering, de bedrijven met overbruggingskrediet". Spigt vindt dat het kabinet ook al le onderzoeken in de land-en tuin bouw eens moet bekijken. "Er wor den miljoenen besteed aan onder zoek naar zaken die of iedereen al weet of die je met je klompen kunt aanvoelen". Opvallend is het dat bloembollen kwekers onafhankelijk van elkaar allemaal de milieuproblematiek aan de orde willen stellen bij het nieuwe kabinet. Gerrit Nierop "We moe ten wel de gelegenheid krijgen om naar alternatieve middelen te zoe ken. Enkele irissoorten zijn onver koopbaar geworden, omdat bij de bloemenproduktie een bepaald middel niet meer mag worden ge bruikt. We hebben nog geen alter natief'. Ook zijn collega Dick Reus vindt dat het allemaal veel te snel gaat. "Nu worden te veel verboden op be- strijdings- of ontsmettingsmidde len afgekondigd, die zonder onge lukken in de bedrijfsvoering nau welijks zijn te realiseren". Melk De melkveehouderij is een sector in de landbouw waar wèl tevreden heid valt te beluisteren. Melkvee houder Wim Peetoom: "Het gaat na tuurlijk geweldig goed in onze sec tor. De melkprijs is goed. Ons inko men is goed. Toch ben ik in de afge lopen jaren honderdduizend liter melk kwijtgeraakt. Dat betekent dat er niet meer voldoende werk is voor mijn broer en mij. Ik klaag ab soluut niet, maar een beetje meer melk betekent dat er voor ons bei den weer een volledige dagtaak is". Een andere melkveehouder ver telt dat hij in 1983 fel heeft geprotes teerd tegen de superheffing en de melkquota. "Nu heb ik de neiging om af en toe ter ere van dit beleid de vlag uit te hangen. Van mij hoeft het kabinet niks te veranderen". Alle sectoren in de land- en tuin bouw vinden dat het nieuwe kabi net een aantal fiscale spelregels zou moeten aanpassen. In een goed jaar na een aantal slechte jaren moet de belastingdienst niet onmiddellijk het volle pond eisen. Een veel groter deel zou als reservering voor toe komstige investeringen buiten be schouwing moeten worden gelaten. "Juist na slechte jaren is er een in vesteringsachterstand. Als de belas tingdienst dan de volle mep wil, kan er weer niet worden geïnvesteerd. Ondanks een goed jaar raak je dan toch steeds verder achterop. Midde len over vijf jaar in plaats van drie jaar zou ook al helpen". Eén van hen: "Lubbers weet een boel te re gelen met de belastingen, mischien kan hij nu voor ons eens zoiets doen". In Suriname is voor zwaksten niets te krijgen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Aan alles is bijna gebrek in Suri name en de sociaal zwakkeren zijn daarvan het meest de dupe". Het kost Charles de Back, stu wende kracht achter het SOS- kinderdorp in Paramaribo, wei nig moeite de situatie van dit mo ment kernachtig samen te vatten. De Back is deze week in Neder land om geld en goederen bijeen te brengen voor de vijftig kinde ren die hij onder zijn hoede heeft. door Theo Haerkens Beddegoed, onderkleding, fiet sen, hang- en sluitwerk, tuinslang, zeep, tandpasta, potten en pannen, studie-, woordenboe ken en andere schoolbenodigd- heden. De verlanglijst is haast eindeloos. De bewoners van het kinder dorp aan de rand van Paramaribo slapen op bedden zonder lakens. Linnengoed is niet te krijgen. Het is ook al weer lang geleden dat de kinderen een boterham met ha gelslag hebben gegeten. De Back gunt zijn pupillen graag zo'n trac- tatie en daarom staat er ook ha gelslag op zijn lijst tussen honing, boier en andere levensmiddelen. "Rijst en groente zijn er voldoen de in Suriname, maar een stukje vlees is al snel te duur". De toestand in Suriname is el lendig. Een fornuis waar je in Ne derland voor moet betalen om het door grof vuil te laten ophalen, brengt in Suriname op de tweede- handsmarkt nog altijd dik 1600 gulden op. Het is maar een voor beeld, want De Back is er niet op uit een lading gammele troep te verschepen. Hij wil de tien huizen in het dorp opnieuw inrichten, "zodat we er weer een jaar of tien tegen kunnen". De Back probeert met het geld dat hij deze week in Nederland bijeen brengt, gelijk spullen te kopen. Met allerlei fabrikanten heeft hij al contact gehad en die stemmen hem hoopvol. Vader Het SOS-kinderdorp in Parama ribo is in 1977 gesticht op initia tief van Esseline Polanen, de zus van de toenmalige gevolmach tigd minister van Suriname in Ne derland. Het telt tien huizen waar vijf kinderen wonen, samen met een 'moeder'. Zo groeien ze op in een situatie die zoveel mogelijk gelijk is aan die van een normaal gezin. Een vader ontbreekt, maar dat blijkt geen probleem. "Ik ben vader voor alle kinderen, ik ben legaal polygaam", grinnikt De Back, de enige echte werknemer in het dorp. Het 'moeder' zijn, is een roe ping. Voor weinig meer dan zak geld zetten zij zich volledig in. De 61-jarige 'tante Corrie' van Does burg behoort tot de degenen van het eerste uur. Zij is sinds de op richting verbonden aan het kin derdorp dat opgezet is naar de ideeën van de Oostenrijker Her man Gmeiner. Hij stichtte in 1949 zijn eerste SOS-dorp in Europa, niet gebonden aan een politieke of levensbeschouwelijke rich ting. Inmiddels zijn er kinderdor pen in bijna honderd landen. Op het kantoor van de organisa tie in Amsterdam kan De Back in geval van nood terugvallen. "Als de schoolbus niet meer rijdt, moet ik hier onderdelen bestel len, want in Suriname is niets te krijgen". Veel meer kan de orga nisatie niet voor hem doen. "Ze helpen je bij de opbouw en de rest moetje zelf doen". Charles de Back rekent erop dan genoeg contacten gelegd te hebben om ook in de toekomst voort te kunnen. Onder meer hoopt hij een flink aantal mensen te interesseren voor het 'dorp speetschap', een soort peetvader en moeder voor het hele dorp. De Back voelt er niet voor kinderen individueel te laten adopteren "want zo'n kind wordt dan met al lerlei moois overstelpt en dat is niet leuk voor de anderen. Die willen ook wel zo'n peetouder. Ik promoot liever het dorp in zijn ge heel". Wachtlijst Charles de Back: "Het zou heel mooi zijn als ik de kinderen met kerst een cadeautje kon geven". Hoe primitief de omstandighe den ook zijn, het dorp is altijd nog een gewild 'thuis' voor kinderen van 5 tot 21 jaar. "We hebben een wachtlijst met 120 namen". In heel de stad wonen zo'n 1800 we zen, 'half-wezen'en verwaarloos de kinderen in alle mogelijke op vangtehuizen. "De meeste tehui zen kampen met dezelfde proble men. Als er al een stukje zeep te krijgen is, is het niet te betalen. De huizen met personeel dat uit Nederland afkomstig is, zijn nog het beste af, want die worden van hieruit redelijk voorzien". De Back heeft deze week nog gesprekken met verscheidene fondsen die actief zijn op het ge bied van het maatschappelijk welzijn. Maar ook particulieren kunnen bijdragen. "Het zou heel mooi zijn als ik de kinderen met kerst een cadeautje kon geven. Vorig'jaar lukte dat maar op het nippertje. Toen hebben ze alle maal een lekker broodje gehad van de bakker in Paramaribo". (Bijdragen voor het SOS-kinder- dorp in Suriname kunnen worden ge stort op giro vermelding v< Vormen de Dode Zee-rollen een bedreiging voor de kerken, voor het christendom en voor de jo den? Staan er in deze rollen din gen die de betrouwbaarheid van de Bijbel kunnen aantasten? Is daarom tot nu toe slechts een deel van de in 1947 in grotten bij het plaatsje Qumran aan de Dode Zee gevonden teksten uitgegeven? Deze vragen spelen weer op dankzij hoofdredacteur Herschel Shanks van het Amerikaanse Bi blical Archeology Review. Shanks noemt het een schandaal dat nog niet alle teksten zijn uit gegeven. Deze week wordt in het kader van het 75ste lustrum van de Rijksuniversiteit in Groningen een internationaal congres ge houden over de Dode Zee-rollen. Een herdersjongen ontdekte in 1947 in een grot in de omgeving van Qumran bij de noordwest punt van de Dode Zee stenen kruiken, die perkamentrollen met teksten bleken te bevatten. Later kwamen uit andere grotten eveneens fragmenten van perka mentrollen tevoorschijn met stukken tekst die stammen uit de tweede eeuw vóór tot de tweede eeuw na Christus. De rollen werden al snel be kend als de "Dode Zee-rollen". Ze bleken een belangrijke bron van informatie te zijn voor onze ken nis van het vroege jodendom en van de oorsprong van het chris tendom. Ze wierpen ook een nieuw licht op de ontstaansge schiedenis van het Oude Testa ment. Grot elf De gevonden teksten worden gro tendeels in het Rockefellermuse- um in Jeruzalem bewaard. De ex clusieve publicatierechten wer den al vlak na de vondst verkocht aan enkele instituten. Een deel, afkomstig uit grot elf (alle grotten kregen een nummer) werd ge kocht door de Nederlandse Ko ninklijke Academie, die de Nij meegse hoogleraar Van der Ploeg en de Groninger Van der Woude aanwees als onderzoekers van het materiaal. Zo werd in Groningen het Qumran-Instituut opgericht ter bestudering van de teksten. Sinds 1980 is dr. F. Garcia Marti nez aan het instituut verbonden, een Spaanse katholieke bijbelge- leerde afkomstig van de Ecole Bi- blique in Jeruzalem. Hij heeft het aandeel van prof. Van der Ploeg in het onderzoek overgenomen. Het Qumran Instituut in Gro ningen heeft in de loop der jaren een hele reeks publicaties aan de teksten gewijd. De bestudering van de teksten geschiedt aan de hand van foto's. ,,Pas als het werk klaar is gaan we naar Jeruzalem om het met de originelen te veri fiëren", aldus Garcia Martinez. Over het verwijt dat de uitgave van alle tektgedeelten getrai neerd wordt, is prof. Van der Woude heel concreet: „Die ver wijten zijn ten dele juist, in die zin dat de Amerikanen die bij het on derzoek betrokken zijn, alle tijd nemen. Veel van de teksten wor den onderzocht en gereconstru eerd in het kader van promotie onderzoeken en daar kan nogal eens vertraging in optreden. Bo vendien gaat het om duizenden fragmenten, die gedeeltelijk van niet-bijbelse oorsprong zijn en die niet altijd terug te voeren zijn op bekende geschriften. Niet geheim „Wat de hier en daar heersende mening betreft dat het Vatikaan en Israël het op een akkoordje zouden hebben gegooid om pu blicatie te voorkomen omdat de geschriften in zouden gaan tegen de joodse en de katholieke leer: een samenzwering in die vorm bestaat niet. Er is niets geheims aan de teksten, want het hele kaartsysteem van alle gevonden fragmenten is gepubliceerd. Nee, de inhoud van de bijbel wordt door de Qumranteksten beslist niet aangetast. Daar komt bij dat noch het rabbinaat, noch Rome enige invloed hebben op de uitga ve van de teksten", aldus Garcia Martinez. De gevonden teksten zijn -- zo is de hypothese van het Gronin ger Qumran Instituut -- geprodu ceerd door een gemeenschap die zich in de tweede helft van de tweede eeuw vóór Christus losge maakt heeft van de beweging der Essenen, die bekend is uit het werk van de geschiedschrijver Flavius Josephus. Volgens de Groninger geleer den gaat het om een soort "zwarte kousen"-variant op het joden dom. Van der Woude: "We zijn zelfs in het bezit van de "Akte van Afscheiding" waarin de redenen staan waarom ze zich van de Esse nen losmaken. Het gaat om kalen derkwesties en reinheidsvoor schriften. Wij menen een groot deel van die afscheiding te kun nen reconstrueren. We kennen ook de leider van de gemeen schap, die de "leraar der gerech tigheid" genoemd wordt en die in verzet is tegen de "goddeloze priester", waarmee een bepaalde hogepriester of een rij van hoge priesters in Jeruzalem bedoeld is. Deze leraar moet opgetreden zijn in 150 tot 120 voor Christus. De Qumran-gemeenschap heeft zich zo van de buitenwereld afgeslo ten dat hun polemiek zelfs tot de binnenwereld beperkt is geble ven. Na de afscheiding blijken ze ook geen enkel geschrift van bui ten meer te hebben geaccep teerd". Uit de teksten blijkt dat de apo calyptische beweging in het jo dendom veel ouder is dan het bij belboek Daniël. Dat plaatst alles in een ander kader. En ofschoon het voor de buitenwereld mis schien niet meer is dan detail werk, voor bijbeldeskundigen is dit soort zaken erg belangrijk voor de kijk op het jodendom. "Het jodendom is beslist geen ho mogene gemeenschap geweest", aldus de conclusie van het Qum ran Instituut. Klooster De voorzitter van de internatio nale rk vredesbeweging Pax Christi, kardinaal Friedrich Koe- nig, heeft zich uitgesproken voor verplaatsing van het omstreden Karmelietessenklooster in Auschwitz. De overeenkomst uit 1987 tussen de RK Kerk en het Joods Wereldcongres is bindend, aldus Koenig, oud-aartsbisschop van Wenen, tijdens een toespraak in West-Berlijn. De indruk mag volgens hem niet ontstaan dat rooms-katholie- ken zich niet aan hun woord hou den. „Door deze overeenkomst hebben de gehele Rooms-Katho- lieke Kerk en de wereldwijde joodse gemeenschap zich ver plicht elkaar met het grootste res pect tegemoet te treden en ook ontvankelijk te zijn voor eikaars gevoelens en emoties die aan be paalde plaatsen zijn verbonden." Het internationaal joods comité voor gesprekken met andere reli- gies(IJCIC) heeft in New York be kend gemaakt dat het over de aanwezigheid van het omstreden klooster in Auschwitz in direct overleg wil treden met het Vati- caan. Kardinaal Willebrands (in het Vaticaan vertantwoordelijk voor de contacten met het joden dom) heeft laten weten dat een ontmoeting met kardinaal-staats secretaris Casaroli, de tweede man van het Vaticaan, half sep tember mogelijk is. De paus is niet bereid met joden over het klooster te spreken. Op het programma van de Kerkendag (16 september) van het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en het milieu ont breekt de aandacht voor „de ver trapten en veroordeelden binnen de kerken, zoals de homo's, les biennes, ongehuwd samenwo nenden en gescheiden mensen". Dit schrijft de stichting Dignity Nederland, waarbij ongeveer 300 homofiele, lesbische en geschei den mensen zijn aangesloten, in een open brief aan alle plaatselij ke raden van kerken en aan de stuurgroep van het conciliair pro ces. De stichting streeft naar er kenning binnen de kerken van de gedachte dat homoseksuele christenen dezelfde christenen zijn als alle andere met dezelfde rechten. Het zijn vaak juist de kerkelijke gemeenschappen die deze chris tenen zo meedogenloos beoorde len en behandelen, aldus Dignity. BEROEPINGEN NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Baarn: W. Schaap te Nieuwleusen; beroepen te Wildervank: W. Veltman te Oosternijkerk en Mor- ra-Lioessens en Paesens (part-ti me). Bedankt voor Bleiswijk: W. M. M. Moonen te Geertruidenberg en Hooge Zwaluwe en Made. GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hoogkerk: J. J. Poutsma te Hardenberg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2