TAD LEIDEN Meidenopvanghuis wil twee betaalde krachten Jaar celstraf en tbs geeïst voor aanranding van Leidse vrouw Aantal nieuwe attracties op de 28ste Leidato huishoudbeurs LEIDSCH DAGBLAD In jaar tijd 42 meiden opgevangen van meest met Flinke celstraffen geeïst wegens 'ware rooftocht' Hagenaar na diefstal gouden colliers gepakt Weer heibel over affiches van de SP Pols gebroken s WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - Het Leidse Meiden opvanghuis heeft sinds de ope ning in mei 1988 tot eind 1988 42 vanghuis worden afgewezen of doorverwezen omdat alle plaatsen bezet waren, ze niet aan de opvang- meisjes/vrouwen opgevangen D? en verder geholpen. De jonge- vangen werden varieerden in leef- ren om wie het gaat, kwamen tijd van 13 tot 22 jaar. Hun gemid- uit verschillende probleemsitu- delde leeftijd lag rond de 16 jaar. aties. Zo was er sprake van in cest, geestelijke, lichamelijke opvanghuis uit naar het aantrekken van twee betaalde coördinatrices voor 20 uur per week. Het opvang huis zal hiervoor in de loop van dit jaar een subsidie-aanvraag indienen bij het ministerie van WVC. en/of seksuele mishandeling en §en waren heel verschillend komst en nationaliteit. Ze mogen maximaal twee maanden blijven. De verblijfsduur bedroeg in de praktijk één week tot tien weken. De meiden die werden opgevan- lX/Tori vPl*nQPrlt ?n waren heel verschillend van af- 1» AClJ.1 V LAdl^llL (cultuur)conflicten. De meiden kwamen van hun (pleegou ders, vriend, familie of vanuit een tehuis. Het opvanghuis wil rrrkAntinc trouwens betaalde krachten Naast Nederlandse meisjes werden ZOOlllJ"ö aantrekken voor het werk. vooral Marokkaanse en Surinaam s/Nederlandse meisjes opgevangen. Na de opvangperiode vertrok een aantal naar een opvanggezin of cri sisopvangcentrum. Een aantal ging huis Leiden. Ongeveer veertig terug naar het oude adres (meestal meisjes moest in 1988 door het op- de ouders) en een aantal kwam in een nieuwe situatie (pleeggezin, fa- milie, op kamers e.d.). De mede werksters van het opvanghuis zien het als een belangrijke taak om de zelfstandigheid van de meisjes te bevorderen. De medewerksters van het Mei denopvanghuis Leiden zeggen in het jaarverslag 1988 dat gezien de zwaarte en omvang van het werk in het opvanghuis dat dit niet meer te doen is als vrijwilligerswerk. Mo menteel heeft het opvanghuis te kampen met een tekort aan vrijwil ligers. Om die reden moest het Mei denopvanghuis onlangs ook tw> Op de vlucht... LEIDEN - Bij het zien van een poli tiewagen, die gisteravond langzaam rijdend op de Haarlemmerstraat surveilleerde, sloeg een fietser hals- over-kop op de vlucht. Hij sprong van z'n fiets, liet zijn jas en tas vallen en rende een steeg in. Na een korte achtervolging werd de man gepakt. Bij ondervraging vertelde de man uit Frankrijk afkomstig te zijn. Hij beweert 20 jaar oud te zijn en heeft geen paspoort. Vermoedelijk ver blijft de man illegaal is ons land. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen een 38-jarige plaats genoot in zijn woning aangehou den, verdacht van het plegen van in cest met zijn twee zoontjes. De on tucht had plaats in de jaren '85 tot en met '87. Zijn zoontjes waren toen vijf en zeven jaar. De zaak is aan het rollen gebracht door de echtgenote nadat zij was gescheiden van de Lei- denaar. Zes maanden cel geeïst tegen Leidse broers AUTO UITGEBRAND - Een auto is gistermiddag uitgebrand op de Ho ge Rijndijk- De brand ontstond door een defecte carburateur. maanden sluiten. Geconcludeerd rechtbank zes maanden gevange- wordt in het jaarverslag dat het ken met onbetaalde krachten niet pectievelijk 27 langer een haalbare kaart is. Om de hulpverlening te kunnen voortzetten gaan de gedachten van de medewerksters van het Meiden- LEIDEN - 'Een ware rooftocht'. Zo omschreef officier van justitie mr. J. van Eek gisteren de serie inbraken die halverwege de vori ge maand in Leiden Bij de inbraken, onder een juwelierszaak in* de Bree- straat, werd vóór vele tienduizen den gulden buitgemaakt. De offi cier van justitie eiste tegen de drie Amsterdamse mannen die voor deze 'rooftocht' terechtstonden een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van tien maanden. De drie Amsterdamse mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 21 jaar, hadden onder meer ongebro ken in een reisbureau aan de Haarlemmerstraat. Daar maakten ze een telefoonbeantwoorder en geld buit. In twee andere zaken in deze straat stalen ze bestek, cd's, manchetknopen en, opnieuw, geld. Voorts drongen ze een ruim te binnen boven een winkel, waar ze overigens geen buit vonden, en namen ze een racefiets mee uit een auto die voor het voormalige politiebureau aan de Zonneveld straat stond. Hun grootste slag sloegen ze echter in een juwelierszaak aan de Breestraat. Ze sloegen een ruit in en graaiden sieraden en horlo ges uit de etalage ter waarde van enkele tienduizenden guldens. Die inbraak deed hun echter ook meteen de das om. De politie, ge- waarschuwd door het stil alarm van de juwelier, greep twee van de mannen in de binnenstad. De derde slaagde erin te ontko men. Hij verkocht de buit - die naar zijn zeggen ongeveer 6000 gulden opleverde - ging op vakan tie naar Parijs en joeg daar het grootste deel van het geld er door heen. Bij terugkomst in Neder land werd ook hij gearresteerd. De officier van justitie eiste, zoals hij het noemde, een forse straf tegen de drie. Vooral ook omdat ze stuk voor stuk flinke strafbladen hebben en omdat ze de naam van de heler niet wensten te noemen. Hij sloot niet uit dat een deel van de opbrengst van hun 'rooftocht' ergens ver stopt is, waarvan ze na hun straf alsnog 'mooi weer konden spe len'. De raadslieden van de Amster dammers pleitten ervoor de man nen een aanmerkelijk kortere straf op te leggen. Volgens hen hebben de verdachten inmiddels wel door dat ze op het verkeerde pad zijn en hopen ze via allerlei sociale projecten snel definitief een streep onder hun criminele verleden te zetten. Een lange ge vangenisstraf zou het animo om aan de projecten deel te nemen wellicht weer kunnen verminde- LEIDEN - Voorzitter mr. K.J. Cath van de Clusiusstichting ontving gistermiddag een cheque van 110.000 gulden uit de handen van de voorzitter van de Japanse Kamer van Koophandel in Nederland, N. Yoshisaka. Dit geld is bestemd voor de aanleg van de Von Siebold Memorial Garden in de Leidse Hortus Botanicus. De donatie is afkom stig van 22 Japanse bedrijven die in Nederland zijn gevestigd. De Japanse tuin wordt aangelegd ter ere van de Leidse wetenschapper Von Siebold. die in de vorige eeuw in Japan werkzaam was. Hij vergaarde veel kennis over de flora en fauna van Japan en het dagelijkse leven van de Japanners. Volgens Cath en Yoshisaka symboliseert Von Siebold nog steeds de banden tussen oost en west en met name tussen Leiden en Japan. Von Siebold kan in Japan nog steeds bogen op een grote populariteit en jaarlijks komen er zo'n 10.000 Japanners naar Leiden om de verzamelingen te bekijken. In de Hortus wordt nu al gewerkt aan de aanleg van de tuin. Een aantal weken geleden werd door twee Japanse hoogleraren de rotscomposities gemaakt waardoor de grote lijnen van de tuin nu zichtbaar zijn. De donatie van 110.000 gulden heeft het tekort voor de Clussiusstichting teruggebracht tot ongeveer 100.000 gulden, dat overeen komt met het paviljoen dat ook in de tuin moet komen. De tuin gaat in totaal 450.000 gulden kosten. Op de foto geeft mr. Cath uitleg aan Yoshisaka (links) uitleg over de aanleg van de tuin. (foto anp) den ervan verdacht vorige maand onder invloed van drugs twee inbra ken te hebben gepleegd. Bovendien zouden ze een Leidse vrouw van haar handtas hebben beroofd. Bij de inbraken maakten de broers een televisie en een schilderij buit. De tasjesroof leverde hun een serie be taalcheques op, die de beklaagden naar eigen zeggen overigens niet hebben verzilverd. Officier van justitie mr. J. van Eek LEIDEN - Een 26-jarige Leide- maat tilde vooral aan de tasjesroof "We kunnen niet toestaan dat fiet sers of voetgangers vogelvrij wor den verklaard". De officier van jus- s. Hij wilde dat de Lei- naar heeft gisteren voor de denaar voor langere tijd uit de sa- Haagse rechtbank een jaar ge- menleving werd verwijderd. De vanaenisstraf en ter beschik- verdachte ziet seks als een machts- ------ - vangenisstrat en ter DescniK micjdel. Als hij woedend en gefrus- titie betoogde dat de beide broers kingstelling van de staat (tbs) treerci jS) krijgt hij de behoefte om evenveel verantwoordelijkheid tegen zich horen eisen. De man vrouwen aan zich te onderwerpen", droegen voor de misdrijven en eiste wordt ervan verdacht begin dit Verzachtende omstandigheden daarom tegen hen dezelfde straf. jaar een Leidse vrouw te heb- zag Van Eek niet. "Bij zijn vorige De raadsman van de oudste broer ben bedreigd en aangerand. De veroordeling is hem opgedragen w»is i?hofrokken wTThifofficier van justitie vroeg ook zich onder psychiatrische behande- kefijk betrokken was bij de jnbra- vnnrw'aardeliike celstraf van lin§ te laten stellen. Van die behan- ken. Volgens hem had deze slechts ae voorwaardelijke ceistrai van - hinkt nu niets terecht *„117es maanden die de T.eidenaar aeimê 1S- z° D11JKi nu, nieis lerecm gekomen. En korte tijd na zijn straf telkens voor het vervoer gezorgd, zonder dat hij precies wist wat zijn broer van plan was. Uitspraak op 5 september. zes maanden, die de Leidenaar bij een eerder zedenmisdrijf op gelegd had gekregen, in een on voorwaardelijke straf om te zet ten. De 26-jarige man drong in maart van dit jaar de kelderbox binnen van de vrouw, die op dat moment haar fiets wegzette. Hij bedreigde zijn slachtoffer met het alarm pistool en dwong de vrouw, die de indruk had dat het om een echt vuurwapen ging, ontuchtige hande lingen met hem te plegen. De Leide naar werd kort na het misdrijf door de politie aangehouden. Officier van justitie mr. J. van Eek liet merken dat wat hem betreft de LEIDEN - Een 24-jarige Hagenaar is gistermiddag op het Rapenburg aangehouden nadat hij tien minu ten daarvoor een juwelierszaak in de Haarlemmerstraat had bestolen. De man bekeek gouden colliers, griste er twee weg en zette het op een lopen. Omdat er een vrij goed signalement was, kon de man al LEIDEN - Een parkeermeter is zon- snel na de beroving worden aange- dag gestolen op de Nieuwstraat. houden. Hij had de colliers met een Twee onbekend gebleven mannen waarde van duizend gulden nog in hebben het apparaat meegenomen, zijn bezit. Bij het fouilleren vond de De meter heeft een waarde van 2500 politie ook een alarmpistool. gulden. Parkeermeter weg kwam eind december 1988 weer op vrije voeten) begaat hij weer zo'n misdrijf. Omdat de kans op herhaling groot is, mogen we de ze keer geen enkel risico nemen", zo lichtte Van Eek zijn eis toe om de man naast een celstraf een gedwon gen psychiatrische behandeling te geven. De raadsman van de verdachte, mr. R. Heeren, bracht naar voren dat de Leidenaar verminderd toere- kingsvatbaar is. "Hij is op zichzelf een aardige, vriendelijke man. Maar hij kropt zijn boosheid en teleurstel lingen voortdurend op. Op een ge geven moment komt het tot een uit barsting en heeft hij zichzelf niet meer in de hand. Dan reageert hij zich vooral af op vrouwen", aldus Heeren. Ook hij pleitte ervoor dat de Lei denaar zich onder psychiatrische behandeling zou stellen, maar niet in een gesloten kliniek. "Dan komt LEIDEN - De Socialistische Partij (SP) is boos op de Woningbouwver eniging Leiden omdat verkiezings affiches van de SP, die bewoners van de Agaatlaan aan de niet open bare galerij van hun flat hadden ge hangen, door medewerkers van de woningbouwvereniging zijn verwij derd. Het is de tweede keer dat er heibel is over de verkiezingsaffi ches. Eerder deze week was de par tij boos dat de gemeente nog steeds niet de verkiezingsborden had ge plaatst die door de partij waren ge huurd. In een verklaring zegt de SP de handelwijze van de woningbouw vereniging een ernstige aantasting te vinden van de vrijheid van me ningsuiting van de huurders van de Agaatlaanflat. De SP vermoedt dat de handelwijze van de woning bouwvereniging te maken heeft met de steun die bewoners van de Agaatlaan van de SP hebben gehad tijdens problemen met de renovatie van hun flats. "De leiding van de Woningbouwvereniging Leiden, die nauwe contacten heeft met de Leidse PvdA-afdeling. probeert zo de verkiezingscampagne van de SP te dwarsbomen", aldus de SP in haar verklaring. De politieke partij eist van de wo ningbouwvereniging dat de betref fende affiches weer op dezelfde plaatsen worden opgehangen. Bij weigering overweegt de SP juridi sche stappen te ondernemen. Bagage Italiaanse toerist gestolen LEIDEN - Een Italiaanse toerist is een groot deel van zijn bagage kwijtgeraakt in de Morsstraat. Zijn auto werd daar opengebroken en leeggehaald. Twee fotocamera's, drie horloges, een draagbare radio, een zilveren zakfles, tweee volle rugzakken en nog wat andere arti kelen werden meegenomen. Het ook gestolen rijbewijs en paspoort werd later op het Kort Rapenburg teruggevonden. De rest van de spul len is spoorloos. het onherroepelijk tot een verwijde ring tussen hem en zijn vrouw en dat lijkt me, gezien alle omstandig heden, een slechte zaak". Het leek Heeren beter om de man een indivi duele psychiatrische behandeling te geven en de celstraf te beperken tot het voorarrest - inmiddels onge veer vijf maanden. Heeren verklaarde dat het mis lukken van de vorige psychiatri sche behandeling de verdachte niet kon worden aangewreven. "De arts bij Endegeest, waarnaar hij was ver wezen, vertelde hem op een gege ven moment dat dat psychiatrisch ziekenhuis niet was toegerust om gevallen als de zijne te behandelen. Uiteindelijk heeft die arts hem kal meringsmiddelen voorgeschreven waarmee hij zijn uitbarstingen moest onderdrukken. De arts legde de verantwoordelijkheid dus bij de verdachte zelf, maar hoe kan ie mand nu die verantwoordelijkheid nemen als hij tijdens zijn aanvallen zichzelf niet meer de baas is?" Volgens de advocaat kon de voor waardelijke straf die de man tijdens zijn vorige veroordeling is opge legd, niet in een onvoorwaardelijke worden omgezet. Justitie heeft na melijk een vormfout gemaakt; ze heeft de voorwaarden van dit von nis niet aan de man persoonlijk voorgelegd. Heeren vroeg daarom dit deel van de eis te laten vallen. Rechter mr. J. van Overbeek doet op 5 september uitspraak. Ik kreeg waar ik recht op had LEIDEN - Op weg naar het poli tiebureau om de diefstal van zijn fiets aan te geven, zag de man gistermiddag zijn tweewieler staan tegen een gevel op het Schuttersveld. En even later wilde zelfs een jongen erop weg rijden. De bestolen eigenaar, een 30- jarige Leidenaar, vroeg de dief, naar later bleek een 21-jarige in woner van Warmond, hoe hij aan de fiets kwam. Zonder enige aarzeling vertelde hij dat hij de fiets de nacht daarvoor uit een tuin had gestolen. De Leidenaar wilde hem aanhouden, maar verkocht de Warmonder daarbij een paar flinke klappen. Om standers zagen dat en belden de politie, die rap ter plaatse was. De Leidenaar werd voor mis handeling aangehouden. Maar eenmaal op het bureau aangeko men wilde de Warmonder, die een blauw oog aan de klappen overhield, geen aangifte doen van mishandeling. "Ik heb ge kregen waar ik recht op had", zo zei hij. De eigenaar van de fiets besloot daarop geen aangifte te doen van de diefstal. Duincurus Dit najaar houdt het IVN de traditionele duincursus. Deze bestaat uit vijf lezingen en vier excursies. De introductieavond is op woensdag 6 september in de college zaal zoölogie op de hoek Kaiserstraat- Sterrenwachtlaan. De toegang tot deze bijeenkomst is gratis, deelname aan de cursus kost 50 gulden. Inlichtingen: tel. 01718-16029 of 01718-14864. Natuurbescherming Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie begint op 18 september een cursus rond typische herfstver- schijnselen in de natuur. Deelname kost 35 gulden. Inlichtingen en opgave bij D. Bruin, Beekforel 79, 2318 MC in Leiden, tel. 215123. Gebarencursus De werkgroep Weldorijn houdt in sep tember een gebarencursus die begint op donderdag 21 september in de Bevrij dingskerk. Doel is mensen te leren con tact te leggen met dove mensen. Deelne mers leren een aantal gebaren, oefenen het vingeralfabet en krijgen informatie over het doof-zijn De cursus kost 175 gulden (inclusief gebarenboek van 60 gulden) voor twaalf lessen. Voor informa tie en/of aanmelding: werkgroep Weldorijn, Gardeniadal 12. 2317 HV Lei den. LEIDEN - Het hotel annex zakencentrum op de hoek van het Schuttersveld en de Schipholweg krijgt vorm. De bouwers hopen het complex nog dit jaar op te leveren. De exploitant van het hotel, de Golden Tulip-keten, ver wacht dat volgend jaar maart de officiële opening kan plaatshebben. (foto wim Dijkman) LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt van 8 tot en met 17 september voor de 28ste maal de Leidato Huis- houdshow worden gehouden. De beurs zal dit jaar weer bol staan van de attracties waaronder dagelijkse optredens, in de nok van de Groen- oordhal, van het duo The Robin sons. Deze trapeze-artiesten zijn wereldvermaard om hun werk bij het Hongaarse Staatcircus, aldus het Leidato-bestuur. Op de huishoudbeurs zijn dit jaar weer veel verschillende branches zijn vertegenwoordigd in ruim 300 stands. Naast de stands die het aller nieuwste op het gebied van interi eur, mode of kunstnijverheid tonen, staan ook weer een aantal informa tieve stands op de Leidato. Voor het eerst zal aandacht worden besteed de jazz-wereld. De Stichting Jazz on Sunday richt een speciale stand in waar aandacht wordt be steed aan de activiteiten van Jazz on Sunday en aan het komende Key- town Jazz Festival in de zalen van de Stadsgehoorzaal. Onverbrekelijk verbonden met de huishoudbeurs zijn de demon straties en modeshows die de stand houders dagelijks een aantal keren zullen verzorgen. Dit jaar wordt weer een Miss Rijnland verkiezing gehouden waarvoor, volgens de or ganisatie, grote belangstelling be staat van jonge schoonheden uit al le delen van het land. De finale van de miss-verkiezing staat gepland op zaterdag 16 september om 22.00 reeks van 1990. In het autopaviljoen valt voorts een ruime keus te maken uit een serie auto's die 12 tot 24 maanden oud zijn. Het Leidato-bestuur heeft ook dit jaar besloten om 65-plussers 's mid dags vrij toegang te geven tot de huishoudbeurs, met uitzondering van de beide zondagen. De Leidato Huishoudshow zal dagelijks ge- uur. opend zijn van 13.00 tot 17.00 uur en Het aan de Groenoordhallen te van 19.00 tot 22J10 uur. Op zondagen bouwen evenementenpaviljoen is dit jaar weer een flink aantal vier kante meters groter geworden om de uitbreiding van de Leidato Huis houdshow te kunnen opvangen. In dit evenementenpaviljoen wordt een modetheater ingericht en zullen dagelijks artiesten optreden, be taald door bedrijven of instellingen. Optredens zijn te verwachten van Peter Douglas, Circus Custers, Re- né Froger, Nico Haak, Corry Ko- nings en het duo Grant Forsyth. LEIDEN - Een 25-jarige motorrijder uit Leiden heeft bij een ongeval op de Aalmarkt zijn linkerpols gebro ken. De man reed van de verboden zijde de Aalmarkt in en kon een bot- Nieuw dit jaar bij de Leidato sing met een naderende auto, be- Huishoudshow is een apart autopa- stuurd door een 25-jarige Leide- viljoen van het Motorhuis. Autolief- naar, niet vermijden. De man is hebbers kunnen hier hun hart opha- overgebracht naar het Diaconessen- len aan de hele nieuwe modellen- huis. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11