FNV wil een werkweek van 35 uren 'In een cycloon het hoofd boven water houden' Gendarmerie is rol duvelstoejager beu Zeevisserij op verlies door sterke daling opbrengsten FNV legt zich neer bij verschijnsel thuiswerk DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) De bij dè FNV aangesloten bonden gaan de ko mende maanden proberen hun (kader)leden enthousiast te krijgen voor een 35-urige werkweek in 1993. De FNV acht verdere arbeidstijdverkor ting (atv) noodzakelijk voor het vergroten van de werkgelegenheid. De Fe- deratieraad van de vakcentrale (het FNV-bestuur en de voorzitters van de bonden) heeft dit gisteren in Amsterdam besloten na bespreking van de nota 'Het kan anders, korter' van de Stuurgroep Arbeidstijdverkorting van de FNV. Overigens denken de bonden wel verschillend over het tempo van in voering van de atv en is er ten min ste eén bond (de Voedingsbond) die de 35 uur zeker niet als eindpunt ziet. De werkweek telt op het ogen blik voor de meeste Nederlanders 38 uur. "Het belangrijkste dat de komen de maanden moet gebeuren", zei FNV-voorzitter Johan Stekelen burg gisteren na afloop van het be raad, „is dat een zorgvuldig uitge voerde arbeidstijdverkorting wer kelijk een verbetering in de arbeids voorwaarden kan betekenen". Ste kelenburg zei dit, omdat het aan vankelijke enthousiasme onder de leden over atv in de eerste helft van de jaren tachtig, enkele jaren gele den omsloeg in een meer afwijzen de opstelling, toen bleek dat van het Verdachte handel in aandelen van drukkerij De Boer HILVERSUM (GPD) - Er is ver moedelijk met misbruik van voor kennis gehandeld in aandelen van de drukkerij De Boer in Hilversum, waarbij de nog onbekende (verko pers enkele tonnen winst opstre ken. De Economische Controle Dienst (ECD) stelt een onderzoek Aanleiding is een klacht van de Haagse investeringsmaatschappij" ODH Financial Markets, die de drukkerij wilde overnemen. In de eerste vijf maanden van dit jaar schoot de aandelenkoers van de drukkerij met bijna zestig procent omhoog van 286 tot 456 gulden. Op twee dagen in februari en drie da gen in maart verwisselden ruim 20.000 aandelen De Boer van eige naar. Dat is bijna een derde van het totale aandelenkapitaal. Het gaat om een bedrag van circa zes miljoen gulden. ODH voerde op dat moment al wel in het geheim overnamebespre kingen met De Boer, maar had nog geen bod in de openbaarheid ge bracht. De financieringsmaatschap pij waarschuwde daarom de Am sterdamse effectenbeurs,, die ver volgens de ECD inschakelde. ODH- directeur Aukerman wil in dit stadi um nog niemand beschuldigen van handel met voorkennis, maar stelt wel dat er "zeer ongebruikelijke transacties" hebben plaatsgevon den. "Daarom hebben we het beurs- bestuur ingeschakeld. Wij sluiten niet uit, dat de koers van De Boer door illegale transacties kunstmatig is opgevoerd". Aukerman zegt nog steeds in de markt voor een bod op de drukkerij. De Boer (650 werknemers met vesti gingen in Almere, Utrecht, Roer mond en Amsterdam) beleeft moei lijke tijden. arbeidsplaatsen met behulp van de arbeidstijdver korting weinig terecht kwam. Voor dat doel hadden de werkne mers wel een deel van de loonruim te ingeleverd. Bovendien bleek de atv enkele negatieve bijwerkingen te hebben. Onder meer nam het aan tal mensen met 'flexibele' arbeids overeenkomsten (zoals uitzend krachten en werknemers die op af roep beschikbaar moeten zijn) sterk toe. Om de eigen leden achter het atv- plan te krijgen, moet worden afge stapt van het verkorten van de werkdag, aldus Stekelenburg. "Het meer vrije dagen of het in een vierdaagse werk week is voor de mensen aantrekke lijker dan dat ze elke dag wat vroe ger naar huis mogen". De FNV- voorzitter zei te verwachten dat gro te politieke partijen als PvdA, CDA en D66 zich zullen kunnen vinden in een 'genuanceerde uitbouw van de atv'. De voorzitter van de FNV legde er de nadruk op dat de centrale niet meer spreekt van een collectieve ar beidstijdverkorting. Toen de FNV in juni voor de komende cao-onder handelingen een 'atv-offensief aan kondigde, wezen naast de andere vakcentrales ook de werkgevers een dergelijke operatie van de hand. Belangrijkste argument daarvoor was de praktische onuitvoerbaar heid; atv is, stelde onder andere de werkgeversorganisatie VNO, lang niet altijd en zeker niet in elke be drijfstak haalbaar of wenselijk. Stekelenburg zei 'in hoge mate verbaasd' te zijn over de (snelle) re actie van CNV-voorzitter Hofstede. Die zei gisteren onmiddellijk dat het streven naar een 35-urige werk week 'onrealistisch en zelfs gevaar lijk' zou zijn. "Ik ben zo verbaasd over dit harde commentaar, omdat het CNV zich samen met ons in het Europees Verbond van Vakvereni gingen wél hard maakt voor een 35- urige werkweek op termijn", aldus Stekelenburg. De grootste werkgeversorganisa tie VNO vindt, zo bleek in een reac tie, dat de FNV met de nota 'de za ken volledig op zijn kop zet'. "Atv vergroot de problemen waarvoor we staan juist", zei een woordvoer der van het VNO. Volgens hem is het werkelijke probleem waarmee Nederland kampt het overeind blij ven in de scherpe internationale concurrentiestrijd. *PARIJS De Franse gendarmerie heeft er genoeg voor een slecht salaris en een slecht imago. Vierduizend Franse gendarmes willen hun beklag doen bij minister PARIJS (GPD) - Vierduizend Franse gendarmes hebben zich opgegeven om morgen met mi nister Chevenement (defensie) over hun problemen te gaan pra ten. Van die vierduizend zullen er 87 worden uitgekozen. Ze zul len de minister moeten uitleg gen waarom ze de afgelopen we ken op alle mogelijke manieren blijk hebben gegeven aan hun ontevredenheid. De gendarmes vinden onder meer dat ze te wei nig verdienen, te lang moeten werken, in de kazernes op el- kaars lip zitten en ze vinden het absurd dat ze hun eigen uniform moeten betalen. door Rudolph Bakker Wat dat laatste betreft is mi nister Jean-Pierre Chevene ment het met hen eens. De mi nister is net terug van vakantie in Noordafrika en hij heeft laten weten het een misstand te vin den dat de gendarmerie voor zijn werkkleding zelf moet op draaien. Eerder had hij als reac tie op de klachten al beloofd dat er op zijn ministerie over ge praat kon worden, maar hij hard de gendarmes ook gedreigd. Tenslotte maakt de gendarme rie deel van het Franse leger uit. In het leger wordt ontevreden heid niet toegestaan. En insu- bordonatie evenmin. De Gendarmerie Nationale is acht eeuwen oud. Ze stamt af van de oude marechaussee, de ruitercorpsen die in dienst ston den van een 'marchal'. In haar huidige vorm was de gendarme rie gedacht als een politie voor het platteland. In feite treedt ze steeds meer in de steden op, om dat er van het platteland steeds minder overblijft. Maar tegen een hoogstmoderne taak als het controleren van een ingewik keld netwerk van samenlevin gen zijn de reglementen van de gendarmerie niet opgewassen. En daar is de opleiding van de gemiddelde gendarme ook niet op gericht. In zijn strijd op leven en dood met zijn grote concurrent, de Franse politie, wordt de gendar merie bovendien gehandicapt door een aantal dramatische mislukkingen op het professio nele vlak, dat de indruk niet heeft versterkt dat onder die vreemde pet van de gendarme het puikje van het nationale in tellect verborgen gaat. In de afgelopen vakantie maanden begon het anonieme brieven van gendarmes en ook van hun vrouwen te regenen. Ze werden verzonden aan Franse persbureau's en kranten en kon den rekenen op een wijde ver spreiding. Afgelopen week kwa men zulke anonieme brieven ook los uit de boezem van het Franse leger. Als militairen leven de gend armes in het getto van hun ka zernes, hoe klein die tot in de kleinste dorpjes toe ook mo gen zijn. Terwijl hun landgeno ten de gendarme deze geprivili- geerde woonsituatie benijden, zullen ze van die jaloezie nu zijn genezen als ze in de anonieme brieven bijvoorbeeld lezen dat de vrouwen van de gendarmes hand- en spandiensten in die getto's moeten verrichten voor de dames van de hogeren in rang. En dat de dappere gendar me ook in zijn vrije tijd altijd te gen zijn mede-gendarmes zit aan te kijken. Vrije tijd heeft de gendarme overigens nauwe lijks, aldus deze anonieme brie ven. Zijn bazen dragen hem alle maal klusjes op die die bazen zelf weer zijn toegeschoven door de prefect en de burge meester en de minister en de ge neraal en wie weet nog veel Vast staat dat de Franse gend armerie behoort tot een van die vastgeroeste traditonele staats instellingen die niet hebben kunnen meegroeien met de so ciale ontwikkelingen van de af gelopen tientallen jaren. En ter wijl de politie tijdens de Parijse feesten ter gelegenheid van de 200e verjaardag van de Franse Revolutie voor zijn optreden duizend francs (ongeveer 350 gulden) extra kreeg en in hotels mocht slapen, kregen de gend armes niets en moesten ze in ba rakken overnachten. Het is de vraag of minister Ch evenement morgen in zijn eer ste gesprek met de 87 woord voerders van de gendarmerie al een steek verder komt. Wellicht brengt hij het zo ver dat ze hun dreigementen intrekken om be kend te maken waar door heel Frankrijk de radar tegen snel heidsovertreders staat. Of hun dreigement om geen bekeurin gen meer uit schrijven. Toch houden de Fransen nog steeds niet van hun gendarme. En als hij voor de zoveelste keer achter een dikke boom vandaan springt om een automobilist op de bon te slingeren die tien kilo meter te hard gaat op een snel weg die daar om vraagt, zal de gendarme op mededogen niet kunnen rekenen. "Betaal jij je uniform maar zelf', hoor je de gezagsontrouwe Fransman mompelen. DEN HAAG/KATWIJK - De zeevis serij heeft vorig jaar met verlies ge draaid door een sterke daling van de opbrengsten. Oorzaken zijn de vis- serijbeperkende maatregelen en la ge visprijzen. Een uitzondering vormde de mossel visserij, waar ho gere prijzen de 25 procent lagere produktie ruimschoots compen seerden. De mosselopbrengst nam met 10 procent toe tot 76 miljoen gulden en er was een winst van 34 miljoen. Dit blijkt uit de jaarcijfers van het Landbouw Economisch In stituut (LEI). In de kottervisserij daalde de to tale besomming van 705 miljoen gulden in 1987 naar 613 miljoen vo rig jaar. Het verlies bleef niettemin beperkt tot 40 miljoen gulden, door dat ook op de kosten werd bespaard dankzij een daling van de brand stofprijzen en lagere beloningen. Het aantal kotters nam af tot 602, maar het motorvermogen nam toe met 10.000 pk. Ook in de grote zeevisserij nam de opbrengst (met 22 miljoen tot 139 miljoen gulden) fors af. Het verlies van drie miljoen gulden was echter vooral te wijten aan het vervangen van twee kleinere schepen door nieuwe vriestrawlers. Hoewel de trawlervloot in omvang gelijk bleef (13 schepen), nam daardoor ook het motorvermogen met 9.000 pk toe. De trawlers zoeken hun heil steeds vaker buiten de Europese wateren, om de beperkingen van de EG te omzeilen. Zo jaagt de Kat- wijkse rederij Kennemerland (drie trawlers en vier kotters) tegenwoor dig bij de Falkand-eilanden op inkt vis en voor de Afrikaanse kust op garnalen. Kennemerland boekte vo rig jaar overigens wel winst (3,5 mil joen op een omzet van 98 miljoen), maar dat was vooral te danken aan de activiteiten op de wal: opslag, verwerking en handel omvatten zo'n 70 procent van de omzet. Biilirmann zet tissues in etalage AMSTERDAM (ANP) - Het con cern Buhrmann-Tetterode (BT) praat met het Amerikaans/Italiaan se concern James River/Gruppo Ferruzi over de verkoop van de pa pieren tissue-activiteiten. Het ziet er naar uit dat partijen tot overeen stemming zullen komen, zo heeft BT gisteren bekendgemaakt. De tissue-activiteiten van BT be staan uit Celtona (Nederland)'en In- vercon Papermills (Noord-Ierland). Samen waren deze activiteiten vo rig jaar goed voor een omzet van 210 miljoen gulden. Celtona heeft onge veer 540 personeelsleden in Cuijk en Zelhem en verkoopvestigingen in diverse andere landen. Invercon heeft een produktie-eenheid in Noord-Ierland en een verkoopkan toor in Engeland met een totaal per soneelsbestand van 280 man. Bestuurder van de Industriebond FNV B. Addink beschuldigt BT er van de SER-fusiegedragsregels te hebben overtreden. Hoewel de bond ervan op de hoogte was dat het bedrijf de tissue-divisie "in de etalage had gezet", was er over con crete contacten met James River- /Gruppo Ferruzi niets bekend. De netto-omzet van BT steeg het afgelopen halfjaar met 23,5 procent tot ruim 2,5 miljard gulden, eem stij ging van 39 procent. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De FNV wil dat er cao's komen voor de enkele tienduizenden thuiswerkers in Nederland. Belangrijkste onder deel van die met de thuiswerkcen trales af te sluiten overeenkomsten moet een minimale arbeidsduur van acht uur per week zijn, aldus FNV-voorzitter Stekelenburg giste ren na de FNV-federatieraad in Am sterdam. Reden voor de vakcentrale om te trachten het thuiswerk te reguleren, ls dat de rechtspositie van thuiswer kers (meestal vrouwen, al dan niet uit etnische minderheden) zwak is. Bovendien zijn de arbeidsomstan digheden vaak slecht. Het liefst zag de FNV het thuis werk geheel verdwijnen. "Maar kennelijk heeft het een functie", zei Stekelenburg. "En het kan door de technologische ontwikkelingen nog wel verder groeien. Daarom heeft het geen zin ons fanatiek te gen dat verschijnsel te verzetten en moeten we proberen het behoorlijk te reguleren". De FNV heeft voor de komende twee jaar een activiteitenplan opge steld, dat grotendeels is gebaseerd op een nota over thuiswerk van de aangesloten Vrouwenbond. Daarin doet de vakcentrale ook een beroep op de wetgever, die het Arbeids- overeenkomstenrecht op thuiswerk zou moeten toepassen. "Want de vaak miserabele rechtspositie ten aanzien van beloning, arbeid en ont slagbescherming is maar al te vaak ook doorslaggevend voor een ge brek aan adequate bescherming op andere terreinen", aldus de notitie. Een eerste stap is het invoeren van een zogeheten bewijsrechtelijk vermoeden: thuiswerkers zijn op arbeidsovereenkomst werkzaam tenzij de werkgever kan bewijzen dat sprake is van een ander soort overeenkomst. Ten aanzien van de sociale zekerheid wil de FNV het twee vijfde-criterium afgeschaft zien. Thuiswerkers moeten nu min stens 40 procent van het minimum loon verdienen om verzekerd te zijn. In plaats daarvan wil de FNV een ondergrens van acht uur of een lagere inkomensgrens. Ook de kwaliteit van het werk en de arbeidsomstandigheden wil de FNV bij wet geregeld zien. De vak centrale blijft er overigens naar stre ven dat zo veel mogelijk thuiswer kers doorstromen naar 'gewone', vaste banen. De arbeidsbureau's zouden zich daar voor moeten in spannen. De economie van Sri Lanka wordt geteisterd door politieke problemen Economie kort Staking Acties van het cabinepersoneel van de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena hebben gisteren flinke vertragingen in het verkeer van de luchthaven Zaventem opgeleverd. De acties van de stewards en ste wardessen van Sabena worden ge voerd met steun van de vakbonden. Het cabinepersoneel wil met zijn ac ties een betere beloning afdwingen. Arbo-adviseurs Bedrijven met maximaal honderd werknemers kunnen tot 15.000 gul den subsidie krijgen voor het in schakelen van externe adviseurs op het terrein van de arbeidsomstan digheden. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid heeft hiervoor drie miljoen gul den beschikbaar gesteld. Dat heeft zijn ministerie gisteren bekendge maakt. Loodswezen De verzelfstandiging van de loods- dienst heeft het rijk meer gekost dan nodig was. Het parlement is daarbij voor een voldongen feit ge steld. Dat is het oordeel van de Al gemene Rekenkamer over de priva tisering van het loodswezen in een vandaag gepubliceerd rapport. Voor de verzelfstandiging behaalde het rijk een winst op het loodswe zen van ongveer 29 miljoen gulden. Na verzelfstandiging is er een ver lies van 25 miljoen. DAF DAF heeft van de Amerikaans- Turkse onderneming FNSS op dracht gekregen voor de levering van onderdelen voor pantserrups- voertuigen en de assemblage van 20 complete voertuigen, bestemd voor de Turkse landmacht, zo heeft DAF gisteren meegedeeld. De opdracht heeft een waarde van 125 miljoen gulden en biedt 145 mensen een jaar werk. COLOMBO Het lot van Sri Lanka ligt deze week in de handen van functionarissen uit Washington. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank voeren de hele komende week cruciale be sprekingen met de Srilankaanse re gering over de belabberde economi sche resultaten van het afgelopen jaar. door S. Nanasothy/IPS Op het eiland is hun komst 'niet bepaald met blijde verwachting te gemoet gezien. Het fonds bevroor eerder dit jaar 87 miljoen dollar (190 miljoen gulden) steun voor de beta lingsbalans (inkomsten min uitga ven), omdat de regering teveel geld zou uitgeven. Eerdere inspectiebe zoeken uit Washington in mei en ju li resulteerden wegens diepgaande meningsverschillen niet afspraken. Veel Srilankaanse maar bovenal regeringsleden gelo ven dat de twee leeninstellingen met hun strak wensenprogramma ook ditmaal weinig heil zullen bren gen. Integendeel zelfs. Zoals een za kenman zei: "Wij voeren een voort durend gevecht om in deze cycloon ons hoofd boven water te houden en het IMF wil een steen om ons nek hangen om onze overlevingskansen 'te vergroten". Volgens hem kan het IMF Sri Lanka daadwerkelijk de nekslag toedienen. Het eiland wordt geteisterd door wat met enig recht een politieke or kaan kan worden genoemd. De in flatie van dertig procent verschrom pelt daarbij vergeleken in het niets. Sri Lanka zit met een grondig ver stoorde relatie met het machtige buurland India, dat twee jaar gele den troepen naar het eiland zond om het regeringsleger en guerrilla strijders van de Tamil-minderheid uit elkaar te houden. De moordpar tijen op en door Indische soldaten van de afgelopen week hebben de problemen slechts gecompliceerd. Voorts gaat de regering in Colombo gebukt onder de terreur van het ra dicaal-linkse Volks Bevrijdings Front, dat met stakingen en aansla gen probeert het land geleidelijk aan tot stilstand te brengen. Vijf sterren Maar daaraan heeft de IMF/Wereld bank missie die afgelopen weekein de in Colombo arriveerde, geen boodschap. De rekenmeesters ko men praten over inflatie, het begro tingstekort, de overheidsuitgaven, de wisselkoers en invoertarieven. Buitenlandse diplomaten en zaken lieden in Colombo zeggen dat de re gering het economisch falen van de afgelopen jaren niet uitsluitend kan afschuiven op de politieke en etni sche problemen. Regeringen zijn aan de macht ge komen door beloftes over ambitieu ze maar onproduktieve nieuwe pro jecten, zeggen zij. De politieke machthebbers in deze 'vijf sterren democratie', zoals een Srilankaanse president het land ooit noemde, lie ten zich zonder veel scrupules 'sub sidiëren' door donorlanden. Maar, zo geven zij toe, de weinige pogin gen die in het verleden zijn gedaan om industrialisatie en kapitaalin tensieve landbouw op gang te hel- COLOMBO Inwoners van de Srilankaanse hoofdstad Colombo keren terug naar de markt na dagen t len. Duizenden huizen en winkels werden verwoest bij het geweld dat een steeds groter probleem wordt i Srilanka en ook de econmie ontwricht. Urchieffot pen, leden schipbreuk door de poli tieke noodtoestand. Maar hulp is eindig. Sinds enige tijd financiert Sri Lanka de impor ten met dure leningen van de han delsbanken. Begin dit jaar beschik te Colombo over niet meer deviezen dan voor twee maanden invoer. "Komt de vloek van de Latijnsame- rikaanse hyperinflatie ook over ons", vroeg een van 's lands bekend ste columnisten zich afgelopen week in zijn krant af. Sri Lanka zag de inflatie geleidelijk oplopen en Öe geldontwaarding dreigt nu boven de dertig procent uit te komen. Veel economen speculeren dat het IMF een devaluatie eist. De rupee staat nu op 35 tegen een dollar en de wis selkoers zou wel eens kunnen wor den vastgesteld op veertig rupee. Belangrijke regeringsadviseurs zeggen dat zij goede hoop hebben dat minister van financien M. Pas- karalingam, die zondag terugkeer de van overleg in Washington, de boot heeft kunnen afhouden. Co lombo voelt weinig voor dramati sche bezuinigingen, veranderingen in belastingtarieven of devaluatie van de munt (waardoor invoer weer duurder wordt) op dit moment van politieke revolte en industriële on rust. Een econoom bracht het dilemma zondag onder woorden: "Wat voor nut heeft het om uitgebreid te on derhandelen over de wijziging van de invoerbelasting en de voordelen op lange termijn als we niet eens ze ker weten of de havens wel zullen werken in de toekomst". De regering subsidieert tot groot ongenoegen van IMF en Wereld bank voedsel en het openbaar ver voer. Maar regeringswoordvoerders onderstrepen dat afschaffen van subsidies en dus prijsverhoging kan betekenen dat de beer helemaal losbreekt. De regering heeft bovendien net een paar onpopulaire maatregelen achter de kiezen. Daartoe horen on der meer een vacaturestop van overheidspersoneel en gedwongen overplaatsing van overtollig perso neel van de hoofdstad naar de pro vincie. De erfenis van het logge overheidsapparaat dat bij gebrek aan werkgelegenheid in industrie en landbouw jaar na jaar schoolver laters opnam, is ook zo'n'erfenis uit de vijf sterren democratie. Een andere goedbedoelde maat regel, ingefluisterd door Washing ton, om de thee-industrie te helpen, lijkt nauwelijks effect te sorteren. Vorige week werd de BTW op thee, een belangrijk exportprodukt, afge schaft. Maar ook hier speelt de oor log de economen parten. De belang rijkste theeplantages liggen in de heuvels waar de meeste aanslagen worden gepleegd en daardoor ligt de produktie voor een deel stil. Giessen- Noord mist forse order container-boten KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) De scheepswerf Van der Giessen-de Noord grijpt naast een order voor vijftien nieuwe containerschepen van Nedlloyd ter waarde van onge veer anderhalf miljard gulden. President-directeur Van Dort zei desgevraagd dat de bespre kingen met het transportcon cern zijn vastgelopen, omdat er geen uitzicht is op steun van de overheid. Hij verwacht dat de order naar Japan of Korea zal gaan. Van der Giessen-de Noord had met het oog op de mam moetorder een consortium ge vormd met twee Westduitse werven en één Franse werf, Vul kan te Bremen, Howaldftswer- ke te Kiel en Chantiers de l'At- lantique. Alle werven zouden bij hun overheden om steun aankloppen, maar toen ze allen bot vingen zijn de besprekingen met Nedlloyd afgebroken, zei Van Dort. De Nationale Investerings bank (NIB) scheldt een achter gestelde lening van 46 miljoen gulden aan de scheepswerf kwijt en krijgt in plaats daarvan een deel van de winst. Boven dien wordt een nieuwe lening verstrekt die later in aandelen omgewisseld kan worden. Aan rentelast scheelt dat op korte termijn 5 miljoen gulden op jaarbasis en aan aflossingsver plichtingen ongeveer 4 miljoen. Bijzonderheden over het ak koord, dat past in een zogeheten financiële herstructurering van Van der Giessen-de Noord, heeft de scheepswerf niet be kend gemaakt. De enige grootaandeelhouder die nu bekend is is de NIB met een belang van 22 procent. De NIB loopt overigens weinig risi co. De herstructurering omvat leningen die de NIB in het verle den onder garantie van de staat beschikbaar heeft gesteld. De staat blijft garant staan voor een opbrengst voor de NIB. Van der Giessen de Noord maakte maandag tevens bekend dat 1988 is afgesloten met een nettowinst van 1,2 rijiljoen gul den, nadat over 1987 een verlies werd geleden van 23,5 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7