Uitgevers Thermometers zaaien verwarring Acht Wassenaarse kunstenaars laten zich inspireren door auto 'Wassenaar kan niet tussen Den Haag en Leiden gaan doorfietsen' Inleveractie wapens bij politie in Leiderdorp SUMMER JAZZ 1989 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 WASSENAAR - De auto, milieuver vuiler, statussymbool en vervoer middel van de massa, heeft acht Wassenaarse kunstenaars hevig ge ïnspireerd. Ze hingen een gratis be schikbaar gestelde auto vol met fleurige schilderstukken, plaatsten daar wat extra tekeningen en schil derstukken omheen en noemden het 'Mens en auto'. tuur, Greep, en burgemeester Schoute, bekend van zijn strijd te gen de vele auto's die door zijn groe ne oase razen. De acht, verenigd in de Wasnar-groep. weten maar al te goed dat autowegen tegenwoordig 'grijze monumenten in het land schap' heten. Ze vinden het een voorbarige stelling. "Want wat is er veranderd? Niet alleen de auto maar ook de mens. Deze verandert door de techniek. Er ontstaat een strategie van verinnerlijking en een Automobilist rijdt tuin in en raakt huis WASSENAAR - Een 21-jarige Wassenaarder is vannacht om half twee met zijn auto een tuin ingereden, waarna hij tegen de muur van een woonhuis tot stilstand kwam. Het ongeluk gebeurde op de Wassenaarse Waalsdor- perlaan ter hoogte van de kruising tussen Buurtweg en Groenendaal. De man reed hier met een snelheid van ongeveer vijtig kilometer per uur rechtdoor terwijl hij de bocht had moeten nemen. De bestuurder raakte niet gewond, maar zowel de tuin als de auto liepen flinke schade op. De po litie vermoedt dat de man onoplettend was door alcoholgebruik. soort mythe van individualiteit", heet het in een persbericht. De kunstenaars hebben het ver der over "de ruimtelijke verhoudin gen en de relatie tussen het object en zijn omgeving". De mens zien de kunstenaars als een "niet te door gronden wezen, met al zijn grillig heden binnen zijn uiterlijke mens- vorm". De auto hebben ze wat men selijker gemaakt door hem met der gelijke mensvormen te behangen. "Toch is het hetzelfde technische wonder gebleven, een nuttig ge reedschap". Na de onthulling bij Warenar blijft het object enige tijd op de par keerplaats van dit cultureel cen trum staan. Daarna krijgt het een plekje bij de Wassenaars/Leidse dealer die de kunstenaars sponsor de en de auto beschikbaar heeft ge steld. Of 'Mens en auto' nog bij an dere dealers in de showroom komt te staan, wordt nog bekeken. Voorschotense bedrijven weten zich geen raad met verschillen VOORSCHOTEN - Het warme ,weer biedt al maanden ge spreksstof te over. Naar de hoogte van de temperatuur hoeft niemand meer te gissen, want digitale thermometers aan de gevels van kantoren en bedrijven geven deze tot op de graad nauwkeurig aan. In de gemeente Voorschoten hangen drie digitale apparaten niet ver van elkaar, maar zij zaai en slechts verwarring. door Eric-Jan Weterings Op hetzelfde moment geven ze to taal verschillende temperaturen aan. Een verschil van tien graden Celcius is geen uitzondering. Na vraag bij de bedrijven levert een verwarrend beeld op. De woord voerder van Printhouse aan de Papelaan-west weet zeker dat zijn thermometer geen kuren ver toont, maar een werknemer van de Rabobank denkt dat de ther mometer op het dak Duitse tem peraturen aangeeft. Bij de VAM is het apparaat al zo 'vaak nageke ken dat de monteur "wel op het dak kan gaan wonen". Werknemers van het Printhou se vergelijken 's ochtends regel matig zowel de tijd als de tempe ratuur met de waarden die het ANP op de radio doorgeeft. "Meestal kloppen die heel aar dig", vertelt de zegsman. 's Mid dags schiet deze verificatie er doorgaans bij in omdat je natuur lijk wel met je werk bezig bent". Hij besluit met de opmerking dat het apparaat regelmatig wordt na gekeken. Mankement Aan de andere kant van de spoor baan is het opleidingsinstituut voor het motorvoertuig- tweewie- Ier- en aanverwant bedrijf - kort weg VAM - gevestigd. Dit insti tuut is in het gelukkige bezit van een thermometer die consequent een paar graden hoger scoort dan die van Printhouse. "Natuurlijk zitten wij een paar graden hoger", zo reageert een woordvoerder aan de Rouwboslaan. "want Printhouse ligt midden in een weiland". Deze verklaring wordt aange vuld met gegevens over een klein technisch mankement "Onder het gradentekentje brandt een ex tra lampje, dat een verticaal streepje verlicht. Het is mogelijk dat mensen het gradentekentje lezen als een negen. Dan staat er dus 269 in plaats van 26 graden. We hebben het apparaat een paar keer laten repareren, maar meestal begon na een dag dat ake lige lampje weer te branden". Dat verklaart nog niet het ver schil van enkele graden met de thermometer van Printhouse, maar de VAM-vrouw weet het verder ook niet. "En navragen bij de leverancier heeft geen zin. want die weet niet wat er met dat ding aan de hand is. Die man heeft er al zo vaak naar gekeken, dat hij zo langzamerhand wel op het dak kan blijven wonen". Oosterburen Koploper van het illustere trio thermometers is het apparaat dat aan de gevel van de Rabo-bank aan de Schoolstraat is bevestigd. Het verschil met de andere warm temeters loopt soms op tot meer dan tien graden Celsius. "Ik weet niet waar dat aan ligt, ik ga niet over dat ding", zo verklaart een vriendelijke telefoniste. De man van de interne dienst weet er alles van, maar hij is helaas met vakan tie. Gelukkig weet een andere Ra- bo-medewerkster meer te vertel len over deze affaire, maar volle dige opening van zaken kan ook deze woordvoerder niet geven. Ruiterlijk erkent zij dat de Rabo- meter de temperatuur niet juist weergeeft. De verklaring daar voor is origineel: "Dit apparaat wordt vanuit Duitsland gestuurd en daar is het dus warmer". Dat zou betekenen dat inwo ners van Voorschoten worden ge ïnformeerd over het weer bij onze oosterburen. Een paar honderd kilometer oostelijker is de in vloed van de zee veel kleiner dan hier, waarmee het verschil van een aantal graden zou zijn ver klaard. Drie Voorschotense bedrijven langs de route naar Wassenaar, geven op hetzelfde moment ver schillende temperaturen aan. "De leverancier heeft er al zo vaak naar gekeken dat hij zo langza merhand op het dak kan gaan ivo- .«*r- Leiderdorpse straat voor de vergeten kunstenaar Van Leeuwen LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp zijn van plan een straat naar de dichter/schilder- /schrijver Freek van Leeuwen (1905 - 1968) te vernoemen. In welke wijk een straat naar hem wordt vernoemd is nog onbe kend. Het college wil zich eerst 'inlezen' in het werk van Van Leeuwen. Het idee om een straat of park naar Van leeuwen te vernoemen ont stond vorige maand, na een artikel in deze krant over de 'vergeten Lei derdorpse kunstenaar'. Familie van Van Leeuwen heeft het college daarna voorgesteld om de heemtuin in De Houtkamp naar de dichter te vernoemen, of het daarnaast gele gen huisje De Lange Akker. Dit voormalige woonhuis van Van Leeuwenp wordt tegenwoordig ge bruikt als opslagruimte en schaftlo kaal voor de mensen die in de heem- tuin werken. Het gemeentebestuur van Leider dorp voelt er niets voor om de heemtuin naar Van Leeuwen te ver- Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: Jettro z.v. E.L. Tjie en I. Toreh, René A.J. z.v. A.P.M. Schou- mans en J.E.H.M. Mens, Nienke A d.v. J. Wa- ijer en R. de Jong. Ondertrouwd: B.R. Tjon Kam met C.G. Rijs- dijk. Overleden: E. Lutje wed. van Stuit, oud 86 jaar. C.L.M. Blom echtg. van Van den Ende, oud 85 jaar. Publex heeft moeite met beperken straatreclame alcohol en tabak noemen. '"De dichter heeft wel in een huisje op die plek gewoond maar heeft niets met de heemtuin te maken", verklaart gemeentevoor lichtster W. Hartman. Het omdopen van De Lange Akker lijkt B en W geen goed idee. Buitenhof Een 'Van Leeuwenstraat' in de nieuwe wijk Buitenhof ligt het meest voor de hand, meent Hart man. Het is de enige plek in Leider dorp waar gebouwd wordt en nog veel nieuwe straten zullen verrijzen. Tweede mogelijkheid is een straat- naamgeving in het zogeheten Pa lendorp naast de Muzenhof. Maar het is nog niet zeker of er op deze plek een nieuwe straat bijkomt. De nieuwbouwplannen voor het Palen dorp zijn nog niet afgerond. Hartman zegt dat burgemeester en wethouders de Leiderdorpse kunstenaar wel kenden maar nog nooit wat van hem hebben gelezen of gezien. Die 'achterstand' willen de bestuurders nu snel inhalen. Daarna komen ze op de zaak terug. :n zijn woonhuis De Lange Akker is tot op de Leiderdorpse kunstenaar Freek van Leeuwen. WASSENAAR - "Als de ge meente Den Haag geen enkele beperking oplegt aan de straat- reclames voor tabak en alcohol en Leiden een maximum toe staat van een kwart alcohol en een kwart tabak, dan kan Was senaar daar niet tussendoor gaan fietsen. Dat accepteren de reclamejongens niet". Met deze woorden probeert de directeur externe betrekkingen van Pu blex straatmeubilair, M.J. Bru- na, de Wassenaarse politiek af te houden van de beslissing om de straatreclame voor roken en drinken te sterk in te perken. Voor de vakantie lieten plaatselijke CDA-raadsleden weten geen enkele reclame voor roken en drinken toe te staan op het nieuwe 'straatmeubi lair'. Van de andere raadsleden koos een aantal voor een totaal van 25 procent en zweerden anderen bij "een totaal van 50 procent voor alco hol en tabak samen. Burgemeester en wethouders moesten nog maar Beiaard In de Voorschotense Dorpkerk wordt maandagavond het eerste orgel-bei- aardconcert gegeven in een nieuwe se rie. Petra Veenwijk bespeelt het orgel en wordt ondersteund door dwarsfluitiste Berdine van Bemmel. Romke de Waard is maandagavond beiaardier en speelt van kwart voor acht tot acht uur en van half negen tot tien voor tien. De organiste speelt van acht uur tot half negen en van tien voor negen tot tien voor half tien. Cadillac Walk In de Zoeterwoudse woon- werkge meenschap voor gehandicapten 'Swet- terhage' wordt morgenavond het eind- examenfeest gehouden van groep A-86 van de opleiding voor verpleegkundigen in de zwakzinnigenzorg. De Leidse Ry- thm and Bluesformatie 'Cadillac Walk' zorgt voor de muzikale omlijsting. Vanaf half tien is het feest aan de Blankaartweg ook voor niet-leden toegankelijk. eens met Publex gaan praten en her en der werd geopperd dat wanneer de gemeente een ontmoedigingsbe leid wil voeren, ze daar wat voor over moet hebben. Vertrouwen Voor en na die vergadering had het bedrijf "constructieve gesprekken" met de gemeente en de directeur heeft er alle vertrouwen in dat de partijen na het zomerreces tot over eenstemming kunnen komen. Vooralsnog gaat het om 50 sterke bushaltes met grote reclameposters en 25 mupi's: borden waarop ook plattegronden komen. Zijn bedrijf is gaarne bereid de tails te veranderen, maar weigert aan de percentages te tornen zolang daar geen landelijke wetgeving voor komt en gemeenten de be voegdheid missen zo'n wetgeving af te dwingen. Volgens Bruna is het niet zo dat de meeste reclamebor den en bushaltes van zijn bedrijf volhangen met reclames voor alco hol en tabak ("we willen ons niet te zeer binden aan een bepaalde in dustrie"), maar moet er wel wat mo gelijk zijn wanneer bedrijven lande lijke campagnes willen LEIDERDORP - Wapens kunen volgende maand anoniem en zonder straf vervolging worden ingeleverd bij het politiebureau aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp. Vanaf 1 september treedt de nieuwe Wet Wapens en Munitie in werking en wordt een aantal wapens verboden dat voorheen werd gedoogd. Daarom krijgt iedereen de kans om zonder verdere gevol gen wapens in te leveren. Voorbeelden van tot nu min of meer gedoogde wapens zijn ze zogenaam de stroomstokken en vlindermessen. Bij inlevering hiervan ontvangt de eigenaar van de politie een kleine vergoeding voor de aanschaf van het voorwerp. Voor stroomstokken wordt een bedrag van 25 gulden uitge keerd, voor vlindermessen krijgen eigenaars 7,50 gulden terug. Andere wapens die voor een vergoeding in aanmerking komen zijn: vil messen (5 gulden), opvouwbare messen langer dan 28 centimeter (7,50 gul den) werpmessen (7,50 gulden), werpsterren (2 gulden) en legale vuurwa pens (75 gulden). Ook verboden vuurwapens kunnen zonder gevolgen worden ingeleverd in de maand september. Westduitse motorrijder knalt op personenauto in Wassenaar WASSENAAR - Een 26-jarige Westduitser uit Sinzig is gistermiddag in Wassenaar met zijn motor achterop een personenwagen gereden. Het on geluk gebeurde om half zes op de Katwijkseweg, tussen de Wassenaarse- slag en de Kokshoomlaan, toen de personenauto moest remmen omdat in de richting Katwijk een file was ontstaan. De buitenlander merkte dit te laat op en kwam met zijn motor op de auto terecht. Hij moest met een sleutelbeenbreuk in het Leidse Diaconessen- huis worden opgenomen. De motor raakte zwaar beschadigd. De schade aan de personenwagen bleef beperkt tot een gedeukte achterbumper. Komt u ook naar IZaterdag 26 augustus a.s. van 16.00 tot 02.00 uur omgeving Douzastraat/Rapenburg'i; Wij zijn er in ieder geval. En we komen niet met lege handen. Want voor de 4 eerste duizend jazzliefhebbers die ons opzoeken en ons iets aardigs over het Leidsch Dagblad en Summer Jazz zeggen, hebben wij een leuke attentie. Dustot ziens zullen we maar zeggen! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAX UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13