Regio: verbetering samenwerking PTT Zuid-Holland bezuinigt 20 miljoen gulden Voorpot honing vliegen bijen 100.000 kilometer' SP overtreedt verbod plaatsen sandwichborden PAGINA 12 MM-ljJ.— WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft tussen 1986 en 1990 41 miljoen gulden be zuinigd en zal de komende vier jaar nog eens 20 miljoen gulden op de begroting beknibbelen Om dit te bereiken werd over de af gelopen 'regeerperiode' het aantal ambtenaren met 380 verminderd en gingen subsidies en andere uitga ven aan banden. Na vier jaar ingrij pend bezuinigen heeft de provincie op de begroting voor 1990 geen structureel tekort meer. Om die be groting sluitend te krijgen is er weer fors bezuinigd en wordt de provin ciale opslag op de motorrijtuigen belasting met één opcent verhoogd. Voor nieuw beleid heeft de pro Motorrijtuigenbelasting omhoog vincie één miljoen gulden vrijge maakt. Daarmee worden activitei ten op milieugebied en voor recrea tie en natuurbehoud uitgebreid. In november stellen provinciale staten de begroting vast. Dilemma Het structurele tekort is dan wel op geheven, maar de keerzijde van dit succes is dat in de afgelopen jaren bezuinigd is en wordt terwijl er juist extra inspanningen van de provin cie worden gevraagd. Vooral in de Randstad met geweldige proble men op het terrein van milieu, mo biliteit en ruimtegebrek is een actie ve inbreng een vereiste. Zuid-Hol land probeert dit dilemma op te los sen door een deel van het bezuinig de geld in te zetten voor prioriteiten. Bij de begroting voor 1990 wordt zo voorgesteld één miljoen gulden te besteden voor het uitbreiden van milieucontroles, extra personeel voor de Afvalstoffenwet, het cre ëren van nieuwe recreatiemogelijk heden voor de Zuidhollandse be volking en voor aankoop en vor ming van natuurterreinen. Om de inkomsten en uitgaven in evenwicht te krijgen stelt de provin cie naast de bezuinigingen een klei ne belastingverhoging in het voor uitzicht. Deze verhoging van de mo torrijtuigenbelasting is al aange kondigd bij de presentatie van de begroting 1989. Voor de bezitter van een auto van gemiddeld gewicht be tekent dit op jaarbasis een lasten verzwaring van 1,60 gulden. breidingen en om nieuwe begro tingstekorten te voorkomen, zijn voor de jaren 1990-1994 nieuwe be zuinigingen onontkoombaar. Gede puteerde staten (dagelijks bestuur van de provincie) gaan uit van een totaalbedrag van 20 miljoen gulden. Van dat gespaarde geld wordt de helft weer ingezet voor nieuw be leid. De blijvende noodzaak tot bezui nigen vloeit volgens GS vooral voort uit de te lage uitkering uit het provinciefonds. Met name de grote re provincies komen in de knel door de manier waarop het rijk de be schikbare gelden verdeelt. In 1990 krijgt Zuid-Holland niet meer dan 14,2 procent uit dat fonds. Voor een provincie waar zo'n 22 procent van de Nederlandse bevolking woont en werkt en ongeveer 23 procent van het nationaal inkomen wordt verdiend is dat veel te weinig, zeg gen GS. Daarom blijft Zuid-Hol land, samen met Noord-Holland en Brabant vechten voor een recht vaardiger verdeling. Bij planning nieuwbouw in Rijnstreekgemeenten ALPHEN AAN DEN RIJN - Het IGOR, het overlegorgaan van tien Rijnstreekgemeenten, streeft een betere samenwerking na met de PTT. In de praktijk blijken de werkzaamheden aan het telecommunicatienet lang niet altijd afgestemd op, bijvoorbeeld, de bouw van nieuwe wijken of de ontwikkeling van bedrijfsterreinen. Sinds een maand of vier heeft het IGOR inmiddels contact met de PTT om de werkzaamheden beter op elkaar af te stem men. "We zijn vaak niet op de hoogte van eikaars investeringsplannen. De PTT kijkt doorgaans alleen streek plannen in om te zien welke ontwik kelingen zijn te verwachten, maar daarin wordt nog wel eens wat bij gesteld, waardoor steeds een beetje langs elkaar is heengewerkt", ver telt ambtenaar van het IGOR F. Marcus. Het overleg dat nu aan de gang is, moet ertoe leiden dat de PTT en het IGOR elkaar beter informeren. Mar cus: "Wanneer wij gegevens door spelen over bevolkingsprognoses, woningbouwplannen of de ontwik keling van bedrijfsterreinen, dan kan de PTT daar in de planning re kening mee houden". Het overleg voert niet zó ver dat kan worden voorkomen dat de ge meente de ene week een straat op breekt en de PTT bij wijze van spre ken een maand later wéér. "Het gaat meer in het algemeen over de be staande voorzieningen, de knelpun ten die zich daarin voordoen en de gewenste uitbreiding van de voor- Extra geld voor behoud molens DEN HAAG De provincie blijft een jaarlijkse bijdrage leveren aan het behoud van molens in Zuid- Holland. Gedeputeerde staten ma ken hiervan melding in de begro ting voor 1990. Zij zeggen alles in het werk te stellen om de unieke molenviergang in Aarlanderveen in bedrijf te houden. Om kostbare reparaties aan het molenbestand te voorkomen krij gen provinciale staten volgend jaar een voorstel voorgelegd om de jaar lijkse subsidie te verhogen van 5.000 naar 7.000 gulden. Daarnaast maken GS zich sterk voor het be houd van molenrompen- en stomp en. ook wordt een onderlinge mo lenverzekering voorbereid. Omdat molens belangrijke cul tuur-historische en landschappelij ke elementen zijn vinden zij het een goede zaak de molens meer te be trekken bij toeristische, recreatieve en educatieve projecten. Meldpunten voor controleren van milieuwetten DEN HAAG Zuid-Holland gaat regionale meldpunten opzetten voor het controleren en handhaven van milieuwetten. Deze punten, zo wordt in de begroting voor 1990 ge meld, kunnen behalve als informa tiesteunpunt ook functioneren als coördinatiepunt voor het uitvoeren van acties. Als concrete taken ziet de provin cie ze onder meer als meld- en infor matiepunt voor burgers, bedrijven, politici en controleurs, voor het be spreken en afstemmen van handha- vingsacties, het bewaken van de af handeling van meldingen alsmede voor het organiseren van milieu- controlevluchten. De meldpunten zouden bij de regionale milieudien sten kunnen worden ondergebracht of bij de districten. De provincie wil het controlebud get structureel verhogen. Voor het komend jaar is daartoe ruim 300.000 gulden beschikbaar. Voor hulp aan bewoners die betrokken zijn bij de sanering van een ernstig geval van bodemvervuiling heeft Zuid-Hol land 25.000 gulden uitgetrokken. De PTT houdt een dergelijk over leg er wegens tijdgebrek alleen op na met een aantal van de grootste steden in Nederland, maar wil nu via samenwerkingsverbanden zoals het IGOR met meerdere gemeenten tot goede afspraken komen. Volgende week woensdag hou den de portefeuillehouders verkeer van het IGOR een gedachtenwisse- ling over de kwaliteit en gewenste uitbreiding van het telecommunica tienet. Daarbij zal vermoedelijk ook de te kleine capaciteit van de Alp- hense centrale aan de orde komen, dat een van de grootste knelpunten vormt. x bedrijf bij Nieuw-Vennep wordt de kippemest over het land uitgereden. Geen maatregelen tegen uitrijden kippemest HAARLEMMERMEER De gemeente Haarlem mermeer neemt geen maatregelen tegen het uitrijden van kippemest over de landbouwgron den rond Nieuw-Vennep en Schiphol. Volgens de gemeentewoordvoerder is er sprake van een nor maal agrarisch gebruik, dat echter bij bewoners van nieuwbouwwijken en bedrijven niet bekend Dat de stank zo lang blijft hangen en zelfs tot in Leiden is te ruiken komt door het warme en droge weer. Zodra er een regenbuitje valt ver dwijnt de stankoverlast. De afgelopen dagen hebben honderden men sen bij de gemeente ge klaagd over de stank. Boeren strooien eens in de drie jaar in de zomer maanden kippemest over het land. Op sommige be drijven worden eierdop- pen ondergeploegd om het kalkgehalte van de grond te verhogen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Socialistiese Partij (SP) in Alphen heeft ondanks gemeentelijke verbo den toch sandwich-borden met par tijposters geplaatst langs de open bare weg in Alphen. De gemeente weet nog niet of de borden, gisteren onder meer aangetroffen langs de Eisenhouwerlaan, worden verwij derd. De partij, zonder vertegen woordiger in het parlement, heeft aangekondigd meer borden te gaan plaatsen. "Wij willen op de een of andere manier opvallen", aldus een woordvoerder. De partij vroeg enige weken toe stemming aan het college voor plaatsing van de borden. Dat ver zoek werd afgewezen met verwij zing naar de officiële aanplakbor den die speciaal voor de verkiezin gen door de gemeente zijn neerge zet. De partij heeft een uitspraak van de Raad van State aangegrepen om dit verbod naast zich neer te leggen. Dit orgaan achtte onlangs een ver bod van de borden langs de openba re weg in de Brabantse gemeente Schijndel ongegrond. Het zou in strijd zijn met het recht op vrije me ningsuiting. De gemeente bekijkt momenteel in hoeverre de situatie in Alphen overeenkomt met die van Schijndel. Daarna wordteen besluit genomen over al dan niet verwijde ren van de borden. HAZERSWOUDE - "Geen omme zwaai, maar juist het aanscherpen van het gemeentestandpunt". Zo karakteriseerde wethouder P. van der Werf het standpunt over rijks weg 11 van het college van burge meester en wethouders van Hazers- woude. Wat de gemeente betreft mag rijksweg 11 als een enkelbaan- weg worden aangelegd als Rijkswa terstaat tenminste kan bewijzen dat dit voor de eerste tien jaar voldoen de is. Van der Werf gaf die verkla ring gisteravond bij de bespreking van de wijziging van het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Die wijziging is nodig om de weg te kunnen realiseren. Het college legt de bewijslast bij Rijkswaterstaat in de wetenschap dat het erg moeilijk zal zijn om dat Hazerswoude scherpt standpunt rijksweg 11 aan bewijs te leveren, aldus de wethou der. Een in opdracht van de ge meente uitgevoerd onderzoek naar de verkeersintensiteit in de komen de jaren heeft uitgewezen dat de nieuwe rijksweg bij het gereedko men al te klein is. Het te verwachten aantal verkeerseenheden per et maal overstijgt met enkele duizen den de capaciteit van een twee keer éénstrookweg. Prognoses leren ver- Bijenweide Noordwijkerliout trekt in paar maanden 500 bezoekers De angst die veel mensen hebben voor bijen, is beslist ongegrond. Imker Frans Berkhout legt dat keer op keer uit aan de bezoekers van de bijenstal aan de Koningin neweg in Noordwijkerhout. "Soms lukt het om een deel van de angst bij belangstellenden weg te nemen, als ze merken hoe ik met de bijen omga", vertelt de be heerder van de bijenstal. door Kees van Kuilenburg "Mensen die aanvankelijk bij het hek blijven staan, komen dan geleidelijk aan in de buurt van de kasten. Ik zie het ook als één van mijn taken om die vrees ten op zichte van bijen en wespen weg te nemen. Als je maar weet hoe je moet handelen, is die angst niet nodig. Je moet bijvoorbeeld niet pal voor de kast of korf gaan staan. Dat is vragen om proble men", geeft Berkhout aan. "Als je ernaast of erachter staat heb je ge garandeerd geen moeilijkheden". De Bijenweide in Noordwijker hout is vorig jaar juni in gebruik genomen. Het houten gebouwtje is eigendom van de afdeling Lei den en omstreken van de landelij ke organisatie van bijenhouders. De afdeling beslaat het gebied dat grofweg loopt vanaf de Sleutel stad tot iets voorbij Hillegom. Be halve in Noordwijkerhout heeft de afdeling ook nog 'stallen' in het Leidse polderpark Crones- teyn en in de heemtuin in Leiden. Om het gebouwtje te kunnen be kostigen kreeg de afdeling een subsidie van de gemeente Noord wijkerhout en tevens 'om niet' het gebruik van het stukje grond aan de Koninginneweg. Volgens de 48-jarige Frans Berkhout al sinds zijn negende Imker Frans Berkhout: Het leven in de korf boeit mij imker is de stal hoofdzakelijk bedoeld om belangstellenden de kans te geven kennis te maken met het boeiende leven in de bij enwereld. In de afgelopen maan den heeft Berkhout in De Bijen weide al zo'n 500 bezoekers ge had. Daaronder was ook een aan tal schoolkinderen uit Noordwij kerhout en Sassenheim en leden van de kortgeleden in Noordwij kerhout opgerichte Jeugdnatuur- wacht. "Vooral de kinderen tonen zich dankbare toehoorders", merkt Frans Berkhout op. De Noordwij- kerhouter laat de kinderen die veiligheidshalve toekijken achter een plastic gordijn kennis ma ken met het inwendige van de kast of korf. "Ik beweer dan wel altijd dat bijen niet steken, maar ja, je moet toch het zekere voor het onzekere nemen". Koningin Imker Berkhout is in staat uit een volk van tussen de 25.000 en 60.000 bijen de koningin op te zoeken. "Dat is louter ervaring. De koningin pluk ik er tot de stomme verbazing van vooral de kinderen zo maar uit. Daar ben ik echt niet uniek in, de meeste im kers kunnen dat. Maar het maakt wel indruk, terwijl het in wezen erg gemakkelijk is. De koningin of moer zoals wij zelf zeggen heeft een wat langer achterlijf'. Overigens bestaat de bijenkast hoofdzakelijk uit vrouwen. "Op een heel volk zijn er in totaal maar ongeveer 200 tot 300 mannen darren die de bevruchting voor hun rekening nemen", legt de Noordwijkerhouter uit. Behalve een blik in het binnen ste van de kast krijgen de bezoe kers ook veel informatie van Berkhout. Zo gaat hij uitgebreid in op het leven in de bijenwereld. "Elke bij in een volk heeft een taak in de organisatie", zo legt hij uit. "Er zijn bijen die'water aan voeren, terwijl anderen zich met het binnenbrengen van het stuif meel en de nektar bezighouden. Deze drie bestanddelen zijn noodzakelijk voor de honingpro- duktie. Het verwerken van deze drie bestanddelen wordt overi gens in de kast door de zoge naamde huisbijen gedaan. Ook zijn er speciale 'verkenners' die zich alleen maar bezig houden met het zoeken van nieuwe gebie den met nektar en stuifmeel. Een kleine veertig jaar weet ik al dat er op deze manier wordt gewerkt, maar elke keer als ik het vertel raak ik zelf weer onder de indruk van dat leven in de kast of korf. Dat boeit mij enorm". "Zowel het water als de nektar en het stuifmeel wordt in de maag van de haalbijen opgenomen en vervolgens na aankomst bij de kast afgegeven aan de huisbijen die het vervolgens in de honing- raad aanbrengen. Daar vormt zich na enige tijd de honing", legt Berkhout uit. De Noordwijker- houtse bijenliefhebber merkt op dat het een sprookje is te denken, dat imkers verdienen aan de ver koop van de honing. "Mijn erva ring is datje blij mag zijn als je de kosten eruit haalt. De afgelopen twee jaar was de honingop- brengst erg slecht, maar deze zo mer wordt een absolute topper. Overigens hebben wetenschap pers berekend dat bijen om een pot honing bij elkaar te krijgen, een afstand van 100.000 kilometer moeten vliegen". der, dat het aantal auto's op de weg nog flink zal toenemen. Het college schuift daarmee de Zwarte Piet toe naar Rijkswater staat. De gemeente Hazerswoude kreeg de afgelopen tijd veel kritiek te verduren over haar standpunt. Niet echter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Bij monde secretaris C. Broeksma steunde dit lichaam gis teren de optie van een dubbelbaans- weg en een ongelijkvloerse kruising met de Gemeneweg. Wel moet Ha zerswoude instemmen met een snelle aanleg van de enkelbaans- weg. In ruil daarvoor zal het be drijfsleven de pogingen van Hazers woude om tot een verdubbeling van de wegstroken te komen daadwer kelijk ondersteunen. Steeds minder huurwoningen DEN HAAG De provincie Zuid- Holland maakt zich zorgen over het feit dat er steeds minder huurwo ningen mogen worden gebouwd. Vanaf 1982 (18.000) daalde het aan tal vorig jaar tot 7.500 huizen. Gede puteerde staten verwachten dat in 1992 minder dan 5.000 woningen mogen worden gebouwd. En daarmee is de daling nog niet ten einde, voorspellen zij in hun be groting voor 1990. Volgens GS heeft dit verstrekkende gevolgen. Jaar lijks worden in Zuid-Holland onge veer 5.000 goedkope huizen van slechte kwaliteit aan de voorraad onttrokken. Dit betekent dat de stadsvernieuwing onder grote druk komt te staan. Ruimte voor sociale woningbouw is er niet. Dus, conclu deren GS, blijft de vraag naar rela tief goedkope huurwoningen groot. De provincie zegt dat zij deze pro blemen 'indringend' onder de aan dacht Van het kabinet en de Tweede Kamer zal brengen. Voor het uitvoeren van het Streekplan Oost (Oude Rijnstreek) noemen GS het van groot belang om tegemoet te komen aan de stij gende vraag naar woningen. Extra nadruk zal daarbij worden gelegd op de streekfunctie van Alphen. In het Streekplan West (de Leidse agglomeratie en de Bollenstreek) kampt men ook met krapte in de woningvoorraad. Een gevolg daar van is dat de druk op het Haagse stadsgewest alleen maar toeneemt. Explosieve stijging van hulpvraag in zwakzinnigenzorg DEN HAAG In de zwakzinnigen zorg zal de vraag om hulp de ko mendejaren explosief stijgen. Nu al zijn er veel te weinig opvangmoge lijkheden en laten spreiding en sa menwerking tussen de voorzienin gen veel te wensen over. De te ver wachten stijging om hulp in de ja ren negentig is een gevolg van de vergrijzing van de bevolking. De provincie Zuid-Holland zegt in haar begroting voor 1990 dat de zorg voor zwakzinnigen een uiterst belangrijk onderwerp van beleid is. Om in de situatie verbetering aan te brengen wordt er aan een integraal plan voor de hele zorg gewerkt. Het rijk heeft dan wel de helpende hand toegestoken, maar, zo constateren gedeputeerde staten, de mogelijk heden voor 1990 en de jaren erna staan in geen verhouding tot de wachtlijsten. Pleintjes moeten verkeerslichten gaan vervangen DEN HAAG De provincie Zuid- Holland bekijkt of kleine verkeers- pleintjes buiten de bebouwde kom de regulerende (verkeers)taak van verkeerslichten kunnen overne- Het streven van de provincie is er op gericht om zo weinig mogelijk verkeerslichten op provinciale we gen aan te brengen. Zij zegt in de be groting voor het volgend jaar hierin niet te slagen, omdat de verkeersin- tensteit alsmaar toeneemt. Deze toename brengt ook extra kosten van onderhoud met zich mee. Jaar lijks moeten er bovendien acht tot negen installaties worden vervan gen. Voor 1990 zijn dat er vier. hi provincie in 1990 één nummer voor rampen DEN HAAG In de loop van het volgend jaar kan de bevolking van Zuid-Holland bij rampen een alge meen alarmnummer draaien: 06-11. Nog dit najaar wordt dit uiteindelijk landelijke nummer in het PTT-dis- trict van Rotterdam van kracht. Het Haagse district volgt in 1990. WOENSDAG 23 AUGUSTUS Katwijk woensdagavondzang in de Ou de kerk mmv Kamerkoor Vocalis, aanvang 20.00 uur. autopuzzelrit, start bij partycen trum De Roskam om 19.00 uur. -water-lopen voor jongeren bij de Turfmarkt, aanvang 19.30 uur. muzikale rondgang door Kat wijk aan de Rijn door diverse korp- kamelenrace op de Comman deurslaan. aanvang 20.00 uur, een ieder die als een arabier is verkleed kan mee doen. tevens optreden van een buikdanseres. Noordwijk woensdagavondzang mmv 'Excelsior' in de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 15.30 uur. Eagles, aanvang 15.30 en 16.30 uur. DONDERDAG 24 AUGUSTUS Alphen zomermarkt Thorbeckeplein, Van Manderslootstraat. Hooft- straat, Raadhuisstraat van 9.00 tot 17.00 uur. klaverjascompetitie. buurthuis Westerhaven, aanvang 20.00 uur. Katwijk openluchtconcert Harmonie Katwijk op Plein Schutterswei, aanvang 19.30 uur. toeristenmarkt in het Centrum van 14.00 tot 21.00 uur. Vermaakcentrum - In de Rijn straat vanaf 16.00 uur. volleybaltoernooi op het speel terrein aan het einde van de Noordwijkerweg, aanvang 19.00 steprace op de Commandeur slaan voor ploegen van 5 dames of heren, aanvang 20.00 uur. klokkenspel, veel kleine spelle tjes op het strand bij Zee en Zon nebad. aanvang 13.30 uur. tafeltennistoernooi voor recre anten in de oefenruimte Club Rijnsoever aan de Sandtlaan 54, aanvang 19.00 uur. 'Een Turkmeens dorp' over het streng gescheiden leven van mannen en vrouwen in Koreangu. boottocht naar Avifauna, op stappen op de Oude Singel om 10.00 uur. Leiderdorp thema-week Indianen, met de bus naar Linnaeushof van 10.00 tot 16.00 uur. van tevoren opge ven bij Sjelter. Noordwijk strandloop start politiepost, 19.30 u I km., JOIN- 11.00 tot 15.00 uur. nationale Tenniskampioen schappen, Casino tennisbanen, aanvang 11.00 uur. Oegstgeest Zwemmen v Poelmeer fietsversieren voor de kinder optocht. Langeraarseweg 150. aanvang 14.00 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, rondlei dingen om 14.00 en 15.30 uur. Wassenaar Duinrell, High Diving Team American Eagles, aanvang 11.30, 12.30, 13.30, 14.30. 15.30 en 16.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12